DE JUWELENROOF Kamerlid Imkamp (O'66) diende motie van afkeuring in tegen minister De Block Dr. Abernathy eist jaarlijks inkomen voor de armen in de Ver. Staten PARLEMENTAIRE GOEDKEURING GEVRAAGD KENNEDY-REGEUNG OVER GRAAN EN VOEDSELHULP VORIGE WEEK ZWAARSTE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN VIETNAMESE OORLOG B.T.W. leidt tot hogere huren en meer werkloosheid in de bouw Flatgebouw ingestort in Londen BOSCH OPTIEK Pagina 2 ÓE VRIJE ZEEUW Vrijdag 17 mei 1968 BRAND IN BORDPAPIER FABRIEK IN VAASSEN Mitterand wil aftreden van regering- Pompidou Moties verworpen IN AMSTERDAM DRIE MENSEN GEDOOD BIJ ONGELUKKEN Dagbladpers kreeg voorschot uit t.v.-reclamepot HELMA PIT China herdenkt de culturele revolutie NAAR NIEUWE GRONDWET IN TSJECHO- SLOWAKIJE 4,5 miljoen ton graan Voorlopig alleen tarwe De benoeming van een nieuwe Griekse ambassadeur Propagandatocht van N.P.D. in West-Berlijn verboden Tijdens het debat in de twee de kamer over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw heeft de afgevaardigde Imkamp (D- '66) aangedrongen op het heen gaan van minister De Block, van economische zaken. „Minister, go home", zo voegde de heer im kamp de bewindsman toe. De heer Imkamp stelde dat minister De Block bij zijn struc tuurbeleid, met name de scheeps bouw, in gebreke is gebleven. Hij noemde diens beleid „wagge lend" en concludeerde dat mi nister De Block „niet het appèl blijkt te verstaan dat deze tijd doet". Ook de P.v.d.A.-afgevaardig- de drs. G. M. Nederhorst uitte kritiek op het beleid van minis ter De Block op het terrein van de scheepsbouw. De minister, zo eei hij, „is een slecht onderhan delaar geweest". „Overigens", zo voegde deze afgevaardigde daaraan toe, „deelt hij dit lot met 99,99 procent van de bevolking". „Het beroerde", aldus drs. Nederhorst, „is dat dit soort in dit kabinet zo rijkelijk vertegenwoordigd is". Bij de on derhandelingen, zo merkte de 'heer Nederhorst op, is de minis ter „een speelbal van de par tijen geworden". Minister De Block vroeg her vertrouwen van de kamer, er op wijzend dat eerst na het ein de van de rit zal blijken, of hij een slechte onderhandelaar is geweest. Wel merkte hij op: „Als men mij niet meer wenst, hoeft men het maar te zeggen". Een motie van afkeuring van het beleid van minister De Block werd ingediend door de heer Imkamp. De minister deelde de kamer mee, dat alleen financiële steun voor de bouw van een mammoet dok zal worden verstrekt, indien de betrokken werven tot samen werking komen. Dit standpunt heeft hij inmiddels aan deze wer ven laten weten. Woensdagnacht heeft brand gewoed in de bordpapierfabriek Jan van Delden N.V. in Vaassen. De brand is waarschijnlijk ont staan door het vastlopen van een lager van een droogmachine. De hal waarin deze machine stond, brandde uit en een aantal ma chines ging verloren. Het vuur werd bestreden door de brand weer van Vaassen, die werd ge assisteerd door brandweerlieden uit Epe. De directie van de fa briek schat de schade op 500.000. De federatie van links, de Franse niet-communistische op positie onder Mitterand, heeft zich donderdag uitgesproken voor het aftreden van de rege- ring-Pompidou en het untschrij- ven van nieuwe verkiezingen. Het kabinet is, zo wordt in een communiqué gezegd, niet instaat een antwoord te geven op de vragen die de studenten, het on derwijspersoneel, de arbeiders en de boeren stellen. Dinsdag had de federatie al een motie van afkeuring inge diend tegen het economische en sociale beleid der regering, waar over dinsdag en woensdag a.s. in de nationale vergadering zal worden gesproken. Dr. Balp Abernathy, de opvol- fer van de vermoorde Ameri- aanse negerleider ds. Martin Luther King, beeft de waarschu wing laten horen, dat de cam pagne van de armen in de Ver. Staten een militanter karakter zou kunnen krijgen, als er geen betrekkingen en gegarandeerde jaarlijkse inkomens door 't con gres worden verschaft. „Er zijn er te veel die sterven van gebrek, terwijl de rijken steeds groter, dikker en rijker worden", aldus dr. Abernathy. De organisatoren van de cam pagne der armen hebben mee