PROVINCIAAL NIEUWS Twee tentoonstellingen in Terneuzen 10senoritas 2r Toch een katholiek-socialistische regering in België In iedere gemeente een vast hulp- en informatienummer voor thuiswonende bejaarden Geen goedkope koelhuisboter Goedkoop aardgas voor indastrie- vestiging De zeehaven- ontwikkeling van Rentespaarbrieven B.N.G.19S8 serie II geven in negen jaar aan samengestelde rente 75 procent. Gemeenteraad van Hoek f 20.000 EXTRA VOOR BOUWRIJP MAKEN VAN DE L0VENP0LDER DELUXE Onverwachte wending in de pelitieke crisis armen in de Ver. Staten .Vrijdag 17 mei 1565 DE VRIJE «ZEEUW Ragina 8 Terneuzen Geslaagd V erkeersongevallen Axel Afsluiting winterseizoen Trefpunt Uitstapje plattelandsvrouwen Bejaardenvereniging op reis Gevonden voorwerpen Boschkapelle Branden snel geblust Breskens Aanbesteding bunkersloop Middelburg Aanbesteding kadewand Retranchement Geen reis voor de bejaarden? Sluis Militair bezoek De verkoop wordt beëindigd op 31 mei a.s. of op een eerdere datum waarop het vastgestelde bedrag zal zijn geplaatst Lewedorpse „huisjes" en beelden van Vegter Agenda Bij de door de rijkscommissie te Den Haag afgenomen stuur liedenexamens slaagde voor het diploma 2e stuurman G.H.V. de heer F. F. de Bakker te Terneu zen. Gistermorgen te ongeveer kwart over zeven had op de kruising Oranjestraat Willem de Zwij gerlaan (westzijde) een aanrij ding plaats tussen een auto be stuurd door de heer E. D. uit Terneuzen en een auto bestuurd door de heer L. de N., eveneens uit Terneuzen. Eerstgenoemde reed over de Oranjestraat in de richting Axel en verleende op gemelde krui sing geen voorrang aan de voor hem van rechts komende auto van De N., tengevolge waarvan een botsing plaats had, waardoor beide wagens zwaar werden be schadigd en een der auto's tegen een lichtmast terecht kwam. Per soonlijke verwondingen hadden niet plaats. De tweede aanrijding had des middags te half vier plaats op de kruising Van der Waalsstraat Kamerlingh Onnesstraat. D e heer W. N. de H. uit Zaam- slag reed in de Kamerlingh On nesstraat en wilde op de kruising rechtdoor rijden. Hij verleende evenwel aan de voor hem van rechts komende auto van de heer B. J. T„ eveneens uit Zaamslag. Ook hier had een botsing plaats waarbij een in de auto van T. tnede-inzittende een lichte hoofd wonde opliep. Eerste hulp werd haar verleend door dokter Ho ving. 3 Een diner, waaraan door 71 personen werd deelgenomen, vormde de afsluiting van het win- terprogramma, dat doorde aktivi- teitencommissie was georgani seerd. Het diner dat allen goed smaak te en het programma, waaraan de bejaarden zelf medewerking ver leenden, was een waardige af sluiting van het winterprogram- ma. De voorzitter, de heer L. Diele- man. opende na het gezamenlijk zingen van het welkomstlied het diner met een kort woord, waar na men zich aan tafel zette. Een dameskoortje met pianobe geleiding van de heer Van Doese laar gaf er een extra karakter aan. Deze geslaagde avond werd be sloten met het zingen van een afscheidslied. De afdeling Axel van de bond van plattelandsvrouwen maakte dinsdag haar jaarlijks uitstapje. Ditmaal was een reisje georga niseerd naar Brussel en omge ving. In de Belgische hoofdstad brachten de dames een bezoek aan de koninklijke tuin, het Kon golees museum en het stadhuis. Het gezelschap, dat uit 45 Per sonen bestond, mag op een ge slaagd uitstapje terugzien. De bejaardenvereniging van de geref. kerk (vrijgemaakt) had de zer dagen voor haar leden een reisje georganiseerd. Het gezel schap telde 95 personen. De heenreis bracht de bejaarden via de Oosterscheldebrug naar Vlaardingen. waar zij werden rondgeleid door Ds. M. van Doo- ren (voorheen te Axel). Ook kre gen zij in Vlaardingen een koffie maaltijd aangeboden. De terugreis ging via Zeven bergen. Op het bureau der rijkspolitie te Axel zijn de volgende voor werpen als gevonden aangege ven, welke aan onderstaande adressen zijn terug te bekomen: Rechter bruinlederen brom fietshandschoen, F. Boeije, Ege- lantiersweg 18; wit kussentje, Pironstr. 