Studentenoproer in Parijs De beslissende dag van het vietcong-offensief 5llgi'4 Zwaarste straatgevechten sinds de bevrijding in 1944 Reeds 23 Noordvietnamezen in Parijs aangekomen Miljoenen schade door noodweer in West-Duitsland Drie olietankers ontploft in Argentijnse haven De opvolger van „Che" Guevara in de Zuidamerikaanse guerillastrijd AMERIKANEN BOMBARDEERDEN WOONWIJKEN VAN SAIGON HET WEER Collard gaf formatie-opdracht aan koning Boudewijn terug WOENSDAG 8 MEI 1968 24eJaargang— No. 5196 Veel gewonden Handvol agitators. Sympathie betogingen 475 arrestaties Gouverneur van Alabama, mevrouw Wallace, overleden Gouvernementeel werk raad van Europa succesvol Politie-kolonel gesneuveld Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Bataljon omsingeld FATALE BOTSING VAN RIVIERSCHEPEN IN PAKISTAN Van den Boeynants formateur Frank, bij abonnement: TERNEUZEt tHreeteur-Hoofdredarteur: T. van de Sant!* Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per ram 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. nKWo BB In de fameuze Parijse wijk St. Germain des Prés hebben maan dagavond circa tienduizend stu denten, bij wie zich docenten en wetenschappelijke medewer kers van de Sorbonne hadden aangesloten, een ware veldslag geleverd met de politie, In wat sommigen de zwaarste straatge vechten sinds de bevrijding van Parijs in 1944 noemden, wier pen de betogers barricaden op van auto's en bussen, terwijl de politie charge op charge ver richtte om hen terug te drijven. Op sommige punten vielen de studenten zo heftig aan, dat de ordetroepen terug moesten on der een regen van bakstenen, straatkeien, vuurwerk en uit café's gegraaide stoelen. De po litie antwoordde mét traansgas en waterkanonnen en wist ten slotte de boulevard Saint Ger main, waar de strijd zich con centreerde, „schoon te vegen". Er viel nauwelijks meer te ade men, zo dicht was de boven de boulevarn hangende wolk traan gas. Aan beide kanten viel een groot aantal gewonden. Gehelm de Rode-Kruismensen voerden hen met brancards van het met püin en brandende auto's be zaaide strijdtoneel. De betogers, voor ongeveer de helft meisjes, waren uit het zui den van de stad naar St. Ger main des Prés getrokken om van daar op te marcheren naar de Sorbonne. die eind vorige week na onlusten voor onbe paalde tijd was gesloten. Een iterke politiemacht versperde hon de weg. De waterkanonnen werden zo zwaar met allerlei projec tielen bekogeld, dat ze niet veel konden litrichten tegen ,de oprukkende menigte. Eerder op de dag hadden vele honderden studenten aan de rand van het Quartier Latin, de universiteitswijk, al urenlang slag geleverd met de politie, die versterkt was met gendarmes. Daarbij vielen aan de kant van de politie veertig, onder de be togers circa vijftig gewonden. „Een dialoog, ja maar ge weld, nee", verklaarde maan dagavond in een interview voor radio en televisie de Franse mi nister van onderwijs, Alain Pey- refitte. Hij vond dat de univer sitaire autoriteiten moeilijk ge brek aan zelfbeheersing kon worden verweten. Ze hadden ge durende een half jaar „een voorbeeldig geduld" aan de dag gelegd. Ze hadden de studenten toestemming gegeven tot het houden van politieke bijeen komsten aan de universiteit van Nanterre bij Parijs en aan de Sorbonne, maar die bijeenkom sten waren ontaard in oproepen tot sabotage en incidenten en tenslotte was ingrijpen van de politie onvermijdelijk gewor den, zei Peyrefitte. De politie .was naar zijn zeggen tussenbei de gekomen om de grote meer derheid van de 180.000 Parijse studenten tegen „een handjevol sgitators" Ut fe Zie minister wees er tevens op, dat het universitaire onderwijs sinds enkele jaren een snelle demo cratisering doormaakt. Ook in andere Franse steden betoogden studenten uit sympa thie met hun Parijse collega's. In Grenoble liep een tiental be togers lichte verwondingen op. Drie politiemannen raakten hier gewond. In Straatsburg tracht ten circa duizend studenten naar het gebouw yan een plaat selijke krant te marcheren, die hun vijandig gezind zou zijn. Door ingrijpen van de po.litie konden zij Kun 'doel niet bereiken. Vierhonderd zestig personen die tijdens de betogingen van maandag verwondingen hadden opgelopen, zijn overgebracht naar ziekenhuizen. Velen kon- j PARIJS: Een strident slingert een keisteen naar een politieauto tij dens de ernstige ongeregeld heden, terwijl persfotografen zijn aktie vastleggen. den