PROVINCIAAL NIEUWS Eersfe Kamer behandelde begroting van waterstaat Feest in de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil Echtpaar Colsen vierde diamanten bruiloft Pres. De Gaulle in Roemenië BMLHOEK- FU1EST VOOR Shell-chemie „Zelfmoord" Woensdag 15 mei 1968 £>E VRIJE ZEEUW Pagina!? Terneuzen Agenda Hoek Oostburg Sluiskil Sluis IJzendijke Internationale zeehengelwedstrijd De nalatenschap van dr. Martin Luther King Stempel gedrukt Europese eisen van Belgische boerenbond Scheepvaartbeweging op het kanaal gedurende de maand april Zeevaart Aantal B.R.T. Totaal geschut: 564 466.303 Gelost/Geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical 13 136.646 Terneuzen 61 51.195 Sluiskil 9 22.166 Axel-S'assing Sas van Gent 8 6.317 Binnenvaart Aantal Ton Totaal geschut: 5981 3.181.496 Gelost/Geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical 141 127.908 Terneuzen 537 294.061 Sluiskil 276 213.460 Axel-Sassing. 15 5.650 Sas van Gent 126 67.387 Schutten door binnenvaartsluis De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg maakj bekend dat 1. met ingang van dinsdag 14 mei 1968 te 8 uur alle binnen vaartschepen door de binnen vaartsluis dienen te schutten; 2. a. voor het schutten met een vaartuig of duweenheid welke één of meer van de afmetingen genoemd onder 2a van zijn be kendmaking nr. 4 dd. 18 maart 1968 overschrijdt, onder bepaalde Voorwaarden een vergunning, overeenkomstig het gestelde in de'artikelen 8 en 66 van het alge meen reglement van politie voor rivieren en rijkskanalen kan worden verleend; b. onder een duweenheid wordt verstaan een tot een hecht geheel gekoppeld Samenstel van vaartuigen, welke kennelijk voor dat doel zijn ge bouwd of. ingericht; c. een zo danige vergunning ten minste drie werkdagen (zaterdag niet inbegrepen) tevoren schriftelijk moet worden aangevraagd bij de hoofdingenieur. Axelsestraat 2a te Terneuzen. Uitvoering Terneuzense muziekschool Vrijdagavond 17 mei a.s. om half acht zal de Terneuzense muziekschool een openbare uit voering geven in het Concertge bouw. Het uitvoerige programma, dat wordt ingeleid met de uitreiking der diploma's, vermeldt o.a. het optreden van een koorklas, een pölfègeklas, ritmiek- en ballet groepen en een blazersensemble. Nadat enige groepen leerlingen voor het voetlicht zijn geweest, kunnen de bezoekers genieten van het symfonie-orkest van de heer J.' Wisse. Na een openbare les wordt de uitvoering besloten met diverse selecties, waarvan wij noemen ..My fair lady"; liederen van Lii,ssenburg; een kwartet van F. Witt en de Jena-symfonie van Beèthoven. DONDERDAG 16 MEI Terneuzen: Patronaatsgebouw, 2 en 6.30 uur nam.: Meubel-, ■antiek- en inboedelveiling door notaris mr. F. Barbé. VRIJDAG 17 MEI Terneuzen: Concertgebouw, 7.30 uur: Openbare uitvoering Terneuzense Muziekschool. Burgemeester Hanssens voor onbepaalde tijd met verlof De burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens, is met in gang van gisteren voor onbe paalde tijd verlof verleend. Deze maatregel houdt verband met een op verzoek van de com missaris van de koningin in Zee land door de rijksrecherche in te stellen onderzoek op grond van een aantal laakbare hande lingen door de burgemeester. Wethouder J. van der Pei.il is met de waarneming van het bur gemeestersambt belast. Schoolwandeltochten Zoals gebruikelijk zal de laat ste dag van de avondvierdaagse (15 juni) weer samenvallen met de schoolwandeltochten. Hieraan kan worden deelgenomen door groepen die uit minstens 