Overdekt instruktiebad in Terneuzen is dringend nodig Maar een overdekt zwembad ontbreekt nog Xaterdag 11 mei 1968 DE VEIJE ZEEUW Pagina 9 Kringtraining Het zomerprogramma De kampioenschappen De lange banen Bijzondere ontmoetingen Waterpolo Goed weer en veel publiek gewenst Er veri genoegen zwemt weer Vandaag reeds gaan op verschillende plaatsen in Zeeland de deuren der zwembaden weer open. Ën speciaal de jeugd staat in groten getale gereed om een eerste duik te nemen in het helaas nog vrij koude water, dat na de warme zomerdagen rond Pasen geen gelegenheid heeft gekregen om op „temperatuur" te komen. Axel en Aardenburg, de Braakman en Hulst zet ten vanmiddag hun poorten wagenwijd open. Mor gen (zondag) zal Koewacht dit goede voorbeeld volgen, terwijl volgende week ook Terneuzen, Sas van Gent en Breskens klaar staan om de tal loos vele „waterratten" te ontvangen die de zwem kunst komen beoefenen of leren. Vooral dit laat ste is in ons waterrijke Zeeland van het hoogste belang. Het is verheugend te kunnen constateren, dat men ook in Zeeuws-Vlaanderen overal de handen aan de ploeg siaat. Te lang toch heeft in deze streek een achterstand geheerst en te lang is de jeugd daarvan de dupe geweest. Op plaatsen waar men er nog slechts weinige ja ren geleden zelfs niet aan dacht, worden zwem baden aangelegd, hier en daar misschien om met de herindeling in zicht de veelbesproken „leef baarheid" der gemeente te vergroten, maar in de meeste gevallen, omdat men besefte dat men een voudig met zijn tijd mee mpest. Hoe nodig het was en is, tonen de aantallen be zoekers die verleden jaar in de verschillende zwembaden van Zeeuws-Vlaanderen voor record cijfers hebben gezorgd. Terneuzen kwam tot het ongekend grote aantal van bijna 150.000. Aarden burg verwerkte meer dan 60.000 bezoekers en Hulst een kleine 75.000. Als de weersomstandigheden willen meewerken en in elk geval als we weer een zomer tegemoetgaan als in 1967, lijkt het buiten twijfel dat er een zwemseizoen met nieuwe record cijfers voor ons ligt. Het aantal zwemgelegenheden dat Zeeuws-Vlaan deren biedt, vormt thpns een indrukwekkend lijstje. Naast de reeds genoemde baden te Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Hulst, Breskens, de Braakman, Aardenburg en Koewacht mogen IJzendijke, Kioos- terzande, Schoondijke, Grcede en Sluis niet onver meld blijven. En binnen afzienbare tijd kunnen we Zaamslag aan die lijst toevoegen. De eerste palen zijn daar officieel de grond al ingegaan en naast een gymnastieklokaal krijgt Zaamslag te zijner tijd ook de beschikking over een zwemgelegenheid, waar mee de gemeente ongetwijfeld gediend zal zijn. Fi nancieel schijnt de zaak nog niet helemaal rond te zijn, maar we mogen vertrouwen dat het gemeente bestuur een weg zal weten te vinden die naar een spoedige bouw leidt. Is er dus voor wat Zeeuws-Vlaanderen aangaat reden tot tevredenheid en tot optimisme, er blijven natuurlijk altijd wensen over. Een der vurigste wen sen betreft het overdekte bad te Terneuzen, waar over al zo lang en zoveel is gesproken en geschre ven. Een deskundige medewerker geeft er elders in dit blad zijn visie op, waarbij wjj ons alleen maar kunnen aansluiten. Wij beseffen en misschien be seffen wij het niet, dat er heel wat meer aan vastzit dan een buitenstaander zich voorstelt; dat er nog tal van moeilijkheden, voor een niet gering deel van financiële aard, moeten worden opgelost, eer Ter neuzen zijn overdekte zwembad in gebruik zal kun nen nemen Maar de zwemmers en de zwemsters staan er op te wachten en ze kunnen haast niet wachten. Och, autoriteiten, „hoog en laag", als het kan, zet er de schouders eens onderDe liefhebbers van de zwemsport zullen u diep dankbaar z(|n Wat brengt het komende Zeeuwse badseizoen? Omstreeks de 18e mei openen de meeste openlucht-zwembaden In ons land hun poor ten voor het grote publiek. De laatste jaren zijn er nogal wat buitenbaden met ver warmd water bijgekomen, waardoor het seizoen een aantal weken vroeger kan beginnen en ook wat verlengd wordt. In onze provincie is alleen het zwembad in Middelburg van een