gedeeld, dat de bouw van de „stad der verrijzenis" bij het Lincoln-gedenkteken in Washing ton wordt vertraagd door gebrek aan geld. De onderkomens van multi plex en zeildoek, die tot dusver zijn gemaakt, kunnen ongeveer 500 mensen bevatten, maar in de komende dagen worden nog dui zenden demonstranten verwacht. Men probeert degenen, die niet in de „stad der verrijzenis" kun nen worden ondergebracht, in kerken te Washington te huis vesten. De motie van de heer Imkamp Waarin was gesteld dat het door minister De Block gevoerde be leid ernstige gevolgen voor de toekomstige werkgelegenheid zal hebben, werd door de kamer niet aangenomen. Vóór aanvaar ding van deze motie sprak zich alleen uit de fractie van D-'66. Verworpen werd ook de motie Nederhorst (P. v. d. A.), waarin minister De Block werd ge vraagd onverkort vast te houden aan het standpunt het verlenen van garantie of 'n andere steun- vorm door de overheid afhanke lijk te stellen van de eis tot sa menwerking van de vijf grote werven. Vóór deze motie spra ken zich uit de fracties van de P.v.d.A. en de P.S.P. De 26-jarige lasser D. de Boer, die op 17 april in de elektrici teitscentrale aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam bij het lassen een emmer petroleum over zich heen kreeg en daardoor in brand vloog, is in het Wilhel- mina-gasthuis aan zijn verwon dingen overleden. In de Valeriuskliniek overleed de 20-jarige kapster G. E. Hoog land, die woensdagnacht op de Europaboulevard in Amsterdam uit een auto werd geslingerd. De wagen vloog uit de bocht doordat de bestuurder, een 22-jarige bar keeper, dronken zou zijn ge weest. Een 48-jarige man is in zijn woning op de Haarlemmerdijk in Amsterdam van de trap gevallen. Het slachtoffer, dat volgens de politie onder invloed verkeerde, werd door zijn zoon dood in het portaal aangetroffen. De minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft aan de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers" een be drag van acht miljoen gulden uitgekeerd als eerste betaling uit het aandeel van in totaal zeventien miljoen gulden, dat de minister uit de opbrengst van de t.v!-reclame voor de uitgevers van dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften heeft gereserveerd. Deze acht miljoen maakt zes tig procent uit van het totaal van 13.31 miljoen dat de minister voor de dagbladpers heeft be stemd, een compensatie voor de teruggelopen advertentie-omzet als gevolg van de invoering van de reclame op de televisie. Voor de nieuwsbladen zal de compen satie 0,34 miljoen bedragen en voor de N.O.T.U., de organisatie van tijdschriftuitgevers, 3,35 mil joen. Bij de vaststelling van deze uitkeringen is de minister uit gegaan van een kwantitatieve berekening, d.w.z. het aantal re dactionele pagina's van alle be langhebbenden, een wijze van berekening waarmede de dag bladpers het niet eens is. Zij stelt dat bij de verdeling in de eerste plaats de nadruk dient te vallen op de opinievormende taag van de dagbladen, 'n stand punt dat ook in de tweede ka mer weerklank heeft gevonden. De vereniging meent evenwel zich uiteindelijk bij de door de minister vast te stellen verdeel sleutel te zullen moeten neer leggen. De beslissing over de definitieve vérdeling kan op kor te termijn worden verwacht. In Peking is donderdag met op tochten en bijeenkomsten het feit herdacht, dat twee jaar geleden de z.g. culturele revolutie begon. Op 16 mei 1966 zette het centrale partijcomité onder partijleider Mao tse-Toeng in een rondschrij ven aan alle partij-organisaties en de hoofdafdeling van het volksbevrijdingsleger de grond slagen en doelstellingen uiteen. Door de nieuwe revolutie met Het presidium van de Tsjecho- slowaakse communistische partij heeft premier Oldrich Cernik verzocht een nieuwe grondwet op haar grootscheepse zuiverings campagne in de afgelopen 2 jaar is op enige provincies na vrijwel geheel China onder controle van de z.g. revolutionaire comité's gekomen. te stellen. Het ontwerp zou vóór het eind van de volgende maand gereed moeten Zijn. Men ver wacht dat in de nieuwe constitu tie de vrijheid van