na behande'ing het zieken huis weer verlaten. Ook zijn een honderdtal orde bewakers min of meer ernstig gewond. De enige ernstig ge wonde is een politieagent die werd getroffen door een straal ammoniak. In het Quartier Latin zijn 109 personen gearresteerd, onder wie 33 buitenlanders. In de studentenwijk waren ar beiders gisteren bézig de bestra ting te herstellen, de straten schoon te maken en de barrika- den op te ruimen. Blijkens dinsdagmorgen ont vangen berichten zijn in totaal 475 personen in hechtenis geno men. onder wie 33 buitenlanders. Onder de meer dan vierhonderd personen die verwondingen op liepen. bevinden zich 203 politie mannen en twee hoge politie officieren. Een zestigtal betogers bevond zich dinsdagmorgen nog in een ziekenhuis naast 't hoofd bureau van politie. Zij staan ter beschikking van de justitie. In Parijs arriveerde dinsdag een eerste groep van 23 leden van de Noordvietnamese delega tie voor de onderhandelingen met de Amerikanen over Vietnam, ter wijl de leider van de delegatie, minister zonder portefeuille Koe- an Thoey, uit Hanoi vertrok om via Peking en Moskou eveneens naar de Franse hoofdstad te rei zen. Hij wordt donderdag in Pa rijs verwacht. Kolonel Ha Van Lau zei bij aan komst in Parijs „optimistisch" te zijn over het komend overleg. Zijn groep waartoe ook twee vrouwen behoren is vooruit gekomen om de technische de tails voor te bereiden. Naar in Hanoi bekend is ge maakt, behoren tot de Noordviet- Mevr. Lurleen Wallace, gou verneur van de Amerikaanse staat Alabama, is dinsdag in haar slaap overleden. Zij leed al enige tijd aan ingewandskanker, waar voor zij het afgelopen jaar ver scheidene keren in een zieken huis is behandeld. Mevr. Wallace, die 41 jaar is geworden, volgde in januari vo rig jaar haar man als gouverneur op. Haar echtgenoot kwam op grond van wettelijke bepalingen niet voor een nieuwe ambtster mijn in aanmerking. Mevr. Wai- loce was evenals haar man voor standster van rassenscheiding. Plaatsvervangend gouverneur Albert Brewer zal haar als eou- jr!£rnftui?-x»volee«. namese delegatie onder meer ko lonel Ha Van Lau, ambassadeur; Ngoeyen Minh Ky, chef van de verbindingsmissie van de gene rale staf van het volksleger bij de internationale controlecom missie; Ngoejen Thanh, die als perschef zal optreden, en Phan Hien, direkteur van de afdeling Amerika van het ministerie van buitenlandse zaken. De Zuidvietnamese ambassa deur in de Verenigde Staten, Boei Diem, deelde tijdens een korte tussenlanding op het Pa rijse vliegveld Orly mee, dat hij volgende week naar Parijs komt aan het hoofd van een groep waarnemers van tien man die de regering in Saigon zendt. De samenstelling van de Ame rikaanse delegatie, die onder lei ding zal staan van algemeen am bassadeur Averell Harriman met als diens naaste medewerker oud-onderminister van defensie Crus Vance, is nog niet bekend gemaakt. Een zeer snel tot ontwikkeling gekomen onweer, dat met een snelheid van bijna 100 km per uur voortjoeg, heeft maandag middag in de wijde omgeving van de Westduitse stad Neurenberg voor miljoenen schade aange richt. Op de meeste plaatsen duurde het onweer, dat gepaard ging met wervelstormen en ha-:, gel, slechts enkele minuten. In Neurenberg was het midden op de dag zo donker, dat de auto's met licht reden. Verscheidene straten kwamen in een oogwenk blank te staan. De schade in de stad viel mee. Op het platteland woedde de storm veel heviger. Vooral in het stadje Münchberg werd ernstige schade aangericht. Geladen treinwagons werden om vergeworpen en daken van ge bouwen gerukt. Een boerderij werd volkomen vernield. Bij Bayreuth ontspoorde de lo- komotief van een Amerikaanse militaire trein, die op ontwortel de bomen was gereden. Op een bouwplaats in Bamberg knapte een 28 meter hoge kraan af als een lucifer. De machinist over leed aan zijn verwondingen. Op vele plaatsen werd het verkeer belemmerd door bomen die over de weg lagen. In de Argentijnse havenplaats Ensenada zijn maandag drie Ar gentijnse olietankboten ontploft, waardoor acht mensen om het leven kwamen en haveninstalla ties in brand vlogen. De drie schepen de 9.809 ton metende „Islas Orcadas", de 12.741 ton metende „Frayluis Beltran" en de „Cutral Co" van 12.712 ton zonken in de ondiepe Plata- rivier. Het ongeluk onts' jTtl door een explosie aan boord van de „Islas Orcadas", die 12.000 ton olie ver voerde. Brandende stukken van dit schip kwamen