verwarmingsinstallatie voorzien en daar is men dan ook al druk aan het zwemmen. In verband met onvoorziene omstandigheden is de opening van het Scheldebad te Ter neuzen verschoven naar zaterdag 18 mei, zoals blijkt uit een advertentie in dit nummer. De provincie Zeeland is de enige in ons land waar nog geen overdekt zwembad is en dat is aan de prestaties van de Zeeuwse sportzwemmers duidelijk te merken. Wel is er sindsi een paar jaar in Souburg een instruktiebadje in gebruik van 10 m lang, waar de plaatse lijke club S. Z. V. een dankbaar gebruik van maakt. De prestaties van deze vereniging logen er in 1967 niet om. De andere verenigingen proberen in de winter ook iets te doen. De „Bruinvis" uit Sas van Gent traint vanaf januari I maal per week in een in struktiebadje van 162A m in. Zelzate, terwijl „De Schelde" uit Terneuzen en „Schelde- stroom" uit Breskens nogal eens met de polospelers naar St. Niklaas trekken. Maar de hele winter doorzwemmen is nog niet voor de Zeeuwen weggelegd. In dit verband is het te hopen, dat de bouw van het Terneuzense instruktiebad niet te lang op zich laat wachten, zodat er zeker in de winter van '69'70 binnen kan worden gezwommen. En als Walcheren dan ook eens een overdekte krijgt, kan de kring Zeeland van de K. N. Z. B. gaan proberen de achterstand in te halen. Dit zal echter een kwestie van tijd zijn en niet in één of twee jaar te bereiken. Naast de door de bond georganiseerde centrale trainingen kennen de meeste kringen ook een wintertraining voor hun top. Tot voor kort was dat voor de kring Zeeland een onbereikbaar ideaal. De af gelopen winter echter heeft men in het badje te Souburg iets kunnen organise ren voor de besten onder de 14- en 15- jarigen. Hieraan nemen ook enige leden van de „Schelde" deel, n.l. Truus van der Linde, de vrije slag-zwemster, de schoolslag-zwemsters. Els de Waal en Els Mos; de rugslagman Anton Veerman en vlinderslagjeugdkampioen Jacques van der Hooft. Hopelijk zullen de presta ties van deze groep zich in stijgende lijn bewegen. Het zwemprogramma van de kring Zee land ziet er als volgt uit: za 8 juni Kringzwemkompetitïe I Braakman za 15 Juni Kringzwemkompetitie II Goes za 22 juni Kringzwemkompetitie III Terneuzen vr 28 en za 29 juni Kampioenschappen le deel Middelburg vr 5 en za 6 juli Kampioenschappen 2e deel Breskens za 13 juli Polotoernooi Terneuzen za 27 juli Kringzwemkompetitie TV Zierikzee za 10 aug. Polodag Goes en 2 km-wedstrijd Zierikzee za 17 aug. Kreek-race Terneuzen zo 18 aug. Zeeland-Vlaanderen Sas van Gent za 24 aug. Havenwedstrijd Breskens za 31 aug. Ronde van Sas Sas van Gent zo 1 sept. Brabant-Limburg-Zeeland Eindhoven za 7 sept. Trindrwemkoropetjtje v Middelburg De Zwemkompetitie, die ook dit jaar weer op vijf middagen wordt verzwom- men, lijkt ons een prooi te worden voor S.Z.V. Maar Scheldestroom, dat nog steeds over voldoende jeugd beschikt, zal het misschien met onze voorspelling niet eena zijn. De club uit Breskens schijnt een beetje met bestuprsmoeilijk- heden te zitten en als dat te lang duurt, krijgt zoiets zijn weerslag op de presta ties. We zijn benieuwd of „Schelde", dat de beide vorige jaren op de 3e plaats eindigde, nu kans ziet om zich in de strijd om de bovenste plaats te mengen. Op voorstel van de „Schelde" zijn er een paar nieuwigheidjes dit jaar. Zo zullen voor het eerst de 800 en 1500 m vrije slag voor dames en heren worden ver- zwommen en wel als kampioensnummer. De kampioenschappen zijn over twee zaterdagen verdeeld. Op de vrijdagavond voorafgaand aan het le deel worden de 800 m vrije slag dames en 1500 m vrije slag heren verzwommen: op vrijdagavond vóór het 2e deel de 800 m vrij heren en 1500 m vrij dames. Deze afstanden wor den gewoon in een 50-m wedsfrijdbad gezwommen en behalve uithoudingsver mogen speelt ook de techniek van het keren een woordje mee. Toch zullen de lange afstandspecialisten, zoals Carita Salomê (Breskens) bij de dames en Vol- werk (Middelburg) en Weijland en De Pooter (Terneuzen) bij de heren wel hoge ogen gooien. Benieuwd zijn we hier vooral naar de prestaties van de Goese coming-man Piet Schop. Naast