Flessen mei propaangas ontploft in Krimpen aan de IJssel Robert Kennedy wint voorverkiezingen in Indiana Overeenstemming over bouw-c.a.o. Parijs blijft onderbandelings- HET WEER EXPLOSIE RICHT EKQIME SCHADE AAN PARIJSE STUDENTEN WIERPEN OPNIEUW BARRICADEN OP Bereid tot „vreedzame dialoog" op drie voorwaarden Ei mdt VAN 14 PROCENT OP MCCARTHY Per 1 juni een kwartier korter werken Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Politie versterkt Paniek 400 woningen getroffen Lekkende flessen in cafetaria Traangas in café's Grote politiemacht Docenten stellen ultimatum Zuidelijk Flevoland voor de helft droog Zware strijd te wachten Nadere cijfers frank, bi} abonnement: TERNEUZEï ZMnetansHboMwaaotattf? Vfcn Sana* Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 9 MEI 1968 24e Jaargang No. 5197 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 18i ét.} minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (green handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Werkgevers en werknemers in de bouw zijn het gisteren eens geworden over de arbeidstijdver korting in de lopende bouw-c.a.o., die is vastgesteld op een kwartier per dag met ingang van 1 juni 1968. Daardoor zal de werkweek in deze bedrijfstak op 43% uur worden gebracht, aldus een mededeling van de raad bestuur bouwbedrijf. De overeenkomst dié de par tijen reeds hadden over de ni- veauverhóging van de pensioen premie, blijft gehandhaafd. Het bestuur van het bedrijfspensioen fonds zal worden opgedragen dit voorstel op zo kort mogelijke termijn te effektueren. Minister van buitenlandse za ken Couve de Murville heeft op een kabinetsvergadering te ken nen gegeven, dat in Parijs zowel de inleidende onderhandelingen als de eigenlijke onderhandelin gen over vrede in Vietnam zullen worden gehouden. Er zou niet door de partijen worden overwo gen. nadat overeenstemming over een staken van de vijandelijkhe den is bereikt voor de eigenlijke vredesbesprekingen te verande ren van plaats en/of van onder handelaars. Minister van voorlichting be vestigde dat het overleg naar alle waarschijnlijkheid wordt ge houden in het centrum voor in ternationale conferenties, het vroegere hotel Majestic aan de Avenue- Kléber. J£>i# een defini tief antwoord daarover van Ha noi wordt nog gewacht. In het ministerie van posterijen komt een perscentrum. Als datum voor een begin van de besprekingen staat nog steeds vrijdag 10 mej. De minister deed een beroep op de Fransen zich strikt afzijdig te houden en de grootste kalmte tijdens de onderhandelingen in acht te nemen, overschillig naar welke zijde hun sympathie uit gaat. Actieve depressie trok woens dag vanuit zeegebied ten westen van Ierland naar de ingang van het Kanaal en bracht vooral in Zuidengeland en Westfrankrijk op uitgebreide schaal regen. De temperaturen kwamen in de middag niet hoger dan 9 tot 12' graden. Ons land bevond zich tus sen deze depressie en een de pressie boven Schotland. Er vie len plaatselijk buien vooral in het noorden van ons land. De tempe raturen liepen in de middag op tot waarden tussen 10 en 14 gra den en zal vooral in het zuiden van ons land veel bewolking brengen met tijdelijk enige regen. Elders in het land zal de met oostelijke winden aangevoerde lucht nog zó onstabiel zijn dat er plaatselijk enkele buien tot ont wikkeling komen. De middagtemperaturen zullen gelijk zijn aan die van woensdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Onbestendig weer Veranderlijke bewolking met plaatselijke enkele bujen. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Ongeveer dezelfde mid dagtemperaturen als woensdag. DONDERDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 11.34 11.54 Terneuzen 0.10 12.30 Hansweert 0.44 1.04 Walsoorden 0.43 1.03 VRIJDAG 10 MEI v.m. n.m. Breskens 11.55 12.23 Terneuzen 0.31 12.59 Hansweert 1.05 1.33 Walsoorden 1.04 1.32 ZON MAAN op onder op onder Mei 9 4.56 20.18 16.17 3.54 10 4.54 20.20 17.47 3.54 11 4.52 20.21 19.22 4.08 12 4.51 20.23 21.00 4.20 Een enorme explosie heeft dinsdagnacht voor vele honderd duizenden guldens schade aan gericht aan het nieuwe centrum van Krimpen aan den IJssel. Om even over tweeën explodeerde in een van de tien winkels aan het Raadhuisplein een aantal fles sen met propaangas. De gevolgen waren desastreus. Tot meer dan 700 meter van de plaats van de explosie sloegen duizenden ramen uit hun spon ningen. In honderden huizen en flats werd de inboedel vrijwel totaal vernield. Rondvliegende balken en Brokken steen verniel den enkele tientallen personen auto's. Het Raadhuisplein en de straten in de omgeving waren na de explosie met een dik tapijt van glasscherven bedekt. Wonder boven wonder eiste de ontploffing geen slachtoffers. Slechts vier mensen raakten ge wond, waarvan er twee naar een ziekenhuis in Rotterdam moes ten worden overgebracht. Hun toestand is echter niet ernstig. Artsen uit Krimpen en om geving hadden handen vol werk met het verzorgen van mensen, die door rondvliegende glas scherven verwondingen hadden opgelopen. Vr|J snel na de explosie kwam een opruimingsaktie op gang. Burgemeester Lepelaars liet al het personeel van openbare wer ken naar de plaats van da ramp komen. Voorts riep hij de hulp in van vele tientallen B.B.'ers. Het politiekorps van Krimpen werd versterkt met politiemen sen uit de omgeving. De politiemacht, die anderhalf uur na de explosie uit 50 man bestond, zette de straten af en patrouilleerde bij de winkels aan het Raadhuisplein in verband met mogelijke diefstallen uit de open etalages. Inmiddels waren honderden mannen en vrouwen begonnen met het opruimen van hun ver nielde inboedel. Anderen liepen nog doelloos in hun nachtkleding rond in het rampgebied. Burgemeester Lspgjgars tracht te bij het aanbreken van de dag zoveel mogelijk timmerlui naai de plaats van de ramp te krijgen om te helpen de schade proviso risch te herstellen. Een ploeg van de werf Van der Giessende Noord had zich al gemeld te ko men helpen. Twee uur na de ontploffing ar riveerden op de plaats van de ramp de eerste experts om de omvang van de schade op te nemen, een karwei dat geruime tijd in beslag zal nemen. Het on derzoek naar de oorzaak van de explosie wordt ingesteld door de technische recherche van de rijkspolitie. t De ontploffing heeft dicht bij de plaats waar de explosie plaats vond, een enorme paniek veroor zaakt. Nadat de geweldige klap de nachtelijke rijst in Krimpen wreed had verstoord, klonken overal angstkreten. Mensen kwa men in doodsangst uit hun hui zen, nog niet begrijpend wat er aan de hand was. Alom heerste de vrees dat de klap slachtoffers zou hebben geëist. Schoenwinkelier J. Boudesteyn (60), die met zijn vrouw en drie zoons in de onmiddellijke nabij heid van de plaats waar de gas flessen explodeerden woont, ver telde: „Ik werd door de klap bijna uit mijn bed getild. Ik had aanvankelijk geen flauw idee wat er gebeurd was, maar dat er iets ernstigs aan de hand was, wist ik zeker. Alle ruiten waren weg geslagen en in huis was niets meer heel. Zelfs een paar deuren waren weggerukt. Toen ik naar buiten keek, zag ik dat beneden alles in puin lag. Een paar meter verderop stond een auto in brand. Even later sloeg de wagen uit elkaar en kwam 20 meter verder terecht". Een van de zoons van de heer Boudesteyn werd door glassplinters ernstig aan het ge zicht gewond. Het bed van de jongen zat onder het bloed. Toen het rond vijf uur licht werd, was pas goed zichtbaar welk een enorme schade de.ex- Icn beeld van de enorme ravage, die bij de ontploffing is ontstaan. Op de voorgrond een totaal ver nielde personenauto. plosie had aangericht. Overal was men druk bezig met het inzetten van nieuwe ruien of het dichten van de ramen met plastic of kar ton. Een woordvoerder van de ge meente deelde mee, dat alle ge teisterde huizen en winkels spoe dig van nieuw glas zouden kun nen worden voorzien. Glashan delaren in Rotterdam konden aan de enorme vraag snel vol doen. Om negen uur begonnen in het raadhuis besprekingen over het regelen van de schade en over de oorzaak van de ontploffing. On geveer 400 woningen hebben meerdere of mindere schade op gelopen. De technische dienst van de rijkspolitie en de arbeidsinspek- tie zijn