Vandaag begint het eerste overleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam 76-JARIGE HARRIMAN LEIDER AMERIKAANSE DELEGATIE Conferentiecentrum in Parijs zwaar bewaakt Agitator PRESIDENT JOHNSON NAAR MOSKOU? 2000 journalisten Raadgever van vijf presidenten Viiegdekschip „Karei Doorman" begin 1970 uit de vaart HET WEER Russische troepen verplaatsingen in Washington bezorgd over Noordvietnamese infiltratie Regering wil praten met stichting Communistische topbijeenkomst in Moskou VRIJDAG 10 MEI 1968 24e Jaargang— No. 5198 Lacune De branden De Etna weer in werking Melkpoeder voor Zuid-Vietnam Tienduizenden vluchtelingen Tsjecho-Slowakije en Roemenië niet uitgenodigd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Afwachtende houding ffuak. by abonnement: TERNEUZEï ISructeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactjp- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. OE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuxen Advertentieprijs per mm IS: et; minimum pe> advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mééu 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nnr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De leiders van de Noordvietnamese en Amerikaanse delegaties naar de onderhandelingen over Vietnam in Parijs, resp. minister zonder portefeuille Xoean Thoey en algemeen ambassadeur William Avereil Harriman kwamen donderdag in de Franse hoofdstad aan, waar van daag de eerste ontmoeting plaats vindt in het centrum voor interna tionale conferenties. Verwacht wordt dat het eerste overleg kort zal zijn en in hoofdzaak zal bestaan uit het uitwisselen van beleefdheden om dan te worden gevolgd door een schorsing voor het weekeinde. vers geweest van de laatste vijf Amerikaanse presidenten. Na de wereldoorlog was hij directeur van het Marshall-plan voor economisch herstel van Europa. Van 1954 tot 1958 was Avereil Harriman gouverneur van de staat New York, in welke functie hij werd opgevolgd door een andere miljonair. Nelson Rockefeller. Naaste medewerkers van Harri man zijn de vroegere minister van defensie Cyrus Vance en luitenant- generaal Andrew Goodpaster, die onlangs werd benoemd tot onder bevelhebber in Vietnam. Amerikaanse functionarissen in Parijs wilden geen commentaar geven op het Franse optimisme dat het inleidend overleg waarvoor Hanoi als belangrijkste agendapunt stopzetting van alle Amerikaanse aanvallen heeft geëist snel zal kunnen overgaan in een bespreking van de mogelijkheden van een poli tieke oplossing in Vietnam. President Johnson heeft echter een aanwijsbaar teken verlangd van Noordvietnamese wil om de Amerikaanse stappen te beant woorden. Het Amerikaanse opper bevel in Vietnam heeft echter een sterke uitbreiding van de Noord vietnamese infiltratie geconsta teerd na de beperking der bombar dementen. President Johnson zou pre mier Kosygin van de Sowjet- Unie een brief hebben gezon den, waarin hij een nieuwe ge» dachtenwisseling voorstelt over Vietnam en andere wereldvraag stukken, zo meldt de „New York Times". De correspondent in Washington van het blad zegt dit van „doorgaans op de hoogte zijnde functionarissen" te heb ben vernomen, die echter niet veel meer over'de brief te we ten waren gekomen. Het Witte Huis had niet willen zeggen of er een antwoord uit Moskou was gekomen. Volgens de correspondent zou Johnson mogelijk de Russische regering willen bewegen haar invloed bij Noord-Vietnam aan te wenden om de onderhande lingen in Parijs te doen slagen. Een ander doel van de regering in Washington zou zijn te pogen tot een stabielere toestand in 't midden-oosten te komen en tot beperking van de Russische en Amerikaanse wapenleveranties aan de landen in dat gebied. Sommige diplomaten ver onderstelden dat president Johnson wellicht zelf naar Moskou zou willen gaan om deze zaken te bespreken voor het einde van zijn president schap in januari. De rol die Frankrijk, behalve dat het als