MUL Sfeer in Frankrijk gevaarlijk geladen Flaagse rechtbank stelde wegvervoerders in het ongelijk Amerikaanse en Zuidvietnamese acties in het A-Jaudal afgesloten N.V.V. de Premier Pompidou hield krijgsraad Nieuwe golf van profesten, stakingen en bezetten van fabrieken Geen rechtsmacht over de Bondsrepubliek De long transplantatie in Schotland „Dit kabinet zaait onrust" EB WERDEN 108 HELICOPTERS NEERGEHAALD RADIO DE K0CK Pater Boulogne gaat vooruit Voor de rechten van het volk: Westduitse noodwetten in tweede lezing aangenomen HET WEER Noordvietnamese delegatie in Parijs gaat verhuizen Vraaggesprek met Xoean Thoey in de Prawda ZATERDAG 18 MEI 1968 24e Jaargang No. 5205^ M Gasverwarming STUDENTENACTIE IN MILAAN HERVAT Demonstratie mars Nederland niet schuldig aan onrechtmatige daad OVERSTROMINGEN IN MAROKKO Democratische rechtsorde Formaliteit Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater frank, bij abonnement; TEBNEUZEB Gironummer: 38150 Telefoon: 01150—2073 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: pet Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. wan de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie /2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. i - ■■■HM v. - 'V. FL1NS (bij Parijs): 9000 arbei ders van de Franse staats-auto- mobielfabrieken van Renault zijn in staking gegaan om zo te pro testeren tegen de politiek van de Franse regering. Nadat deze sta king in het land bekend werd, volgden overal stakingen. Hier een overzicht van de hoojdingang van de Retiault-fabrieken, toen deze leegstroomde. Een begrip voor Erkend Gasfitter VlooswiJk straat 7—8 TERNEUZEN In Milaan hebben de studenten hun acties donderdag hervat door de faculteit voor talen en litera tuur van de universiteit Bocconi te bezetten. In een communiqué werd hiervoor als motief opgege ven. dat de academische autori teiten hebben geweigerd samen met de studenten een onderzoek in te stellen naar eventuele de mocratisering en hervorming van de structuur van de faculteit. 'y r. Een nieuwe golf van protest, gepaard'gaande met talrijke stakingen en het-bezetten van fabrieken, heeft de onrust in Frankrijk nog ver ergerd. Te zamen met de niet aflatende studenten-acties is de sfeer zo gevaarlijk geladen geworden dat premier Pompidou zich genoopt zag een soort krijgsraad te houden. Hij liet zijn minister van defensie, Messmer, voortijdig uit de Elzas terugkeren. Wat met hem en minister van binnenlandse zaken Fouchet, de politieprefect van Parijs en andere politiefunctionarissen besproken werd, is niet uitgelekt. Het gerucht ging dat president De Gaulle met het oog op de toestand ai vrijdag uit Roemenië zou terugkeren. Vrijdag verschenen voor het eerst na de bloedige onlusten weer politiewagens in Parijs. De Franse regering hield vrijdag politie en geniarmerie in staat van alarm gereed. In Parijs werden de Seine- bruggen in de avond door sterke pol't'ecordons afgezet, ook werd de bewaking van de televisiekan toren en het gebouw van „Air France" versterkt. In verscheidene andere grote steden werden dezelf de soort maatregelen getroffen. Door uitbreiding van de staking reden de treinen met de Parijse voorsteden 's avonds niet meer. Ondanks het verzoek van de vakbonden, een .solldariteitsmars in de voorstad Billancourt naar de Renaultwerken te laten vervallen, begonnen vrijdagmiddag voor de Sorbonne ongeitfc.r drieduizend studenten met een demonstratie mars, met de rode vlag voorop. Op de Boulevard Saint Germain rie- r>en zij „De Gaulle moordenaar". De groep slonk echter weldra tot ongeveer 800 deelnemers. Deze bleven op verzoek van de bonden buiten de hekken van de fabriek. Door staking van 250 man per soneel op het vliegveld Orly, moes ten 300 vluchten worden geannu leerd en werden de overblijvende vluchten vier uur vertraagd. De 48-uursstaking eindigt hedenavond. De ongeveer 150 Nederlandse wegvervoerders, die een kort