Leven ,,„ol sterven met de chemie JÈt Meer dan 6 miljard! RAIFFEISEHBAHK TERNEUZEN Nederlandse chemische industrie viert halve-eeuwfeest Gelukwensen maar ook ernstige bezorgdheid EUROPESE SATELLIET ESRO-II IN CALIFORNIE GELANCEERD Stijgend dodencijfer door wervelstormen in Ver. Staten Belgische WW twintig jaar BEURSOVERZICNT HET OOG \AN SIVA 585». STAATSLOTERIJ Zaterdag 18 mei 1968 DE VRIJE ZEEUW 5 Bestrijdings middelen Lucht en water Verantwoordelijk heid Serie mislukkingen NEGERS AANGEHOUDEN IN HARLEM West-Duitsland verleent financiële aan Indonesië hulp Zonne-activitelt Italiaanse roofovervaller veroordeeld Zondag 19 mei algemene verkiezingen in Italië Onmisbaar Utrechtse vrouw vrijgesproken van abortuspoging Madrid (gr. coup, Een exclusief rijtje van illus tere sprekers heeft vrijdagmid dag in het circustheater te Sche- veningen niet alleen felicitaties gericht tot het bestuur van de vereniging van de Nederlandse chemische industrie, die daar haar 50e verjaardag vierde, maar vooral ook woorden van ernstige bezorgdheid geuit over de geva ren voor de volksgezondheid, die deze snelst groeiende industrie tak van ons land de baas moet zien te blijven. Het voor dit chemiejaar 1968 door de vereniging gekozen mot to: „Leven met chemie" weer spiegelde al een beetje, dat ook de chemische industrie zelf zich van de gevaren bewust is, zoals voorzitter dr. ir. J. van Aken in zijn welkomstwoord uiteenzette. Ook de andere sprekers, onder wie prins Bernhard, waarschuw den voor de gevaren van lucht en waterverontreiniging. Allen hoopten dat voor de komende generaties „leven met de che mie mogelijk zal zijn en dat het niet „sterven door de chemie" zal worden. Prins Bernhard sprak over de bedreiging van de natuur als een moeilijkheid, die de huidige ge neratie door de groei van de chemische industrie heeft over vallen. Hij noemde het een moeilijke, doch geen hopeloze zaak. „Niemand zal de nadelen van bijv. de chemische bestrij dingsmiddelen ontkennen", zo zei hij, „maar niemand heeft een alternatief gevonden. Wij staan nu eenmaal voor de noodzaak de oogsten zo groot mogelijk te ma ken, willen wij hongersnood op grote schaal kunnen bestrijden". Mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, die in zijn toe spraak eerst de vrolijke noot aansloeg, eindigde met ernstige woorden: „Laat de chemie ook met de maatschappij leven", zo zei hij. „De tijd is voorbij in ons over volle westen, dat een industrieel de vinger op de kaart kan leg gen om aan te wijzen waar hij zijn industrie wenst te vestigen en nog minder zal hij zich per mitteren er bij te zeggen, dat de overheid voor hem dan nog maar dwars door de Hoekse Waard een kanaal moet aanleggen. Mr. Klaasesz noemde het wa terprobleem het grootste. Steeds maar verder uitdiepen van onze kanalen en rivieren leidt tot ver- zilting. De chemische industrie moet zijn afvoer kwijt en die is nooit volmaakt. „Water wordt voor ons langzamerhand vloei baar goud", verzuchtte hij. „Laat de chemische industrie beden ken, dat de computers niet alles kunnen. Er zullen hier mensen moeten blijven wonen en dus zullen we altijd een zekere hoe veelheid frisse lucht en fris wa ter nodig hebben." Een andere gezagsdrager, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Den Haag, bracht zijn gevoelens als volgt onder woorden: „Bij liet ontzaglijke groeiproces van uw industrie rust op de leidende persoonlijk heden een onmeetbare verant woordelijkheid." Maar niet alleen deze „buiten staanders" toonden zich veront- Op de