15 deel nemers bestaan. Er wordt gestart op de speelplaats van de open bare school. Men kan meedoen aan 6 of 10 km en het laatste deel van het parcours wordt begeleid door de harmonie uit Oostburg. Iedere deelnemer krijgt als aan denken een medaille en daar naast is er een groepsorijs in de vorm van een wisselbeker. De beste groepsprestatie zal door 'n jury worden beoordeeld, Aanrijding Dinsdag vond om ongeveer twee uur bij de afrit van de nieu we brug te Sluiskil, op de T- kruising van de rijksweg naar Terneuzen, een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De heer F. van D. uit Terneuzen, die van de afrit van de brug kwam, reed zonder voldoende te hebben uitgekeken de weg naar Terneuzen op. Op hetzelfde moment naderde er een perso nenauto uit die richting, be stuurd door W. B Ondanks krachtig remmen kon een aanrijding niet worden ver meden. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ongeval op telefooncentrale Tijdens werkzaamheden om de bestaande apparatuur door nieu we te vervangen, heeft zich in de telefooncentrale te Sluis dins dagmorgen rond 10 uur een on geval voorgedaan, waarbij twee personeelsleden van 't telefoon district Breda gewond zijn ge raakt. De centrale werd gestoord. Een van de gewonden is in het ziekenhuis opgenomen. De abonnees kunnen niet tele foneren of worden opgebeld. Voor zéér dringende gesprekken is er een mobilofoonwagen gepost bij het politiebureau. Indien de storing lang zou blijken te duren, zal getracht worden tijdelijk een mobiele telefooncentrale in te zetten. De mobiele telefooncentrale die in Axel dienst heeft gedaan, is n.l. dinsdagmiddag vrijgekomen. Mededelingen hengelaarsclub Het bestuur van de hengel sportvereniging „Jantje van Sluis" deelde mee, dat het voort aan toegestaan is om met alle materiaal te vissen in de Stiers kreek, met dien verstande, dat men rekening dient te houden met het verlangen van aangren zende landbouwers, dat hun erf niet als parkeerterrein mag wor den gebruikt. Deze bepaling geldt voor de beide kreken. Het is ver boden kruisnetten uit te zetten op minder dan 25 meter afstand van de uitwateringssluisjes van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Het ligt in de bedoeling dat op tweede Pinksterdag een internationale hengelwedstrijd wordt gehouden, waarvoor men van Belgische zijde grote be'a'ng- stelling verwacht. Zondag vond onder begunsti ging van goed weer de 12e in ternationale zeehengelwedstrijd plaats langs de oevers van de Westerschelde tussen Hoofdplaat en Nummer Eén. Daar die dag in Blankenberghe een wedstrijd plaats vond voor het kampioen schap van België, waren de Bel gische deelnemers niet groot in aantal, zodat IJzendijke genoe gen moest nemen met 482 vis sers. Na afloop werden de bestuurs leden van de diverse verenigin gen op het gemeentehuis ontbo den, waar zij door burgemeester en wethouders werden ontvan gen. Nadat de wnd. burgemeester Den Boer een welkomstwoord had gesproken, bood hij twee medewerkers uit het comité die dit werk voor de tiende maal hadden verricht, een herinne ringsmedaille aan. Het waren mej. M. de Pierre en de heer J. de Does. Namens het zeehengelcomité werd het woord gevoerd door de heer P. van Rijen die dank bracht aan het gemeentebestuur voor de medewerking en aan alle deelnemers voor hun komst. Hierna spraken de voorzitter van de Westerscheldefederatie, de heer Gruben uit Biervliet, de heer M. van Thielt namens de O.F.C. uit Oostende en de heer J. Bevin als de promotor van dit