Van 12/15 juni krijgt Terneuzen weer een braderie met veel attrakties DE JUWELENROOF Men verwacht minstens 100.000 bezoekers Te veel melk en te veel boter Er moet een eind/ komen aan touwtrekkerij der gemeentebesturen Noordvietnamese troepen drongen Cholon binnen ROOD BLAUWE VLAG WAPPERDE UITDAGEND IN CHINESE WIJK Burgemeester van Bergen op Zoom pleit voor Schelde-Rijn-Deltaprovincie DE VRIJE ZEEUW Donderdag 9 mei 1968 Kabel gestolen die onder stroom stond Twee woningen door brand verwoest 2000 doden. Subsidiëring een oneconomische toestand De paus in augustus naar Bogota Griekse olietanker gezonken Vietcongvlaggen voor Amerikaanse kazerne in Duitsland Bïafranen vernietigen Nigeriaanse schepen Stedenstrijd HELMA FIT Weinig zinvol Concurrentie Hart transplantatie- patiënt Cobb in Houston overleden Pagina 2 Voor de derde achtereen volgende maal zullen de mid denstanders uit de Noord straat en omgeving dit jaar een braderie organiseren. Het evenement zal plaats vinden van 12 tot en met 15 juni en burgemeester Aschoff zal ook nu weer hét officiële startsein geven om 2 uur des middags. Niet alleen hierdoor wordt de belangstelling van het ge meentebestuur voor deze middenstandsaktie gedemon streerd. Voorzitter en secre taris van de H.C.T.-afdeling Noordstraat en omgeving, de heren G. Ververs en I. de Mul, spraken over een fantastische medewerking bij de voorbe reidende werkzaamheden. Zo zal het aannemingsbedrijf W. J. de Bruijn uit Terneuzen rekening houden met de bra derie door de rioleringswerk zaamheden op de hoek Noord straatVlooswijkstraat enke le dagen op te schuiven. OPERETTEMUZIEK De entree van de Noord straat zal gedurende de bra derie getooid zijn met een bloementapijt, waarop mid denin een grote viool. Het be stuur van de H.C.T.-afdeling heeft dit jaar namelijk als onderwerp voor costumering en muzikale omlijsting van de braderie de operette gekozen en wil deze door de uitbeel ding van een muziekinstru ment aangeduid zien. Het tal rijke publiek dat, naar de or ganisatoren verwachten, de 80.000 van het vorig jaar zal overtreffen, zal dus wande lend langs de kramen, oog in In Boxmeer heeft dinsdag nacht een brutale en zeer gevaar lijke diefstal plaats gevonden van koperdraad. In de Veerstraat werd over een lengte van bijna 700 meter het koperdraad gesto len van het elektrisch laagspan ningsnet, dat onder stroom stond. De totale lengte van het gestolen draad bedraagt ruim km. Het draad vertegenwoordigt 'n waar de van ongeveer 8.000 gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De rijkspolitie van Box meer heeft een intensief onder zoek ingesteld. In Musselkanaal heeft dinsdag avond een felle uitslaande brand een dubbele woning, bewoond door de families B. Ossel en H. Moesker, verwoest. Een gedeelte werd door het vuur vernield, ter wijl het tweede gedeelte ernstige waterschade opliep. De familie Ossel was tijdens de brand niet aanwezig. De inboedel van deze familie ging geheel verloren. De brandweer van Stadskanaal be streed het vuur. De inboedels wa ren verzekerd, maar de woning, toebehorend aan de weduwe Mu- thert te Musselkanaal. was niet verzekerd. De oorzaak van de brand was vermoedelijk kortslui ting. oog komen te staan met het vrolijke weewtje en de lusti ge boer. De eveneens vro lijke vrouwtjes van Windsor zullen zich wellicht ook in de stalletjes verschansen. Bekende operettemelodieën zullen de romantische sfeer verhogen, evenals de feest verlichting. Voor de muzikale opluistering zorgen o.a. de Zaamslagse harmonie „De Volharding", 't bekende fan farekorps uit Zuidzande en de eigen Terneuzense harmonie. Verder zullen spelen de „Boe- renkapel" uit Terneuzen, „Die lustige Bursche" uit Breda en het bekende draaiorgel „De Waterman" zal door de stra ten trekken. DRUMBANDS Op de morgen van de slui tingsdag, zaterdag 15 juni, is er evenals vorig jaar een „tic ker parade". Vijf drumbands en de majorettes van Terneu zen zullen zich op verschillen de punten opstellen en elkaar ontmoeten in de Noordstraat, waar zij, spelend en mar cherend worden bedolven on der confetti. Op de sluitingsavond komt er een groot hammondorgel, de Ham X 66, hetwelk een ge zellig afscheid van de brade rie zal verzorgen. Andere attrakties zijn o.a. de capriolen van een slangen mens, de vingervlugheid van een goochelaar en de komst van een oud-vaderlandse pop penkast. Ook dit jaar zal er op het Molenzicht een kunstmarkt worden gehouden, waaraan onder meer Jan Juffermans