Experimenteel woningbouw programma op bescheiden schaal OE JUWELENROOF Complexen van 10 tot 300 woningen B. en W. van Rotterdam bereid tot stichting van een bureau Delta-havenontwikkeling Tweede Kamer nam motie aan over wegvervoer naar Duitsland J. A. BIESBROECK VOLGENS N.V.V.-SECRETARIS ZAL MINISTER R00LVINK B0UW-C.A.0. GOEDKEUREN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 15 mei 1908 Nieuwe vormen LAKSPUITERIJ UITGEBRAND IN HOOGEVEEN EIDEREEND GEEN SCHADELIJK WILD Adviescommissie Kantoorschrijfmachines Tweede Sidmar- hoogoven te Zelzate ïn bedrijf KLEPTOMANE STEELT VOOR ACHTTIEN MILLE TWEE BOERDERIJ- BRANDEN HELIOTA PIT CAFÉHOUDER MISHANDELT ECHTGENOTE LASSER IN TANK VAN SCHIP VERDRONKEN AUTO TEGEN BOOM; TWEE DODEN Bundel van 54 pijpleidingen onder het Calandkanaal Nederlandse slachtoffers bij auto-ongeluk in Brasschaat NOODLOTTIGE BRAND INTAIPEH „Mijn onlangs aangekondigd voornemen om op bescheiden schaal een experimenteel woningbouwprogramma mogelijk te maken heeft vaste vorm aangenomen", aldus de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, dinsdagmiddag in het RAI-con- grescentrum te Amsterdam, waar een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat vijftig jaar geleden de Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond werd opgericht. „Mijn onlangs aangekondigd voornemen om op bescheiden schaal een experimenteel wo ningbouwprogramma mogelijk te maken heeft vaste vorm aange nomen", aldus de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, dins dagmiddag in het RAI-congres- centrum te Amsterdam, waar een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 50 jaar geleden de Nederlandse katholieke aan nemers- en patroonsbond werd opgericht. Ir. Schut zei zich voor te stel len, dat die experimenten betrek king zullen hebben op woning typen, die afweken van de ge bruikelijke. Ze dienen echter de belofte in te houden, dat aan woonbehoeften zal worden vol daan, die tot nu toe onvoldoende tot hun recht kwamen. Daarbij moeten we binnen de op korte termijn haalbare financiële mar ge blijven. De voorgedragen plan nen zullen daarom qua prijs realiseerbaar moeten zijn, zodat ze na een eerste aanloop die door de minister extra wordt gesubsi dieerd, in de normale woning bouw een plaats kunnen krijgen. Wat de aard van de experimen tele plannen betreft, wil de mi nister aan allerlei dingen kansen geven. Hij denkt aan experimen ten op het gebied van de indeling, uitrusting en constructie van de woningen, aan nieuwe vormen voor het aaneenvoegen of opsta pelen der woningen en aan de voorzieningen ten algemene nutte, die in het woongebouw worden getroffen. Tenslotte ook aan de wijze, waarop de naaste omgeving van de woning wordt ingericht, die immers in sterke mate het woonmilieu bepaalt. Wat de grootte der projekten betreft wordt voorshands gedacht aan complexen, die uiteenlopen van 10 tot 300 woningen, maar tezamen niet meer dan circa 800 woningen per jaar omvatten, al dus minister Schut. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben de V. V. D.- fractieleider in de Rotterdamse raad, mr. K. Staab, toegezegd, dat zij bereid zijn in het overlegorgaan zuidwest-Nederland het oprichten van een bureau delta-ontwikkeling aan de orde te stellen. Dit raadslid bepleitte in schrifte lijke vragen een dergelijk bureau onder afzonderlijke leiding en on der toezicht van de gezamenlijke havenbeheerders met als mogelijke taken het coördineren en bemidde- Maandagmiddag is de lakspui- terij van Kip kampeerwagens N.V. te Hoogeveen uitgebrand, waarbij ook een spuitcabine, ma chines, materiaal en een caravan verloren gingen. