Veel arrestaties en veel gewonden bij studentenverzet in Parijs Amerikaans-Noord-Vietnamese besprekingen in Parijs begonnen Vietcong- beschietingen werden heviger Derde harttransplantatie in Frankrijk Moordenaar van King gevonden? KEWFORT-BRIG BIJ SAIGON OPGEBLAZEN HET WEER Eisen van studenten ingewilligd EERSTE GESPREK DUURDE RÜIM DRIE UUR Woensdag komt men weer bijeen O Dupli-kaast Maandag 13 Dinsdag 14 Mei 1968 24eJaargang— No. 5200 Consessies Stakingsparool gehandhaafd Studenten eisen aftreden hoofd van politie en minister Staking niet algemeen Studenten dringen drukkerij binnen Amerika houdt bondgenoten op de hoogte is aan u, IVIijnh. C. Heebink uit Utrecht Ha Van Lau Resultaten hangen van de V. S. af Grootste sabotagesucces Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Tankboot in Mekong-delta tot zinken gebracht Hevige aanval op Hwee fwmk. bij abonnement; TERNEUZEl Dbwetaor-Hbofdredaeteur: I. van de Bande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Duizenden gewapende politie mannen hebben zaterdagmiddag stellingen betrokken in 't Quar- tier Latin, de Parijse studenten wijk, waar de studenten weer een betoging wilden houden. Werklieden waren bezig de uit gebrande auto's en hopen puin weg te halen, overgebleven na de gevechten van vrijdagavond en -nacht waarbij volgens de po litie 367 mensen zijn gewond. Volgens onofficiële cijfers zijn er echter 700 mensen gewond ge raakt. Intussen hadden de twee groot ste Franse vakverbonden, het on der communistische leiding staande C.G.T. en het C.D.F.T., voor vandaag een staking uitge roepen die 24 uur zou duren. Met deze staking wilden zij de studenten steunen in hun eisen voor universitaire hervormingen. President De Gaulle ontbood waarnemend premier Louis Joxe en andere regeringsfunctionaris sen bij zich na het gevecht van vrijdagnacht tussen circa 15.000 studenten en de politie. Ook het onder socialistische leiding staande vakverbond „For ce Ouvrière" heeft zich achter de stakingsgroep geschaard. Studentenleiders verzochten zaterdagavond de duizenden stu denten die zich in het Quartier Latin hadden verzameld, zich te verspreiden om nieuwe moeilijk heden te voorkomen en vandaag weer bijeen te komen voor be togingen die moesten samenval len met de staking. Alle officiële recepties, cock- tailparties en andere festivitei ten op het filmfestival in Cannes Werden afgelast uit sympathie met de acties van de studenten in Parijs. Het rode kruis en de Parijse ziekenhuizen schatten dat onge veer 200 mensen die bij de vecht partijen verwondingen hadden opgelopen, in ziekenhuizen zijn. Ook in Straatsburg, Toulouse en Dijon hebben studenten zaterdag betogingen gehouden. De regering heeft kennelijk op bevel van president De Gaul le zelf in het weekeinde ver scheidene concessies aan de stu denten gedaan. Nadat het kabinet tot dusver bij monde van de minister van on derwijs Peyrefitte, steeds gesteld had dat de grote universiteit van Parijs pas zou worden her opend als de rust zou zijn weer gekeerd, kwam zaterdagavond premier Pompidou, nauwelijks teruggekeerd van een bezoek aan Perzië en Afghanistan voor de televisie meedelen, dat de uni versitaire instellingen vandaag zouden worden heropend, dat de studenten die nog werden vast gehouden, zouden worden vrij gelaten en dat de reeds veroor deelde vier studenten vandaag al voor een hof van beroep zul len verschijnen. In de loop van zondag werd voorts het merendeel van dè sterke politiemacht die de laat ste tijd het Quartier Latin, de studentenwijk rondom de Sor- boime, had bezet gehouden, te ruggetrokken. Ondanks deze verzoenende ge baren van de overheid handhaaf den genoemde vakbewegingen hun stakingsparool, terwijl de studenten zich weliswaar ver heugd toonden over de inwilli ging van een groot deel van hun eisen, maar er ook op wezen dat Pompidou's toespraak het kern probleem de aanpassing van het universitaire onderwijs aan de ontwikkeling van de moderne wereld niet nader tot een op lossing had gebracht. Aan de uni versiteit van Parijs zijn echter hoogleraren en studenten inmid dels zelf begonnen aan een op lossing te werken. Zondagoch tend kwam men daartoe op ini tiatief van de deken en de pro fessoren van de faculteit der na