Regering neemt werknemers in loonpolitieke boot aafó&kn aafttóeta» aardfetes DE JUWELENROOF KONINGIN JULIANA ONTHULDE VISSERSMONUMENT IN DUIZENDJARIG URK 585.i. STAATSLOTERIJ Bussen Nederlandse studenten aan Duitse grens tegengehouden O Dupli-kaat Hanoi blijft bij zijn eis: stopzetting Amerikaanse aanvallen op Noord-Viefnam HELMA PIT Pagina 2 VRIJE ZEEUW Maandag 13 /dinsdag 14 mei 1968 Grote krans witte bloemen Columbiaanse bisschoppen bepleiten sociaal- economische hervormingen Atoom-kunsthart Aardschokken inPerzië Radiozenders gesloten wegens belediging van Soeharto Slachtoffers overstromingen in Albanië Onaanvaardbaar Die slag is aan u, Mevr.M.Mik-den Besten uit Leerdam Hoog Oprecht verlangen naar vrede Brand in Madrileens universiteits gebouw Heidebrand bedreigde vliegbasis Utrechtse politie deed goede vangst De werknemers werden door de huidige regering op zijn zachtst gezegd in haar loonpolitieke boot genomen. Minister Roolvink heeft geen gebruik, maar misbruik ge maakt van zijn bevoegdheid tot ingrijpen in c.a.o.'s De regering en haar politieke aanhang ma ken de gedragsregels van het huidige loonpolitieke systeem tot een aanfluiting voor degenen die de regels hebben opgesteld. Proef 'ns... MMM... LEKKERI Koningin Juliana heeft zater dag in het duizend jaar oude TJrk het vissersmonument ont huld. Dit bijna vier meter hoge beeldhouwwerk stelt een naar de zee naar het noorden turen de vissersvrouw voor in Urker klederdracht, die op de vissers schepen wacht. Honderden namen van op zee omgekomen vissers zijn in 24 zwart marmeren platen gebei teld. De bevolking van Urk is tien jaar geleden begonnen geld in te zamelen voor dit beeld houwwerk, dat meer dan 50.000 gulden heeft gekost. Ongeveer 1200 leerlingen van lagere scholen, van wie velen in Urker klederdracht, zongen lie deren. Duizenden mensen sloegen de aankomst der koningin gade. Men was zelfs op daken geklom men om alles te kunnen zien. De gereformeerde predikant ds. H. Veenstra leidde een her denkingssamenkomst in de Bethelkerk. Alle op zee omgeko men vissers werden herdacht. Ds. Veenstra bad voor de weduwen en vaderloze kinderen, die ach tergebleven zijn. Hij sprak de smeekbede uit dat de in de gol ven verdwenen lichamen van vissers teruggevonden worden. „Deze dag is moeilijk", zei ds. Veenstra. „De wonden van de laatste ramp zijn nog niet ge heeld". Tijdens de kerkdienst werd ge zongen door het Urker dames koor „Laus Deo" en het Urker visserskoor „Crescendo". De koningin begaf zich na de dienst naar de consistoriekamer, waar ongeveer 30 familieleden van onlangs omgekomen vissers aan haar werden voorgesteld door de burgemeester. Zij ging daaana te voet naar het monument vlak bij het her- De Columbiaanse bisschoppen hebben zaterdag in een herderlijke brief, uitgegeven in verband met het internationale eucharistische congres dat in augustus in Bogota wordt gehouden, een grondige wij ziging van de sociaal-economische en sociaal-godsdienstige structuren gepleit, die het egoïsme plaats laat maken voor een doelbewust streven naar gerechtigheid, ge ïnspireerd door barmhartigheid. Het Columbiaanse episcopaat zegt het niet eens te zijn met de genen, die een gewelddadige revo lutie bepleiten, want zoiets zou „nieuwe onrechtvaardigheden, nieuwe evenwichtsverstoringen en nieuwe ruïnes scheppen". Dat be tekende echter niet dat de nood zaak moest worden ontkend van een ingrijpende verandering en dat men moest aarzelen om de verlan gens naar een rechtvaardige ver heffing te vervullen, aldus de bis schoppen, wijzend op de pauselijke encycliek „Populorum Progressio". De ontwikkeling eiste gedurfde veranderingen en dringende her vormingen, waartoe zonder dralen moet worden overgegaan. De bis- ichoppen verzochten de gelovigen aiet lijdzaam toe te zien maar doel- :reffend mee te werken aan de /ooruitgang vün de mensheid. vormde „kerkje bij de zee". In de smalle straatjes waren dui zenden Urkers samengestroomd. Om het bronzen monument be vindt zich een lage muur, waar op de zwart marmeren platen met namen zijn bevestigd. De koningin onthulde het mo nument vervaardigd door de beeldhouwer G. van der Leeden door een grote krans van wit te bloemen te leggen aan dé voet van het beeldhouwwerk. Gezamenlijk werden het eer ste en zesde couplet van het Wil helmus gezongen. De koningin ging daarna naar het raadhuis, waar aan haar werden voorge steld de leden van de gemeente raad, de beeldhouwer en diens echtgenote, de leden van het comité vissersmonument en een deputatie van Noordzee- en IJs- selmeervissers. Binnenkort zal het wellicht mogelijk zijn mensen te voorzien van door atoomenergie aange dreven kunstharten. Dit heeft Glenn Seaberg, voorzitter van de nationale commissie voor kernenergie in de Verenigde Sta ten, zondag verklaard in Mexico, waar hij het tweede pan-ameri- kaanse congres voor radiochemie heeft bijgewoond. Volgens Seaberg moet aan de toepassing van kunstharten de voorkeur worden gegeven boven transplantaties, omdat bij een kunsthart geen kans bestaat op afstoting door het lichaam van de patiënt en een kunsthart bo vendien op elk gewenst moment beschikbaar is. Proef 'ns... MMM... LEKKER! URK: H. iVT. de Koningin heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de vissersplaats om het nieuwe monument te onthullen. Foto: Klaas (5 jaar) bood de vorstin bloemen aan. Het jongetje stal aller harten door zijn keurige buiging en de sierlijke wijze, waarop hij de pet afnam. 13 MEI 1968 EERSTE KLASSE Prijzen van: f 5 zijn gevallen op nummers eindigend opr 50 zijn gevallen op nummers eindigend op: 100 zijn gevallen op nummers eindigend op: 200 zijn gevallen op nummers eindigend op: 400 zijn gevallen op nummers eindigend op: 1000 zijn gevallen op nummers eindigend op: Een prijs van 2000 Een prijs van f 2000 Een prijs van f 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van ƒ2000 Een prijs van 5000 is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op het nummer: het nummer: het nummer: het nummer: het nummer: het nummer: 9 974 659" 185 455 6996 056196 026456 021910 000864 088183 041852 De prijs van 20.000 is gevallen ,op het nuftimer: 055598 Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Twee bussen met ongeveer zeventig Nederlandse en tien En gelse studenten, die zaterdag aan een betoging in Bonn tegen de door de Duitse regering voorge stelde noodwetten wilden deel nemen, zijn aan de grens bij El- ten door de Duitse douane tegen gehouden. De inzittenden van de eerste bus, die omstreeks twaalf uur aan de grens arriveerde, weiger den hun passen af te geven, toen de Duitse douane hierom vroeg, daar de douanebeambten te ken nen hadden gegeven van plan te zijn in de passen een stempel aan te brengen, waaruit bleek dat de houders uit Duitsland zijn uitgewezen. De studc. 'en uit de tweede bus, die een half uur la ter aankwam, gaven hun pas af, daar de douane bii hen de waar schuwende mededeling achter wege liet. Voorzien van een uit- wijzingsstempel werden deze pas sen enige tijd later teruggegeven. Deze studenten voelden zich door het stempel gedupeerd, daar zii vrezen in de toekomst bij buiten landse reizen moeilijkheden te zullen ondervinden. De reis naar Bonn was geor ganiseerd in samenwerking tus sen de studenten-vakbeweging en de Nederlandse studenten raad. De Nederlandse deelne mers aan de demonstraties kwa men uit Leiden, Delft. Amster dam, Wageningen en Nijmegen, De Noordperzische provincie Azelbeidsjan is zaterdagavond door drie zware aardschokken ge troffen, waardoor zeker veertig personen, onder wie vele vrouwen en kinderen, om het leven zijn ge komen. De schokken deden zich voor in het gebied van Makoe