tot de konklusie gekomen, dat de explosie moet zijn veroor zaakt door lekkende flessen pro paangas in het cafetaria „Plein- zicht". Over de totale schade valt nog weinig te zeggen. Volgens burge meester Lepelaars lijkt het niet uitgesloten, dat deze schade de 2 a 3 miljoen gulden zal berei ken. De glasschade alleen al loopt in de honderdduizenden guldens. Daarbij komt de schade die in de huizen aan meubilair, plafonds, muren en deuren is aangericht. Voorts werden enke le tientallen personenauto's zeer zwaar beschadigd. Volgens de burgemeester mag het een wonder heten, dat de ex plosie geen slachtoffers heeft ge- eist. Hij is van oordeel dat er zeker doden zouden zijn gevallen, als de ontploffing enkele uren vroeger zou hebben plaats gehad, toen de mensen nog niet in bed lagen. De commissaris van de konin gin in Zuid-Holland heeft gister morgen vroeg al een bezoek ge bracht aan het getroffen deel van Krimpen. Later verschenen ook de hoofdingenieur-direkteur van de provinciale direktie van volks huisvesting en mr. S. J. van der Hoeve, officier van justitie en hoofd van het parket in Rotter dam, op de plaats van de ontplof fing. In de wijde omgeving van de Parijse studentenwijk, vooral op boulevards Montparnasse en Raspail, is het woensdagmorgen in alle vroegte opnieuw tot straatgevechten gekomen tussen betogende studenten en sterke politie-eenlieden. 22 politieman nen en een onbekend aantal de monstranten werden gewond. De politie arresteerde tien studen ten en zeven andere personen. 28 auto's werden beschadigd. Groepen studenten van 100 tot 200 man wierpen barricaden op met behulp van omvergeworpen auto's, materiaal en bouwplaat sen en straatstenen. Van daar werd de politie met stenen en andere projectielen bekogeld. Met traangas en rookbommen werd tegen de studenten opge treden. Tot tweemaal toe wierp de po litie traangas en rookbommen in café's waar betogers hun toe vlucht hadden gezocht. Talrijke personen kregen vergiftigings verschijnselen. Anderen moes ten met kunstmatige ademhaling en zuurstofflessen tot bewustzijn worden gebracht. In de buurt van het metrosta tion Port Royal werd op straat een vuur gestookt. De nieuwe onlusten begonnen nadat een reusachtige optocht van 15.000 studenten, die dins dagavond tamelijk ordelijk was verlopen, was ontbonden en de studenten 's nachts in groepis' van de Champs Elysées naar het studentenkwartier terugkeer den. Zij stootten daar op met schilden beveiligde politieman nen. Reeds bij het ontbinden van de optocht kwam het bij Mont parnasse tot ongeregeldheden, De betoging van dinsdagavond was gericht op vrijlating van de studenten, die bij eerdere de monstraties waren aangehouden en voor een deel tot gevange nisstraffen veroordeeld. De stoet trok van de Place Denfer-Rochereau aan de zuid oostelijke rand van de stad in de richtg van de studentenwijk het Quartier Latin. De politie had vergunning voor de beto ging gegeven maar nadrukke lijk verboden de demonstratie tot het Quartier Latin uit te brei den. Rondom deze wijk was een grote politiemacht samengetrok ken. Toen de optocht de politie mannen had bereikt, zwenkte zij af, waarbij zich geen incidenten voordeden. Op de Champs Elvsèes deden zich wèl ongeregeldheden voor, toen de betogers probeerden ste nen te gooien naar het gebouw van het conservatieve blad „Le Figaro". Zeven politiemannen werden licht gewond. De stu denten riepen „Figaro fascis tisch". Leden van de Franse vereni ging van docenten aan universi teiten en hogescholen hebben zich woensdag achter de studen ten geschaard door de overheid te dreigen met ultimatum, dat de universiteit van Parijs, de Sor- bonne, woensdagavond met ge weld zou worden „bevrijd", als niet werd voldaan aan drie voor- In de periode van 23 oktober 1967, de dag waarop het gemaal „De Blocq van Kuffeler" door koningin Juliana in werking werd gesteld, tot 3 mei j.l. is circa 1.236.000.000 kubieke meter wa ter uit de polder Zuidelijk Flevo land geslagen. Dit komt overeen met een waterschijf met een dik te van 309 cm. Hierbij is inbe grepen 168.000.000 kubieke meter neerslag met