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. De brand ont stond terwijl men in een spuit cabine bezig was hout te lakken met licht ontvlambaar materiaal. Ineens stond alles in lichte laaie, waarbij het vuur zó snel om zich heen greep, dat zij, die in de hal aan het werk waren, zich nauwe lijks in veiligheid konden bren gen. Persoonlijke ongelukken •kwamen echter niet voor. Het personeel werd gemobiliseerd om gereed staande kampeerwagens en ander materiaal uit de andere afdelingen in veiligheid te bren gen. Intussen werd het vuur door de brandweer met groot ma terieel bestreden. Men wist het vuur tot de spuiterij te beperken. Voor Kip-kampeerwagens be tekent deze brand in het hoog seizoen vlak vóór Pinksteren een stagnatie in de produktie van on geveer vier dagen, terwijl de ge volgen van de brand zeker veer tien dagen in de produktie merk baar zullen zijn. Bij het door de recherche in samenwerking met de veiligheidsinspektie ingestel de onderzoek heeft men geen aanwijsbare oorzaak kunnen vin den. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, is niet bereid de eidereend als schade lijk wild aan te merken. In antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid A. A. van Eeten (a.r.p.), die hier om had gevraagd, zegt hij dat de eidereend geen schade aanbrengt aan mosselzaad, maar hier juist ongewenste bestanddelen uit haalt. Bovendien is de stand van de eidereend dit jaar te laag. Volgens de heer Van Eeten richtte de eidereend schade aan in de mosselpercelen in de Wad denzee. len bij alle aanvragen tot vesti ging van industrieën in het be trokken gebied; het uitwisselen van technische, financiële, econo mische en sociale ervaring en ge gevens inzake beheer en bemidde ling. Dit bureau zou, aldus mr. Staab, ook de contacten met de rijksover heid over vestigingsvoorwaarden en andere faciliteiten moeten coördineren en behulpzaam moe ten zijn bij al wat tot verdere ont plooiing van zuidwest Nederland kan leiden. In hun antwoord aan mr. Staab geven B. en W. van Rotterdam een overzicht van activiteiten binnen het overlegorgaan: Er is reeds geruime tijd geleden besloten elkaar wederzijds te informeren over alle haven industriële activiteiten. Belangrijke aanvragen voor in dustrieterreinen worden ter kennis gebracht van het minis terie van economische zaken. Binnenkort kan de instelling van een studiegroep worden verwacht, die het overleg orgaan zal rapporteren over de mogelijkheid om in het delta gebied te komen tot een grotere eenheid in het beheer van de haven- en industrieterreinen. In dit stuk verklaren B. en W. van Rotterdam nog eens, dat zij zich bij herhaling bereid hebben verklaard om op iedere gewenste wijze behulpzaam te zijn bij de havenindustriële ontwikkeling in de provincie Zeeland. Zij wijzen op de samenwerking met de „ze- klusa-gemeenten" ter ontwikke ling van het Industrieproject Moerdijk. Ter tegemoetkoming ïn de extra-kosten, waarvan is aange nomen dat deze gemiddeld 3.000 per woning zullen zijn, wordt de jaarlijkse bijdrage, die uit de des betreffende bfjdragetabel zou volgen, met gemiddeld 200 ver hoogd. Voor woningwetwonin gen wordt tevens het bedrag der rijkslening met de extra-stich- tingskosten verhoogd. De plannen zullen worden be oordeeld door een adviescommis sie, bestaande uit personen die niet tot het departement van de bewindsman behoren. Wel zal de commissie kunnen rekenen op de hulp van een ambtelijke techni sche werkgroep. Wat de leden van de advies commissie betreft is gedacht aan oersonen uit de kringen van op drachtgevers, architecten, stede bouwkundigen, bouwers, beleg