dat onlangs al enige malen van een aardbeving te lijden heeft gehad. De militaire commandant van groot-Djakarta, generaal-majoor Amir Machmoed, heeft de slui ting gelast van circa 20 amateur radiozenders in Djakarta met het oog op hun „lasterlijke en beledi gende" opmerkingen over presi dent Soeharto. Eerder was ge meld, dat enkele studenten-radio amateurs waren gearresteerd en twee studentenzenders in beslag waren genomen. Generaal Amir Machmoed uit te de vrees, dat de amateurzen ders een geschikt kanaal zouden kunnen worden voor ondermij nende akties van de illegale „communistische" beweging. Hij heeft geen bezwaar tegen kritiek, mits deze overeenstemt met de ethiek van de staatsideologie van .de „pantsjasila" en de wet, aldus Antara. In het westen van Algerije zijn door hevige regens grote overstro mingen ontstaan, die volgens de tot nog toe beschikbare berichten alleen al in het dorp Tellal negen mensenlevens hebben geëist. Het trein- en wegverkeer tussen Algiers en Oran, alsook tussen Oran en Arzew, is geheel afgesne den. Dit zei maandagochtend de heer A. Buys, voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten alge mene Nedrelandse bond voor de bouwnijverheid (90.000 leden) bij de opening van de in Amersfoort gehouden bondsraadsvergade ring. Hij noemde het een onver teerbare zaak dat de werkgevers daaraan niet zo zwaar tillen. De c.a.o. is tot nu de enige vorm van wezenlijke medezeggenschap die in het bedrijfsleven is gereali seerd. „Wij zullen er dan ook voor blijven werken dat dit in strument niet uit onze handen wordt genomen", aldus de heer Buys, die meent dat zulks temeer geldt bij een overheidspolitiek die duidelijk gericht is de lonen aan strakke banden te leggen en de overige inkomens de vrije hand te laten. De heer Buys verklaarde dat de vakbeweging niet kan aan vaarden, dat de arbeidsvoorwaar den van de werknemers in de bouwnijverheid in het bijzondr ondergeschikt worden gemaakt aan de rechtse politieke klimaat- scheppers, die daarbij slechts één doel voorstaan: de armen armer en mede daardoor de rijken rij ker maken. Als de werkgevers Proef 'ns... MMM... LEKKER! door B. J. WITHUIS 2.. „Rookte hij?" „Ja, van die lange sigaretten". „Kon hij goed biljarten, kaarten of zo?" „Nooit geweten. Eigenlijk zei hij nooit zo veel. 't Was bij ons geen Amstelhotel weet u". „Nee, niet bepaald" gaf de in specteur droogjes toe. „Had hij wel altijd geld?" „Nou, in elk geval had hij er geen gebrek aan. 'k Heb hem nooit iets zien uitvoeren". „Werd hij veel opgebeld?" „Zo ver ik weet nooit". „Die avond, toen Jopie werd vermoord, toen zaten jullie met z'n allen aan tafel hè. Toen was er een telefoontje voor'Jopie. Herinner je je dat nog?" „Ja, natuurlijk. We keken d'r nogal niet van op". „Heeft iemand gehoord wat Jo pie toen heeft gezegd?" „Nee, natuurlijk niet. Iedereen z'n eigen zaken". „Met wie was Jopie de laatste weken nogal bevriend?". „Met Slimme Sjaak". „Hoe ziet hij er uit?" wierp Pit er een vraag tussen. „Tja, hij is niet zo jong meer. Een beetje grijs. Altijd een bruin pak aan. Hij heeft zo'n beetje van die slaperige ogen en verder ge woon eigenlijk". „Waar is Sjaak gebleven" vroeg de detective, die uit de gebrekkige beschrijving z'n gastheer van die middag had herkend. „Nou u dat vraagt" peinsde Lan ge Henk, ,,'k heb hem eigenlijk na de brand niet meer gezien". „Waar was jij tóen het fikkie een beetje op gang kwam" vroeg de inspecteur. „Kijken natuurlijk" zei Lange Henk, met ontwapenende open hartigheid zijn Amsterdamse lief de voor fikkies tentoonspreidend. Pit grinnikte. „Maar was Sjaak in 't huis toen de brand begon?" „De inspecteur zei straks" wierp Lange Henk tegen, „dat er om 10 uur niemand thuis was". „Ja, maar wat zeg jij" drong Pit aan. „Nou u begrijpt. Ik wou nie mand zien. Ik ben er uitgeslopen. Sjaak heb ik niet meer gezien, ook niet na de brand". „Ging hij 's avonds veel weg?" „Och, gewoon. De laatste weken bijna altijd met Jopie. 