Hanoi zal de volledige tekst der verklaringen vrijgeven elTm Vietcong-aanvaNen op Tay Ninh en Mekongdelta De Vietnam-besprekingen in Parijs HARRIMAN VOELT MEER VOOR VERTROUWELIJK OVERLEG „Microscopische" studie Hanoi wil publiciteii Beziens waardigheid Tegen een coalitieregering Agressie-oorlog Vijf punten CHINESE „ADVISEURS" IN CHOLON AAN HET WERK? Hartpatiënt Stuckwish in Houston overleden Bettencourt liep weg uit Europees parlement te Straatsburg Volgende week regeringsnota inzake loon- en werkgelegenheidsbeleid Mijninstorting HET WEER DONDERDAG 16 MEI 1968 24e Jaargang— No. 5202 De meest makkelijke verf heet Slapen alleen is nog geen uitrusten. Hilariteit Hoogwater Zon- en Maanstanden Documenten Luchtmachtbasis Bien Hoa beschoten Zelfmoordenaar Giftige stoffen WEG DOOR DE SAHARA VAN NOORD NAAR ZUID Weerbericht Hakenkruisen in Mechelse St. Rombouts „Burgerlijk" plan voor noodtoestand in Griekenland DE VRUE ZEEUW Redactie» au Admiaiatraüi adiaaT iuiWWwi! Abonnementsprijs ƒ8,— par kwartaal; pe; maand 2.70. Los» nummer* U oeat. Directeur-Hoofdredacteurs I. van de Sande ORgaafatar N.V. v/h Firma P. 1, van da Sande te Terneuren Advertentieprijs per «ra 18s Cf.; minJmum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelt» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars hebben woens dag het voorbereidend vredesoverleg in Parijs hervat. De Amerikaanse delegatie onder leiding van Averell Harriman arri veerde om 10.28 uur bij het conferentiecentrum. Een minuut later volg de Xoean Thoey met de Noordvietnamese delegatie, waarvan thans ook Mai Van Bo, hoofd van de Noordvietnamese vertegenwoordiging in Frankrijk, deel uitmaakte. De besprekingen begonnen volgens plan om 10.30 uur. Harriman had, toen hij de Ame- rikanse ambassade verliet om zich naar de Avenue Kléber te be geven, de pers gewaarschuwd dat ze niet elke dag op mededelingen over het verloop van de bespre kingen moest rekenen. Soms is het nuttig dat het publiek volledig wordt ingelicht, maar soms ook zijn er zaken van vertrouwelijke aard die in het stadium van bila teraal overleg geheim worden ge houden, zei hij. „Wij van onze kant willen onze besprekingen ver trouwelijk houden", voegde hij er aan toe. Wat de kwestie van het al of niet geheim houden van de bespre kingen in het algemeen betreft hing het er volgens de Amerikaan se delegatieleider van af, hoe de zaken zich ontwikkelden. Wel zei Harriman de journalisten dat ze na de bijeenkomst de resultaten van zijn „microscopische" bestudering van de openingsverklaring van de Noordvietnamese delegatieleider, Xoean Thoey, zouden vernemen. Op de vraag of de mogelijkheid bestond van een privé-ontmoeting tussen hem en Xoean Thoey ant woordde Harriman: „Dat is nog niet te berde gekomen. Ik heb nergens iets over mee te delen waar de andere leden niet bij be trokken zijn". Terwij Amerika er dus op uit schijnt te zijn bepaalde bijzonder heden vertrouwelijk te behande len, hebben communistische krin gen al te kennen gegeven, dat Ha noi in de beginfase van de bespre kingen de volledige tekst van de verklaringen vrij zal geven om zo veel mogelijk publiciteit te krijgen. Het conferentiegebouw is intus sen een toeristische bezienswaar digheid geworden. Steeds weer verschijnen bussen met toeristen op de Avenue Kléber, die voor het gebouw inhouden om de inzitten den gelegenheid te geven foto's te hiaken. Eén bus reed woensdagochtend zelfs driemaal langs. De Amerika nen die erin zaten, konden er niet genoeg van krijgen. Noordvietnamese journalisten mogen de persconferenties van Amerikaanse woordvoerders niet bijwonen, zo is vernomen. Een journalist uit Hanoi die zich naar de Amerikaanse persdienst had be geven om het groene insigne te halen dat toegang geeft tot die persconferenties, zou er te horen hebben gekregen, dat die alleen waren bestemd voor journalisten uit Amerika en de daarmee ver bonden landen. Er zijn vier vertegenwoordigers van de Noordvietnamese pers in de Franse hoofdstad. De Noord vietnamese journalisten zeiden dat do "p-sconr'erentles die hun land genoten gevers, voor alle verslag gevers toegankelijk zijn Harriman sprak gisteren als eerste een uur lang (de