luchtmachtbasis Van- denBerg in Californië is vrijdag morgen vroeg voor het eerst een Europese satelliet gelanceerd. De 74 kilo wegende Esro-2 van de Europese organisatie voor ruim te-onderzoek verliet de basis even over drie uur (Ned. tijd) en kwam in een baan om de aarde. De lancering van de kunst maan, die beschilderd is met de vlaggen van elf naties, werd bij gewoond door de consuls van de tien Europese landen, die lid zijn van de Esro. dat zijn Nederland, België, Zweden. Denemarken, Frankrijk, West-Öuitsland, Italië, Spanje. Engeland en Zwitserland. Het elfde lid, de Verenigde Sta ten. leverde de draagraket van het type „scout". De Esro-2 maakt elke 98 minu ten een omwenteling om de aarde op een afstand tussen 350 en 1100 kilometer. De satelliet zal gege- In de Newyorkse negerwijk Harlem zijn donderdagavond vijf negers aangehouden. Zij worden er van beschuldigd van plan te zijn geweest politiemannen te doden en in te breken in een wapendepot van de staat New York. Er zijn wapens en explo sieven in beslag genomen. De mannen zouden het voornemen hebben- gehad, elke week een politieman te vermoorden, in de hoop daardoor een gewelddadige reactie van de politie op te roe pen, die dan weer tot rassenon- lust'en zou kunnen leiden. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, en de Westduitse ambassadeur in Indonesië, Hilmer Bassler, heb ben vrijdag een overeenkomst ondertekend, waardoor Indonesië dit jaar 75 miljoen mark ontvangt van West-Duitsland. De lening wordt verstrekt krachtens de financiële hulp van niet-commu- nistische krediteurlanden aan In donesië. Volgens het Indonesische exportbonussysteem zal twee derde van het bedrag worden be steed aan Westduitse voedselpro- dukten. Het resterende bedrag is bestemd voor ondernemingshulp. Ds rente bedraagt 3 procent met terugbetaling over 25 jaar, waarvan 7 jaar is vrijgesteld van aflossing. Men heeft ook 'n over eenkomst ondertekend over een nieuwe regeling voor de terug- bet.ab'r van schulden van 54 mil joen mark die Indonesië tussen 19?a eij 1979, moet aflossen. vens over de kosmische straling en over de Zonnestraling jn de vorm van x-stralen en deeltjes naar de aarde zenden. De Esro en het Amerikaanse ruimtevaart bureau Nasa zullen de resultaten verwerken en ze beschikbaar stellen voor de wetenschap in de hele wereld. De succesvolle lancering komt na een serie mislukkingen, waar bij de Esro-1 werd vernield en de lancering van de Esro-2 uitge steld. Een poging om de eerste satelliet in de ruimte te brengen faalde, toen in maart vorig jaar de „scouf'-raket explodeerde vlak voordat de Esro-1 in een baan om de aarde zou komen. De vertraging in de lancering van de Esro-2 was te wijten aan een fout in het aftelmechanisme van de raket. De zeven proefnemingen, door middel waarvan de gegevens over kosmische en zonnestraling moe ten worden verkregen, zijn ont worpen door geleerden uit Enge land, Frankrijk en Nederland. Als de proeven slagen, zullen ze nieuwe kennis opleveren over de activiteit van de zon tijdens het elke elf jaar terugkerend hoogte punt van deze activiteit. De ge leerden zijn vooral nieuwsgierig naar de rol die de van de zon af komstige straling van deeltjes speelt in de opbouw van de Van Ah en-stralingsgordel om de aarde. Betere kennis hiervan kan bijdragen tot vermindering van 't risico van bemande ruimtevluch- ten in perioden van verhoogde zonne-activiteit. De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 30-jarige Italiaanse koopman-metselaar B. S. wegens het