op de andere schepen en op havengebouwen terecht. Door de vluchtende be woners van de getroffen plaats werden de wegen versperd, waar door het reddingswerk werd be moeilijkt. De schade wordt ge schat op 8,5 tot 10 miljoen dol lar. Peter Smithers, secretaris-gene raal van de raadgevende vergade ring van de raad van Europa, heeft dinsdag in Straatsburg er de aan dacht op gevestigd, dat het inter gouvernementele werk van de raad van Europa succes heeft, juist in een tijd dat andere Europese orga nisaties in een crisis-situatie ver keren. Ook zei hij dat de Oost- europese landen toenemende inte resse voor het werk van de raad toonden. Smithers zal trachten een werk- gToep te vormen van secretaris sen-generaal van Europese organi saties om het probleem van de technologische achterstand te be studeren. De groep zal nauwe sa menwerking zoeken met de ge meenschappelijke markt en sugges ties doen, die door de daarvoor het meest in aanmerking komende or ganisaties moeten worden uitge werkt. Smithers zei nadrukkelijk dat dit initiatief niet bedoeld is als een alternatief voor bijvoorbeeld het Benelux-initiatief en de Fanfani- voorstellen tot uitbreiding van de gemeenschappelijke markt. De vietcong zette dinsdag de aanvallen in de buitenwijken van Saigon voort op wat in mi litaire kringen de beslissende dag werd genoemd. Men was van oordeel dat de restanten van de vietcong-eenheden die zon dag het offensief inzetten, zon den worden uitgeschakeld, als zij niets nel versterkingen kre gen. Er werd zwaar gevochten op acht kilometer van het stads centrum, waar tussen het vlieg veld Tan Son Nhoet en de Chi nese wijk Cholon naar schat ting twee vietcong-bataljons, on geveer 900 man, werden bestre den door Zuidvietnamese troe pen met steun van de lucht macht. Het vliegveld was weer open voor de burgerluchtvaart, hoewel er nog door sluipschut ters werd geschoten en er ook enkele raketten vielen. Andere plaatsen die onder raketvuur lagen, waren het hoofdkwartier van generaal Westmoreland, het nationale politiehoofdkwartier en de elektriciteitscentrale. Ten westen van de stad voch ten Zuidvietnamese bataljons en Amerikaanse infanterie tegen vietcong-eenheden die in de richting van Saigon waren ge trokken. Behalve de gevechten om Sai gon en de gevechten in 't noor den van het land, die reeds vóór het jongste offensief aan de gang waren, vonden er geen grote acties plaats. Militaire kringen zeiden dat 't grote ver schil met het „tet"-offensief van januari is, dat de voornaamste aanval nu van buiten de stad kwam. Gevangenen hebben gezegd dat zij kruispunten buiten de stad in handen hadden moeten houden, opdat versterkingen naar de stad konden komen. De Kolonel Francisco Caamano Deno, die hoofd is geweest van het „constitutionalistische be wind" in de Dominicaanse repu bliek, is wijlen Ernesto „Ch«" Guevara opgevolgd als Fidel Castro's guerrillaleider in La tijns-Amerika, zo heeft een funk- tionaris van de inlichtingendienst van het Venezolaanse leger maandag in Caracas meegedeeld. In het blad „El Mundo" had een artikel gestaan, waarin werd gezegd dat Caamano de onder mijnende organisatie van het Cu baanse bewind leidt. De funktio- naris zei dat deze bewering „zeer dicht bij de waarheid is". Het Venezolaanse ministerie van de fensie wilde hierover niets zeg gen. Volgens de funktionaris had men op in West-Venezuela ge sneuvelde guerrillastrijders do cumenten gevonden. Deze docu- mehten en ontcijferde boodschap pen in code hadden de al eerder tegen Caamano gerezen verden kingen bevestigd. Caamano was tot voor kort militair attaché van de Dominicaanse republiek in Londen. Van militaire zijde in Caracas werd maandag meegedeeld dat bij een offensief in het westen van Venezuela, dat twee weken heeft geduurd, minstens 26 Cas- trogezinde guerrillastrijders zijn gesneuveld. Er zouden zich on langs in dit gebied 80 guerrilla strijders hebben bevonden. OOSTELIJKE WIND Om een depressie boven de Oost zee stroomde koude onstabiele lucht over het grootste deel van Europa. Daarin kwamen op vele plaat sen buien voor waarvan sommige met hagel of onweer. De middagtemperaturen kwa men in het algemeen niet hoger dan 10 tot 15 graden in Frankrijk, de Benelux, Duitsland, Zwitser land. Kouder nog was het in Schot land en Noordscandinavië, daar viel plaatselijk natte sneeuw en werd het niet warmer dan 2 tot 6 graden. Ten oosten van de lijn Moskou midden Italië was het warm weer en kwamen de middagtem peraturen tot 25—30 graden. Intussen is bij zuid-Ierland een nog in betekenis toenemende de pressie aangekomen welke een oostelijke koers volgt en het ko mende etmaal voor het weer bij ons van belang. Op de nadering van deze depressie draait de wind bij ons naar oostelijke richtingen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Wisselend bewolkt met nog slechts hier en daar een bui. Later op de dag vanuit het wes ten toenemende bewolking, mo gelijk met enige regen. Het eerst in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige naar oostelij ke richtingen krimpende wind. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 8 MEI v.m. n.m. Breskens 10.31 11. Temeuzen 11.07 11.36 Hansweert 11.41 12.10 Walsoorden 11.40 12.09 DONDERDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 11.34 11.54 Temeuzen 0.10 12.30 Hansweert 0.44 1.04 Walsoorden 0.43 1.03 Mei 8 9 10 ZON op onder MAAN op onder 4.58 20.16 14.51 3.31 4.56 20.18 16.17 3.43 4.54 20,20 17.47 3.54 vietcong-eenheden die in de stad vechten, waren in kleine groepen geïnfiltreerd. Een Zuidvietnamese woord- SAIGON: De 15-jarige Ta Thai Manh, de jongste strijder bij de Zuidvietnamese Rangers, rookt een sigaretje in afwachting van vervoer naar een hulppost. De jongen is gewond geraakt tijdens gevechten met de vietcong in de wijk Cholon. In maart is hij on derscheiden met een medaille omdat hij heeft geholpen bij de gevangenneming van zeven viet- congstrijders. voerder zei dat sedert zondag in de stad meer dan 202 vietcöng- soldaten zijn gedood. Buiten Sai gon waren hun verliezen veel groter. De regeringstroepen heb ben 22 doden en 116 gewonden. Tot degenen die dinsdag sneu velden, behoorde politiekolonel Dam Van Qoey, chef operaties van het nationale hoofdkwartier. Het Noordvietnamese persbu reau meldde gisteren, dat de viet cong op 25 april twee Zuidviet namese militairen heeft vrijge laten, die eind maart gevangen waren genomen „ten bewijze van de politiek van verdraagzaam heid en menselijkheid." Amerikaanse en Zuidvietna mese vliegtuigen bombardeerden dinsdag woonwijken van Saigon aan de grens van Cholon, die door de bevolking zjjn verlaten. Ame rikaanse pantsereenheden wor den gereed gehouden om de Zuid vietnamese troepen te steunen, maar zijn nog niet in aktie ge komen. De zwaarste slag woedde in een rietvlakte ruim. 25 km ten noorden van Saigon, waar een vietcong-bataljon werd omsin geld en vervolgens uit de lucht en met tanks en artillerie werd bestookt. In deze strijd sneuvel den 124 vietcongleden, terwijl de Amerikaanse verliezen vier do den en twee gewonden bedroe gen. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder werden de vietcong- eenheden vaak door de Ameri kanen verrast, terwijl zij op weg waren naar de hoofdstad. De voorzitter van de Belgische socialisische partij, Leo Collard, heeft zijn pogingen om een re geringscoalitie te vormen van de B.S.P. met de christen-democra tische C.V.P. opgegeven en zijn opdracht aan koning Boudewijn teruggegeven. Collard verklaarde, dat de C.V. P. na 14 dagen van vooroverleg met een socialistische delegatie had geweigerd definitief voor een C.V.P.-B.S.P.-coalitie te kiezen en meteen onderhandelingen over een regeringsprogram te be ginnen. De C.V.P. wilde verdergaand algemeen overleg over de Vlaams-Waalse geschillen en de Volgens het Pakistaanse pers bureau zijn maandag bij een bot sing tussen riviervaartuigen bij Monsjiganj in de buurt van Dac ca vermoedelijk 67 mensen ver dronken. noodzaak van hervormingen, waarbij ook de liberale P.V.V. moest worden betrokken, alvo rens een definitieve keuze van regeringspartners en program ma zou worden gedaan. Deze procedure wenste Collard niet voor zijn rekening te nemen. Het land heeft dringend een re- gering nodig, zo zei hij. Overleg van de drie nationale partijen zou volgens hem slechts tot ver doezeling van de problemen en onduidelijke compromissen kun nen leiden. Koning Boudewijn heeft dins dagochtend de aftredende Belgi sche minister-president, Paul van den Boeynants, belast met de vorming van een nieuwe regering. Van den Boeynants, die de af gelopen twee jaar een coalitie van de christen-democratische C.V.P. en de liberale P.V.V. heeft geleid, kreeg de opdracht, nadat Collard zijn poging had opge geven om een coalitie van zijn partjj met de C.V.P. te vormen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1