't Waren zo'n beetje boezemvrienden ge- warden". „Wat doet hij voor de kost" vroeg de inspecteur. „Een beetje handel denk ik" ont week Lange Henk. „Denk er om", herinnerde Jac kie hem er aan, „we zijn nog steeds met een moordzaak bezig, of eigenlijk met twee, en..." De telefoon rinkelde. „Hallo, met Van Dalen". „Ja goed, ik kom over een paar minuten beneden. Stuur even twee man naar hoven". De inspecteur wendde zich tot Pit. „Ga je even mee naar bene den? De journalisten zitten te springen. We zullen een korte ver klaring geven en dan verder gaan". Hij wachtte tot de agenten zich over de arrestant hadden ontfermd en daalde met Pit de trap af. De inspecteur maakte het inder daad kort. Hij verstrekte een aan tal feiten over de moord, maakte melding van de arrestatie van Lan ge Henk en vertelde dat deze, na een kort verhoor, had bekend. Het grote aantal vragen weerde hij af met de opmerking: „Nee jongens,, hèt spijt me, maar in dit stadium van het onderzoek kan ik beslist niet meer zeggen. Jullie zouden me ook nog een groot plezier doen met het verzwijgen van het Detec tive-Bureau Pit". „Nou, 't is in elk geval een goed verhaal" zei er één, „maar alleen een beetje magertjes zo zonder achtergrond. Enfin, dat fantaseren we wel er bij". „Wat denk je te fantaseren" vroeg Pit. „Och gewoon. Dat Lelijke Go- vert nogal eens in de Music Bar kwam en dat er wel eens verband kon bestaan tussen die moord op Jopie en deze. Dat Lange Henk 'n huisgenoot van Jopie was, en...." „Hoe weet je dat" vroeg de in specteur. „We lopen niet voor niets de hele dag rond". „Jullie konden wel eens schrij ven, dat er misschien een samen hang ligt tussenbegon Pit. „Stop" kwam de inspecteur er tussen, „in mijn huis niet meer dan ik daar net heb verklaard. Er wor den hier noch officieel, noch offi cieus voorstellen voor persbe schouwingen gedaan". „Wat ben je ernstig vandaag" bromdè een ouwe rot. „Loopt het zo slecht? Enfin, dan maar op de stoep". Pit vergezelde de verslaggevers. „Wil je de rest van het verhoor niet meemaken" verbaasde de in specteur zich. „Nee, Tim zit er ook nog. Ik bel nog wel. De hoofdzaak weet ik al lang". (Wordt vervolgd.) Prijswinnaar van f 500,- !n het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. een dergelijke politiek aan de c.a.o.-onderhandelingstafel tot de hunne willen maken, dan zijn de besprekingen uitzichtloos en dwingt men de vakbonden tot andere middelen om hun gestel de doel te bereiken. De heer Buys hoopt dat het zover niet hoeft te komen. De heer Buys betoogde voorts, dat het de huidige regering ont breekt aan een visie op de bran dende problemen van vandaag en morgen. Eén van haar grote fouten is dat haar werkgelegen heidsbeleid zich uitsluitend richt op het incidenteel ontvangen van de ergste klappen achteraf. Van een gecoördineerd en vooruit ziend en op planmatigheid be rustend arbeidsmarktbeleid is geen sprake. Dat prof. Zijlstra in het alge meen nog maar moeilijk van de politiek kan afblijven, bleek bii de officiële opening van zijn nieuwe bankgebouw in Amster dam. Aan de hand van een paar ongenuanceerde cijfers meende hij de vinger te moeten leggen op de volgens hem onverant woord snelle loonontwikkeling in de bouw. Daarmee gaf hij het loonbeleid van Roolvink een ex tra steuntje in de rug, aldus de heer Buys. „Eerlijk gezegd had den we van deze professionele betalingsbalanshoeder, die boven dien ook nog de schutspatroon is van het kabinet-De Jong, niet anders verwacht", zo voegde spreker daaraan toe. Het aandeel varv de bouwnij verheid in de totale werkloos heid noemde de heer Buys on verantwoord hoog. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders is weliswaar lager dan een jaar ge leden, maar sinds vorig jaar is de bruto-arbeidscapaciteit in de bouwnijverheid naar schatting met circa 6000 man teruggelopen, zodat de werkgelegenheid, on danks de verminderde werkloos heid, toch niet gunstiger is ge worden. t Het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" schreef zondag, dat het eerste punt dat op de Pa- rijse conferentie moet worden ge regeld, Is dat de Verenigde Staten onvoorwaardelijk „hun bombarde menten en alle andere oorlogshan delingen teven de democratische republiek Vietnam" staken. Dit meldt het Noordvietnamese pers bureau. Volgens Nhan Dan is dit een ge rechtvaardigde en dwingende eis van het Vietnamese volk en van de volken der wereld, een eis, die de Amerikaanse regering niet kan verwerpen. De Noordvietnamese regering heeft, aldus het blad, reeds blijk gegeven van goede wil door er voor te zorgen, dat de onderhan delingen in Pariis konden begin nen. De Amerikaanse regering heeft steeds gezegd, dat zij bezield is van goede wil. Nu is het ogen blik gekomen om dit door daden te bewijzen. Mocht de Amerikaanse regering deze goede wil niet tonen, dan zal zij de volle verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de moeilijkheden ,die tijdens de onder handelingen rijzen, aldus Nhan Dan. Het blad is van mening, dat de Parijse besprekingen opnieuw een bewijs zijn van het oprechte ver langen van het Vietnamese volk, de kwestie-Vietnam vreedzaam te regelen „op de grondslag van de waarborging van hun fundamentele nationale rechten". Het Hanoise blad haalt een ge- Een brand heeft zaterdag grote schade aangericht in de kelders van de natuurwetenschappelijke faculteit van de universiteit van Madrid. Het daar opgeslagen ma teriaal ging verloren. Naar ver luidt hadden zich vóór het uit breken van de brand twee explo sies voorgedaan. Vorige maand deden zich in Madrileense universitaire instel lingen ook al twee verdachte branden voor, één in de biblio theek van de universiteit, de an dere ln de medische faculteit. deelte aan uit een brief van 8 mei van president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam aan de voorzitter van het presidium van het centrale comité van het nationale bevrij dingsfront: „Ons volk heeft de vrede uitermate lief, maar er kan slechts werkelijke vrede zijn, wan neer onafhankelijkheid en vrijheid zijn verzekerd. De vrede zal er zijn, zodra de Amerikaanse imperialis ten een eind hebben gemaakt aan hun agressie-oorlog in Vietnam, al hun troepen hebben gerepatrieerd en het Vietnamese volk zelf laten beslissen over hun eigen toe komst." Een heidebrand in de Huybergse baan bij Bergen op Zoom is zon dagmiddag gevaarlijk dicht in de nabijheid van de brandstofopslag plaatsen van de vliegbasis Woens- drecht gekomen. Zondagmiddag omstreeks half twee werd de brandweer van Ber gen op Zoom gealarmeerd voör een grote bos- en heidebrand. Zij rukte uit met groot materieel en werd bijgestaan door de brand weer van de basis en honderden wandelaars. Op nog geen honderd meter van de brandstoftanks van de basis kon het vuur tot staan worden gebracht. Ongeveer vijftig ha heide en dennengrond zijn verbrand. Om streeks half drie kon met de na blussing worden begonnen. De oorzaak van de brand is on bekend. Zaterdagmiddag zijn in Utrecht de 49-jarige sloper G. van S. en de 39-jarige A. J. van de W., bei den uit Enschede, aangehouden. Van de W. bleek in het bezit te zijn van vakantiebonnen die een gezamenlijke waarde van 50.000 gulden vertegenwoordigen. De vakantiebonnen zijn van diefstal afkomstig. Het tweetal werd en kele uren na de arrestatie in de Utrechtse Merelstraat en Adelaarstraat op transport ge steld naar Enschede om daar te worden verhoord. In Enschede zijn de mannen in verzekerde be waring gesteld. Zij hebben geen bekentenis afgelegd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2