Midden-westen en zuiden van de V.S. door 30 tornado's getroffen Zwareaardbeving in Japan Odeon", het „Theatre de France" door studenten bezet Veel doden en gewonden Miljoenen dollars schade aangericht Zevenendertig deden en meer dan 125 gewonden De fiiiHe wil we; effenen voor een verenigd Europa Longtransplantatie in Edinburgh FRANSE REGERING WAARSCHUWT TEGEN OPROERKRAAIERS Fabrieksdirekieu ren werden in hun kantoren opgesloten De Vietnam-besprekingen in Parijs AMERIKANEN ZIEN PUNTEN VAN OVEREENKOMST, MAAR DE VIETNAMEZEN ZIER ZE NIET Miljoenenzwendel in Antwerpen De Scrboue al vier dagen in handen van „culturele actie" HET WEER VRIJDAG 17 MEI 1968^ 24eJaargang— No. 520$ Dorp vernietigd Overstromingn rr Amerikaans rookgordijn Tegen gaullistische cultuur Chaotische klanken Eén-richting- verkeer in de Sorbonne Zes mijnwerkers na tien dagen insluiting gevonden Eerste neger minister in de V. S. treedt af Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frank, by abonnement; TERNEUZEï Telefoon; 61136—2078 Gironummer: 38180 Redactie* en Administratie-adres; Smldsww Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; maand ƒ2.70. Losse nummert 18 cent Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Wervelwinden die woensdag nacht het midden-westen en zui den van de Verenigde Staten heb ben getroffen, hebben zeker aan 72 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers werden geteld in Arkansas (48) en Iowa (14). In Wapella (Illinois) vielen zeker zes doden. Door de ruim 30 tornado's wer den honderden mensen dakloos. De schade is het grootst in de universiteitsstad Jonuesboro in Ar kansas en in de gemeente Charles City in Iowa, waar tientallen men sen de dood vonden. Het noorden van Japan Is don derdag door de ergste aardbeving In de afgelopen 16 jaar geteisterd. Honderden gebouwen zijn ver woest. Er zijn branden ontstaan en kustplaatsen zijn door vloed golven geteisterd. Volgens de laatste gegevens zijn er zevenendertig doden en meer dan 125 gewonden. Acht mensen worden vermist. Het ergst getroffen zijn Hok kaido en het noordelijke deel van Honsjoe. Ook in Tokio is de aard beving gevoeld. Het 32 verdiepin gen tellende Asoemigaseki-gebouw schudde op zijn grondvesten, maar van schade in de Japanse hoofd stad is geen melding gemaakt. Volgens het Japanse weerkun dige bureau is de haard van de be ving onder het zeeoppervlak ge legen, ongeveer 100 km van de zuidelijke punt van Hokkaido ver wijderd. Volgens de politie zijn 86 hui zen geheel verwoest, 860 gedeelte lijk en 250 ondergelopen. Negen schepen zijn vergaan, 17 bescha digd en drie weggedreven. Door grondverschuivingen zijn spoor wegen en telefoonverbindingen vernield. Er zijn honderden gewonden en de schade bedraagt miljoenen dol lars. Volgens «ooggetuigen stak de storm tegen het vallen van de nacht op en werden de huizen als een rij dominostenen omvergewor pen. Door de duisternis en het ver breken van alle communicatiemid'- delen kon het reddingswerk slechts langzaam op gang komen. In de gymnastiekzaal van de staatsuni versiteit is een noodhospitaal in gericht. Het dorpje Oil Trough in Arkan sas met 235 inwoners werd vol ledig vernietigd. Drie inwoners kwamen om het leven. Voordat de tornado's Arkansas troffen, hadden zij in Iowa gewoed, waar in Charles City 11 doden en in Oelwein 2 doden vielen. Iowa City werd getroffen door hagelstenen zo groot als duive- eieren, die grote schade aanricht ten. In Illinois vallen in Freebury 4 doden te betreuren. In Iowa en Arkansas hebben de autoriteiten de hulp ingeroepen van de nationale garde en van alle artsen en verpleegsters in een ge bied met een straal van enige hon derden kilometers. De noodtoestand wordt nog ver ergerd door overstromingen, waar door sommige streken volkomen onbereikbaar zijn. Men verwacht dat het aantal slachtoffers groter zal blijken te zijn. Tiidens zijn verblijf in Roe menië heeft de Franse president aangedrongen