Procedure-overleg iussen Amerika en Noord-Vietnam Robert Kennedy op het oorlogs-verkiezingspad de MUL Vietcong trok zich térug na zware verliezen Eerste bespreking in Parijs duurde bijna twee uur RADIO DE KOOK ZELFS IN HAARDRACHT EN WOORDENKEUS IMITEERT HM ZIJN BROER HET WEER Gasverwarming Geen enkele taktische overwinning behaald ZATERDAG 11 MEI 1968 24e Jaargang No. 5199 Koninklijke suite Fransen verrast Exploitatie van nagedachtenis Oe Thant hoopt Overval op benzinetank- station in Roosendaal buit 300 Toestand hartpatiënt in Montpellier slecht De troepen bewegingen In Polen Reusachtige branden tl 2780 huizen verwoest Stad van tegenstellingen Autobussen op mijnen „Bevrijdings front" ontkent schuld Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEi Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sanda Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 18 eent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In het internationale conferen tiecentrum aan de Avenue Kléber te Parijs hebben Amerika en Noord-Vietnam vrijdagmiddag ter voorbereiding van hun inleidend vredesoverleg een eerste gesprek gevoerd over procedurekwesties. Na afloop werd meegedeeld dat deze besprekingen zaterdagoch tend zouden worden voortgezet en dat maandag de eigenlijke confe rentie in tegenwoordigheid van de voltallige delegaties begint. Aan de eerste ontmoeting, die bijna twee uur duurde, namen niet de delegatieleiders van de twee partijen, Averell Harriman en Xoean Thoey, deel maar hun plaatsvervangers, Cyrus Vance en icolenel Ha Van Lau. Zij werden omstreeks drie uur in het voor malige hotel Majestic verwelkomd 'n veT-1"c'°nwoordiser van de Franse minister van buitenlandse zaken, drukten elkaar daarna de hand en begaven zich naar de con ferentiezaal. Bijzonderheden over het gesprek zijn niet meegedeeld. W"1 zei de Noo--rlvietname.es na afloop dat de sfeer „goed" was. Vance beaamde dat. De officiële inleidende vredesbesprekingen Zouden oorspronkelijk reeds vrij dagmiddag beginnen, maar de 'Noordvietnamese delegatie had 's ochtends onverwacht om voor overleg over technische kwesties verzocht. Zij was volgens diplo matieke kringen niet helemaal te vreden over sommige regelingen, o.a. wat de faciliteiten voor de pers betrof. De Vietnamezen von den dat de Amerikanen in het voordeel waren. De Amerikanen van hun kant betogen dat de Fransen uiterst zorgvuldig te werk zijn gegaan om beide partijen gelijke faciliteiten te verschaffen, maar geven toe dat er honderden Amerikaanse en an dere westerse correspondenten in de Franse hoofdstad zijn, die over het algemeen over veel betere voorzieningen beschikken dan het geringe aantal communistische cor respondenten. Amerika heeft een grote ambassade in het centrum van Parijs, met een aparte zaal voor persconferenties en heeft bo vendien een speciaal perscentrum ingericht in het naburige luxueuze hotel Crillon, waar Harriman in de koninklijke suite verblijft, die uit ziet op de Place de la Concorde. De Noordvietnamezen logeren in het wat eenvoudiger hotel Lutetia op de linkeroever van de Seine, maar zo zeggen de Amerikanen dat is niet de schuld van de V.S. en niets verhindert de com munisten naar een betere en gro tere accomodatie te verhuizen. Harriman, die vrijdagochtend evenals de Noordvietnamese dele gatieleider een beleefdheidsbezoek bracht aan de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, was naar verluidt teleurge steld over het uitstel van de inlei dende vredesoverleg. De Fransen toonden zich verrast. Harriman ge bruikte zijn vrije tijd voor bespre kingen met de Australische en Zuidvietnamese waarnemers die naar Parijs gekomen zijn. Er waren bij het overleg van vrijdagmiddag, waaraan van Ame rikaanse kant ook Philip Habib en voor Noord-Vietnam tevens Ngoe- jen Minh Vy deelnamen, drie honf6oun*en: de procedure van de onderhandelingen, de keuze van de voertalen en de plaatsen aan de conferentietafel. Er werd Engels, Vietnamees en Frans gesproken. De Zuidvientamese ambassadeur in Washington, Boei Diem, die zijn land in Parijs als waarnemer ver- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Senator Robert