Verenigings- Clubbladen Boek- en nu óók drukwerk OFFSETdrukkery Tweede Vietcongoffensief een „totale mislukking" Drukkerij VAN DE SANDE - Terneuzen ENORME RAVAGE IN DE BUITENWIJKEN VAN SAIGON Ajas-EEinkwijk 1-0 Woensdag 15 mei 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Folders VOOr UW Jaarverslagen a Personeelsorganen r- r— I I 150 evacué's Nog straatgevechten Stroom infiltranten in neergeschoten vliegtuig? Chemische middelen voor ontbladering Tweede Hirosjima Hogere salarissen voor gezïns- verzorgsters en gezinshelpsters Duitser in verongelukte auto verbrand Geen internerings kampen in de Ver. Staten Om K.N.V.B.-beker Renseiirink en Hairaegem bij selectiegroep Gemeentelijke subsidie voor Xerxes/DHC Het Amerikaanse en het Zuidvletnamese opperbevel in Vietnam heb ben maandag gezegd het vietcongoffensief te hebben neergeslagen dat den van Zuid-Vietnam, zeiden dat een gestage stroom infiltranten se dert februari de twee noordelijke provincies binnentrekt. Het ont breekt de Noordvietnamezen ech ter aan leiding en oefening. Men schatte het aantal Noordvietna mese en vietcong-soldaten in de twee provincies op 50.000, van wie de helft Noordvietnamezen. tien dagen geleden tegen de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon werd ingezet. Waarnemers die ook het „tet"-offensief van januari meemaak- ten, menen dat dit tweede offensief jïngen begonnen, voor de vietcong den. Saigon is nooit werkelijk be dreigd en keurtroepen van de viet cong zijn stelselmatig vernietigd tijdens hun opmars naar de hoofd stad. Elementen van slechts acht bataljons van de 26 die het cen trum van Saigon als doel hadden, hebben de buitenwijken kunnen bereiken. In het algemeen meent men dat de Amerikanen en Zuid- vietnamezen ditmaal goed waren voorbereid. Er waren Amerikaan se troepen beschikbaar om de vijandelijke eenheden buiten de Stad te onderscheppen en in Sai gon slaagden de Zuidvietnamezen erin het initiatief in handen te houden. De bevelvoerende generaals zei den kleine aanvallen en storings acties nog steeds mogelijk te ach ten. Zij voegden hier echter aan toe, dat de afgelopen dagen grote grpepen tegenstanders trachtten terug te trekken. Velen worden op hun terugtocht onderschept. Geen vijandelijke eenheden ter sterkte van een bataljon hadden het stads centrum kunnen bereiken, maar er werd nog bij een kanaal op vijf km gevochten, waar Amerikaanse jachtbommenwerpers aanvallen uitvoeren op dichtbebouwde ge deelten. Ook in de Chinese wijk Cholon vinden nog straatgevech ten plaats. vlak voor in Parijs de onderhande een militaire mislukking is gewor- Zuidvietnamese speciale troepen dat was omsingeld. Volgens een Amerikaanse opgave werden 300 Noordvietnamezen gedood. Een Amerikaans transportvliegtuig werd hier neergeschoten en de zes bemanningsleden en een onbekend aantal Zuidvietnamese militairen kwamen om. De Noordvietnamese kranten hebben gemeld dat zondag en maandag boven N.-Vietnam drie Amerikaanse vliegtuigen waren neergeschoten, waarbij een onbe mand toestel. Een Franse missionaris kwam maandag om het leven toen de auto waarin hij zat, op een mijn reed tussen Dak To en Kontoem. Een missionaris die naast hem zat, werd gewond. Amerikaanse militaire kringen in Phoe Bai, een basis in het noor- Volgens onbevestigde berichten hebben zondag in Zuid-Vietnam meer dan 150 mensen het leven verloren toen het Amerikaanse transportvliegtuig, waarmee ze uit een kamp van de regeringstroepen werden geëvacueerd, door Noord vietnamese kanonniers werd neer geschoten. Het kamp, bij Kham Doec in de noordelijke provincie Qoeang Tri, werd ontruimd, nadat het door twee Noordvietnamese regimenten was omsingeld. In het neergeschoten vliegtuig, een C-130 bevonden zich Zuidvietnamese mi litairen en hun gezinsleden. Het toestel had een Amerikaanse be manning. De operatie heeft de Amerikanen in totaal vier vlieg tuigen en vijf helikopters gekost. De Amerikaanse luchtmacht zal in de komende maanden aanzien lijk meer chemische middelen voor de vernietiging van planten in Vietnam uitgooien. In totaal zal meer dan 45 miljoen Jiter boven Zuid-Vietnam worden verspreid. In een mededeling van de lucht macht aan het congres wordt ge zegd dat de chemische middelen worden gebruikt voor ontbladering van oerwoudgebïeden waar de vietcong zich ophoudt. Voor het begrotingsjaar 1968/ 1969 heeft de luchtmacht voor 70 miljoen dollar chemicaliën nodig. Het Pentagon verklaarde dat de chemische middelen ongevaarlijk zijn voor mens en dier en dat ook de vruchtbaarheid van de bodem niet wordt aangetast. Gevangen genomen vietcong- soldaten hebben gezegd op dracht, .tA hebben eigen gewon den té déden met uitzondering van officieren en leden van het politieke kader. Volgens een Amerikaanse officier waren veel van de aanvallers nog maar korte tijd in Zuid-Vietnam. Som migen Waren pas twee dagen vóór het offensief via Cambodja uit Noord-Vietnam geïnfiltreerd. De salarissen van gezinsver zorgsters en gezinshelpsters wor den per 1 juli 1968 extra verhoogd met 5 resp. 7 pet. Dit heeft de staatssecretaris van C.R.M., mr. H. J. v. d. Poel, medegedeeld aan de centrale raad voor gezinsver zorging te Utrecht. De