gers, onderzoekers en consumen ten, de laatste vertegenwoordigd door vrouwelijke deskundigen op het gebied van wonen en inrich ten. Zonder hoofdelijke stemming heeft de tweede kamer gisteren een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op nieuwe onderhandelingen op he,t hoogste niveau met de Duitse bonds republiek in verband met de con- tingentering van het internatio nale wegvervoer in West-Duits- land. Deze motie, ingediend door de KVP-er Van den Heuvel, noemt die contingenterint in strijd met de eeest van het EEG-verdrag. Bij de stemming over de motie wees de socialistische fractie voorzitter drs. J. M. den Uyi er op dat staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) bij de reeds geyoerde onderhandelingen ernstige beoordelingsfouten had gemaakt. Ook Hij bepleitte nieuwe onderhandelingen, maar dan met nieuwe mensen en op nieuwe wijze". Van deze interoretatie van de motie-Van den Heuvel distan tieerden zich de fracties van de KVP ARP CHU, Boerenpartij en VVD. Triumph, Olympia, v. a. 705,- electr. schrijfmachines v. a. 1095,- A1 onze kantoorbenodigdheden zijn van goede kwaliteit en niet duur - KANTOORMACHINEHANDEL GENTSESTRAAT 23—25, HULST TEL. 01140—2080 PANAMA-STAD: Maandag is het hier tot relletjes gekomen toen duidelijk werd, dat de uit slagen van de zondag gehouden presidentsverkiezingen niet ge publiceerd zouden worden. Een vuurgevecht bij het radiostation resulteerde in een dode en ver scheidene gewonden. Hier wor den betogers, na het vuurgevecht, door leden van de nationale gar de teruggedreven. In het Sidmar-complex aan het kanaal Gent—Terneuzen is maan dag de tweede hoogoven aange stoken, nagenoeg een Jaar nadat de eerste in gebruik was genomen. Alle afdelingen van de fabriek zijn nu in bedrijf. De 40-jarige mevrouw J. K. L., echtgenote van een welgesteld zakenman in Amsterdam-Zuid, wordt ervan verdacht de afgelopen maanden voor ca. 18.000 aan de meest uiteenlopende artikelen uit over de gehele stad verspreide winkels te hebben gestolen. Zij sloeg de goederen op in de kelder van haar woning, waar zij dit weekeinde door de politie in beslag werden genomen. De buit bestond o.m. uit kleding, toilet artikelen, luxe huishoudelijke ar tikelen, sloffen sigaretten en dozel kauwgom. De politie kwam de vrouw op het spoor door een waarschuwing van een winkelier, bij wie zij een elektrisch scheerapparaat weg nam. De diefstal werd gezien en de winkelier liet de vrouw naar baar woning volgen. Het adres gaf hij door aan 'de politie. De 2494 ton metende Griekse tanker „Evangelos" stond gisteren in het Kanaal voor de Bretonse kust bij het eiland Quessant in brand. Het schip kwam dinsdagmorgen vroeg in aanvaring met de 25.356 ton metende Panamese tanker „World Merit". De „World Merit" meldde dat het Griekse schip ge vaarlijk slagzij makte. Drie man zijn aan boord gebleven, nadat de rest van de bemanning het schip in reddingsboten had verlaten. Later vroeg de „World Merit" dringend om assistentie bij haar pogingen de drie man te redden, die nog aan boord van de „Evan gelos" waren. Alle schepen wer den gewaarschuwd voor nieuwe aanvaringen. Er hing een dichte mist en het Griekse schip was voor anker gegaan. Uit latere mededelingen van de Panamees bleek dat niet langer werd getracht de drie achterge bleven mannen de kapitein en twee officieren van de „Evan gelos" te halen. Met het arriveren van de sleepboot Heros op de plaats van de brand was het ge vaar geweken voor het overige scheepvaartverkeer. Het ziet ernaar uit, dat minister Roolvink geen bezwaren zal laten horen tegen de door werkgevers en werknemers gewijzigde