jaarlijks festijn, waarna de burgemeester de herdenkings tegel aan de deelnemende ver enigingen uitreikte. De vangst jyas niet groot. De eerste 20 van de 95 prijs winnaars waren: 1. H. Bakker, Terneuzen; 2. P. van Es, Sluis kil; 3. M. Comijne, Oostende; 4. A. Sijnesale, Hoofdplaat; 5. M. Klaassen, Kats; 6. W. de Cuyper, Dow; 7. J. Verbeek, Halsteren; 8. Aug. Reyns, Kloosterzande; 9. P. Becuwsaet, Westende; 10. me vrouw Lair, Oostende; 11. J. Harms, Hoek; 12. W. v. d. Berge, Oostende; 13. G. Verbunt, Zee ster; 14. Ed. Duysserink, IJzen dijke; 15. J. Minnaert, Philips; 16. A. Dieleman, Terneuzen; 17. Th. de Ruijter. Sluiskil; 18. A. Verschoote, Eeklo; 19. A. Del- laert, Wachtebeke; 20. mevrouw Dijl, Breskens. De ravage in de telefooncentrale na het ongeval. Dr. Martin Luther King heeft ondanks het feit dat hij vier boe ken schreef en 50.000 dollar kreeg toen hij de Nobelprijs won, zo'n klein bedrag nagelaten, dat er althans voor de successierechten geen sprake is van een erfenis. Zijn advocaat, Eskridge uit Chi cago, heeft gezegd dat het tegoed op de twee bankrekeningen die King tezamen met zijn vrouw had, de 6.000 dollar niet te boven gaat. Eskridge schatte Kings jaar inkomen op 10.000 tot 12.000 dol lar. Dr. King schonk het geld dat zijn boeken hem opbrachten, dikwijls aan diverse goede doelen en hetnlftb» deed hij met het be- President De Gaulle, die in de Roemeense hoofdstad geestdrif tig is begroet, heeft gepleit voor ontbinding van de ideologische blokken die de volken van Euro pa verdeeld houden. Zijn gastheer, president Nico- drag dat de Nobelprijs hem op leverde. De „Southern Christian Lea dership Conference" die de mees te van zijn leiders voor 25.000 dollar verzekert, had op dr. King, de voorzitter, geen verzekering afgesloten. Wel heeft de zanger Harry Beiafonte een verzekering op King afgesloten, welk bedrag ten goede zal komen aan Kings kinderen. lae Ceausescu, zei dat de vrije naties, „meesters van hun eigen lot en vrij van buitenlandse in menging", moeten samenwerken. De Franse president is dinsdag voor een bezoek van vijf dagen in Roemenië aangekomen. Het is zijn derde officiële bezoek aan een Oostëuropees land in drie jaar. Honderdduizenden Roemenen scholieren en arbeiders waren er toe in de gelegenheid gesteld stonden langs de weg die van het vliegveld naar de stad leidt. President De Gaulle had op het vliegveld zijn lijfwacht angstige momenten bezorgd door zich te midden van de menigte te be geven om zoals zijn gewoonte is handen te drukken. De heer en mevr. H. J. Col sen—de Caluwé, wonend in de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil, hebben maandag 13 mei hun 60- jarig huwelijksfeest gevierd. Het was te voorzien dat die dag niet onopgemerkt zou voor bijgaan; daarvoor immers is de heer Colsen altijd een te mar kante en op de voorgrondtreden- de persoonlijkheid geweest. Sluiskil heeft een van zijn trouwste ingezetenen op sym pathieke en waardige wijze een hulde bereid, die nog lang in de herinnering van de familie Col sen zal voortleven. Van heinde en ver waren de gelukwensen binnengekomen, en hoezeer de heer Colsen in het maatschappelijke leven in wijde kring waardering heeft ontmoet, moge blijken uit het heuglijke feit dat ook gelukstelegrammen waren ontvangen van koningin Juliana en van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, de heer mr. J. van Aartsen. Druk bezochte receptie De viering van het diamanten feest begon 's middags in de r.k. kerk met een mis uit dankbaar