drukpers, meningsuiting en beweging zal worden gewaarborgd en dat het staatsbestel zal worden gebaseerd op een federaal stelsel. Het partijbestuur heeft zich ook uitgesproken voor een natio naal congres van voorzitters van de partijcomités in bepaalde be drijven. Op dezeHhjeenkomst die volgende week zou moeten wor den gehouden, zouden de nieuwe liberale leiders steun willen zien te winnen voor he,t democratise ringsproces. De parlementen van Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen zullen zich binnenkort uit spreken over de in de Kennedy- ronde tot stand gekomen regeling voor de wereldhandel in tarwe en de beschikbaarstelling van graan gis voedselhulp. Een ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de in november 1967 in Washington ondertekende internationale gra- nenregeling 1967 is bij hen inge diend. De regeling kan worden gezien als een uitbreiding en verfijning van de internationale tarwe-over- eenkomst van 1962, waarvan de commerciële bepalingen sinds AMSTERDAM: Zaterdag komt „Ja zuster, nee zuster" weer op het scherm, gepresenteerd door de VARA onder regie van Henk Barnard. Op deze foto zien we „opa" (Leen Jongewaard) tussen de mannequins. augustus 1967 büiten werking zijn. Zij bestaat uit twee afzonderlijke verdragen: een tarwehandelsver- drag en een voedselhulpverdrag. In het^ tarwehandelsverdrag zijn mi nimum- en maximumprijzen vast gelegd voor een aantal belangrijke tarwesoorten en -kwaliteiten. In de oude internationale tarwe- overeenkomst was dat slechts ge beurd voor een basiskwaliteit. Bo vendien liggen de nieuwe mini mum- en- maximumprijzen wat hoger. Het voedselhulpverdrag is een uitvloeisel van het besluit van zeventien bij het GiA. T. T. (alge mene overeenkomst over tarieven en handel) aangesloten landen, 4,5 miljoen ton graan 'of de tegen waarde hiervan In geld ter be schikking te stellen voor voedsel hulp aan ontwikkelingslanden. De E. E. G. zal hierin per jaar 23 pro cent of rond een miljoen ton bij dragen. De E. E. G.-landen moeten er nog over beslissen hoe zij dit onderling zullen verdelen. De zeventien bedoelde G. A. T. T.-landen, waarbij behalve de E. E. G.-staten o.m. ook- Australië, Canada, de V. S. en Engeland be horen, hebben de beide verdragen al ondertekend. Andere landen konden desgewenst alleen het tarwehandelsverdrag onderteke nen. Bekrachtiging, aanvaarding of goedkeuring moet vóór half juni 1968 geschieden. Beide verdragen zullen drie jaar gelden, Van be paalde landen die .wei lid waren van de overeenkomst'van 1962, zo als de Sowjet-Unie, staat het nog niet vast of zij tot1 een of beide verdragen zullen toetreden. i Nauwkeurige prijsafspraken oVer andere granen dan tarwe bleken tijdens de Kennedy-ronde niet mo gelijk. Daardoor bleef het bij het tarwehandelsverdrag, dat echter de mogelijkheid biedt er te gelege ner tijd andere granen in op te nemen. 'n Slecht rapport is dikwijls 'n oorzaak van slecht zien. De ogen van uw kind zijn belangrijk NEEM TIJDIG 'N NIEUWE BRIL. door B. J. WITHUIS 25) Het was half vier die nacht toen de inspecteur zich met een zucht van verlichting in de kus sens van een politie-auto liet zakken met de bestemming „bed in eigen huis". Het verhoor van Lange Henk, dat hij nog een half uur had voortgezet, had hem in de mening versterkt dat zijn op vatting juist moest zijn. Hij per mitteerde zich thuis een lekker bad, een niet te zware borrel en het zetten van de wekker op 11 uur. Dat zou zes uur onafgebro-, ken slaap kunnen betekenen, een ongekend vooruitzicht. Natuur lijk rinkelde toen de telefoon. De inspecteur keek zelfs niet meer kwaad toen het snerpende bel- geluid hem de kans ontnam in Morpheus' armen te duiken. Het was Tim. die, met de nach telijke opgewektheid van kran tenmensen, een uitvoerig gesprek scheen te willen beginnen. „Beste Tim," zei Jackie, „je weet dat ik dol op jullie jongens ben en in het bijzonder op „De Ochtendinformatie", maar als je me niet in twee woorden heel duidelijk zegt, dat dit telefoontje gerechtvaardigd is, dan laat ik je arresteren." „Brave politie-borst," leidde Tim in, „wat ik wilde weten is en ik