bouw- C. A. O. Drs. H. ter Heide, secre taris van het N. V. V., zei gisteren in Amersfoort op de bondsraads vergadering van de algemene Ne derlandse bond voor de bouw nijverheid, dat hij ervan overtuigd is dat de nieuwe C. A. O., hoewel h'i oi'a loonkosten „duurder" is dan die van vorig jaar, zal wor den goedgekeurd. „Dit grijp ik niet uit de lucht: ik heb goede redenen voor dit vermoeden" Hij wilde overigens niet zeggen, waar op hij zijn verwachting baseert. Zoals bekend hebben werk gevers en werknemers, nadat mi nister Roolvink bezwaren had ge uit tegen de verkorting van de ar beidstijd in de bouw met een half uur oer dag per 1 november 1968, oo 8 mei overeenstemming be reikt over een verkorting van de arbeidstijd met een kwartier per dag, ingaande 1 juni 1968. Het akkoord voorziet ook in een ver hoging van de pensioenpremie met één procent. De goedkeuringster mijn voor de C. A. O. loopt op 29 mei af. Als partijen vóór die da tum niets horen, is de overeen- Maandagavond is in Heesch de boerderij van de familie Steenber gen door brand verwoest. Het ge hele meubilair, de landbouwwerk tuigen en een paar ton stro gin gen verloren. Veertien zeugen en vijftig biggen kwamen in de vlam men om. De schade wordt geraamd op 80.000. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Eveneens maandagavond is te Heerjansdam de boerderij van wet houder B. Plaizier door brand in de as gelegd. De boerderij werd niet meer bewoond. Een aantal landbouwwerktuigen, een perso nenauto en een hoeveelheid hout, stro en hooi gingen verloren. Drie of vier koeien kwamen om. De oorzaak van de brand is onbekend, evenals het bedrag van de schade. door B. J. WITHUIS De 34-jarige Maastrichtenaar A. van de B., die in het Belgische Lanaken een café exploiteert, heeft maandagnacht om onge veer vier uur zijn vrouw zó mis handeld, dat zij ernstige verwon dingen aan hoofd en hals opliep. De ruzie begon nadat de laatste klant het café had verlaten. Na eerst geprobeerd te hebben zijn vrouw te wurgen, rukte de man haar de kleren van het lijf en wilde haar in een hutkoffer du wen. Hierbij dreigde hij haar in het kanaal te zullen gooien. Op het laatste moment wist de vrouw zich los te rukken en de straat op te rennen. Toen ijlings gewaar schuwde buren poolshoogte kwa men nemen, vluchtte B. via de achterdeur van het café. Later kon hij door de rijkswacht wor den gearresteerd. De gerechtelijke politie heeft de zaak in onderzoek. 23) Op de stoep zei Pit tegen de pers: „Ik kan niet meer zeggen dan redelijk is Verantwoord, maar zet maar in de krant, dat de moorden ert de brandstichting zeer waarschijnlijk op rekening van die bende juwelendieven moeten worden geschreven, die destijds in Noord met drie ton op stap gingen. En zet er maar bij, dat dit geval zich wel eens op internationaal niveau zou kunnen bewegen." „Meen je dat?" „Volstrekt en je hoeft er niet aan te twijfelen. Voor de rest moet je maar schrijven wat de in specteur heeft willen loslaten. Maar als jullie eens een beetje snuffelen onder de jongens bij De Waag dan konden er wel eens aardige eigen verhaaltjes inzit ten. En dan nogmaals het drin gend verzoek, houd mijn naam er zo lang mogelijk buiten. In elk geval die van Helma, want ik ben een beetje bang voor al die rond vliegende kogels. En bovendien, ik denk over de zaak een beetje anders dan de politie; ik wil graag eventjes m'n gang kunnen gaan". Hij kreeg de beloften en werd voorlopig bedankt. Pit liep naar zijn kantoor terug. Hij was, ondanks de bekentenis in de brandstichting, nog niet veel beter gehumeurd. De inspec teur geloofde in de medeplichtig heid van Lelijke Govert, en