heid opgedragen door een neef, pater V. Colsen uit Zundert. Na afloop stonden de schoolkinderen gereed om het echtpaar Colsen een aubade te brengen. De drum band gaf enige pittige marsen ten beste en nam daarmee de plaats in van de fanfare, die helaas in het veranderde Sluis kil niet meer over voldoende muzikanten beschikte om de hon neurs waar te nemen. De recptie in café-Dallinga was zeer druk bezocht. Naast het college van burgemeester en wethouders van Ternuezen was ook oud-burgemeester Tellegen aanwezig om de heer en mevr. Colsen de hand te drukken op deze gedenkwaardige dag. Gedenkwaardig in velerlei op zicht. Er zouden vele bladzijden nodig zijn om het drukke, inge spannen eu veelzijdige leven van de heer Colsen te boek te stel len. Een blijvende stempel heeft hij jarenlang gezet op de Sluis- kilse gemeenschap, waarvan hij ongetwijfeld de burgemeester zou zijn geworden, ware Sluiskil (tegen zijn zin overigens) geen deel van Terneuzen geweest. Het is allemaal vanzelf gegaan sinds hij, afkomstig uit Terhole, zich op 20-jarige leeftijd te Sluis kil vestigde. Er kon niets gebeu ren, waaraan de heer Colsen geen deel had. meestal in een vooraan staande functie. Zijn echtgenote, geboortig van Driekwart, heeft hem daarbij al tijd ter zijde gestaan zonder zelf op de voorgrond te treden. Zij leefde min of meer in de scha duw van haar man, die door heel Nederland naam had gemaakt en bekend stond als een vent-uit- één-stuk, die nergens voor opzij ging. Hij is vele jaren voorzitter ge weest van de Nederlandse bond van veehandelaren en het was in die functie dat hij het eens met minister Mansholt op diens de partement aan de stok kreeg, waarbij hem vriendschappelijk de deur werd gewezen. Vrije veren Sensatie in de landelijke pers verwekte de heer Colsen. toen hij als voorzitter van het comité voor vrije veren de befaamde tocht naar Den Haag organiseerde en hij op het Binnenhof de menigte toesprak. Geen krant in Neder land die toen zijn foto niet publi ceerde. Er is in die dagen vaak twijfel gerezen of die vrije veren actie wel op de juiste manier werd aangepakt, maar men nam het, omdat Colsen de touwtjes in handen had en zijn eigen weg ging. los van de soms revolutio naire taal van sommige zijner medebestuurders. Raadslid Dat de heer Colsen op 82-jari- ge leeftijd nog volop belangstel ling toont voor wat er in Sluis kil en Terneuzen en speciaal in de gemeenteraad omgaat, zal niemand verbazen. Als raadslid, speciaal als raadslid voor Sluis kil, heeft hij vijf en dertig jaar lang een uitzonderlijke positie ingenomen, die niemand van hem heeft kunnen overnemen. Hij was de specifieke vertegen woordiger van Sluiskil, van „zijn dorp". Hij voelde zich niet in de eerste plaats de afgevaardigde van de katholieke partij of van de katholieke kiezers; hij behar tigde waar dat nodig was de be langen van geheel Sluiskil en het is ons bekend, dat hij om die reden reeds in de vooroorlogse jaren veel stemmen van niet- katholieken kreeg. Dat kwam tot uiting, als er bij de raadsverkie zingen te Sluiskil geregeld meer „katholieke" stemmen werden uitgebracht dan bij kamer- of statenverkiezingen. Zijn grootste voldoening is ge weest, en hij beschouwde het terecht als een persoonliik suc ces, toen hij eens met twee man op een „vrije lijst" werd geko zen en hij met de heer E. van Hecke als partijgenoot in de ge meenteraad verscheen. Hij heeft het in de raad niet altijd gemakkelijk gehad. Soms Het jubilerende bruidspaar wordt gefeliciteerd