ge ding hadden aangespannen tegen de staat der Nederlanden, de stichting Nederlandse internatio nale wegvervoerorganisatie (N.l. W.O.) en de Duitse bondsrepu bliek, zijn door de vice-president van de Haagse rechtbank voor wie deze zaak op 7 mei j.l. dien de, in het ongelijk gesteld. In de eerste plaats verklaarde de rechter zich onbevoegd ken nis te nemen van de vorderingen, die tegen de bondsrepubliek wa ren ingesteld. De gevraagde vor deringen ten aanzien van de Ne derlandse staat en de N.I.W.O. werden door de president gewei gerd. De wegvervoerders hadden gevraagd aan de Nederlandse en de Westduitse staat en tenminste aan de Nederlandse te verbieden enige regeling aan te gaan, waar door de eisers in de volledige be nutting van de aan hen vóór 1 april 1968 uitgereikte vergunnin gen voor vervoer op Dutisland worden belemmerd. Indien zulk een regeling reeds mocht zijn aangegaan, werd gevraagd de Nederlandse en Westduitse staat, althans de Nederlandse, te gebie den deze ongedaan te maken, al thans hieraan generlei uitvoering ten nadele van eisers te geven. In zijn overwegingen conclu deerde de vice-president van de rechtbank, mr. I. Schaafsma, geen rechtsmacht te hebben over de bondsrepubliek. De vice-president komt verder tot de slotsom, dat naar zijn oor deel niet kan worden gezegd dat Nederland, door zich voor dit ogenblik neer te leggen bij de door West-Duitsland aangekon digde maatregelen en zijn mede werking te verlenen aan de tot standkoming van een voor het Nederlandse beroepsgoederen- vervoer in de gegeven omstan digheden zo gunstig mogelijke regeling inzake de uitgifte van de Duitse vervoersvergunningen, zich schuldig heeft gemaakt aan een onrechtmatige daad, zelfs niet indien Nederland zich be wust is van de schade, die de Duitse maatregelen aan de Ne derlandse economie en het be- roepsgoederenvervoer in het bij zonder berokkenen. Tenslotte overwoog de rechter dat de vorderingen tegen eisers ook niet zouden kunnen slagen, omdat het in casu de taak van de rechter is maatregelen te treffen, die een ordenend effect hebben. Een veroordeling als gevraagd door de vervoerders, kan in deze situatie niet alleen geen orde scheppen, aldus de president, maar zou een verwarde en niet in het belang van de vervoerders zijnde toestand creëren. Bij overstromingen in noord- oost-Marokko zijn de vorige week 16 mensen om het leven gekomen en circa 500 gebouwen vernield of zwaar beschadigd. Dit wordt gezegd in berichten uit het getroffen gebied, dat bij de Algerijnse grens ligt. Chirurgen van een ziekenhuis in Edinburgh hebben zoals reeds gemeld een longtransplantatie verricht, de eerste in Europa. Longtransplantaties worden beschouwd als een zeldzame vorm van chirurgie, hoewel zij twee maal zouden zijn verricht in de Verenigde Staten en vervolgens in Canada en Japan. Artsen heb ben verklaard, dat de longtrans plantatie technisch minder moei lijk uitvoerbaar is dan hart- of levertransplantatie. De patiënt is de 15-jarige Alex Smith, afkomstig van het Hebri- den-eiland Lewis die een long zou hebben gekregen van een meisje van achttien. De operatie duurde 2lh uur en stond onder leiding van de chirurg Andrew Logan. „Het is onbegrijpelijk hoe dit kabinet, dat de rust op het loon- front zo duidelijk in zijn vaandel heeft staan, erin slaagt elke keer weer zoveel onrust te zaaien, juist over die lonen". Aldus het N. V. V. in zijn bonds bladen. Wie deze week de kranten heeft kunnen volgen, hoeft zich volgens het verbond verbijsterd hebben afgevraagd wat het kabi net bezielt om zo te manoeuvre ren, dat vrijwel niemand er nog een touw aan kan vastknopen. „Voor de derde maal in een paar maanden tijds", aldus het N. V. V„ „is de Stichting van de Arbeid getrakteerd op een sombere uiteenzetting van de kant van de regering over de economische vooruitzichten in het algemeen en de positie van de betalingsbalans in het bijzonder. Voor de derde maal