zijn medewerking zal ver- lenén. KARAVAAN Zeeuws-Vlaanderen zal op de gebeurtenissen worden voorbereid door -de traditio nele auto-karavaan, die op 10 juni door de dorpen trekt om den volke kond te doen van de Terneuzense braderie en al wat daarmee samenhangt. De belangstelling van de handeldrijvende middenstand in de Noordstraat en om geving is van dien aard, dat er nu reeds 52 deelnemers zijn, hetgeen 35 procent meer is dan vorig jaar. Het hardwer kende afdelingsbestuur ver wacht er nog meer. De nieuwe rode en blauwe vlag met gele ster van de vletcong wap perde woensdag sedert de vroege ochtenduren In de Chinese wijk Cholon in Saigon op nog geen zes kilometer van het presidentiële paleis. De vlag was gehesen op de vierde dag van het nieuwe vlet- cong-offensief, dat zich steeds ster ker op de Zuidvietnamese hoofd stad concentreert, waar hevige ge vechten worden gemeld, onder meer tegen een Noordvietnamese eenheid van ongeveer 1000 man. Gevechtshelikopters hebben de omgeving gemarkeerd van het ge bouw, waarop de vlag hangt en doken er steeds weer op neer, hun vernietigende last uitwerpend. Te gen het middaguur hing de vlag nog steeds uitdagend te wapperen. In Cholon zijn talloze branden ontstaan en duizenden burgers ont vluchten de wijken in het westen van Saigon. Er is .voor vier van de acht districten van de hoofd stad een volledig uitgaansverbod van kracht. Pantsereenheden, poli tievoertuigen en ambulances snel den door de stad, terwijl op som mige plaatsen in Saigon straatge vechten aan de gang waren en Amerikanen en Zuidvietnamezen buiten de stad hun acties voortzet ten tegen vijandelijke eenheden, die de ingesloten troepen in Sai gon trachten te bereiken. Het gebied waar het uitgaans verbod gold, leek uitgestorven, maar elders in de Zuidvietnamese hoofdstad ging het leven zijn nor male gang. Een zwembad op enke le kilometers van Cholon deed goede zaken en journalisten die naar de Chinese wijk wilden, on dervonden vertraging door ver keersopstoppingen. Volgens luitenant-generaal Ngoe- jen Khang, die met de verdediging van Saigon is belast, heeft het jongste offensief de vletcong al 2000 man aan doden gekost. Khang zei te verwachten dat binnen een week de normale toestand zal zijn hersteld. In de rest van het land is het betrekkelijk rustig. De strijd rond Dong Ha en Gio Linh in het noor den scheen in hevigheid af te ne- De verhoging van de melk prijs heeft hier en daar ver wondering gewekt, omdat het bekend is, dat Nederland mo menteel veel te veel melk pro duceert, een ontstellend over schot aan boter heeft en ook nog een surplus aan kaas en melkpoeder fabriceerde. Het zou dus voor de hand liggen, dat de prijzen van de melk en van de melkprodukten om laag gingen, zodat er meer melk, boter en kaas konden worden gekocht. Maar onze regering tobt met de moeilijkheid, dat er een uit kering aan de boeren moet worden gedaan voor de ge leverde melk krachtens de overeenkomsten in de E.E.G. Die richtprijs was zo hoog, dat da veehouders er steeds meer koeien bij fokten en bij koch ten, om zoveel mogelijk melk te kunnen leveren. Daardoor steeg ook de botervoorraad en kwamen we in een melkspi- raal terecht. De oplossing kan alleen maar worden gevonden in een verhoging van het vet gehalte in de consumptiemelk. Nog altijd verkopen de fabrie ken de gestandaardiseerde melk. Hoe eerder wij terug keren naar de volle melk, des te eerder komt er evenwicht. Want als de melk zijn vet houdt, is er minder room om te karnen, krijgt de klant weer 100 waar voor zijn geld en is het gerechtvaardigd de ge bruiker iets meer te laten be talen, zodat de schatkist de boeren niet meer behoeft te subsidiëren, hetgeen in feite een oneconomische toestand is. Wat er daarna aan melk te veel wordt geproduceerd, zal het beste kunnen worden in geblikt voor de zeven magere jaren, die ongetwijfeld op de vette jaren zullen volgen. men en op enkele kilometers van Hoeé leverden de Amerikanen strijd met een Noordvietnamees bataljon, waarbij volgens een Ame rikaanse opgave 59 Noordvietna- mezen en één Amerikaan werden gedood. Paus Paulus heeft woensdag tijdens een algemene audiëntie meegedeeld, dat hij naar Bogota zal gaan ter gelegenheid van het internationale eucharistische congres, dat daar van 18 tot 25 augustus a.s. wordt gehouden. Het wordt de zesde buiten landse reis van paus Paulus in de vijf jaar van zijn pausschap. Hij heeft het heilige land, India New York, Fatima in Portugal en Istanbul