een watrschijf van circa 39 cm dikte. Op 23 oktober is men met het malen begonnen bij een stand van 25,5 cm min N.A.P, Op 5 mei was een water stand bereikt van drie meter min N.A.P. Op dat moment was circa 20.000 ha land drooggevallen, dat is ongeveer de helft van de totale oppervlakte. Hiermee is ongeveer negentig procent van het uit te malen water (zonder neerslag) uitgemalen. Verwacht wordt dat de polder eind juni droog zal zijn gevallen. waarden voor beëindiging van de rellen tussen studenten en politie. De vereniging verklaar de zich solidair met de studen ten. „Het hangt van de regering af, of deze bevrijding vreedzaam zal gebeuren", zei de algemeen secretaris van de vereniging. Alain Geismar. Een vreedzame dialoog tussen studenten eh de autoriteiten van het hoger on derwijs, zoals bepleit door pre sident De Gaulle en minister van onderwijs Alain Peyrefitte, kan alleen plaatsvinden, als aan drie voorwaarden is voldaan, aldus Geismar. Deze voorwaarden zijn: vrijlating van de veroordeelde betogers, terugtrekking van de' politie uit de omgeving van de Sorbonne en het Quatier Latin, de studentenwijk, en heropening van de Sorbonne en de univer siteit van Nanterre buiten Pa rijs. De linksgerichte studenten vereniging stelde dezelfde eisen. De vereniging van docenten vertegenwoordigt slechts een deel vkn dé professoren; docen ten en assistenten. Senator Robert Kennedy heeft de eerste werkelijke confronta tie met senator Eugene McCar thy in de strijd om de democra tische presidentskandidatuur ge wonnen. Bij de democratische voorver kiezingen in de staat Indiana versloeg hij ook gouverneur Ro ger Branigin, die voor de demo cratische partij als „favorite son" meedeed. Nadat de stemmen in 61 pro cent van de 4.461 kiesdistricten waren geteld, bleek dat Kennedy reeds 212.107 stemmen ofwel 42 procent had gekregen. Gouverneur Branigin had 148.248 stemmen (29 procent) en McCarthy 143.311 stemmen ''28 procent). Voor de republikeinen was Ri chard Nixon de enige kandidaat. In 2.701 kiesdistricten veroverde hij 324.307 stemmen. Een breed lachende Kennedy verscheen nadat zijn overwin ning duidelijk was geworden, in zijn hoofdkwartier in Indianapo lis om zijn staf en aanhangers te danken. „Uw stem is werkelijk een stem voor een deel geweest, voor een verandering in de Verenigde Staten", zo zei hij. „De kiezers hebben beseft dat wij het beter kunnen doen dan wij het in het verleden hebben gedaan". Voor McCarthy betekende de nek-aan-nekrace met gouverneur Branigin een beter resultaat dan in de opiniepeilingen was voor speld. Waarnemers verwachten daarom een zware strijd tussen hem en Kennedy in de belang rijke voorverkiezingen in Ne braska volgende week, in Ore gon op 28 mei en in Californië op 4 juni. De waarnemers noemen de overwinning van Kennedy waar devol, maar niet genoeg om een massale overloop naar zijn kamp te veroorzaken. Dat Kennedy geen verplette rende overwinning heeft be haald, kan een voordeel zijn voor Hubert Humphrey, maar het is INDIANAPOLIS: Senator Robert Kennedy links zijn echtgenote maakt een V-teken, nadatjhij bij de democratische voorverkie zingen in de staat Indiana de eer ste werkelijke confrontatie met senator McCarthy heeft gewon nen. evengoed mogelijk dat de tame lijk slechte verkiezingsresultaten van gouverneur Branigin een on gunstige invloed op zijn campag ne zullen hebben. In vele politie ke kringen is men van mening dat de gouverneur min of meer 'n campagne voor Humphrey voer de, die te laat was om zich als kandidaat voor de voorverkie zingen in Indiana aan te melden. Nadat de stemmen in 3.314 stembureaus (74 procent van het totaal) geteld waren, was de stand in de democratische voor verkiezingen als volgt: Robert Kennedy 253.689 stem men (42 procent); Robert Brani gin 179.653 stemmen (30 proc.); Eugène McCarthy 165.465 stem men (28 procent). Richard Nixon,- de enige repu» blikeinse kandidaat, had na tel* ling in 3284 stembureaus 394.646 stemmen gekregen, ofwel 74 pro- cent van het totaal der inge schreven republikeinse kiezer».

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9