ook heeft het bedrijfsleven, de vakbeweging zowel als de werkgevers, duidelijk te kennen gegeven dat het voor een ingrijpen in de loonpolitiek niets voelt. Eveneens voor de derde maal vervalt het kabinet vervolgens in 'n diep stilzwijgen, waarbij slechts kan worden gegist naar wat men nu eigenlijk precies wil". Het N. V. V. acht het niet uit gesloten, dat de laatst bekend ge worden cijfers over de in- en uit voer de regering dwingen te er kennen, dat de visie van de vak beweging op de economische ont wikkeling meer en meer door de feiten wordt gesteund, Amerikaanse en Zuidvietna mese regeringstroepen hebben vrijdag een offensief van een maand in het A-Sjaudal besloten. Dit da! maakt deel uit van de in filtratieroute uit het noorden over het aangrenzende Laos naar de voormalige keizersstad Hué en de grote Amerikaanse basis Da Nang. Twee jaar lang werd het 35 km lange dal nagenoeg door de Noordvietnamezen beheerst Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Een hoge Amerikaanse officier heeft toegegeven, dat ondanks het succes van het thans afgeslo ten offensief de Noordvietna mezen de vallei na verloop van tijd weer als bevoorradingsroute zullen gebruiken. Dit zou slechts een kwestie van weken zijn. Door zijn afgelegenheid in de noord westelijke uithoek van het land, door het moeilijk begaanbare terrein en het slechte weer in de streek waren de Amerikanen niet van plan een vaste basis in het dal te vestigen. De Amerikaanse bevelhebber generaal-majoor John Tolson heeft meegedeeld dat 139 man Amerikanen en Zuidvietnamezen bij de aktie zijn gesneuveld en 662 gewond. Het aantal gesneu- De toestand van de Dominica ner pater Damien Boulogne die zondag een nieuw hart heeft ge kregen, is gisteren aanzienlijk vooruitgegaan. De patiënt, die als derde man in Frankrijk een harttransplan tatie onderging, had donderdag hoge koorts. Vrijdagmorgen was de tempe ratuur van pater Boulogne 38,2, zo werd in een ziekenhuisbulletin meegedeeld. De sinds tien jaar heftig om streden Duitse noodtoestands- wetten hebben de tweede en be slissende horde genomen. Met grote meerderheid van stemmen keurde de bondsdag in tweede lezing de laatste grondwetswijzi gingen goed. Tegen stemden de vrije democraten. Van de artike len, die bij een buitenlandse of binnenlandse noodtoestand de regering buitengewone bevoegd heid verlenen, gaven vooral het „bondgenootschapsgeval' en de inzet van de Bundeswehr ook bij een binnenlandse noodtoestand aanleiding tot heftige discussies. De bepaling inzake het „bond genootschapsgeval' luidt, dat de regering zonder het parlement of een noodparlement daarin te kennen, alvast noodmaatregelen kan treffen als de NAVO de toe stand gespannen acht. De Bundeswehr zal alleen dan te hulp worden geroepen, als de politie en de grenswacht bij een natuurramp of een georganiseer de en gewapende binnenlandse opstand niet toereikend zijn. Van de kant van de christen democraten, die over deze twee punten opnieuw met hun sociaal democratische coalitiepartner harde woorden hebben gewis seld, werd verklaard, dat de sol daten niet tegen de bevolking zullen worden gebruikt. Zij had den juist tot taak de rechten van het volk en de democratische rechtsorde te beschermen. De tegenstanders van de nood wetten vrezen, dat zij de weg effenen voor de ontwikkeling van een nieuwe dictatuur. Op basis van de nu goedge keurde versie van de wetten zal met de drie westelijke bondge noten worden onderhandeld over de opheffing van hun in het Duitsland-verdrag van 1955 op genomen rechten, zoals beper king van het post- en telefoon geheim. De dan volgende derde lezing waarschijnlijk op 21 mei is niet meer dan een for maliteit. Het ontbreken van een rege ling voor een nationale noodtoe stand heeft een volledige West duitse soevereiniteit steeds in de weg gestaan. Amerika, Frank- rük en Engeland hebben zich in dertijd zelf bevoegdheden aan gemeten in het belang