wil het weten voor de tweede editie heeft het verdere verhoor van Lange Henk nog iets opgeleverd?" „Nauwelijks." „Heeft Pit gelijk of jij?" „Ik denk antuurlijk dat ik ge lijk heb," lachte de inspecteur, „en dat denk ik na het laatste ge sprek met Lange Henk meer dan ooit." „Wat heb je gedaan aan de jacht op de moordenaar van Lelijke Govert, wie zit er achter de Belg aan en wat doen jullie nog aan de moord op Jopie; bij voorbeeld dat verder uitzoeken van het autospoor." „Je vraagt nogal wat Maar het enige dat ik kan zeggen is, dat al deze dingen op de normale wijze worden afgewerkt. Je weet even goed als ik, dat zoiets een be paalde t^jd vergt, 't Is meer ge- De Amerikaanse strijdkrachten hebben vorige week 562 man op het slagveld verloren, het hoog ste aantal gesneuvelden sinds het begin van de oorlog in Vietnam, aldus een Amerikaanse woord voerder. Vorige week van 4 tot 11 mei bereikte het nieuwe viet- congoffensief tegen Saigon zijn hoogtepunt. Tot nu toe was het hoogste aan tal doden voor de Amerikanen in de week van 11 tot 17 februari van dit jaar. Aan Noordvietnamese en viet- cong-zijde sneuvelden vorige week 5.552 man, aldus de woord voerder. De verliezen onder de burger bevolking bedroegen 165 doden duld en doorzetten dan geniali teit, al schijnt onze gezamenlijke vriend Pit dit af en toe te bestrij den." „Dus ik kan niets meer zeggen dan dat de politie het beroemde spoor volgt." „Zoiets, maar 't mag wel iets vriendelijker worden geformu leerd." „Nog één vraag. Als jij al dat snuffelwerk doet uiteraard een kluif die Pit met zijn beperkte mankracht nauwelijks aan kan, wat voert ons onvolprezen Detec tive-Bureau op het ogenblik dan eigenlijk uit?" „Natuurlijk hetzelfde als ik, slapen," lachte Jackie. „En als meneer Pit slapen wil," zei Tim gewild lijzig, „waarom is hij dan niet op zijn kantoor en waarom is hij dan tegen één uur vannacht op de Nieuwe Zijds toe vallig in een taxi gezien die rich ting Leidschestraat reed, terwijl hij op de Prins Hendrikkade op kamers zit?", „Hij kan wel een rondritje hebben willen maken, maar nou maft ie. Daar verwed ik mijn kop onder." „Verloren die weddenschap," zei Tim, „Ik heb namelijk, net voor ik jou draaide, zijn kamer gebeld. Geen gehoor. En daarom vraag ik me in gemoede af wie gelijk heeft. De politie of Pit. En mocht Pit gelijk hebben, wat spookt hij dan op dit uur uit, waarenwie weet. als hem iets overkomt, waar hij moet worden gered, en'wie kent zijn kijk op de zaak. Hij is namelijk en 432 gewonden die behande ling in een ziekenhuis nodig had den. Vorige week werden 1.153 Amerikaanse militairen met ver wondingen in hospitalen opgeno men en 1.072 hadden lichtere ver wondingen. Sinds 1 januari 1961 zijn 22.951 Amerikanen en 342.105 Noord- vietnamezen en vietcong-leden in Zuid-Vietnam gesneuveld, al dus de Amerikaanse woordvoer der. De meeste Amerikanen werden vorige week in het noorden ge dood, met name in de ooeraties rond Hoe-é en in de vallei van A. Sjau. Bij gevechten in en rond Saigon waren ongeveer 100 Ame rikanen gesneuveld. in staat te veel risico te nemen." Jackie bleef het antwoord enkele seconden schuldig. „Bedoel je precies. Tim, dat je me hebt gebeld uit angst over Pit?" „Misschien niet uit angst. Maar hij is hels, dat heb ik gemerkt, over die twee moorden. En hij had vanavond dat roekeloze dat ik van vorige gelegenheden maar al te goed ken. Onze vriend is op solo-actie, dat staat voor mij vast. Ik moet eerlijk bekennen, dat het me een beetje bang maakt." „Ik zou niet weten wat ik er nu aan zou moeten doen," merkte de inspecteur op. „Bovendien zou hij het ons hoogst kwalijk nemen. Ik had nog een kort telefoontje met hem, zo tegen kwart over één. Hij vroeg naar het verdere verhoor, was overigens vrolijk en maakte helemaal niet de induk van een overspannen Don Quichotte." „Dat heb ik ook beslist niet ge zegd," werd Tim even fel. „Je weet dat hij nooit overspannen zal zijn, zoals jij dat bedoelt. Maar hij houdt er normen op na, die levensgevaarlijk voor hem kunnen zijn. En daarom belde ik je. Laten we zeggen als vrienden- onder-elkaar." „Ik doe er