koerste op het idee dat het plan van de vermoorde inbreker om met Jopie te praten was gestraft. Dan nam hij aan. dat Slimme Sjaak hang was geworden en dat hij de zaak rond zou kunnen krij gen als hij de Belg in de vingers had. Pit twijfelde aan de juist heid van deze kijk op de zaken, maar concrete bewijzen voor z'n afwijkende mening had hij nog maar weinig. Toen hij het kan toor had bereikt verkeerde hij nog in het onzekere over de te volgen gedragslijn. Tim begroette hem met vreugde en begon in dagbladtempo eert reeks vragen af te vuren. Er tussendoor merkte hij op, dat het rapport een pracht reportage betekende en dat hij er twee kolom van zóu maken. „Pas op" remde Pit hem. „Jackie heeft de pers wat feiten gegeven, die ik je vrijwel letter lijk zal vertellen en meer kun je officieel niet weten. Wat je meer wilt brengen en dat alleen als we het er beiden over eens zijn dat is voor jouw rekening. En weet wel, dat de revolvers bij de lui nogal losjes in de holsters zit ten." Tim keek zijn vriend met meer dan gewone opmerkzaamheid aan; hij deed een diepe trek aan z'n zwarte gedraaide sigaret en vroeg terloops: „Moeilijkheden met mensen of dingen?" „Met alle twee" bromde Pit, „maar 't gaat je voorlopig niets aan. Luister, dit heeft Jackie los gelaten". Hij gaf een beknopt overzicht en vervolgde, ,,'t Zal trouwens wel op de telex komen. Ik heb nog 't een en ander aan de jongens gezegd, dus dat kun je ook gebruiken. Maar eerst even een vraag. Je hebt nu dat hele rapport gelezen. Wat denk je er van?" ,,'t Ziet er duidelijk genoeg uit zo op het eerste gezicht" meende Tim. „Jopie is iets op het spoor geweest of Lelijke Govert heeft hem echt iets willen vertellen. De bende is er achter gekomen en heeft Jopie uit de weg geruimd en toen, voor alle zekerheid, ook maar de mogelijke verrader Lelijke Govert voor eeuwig de mond gesnoerd. Slimme Sjaak is doodsbang geworden. Die Belg is vermoedelijk één van de zware jongens, die z'n achtergrondposi tie heeft verwisseld voor het luchtledige. Als je die vent hebt ben je een heel eind." „Dat is zo ongeveer wat de in specteur ook denkt" zei Pit, „ik ben er niet zo zeker van." „Zeker" bromde Tim, „wat is zeker?" Hij deed nog eens een zware trek aan de stinkende shagpeuk. „Voor zekerheid moet je eerst meer weten, maar voor lopig kunnen we het hier geloof ik wel op houden". „Akkoord, maak maar zo'n ver haal. Maar geen letter over ons Bureau hè. Noch Helma, noch Pit." „Nogmaals, waarom ben je toch zo bang? Dat anders je ge woonte niet" vorste Tim. „Omdat ik iets heel anders denk dan jullie, maar ik houd het voorlopig voor me. Doe me een genoegen en schrijf zo'n beetje wat we net hebben besproken. Je krijgt in deze affaires nog genoeg topnieuws om de concurrentie te kunnen verslaan." Tim aarzelde. Zijn journalis- tenhart verzette zich tegen het verzwijgen van zoveel boeiend nieuws als hij in het rapport had gelezen. Maar hij wist aan de andere kant, dat het duo Pit- Helma het in het verleden nog nooit mis had gehad en dat zijn vriendschap met bet Detective- Bureau voor de krant veel meer betekende dan een enkele pri meur. „Afgesproken," zei hij ten slotte, „hoewel ik niet kan in zien, misschien moet ik zeggen nog niet kan inzien dat de zaak anders ligt dan Jackie veronder stelt." „Afwachten maar," glimlachte Pit, „waar kan ik je eventueel bereiken?" „O thuis, of via de krant. Ik blijf In elk geval in Amsterdam zo lang dit geval duurt." „Gegroet" bromde Pit. (Wordt vervolgd.) komst automatisch goedgekeurd. De heer Ter Heide zei, dat de vakbeweging uit de „wordingsge schiedenis" van de bouw-C. A. O. een les kan