op ontbinding van de twee machtsgroepen in Europa, teneinde dè weg te effe nen voor samenwerking in een verenigd Europa, vooral op eco nomisch gebied. Hij heeft echter ook gewaarschuwd tegen zowel het volledig uittreden van Frank rijk als van Roemenië uit hun thans bestaande bondgenoot schappen. Waarnemers hebben hieruit geconcludeerd, dat de Franse president de Russische leiders niet voor het hoofd wil stoten, noch wil alarmeren. In een ziekenhuis te Édinburgh In Schotland is woensdag een long transplantatie verricht. Het ziekenhuis beeft laten we ten dat de toestand van de patiënt bevredigend is. De namen van de donor en de ontvanger zullen niet bekend worden gemaakt. De Franse regering heeft don derdag gewaarschuwd dat zij de De Amerikaanse delegatieleider bij de Vietnam-besprekingen In Parijs, Averell Harriman, heeft donclerdag gezegd na bestudering van de Noordvietnamese verkla ringen „een kleine gemeenschap pelijke basis te hebben gevonden waarop men misschien zou kun nen voortbouwen". GRONINGEN: Het voorlaatste gat in dijk om de Lauwerszee zou woensdagavond en woensdag nacht gedicht worden. Op de foto duwen bulldozers het laatste zand in het gat. In Antwerpen is een 55-jarige makelaar aangehouden, die goed gelovige stadgenoten met behoefte aan een stukje grond op Sardinië voor enige miljoenen guldens zou hebben opgelicht. De man, die als oud-voetballer vooral in sportkringen in de Schel- destad nogal wat aanzien en ver trouwen genoot, werd onlangs failliet verklaard en sedertdien re gent het klachten op de griffie van de Antwerpse rechtbank. Jn goedingelichte kringen sprak men donderdag van een schuld van 150 tot 200 miljoen francs, dit is tien tot veertien miljoen gulden. Het onderzoek wordt belemmerd doordat de makelaar er geen en kele boekhouding op na heeft ge houden. Ook zouden verscheidene goedgelovige klanten hem fikse sommen voor een stukje grond on der de Sardijnse zon ter hand heb ben gesteld, zonder een ontvangst bewijs te krijgen. Men acht het niet uitgesloten dat er nogal wat benadeelden zijn, die aarzelen om zich te melden, om dat zij moeilijkheden met de fis cus vrezen. Een deel van de slachtoffers gou aan <ïe verdachte aanzienlijke sommen hebben geleend tegen een hoge rente. Die rente werd wel be taald, maar de kapitalen zijn ver dwenen. Plaatsvervangend delegatieleider Vance zei dat de Amerikaanse de legatie enkele „constructieve voor stellen" had gedaan maar dat de tegenpartij niet constructief had geantwoord. De Amerikanen beantwoordden vragen voor een televisie-uitzen ding in de Verenigde Staten. Har riman sprak over de afgelopen twee bijeenkomsten als „het ge bruikelijke ritueel bij dit soort be sprekingen dat men nu eenmaal moet doorstaan". Waarnemers menen dat Hanoi op zijn minst nog enige tijd publi citeit zal blijven eisen voor pro pagandadoeleinden alvorens over te gaan tot geheime diplomatie. De Noordvietnamese woordvoer der verwierp op een persconferen tie de mening van de Amerikanen dat er punten van overeenkomst in de wederzijdse standpunten zijn. „In feite verschillen onze stand punten zeer veel", zo zei hij eraan toevoegend dat de Amerikanen „een rookgordijn leggen om de werkelijke feiten te verbergen". Evenais woensüag zei Mj dat dé Amerikanen de gedemilitariseerde zone hadden geschonden en niet Noord-Vietnam, dat Noord-Viet- nam de Cambodjaanse soevereini teit, onafhankelijkheid en neutrali teit niet schendt maar dat de Ver enigde Staten dat doen. „Waar zijn de zogenaamde punten van over eenkomst? Wij zien ze niet". Een menigte van naar schatting 4.000 personen, voornamelijk stu denten, heeft woensdagavond het „Théatre de France" „Odéon" In Parijs bezet De toeschouwers, die een voorstelling van het Ameri kaanse ballet van Paul Tayler hadden bijgewoond, ontmoetten bij het verlaten van het gebouw op de trappen de betogers, die zonder ver dere Incidenten meteen hun plaatsen innamen. Het theater Is berekend