C.N.Y.: Ingrijpen in loonpolitiek zou tot grote onbillijkheden leiden Straatgevechten en betogingen in feite tegen De Gaulle gericht De ,mars der armen HET OOG YAN SIVA Vakverbond acht zeven procent niet verontrustend BEURSOVERZICHT VOTUM VAN AFKEURING VAN HET FRANSE VOLK Woensdag 15 mei 196$ DE VRIJE ZEEUW 8 Weer zwarte lonen Produktie en export stegen Geen buitenlandse missies naar West-lrian vóór 1969 Kongo Brazzaville: „Huurlingen commando geland" vv Overbodig Incident tijdens de „mars" naar Washington Japan en het bezoek van Amerikaanse kern-onderzeeërs „Eigenlijk is het onvoorstelbaar, dat de regering zou besluiten nu nl in te grijpen in de loonpolitiek. Van alle kanten is haar te verstaan gegeven, dat dit grote onbillijkheden en moeilijkheden in het bedrijfs leven zou veroorzaken", aldus het christelijk-nationaal vakverbond in de bondsbladen van deze week naar aanleiding van de „geruchten" dat de regering maatregelen wil nemen. „Eigenlijk is het onvoorstel baar, dat de regering zou beslui ten nu al in te grijpen in de loon politiek. Van alle kanten is haar te verstaan gegeven, dat dit grote onbillijkheden en moeilijkheden in het bedrijfsleven zou veroor zaken", aldus 't christelijk-natio naal vakverbond in de bondsbla den van deze week naar aanlei ding van de „geruchten" dat de regering maatregelen wil nemen. Als er nu halverwege de rit een maximum-percentage wordt vastgesteld voor alle nog af te sluiten c.a.o.'s, aldus het C.N.V., zou dat onbillijk zijn tegenover enkele honderdduizenden werk nemers. Voor de in 1968 reeds afgeslo ten c.a.o.'s die een gemiddelde loonkostenstijging inhouden van 5,5 procent voor 750.000 werk nemers zou dan immers geen plafond gelden, maar voor de rond een half miljoen werk nemers die nog op een c.a.o. wachten, wel. Wanneer dat pla fond in de buurt van 4 of 4,5 pro cent zou komen te liggen en die percentages zijn bij geruchte genoemd zou de laatste groep er gemiddeld 1 a 1,5 procent slechter afkomen. Een dergelijke onbillijkheid is volgens het C.N.V. niet houdbaar, want „het is vrijwel zeker dat op die manier de zwarte loonvorming weer hoogtij zou gaan vieren". '.Sjet een verlenging van alle c.a.o.'s zou die onbillijkheid kun nen worden voorkomen, maar het C.N.V. zou het onverstandig vin den om dat nu al te doen. In be drijfstakken waar de onderhan delingen voor 1968 nog moeten beginnen of aan de gang zijn, zou de verleiding dan wel erg sterk worden om de schade van de ver lenging goed te maken door een grotere loonsverhoging. De regering erkent dat de loon kostenstijging van 5,5 procent niet de belangrijkste reden voor haar verontrusting is. Veel meer zorg maakt zij zich om de ar beidstijdverkorting met een kwartier per dag, die in de mees te gevallen aan het eind van het jaar zal ingaan en dus een druk zal leggen op 1969. Als dat inder daad de grootste zorg is, aldus het C.N.V., is er tijd genoeg om met een beslissing over ingrijpen tot het najaar te wachten. Dan wordt het voor de regering mo gelijk om te doen wat zij nu heeft verzuimd, namelijk advies te vragen aan de sociaal-economi sche raad over de noodzaak van zulke maatregelen. Het C.N.V. vindt het onelegant wanneer de regering nu met een nota vol maatregelen komt, ter wijl de S.E.R. bezig is met het halfjaarlijkse rapport over de economische toestand van ons land. De regering slaagt er vol gens het Chr. Nationaal Vakver bond niet in om aan te tonen dat er gevaar voor de nationale economie aanwezig is. De export was in het eerste kwartaal van 1968 ruim 13 procent groter dan in 1967 en in de afgelopen vier maanden heeft onze industrie met evenveel mensen als een jaar daarvóór negen procent meer ge produceerd. Overigens, zo zegt het C.N.V., moet deze grotere produktie een gevolg zijn van een stijging van de produktiviteit met eveneens ongeveer negen procent. In