42; zilveren kettinkje, Singelweg 95; sleutelring met sleutels, J. van Wijk, Wilhelmi- nastr. 23; blauw windjack, J. Goossen, Bylocquestr. 25; wit kinderwantje, R. Hoekstra, Zuid- singel 44; bankbiljet, R. Diele- man, Noordstr. 1; huissleutel, Gillissen, Molenstr. 4, Westdor- pe; bril met donker montuur, K. den Hamer, Elzastr. 26; bruin lederen portemonnee, Fam. Haak, Evertsenstr. 14; groene regen- broek, W. Ollebek, Boschplein 4; portemonne met geld, huis sleutel en zegelkaartje, Van Cadsand, Churchilllaan 15; bril met bronskleurig montuur, Ivon- ne, Boutershemstr. 15, Bergen op Zoom; contactsleutel, Snoodijk, Beatrixstr. 20; zilveren boeren- manchetknoop, D. Koek, Gen. Sikorskistr. 13; doublé schakel armband, L. Verhoef, Crijnssen- str. 13; bruine aktentas met in houd, H. Dierickx, Te Waterstr. 9, en blauwe dameshandschoen, J. de Moorstr. 42. Aan het bureau der rijkspoli tie zijn te bekomen: grijs jon- genscostuum, wieldop van per sonenauto, bruin bril-étui, brui ne portemonnee met ritssluiting met geringe inhoud, groen-witte bromfietstas, contactsleutel en paar zwarte kinderschoentjes. Binnen vierentwintig uur Volgens minister Roolvink (so ciale zaken en volksgezondheid) zou het veel oudere mensen en vooral de thuiswonends be jaarden rust gevsn, als er in Iedere gemeente een vast tele foonnummer zou komen, dat dsze zouden kunnen bellen om hulp en doorlichting te vinden op het tijd stip, dat men die nodig hoeft. De minister vraagt zich af, of het mogelijk zou zijn de S.O.S.- telefoondiensten hiervoor dienst baar te maken. „De televisie, waar veel ouderen naar kijken, zou dan bijv. regelmatig op dat .telefoonnummer kunnen wijzen". De minister zei dit gisteren in Urk bij de opening van het be jaardenoord van de Talma-stich- ting. Minister Roolvink zei dat de aanpak van de voor de bejaarden te treffen voorzieningen veelal wordt bemoeilijkt door de hou ding van de bejaarden zelf. Zij moeten zich niet generen voor hun problemen. Als de bejaarden zich niet uit eigen beweging met hun klachten en moeilijkheden tot de daartoe werkende perso- Met 46 stemmen voor en 61 stemmen tegen heeft de tweede kamer gisteren de motie van de P.v.d.A.-afgevaardigde S. van der Ploeg verworpen, waarin er bij de regering op werd aange drongen binnen afzienbare tijd koe'.huisboter verkrijgbaar te «ellen. lm motie van de heer Dijkstra <D-'96) om over de maanden april en mei alsnog een toeslag té versxreKKen op industriemelk werd eveneens verworpen. Voor aanvaarding van deze motie spraken zich uit de fracties van de F.v.d.A., D-'66, Boerenpar tij *n de groep-Aarden. nen en instanties wenden, zullen de resultaten van de dienstver lening niet optimaal zijn, aldus de minister. Minister Roolvink vroeg aan dacht voor het streven de bejaar de zo lang mogelijk in staat te stellen thuis voor zichzelf te zor gen. De bejaarde moet zoveel mo gelijk in de maatschappij blijven. De te verstrekken hulp op het gebied van de gezondheidszorg moet naar de mening van de mi nister zoveel mogelijk deel uit maken van de algemene voorzie ningen. „Alleen indien de abso lute noodzaak daartoe blijkt, zal een afzonderlijke dienstverle ning voor bejaarden (bijv. ver pleegtehuizen voor bejaarden) in het