door burgemeester Aschoff. Links wethouder De Vos. ondervond hij weinig steun. Er waren raadsleden die meenden dat Colsen te veel praatte, maar een feit is dat er naar hem werd gelu' 'erd. Want wat hij zei, kwr' i recht uit het hart. Hij sprei niet van een papiertje en in h -uur van zijn betoog deed hij v eens uitspraken die on dank '11e spontaniteit niet te hand' en bleken. One' burgemeester Huizinga had h'i de degen gekruist met raad"'"den-van-formaat zoals Dien Duiker, Klaas Hamelink, Nolson, Dirk Scheele, Jan de Jager e.a. Toen burgemeester Tellegen in 1936 het voorzitter schap van de gemeenteraad van de heer Huizinga overnam, had Colsen vooral in den beginne enige moeite zich aan de nieuwe en andere leiding aan te passen. De samenwerking verliep stroef en er deden zich nu en dan con flicten voor. Maar deze twee tegenstrijdige figuren hebben elkaar in de oor log gevonden. En het strekt Col sen tot eer, dat hij in weerwil van alle meningsverschillen eer lijk toegaf dat hij burgemeester Tellegen in meerdere opzichten verkeerd had beoordeeld en dat hij diepe achting koesterde voor de dappere houding, waarvan de burgemeester tegenover de Duit se bezetter blijk gaf. Het besluit om uit de gemeen teraad te treden moet de heer Colsen zwaar zijn gevallen. Hij had er heus niet alleen rozengeur en maneschijn beleefd, maar hij had er meer dan dertig jaren van zijn leven meegewerkt aan de belangen van Terneuzen en aan die van Sluiskil. Zijn opvol gers, de latere „Sluiskilse" raads leden, heeft hij met argus-oger gevolgd en hij heeft hun meer dere malen zijn kritiek niet ge spaard. Er is zelfs nog een mo; ment geweest, dat hij ernstig aan een nieuwe kandidatuui heeft gedacht. Het is er niet vat gekomen. Gelukkig misschien. Hij kar nu steeds op een vruchtbare tijc terugzien. Een hernieuwd lid maatschap van de gemeenteraac had hem misschien alleen maai teleurstelling gebracht. Want ei was te veel veranderd. De raads leden, de omstandigheden, de politieke doeleinden, het was al lemaal anders geworden. Net als Sluiskil zelf, waar ook niets meer van over is, waar de nieu we tijd als een stoomwals over heen is gegaan Het ware, het wezenlijke cen trum van Sluiskil, de Minister, Lelybrug, is aan die nieuwe tijd ten offer gevallen en er vaart nu een pontje, dat ook Colsen niet. had kunnen tegenhouden. Eén wens koestert hij nog: dat het „Ir. Lely" in die stratennaam nog eens veranderd wordt in „Minister Lely". Aan deze een voudige maar begrijpelijke wens kan o.i. worden voldaan. Het kost niets, het kost zelfs geen moeite Het rijke leven van Colsen biedt een Sluiskilse geschied schrijver nog veel, heel veel fa cetten. Zelfs bij een 60-jarig hu welijksfeest is er geen compleet verhaal van te maken. Aan deze markante figuur nog tijdens zijn leven een biografie te wijden, lijkt ons een daad van recht vaardigheid. Als iemand zich ge roepen voelt en er de tijd voor kan vinden, dan staan de kolom men van ons blad tot zijn be schikking. De heer en mevrouw Colsen na de mis luisterend naar de aubade van de schooljeugd. 99 99 Weinig waarderende woorden over het plan-Leber, met name over het nieuwe Westduitse ver gunningenstelsel voor het Neder landse beroepsgoederenvervoer over de weg, werden gisteren in de Eerste Kamer gericht aan het adres van de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. Keyzer. De senatoren J. L. P. M. Teijs- sen (K.V,P.) en mr. D. A. Delprat verklaarden het eens te zijn met de eerder op de dag in de Tweede Kamer aanvaarde motie-Van den Heuvel, waarin bij de Nederlandse regering wordt aangedrongen op korte termijn het gesprek met de Westduitse regering over deze kwestie te heropenen. De heer Teijssen: „De Duitse re gering heeft met haar wegver- voerspolitiek grote spanningen binnen de E. E. G. teweeggebracht. Het plan-Leber ademt een geest die in strijd is met de zo moei zaam verworven E. E. G.