gastland optreedt, zal gaan spelen, is nog niet duidelijk. Diplo matieke waarnemers menen dat er aanwijzingen zijn, dat Frankrijk hoopt op een half openbare ope ningsvergadering, waar minister van buitenlandse zaken Couve de Murville namens president De Gaulle een woord van welkom zou uitspreken. In het eerste stadium zal weinig nieuws worden vrijgegeven. Presi dent Johnson heeft zijn delegatie met zorg gekozen en hij staat van uur tot uur in contact met Parijs. Uit officiële kring werd vernomen dat Johnson „de werkelijke Ame rikaanse onderhandelaar" is. De Franse autoriteiten hebben voor de 2000 journalisten, die uit alle delen van de wereld komen, de conferentiezaal van het ministe rie van posterijen beschikbaar ge steld op enkele kilometers van het voormalige hotel „Majestic" waar de onderhandelingen worden ge houden. Het conferentiecentrum wordt zwaar bewaakt door de Pa- rijse politie. Leider van de Amerikaanse dele gatie is de 76-jarige William Ave reil Harriman, van wie John Ken nedy eens gezegd heeft: „Hij heeft meer hoge functies bekleed dan welke andere grote van naam in de geschiedenis van de Verenigde Staten". Op 18-jarige leeftijd erfde Avereil Harriman tezamen met zijn broer het fortuin van hun vader, dat ongeveer 100 miljoen dollar omvatte. President Roosevelt, die Harri man aanwees om tijdens de twee de wereldoorlog de aanvoer van oorlogsmaterieel naar de Sowjet- Unie te verzorgen en hem belastte met de „leen- en pachtwet" (leve ring aan Engeland in de moeilijke dagen van 1940), noemde Harriman „mijn getemde miljonair". Voor stander van de grootst mogelijke inmenging van zijn land in de tweede wereldoorlog heeft Harri man in de kwestie-Vietnam ge pleit voor onderhandelingen. Hij is een van de belangrijkste raadge Xoean Thoey, minister zonder portefeuille die aan het hoofd staat van de Noordvietnamese delegatie, werd in 1912 geboren en trad ai op veertienjarige leeftijd toe tot de „revolutionaire jeugd- iiga" van Ho Tsji Minh. De jonge communist kwam door zijn poli tieke activiteit in conflict met de Fransen, die hem in 1939 als com munistisch agitator voor zes jaar gevangen zetten. Xoean Thoey werd in april tot WASHINGTON: President Lyn don Johnson heef t hier een laat ste bespreking met Cyrus R. Vance (links) en. W. Avereil Har riman vóór beide onderhande laars naar Parijs vertrekken voor de besprekingen met de Noord vietnamese delegatie. minister zonder portefeuille be noemd. Daarvóór was hij hoofd van de afdeling buitenlandse zaken van het centrale comité van de regerende Lao Dong-partij. Hij woonde in 1956 de internationale journalistenconferentie in Helsinki bij. Vijf jaar later was hij plaats vervangend hoofd van de Noord vietnamese afvaardiging naar de Geneefse conferentie over Laos, in welke functie hij Harriman al ont moette. In 1961 bezocht Xoean Thoey met president Ho Tsji Minh het Russische partijcongres. De voornaamste adviseurs van Xoean Thoey zijn kolonel Ha Van Lau, eerste ambassadeur van da verbindingsmissie van de generale staf van het volksleger bij de in ternationale controlecommissie; Ngoejen Minh die als perschef op treedt, en Phan Hien, directeur van de afdeling Amerika van het minis terie van buitenlandse zaken. Het viiegdekschip „Karei Door man" zal begin januari 1970 uit de dienst worden genomen, aldus heeft de staatssecretaris van ma rine A. E. van Es gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Nog dit jaar zal een beslissing moeten worden genomen over het type maritiem patrouille vliegtuig, dat de onderzeeboot- bestrijding van de thans aan boord van de „Karei Doorman" gestationeerde toestellen zal overnemen. Indien de beslissing zal worden uitgesteld, zou aan sluiting op de produktielijnen worden gemist, hetgeen de prijs zou doen stijgen. Het personeel zal worden op geleid voor de nieuwe vliegtui gen. Deze opleiding zal 6 a 7 maanden vergen. Op het moment dat de „Karei Doorman" uit de vaart wordt ge nomen, zal het nieuwe squadron maritieme patrouillevliegtuigen nog niet operationeel zijn. Staatssecretaris Van Es zei goede hoop te hebben, dat enige maritieme patrouillevliegtuigen op een dusdanig tijdstip beschik baar zullen zijn, dat geen al te grote lacune in de onderzeeboot- bestrijding zal ontstaan. Voortij dig uit de vaart nemen van de „Karei Doorman" zou een moei lijke situatie doen ontstaan, al dus de staatssecretaris, die vra gen van de p.v.d.a.