leven moeten worden geroe pen", aldus minister Roolvink. Minister De Block (econom. za ken) houdt onverminderd vast aan het z.g. „nieuwheidsbegin- sel" bij het beschikbaar stellen van goedkoop aardgas ten be hoeve van industrie-vestiging. De minister heeft dit donder dag in de tweede kamer meege deeld bij een bespreking van het energiebeleid. De suggestie tot het beschik baar stellen van goedkoop aard gas voor nieuwe industrie-ves tiging in het bijzonder in de pro vincies Friesland, Groningen en Drenthe zonder daarbij 't nieuw heidsbeginsel te hanteren, nam de minister niet over. Dit zou de concurrentie-positie van overig Nederland nadelig beïnvloeden, zo merkte hij op. Sprekend over een eventuele vestiging van SheJÏ-Chemie in noordwest Noord-Brabant zei minister De Block o.m. alles te zullen proberen om dit bedrijf voor ons land te redden. moest de brandweer van Vogel waarde tweemaal uitrukken voor een brand in Boschkapelle. Bij 't eerste alarm betrof het de schuur op het erf van landbouwer Truij- man, het tweede gold voor een brand in een loods op het vlas- bedrijf van de firma Bun. Dankzij het snelle optreden van het brandweerkorps werden beide branden binnen een half uur be dwongen. De schade bleef daar door beperkt tot enkele duizen den guldens. Spelen met vuur door een baldadige jongen van zeven jaar bleek in beide geval len de oorzaak van de brand te zijn. Door de overeenkomst tus sen beide branden kreeg de poli tie aanwijzingen in een bepaalde richting, waarna de jeugdige pyromaan spoedig door de mand viel. De rijkswaterstaat heeft woens dag te Middelburg aanbesteed het slopen van de bunkers op het Spuiplein te Breskens. De hoogste inschrijving werd ingediend door het sloopbedrijf A. Jager te Midwolde (Gr.) met een bedrag van 207.000. Met groot verschil volgde de firma H. van den Hemel te Biervliet met 150.000. De firma P. Ver meulen te Breskens schreef in voor 136.000. De laagste inschrijving was van D. van de Putte te Oosthui zen met ƒ99.500. De rijkswaterstaat heeft deze week aanbesteed het maken van een stalen kadewand langs de westelijke zijde van het vroegere kanaaleiland te Sluiskil—West- dorpe. De hoogste inschrijving kwam binnen van het aannemersbedrijf Van Dongen en Van Hove te Dordrecht voor 139.000. De laagste inschrijvers waren de Gebr, H. van den Hemel te Bier vliet voor ƒ96.000. Het comité dat zich jaarlijks belast met het organiseren van 'n reisje voor de bejaarden, ziet zich dit jaar voor grote moeilijkheden geplaatst. Voor de aangekondigde reis gaven zich te weinig deelnemers op. evenals beide vorige jaren. De gelegenheid tot opgave is nu met enkele dagen verlengd. Is het aantal dan nog onvoldoende, dan moet aangenomen worden, dat 't organiseren van 'n dergelijk uit stapje in de toekomst niet meer zal plaats hebben. Dezer dagen werd een bezoek aan Sluis gebracht door onge veer 70 manschappen van de aan- en afvoertroepen uit Nunspeet. Met een 30-tal voertuigen sloe gen zij hun kwartier op de Markt op. De plaatselijke V. V. V. bood aan de manschappen de folder map van Sluis aan. In het algemeen bestuur van het overlegorgaan zeehavenont- wikkeling zuidwest-Nederland is in beginsel besloten tot het in het leven roepen van een bureau voor geteamejnlijke informatie en van coördinatie voor haven industrie-terreinen en haven- accomodaties in 't gehele delta gebied. Dit bureau zal, naar het bestuur mededeelde, moeten werken in het kader van het overlegorgaan en van het rap port „Verkenning van enkele aspecten van de ontwikkelings mogelijkheden voor zeehavens in het deltagebied". Dit plan zal worden voorgelegd aan de deelnemers aan het overlegor gaan, alsmede aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant, Zee land en Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond en aan bur gemeester en wethouders van Rotterdam. Ben en Gerrit herstellen de be schadigingen, die hun „huisjes" en „moppen" door het vervoer van hewedorp naar Terneuzen hebben opgelopen. Deze „hout toestanden" horen bij een exposi tie van hun oudere werk in Gale rie J 34. N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Nog verkrijgbaar in stukken van f 500.