-gedach- te". Mr. Delprat vroeg zich af waar op de regering van de bondsrepu bliek het recht tot deze regeling baseert. Bestaan ten aanzien van het Belgische en het Franse weg vervoer dezelfde stringente be palingen? fe dit yan Duitse zijde een poging om ons land met een kluitje in het riet te sturen, zo vroeg hij zich af. De heer P. C. Elfferich (A.R.P.) sprak van on-Europees gedoe, in strijd met letter en geest van het E. E. G.-verdrag". De heer Teijssen drong er op aan de vestiging van een bedrijf van Shell-chemie in het gebied van Moerdijk zoveel mogelijk aan te moedigen. Grote voortvarendheid is hier geboden, aangezien ook onderhandelingen gaande zijn over vestiging in het Antwerpse haven gebied. In dit verband achtte hij het van belang, dat tussen Nieuwe Waterweg en Hollandsch Diep een kanaalverbinding wordt gegraven. Mr. Delprat vroeg de aandacht van de regering voor de financiële en fiscale faciliteiten voor de Ne derlandse koopvaardijvloot. De tonnage van de vloot loopt ten op zichte van de wereldtonnage voort durend terug. Senator H. C. Kranenburg (C. H.U.) constateerde een achteruit gang in de concurrentiepositie van Rotterdam ten opzichte van Ant werpen. De overheidssteun ron dom de Schelde voor haven- en industrieontwikkeling is groter dan in ons land. Nederlandse medewer king aan het Baalhoekoroject is naar de mening van de heer Kra nenburg dan ook zo iets als zelf moord en funest voor heel Zee land. Verlening van een vergunning aan België voor de aanleg van het Baalhoekkanaal en de aanleg van duizenden hectaren industrieterrein moet vooraf worden gegaan door de aanwijzing yan vergelijkbare accommodatie op Nederlands ga- bied. De heer H. van Es (Arb.) ver klaarde geen duidelijk inzicht in het waterstaatsbeleid te hebben. Hij vroeg een overzicht met cijfers yan hetgeen er bij de deltawerken is gedaan en wat dit heeft gekost. Sprekende over de verontreiniging van oppervlaktewater wilde hij van de bewindsman vernemen, wat het in Straatsburg tot stand ge komen Europese handvest voor het water in wezen te betekenen heeft. Het hoofdbestuur van de Bel gische boerenbond heeft een ver klaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Belgische regering in de Europese raad geen con--* cessies dient te doen, die tot een vermindering van het boerenin- komen kunnen leiden. De Belgi sche minister van landbouw, Heger, zal op de landbouwmara- thon van de E.E.G.-ministers aan het einde van de maand in Brus sel geen duimbreed mogen toe geven aan druk om de Europese richtprijs voor melk te verlagen of onvoldoende interventieprij zen vast te stellen voor boter of melkpoeder, aldus de verklaring. De boerenbond kondigde aan, dat drie manifestaties zullen worden georganiseerd (in Eupen. te Deinze in Vlaanderen en te Geel) om aan deze eisen kracht bij te zetten. De boerenbond zal ook deelnemen aan een eventuele betoging van de Europese boe- renorganisaties op 27 mei te Brus sel, als de ministers van land bouw van de E.E.G, hun beslis sende besprekingen over de aui- velsektor beginnen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3