-afgevaardig- de W. Wierda beantwoordde. In antwoord op vragen over de branden die onlangs aan boord gewoed, deelde de staatssecreta ris mee, dat de vermoedelijke oorzaak van de brand in de voor machinekamer een lekke bran der is geweest die vergaste olie heeft doen ontvlammen. De oor zaak van de brand in de achter- machinekamer is nog niet be kend. Een commissie van vier offi cieren stelt een onderzoek in naar de oorzaken van de branden. Deze commissie zal vermoedelijk volgende week rapport uitbren gen. De reparatie van secondaire elektrische kabels is het meest tijdrovend en zal wellicht vier maanden duren. De staatssecreta ris verklaardoe geen inzicht te hebben in eventuele verborgen gebreken. Indien deze zouden blijken te bestaan, kan het her stel langer dan vier maanden OPNIEUW REGEN Na het voorbijtrekken van eei zwak frontaal systeem behorenoc bij een depressie boven Bretagnc werd donderdag met zuidelijke winden onstabiele lucht aange voerd waarin behalve opklarin gen ook buien met onweer voor kwamen. De middagtemperatu- ren stegen in het binnenland nog tot 16 graden. Intussen is ten westen van Schotland een nieuwe oceaan depressie aangekomen, waarvan het frontensysteem in de avond de Engelse westkust bereikte. In de loop van vandaag zal op de na dering van dit frontensysteem de bewolking geleidelijk toene men, later gevolgd door enige regen. De wind neemt hierbij toe tot vrij krachtig uit richtingen tussen zuidoost en zuid en zal na het voorbijtrekken van het fron tensysteem ruimen naar zuidwest. Ook achter het front wordt on stabiele lucht aangevoerd, waarin buien voorkomen, zodat het weer zijn onbestendig karakter zal houden OLGA de diep-slaap matras, waarop u ook echt uitrust!. In Warschau ontvangen berich ten maken melding van Russische troepenbewegingen in het zuidoos ten en zuiden van Polen, niet ver van Tsjecho-Slowakije. Deze be richten zijn afkomstig van buiten landers, die zich donderdag uit de hoofdstad naar het zuiden wilden begeven, maar werden terugge stuurd. Volgens welingelichte kringen werden oók westerse diplomaten niet doorgelaten. Tussen Warschau en het zuiden van het land was het wegverkeer onderbroken. De wegen die naar Terespol (Russi sche grens), Lublin (zuidoosten) en Krakow en Katowice (zuiden) lei den, waren op 50 tot 100 km af stand van Warschau versperd. Volgens een bericht waren woensdag Russische troepen waar genomen, die zich verplaatsten van oost naar west, ten zuiden van Krakow op nog geen 100 km van de Slowaakse grens. De troe penbewegingen zouden woensdag middag en donderdagochtend heb ben plaatsgevonden. De toestand scheen donderdagmiddag weer normaal te worden. De berichten over Russische troepenbewegingen vielen samen met de publikatie door Warschau- se kranten van hoofdartikelen waarin de verschijning van „anti socialistische tendensen" in de po litieke hervormingen in Tsjecho- Slowakije betreurd werd. De kran ten gaven te kennen dat het tijd werd dat Praag deze tendensen beteugelde. De Poolse partijleider Gomulka bracht woensdag een bezoek aan Moskou voor spoedoverleg met de Russische, Oostduitse, Hongaarse en Bulgaarse leiders over de libe ralisatie in Tsjecho-Slowakije. Welke besluiten daarbij gevallen zijn is niet bekend. Na afloop werd slechts meegedeeld dat van ge dachten was gewisseld over „ac tuele problemen op internationaal gebied en over de communistische wereldbeweging". Welingelichte kringen in War schau vertelden donderdag dat diplomaten