-; en f 100.- bij alle bankiers en commissionairs in effecten. Voordat gisteravond de raads vergadering begon, zei de waar nemend voorzitter, de heer J. v. d. Peijl, de afwezigheid van bur gemeester Hanssens niet ter dis cussie te willen stellen. De raads leden namen deze mededeling stilzwijgend in ontvangst en ga ven tijdens het verloop der ver gadering ook geen „voer" tot het verspreiden van verdere gis singen en geruchten. Bekend mag worden geacht dat de heer Hanssens door commissaris mr. J. van Aartsen deze week voor onbepaalde tijd met verlof werd gezonden. Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1968 werd een bedrag geraamd van 120.000 Twee opvallende tentoonstel lingen in Terneuzen vragen in de laatste weken van deze maand de aandacht: die van de „huis jes" of „enorme houttoestanden" van de Lewedorpers Ben d'Ar- magnac en Gerrit Dekker en die van beeldhouwwerk van de Zwijndrechtse schipper-beeld- houwer Jan Vegter. De eerste expositie is bijzonder om bet werk, dat al bij de eerste kennis making met Terneuzenaars om streden bleek te zijn en de twee de is het omdat zij als entourage van de onthniling van een plas- tiekje voor de openbare school „Wagnerhof" diende. Een open bare les in kunstbeleving voor kinderen en volwassenen wordt bet dus. De plaatsing van de „enorme houttoestanden", donderdagmor gen op een grote vrachtwagen aangevoerd uit Lewedorp, is voorafgegaan aan de opening van een expositie van vroeger werk van beide jonge kunstenaars in Galerie J 34. Het ontstaan van de idee voor die wonderlijke bouw werkjes wordt bij het zien van de etsen en prenten in de gale rie wel duidelijk. Om het de be zoekers van de tentoonstelling duidelijk te maken heeft galerie houder Jan Juffermans er voor gezorgd dat zij zaterdagmiddag na de opening door dr. P. K. van Dalen, directeur van het Zeeuws museum per toering- car van de galerie naar de stand plaatsen van de „huisjes" zullen kunnen rijden. Ze staan, ieder vergezeld van een „mop" an dere mensen zullen het „een ge teerde hoop planken" noemen aan de Guido Gezellestraat bij de kruising met de Zuidland- straat en aan de Jacob Cats- straat. Beide zijn ze dus tussen de nieuwbouw gezet en dat is geslaagd; vooral het huisje en de mop aan de Catsstraat, op een groot stuk onbebouwd ter rein, doen het goed tegen het decor van de strakke flats van de Breitnerstraat. De politieke crisis in België, die reeds meer dan drie maanden duurt, heeft donderdag een onverwachte wending genomen. Het bestuur van de christen-democratische C. V. P. heeft zich, na een urenlange ver gadering met formateur Vandenboeynants, unaniem uitgesproken voor een coalitie met de socialistische B. S. P. tionaal overleg over de oplossing der huidige Vlaams-Waalse proble men alvorens men een definitieve Het bestuur verzocht de aftre dende C. V. P.-premier, die begin vorige week van de koning een formatie-opdracht kreeg nadat een socialistische poging om een C. V. P.-B. S.P.