plegen van een roofoverval op het postkantoortje in Cothen vlak bij Wijk bij Duurstede, be dreiging met geweld van de be heerster, de 46-jarige mej. M. C. A. Middelweerd, en de diefstal van een auto die aan een hulp predikant toebehoorde, veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met af trek. De Italiaan stond veertien dagen geleden terecht, omdat hij in de nacht van oud op nieuw een auto had gestolen. Hij maak te van de wagen gebruik toen hij op 3 januari met een metgezel in Cothen arriveerde, waar hij de beheerster bedreigde. De vrouw zag zich genoodzaakt de geldtrommel af te geven, waarna S. het hazenpad koos. Dat de overvaller nog dezelfde dag kon worden gearresteerd, was te dan ken aan een 12-jarige jongen Harry Vernooij, die de Italiaan met de geldtrommel in de auto zag vluchten en het autonummer noteerde. Tegen S. was veertien dagen geleden twee jaar geëist rust, ook de juist afgetreden, thans 72-jarige vroegere voor zitter van de vereniging, de heer D. de Jong, in wiens Darticulie- re werkkamertje te Amsterdam vorig jaar de fusie Koninklijke Zout-Organon werd beklonken, drukte zijn opvolgers op het hart „de grootst mogelijke waak zaamheid aan den dag te leggen Naar schatting 36 miljoen Ita lianen gaan zondag en maandag ter stembus. De Italianen van 21 jaar en ouder doen mee aan de verkiezing van leden van de kamer van afgevaardigden. Voor de senaat geldt de minimum-leef tijd van 25 jaar. Er is een opkomstplicht in Ita lië. Vandaar dat gewoonlijk meer dan 90 van het kiezerskorps aan de verkiezingen deelneemt. Bij de kamerverkiezing wordt een stelsel van evenredige ver tegenwoordiging toegepast, bij de senaatsverkiezing een combinatie van districtenstelsel en evenredi ge vertegenwoordiging. Er zijn 5.841 kandidaten uit 300 partijen of groeperingen voor de 630 kamerzetels en 1.521 uit 131 groeperingen voor de 321 zetels in de senaat. Verwacht wordt, dat de ver kiezingsuitslagen dinsdagavond bekend zullen zijn. De verkiezingscampagne wordt beheerst door vier onderwerpen: bestuurs- en onderwijshervor mingen, echtséheiding en de in vloed van de kerk in bestuursza ken. Premier Moro's christen-demo craten, die sinds de oorlog aan de macht zijn, schijnen stevig in het zadel te zitten en Moro hoopt de centrum-linkse coalitie te kunnen handhaven. De nauwe banden tussen de christen-demo craten en de kerk worden even wel steeds meer van communis tische zijde en van de zijde van de socialistische coalitiegenoten onder vuur genomen. om dreigende gevaren in het oog te houden". Volgens hem gaat het niet alleen om het vraagstuk van de verontreiniging van lucht en water, maar is het probleem veel groter. „Wij kunnen tegen woordig met de chemie prak tisch alles maken, maar dienen ons eerst af te vragen of we het willen en zullen gaan maken". Zijn opvolger als voorzitter, dr. ir. J. van Aken, had tevoren verteld dat de omzet aan de ver zamelde chemische produktenin ons land vorig jaar een hoogte bereikte van 6500 miljoen gul den (bijna 11 pet. van de totale industriële omzet. Met 4200 mil joen gulden aan uitgevoerde pro- dukten bedraagt haar aandeel in de totale Nederlandse export 16 pet. Naar omzet gemeten staat de chemische industrie op de derde plaats na de voedings- en genotmiddelenindustrie en de metaal- en elektrotechnische in dustrie. Vergeleken bij het buitenland staat onze chemische industrie thans, gemeten naar omzet per hoofd van de bevolking, op de vierde plaats na V. S., Zwitser land en Duitsland. „De chemi sche industrie