vertaling inbegrepen), waarna de leider van de Noordvietnamese delegatie, Xoean Thoey, anderhalf uur het woord had gevoerd. Daarna had zich een discussie ontsponnen, die drie kwartier duurde. Harriman be perkte zich bij het verlaten van het conferentiegebouw tot enige zakelijke mededelingen. Toen hij aankwam bij de Ame rikaanse ambassade, werden hem vragen gesteld over persberichten, als zou er een wijziging gekomen zijn in de houding van de V. S. ten aanzien van de toekomstige rol van de communisten in Tiet poli tieke leven van Zuid-Vietnam. Zijn antwoord daarop luidde: „Wij zijn nimmer voorstanders van een coalitieregering geweest en zul len dat ook nooit worden". Xoean Thoey wilde na afloop niets zeggen en begaf zich, even naar de menigte voor het gebouw wuivend, direct naar zijn auto. Later zei de Noordvietnamese woordvoerder op zijn persconfe rentie, dat Harriman geen nieuw element naar voren had gebracht, maar zich had beziggehouden met „het rechtvaardigen van de agres sie-oorlog tegen Zuid-Vietnam en de vernietigingsoorlog tegen N. Vietnam". „Hij probeerde de Ame rikaanse interventie en agressie die volgens hem de afgelopen veertien jaar gewettigd waren, te rechtvaardigen. Hij beschuldigde het noorden van het bedrijven van agressie te gen het zuiden. Hij zei dat het de ellendige toestand van het Viet namese volk was die tot de aan wezigheid van de Verenigde Sta ten In Vietnam had geleid", aldus de woordvoerder, die dit als „on beschaamde laster" betitelde. Xoean Thoey had „al deze argu menten gekritiseerd" en verklaard dat ze al vele malen door de Noordvietnamese regering waren verworpen en zich het recht voor behouden er op de volgende bij eenkomst nader op in te gaan. Xoean Thoey had voorts gezegd dat het de Verenigde Staten zijn en niemand anders, die .de status van de gedemilitariseerde zone in Vietnam hadden geschonden. Zij moesten dan ook de bombardemen- ten op die zone staken en al hun troepen en „satelliet-troepen" uit het zuidelijk deel ervan terugtrek ken", aldus de woordvoerder. Het overleg wordt a.s. zaterdag om half elf hervat. Harriman somde woensdag vijf punten op, waarop hij overeen stemming mogelijk achtte: „In de eerste plaats spreken wij beiden van een onafhankelijk, de mocratisch, vreedzaam en wel varend Zuid-Vietnam. U spreekt tevens van een neutraal Zuid-Viet nam. Voor ons is dat geen pro bleem als dat de mens van Zuid- Vietnam zelf is. „Ten tweede spreken wij beiden van vrede op basis van eerbiedi ging van de Geneefse akkoorden van 1954, waaraan wij de overeen komsten van 1962 over Laos toe voegen. „In de derde plaats spreken wij beiden van het laten regelen van de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam door de Zuid- vietnamezen zelf, waar wij ter ver duidelijking aan toe willen voegen: „zonder inmenging of dwang van buitenaf'. „Ten vierde spreken wij beiden van de hereniging van Vietnam met vreedzame middelen. Naar onze opvatting moet dit niet al leen vreedzaam gebeuren maar ook via vrije keuze van de bevol king van Zuid-Vietnam en van Noord-Vietnam. „Ten vijfde spreken wij beiden van de noodzaak van strikte eer biediging van de militaire bepalin gen van de Geneefse akkoorden van 1954", (De Geneefse akkoor den moesten de onafhankelijkheid en neutraliteit van yirtnam, Cam bodja en Laos waarborgen). De stad Tay Ninh, 100 kilome ter ten zuiden van Saigon, Is dinsdagnacht driemaal door de vietcong aangevallen, maar vol gens een Zuidvietnamese mili taire woordvoerder is de schade niet ernstig en zijn er geen slachtoffers. Bij aanvallen in de Mekong delta verloren twee Zuidvietna- mezen het ieven en werden 12 gewond. Eerst thans is van Amerikaan se zijde melding gemaakt van een vietcong-aanval op maandag op een Amerikans kamp 90 km ten noordwesten van Saigon. Daarbij sneuvelden 19 Amerika nen en werden er 19 gewond. De vietcong verloor 25 man. Eveneens op maandag is op 40 km ten noordwesten van Sai gon een gevecht geleverd dat negen uur duurde. De vietcong verloor 61 man. Vijf Amerika nen werden gewond en de ver liezen van de Zuidvietnamese regeringstroepen waren „licht". 0LGA de üiep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! 