Honderdduizend demonstranten trokken door Parijs Vandaag beginnen in Parijs de inleidende besprekingen Politieke onzekerheid in Brussel Tien miljoen werknemers namen deel aan staking Pater met nieuw hart maakt het goed Socialisten niet in één kabinet met de liberalen i HET WEER WOENSDAG 15 MEI 1968 24e Jaargang No. 5201 Gratis vervoer Chinese vlag neergehaald De Sorbonne bezet Ook elders betogingen Pompidou over de onrust Voornaamste eis Overleg met Witte Huis Federalisme Kinderen beschuldigd van moord op grijsaard Militante neger stelt zich kandidaat voor presidentschap Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden tank feQ «bemmaieati ÏERN'EUZEF Direetenr-Hoo'Hretlaeteur: ran de Sande Telefoon: 01180—2073 Gironummer: 88180 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een op 100.000 geschatte menigte demonstranten is maandag door de Franse hoofdstad getrokken als protest tegen het „ruwe optreden" van 'de Parijse politie bij de studentenonlusten van vorige week. Noch bij het uitgangspunt van de twee optochten op de rechter Seine-oever, noch in het Quartier Latin was politie te zien. Zowel de studenten als de vakbondsleden die uit solidariteit aan de mars meededen, streefden er naar incidenten te voorkomen. De orde dienst van de betogers zorgde voor een ordelijk verloop van de mar sen'. De afwezigheid van politie werd gezien als een streven van de overheid de gemoederen niet verder in beroering te brengen. Studenten en arbeiders hielden een spandoek van tien meter lengte omhoog met de woorden „Studenten, leraren en arbeiders tezamen". Andere spandoeken kritiseerden het optreden van de politie. Men zong de internationale. Ook klonk de uitroep „De Gaulle moordenaar". De vakvereniging van politie personeel heeft zich in een ver klaring tegen de verwijten ge keerd, die studenten hebben ge uit. Zij wijst er op, dat er onder de politiemannen 650 gewonden zijn gevallen. Als gevolg van de voor het ge hele land afgekondigde staking van 24 uur hebben naar schat ting tiert miljoen mensen niet gewerkt. Bij de Parijse metro reed on geveer de helft van de treinen. Het vervoer was gratis, want kaartjesknippers waren er niet. De busdiensten werden voor een derde deel gereden. Het lucht verkeer was ontwricht, o.m. door gebrek aan personeel op de ver keerstorens. 200 militaire vracht wagens waren ingeschakeld voor het vervoer van arbeiders, maar vele bedrijven hadden gesloten. Meer dan de helft van de 13.400 taxi's in Parijs reed niet. Er deden zich verkeersopstoppin gen voor als gevolg van het gro tere aantal particuliere auto's en het af en toe uitvallen van de verkeerslichten. De fabrieken in het noorden van het land lagen vrijwel alle stiL In andere delen van het land is het stakingspa rool minder volledig opgevolgd. In het gebied rondom Straats burg is het minst gestaakt. Daar kwam 10 a 25 procent van het personeel niet op het werk. Maandagavond kwam het tot een kort incident bij de Chinese ambassade in Parijs. Een aan tal betogers van uiterst rechts begon voor de ambassade slag woorden te roepen zoals „Viet- eong moordenaars", „Frankrijk voor de Fransen", haalde de Chi nese vlag omlaag en hing er een Franse voor in de plaats en be gon de ruiten te bekogelen. Eni ge ogenblikken daarna kwam de politie tussenbeide, waarop de studenten verder trokken. De Sorbonne, het traditionele bolwerk van de Parijse universi teit, is nadat de politie zich had teruggetrokken, maandagavond „bezet" door honderden studen ten. De collegezalen, trappen en gangen van het gebouw waren de hele nacht propvol studenten die heftig en zonder ophouden discussieerden over de actuele problemen van de samenleving en de universiteit in het bijzon der. Onder luidruchtige ovaties wis selden de sprekers elkaar af. Rode vlaggen hingen over de beeltenissen van Victor Hugo en Louis Pasteur. Een jazzorkest overstemde de gesprekken en redevoeringen. In de Westfranse havenstad Nantes heeft de politie maandag een menigte van ongeveer 3008 studenten, die probeerden, naar het voorbeeld van hun Parijse collega's barricaden op te rich ten met behulp van traangas uit eengejaagd. Twee a driehonderd betogers bekogelden het hoofd bureau van politie met stenen, flessen en molotov-cocktaiis. Al le ruiten van het gehouw sneu velden. Negen politiemannen liepen verwondingen op. In Caen, Brest, Rennes, Rou- aan, Le Havre, Nice en Toulouse werden betogingen gehouden, waaraan vele duizenden perso nen deelnamen en die zonder in cidenten verliepen. In de Frans-Zwitserse univer siteitssteden Lausanne en Gene ve kwam het tot betogingen uit solidariteit met de Franse stu denten. Voor het Franse consu laat verzamelden zich in