is in onze samen leving onmisbaar geworen", zo besloot hij. Het dodencijfer tengevolge van de wervelwinden die woensdag het midden van de Verenigde Staten hebben getroffen, was donderdagnacht gestegen tot 69. Voorts zijn er meer dan 1200 ge wonden en drie vermisten. In Arkansas kwamen 43 mensen om het leven, van wie 34 in de plaats Jonesboro. In deze plaats wer den 350 personen gewond, in heel Arkansas 470. Na Arkansas werd Iowa het ergst getroffen (15 doden, van wie 12 in Charles City) en vervolgens Illinois. De aangerichte schade wordt geschat op meer dan 50 miljoen dollar, waarvan 20 in Charles City en 14 in Oelwein. Beide plaatsen in (Iowa) werden voor 90 procent verwoest of ernstig beschadigd. In Brussel is donderdag een 20- jarig bestaan gevierd van de Bel gische Wegenwacht, o.m. met een défilé van de 300 auto's die deze dienst op het ogenblik rijk is. De Belgische wegenwacht, die In 1948 met 12 motoren startte, omvat nu 296 man met 300 auto's, afgezien van de administratieve en technische diensten. De organisa tie, die over negen eigen radiocen trales beschikt, verleent gemiddeld duizendmaal per dag hulp aan automobilisten met pech. Aan het défilé werd donderdag ook deelgenomen door delegaties uit het buitenland, o.a. Nederland. Prijzen van: VRIJDAG 11 MEI 1968 TWEEDE KLASSE 10 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1000 zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 5 133 992 165* 235* 1209 Een prijs van 2000 is Een prijs van 2000 is Een prijs van ƒ2000 is Een prijs van ƒ2000 is Een prijs van 2000 is Een prijs van 5000 is gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op het nummer: 022488 het nummer: 054904 het nummer: 082565* het nummer: 073995* het nummer: 020606 het nummer: 020887 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer: 021842 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Een 53-jarige vrouw, N. A. S. uit Utrecht, is gisteren door de recht bank in Utrecht vrijgesproken van de haar ten laste gelegde poging tot abortus. Tegen haar was veer tien dagen geleden een gevangenis straf van één jaar en zes maanden met aftrek geëist. De vrouw was twee maal eerder veroordeeld voor het plegen van abortus. De verde diger mr Simon pleitte op juridi sche gronden ontslag van rechts vervolging. De vrouw werd op 6 januari in een woning in Soester- berg gearresteerd. Zij zou naar de woning zijn gegaan om abortus te plegen. Zij was daartoe aange spoord door twee Grieken die haar „gebeden en gesmeekt" hadden de ingreep te verrichten. Tijdens der zitting op 3 mei verklaarde de vrouw op het laatste ogenblik In Soesterberg te zijn teruggekomen op haar besluit. In het huis had zij getracht het benodigde instrumen tarium onbruikbaar te maken. AMSTERDAM: Drie mannen en een hoogzwangere vrouw zijn in de nacht van donderdag op vrij dag door verdrinking om het le ven gekomen, toen hun auto waarschijnlijk door te hoge snel heid uit de bocht van de Cru- quiuskade vloog en in het water terechtkwam. Het 13-jaar oude wagentje, dat verschillende ge breken vertoonde, werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. 