van hun eigen veiligheid. In Frankfort hebben leden van de radicale, links-socialistische studentenbond als protest tegen de noodwetten de ingangen van de universiteit versperd. Het kwam tot gevechten, toen 300 leden van een inderhaast ge vormde tegenbeweging het actiecomité van democratische studenten het universiteitsge bouw binnen wilden. AANHOUDEND KOUD Het weer in onze omgeving wordt nog steeds beheerst door een depressie boven oost-Europa en een gebied met hoge barometer standen boven IJsland. Beide lucht druksystemen houden een noorde lijke stroming in stand waarmee koude en onstabiele lucht naar west-Europa wordt gevoerd. In deze lucht steeg het kwik in ons land vrijdagmiddag tot 9 a 12 graden Celsius. In verband mei luchtdrukstijgingen boven Dene marken wordt vandaag een over wegend matige wind tussen noord en noordoost verwacht. Naast op klaringen zullen er plaatselijk op nieuw enkele buien ontstaan. Daar bij houdt het koude weer aan. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond Enkele buien Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op ondei Mei 18 4.42 20.32 2.05 10.29 19 4.40 20.33 2.23 11.51 20 4.39 20.35 2.36 13.09 21 4.38 20.36 2.47 14.24 22 4.36 20.38 2.56 15.36 23 4.35 20.39 3.05 16.47 24 4.34 20.40 3.16 17.59 23 4.33 20.42 3.28 19.13 velde Noordvietnamezen wordt geschat op 726. Verder zijn 108 Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen neergehaald, maar slechts 20 ervan zijn niet meer te repareren, aldus generaal Tolson. De Zuid vietnamese regeringstroepen maakten grote hoeveelheden Noordvietnamese uitrusting buit. De Noordvietnamese delegatie heeft na een inleidend vredesge- met de Amerikanen in Parijs besloten, haar hotel op de linker Seine-oever te verlaten en een villa in de omgeving van de Fran se hoofdstad te betrekken. De ongeveer veertig leden tel lende afvaardiging uit Hanoi vindt de omgeving van het hotel Lute- tia te lawaaierig en wil meer op zichzelf ziin, aldus een woord voerder. Hij zei dat de verhuizing over twee of drie dagen zal plaats vinden, maar hij wilde niet zeg gen waar de villa precies ligt. Naar verluidt ligt de nieuwe ver blijfplaats van de Noordvietname zen ongeveer 'acht km buiten Pa rijs en circa 20 minuten rijden van het „centrum voor internationale conferenties", waar de besprekin gen met de Amerikanen worden gehouden. Diplomatieke waarnemers zien in de verhuizing een aanwijzing dat het overleg nog verscheidene maanden kan duren. De algemene afgevaardigde van Noord-Vietnam in Parijs, Mai Van Bo, heeft vrijdag het Franse mi- kennis gesteld van de komende nisterie van buitenlandse zaken in verhuizing. „Onze indruk van de eerst® twee bijeenkomsten is dat de Verenigde Staten het hoofddoel van deze besprekingen de on voorwaardelijke en volledig» stopzetting van de bombarde menten en andere oorlogshande^ lingen tegen de democratisch» republiek Vietnam willen ontwijken", zo heeft de leider van de Noordvietnamese delega tie naar het overleg in Parijs, Xoean Thoej, in een vraagge sprek met het Russische party blad Prawda verklaard. Naar het persbureau Tass meldt zei Xoean Thoej, dat de goede wil van Noord-Vietnam al is gebleken uit zijn komst naar Parijs. „De V. S. zeggen nu dat dit niet genoeg is, dat er wat „extra goede wil" van onze kant nodig is. In feite proberen de V. S. om standigheden te scheppen, waar in zij hun wil kunnen opleggen. „Wij zullen buitengewoon ge duldig zijn, maar aan elk geduld komt een einde", aldus de Noord vietnamese delegatieleider. ZATERDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 6.08 6.35 Terneuzen 6.44 7.11 Hansweert 7.18 7.45 Walsoorden 7.17 7.44 ZONDAG 19 MEI v.m. n.m. Breskens 7.20 7.49 Terneuzen 7.56 8.25 Hansweert 8.30 8.59 Walsoorden 8.29 8.58 MAANDAG 20 MEI v.m. n.m. Breskens 8.39 9.06 Terneuzen 9.15 9.42 Hansweert 9.49 10.18 Walsoorden 9.48 10.13

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1