11 m - SAIGON: Temidden van het puin in de felomstreden wijk Cholon in Saigon baden kinderen in een provisorische badplaats. Vluch telingen, die weer naar huis wil len terugkeren, kunnen de wijk weer in nu, volgens de geallieer den, de vietcong hier verslagen is. De 62-jarige John Ctuckwish, die op 7 mei een nieuw hart kreeg in het ziekenhuis St. Lukas in Hous ton (Texas) is in de afgelopen nacht overleden, zo heeft het zie kenhuis bekendgemaakt. De 47-jarige Evertt Thomas, die op 2 'mei in hetzelfde ziekenhuis van een nieuw hart werd voorzien, maakt het uitstekend. Hij kan nor maal eten en maakt dagelijks en kele passen. De toestand van Frederick West, de Brit die 11 dagen geleden een nieuw hart kreeg, is zó goed dat hij uit bed mag. Dit hébben öe art sen laten weten van het zieken huis waar de 45-jarige West ver- pleegd weidt. De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Bettencourt, fungerend voorzitter van de Europese minisetrraad, is dins dag in Straatsburg uit het Euro pees parlement weggelopen, ter wijl de jaarlijkse gedachtenwis- seling tussen raad en parlement nog aan de gang was. In het begin van de avond pak te hij zijn papieren bij elkaar en vertrok. Enkele leden van het parlement die nog vragen hadden te stellen, vertrokken toen ook maar. Tijdens de interpelatie had Bettencourt veel kritiek in ont vangst moeten nemen. Zo had de Nederlander mr. J. A. W. Bur ger, sprekende namens de socia listische fractie, de raad verwe ten een steriel orgaan te zijn ge worden. Over de heer Betten court, die het debat met een toe spraak van een uur had ingeleid, zei mr. Burger: „Ik heb respect voor een minister die een uur lang kan praten zonder iets met politieke inhoud te zeggen", De socialistische woordvoerder vroeg zich af, of de tijd. niet is gekomen dat het Europees parle ment ingevolge artikel 175 van het E. E. G.-verdrag de raad er formeel van gaat beschuldigen nalatig te zijn in de effectuering van de ouropese verdragen. Doet het parlement dit niet, dan kan het zelf van natlatigheid worden beschuldigd, aldus de heer Bur ger. De Nederlander stond niet al leen in zijn kritiek. Zo kwam de Belgische christen-democraat Victor Leemans namens zijn frac tie met een lange lijst verwijten aan de raad. Er is geen voortzet ting van een energie-politiek. Conjunktuur-financiële en mone taire politiek zijn onvoldoende; er is geen enkele vooruitgang op het punt van vervoerspolitiek; de raad wenst niets te doen aan het ontbreken van parlementaire controle op de fondsen en hij doet niets om het sociaal fonds te acti veren. In tweede instantie verklaarde de Franse staassecretaris dat hij slechts een uiteenzetting had ge geven over wat de raad in het achterliggende jaar heeft ver richt, „omdat het hier gaat om hetgeen werd gedaan en niet om wat werd nagelaten". Die opmer king was goed voor hilariteit, zo wel bij de parlementsleden als bij de aanwezige leden van de Europese commissie. DONDERDAG 16 MEI v.m. n.m. Breskens 4.10 4.37 Terneuzen 4.46 5.13 Hansweert 5.20 5.47 Walsoorden 5.19 5.46 VRIJDAG 17 MEI v.m. n.m. Breskens 5.05 5.30 Terneuzen 5.41 6.06 Hansweert 6.15 6.40 Walsoorden 6.14 6.39 ZON MAAN Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft woensdag gezegd, dat bij een tweedaagse operatie ten noordoosten van Quang Tri, 50 km ten noorden van Hué, 123 Noordvietnamezen en vietcongstr ij ders zijn gesneu veld. Het Zuidvietnamese persbu reau „Vietnam Presse" meldt, dat de politie van Cholon uit in beslag genomen documenten heeft opgemaakt, dat talrijke „Chinese adviseurs" in Cholon het gedeelte van Saigon waar veel Chinezen wonen hebben getracht de bevolking voor de zaak van de vietcong te winnen. Vietcongstrijders hebben giste ren de dichtbevolkte Chinese wijk van Saigon, Cholon, met mortieren beschoten, waarbij vijf personen werden gedood en 27 gewond, zo heeft de politie meegedeeld. Ook de grote Ame rikaanse luchtmachtbasis in Bien Hoa, 30 km van de hoofdstad, en zes provinciehoofdsteden in het zuiden werden aangevallen. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben Noordvietna mese troepen vier hevige aanval len ondernomen tegen Pleikoe, waar de grote Amerikaanse ba sis in het midden van Zuid-Viet nam is gelegen. Tezelfdertijd is een belangrij ke Amerikaanse observatie- en elektronische bespiedingspoet bij de Cambodjaanse grens aange vallen door een „zelfmoord- groep", die grote schade heeft aangericht. Een onderneming in Saigon heeft voor het eerst reclame ge maakt voor „particuliere schuil-j plaatsen" tegen bombardemen ten. Het Noordvietnamese persbu reau meldde gisteren, dat in d« Zuidvietnamese provincie Ca Mau ongeveer 2400 vierkante kilometer bos door de Amerika nen is vernietigd. Vele mensen in dorpen in het gebied waren door bombardementen gedood, of gewond. Het Noordvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken maakte melding van het uit strooien door de Amerikanen van giftige stoffen over gebie den. in Laos, die door de pathet lao worden beheerst. Honderden mensen waren er de dupe van geworden. Het ligt in het voornemen van de regering een nota inzake het te voeren loon- en werkgelegenheidsbeleid begin volgende week aan de Tweede Kamer aan te bieden, Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong gisteren meegedeeld, in antwoord op schriftelijke vragen van drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter voor de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. De minister-president deelt voorts mee daf recentelijk enkele mi nisters met vertegenwoordigers van de regeringspartijen in de Tweede Kamer contact hebben gehad. Daarbij is gesproken over de zorg die de regering koestert met betrekking tot de structurele ontwikkeling van onze economie. Speciale aandacht is daarbij- geschonken aan vraagstukken rond loonontwikkeling en werkgelegenheid. Algerië, Tunesië, Mali en Ni ger hebben met de verenigde na ties een overeenkomst getekend voor de aanleg van een 5000 km lange weg door de Sahara, die van noord naar zuid loopt, aldus, meldt het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg. op onder op ondei Mei 16 4.45 20.29 1.00 7.37 17 4.43 20.31 1.40 9.02 18 4.42 20.32 2.05 10.29 ENKELE BUIEN Een oude Oceaandepressie ver plaatst zich over de Noordzee in de richting van Denemarken. Een bij de depressie behorend koufront bewoog zich woensdag in de rich ting van Nederland. Op de nade ring ervan begon het woensdag avond in het noorden van het land te regenen. Verwacht wordt, dat dit front vandaag ons gehele land gepas seerd zal zijn. Er wordt dan met matige tot vrij krachtige winden vrij droge lucht uit Engeland aan gevoerd. Er worden daarom opklaringen verwacht. Daar de lucht enigszins onstabiel van opbouw is zullen er evenwel ook enkele buien tot ont wikkeling komen. De temperaturen zullen daarbij dezelfde zijn als woensdag of iets lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust af en toe vrij krach tige westelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. Bij een instorting in een mijn in Westville (Nova Scotia) zijn dinsdag zesig mijnwerkers enige tijd van de buitenwereld afge sloten geweest. Reddingsploegen wisten echter binnen enkele uren twintig van hen naar de opper vlakte te brengen. De instorting deed zich op een diepte van twee honderd meter voor. Later op de avond zijn ook de anderen ge red. De mannen hadden in d« mijn bijna twee kilometer moeten lopen naar eeh luchtverversingg- kanaal. In groepjes van drie wer den ze naar boven gebracht. In de St. Rombouts-kathedraal en een andere kerk te Mechelen heeft een onbekende met rode verf hakenkruisen en de woor den „Satan is onze god" geklad. Dit vandalisme lijkt sterk op soortgelijke bekladdingen van kerken en begraafplaatsen vorig jaar elders in België en ook in Nederland en Duitsland. In Griekenland is woensdag een dekreet over een „burgerlijk plan voor de noodtoestand" ge publiceerd, waarmee alle be staande wetten over de „organi satie van de civiele en economi sche mobilisatie" vervallen zijn verklaard. Met het plan beoogt de rege ring „de nationale verdediging in oorlogs- of vredestijd te orga niseren teneinde in het bijzonder op burgerlijk terrein het hoofd te kunnen bieden aan „vijan den", activiteiten of verniftLüïgin van allerlei soort".

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1