leren. Hoewel nooit precies te meten is, welk effect bepaalde akties hebben, gelooft hij dat de protesten van de vakbon den en de demonstratie van de bouwvakkers in Den Haag meer resultaat hebben gehad dan wordt verondersteld: „Als de politici en kele duizenden bouwvakkers zien lopen, denken ze wel aan de vol gende verkiezingen". „Daarom", aldus de heer Ter Helde, „is het niet uitgesloten dat de vakbeweging meer van derge lijke acties op touw zal zetten ais blijkt, dat er met de regering niet op een redelijke manier over de loonontwikkeling valt te praten". De 52-jarige lasser M. Th. Vol- water uit Amsterdam is gisteren tijdens werkzaamheden aan boord van de Noorse tanker „Ross Bay" om het leven geko men. Het slachtoffer was aan het werk op een tien meter hoge stei ger in een van de laadtanks van het schip, dat bij de N.D.S.M. in Amsterdam-noord ligt. Vermoe delijk door een verkeerde ma noeuvre verloor de man het evenwicht, waardoor hij in het circa 2Vi meter diepe water op de bodem van de tank viel en verdronk. Een wond aan zijn hoofd wees erop, dat de lasser bij zijn val een spant had geraakt en mogelijk reeds bewusteloos was, toen hij in het water terecht kwam. Twee inwoners uit Dalfsen zijn maandagnacht bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Het zijn de 21-jarige G. J- Veld huis en de 19-jarige J. Lubbers. De auto die bestuurd werd dooi de heer Veldhuis, reed met grote snelheid tegen een boom. Omwo nenden hoorden de klap en snel den te hulp. Zij konden aanvan kelijk niets uitrichten, omdat de boom in de auto was gedrongen en de portieren geheel 'waren ontwricht en niet kondéfi'tvprden geopend. Met behulp yari.een landbouwtraktor wërd"cli~ auto van de boom losgetrokken, waar na een smid de deuren openbrak. Eerst toen konden de slachtoffers uit het wrak worden gehaald. De bestuurder bleek op slag te zijn gedood. De mede-inzittende werd zwaar gewond naar een zieken huis in Zwolle gebracht, waar hij dinsdagmorgen aan zijn verwon dingen is bezweken. Ter verbinding van Europoort met het achterland en de olie- verwerkende industrieën zal een bundel van 54 pijpleidingen wor den gelegd. Het merendeel van de pijpleidingen zal dienen voor het -transport van olie en olie- produkten, maar er zullen ook pijpen bij zijn, die voor 't trans port van drinkwater en voor telefoon- en andere kabels zul len worden gebruikt. Bij de krui sing met het Calandkanaal zul len de 54 pijpleidingen in één duiker op een diepte van 18 meter onder het maaiveld worden aan gebracht. Volgens de met de uit voering van (fit werk belaste fir ma, Visser en Smit uit Papen- drecht, Is het aantal van 54 pijp leidingen het grootste, dat ooit in Nederland in één duiker is sa mengebracht. De pijpen worden op het ogenblik in drie sets van 18 stuks samengesteld op een vlot, dat hiertoe tussen de oevers van het Calandkanaal is gecon strueerd. Het ligt in de bedoe ling, dat de pijpen in de herfst met drijvende bokken zullen worden afgezonken. Bij een auto-ongeluk te Bras schaat op de weg van Breda naar Antwerpen zijn dinsdag een Neder landse vrouw opt het leven ge komen en haar echtgenoot en twee kinderen gewond. Hun auto kwam in botsing met een naar Nederland rijdende vrachtwagen. Mevr. F. van Dam uit Heemstede werd op slag ge dood. Haar echtgenoot en hun kin deren van 14 en 17 jaar liepen ver wondingen op en zijn naar het zie kenhuis van Brasschaat overge bracht. Bij een brand in een gebouw van drie verdiepingen in de hoofdstad van Formosa, Taipeh, zijn maandagnacht 14 mensen omgekomen, onder wie negen kinderen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2