-coalitie te vormen was mislukt, onmiddellijk onderhande lingen met de B. S. P. te beginnen. Sedert de verkiezingen op 31 maart j.I. was van de zijde der C. V. P. steeds de voorkeur uitge sproken voor een nationale coali tie van de C. V. P., de B. S. P. en de l'berale P. V. V., of althans na- keuze van coalitiegenoten zou ma ken. Op dit C. V. P.-standpunt strandde de formatiepoging van de voorzitter der B. S. P., Collard, veertien dagen geleden. De socialisten hebben steeds ge steld dat zij alleen met de C. V. P. een coalitie wensten aan te gaan. Overleg van de drie nationale par tijen over een regeringsprogram kon volgens hen slechts leiden tot vage compromissen. De voorzitter van de C.V.P., Houben, verklaarde donderdag avond, dat 'n coalitie van C.V.P. en B.S.P. bij voorrang de insti tutionele hervormingen (met het oog op decentralisatie en cul turele autonomie voor Vlaande ren en Wallonië) zou moeten aanpakken. Hij meende dat de plannen die Vandenboeynants als formateur daarvoor heeft ontworpen, de basis van de on derhandelingen zouden moeten zijn. Dit betekende echter niet dat socialistische voorstellen voor verbeteringen afgewezen zouden worden. Ook Vandenboeynants verklaarde, dat het normaal is dat bij onderhandelingen ieder een amendementen voorstelt. Het socialistische partijbestuur heeft verklaard, dat men dient e zoeken naar een synthese van de programma's van beide Dar- tijen en van de plannen die Van- denboelnants en voor hem Collard als formateur hebben opgesteld. De voorzitter van de liberale partij, Vanaudenhove, heeft be kendgemaakt, dat dinsdag een speciaal congres zal worden ge houden om de interne proble men te bespreken en op te los sen. Hij verklaarde zich overigens nog steeds bereid tot onderhan deling met de C.VJ». en B.S.P. „FIJN WERK" Reeds bij het transport kreeg de chauffeur van de vrachtwa gen moeilijke vragen te beant woorden over de zin van de pro ducten op zijn wagen. Bij aan komst in Terneuzen kwam kri tiek in alle toonaarden los: van „afbraak" tot „kunst". De ma kers kennen deze problemen al niet meer. Timmeren vinden zij gewoon „fijn werk", zoals vele andere werkzaamheden fijn werk kunnen zijn. Voor veel mensen betekent dit een te gro te ontluistering van de „kunst", maar sommige reageren in de trant van „leuk om in te spelen" of „'t lijkt de negerhut van oom Tom wel". Inderdaad, kinderen en grijsaards mogen de huisjes aam-aken, ja zelfs beklimmen, met strikjes versieren of van geraniums voorzien. Eén ding is nu wel duidelijk: er kan véél in Terneuzen OUDERCOMMISSIE De beelden van Jan Vegter, die schippert over de Nederland se wateren, komen rond en in de nieuwe school aan het Wagner hof te staan. Een geestdriftige en ondernemende oudercommis sie heeft er veel werk voor ver zet en de kinderen van de school laten zich ook niet onbetuigd: zij helpen bij het inrichten van de beeldentuin en de expositie in de school. Het is allemaal mede mogelijk geworden door het enthousiasme van Jan Veg ter, van wie het rijk voor een bedrag gelijk aan 1 procent van de bouwkosten van de school een beeld heeft gekocht, dat voor de school een plaats krijgt. Hij heeft bovendien een plas- tiekje beschikbaar gesteld voor de winnaar of winnares van de tekenwedstrijd voor de school kinderen. „Het aardige is dat er op deze manier een band ont staat tussen de schoolkinderen en het beeldje bij de school. Ze gaan zo'n ding ook werkelijk zien", zegt de heer R. van Hulst, ambtenaar culturele zaken. Hij heeft een instructief mapje ver zorgd, waarin een uiteenzetting over bronsgieten, een tekening van Jan Vegter en een penne- vrucht van een kunstkriticus zijn opgenomen. Het mapje zal bij de onthulling worden uitge reikt Zo verliest de kunst hier het