tuurwetenschappen bijeen. Bij overleg tussen voormannen van de studenten en vakbonds leiders over het vandaag te vol gen beleid bleek dat de studen ten er niet voor voelden om met leden van de communistische C.G.T. in' één stoet te lopen. Verscheidene Franse organi saties van studenten en middel bare scholieren hebben zondag avond het aftreden geëist van het hoofd van politie in Parijs en de minister van binnenland se zaken. In een na aflooo van een bijeenkomst uitgegeven com muniqué zeggen de studenten dat de universiteit niet normaal kan functioneren zolang 't hoofd van de politie (Grimaud) en de minister van binnenlandse za ken (Fouchet) niet zijn ontsla gen. Zij dringen er voor dit doel op aan „overal actieijcomité's te vormen". Ondanks de oproep van de drie grote Franse vakverbonden om vandaag te staken, lag het open bare vervoer in Parijs maandag morgen vroeg niet volledig stil. Bij de ondergrondse liepen twee van de drie treinen. Ook reden er bussen in Parijs en de voor steden. De deuren van de Sor- bonne zijn even voor achten opengegaan. In de loop van zon dagnacht is de politie uit de om geving van de universiteit terug getrokken. Een deel van de Parijse bevol king zit zonder stroom. In vele straten zijn de verkeerslichten uitgevallen, hetgeen tot opstop pingen leidde. Om het beroeps vervoer te ontlasten zijn honder den militaire auto's ingescha keld. Brieven worden niet be zorgd en de scholen zijn geslo ten. „Air France" ondervond tot nu toe weinig hinder van de staking. Om kwart over negen konden er echter van het vliegveld Orly geen vliegtuigen meer vertrek ken omdat een aantal technici het werk had neergelegd. De „officiële Amerikaans-Noord-Vietnamese besprekingen in Parijs zijn vanmorgen (maandag) begonnen. Xoean Thoey, leider van de Noordvietnamese delegatie, arriveerde een minuut voor half elf In het „internationale conferentiecentrum" in Parijs. De leider van de Amerikaanse delegatie, Averell Harriman, kwam een minuut later bij het conferentieoord aan de Avenue Kleber aan, die door de politie „verkeersvrij" was gemaakt. Xoean Thoey glimlachte en groette met handgebaar het 60-tal jour nalisten en fotografen. De Amerikaanse ambassadeurs Harriman en Vance liepen op de Noordvietnamese gelegeerden toe en gaven hun de hand. De Noordvietnamese delegatie is elf man sterk, evenals de Ameri kaanse. De delegaties namen aan de conferentietafel tegenover elkaar plaats. v Toen de secretarissen van de twee delegaties in hun tassen begon nen te zoeken en er een document uit haalden, werd de journalisten en fotografen beleefd verzocht, zich te verwijderen. De politiebewaking in het conferentiegebouw en in de omgeving ervan scheen zeer inten sief te zijn. Het eerste ofriciële gesprek tussen de Amerikaanse en de Noord vietnamese afvaardiging in Parijs heeft van half elf tot kwart voor twee geduurd. De Amerikaanse delegatieleider, Averell Harriman, ver liet het eerst het „centrum voor internationale conferenties" aan de Avenue Kleber, enkele minuten later gevolgd door de Noordvietnamese onderhandelaar Xoeai Thoev. PARIJS: en beeld uit de Rue Gay Lussac na de hevige studenten onlusten in de Franse hoofdstad. De meeste gekantelde auto's zijn totaal uitgebrand. Harriman deelde mee, dat de twee partijen in verklaringen hun standpunt uiteen hebben gezet. Hij noemde de sfeer correct en zake lijk en zei dat de volgende bijeen komst woensdag om half elf zal beginnen. Xoean Thoey wilde niets zeg gen, maar zijn plaatsvervanger, kolonel Ha Van Lau, deelde mee dat er een persconferentie zou worden gegeven. Van Amerikaanse zijde werd te verstaan gegeven dat In 't psgynolziekenhuis Brous- sais is zondag de derde harttrans plantatie in Frankrijk uitgevoerd op een 45-jarige priester. De ope ratie werd verricht door een medisch team van de kliniek voor hartchirurgie van de medische faculteit in Parijs, onder leiding van prof. Charles Dubost, die als een der beste hartchirurgen ter wereld wordt beschouwd. Het is voor het eerst dat onder zijn lei ding een harttransplantatie is ge daan. De twee aerttoe hartovemlan- tingen in Frankrijk werden ver richt onder leiding van resp. prof. Mercadier en prof. Negré. De 66- jarige Clovis Roblain kreeg het hart van een