op 2500 personen. Tegen de voorgevel van het Odéon werd een rode vlag aange bracht, terwijl binnen op het po dium de sprekers elkaar afwissel den. Nog vóór middernacht ver scheen de acteur Jean-Louis Bar- rault, die directeur van 't theater is, ten tonele, nadat hij telefonisch op de hoogte was gesteld. Bar- rault kon zich nauwelijks ver staanbaar maken. „Ik begrijp uw verlangens", zei hij, maar voegde er aan toe, dat het „Théatre de France" ook een internationaal theater is, waar op het ogenblik kunstenaars uit allerlei landen voor het voetlicht treden, die men de kans moet geven zich vrijelijk uit te drukken. De betogers pro beerden tevergeefs zijn toespraak t* overstemmen. „En nu naar de Folies Bergères", werd er onder meer geroepen. Vervolgens nam ook de echtge note van Barrault, de actrice Ma deleine Renaud, het woord. Zij wees er op dat in het „Odéon" stukken van Genet, Ionesco, Bec kett en Adamov worden gespeeld. „Ons theater is geen bourgeois- theater, jullie kunnen beter een van de andere theaters aanvallen", riep zij de betogers toe. In de middag waren op de fa culteit van Nanterre buiten Parijs vlugschriften verspreid, waarin werd aangekondigd dat In de nacht „een aanval tegen een van de bolwerken van de gaullistische cultuur, het Odéon", zou worden ondernomen. Bij de controle nam na de „be zetting" een langharige jongeman plaats. Hij had een bord bij zich dat laconiek vermeldde: „Onder d huidige omstandigheden is het „Odéon" voor bourgeois-toeschou- wers gesloten". In de zaal weer klonken temidden van de herrie aanzetten voor de Internationale en chaotische trompetklanken. In de gangen, op de trappen, kortom van het torentje tot In de kelders van het gebouw verdron gen zich de studenten. Er bevon den zich nog enkele oudere toe schouwers die op uitnodiging van de studenten waren gebleven en niet zonder verbazing de ver toning, die niet op het programma stond, In ogenschouw namen. In de Sorbonne, het hoofdge bouw van de Parijse universiteit, was het in de vierde nacht na de bezetting door de studenten druk ker dan ooit- De ordedienst moest bij de deuren en kruispunten he' verkeer regelen en op de gangen zelfs éénrichtingverkeer instellen. In de collegezalen werd druk ge discussieerd over de examens, de hervorming van het hoger onder wijs, de „culturele actie" en andere onderwerpen. Aan de muren han gen portretten van Mao tse-Toeng, Che Guevare en Trotsky. Toen het nieuws van de bezet ting van het „Odéon" tot de Sor bonne doordrong, deed een comité onmiddellijk een beroep op alle revolutionaire musici, acteurs, zangers en technici om deel te ne men aan de „kritische en voort- .iurende bezieling in het Odéon". Reddingploegen hebben woens dagnacht in de ondergelopen gangen van een kolenmijn in West-Virginia zes mijnwerkers levend aangetroffen die ginds 6 mei ingesloten zaten. Alle hoop op hun redding was reeds opge geven. Naar verwacht werd zou den de zes in de loop van de dag naar buiten worden gebracht. De mijnwerkers maakten deel uit van een groep van 25, die door overstromingen enige kilometers Robert Weaver, de eerste neger die toetrad tot de federale Amerikaanse regering, zal in november van dit jaar, vlak na de presidentsverkiezingen, aftre den als minister van opbouw en stedelijke ontwikkeling, zo heeft het ministerie woensdag bekend gemaakt. De 59-jarige Weaver werd in 1960 door president Kennedy be noemd tot hoofd van het bureau voor huisvesting. In 1966 vroeg Johnson hem of hij het nieuwe "inisterie van opbouw en stede- 'jke ontwikkeling wilde leiden. AANHOUDEND KOUD Tussen een hogedrdukgebied dat zich van Groenland tot de Britse eilanden uitstrekt en een depressie boven Polen, stroomt vrij droge en onstabiele lucht van Scandinavië via de Noord zee naar onze omgeving. In deze lucht komen naast op klaringen ook plaatselijk enkele buien voor. Bij een matige en aan de kust af en toe krachtige noordelijke wind zullen de