de traditionele Havenwedstrijd te Breskens en de ronde van Sas en de nu ook al weer enige jaren bestaande 2 km- wedstriid in Zierikzee staat voor de 2e maal op de agenda de kreek-race, in de Otheense kreek te Terneuzen. Het succes van vorig jaar was voor „Schelde" aan leiding om dit jaar deze 3 km-wedstriid weer te organiseren. Vooral ook bij de deelnemers is deze lange baan vorig jaar goed in de smaak gevallen, zodat zwem- minded Terneuzen op 17 augustus weer naar de jachthaven kan gaan om de cracks te zien zwemmen. De ronde van Sas is een internationale aangelegenheid en het is voor de Zeeu wen alleen maar interessant te proberen een zo hoog mogelijke plaats te bereiken. Vorig jaar stelde de kring Zeeland een wisselbeker beschikbaar voor die dame en heer, die over de vier Zeeuwse lange banen de kortste totaaltijd had. Winna res was toen Carita Salomê. De heren beker kwam terecht bij Michiel de Poo ter. Het zal voor Michiel niet meevallen om zijn bezit te verdedigen, maar hij beschikt over een enorme vechtlust. Vond vorig jaar in Ieperen de ontmoeting VlaanderenZeeland plaats, nu is „Bruinvis" de gastheer bij Zeeland Vlaanderen. In deze streek van België zijn de overdekte baden ook niet voor het opscheppen, zodat men ook daar geen sterren van internationaal peil aan treft. De Zeeuwen bleven toen de zuider buren de baas en, we verwachten dat dit ook dit jaar het geval izal zijn. Voor het eerst na jaren is er weer een drie-kringen-ontmoeting BrabantLim burgZeeland. Deze ontmoetingen von den" in het verleden dTversf jaren achter een plaats maar omdat Brabant met kop en schouders boven de anderen uitstak, ging de aardigheid er Wat af. Nu is over eengekomen, dat alleen leden van zomer- verenigingen zullen deelnemen, zodat de strijd meer open zal zijn. De bedoeling is deze ontmoetingen in volgende jaren voort te zetten en dat de drie kringen afwisselend als gastheer zullen optreden. Enige weken geleden heeft men in ons blad al een artikeltje over de indeling van de waterpolokompetitie aangetrof fen. Zoals bekend komen Bruinvis I, Ganze 1 en 2, Schelde 1, Scheldestroom 1 en SZV 1 in één 4e klasse-afdeling tegen elkaar uit. Inmiddels zijn we iets nader Ingelicht over de te verwachten prestaties en we zijn geneigd de kansen van Ganze 1 da beste te noemen. Dit team zal wel ia zijn sterkste opstelling voor de dag ko« men. In de bekerkompetitie van de afga» lopen winter hebben de Goesenaars g»> toond nog steeds over vechtlust te ba» schikken en daarmee hebben ze ook 1« het verleden diverse wedstrijden in hun voordeel beslist. Bij „Schelde" zal ef veel van afhangen of de spelers die ini militaire dienst zijn, meedoen. Met een kompleet team hoeven ze niet onder te doen voor „Ganze", maar het ziet er naar;uit dat men nu en dan enkele spe lers zal moeten missen. „Bruinvis" heeft enige spelers, die in ploegendienst werk zaam zijn, zodat dit team ook niet altijd volledig zal zijn. SZV, vorig jaar ook kampioen in een 4e klas-afdeling, heeft enige „Hollandse" spelers zien vertrek ken en zal met eigen kweek de openge vallen plaatsen moeten bezetten. Verder organiseert de kring nog drie kompetities. Bij de heren zijn ingeschre ven: Bruinvis 2, Ganze 3, Schelde 2, Scheldestroom 2 en SZV 2. De dames afdeling bestaat maar uit drie zevental len, t.w. Luctor, Schelde en SZV, terwijl verder nog een afdeling van jongens- adspiranten is gevormd met de zeven tallen van Luctor, Schelde, SZV en de „Zeepaardjes" (Zierikzee). Zo zullen de diverse verenigingen weer allerlei aktiviteiten organiseren, waar naar de publieke belangstelling uitgaat. Hopelijk zal het weer zich van z'n beste zijde laten zien, zodat het zwemmen en poloën, zowel voor deelnemers als voor het publiek, een genot zal zijn. En hoe wel voor de zwemmers het deelnemen zelf wel het voornaamste is, is het toch een prettige bijkomstigheid als er op de kant belangstelling bestaat. Mogen we daarom een ieder opwekken de tocht naar het zwembad te wagen om een wedstrijd bij te wonen. U komt de vol gende keer vast terug!

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9