Lau sanne ongeveer 500 studenten voor een „stil protest", in Gene ve naar schatting 200. De dekens van de faculteiten van de letteren en geestesweten- f. f' V PARUS: Naar schatting 100.000 personen demonstreerden maan dag in de Franse hoofdstad als protest tegen het ruwe optreden van de Parijse politie hij de stu dentenonlusten van vorige week. De mars had een ordelijk ver loop. Hier een overzicht van de demonstratie met op de voor grond een spandoek waarop te lezen staat: Studenten, onderwij zers en arbeiders, allen tesamen. schappen in Frankrijk hebben in een maandagavond uitgegeven communiqué gedreigd collectief te zullen aftreden op 15 juni, in dien niet wordt gegarandeerd, dat maatregelenzullen worden getroffen voor vernieuwing van de structuur van het hoger on derwijs. Premier Pompidou van Frank rijk heeft dinsdag in de nationale vergadering gezegd dat president De Gaulle hem voor de tijd van het verblijf van het staatshoofd in Roemenië alle bevoegdheden heeft gedelegeerd om een verslechtering van de toestand tengevolge van de onrust onder de studenten het hoofd te kunnen bieden. Dit be tekent dat Pompidou het voltallige kabinet bijeen kan roepen indien hij dat nodig oordeelt. Pomnidou sprak nadat de com munistische en socialistische op positie een motie van wantrouwen had ingediend, waarin de regering werd veroordeeld voor de wijze, waarop zij tegen de ongeregeld heden was opgetreden. Pompidou riep op tot samenwer king van allen, in de eerste plaats de studenten en zei dat hij de noodzakelijke stappen zal doen. Er zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend, waarbij amnes tie wordt verleend aan de studen ten die wegens hun optreden tij dens de ongeregeldheden zijn ver oordeeld. Ook kondigde de pre mier de instelling van een instel ling voor overleg aan, bestaande uit professoren, studenten en ouders die voorstellen moeten in dienen voor hervorming van de universiteiten. „De gebeurtenissen die we heb ben meegemaakt, zijn niet alleen maar een bliksemschicht. Onze be schaving zelf wordt in twijfel ge trokken, niet de regering, noch de instellingen noch Frankrijk, maar de materialistische en zielloze mo derne maatschappij", aldus Pom pidou. In Parijs beginnen vandaag de eigenlijke inleidende vredes besprekingen, nadat de beide delegaties een dag de tijd heb ben gehad om eikaars standpun ten te bestuderen zoals die maan dag tijdens de eerste ontmoeting zijn uiteengezet. Terwijl men in Amerikaanse delegatiekringen niet zonder hoop op vorderingen was on danks de harde woorden waarin de Noordvietnamese verklaring was gesteld, onderstreepte de Noordvietnamese woordvoerder nogmaals de goede wil van zijn delegatie. „Wij strijden ernstig op de slagvelden; wij zijn ook in onze gesprekken ernstig", zo zei hij. In Amerikaanse kringen zei men dat uit de eerste ontmoe ting aan de conferentietafel was gebleken dat Noord-Vietnam in onderhandelingen geïnteresseerd is. Volgens delegatieleider Ave- rell Harriman zal het waar schijnlijk enige tijd duren, voor dat men enigszins tot elkaar is gekomen. Hij wilde geen ant woord geven op een vraag, of hij in de verklaring van Koean Thoey ergens een aanknopings punt had gevonden, waardoor vooruitgang mogelijk zou zijn. De Noordvietnamese woordvoer der noemde als voornaamste doel van zijn delegatie „te zien hoe en wanneer de Amerikanen hun bombardementen op zijn land zouden staken", He1> is duidelijk dat we na oplossing van deze kwestie-andere zaken zullen be spreken. Zolang het eerste pro bleem niet is opgelost, is het moeilijk te voorspellen wat daar na aan de orde komt", zo zei hij. De vraag of Noord-Vietnam op staking van de luchtaanvallen zou reageren met verminderifig van zijn militaire inspanning zoals door president Johnson ge- eist beantwoordde hij met: geen losgeld voor agressie. De Amerikaanse delegatielei der Harriman hield gisteren te lefonisch ruggespraak met het Witte Huis, waar president John son met minister van buiten landse zaken Rusk, minister van defensie Clifford en andere me dewerkers beraadslaagde. Het ministerie van buitenland se zaken in Washington publi- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN OMAHA (V.S.): Senator Robert Kennedy, op het ogenblik druk bezig met zijn slopende cam pagne, houdt zich fit door met zijn hondje Freckles een rondje hard, te lópen op het parkeerter rein van het vliegveld hier. t De toestand van de 55-jarige pater Damien Boulogne, die zon dag in het Parijse ziekenhuis Broussais een nieuw hart kreeg, is „nog altijd bevredigend", zo is dinsdagochtend meegedeeld. De patiënt taAJkJM&t* om eteB gevraagd.v De Belgische kabinetsformateur Paul vanden Boeynants heeft dins