die van Warschau naar het zuiden en oosten reden, op enkele tientallen kilometers van de hoofdstad door de politie werden tegengehouden. Een wes terse journalist die op een weg reed met vertakkingen naar Te respol en Lublin werd niet ver van Warschau aangehouden, waar bij hem gezegd werd dat er verder op slipgevaar bestond. Later wist hij toch zijn bestemming te berei ken door een andere weg te vol gen. In de meeste gevallen contro leerde de politie de papieren van de automobilisten, die daarop terug moesten keren naar Warschau. Poolse wagens mochten doorrij den. Het Britse ministerie van buiten landse zaken deelde donderdag avond mee dat inderdaad twee Britse diplomaten die uit War schau waren vertrokken, naar de stad zijn teruggestuurd. De be richten over troepenverplaatsingen konden in Londen niet bevestigd worden. Diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad zeiden wel dat ze al enkele dagen wisten dat Polen voor zijn eigen onderdanen beperkingen had ingesteld op het reizen naar Tsjecho-Slowakije. In strijd hiermee is de mededeling van een functionaris van het Pool se ministerie van buitenlandse za ken, donderdag gedaan, dat alle doorlaatposten aan de Pools- Tsjechoslowaakse grens open zijn en dat het grensverkeer normaal, .-.onder beperkingen, verloopt. Donderdagochtend is de vul kaan de Etna op Sicilië weer gaan werken. Uit twee nieuwe kraters op de oostelijke flank van de vulkaan stroomde de lava snel naar de vallei. De eruptie ging gepaard met krachtige explosies. Op 6 juni a.s. zal een zending melkpoeder ter waarde van 50.000 naar Zuid-Vietnam wor den verscheept, bestemd voor de vluchtelingen aldaar. Deze gift van Nederland is een ant woord op een destijds door de Zuidvietnamese regering gedaan verzoek om extra-hulp. In Washington maken Ameri kaanse functionarissen zich ern stig zorgen over de toenemende infiltratie van Noordvietnamezen in Zuid-Vietnam. Naar schatting zouden sinds het begin van dit jaar al meer dan 100.000 man in het zuiden zijn doorgedrongen. Sedert Amerika op 31 maart zijn luchtaanvallen op Noord-Viet nam heeft beperkt, zou de stroom sterk zijn toegenomen. Men vraagt zich in de Ameri kaanse hoofdstad af of- president Johnson zich gedwongen zal zien tot represailles. Volledige hervat ting van de bombardementen zou er echter toe leiden, dat Hanoi het vredesoverleg afbreekt. Wél mag worden aangenomen, dat de Verenigde Staten zullen blijven vasthouden aan hetgeen de presi dent in zijn z.g. verklaring van San Antonio heeft gezegd, nl. dat een volledige staking van de luchtoorlog pas mogelijk zal zijn, als Noord-Vietnam toezegt, dat het van een dergelijke maatregel geen militair voordeel zal trek ken. Tot dusver heeft Hanoi, zo zegt men in Washington, zich nog geen beperkingen in de strijd op gelegd. De toestand in Saigon was don derdagmiddag moeilijker gewor den, doordat tienduizenden vluchtelingen zich naar het cen trum van de stad begaven. Leden van de vietcong mengden zich onder hen. De vluchtelingen ko men uit één van de dichtstbe volkte wijken van de stad, de ha venstad Khan Hoi, waar Ameri kanen met de vietcong slaags wa ren. Een vietcongman, die gevangen was genomen, heeft gezegd dat de vietcong opdracht had de voornaamste aanval op Saigon donderdag in te zetten met het oog op de onderhandelingen die vandaag in Parijs beginnen. Khan Hoi is een driehoekig eilandje, omsloten door de rivier de Saigon en twee kanalen. De scheepvaart is daar verboden. Het eiland is door een brug met de rest van de stad verbonden. In het centrum van Saigon zijn de winkels gesloten. Verwacht werd dat het aantal vluchtelingen tegen de avond de 150.000 zou bereiken. De Amerikanen en Zuidvietna- mezen die bij de brug vochten, werden gesteund door helikop ters. Er woedden verscheidene branden. De regering heeft de stichting van de arbeid om een gesprek verzocht. Dit gesprek zal heden avond al op het ministerie van sociale zaken