mid- dagtemperaturen tot dezelfde waarden stijgen als donderdag of daar iets onder blijven. Het was donderdag in de om ringende landen evenals by ons vrij koud, met middagtempera- turen tot ongeveer 14 graden. In noord- en midden-Frankrijk steeg het kwik tot omstreeks 18 graden. In zuid-Frankrijk wer den zomerse temperaturen van 25 graden gemeten, plaatselijk werd zelfs 30 graden bereikt. diep in de in een heuvel gelegen myn waren opgesloten. Men kon spoedig contact krijgen met 15 van hen, die afgelopen zaterdag bevrijd werden. De 10 overigen zaten dieper in de gang ingeslo ten. Men heeft twee doden in de gangen aangetroffen en twee mijnwerkers worden nog vermist. openbare orde zal handhaven wanneer extremistische groepen tot wandaden overgaan. De re gering heeft begrip voor de eisen van de studenten, maar kan niet toestaan dat de universitaire her vorming als voorwendsel wordt aangegrepen om het land in wan orde te storten, staat in het com muniqué dat door de minister van voorlichting, George Gorse, voor de staatsradio werd voorgelezen. Het kabinet had de hele dag druk overleg gepleegd, premier Pompidou had daarvoor een reis naar de provincie uitgesteld. Da regering maakt zich zorgen dat de agitatie van de studenten zal overslaan naar de fabrieken en dat daardoor het openbare leven zal worden ontwricht. In Nantes, Rouaan en le Havre werden de autofabrieken van Renault, een staatsbedrijf en een fabriek van Sud-Aviation, door stakende ar beiders bezet. Zij eisen hoger loon. Verscheidene fabrieksdirec teuren werden in hun kantoren opgesloten. De studenten hadden zich don derdag stevig genesteld in de ge bouwen van de universiteit en in een bioscoop aan de linker Seine- oever. Een van hun aanvoerders, Alain Giesmar, algemeen secre taris van de professorenbond, kondigde donderdagmiddag aan dat vrijdagavond opgerukt zal worden naar de kantoren van de staatstelevisie, eveneens aan de linker Seine-oever. „Wij zijn van plan, vreedzaam te demonstre ren, maar als ze moeilijkheden willen zullen ze die krijgen", zei hij. Even daarna kwam de waar schuwing van de regering. Gorse las ook een tweede communiqué voor, afkomstig van de minister van onderwijs' Alain Peyrefitte, die meedeelt dat de examens aan de universiteiten normaal zullen doorgaan, ook al wil een deèl van de studenten daar niet aan deel nemen. Bovendien werd bekend gemaakt dat een nationale com missie zal worden gevormd, die hervorming van het universitair onderwijs moet voorbereiden Daar zullen ook studenten m worden opgenomen. De federatie van linkse socia listen onder Frangois Mitterrand eise het aftreden van de regering en nieuwe vèrkiezingen, omdat de regering volgens hen niet in staat is de onrust in het land ta beteugelen. Premier Pompidou verklaarde donderdagavond voor radio en televisie, dat een poging wordt ondernomen „om het land te ver nietigen". Hij drong er bij de de monstrerende studenten op aan, zich niet achter de oproerkraaiers te scharen. „Help de regering, volgt uw verstand en wijs de anarchie af", zei hij. Regeringskringen in Parijs zei den dat de Franse regering don derdagavond begonnen is met het oproepen van bepaalde politie afdelingen. medegedeeld door het K. N. M. geldig tot hédenavond. Plaatselijk enkele buien Wisselend bewolkt met plaat- lijk enkele buien. Matige, langs de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. VRIJDAG 17 MEI v.m. n.m. Breskens 5.05 5.30 Terneuzen 5.41 6.06 Hansweert 6.15 6.40 Walsoorden 6.14 6.39 ZATERDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 6.08 6.35 Terneuzen 6.44 7.11 Hansweert 7.18 7.45 Walsoorden 7.17 7.44 ZON MAAN Mei 17 18 19 20 21 122 23 24 123 op onder op onder 4.43 20.31 1.40 9.02 4.42 20.32 2.05 10.29 4.40 20.33 2.23 11.51 4.39 20.35 2.36 13.09 4.38 20.36 2.47 14.24 4,36 20.38 2.56 15.36 4.85 20.39 3.05 16.47 4.34 20.40 3.16 17.59 4.33 20.42 3.28 19.13

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1