niets aan," besliste Jackie. „Als je morgenochtend om negen uur nog denkt dat de toestand alarmerend is bal me dan maar uit bed. Dan zullen we de machinerie in werking zetten." „Afgesproken." (Wordt vervolgd.) In verband met de benoeming in Den Haag van een "nieuwe Griekse ambassadeur heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken het vol gende meegedeeld: Zoals reeds herhaaldelijk dooi de regering is uiteengezet, heeft zij zich niet gesteld voor de vraag van een erkenning van het Griek se bewind. Griekenland is een monarchie gebleven en de diplo matieke betrekkingen tussen dat land en Nederland zijn nimmer verbroken, evenmin als tussen Griekenland en enig ander land. Aangezien de geloofsbrieven van de nieuwe Griekse ambassadeur worden ondertekend door de re gent in „naam des konings" en de regering uit niets is gebleken, dat dit zonder instemming des konings is geschied, worden deze door de regering aanvaard. Dit standpunt wordt door andere westerse en overigens ook com munistische landen gedeeld. Mede teneinde zo volledig mo gelijk over de situatie en ontwik kelingen in Griekenland te wor den geïnformeerd, is het voor de regering van belang een ambas sadeur in Athene te handhaven. Dit dient uiteraard op basis van reciprociteit te geschieden, aldus de woordvoerder. Werkgevers en werknemersin de bouw hebben nogmaals een beroep op de volksvertegenwoor diging gedaan om zoveel moge lijk te bevorderen, dat de bouw met ingang van 1 januari 1969 een 8 pet. in plaats van een 12 pet. b.t.w.-tarief (belasting op de toegevoegde waarde), zoals voor gesteld, wordt toegekend. De centrale commissie bouw nijverheid, waarin de drie bouw vakbonden samenwerken en de stichting raad van bestuur bouwbedrijf, toporgaan van de werkgevers in de bouw, hebben zich daartoe in een gezamenlijk schrijven tot de leden van de tweede kamer gericht. Zij wijzen op de te verwach ten gevolgen van een 12 pet. be lastingtarief over toegevoegde waarde op bouwprodukten, n.l. huurstij gingen tot ruim tien pro cent, teruglopen van het order bestand en stijging van het aan tal werklozen in de bouw, dat nu reeds ca. 32.000 bedraagt, al dus een mededeling van dè raad bestuur bouwbedrijf. "O. m* jsw - 1 In de wijk Canning in Oost- Londen is donderdagmorgen een flatgebouw van 23 verdiepingen gedeeltelijk ingestort. Er werden twee doden geborgen en er zijn al zeker 20 gewonden naar zie kenhuizen overgebracht. Onge veer 50 brandweer-, ambulance- en ziekenauto's werden naar de plaats van het ongeluk gediri geerd. Reddingsploegen zochten naar slachtoffers onder het puin. Het flatgebouw maakt deel uit van een complex van vier ge bouwen. Het was- enige- weken geleden gereed gekomen voor be woning. In het flatgebouw woonden on°eyeer 260 mensen. Eén kant van het gebouw, waar zich de woonkamers -bevonden, is geheel ingestort, vermoedelijk na een ontploffing. Een van de overlevenden zei: „Als de slaapkamers waren in gestort, zouden veel meer men sen het slachtoffer zijn gewor den. Later werd nog een lijk ge vonden, waardoor het aantal slachtoffers op drie is gekomen. Een van hen is een vrouw. De reddingsploegen vrezen dat nog een gedeelte van het gebouw zal instorten. Het stadsbestuur -van West- Berlijs heeft de autotocht door de stad verboden, die de uiterst rechtse N.P.D. (Nationaldemo- kratische Partei Deutschland) zaterdag wil houden om nieuwe leden te werven. Ook de bijeen komst die de partij heeft belegd in een gemeentegebouw, gaat naar alle waarschijnlijk niet door. De N.P.D. wil zaterdag in heel West-Duitsland een „dag van de nationaal-democraten" houden. West-Berlijn, waar de N.P.D. maar 500 leden telt op een be volking van ruim 2 miljoen zie len, zou daarbij het voornaam ste doelwit van de partijpropa- ganda zijn. Maar de vakbonden, diverse politieke partijen en de vereni gingen van slachtoffers van het nazi-bewind hebben direct na het bekend worden van de wer vingsactie in West-Berlijn met krachtige tegenmaatregelen ge dreigd. Op grond hiervan heeft het stadsbestuur de autotocht vefbodeü

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2