Kennedy heeft bij de voorverkiezingen in de staat Indiana niet alleen zijn con current Eugene McCarthf versla gen, maar ook meer stemmen behaald dan gouverneur Branni- gan, die kan worden beschouwd als de vertegenwoordiger van de derde kandidaat, vice-president Hubert Humphrey. Dat McCarthy het niet zou ha len, werd verwacht en dat was voor de pionier in de race naar de kandidatuur wel zuur. Zijn successen in eerdere voorverkie zingen hadden hem zo'n beetje het aureool gegeven van een potentiële winnaar en zoiets trekt altijd aanhangers: nothing suc ceeds like success. Dat is iets waarvan Robert Kennedy nu op zijn beurt gaat profiteren. In zekere zin was Indiana een moeilijk terrein voor hem: de staat is traditioneel nogal con servatief en gouverneur Bran- nigan is zeer populair. In zijn campagne deed Kennedy het daarom vrij kalm om de conser vatieven niet al te zeer in het harnas te jagen. Het is niet ge zegd of hij die kalmte ook zal bewaren, wanneer hij elders aan voorverkiezingen deelneemt, met name in Californië, de belang rijkste die nog moet komen, be langrijk in zoverre dat daar een groot' aantal conventiestemmen kan worden veroverd. Humphrey, die zelf niet aan voorverkiezingen deelneemt, is op dit moment zeker van meer conventiestemmen dan Kenne dy, dank zij zijn goede, relaties en die van Johnson met de partijafdelingen, waar R.F.K. be paald niet zo erg gezien is. Wat Kennedy nodig heeft, is het be wijs dat hij een golf van enthou siasme kan opwekken. Als de conventie die de kandidaat zal aanwijzen, overtuigd kan wor den dat R.F.K. kan winnen, zul len allerlei delegaties die- niet gebonden zijii om op een ander te stemmen, naar hem overlo pen, niet uit liefde maar omdat het praktisch is. In Washington is gebleken waar de naam Kennedy het meest aanslaat: bij de negers en bij de armere bevolking. Robert exploi teert hierbij voor Nederlandse begrippen vrij schaamteloos de nagedachtenis van zijn broer. Tot en met de haardracht. Kort nadat hij in het strijdperk steeg, haalde de kapper zijn lange lok ken weg om er het kortgeknipte model aan te geven, dat men van John F. Kennedy kende. Ook in woorden gebeurt dit. En kenne lijk met succes. Nog èen paar van dit soort successen en de kandidatuur van Kennedy II is waarschijnlijker dan die van de man-met-de-goede-relaties, Hu- bert Humphrey. tegenwoordigt, zei vrijdagmiddag tot journalisten: „Wij zijn te goe der trouw, zoals alle mensen die voor Vietnam vrede een vrede in rechtvaardigheid wensen, maar wij koesteren ons geen illusies over de gezindheid van onze tegenstanders." China wil kennelijk het Ameri- kaans-Noordvietnamese vredes overleg negeren. De correspondent van het persbureau Nieuw China in Parijs is „met vakantie gegaan" en naar zijn land vertrokken, evenals de persattaché van de Chi nese ambassade. Het Russische persbureau Tass maakte in een kort bericht zonder commentaar melding van de eerste Amerikaans- Noordvietnamese ontmoeting, terwijl het blad Izwestia schreef dat voor het verloop van het over leg „alles afhangt van de houding die de Amerikaanse delegatie zal aannemen". Het blad noemde het „tekenend" dat men van Ameri kaanse kant nog vóór het gesprek begonnen is, de aandaöht probeert te vestigen op de „moeilijkheden" die zouden kunnen rijzen. Secretaris-generaal Thant van de verenigde naties heeft in een ver klaring de hoop uitgesproken dat de besprekingen tussen Hanoi en Washington, „slechts een eerste stap vormen". Vruchtbaar zullen zijn „en zullen uitlopen op een vreedzame rege'ina- van de tragi sche oorlog in Vietnam". Intussen heeft Zuid-Vietnam in een bij de verenigde naties te New York uitgegeven verklaring de hpofdrol voor zich opgeëist in be sprekingen met Hanoi, en onder handelingen met de vietcong ver worpen. Saigon zal zich tegen stopzetting van de bombardemen ten op het noorden verzetten als Hanoi geen einde maakt aan zijn „agressieve activiteit", aldus de verklaring, die wordt toegeschre ven aan de Zuidvietnamese waar nemer hij de V.N., Ngoejen Hoe Tsji. Donderdagavond hebben twee jongemannen een roofoverval ge pleegd op een benzinepompsta tion aan de Burg. Freyterslaan