verkeersslachtoffer en overleed op 30 april, een dag na de ingreep. Elie Joseph Rey- nes (65) was, de tweede patiënt, tevens de dertiende ter wereld. Hij kreeg op 8 mei een nieuw hart, maar overleed vorige week vrijdag aan ademhalingsstoornis sen en een nieraandoening. De priester, wiens naam niet bekend is, leed aan verkalking van de kroonslagaderen. De do nor is een man van ongeveer 40 jaar, die een hersenaandoening had. Ook zijn naam is niet bekend gemaakt. De operatie, begon zon dagmiddag en duurde zeven uur. Artsen deelden mee dat ëe pa tiënt bij bewustzijn is en dat zijn ools en bloeddruk normaal ziin. Een groep van twee a drie honderd studenten is zondag avond binnengedrongen in een drukkerij in Chassieu op vijftien km van Lyon, waar verscheide ne bladen worden gedrukt. Ze eisten van de drukkers, en later van de redactieleden en de di rectie, dat een communiqué over de eisen van de'studenten op de voorpagina's zou worden gepu bliceerd. De directie weigerde dit, maar de studenten gingen niet weg. Later op de avond bleken de drukpersen waar schijnlijk door sabotage, hun rtionct to weigeren T, agenten van de Ameri kaan federale recherche (F.B. I.) zij naar de Mexicaanse stad Acapul i gereisd om te pogen de identiteit vast te stellen van een man die op een stil strand in de omgeving vermoord is gevonden, en wiens signalement gedeelte lijk overeenstemt met dat van James Earl Ray, die gezocht wordt als de moordenaar van ds. Martin Luther King. Dit heeft in een televisieinterview met de Amerikanse maatschappij C.B.S. Van Lau herhaalde dat de V. S. de bombardementen en alle andere oorlogshandelingen tegen zijn land onvoorwaardelijk moesten staken en beschuldigde de V. S. er van de bc. .aanvallen sinds 31 maart te hebben uitgebreid. „Daarom moet u voor u zelf uitmaken of de Ver enigde Staten oprecht zijn of niet", aldus Van Lau. Van ambtelijke Amerikaanse zijde in Parijs is gezegd, dat de Verenigde Staten hun zes bond genoten in de oorlog in Vietnam volledig op de hoogte zullen hou den van de ontwikkelingen tijdens de Amerikaans-Noordivietnamese besprekingen. Australië en Zuid-Vietnam heb ben waarnemers naar Parijs ge zonden. Prijswinnaar van f 500.- in het boeiende Shell Duplt- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station.. de inhoud van Harrimans ope ningsverklaring zal worden gepu bliceerd. „Of bij het overleg over Vietnam in Parijs snel resultaten zullen worden behaald, hangt af van de Verenigde Staten". Dit heeft ko lonel Ha Van Lau, de Noordviet namese afgevaardigde naar Parijs, die zaterdag procedurekwesties heeft besproken met de Ameri kaan Cyrus Vance, zondag gezegd VRIJ KOEL Een omvangrijk gebied van lage luchtdruk strekt zich uit van Labrador, over de oceaan en de Noordzee naar Noord-Rusland. In dit gebied komen verschillen de depressiekernen voor. Een van deze depressies trok gedurende 't weekeinde van het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen naar het oosten. Hierdoor draaide de wind in ons land naar het noord westen en stroomde koele lucht van de Noordzee ons land binnen. De depressie werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die in de afgelopen nacht flinke op klaringen met zich mee bracht. Hierbij daalde in het binnenland de temperatuur aan de grond plaatselijk tot min een graad. In middels is een andere depressie boven het noorden van de Noord zee aangekomen, terwijl een actieve storing van het midden van de oceaan met tamelijk grote snelheid naar Zuid-Engeland trok. Op de nadering hiervan nam maandagmorgen de bewolking toe. waaruit in de loop van de dag op de meeste plaatsen enige regen viel. De wind wakkerde aan, aan de kust tot hard. Achter een frontale storing die van noordwest naar zuidoost over ons land zal trekken ruimt de wind naar westelijke richting en neemt daarbij in kracht af, In de lucht die dan aangevoerd zal worden komt een wisselende bewolking voor, waaruit later plaatselijk 'n bui zal vallen. Het vrij koele weer houdt aan. De vietcong heeft zondagochtend de beschieting van steden en bases in Zuid-Vietnam verhevigd. Zij be stookte de drie grootste bruggen van Saigon met raket- en mortier vuur, maar boekte rond de hoofd stad geen vorderingen. Enkele gra naten