magische; tenminste, het magische dat kinderen er toe bracht met een grote boog om 't kunstvoorwerp heen te lopen, zonder het te zien. Volgende week zaterdag wordt het beeldje, dat „De Wiekslag" heet, onthuld. De oudercommis- sie heeft bedacht dat de kinde ren zelf hun beeld zullen ont hullen. Dat gebeurt met heel veel luchtballonnen en met die ballonnen wordt dan gelijk weer een wedstrijd gehouden. De plastieken van Jan Vegter zijn overigens gewoon te koop, en wel met 25 procent aankoop subsidie omdat de expositie is georganiseerd in samenwerking met Galerie J 34. voor het bouwrijp maken van de Lovenpolder 3e gedeelte. Inmid dels is gebleken dat de kosten ƒ20.000 méér zullen bedragen. De voorzitter deelde mee, dat er voor de aldaar te bouwen 49 woningen gegadigden kunnen worden verwacht. De raad ver* leende zonder discussie het ge* vraagde extra-krediet. De gemeente Hoek wordt even» als vele andere gemeenten deel genote in de gemeenschappelijk» regeling ter bestrijding van da luchtvernotreiniging, echter mei de restrictie dat de gemeent» niet meer dan 0,25 per inwonei zal betalen. De toetreding tot d« op te richten stichting van een dagverblijf voor geestelijk ge handicapten in midden Zeeuws. Vlaanderen ontmoette evenmin bezwaar. Ook in Hoek zijn en kele kinderen die voor opnama in een dergelijk verblijf in aan merking komen. De kosten hier voor worden tot 80 procent dooi het rijk vergoed. De gemeente-ontvanger de heel F. de Groote gaat per 1 septem ber met pensioen. Als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand zal hij echter nog na dia datum in funktie blijven. Een voorstel tot het aankoper van een perceel grond ten be hoeve van de verplaatsing var de gemeentelijke werkplaats werd teruggenomen, omdat mei de eigenaar van de grond geer overeenstemming over 't schat tingsrapport kon worden bereikt Aangenomen werd verder hei instellen van een verordening tot tegemoetkoming in de studie kosten aan het daarvoor in aan merking' komend gemeenteper- soneel, in dit geval voor twee personen. Tenslotte: Hetzelfde gemeen- tepersoneel zal binnen afzien bare tijd zijn horizon verwijden en een reisje maken, waarvoor de raad met algemene stemmen een bijdrage verleende van 500 gulden. HEDEN: Terneuzen: Concertgebouw, 7.30 uur: Openbare uitvoering Temeuzense Muziekschool. ZATERDAG 18 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „The Wild Angels". Othene, 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 19 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „De wraak van Dr. Fu Manehu"; 5 en 8 uur: „The Wild Angels". MAANDAG 20 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 3 uur: „De wraak van Dr. Fu Manchu". DINSDAG 21 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De wraak van Dr. Fu Manchu". en hij legde er de nadruk op dat de P.V.V. een nationaal akkoord over de gemeenschapsproblemen zou kunnen steunen, ook al zou ze zelf in de oppositie moeten gaan. 75 7» De bouw van de „stad van de wederopstanding" aan de oever van de Potomac, waar de deel nemers aan de „mars der er- men" moeten worden onderge bracht, wordt ernstig bedreigd. Ongeveer een derde deel van het project is klaar, maar er is vrijwel geen geld meer. De or ganisatoren hebben een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om geld te geven. Intussen hebben leiders van de campagne voor verbetering var het lot van de armen in een ge sprek met congresleden uiteen? gezet, wat er huns inziens moej gebeuren. Met de uitvoering vu hun plannen zullen uitgaven vaj circa 30 miljard dollar gemoeid zijn. I

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3