in Roosendaal. Naar mededeling van de politie kwamen de rovers, beiden onge veer 25 jaar oud, omstreeks 22.50 uur bij het tankstation aan, dat aan de rand van de bebouwde kom van Roosendaal ligt, en dwongen de aanwezige bediende onder bedreiging met een pistool de kas af te geven. Na de tele foon onklaar te hebben gemaakt vertrokken zij met een volkswa gen 1500 naar rijksweg 17, rich ting Breda, mogelijk naar de Belgische grens. De bij de overval gebruikte volkswagen was dinsdagavond gehuurd in Rosmalen. De huur der had zich geïdentificeerd als A. V. B., 40 jaar, woonachtig in Tilburg. In zijn rijbewijs stond echter dat hij in Boxtel woonde. De tweede overvaller is ver moedelijk een 25-jarige jonge man die Zweed van geboorte is. Naar nader van de politie is vernomen, bedroeg de buit onge veer 300 gulden. ONBESTENDIG WEER Een actieve depressie boven Schotland beheerste vrijdag het weer in vrijwel geheel west- Europa. Rond deze depressie stroomde met zuidwestelijke wind koele en onstabiele lucht naar onze omgeving, waarin veel bewolking en buien voorkwa men. De temperaturen kwamen dan ook niet hoger dan 12 tot 14 graden. Deze temperaturen wer den ook bereikt in Duitsland, En geland, België en west-Frankrijk, terwijl het in de streken rond de Middellandse Zee veel aangena mer was met temperaturen boven de 20 graden. Een kleine storing trok met de zuidwestelijke stroming mee en bereikte vrijdagavond het Ka naal. Deze storing zal hedenoch tend' met regen vrijwel geheel Nederland voorbijgetrokken zijn, waarna opnieuw met krachtige zuidwestelijke winden koele en onstabiele lucht wordt aange voerd waarin veie buien voorko men. De temperaturen zullen net als vrijdag niet veel hoger ko men dan 12 a 14 graden. BONN: Onze landgenoot dr. Sic- co Mansholt is begiftigd met de „Robert Schumann-prijs 1968". De prijs werd hem donderdag overhandigd door de rector van de Friedrich-Wilhelm-universi- teit in Bonn, prof. dr. Wilhelm Sohneemelcher (foto). Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswtikstraat 79 TERNEUZEN De gezondheidstoestand van de 65-jarige Eli Reynes, die woens dag in het academisch ziekenhuis van Montuellier het hart van een ander kreeg, heeft vrijdagmid dag een keer ten kwade genomen. Volgens een communiqué heeft de patiënt moeilijkheden met de ademhaling en wérken de nieren niet goed. Hij reageert steeds minder op pogingen om verbete ring in zijn toestand te brengen. Warme saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ* PI V Niorf#.» TERNEUZEN Tsjecho-Slowakije is van tevo ren in kennis gesteld van de nor male manoeuvres van de strijd krachten van de verdragsorgani satie van Warschau, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteke in verband met de berich ten dat de troepenbewegingen in Zuid-Polen gericht waren tegen Tsjecho-Slowakije. Het persbureau had dit gehoord van een diplomatieke correspon dent van radio-Praag, die het op zijn beurt in welingelichte krin gen vernomen had. Ceteka zei niet hoeveel landen er bij de manoeuvres betrokken zijn geweest. AMSTERDAM: Archiefopname van het vliegdekschip „Karei Doorman", dat begin 1970 uit de vaart zal worden genomen. De vietcong heeft donderdag nacht de strijd in Saigon abrupt afgebroken na de hevige gevech ten in en om de Zuidvietnamese hoofdstad. De rebelieneenheden die in het vierde district onder zware bom bardementen hadden gelegen, hebben zich in zuidwestelijke richting teruggetrokken. Met hun vertrek keren dé vluchtelingen, die bij het uitbre ken van de gevechten inderhaast de havenwijk hadden verlaten, terug naar hun woningen. De enige actie van de vietcong was gericht tegen de basis Tan Son Nhoet, waarop ruim 20 ra ketten werden afgevuurd, die echter geen schade of slacht offers veroorzaakten. Ook de Amerikanen hebben hun luchtaanvallen op vietcong- eenheden in de onmiddellijke omgeving van Saigon gestaakt. Waarnemers vragen zich af, of de plotseling teruggekeerde rust •i m m m nt- slechts een pauze is in de strijd of dat de vietcong het offensief tegen Saigon na zes dagen heeft afgebroken, omdat zij zware ver liezen heeft geleden, waartegen over geen enkele taktische over- .winning staat. Donderdagavond nog werd de hemel verlicht door reusachtige branden in het vierde district, maar vrijdagmorgen was geen rookwolk meer te zien. Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen, versterkt met tanks, bewaken alle toegangswe gen in het zuiden van do' stad. Ten zuiden van de brug, waar zich donderdag de zwaarste ge vechten hebben afgespeeld, wer den rebellen in een dorpje ge signaleerd. Het dorpje werd om singeld door Amerikaanse infan teristen. President Ngoeyen Van Thieu heeft donderdagmorgen in een rede voor radio en televisie ver klaard, dat de vietcong in de eer ste vijf dagen van het nieuwe offensief tegen Saigon 3000 man heeft verloren, terwijl 200 rebel len gevangen werden genomen. Sinds het begin van het offen sief zijn volgens Thieu in Saigon 2780 huizen verbrand en 20.000 gezinnen dakloos geworden. Een gewonde vietcong-soldaat ligt te kreunen van pijn op slechts enkele kilometers van de luxueuze kapsalon, waar de' vrouw van een legerofficier haar haar laat verzorgen. Prostituees in hun elegante kleding kijken een straat af naar klanten, ter wijl een korte taxirit verder vrouwelijke vietcong-strijders Üoor Zuidvietnamese soldaten uit een zwartgeblakerd strijdgebied worden gesleurd. Dit ziin maar twee schrille tegenstellingen van het leven in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, waar de bevol king zich in tientallen jaren van oorlog heeft aangepast. Het dagelijks leven gaat zijn gewone gang tot er geschoten wordt in de straat waar men woont. De Vietnamezen gaan de ochtend na een nacht van mor tierbarrages gewoon naar hun kantoor en praten niet over het geen hun de afgelopen nacht is overkomen. Het is geen nieuws meer. Kinderen onderbreken hun spel niet, als een kolonne brand weerwagens langs giert en ter wijl de ruiten staan te trillen door de granaatexplosies in de buitenwijken, blaast een jonge tje op een trompet om de aan dacht te trekken voor de kleu rige ballonnen die hij te koop heeft. Tussen de vrachtwagens met vluchtelingen 56.000 in de vijf dagen van het nieuwe vietcong- offensief tegen Saigon staan voor 'n stoplicht de grote auto's van zakenlieden die zich voor de lunch en de siesta naar huis spoeden. Vluchtelingen die geluk heb ben, zullen de nacht doorbrengen in de overvolle noodcentra scholen en pagodes maar velen zullen op straat moeten overnachten tussen hopen niet opgehaald huisvuil. Op 40 km van Ban Me Thoeot in Zuid-Vietnam zijn woensdag' twee autobussen op mijnen ge lopen, waardoor 30 inzittenden werden gedood en 30 gewond. Dit is vrijdag in Saigon bekend gemaakt. Het Zuidvietnamese nationale „bevrijdingsfront" heeft vrijdag verklaard, dat de vier in Saigon neergeschoten buitenlandse jour nalisten niet door vietcongstrij- ders zijn gedood, maar door „Amerikaanse marionetten". Vol gens het front hadden deze dit gedaan om andere journalisten schrik aan te jagen. De vier verslaggevers, twee van het persbureau Reuter, een van Australian Associated Press en een van Time-Life, werden doodgeschoten toen zij zich zon dag in het strijdgebied van de vietcong en de Zuidvietnamese politie in Saigon waagden. Een vijfde journalist kon ontsnappen, In de door radio-Hanoi omge roepen verklaring wordt gezegd, dat de Zuidvietnamese regering de vier mannen heeft laten doden om haat te zaaien. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Onbestendig Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachti ge en vooral aan de kust tijde lijk harde zuidwestelijke wind. Vrij koel weer. ZATERDAG 11 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.37 1.13 1.47 1.46 n.m. 1.02 1.38 2.12 2.11 ZONDAG 12 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n. n. 1.16 1.38 1.52 2.14 2.26 2.48 2.25 2:47 MAANDAG 13 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.55 2.17 2.31 2.53 3.05 3.27 3.04 3.26 ZON MAAN op onder op onder Mei 11 4.52 20.21 19.22 4.08 12 4.51 20.23 21.00 4.26 13 4.49 20.24 22.36 4.50 14 4.48 20.26 23.59 5.27 15 4.46 20.27 6.23 16 4.45 20.29 L00 7.37 17 4.43 20.31 1.40 9.02 18 4.42 20.32 2.05 10.29

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1