struktu- rele herziening van deze subsi diabele salarissen was nodig ge worden, omdat de geldende be loning niet meer in overeenstem ming was met inhoud en beteke nis van het beroep. In verband met de financieel-economische situatie worden de salarissen in twee fasen opgetrokken. Het ligt in het voornemen in 1970 de tweede extra-verhoging door te voeren. Bij de instellingen voor gezins verzorging werken ruim 20.000 vrouwen en meisjes, al dan niet in volledige dienst. Een gezins verzorgster gaat per 1 juli een minimum-salaris verdienen van ƒ421 per maand en een maxi mum van 733. Een gezinshelp ster zal ten hoogste 527 per maand verdienen of 3,02 resp. 3,10 per uur. Maandagavond om half tien heeft op de kruising Bochtelter- wegPastoorshuisweg te Weert een autobotsing plaatsgehad die aan de 28-jarige H. Kob uit Braunsweig (Duitsland) 't leven heeft gekost. De botsing werd veroorzaakt doordat de 20-jarige H. J. uit Sittard met zijn auto geen voorrang verleende aan een auto, die van rechts kwam en waarin vijf personen zaten, allen werkzaam bij Prakla uit Han nover die aardolie- en aardgas- onderzoek in Weert verricht. Deze laatste auto vloog na de botsing in brand en vier van de inzittenden (drie Duitsers en een Nederlander) wisten zich uit de brandende wagen te redden. De vijfde, de heer Kob, verbrandde levend. De bestuurder uit Sittard liep een schedelbasisfraktuur op en de inzittenden van de andere wagen werden met brandwonden in het ziekenhuis te Weert opge nomen. De strijd heeft in de buiten wijken een enorme ravage veroor zaakt. Ten zuiden van het achtste district is de verwoesting zo groot, dat men het gebied verge lijkt met Hirosjima na de atoom- aanval. Volgens geallieerde opgaven verloor de vietcong 5200 man aan doden en krijgsgevangenen tegen 416 gesneuvelde Amerikanen en Zuidvietnamezen. Van de burgerij stierven 114 mensen in ziekenhui zen - terwijl er ruim 2700 werden gewond. Ongeveer 104.000 mensen zijn dakloos en 10.700 huizen wer dén verwoest. Veel doden zullen nog onder het puin liggen, zo meent men, want bepaalde straten zijn wegens de, lucht onbegaan baar. Bij Kham Due in de provincie Quan Tin sneuvelden 19 Ameri kanen ên werden er 1125 gewond bij de strijd om een kamp van de De Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, ontkent in het jongste nummer van het daagse tijdschrift „Look" dat de regering het plan heeft om op ruiers en opstandige elementen in interneringskampen op te slui ten. De ontkenning volgt op aan houdende geruchten in bepaalde kringen, dat de regering op last van president Johnson van plan zou zijn, krachtens een wet van 1950 de interneringskampen uit de laatste wereldoorlog weer open te stellen om duizenden tegenstanders van zijn politiek op te sluiten. Clark zei dat in tijden van spanning deze geruchten altijd de ronde doen. „Er zijn geen con centratiekampen en er zullen er geen komen". „Look" maakt in het artikel melding, van het bestaan van zes kampen, waarin in tijden van oorlog en „opstand ter onder steuning van een buitenlandse vijand" personen, verdacht van spionage en sabotage, kunnen worden opgesloten. Deze kampen zijn op het ogenblik echter merendeels verlaten en niets wijst er op, dat de regering voor bereidingen treft om in groten getale Amerikaanse burgers ge vangen te nemen. WASHINGTON: Gestoken in een blauw spijkerpak helpt ds. Ralph Abernathy (midden) mee aan da bouw van de vakantiehuisjes, die in Washington warden opgieizet als onderkomen voor de deel nemers aan de „mars der armen". In totaal zullen 3.000 deelnemers aan de mars in „Wederopstan- dingsstad" huizen tijdens hun verblijf in de Amerikaanse hoofd stad. MUSKö (Zweden): De onder grondse marinebasis hiér is dezer dagen aan de pers getoond. Ten koste van miljoenen kronen is hier in de rotsen een basis uitge houwen, waar niet alleen onder zeeboten, maar zelfs grotere op pervlakteschepen rustig naar binnen kunnen varen veilig voor het geweld van een oorlog. In vredestijd zijn hier 1250 men sen werkzaam. Hier verlaat een torpedobootjager de basis. Ajax heeft dinsdagavond via 'n benauwde 10 zege op 't Utrecht se Elinkwijk de halve finale be reikt van de strijd om de K. N. V. B.-beker. Er waren 11.000 toe schouwers. Ajax behaalde de overwinning door een treffer van Nuninga in de 59e minuut van de wedstrijd. Piet Keizer die door een blessure niet van de partij kon zijn was vervangen door Danielsson. Bondscoach George Kessler heeft Rob Rensenbrink (DWS) en Wim Hanegem (Xerxes/DHC) i.UC6CVUC6U aan de selectiegroep, waaruit het Nederlands elftal dat op 30 mei in Amsterdam tegen Schotland speelt, zal wor den samengesteld. Het tweetal zal donderdag reeds aan de centrale training deelnemen. Wanneer Xerxes/DHC als ere divisieclub voor Delft behouden blijft, is de gémeente Delft bereid in het komende seizoen de com binatie financiële steun te ver lenen. Het college van B en W van Delft heeft dinsdag aan de gemeenteraad voorgesteld de club in het komende seizoen ter vergemakkelijking van de exploi tatie bij thuiswedstrijden vijftig cent per betalende toeschouwer beschikbaar te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7