dat licht gezien acht het verbond een gemiddelde loonkostenstijging van 7 procent met inbegrip van de arbeidstijdverkorting „waarlijk niet verontrustend". PHILIPS HOGER Op een vrij ongeanimeerde effectenbeurs heeft Philips giste ren enige winst kunnen boeken. Als gevolg van de kwartaalcijfers is de notering gedurende de on officiële handel opgelopen tot boven de f 142. maar bij de ope ning van de markt viel een kleine reactie waar te nemen. Op 141,50 werden zaken gedaan hetgeen ten opzichte van maan dagmiddag een koers verbetering betekende van f 1,70. Van de andere internationale aandelen stonden Kon. Olie en Unilever opnieuw onder druk. Unilever werd voor het eerst min ƒ2,17 slotdividend verhandeld en hiermee rekening houdend ging de notering ongeveer f 1,80 naar VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van dinsdag 14 mei werden aan gevoerd 175 slachtrunderen, 553 gebruiksvee, 120 vette kalveren, 134 graskalveren, 2261 nuchtere kalveren, 15 biggen, 15 paarden, 5 veulens, 118 schapen of lam meren, 943 weidelammeren en 37 bokken of gieten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 5—5,30, le kwal. 4,40—4,80, 2e kwal. 44,20, 3e kwab 3,85 ƒ4; vette kalveren: le kwal. ƒ3,75—ƒ3,95, 2e kwal. ƒ3,45— 3,75, 3e kwal. ƒ3,30—ƒ3,45; stieren ƒ4,15ƒ4,65; worstkoei en 3,55/3,80. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1050 ƒ1600; vare koeien ƒ9975ƒ l276; vaarzen 9751100; pinken 650800; graskalveren 450 600; nuchtere kalveren 165 175; mestkalveren 150 225; schapen 100140; lam meren 110160; weidelam meren 85115. Overzicht: Slachtrunderen: iets meer aanvoer met kalme handel en prijzen als maandag; kalf- en melkkoeien: kleiner aanvoer met redelijke handel, prijshoudend; vare koeien: aanvoer gewoon, handel kalm, staande prijzen; vaarzen en pinken: aanvoer kor ter met tamelijke handel en ruim prijshoudend; graskalveren: aan voer gewoon, kalme handel, goed prijshoudend; vette kalveren: aanvoer als vorige week met re delijke handel en iets stijvere prijzen; nuchtere kalveren: kor ter aanvoer, levendige handel, prijzen even hoger; schapen en lammeren: iets meer aanvoer ■met goede handel, prijshoudend; weide- en zuiglammeren: groter aanvoer, handel levendig en iets hogere prijzen. beneden tot f 134,10. Kon. Olie verloor beginbeurs ruim 1 op 167,60. De overige internatio nale aandelen lagen prijshoudend in de markt. In de scheepvaartsector was de stemming licht verdeeld. In de cultuurafdeling gaf Amsterdam Rubber een verdere vooruitgang te zien. De notering ging twee punten naar boven tot 62. De staatsfondsenmarkt was prijs houdend. Gedurende het verdere verloop is de koers van de aandelen Phi lips nog iets gedaald, maar tegen het slot trok de koers weer aan. Bij het scheiden van de markt werd gehandeld op 141,50 het geen resulteerde in een vooruit gang van 1,70. Unilever ging 1,40 lager van de markt op 134,50 en Koninklijke Olie was 1 in reactie op 167,70. In de eerste periode van de beurs lagen de claims Billiton flauw in de markt. Gehandeld werd op ƒ10,10 tegen maandag middag op 11,30. Op de lokale markt bleven de koersverschillen van geringe om vang. Lagere noteringen die in de meerderheid waren kwa men onder meer tot stand voor Hoek's machinefabrieken, Else vier, IHC-Holland, Kemo, Inter- natio, Calvé en Thomassen en Drijver. Scholten Honig was 1,20 in herstel van de verliezen van de vorige dagen. AMSTERDAM: Een uit de 17de eeuw daterende Albert Cuyp, voorstellende „jager met geweer aan de oever van een rivier". De waarde is 17.500. Een van de twee schilderijen, die uit de zaak van de antiquair G. Franss en zijn gestolen. Er moeten geen buitenlandse missies en expedities tot West- lrian worden toegelaten, voordat de bevolking van dit gebied in 1969 zich over haar toekomst zal hebben uitgesproken, zo heeft de .voorzitter van de parlements