worden gevoerd. Van de zijde van de vakbeweging is desgevraagd meegedeeld dat men niet weet waarover de re gering wil praten. Gisteren is het overlegorgaan van de drie vakcentrales in Utrecht bijeen geweest. Na af loop van de vergadering ver klaarde een woordvoerder van dit orgaan, dat men zich in deze bijeenkomst „meer heeft bezig gehouden met het povere werk gelegenheidsbeleid van de re gering dan met de loonpolitiek, waarover de regering wellicht wil praten." De partijleiders uit vier Oost- europese landen zijn woensdag in het grootste geheim in Moskou aangekomen voor een bijeenkomst, die naar alle waarschijnlijkheid over de ontwikkeling in Tsjecho- Slowakije gaat. Het zijn Gomulka (Polen), Uibricht (Oost-Duitsland), Kadar (Hongarije) en Zjikov (Bul garije). Hun aankomst werd pas uren later bekendgemaakt. Ze wer den op het regeringsvliegveld Vnoekovo verwelkomd door de Russische partijleider Breznjnev, president Podgorny en premier Kosygin. Enige uren later arriveerde op dezelfde luchthaven de leider van de Noordvietnamese delegatie naar het inleidend vredesoverleg met Amerika in Parijs, Xoean Thoey. Aan het topoverleg in de Russi sche hoofdstad nemen niet deel Alexander Dubcek van Tsjecho- Slowakije, die in het weekeinde nog in Moskou was voor bespre kingen met de Russische leiders, en Nicolae Ceausescu van Roeme nië. Hun landen willen een onaf hankelijker koers varen. De Russen medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opnieuw regen Van het westen uit toenemen de bewolking gevolgd door enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. On geveer dezelfde temperaturen als donderdag. VRIJDAG 10 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.55 0.31 '1.05 1.04 n.m. 12.23 12.59 1.33 1.32 ZATERDAG 11 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsborden v.m. n.m. 0.37 1.02 1.13 1.38 1.47 2.12 1.46 2.11 ZON MAAN op onder op ondet Mei 10 4.54 20.20 17.47 3.54 11 4.52 20.21 19.22 4.08 12 4.51 20.23 21.00 4.26 kunnen hun „orthodoxe" bondge noten inlichten over het resultaat van hun besprekingen van enkele dagen geleden met Dubcek. Niet alleen de Sowjet-Unie, maar ook Oost-Duitsland en Polen maken zich zorgen over de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije en die be zorgdheid is sinds de topbijeen komst in Dresden van 23 maart, een dag na de val van president Novotny, niet verminderd. Te oordelen naar de reacties vu» Tsjechoslowaakse kringen in Mos kou schijnen de leiders in Praag tevoren niet te zijn ingelicht. Roe menië, dat in Dresden al ontbrak, is ook ditmaal niet uitgenodigd. Niettemin bestaat bij waarnemers de indruk dat de Sowjet-Unie een welwillend afwachtende houding jegens Praag aanneemt en haar trouwste bondgenoten zal verzoe ken hetzelfde te doen. Die indruk wordt versterkt door een artikel in het Russische regeringsblad Izwestia, waarin de Tsjechoslo waakse premier Oldrich Cernik het nieuwe bewind in zijn land verdedigde en lovende woorden sprak aan het adres van de Sow jet-Unie. Tevens prees woensdag avond de nieuwe Tsjechoslowaak se ambassadeur in Moskou, Vladi mir Kucky, voor de Russische tele visie de samenwerking tussen dt twee landen. Onderhandelingen tussen de Shell en Antwerpen De schepen (wethouder) van de Antwerpse haven, Delwaide, heeft donderdag bevestigd dat onderhandelingen worden ge voerd over een Shell-vestiging in het Antwerpse havengebied, maar hij voegde eraan toe dat de besprekingen nog pas in een be ginfase zjjn. Aangezien de laatste vrije ter reinen aan de rechteroever van de Schelde juist zijn toegewezen aan een Duitse onderneming, zou de nieuwe Nederlandse vestiging aan de linkeroever moeten ko men, waar reeds een drietal che mische industrieën is gevestigd, Er is nog voldoende ruimte *an die kant, zowel op het gebied van de gemeente Antwerpen als on der de aangrenzende gemeenten Zwijndrecht, Doel en Kailo. 'If

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1