dagochtend aan koning Boudewijn verslag uitgebracht over het ver loop van zijn werkzaamheden, voor de koning naar Ierland vertrok voor een officieel bezoek van drie dagen. Er heerste dinsdagochtend een onzekere sfeer in Brussel na de antwoorden, die Vandenhoey- nants van de drie nationale par tijen had ontvangen op zijn voor stellen voor modernisering van de staatsstructuur en meer cul turele autonomie voor Vlaande ren, Wallonië en Brussel. Alleen de christen-democrati sche CVP heeft laten weten, dat zij zijn plan een bruikbare basis acht voor onderhandelingen. De liberale P.V.V. verklaarde zich weliswaar bereid tot onderhan delen, maar behield zich het recht voor om amendementen en aan vullingen in te dienen. De socia listische BSP tenslotte stuurde 'n lange vragenlijst met de verkla ring dat ze niet wenst dat de PVV wordt betrokken bij het overleg. Ook herhaalde de BSP de mededeling, dat ze alleen be reid is mee te werken aan een coalitie van BSP en CVP. Het voorbehoud van de liberale partij is maandagavond onder streept door een verklaring die de Frans sprekende Brusselse parlementsleden van de PVV uitgaven. Zij menen dat het plan- VandenBoeynants geen rekening houdt met de Brusselse eisen. De formateur streeft volgens hen een federalisme na, waarbij de Brusselse agglomeratie binnen haar huidige grenzen zou worden opgesloten. Bovendien stelt hij de vrije schoolkeuze in het twee talige Brussel afhankelijk van in stemming van de Vlaamse meer derheid in het parlement, zodat dit een vrij illusoire zaak zou worden. De vereniging van Vlaamse professoren te Brussel en Leuven heeft haar instemming betuigd met de voorziene culturele auto nomie, ook op onderwijsgebied, maar zij stelt dat de Franse af deling der Leuvense universiteit in haar geheel naar Wallonië moet worden overgeplaatst. Een rechter in de Amerikaanse ■tad Milwaukee heeft een psy chiatrisch onderzoek gelast van vier kinderen, die terecht staan op beschuldiging van moord op een 86-jarige man. De vier kinderen een meisje m twee jongens van 10 en een jongen van 9 jaar, allen uit ver schillende gezinnen worden ervan beschuldigd de grijsaard te hebben gestenigd om zijn huis te kunnen plunderen. De man is aan zijn verwondingen bezweken. De kinderen bleken maandag tijdens het proces niet onder de indruk van de ernst van de tenlasteleg ging. Eldrige Clever, „minister van informatie" van de revolutionai re negerorganisatie „zwarte pan ter", heeft uit de gevangenis zijn kandidatuur voor 't Amerikaanse presidentschap aangekondigd. De 34-jarige Clever zit gevan gen in afwachting van een pro ces wegens poging tot moord, na dat hij vorige maand betrokken was in een schietpartij met de politie van Oakland. Clevens vrouw verklaarde dat hij in juli in het strijdperk zal treden tegen de komiek Dick Gregory om de presidentskandi- datuur van de „partij voor vrede en vrijheid". De partij, die nauw samenwerkt met de „zwarte pan ters", doet in vijf staten aan de verkiezingen mee. ceerde dinsdag een grote hoe veelheid buitgemaakte documen ten, die de juistheid van het Amerikaanse regeringsstand punt moesten bevestigen dat Noord-Vietnam de schuld draagt voor de uitbreiding van de oor log. Waarnemers menen dat de Amerikaanse regering daarmee de verklaring van Xoean Thoey in Parijs wil ontzenuwen, vol gens welke de Ver. Staten de Geneefse overeenkomst over Indo-China hebben eeschonden en verantwoordelijk zijn voor de uitbreiding van de oorlog in Vietnam. ENKELE WOLKENVELDEN Het weer 'in onze omgeving werd dinsdag bepaald door een uitloper van een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren over Frankrijk tot midden-Europa uit strekte. Deze uitloper verplaat ste zich van Engeland naar ons land. Daarbij stegen de middag- temperaturen van ongeveer 12 graden in het noorden van het land tot 16 graden plaatselijk in Brabant en zuid-Limburg'. Een warmtefront van een depressie ten westen van Schotland trok vergezeld van een regengebied over de Britse eilanden naar het noordoosten. Samenhangend hiermee zullen woensdag enkele wolkenvelden, voornamelijk in de hogere ni veaus, ons land binnendrijven. Er wordt weinig wind verwacht. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind. On geveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. WOENSDAG 15 MEI v.m. Bresken 3.21 Terneuzen 3.57 Hansweert 4.31 Walsoorden 4.30 DONDERDAG 16 MEI v.m. Breskens 4.10 Terneuzen 4.46 Hansweert 5.20 Walsoorden 5.19 n.m. 3.45 4.21 4.55 4.54 n.m. 4.37 5.13 5.47 5.46 ZON MAAN op onder op onder Mei 15 4.46 20.27 6.23 16 4.45 20.29 L00 7.37 17 4.43 20.31 1.40 9.02 18 4.42 20.32 2.05 10.28 l

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1