commissie van buitenlandse za ken en defensie, Imron Rosjadi, dinsdag in Djakarta verklaard. Hij zei dit in verband met de komst van een expeditie van de Londense universiteit die in de bergen van West-lrian een eth- nografisch en glaciologisch on derzoek wil gaan instellen. Bij een recent bezoek van een groep Indonesische ministers is gebleken, dat de economische toestand in West-lrian nog slecht is. GRONINGEN: Een Groninger boer is dinsdagochtend een privé- protestaktie begonnen tegen de melkprijs: hij levert de melk niet meer af aan de fabriek, maar ver koopt ze voor f0,40 per liter rechtstreeks aan de gegadigden, die gaarne naar rijn „standplaats" in een park in Groningen toe komen. Een commando-eenheid van buitenlandse huurlingen, „geleid van buitenaf" en onder bevel van een Europeaan, is maandagavond in Brazzaville geland met het doel met hulp van het leger een opstandige beweging te ontkete nen. Dit heeft de minister van voorlichting van Kongo-Brazza ville, André Hombessa, dinsdag middag voor de radio bekendge maakt. De leden van het com mando waren buiten gevecht ge steld en gevangen genomen. Ze werden nu ondervraagd. Straatgevechten van ongekende hevigheid en vervolgens een grote staking, zo vieren de Fransen de tiende verjaardag van het aan de macht komen van president De Gaulle. Dat Parijs in een halve burger oorlogsstemming verkeert, is dan tevens een begeleiding van het begin der Vietnam-conferentie, die van de Franse hoofdstad een stad van de vrede moest maken. Dat laatste is voor de president waarschijnlijk nog de grootste belediging. Hij heeft Immers in die tien jaar voor namelijk gestreefd naar verhoging van het Franse prestige in de wereld. Dat heeft hij niet zonder succes gedaan, al is er niet voor iedereen reden cm daarover te juichen, want een gevolg ervan was dat 't Franse nationalisme is aangewak kerd tot de hoogten van het grof ste egoïsme, waarna men aan de overkant van de Rijn in Duitsland er eveneens een tik van te pakker kreeg. Er waren nog andere con sequenties. De Europese eenwor ding kreeg een deuk en de wester se samenhang werd ernstig ver zwakt. Behalve 'n zekere prestigewinst heeft er dus voor Frankrijk en de Fransen niet veel tegenover ge staan. De studenten zijn nu aan 't betogen geslagen en. door tactloos optreden van de oproerpolitie zelfs naar oudfranse traditie op de bar ricaden gaan vechten om verbete ring af te dwingen van de univer sitaire structuur. Een doel waar voor ze ook hoogleraren mee-, kregen. In Washington is zondag de eerste manifestatie gehouden in het kader van de „mars der ar men", kort nadat de eerste deel nemers aan de tocht naar de federale hoofdstad op hun plaats van bestemming waren aangeko men. De organisatoren zijn van plan met hun aanhangers in Washing ton te blijven totdat de overheid doeltreffende maatregelen neemt om de armoede te bestrijden. De eerste demonstratie begon in het negergetto, dat kort na de moord op dr. Martin Luther King het toneel was van gewelddaden en brandstichting. De betoging werd geleid door mevr. King, de weduwe van de vermoorde neger predikant. De grote manifestaties zullen omstreeks 20 mei beginnen als duizenden armen uit het gehele land in Washington hun tenten znllen opslaan. Mevr. King leidde een stoet van ongeveer 2500 mensen die langzaam en rustig de hoofdstad doorkruiste onder het zingen van „We shall overcome". Daarna werd de betoging afgesloten met een bijeenkomst in een school in een van de negerwijken van Washington. Hier voerden, be halve mevr. King, nog verschei dene andere leiders van de be weging voor gelijke burgerrech ten het woord. Het accent lag zondag, op moe derdag op de vrouwen en in het bijzonder op de problemen van moeders van behoeftige gezin nen. „Het is aan de vrouwen om de waarden en de culturele erfe nis over te brengen en om te verhinderen dat het leven van de kinderen verwoest wordt. De laatste hoop voor de totstandko ming van vrede en broederschap berust op de invloed die de vrou wen kunnen uitoefenen", zei me vrouw King ondermeer. 