6.000.000.000,—) Dat Js het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de de «paarbank met volledige bankservice TERNEUZEN - WALSTRAAT 7 AXEL SLUISKIL HOEK Noordstraat 6 Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEÜWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van vrijdag 17 mei. GROENTEN: Per stuk: Sla I 13—24 ct, II 1415 ct Bloemkool A 106113 ct, All 77—104 ct, B 73—8 ct, BII 26—54 ct, CII 15—45 ct, afw. 17—31 ct. Per bos: Bospeen 9128 ct; Kroten 4357 ct; Radijs 1017 ct. Per doos: Aardbeien 7697 ct. Per kg: Tomaten A II 1,11 ƒ1,23, B II ƒ1,07—ƒ1,12, CII 90 99 ct; Spinazie 1059 ct; Prei 1729 ct; Uien 1719 ct; "Rabar ber 1820 ct; Witlof afw. 54 ct; Asperges AII 3,263,44, B ƒ3,18—ƒ3,80, BII ƒ2,06—ƒ3,57, B blauw ƒ2,16ƒ2,52, C blauw 1,30—1,58; Komkommers 45 ct. AFBROKKELENDE KOERSEN Op de Amsterdamse effecten beurs zijn gisteren veel noterin gen wat teruggelopen, mede als gevolg van de afbrokkelende koersen op de Amerikaanse beurs. Een remmende factor was voorts de over het algemeen ge ringe animo om zaken te doen. Van de internationale aandelen konden bij de opening alleen AKU en Hoogovens zich hand haven. AKU opende onveranderd op 85,10 en Hoogovens werd on veranderd geadviseerd op 118,50. Van de andere inter nationals moest Koninklijke Olie het grootste verlies incasseren. De prijs van dit fonds zakte begin beurs 1,60 tot 169,80. Unilever 133,60 en Philips 139,70. Met uitzondering van Van Nie- velt Goudriaan gaven de scheep vaartaandelen eveneens een re actie te zien, H.A.L. boekte op 76% het grootste verlies. Van 5. Aram glimlacht flauwtjes om de verontwaardigde woorden van de zwerver. „Gij vergist u," zegt hij dan kalm, „men heeft u niet opgepakt omdat ge door mijn rijk zwerft, maac wegens het feit. dat ge een kostbare steen in uw bezit hebt." Ongevraagd haalt de zwerver de smaragd te voorschijn. „Ziedaar," zegt hij, „het is mijn rechtmatig eigendom, maar als ge wilt, zal ik u vertellen, hoe ze in mijn bezit raakte." En hij begint zijn verhaal. „Ge moet weten, dat ik als zeekapitein mijn kost verdiende. Een jaar ge leden was ik nog de trotse bezit ter van de „Zeehavik", een goede twee-master. Ik voer toen tussen Genua en yerschillende Turkse havens. Op zekere dag, bij een verlaten plek aan de Turkse kust beval ik de sloep te strijken om de watervoorraad te laten aan vullen." Nievelt Goudriaan was ex vUt procent dividend 2 punt hoger op 120. De cultuuraandelen en de staatsfondsenmarkt toonden lich te koersverliezen. Gister stond d« inschrijving open op ƒ40 min, obligaties ten laste van de Euro» pese investeringsbank en de t 40 min. obligaties ten laste van de Wereldbank. De voorwaarden zijn gelijk, namelijk een koeri van inschrijving van 98% en een rente van 6% pet. per jaar. Men was van mening dat deze lenin gen wel zouden slagen. Later zijn de koersen van de internationale aandelen nog iet» teruggelopen. Bij het scheiden van de markt werd Kon. Olie verhandeld tegen 169,50 het geen een reactie betekende van bijna 2. Philips ging omlaag tof 139,40 en Unilever sloot 1,70 onder het peil van donderdag op 132,90. AKU eindigde op 85,20 en steeg daarna 0,10. Hoogovens boekte in de eerste periode op 118,een verlies van 50 cent. Op de lokale markt zijn de noteringen van Kon. Zout-Orga non, Kluwer en Billiton verder opgelopen. Elsevier was 5 hoger op 370 en voorts boekten Schui- tema, Gist-Brocades en Thomas sen en Drijver enige winst. Verlies was onder meer wegge legd voor D.R.U., Mulder-Vogem. Nederlandse Dagbladunie en Simon de Wit. Advieskoersen buitenlandsbankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen New York Montreal Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon 8.62—8.72 3.60—3.64 3.33—3.38 73.25—73.75 7.17—7.22 90.70—91.20 69.45—70.45 83.50—84.00 57.50—59.50 48.20—49.20 50.40—51.40 14.00—14.10 12.62%—12.77% 8.10-5.28

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5