kwamen terecht in de Chi nese wijk Cholon, waardoor onder de burgebevolking een dode en veertien gewonden vielen. Voorts zijn o.a. ook Hoeé, Da- nang, Binh Long en Bac Lieu be schoten. In eerstgenoemde stad werden twee burgers gedood en tien gewond. Kikvorsmannen van de vietcong hebben in de nacht van zaterdag op zondag met dynamiet een deel van de strategische Newport-brug tussen Saigon en de luchtbasis Bien Hoa opgeblazen. Dit is het grootste sabotagesucces dat de guerrillastrijders sinds het begin van hun tweede offensief hebben geboekt. Een 60 meter lang en ruim 10 meter breed stuk van de brug is verwoest. Er is nog wel verkeer mogelijk, maar slechts op de oos telijke helft. Er doen zich reus achtige verkeersopstoppingen voor. De Newport-brug wordt dag en nacht bewaakt door Zuidvietna- mese troepen. Tijdens de operatie van de kikvorsmannen leidde de vietcong de aandacht af door be schieting van nabijgelegen kam pen. het hoofd van de politie in Aca- pulco meegedeeld. Het bericht over de vondst ver scheen het eerst in het Mexicaan se blad „El Universal". Volgens dit blad was het lichaam onder het zand gevonden en ontdekt dankzij een bordje met een pijl, die de plaats aangaf met het woord „hier". In de buurt zouden lege flessen zijn gevonden met de vingerafdrukken van de dode. meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Opklaringen. Opklaringen met later plaatse lijk een bui maar aanvankelijk in het oosten en zuiden van het land nog zwaar bewolkt met enige regen. Matige tijdelijk zwakke wind uit westelijke rich ting. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG 14 MEI v.m. n.m Breskens 2.36 2.58 Terneuzen 3.12 3.34 Hansweert 3.46 4.08 Walsoorden 3.45 4.07 WOENSDAG 15 MEI v.m. n.m. Bresken 3.21 3.45 Terneuzen 3.57 4.21 Hansweert 4.31 4.55 Walsoorden 4.30 4.54 ZON MAAN op onder op onder Mei 14 4.48 20.26 23.59 5.27 15 4.46 20.27 6.23 16 4.45 20.29 1.00 7.37 17 4.43 20.31 1.40 9.02 18 4.42 20.32 2.05 10.29 Nadat de vietcong zaterdagnacht de acties rond Saigon had ver hevigd schenen zondag rond het middaguur de geyechten ten einde. Ten zuiden van de brug'in Cholon, waar zaterdag 98 vietcongstrijders door Amerikaanse infanteristen waren gedood, was sinds zes uur 's morgens geen schot meer ge lost. Het uitgaansverbod van 24 uur voor zuidwest-Saigon werd op sommige plaatsen verzacht. Vluch telingen begonnen terug te keren naar hun woningen of wat daar van over is. Volgens Japanse kranten heeft radio-Hanoi omgeroepen dat strijd krachten van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront een Amerikaanse tankboot in de Mekong-delta tot zinken hebben gebracht en dat daarbij 300 Amerikanen om het leven zijn gekomen. Het schip was in de grond ge boord in de rivier de Bali, een van de zijrivieren van de Mekong. Het water zag rood van het bloed van de Amerikanen, zo zou radio- Hanoi hebben gezegd. De oude keizerstad Hwee, fat het noorden van Zuid-Vietnam, is maandagmorgen vroeg opnieuw het doelwit geweest van hevige beschietingen door de vietcong. Het was de hevigste aanval sinds de stad eind februari door Ameri kanen en Zuidvietnamezen werd ontzet, nadat de communisten er bijna een maand hadden weten stand te houden. Mortiergranaten kwamen terecht op de citadel, een school, een vliegveld en een regeringspost, zo heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder meegedeeld. Vier busgers werden gedood en veer tien gewond. De verliezen van het Zuidvietnamese leger waren licht zo werd gezegd. Amerikaanse vliegtuigen zetten hun bombardementen op stads delen waar zich leden van de viet cong schuilhouden voort. In de rokende puinhopen van de Chinese wijk Cholon, waar acht dagenlang hevige gevechten tussen de viet cong en Amerikaanse en Zuidviet namese strijdkrachten zijn gele verd, zijn al meer dan honderd lijken van mannen, vrouwen en kinderen gevonden, zo heeft een Zuidvietnamese woordvoerder maandagmorgen meegedeeld. Een woordvoerder van de politie zei dat de vietcong in dat gedeelte biina geheel was uitgeschakeld. „Er zijn er hooguit nog een stuk of honderd", zei hij, „maar zij zijn omsingeld en we hebben ze met luidsprekers gevraagd zich over te geven",

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1