2. De zwerver is zó verdiept in de bestudering van de kostbare edelsteen, dat hij niet bespeurt dat langs de waterkant een ge helmde figuur behoedzaam na der sluipt. Met de behendigheid, die «en ervaren woudloper ken merkt, glijdt de krijger geruis loos door het struikgewas. Zon der moeite slaagt hij erin de an der onopgemerkt tot op enkele meters te naderen. Als hij de kostbare smaragd die de zwer ver in de hand houdt, in het oog krijgt zakt zijn mond open van verbazing. Dan grijpt hij resoluut zijn lans en treedt uit de strui ken naar voren. „Heidaar schelm!" snauwt hij de zwerver bars toe, „sinds wan neer heeft een schooier als jij edelstenen op zak? Daar zul je wel niet eerlijk aangekomen zijn!" Met een kreet van schrik draait de zwerver zich om. WASHINGTON: Zondag is hier de eerste manifestatie gehouden in het kader van de „mars der armen": een betoging in het negergetto, geleid door mevrouw Coretta King (met zonnebril). Zij leidde een stoet van ongeveer 2500 mensen, die de stad door kruiste onder het zingen van „We shall overcome". Er deden zich bij deze demonstratie geen on geregeldheden voor. Maandag heeft zich in Detroit een incident voorgedaan tijdens de „mars der armen", die van het midden-westen op weg is naar Washington. Een luidsprekerauto van de marscolonne had panne. De poli tie besloot de wagen weg te sle pen. Hiertegen verzette zich een aantal deelnemers aan de mars. Er ontstonden gevechten toen politie te paard ten tonele ver scheen. Vijf „marcheerders" wer. den gewond. Dat de vakbonden zich aan hun zijde scharen en de vrij verdeelde oppositie in het parlement even eens met hen meeprotesteert, heeft minder met de universitaire struc tuur te maken dan wel met de al gemene ontevredenheid, die dieper gaat dan alleen de zorg om het onderwijs Maar eigenlijk zijn alle manifes taties overbodig geworden, nadat premier Pompidou, geheel in af wijking met het Gaullistisch re cept van doordouwen en ondanks alle tegenkanting aan de voor naamste studenteneisen had toe gegeven. De Gaulle zou de diverse .uitbarstingen als een groot Frans referendum kunnen beschouwen... Het liikt niet overdreven te stel len dat D» Gaulle het halve onroer had kunnen voorkomen, als hij voor de economische, sociale en onderwiiskundioe problem°n van ziin land evenveel aandacht had gehad en er evenveel energie aan had begeer! als aan de internatio nale politiek. De grote demonstraties waren een kolossaal votum van misnoe gen over alle asoecten van het bin nenlandse Gaullistische beleid. De Fransen willen nu ook wel eens iets tot stand zien komen dat ver betering brengt in hun leven van alle dag en hun maatschappelijk welzijn van nu en later. Premier Eisakoe Sato van Japan heeft dinsdag gezegd, dat het bezoek van Amerikaanse kern-duikboten geen gevaar op levert. Dit was aan de Amerikaanse opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan meegedeeld, nadat een abnormale hoeveelheid radio-activiteit was waargeno men bij de Amerikaanse kern duikboot „Zwaardvis" toen het vaartuig op 6 mei in de Zuid- japanse haven Sasebo lag. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft ontkend, dat de sterke radio-activiteit aar, de Zwaardvis te wijten was. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt. dat drie Amerikaanse kerngeleerden vandaag in Japan aankomen om te helpen de oor zaak op te sporen van de hoge radio-activiteit in Sasebo. Sinds november 1964 hebber, Amerikaanse kern-duikboten 23 bezoeken aan Japan gebracht Vóór 6 mei is geen melding ge maakt van verhoogde radio-acti viteit tüdens deze bezoeken. v 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5