bezocht. De paus zei dat zijn bezoek aan Columbia twee of drie da gen zou duren. Hij zal de laatste vergaderingen van het congres bijwonen en onmiddellijk daarna de algemene conferentie van Latijns-Amerikaans bisschoppen openen. Verwacht wordt dat het eu charistische congres meer dan een miljoen pelgrims uit alle de len van de wereld zal trekken. De Griekse olietanker Andron van 10.431 ton is woensdag ge zonken op 80 mijl ten noorden van Luderitz een havenstad in zuidwest-Afri'ka. Drie schepen, een Nederlandse sleepboot, een Frans eri een 'Por tugees vrachtschip, voeren naar de plaats waar het schip gezon ken is, Voor reddingsacties. De Andron was onlangs in Durban geweest voor reparaties aan de romp. Zaterdag is het schip in de buurt van Kaapstad waar genomen door een vliegtuig. Het schip maakte toen slagzij naar stuurboord en verloor olie, maar is Kaapstad voorbijgevaren. Havenautoriteiten in Kaapstad vertelden dat de Andron vóór hij zonk, s.o.s.-séienen had uitgezon den. Later meldde de radio van Walvisbaai dat de Andron bezig was de reddingsboten uit te zet ten. Drie dagen lang hebben voor een Amerikaanse kazerne in München de rood-blauwe vlag gen van de vietcong gewapperd. Tot en met woensdag, de ver jaardag van de Duitse capitulatie in de tweede wereldoorlog, had de „socialistische Duitse studen- tenbond" (S.D.S.) voor de kazer ne een tentenkamp ingericht om de Amerikaanse soldaten tot desertie aan te zetten. Er is echter maar één niet nuchtere Amerikaan het „deser tiebureau" binnengegaan, die enige ogenblikken later door een vriend werd teruggehaald. Bij verscheidene mislukte po gingen om manschappen in Port Harcourt aan land te zetten heb ben Biafraanse strijdkrachten meer dan 150 schepen van de Ni geriaanse marine vernietigd. Daarbij waren verscheidene troepentransportvaartuigen en patrouilleschepen van Russisch fabrikaat, zo wordt in een woens dag uitgegeven Biafraans militair communiqué gezegd. De verlie zen aan manschappen aan de zijde der Nigerianen zouden aan zienlijk zijn. Port Harcourt is een belang rijke haven, die de Nigerianen al geruime tijd in handen trachten te krijgen. AMSTERDAM: Dinsdag is het nieuwe gebouw van de Neder landse Bank officieel door Net koninklijk paar geopend. Op dat foto zien we hoe koningin Juliana een oorkonde, ter herinnering aan de opening, ondertekent. „De bestuurlijke indeling van 't gehele gebied van de Schelde- Rijn-delta steunt op geen enkele manier op sociaal-economische realiteit. We zitten met grenzen die zin hadden op het einde van de 80-jarige oorlog. Wat er nu allereerst moet gebeuren, is het gehele deltagebied, van Gent en Antwerpen in het zuiden over Zeeland en de Brabantse wallen heen tot en met het gebied van de Nieuwe Waterweg in 't noor den, een moderne bestuurlijke struktuur geven, bijv. op het ni veau van een provincie", aldus drs. L. J. M. van de Laar, burge meester van Bergen op Zoom, in het stadhuis van zijn gemeente tijdens een toespraak tot deel nemers aan een woensdag begon nen tweedaagse persexcursie door het westelijk gedeelte van Noord-Brabant. Die excursie was georganiseerd door de vereniging voor Nederlands fabrikaat. Wat men thans alom waar neemt, is een stedenstrijddie identiek is aan die uit de laat middeleeuwse periode. Als reak- tie daarop is toen het centraal ge zag gegroeid, dat thans naar de mening van burgemeester Van de Laar op sociaal-economisch ge bied zoek is. „De lippendienst die thans aan samenwerking wordt bewezen, gaat in één adem met concurren tiestrijd in het groot en in het klein op bestuurlijk niveau. Die touwtrekkerij leidt tot een heil- PARIJS: De leider van de groep „kwartiermakers" voor de ko mende Amerikaans-N oordvietna- mese conferentie in Parijs, kolo nel Ha Van Lau, gefotografeerd bij zijn aankomst op het vlieg veld Le Bourpet. door B, J. WITHUIS 19) „Zo, da's wel heel precies op tijd. Soms nog meer van dat spe ciale Pit-nieuws?" De stem van de inspekteur klonk niet bijster opgewekt. „Nee, maar Tim is inmiddels gearriveerd. Hij leest de rappor ten van Helma en mij en wilde de tijd benutten." „Begrepen. Kom maar even langs. Ik zal ze beneden waar schuwen, dan kun je direkt door lopen. Er zit trouwens ook nogal wat pers in de hal. Ik wil, voor ik ze een verhaaltje geef. wel even met je overleggen." Tien minuten later vervoegde Pit zich bij de wachtcommandant. Hij kon direkt doorlopen, doch werd op weg naar de trap enkele malen staande gehouden door jongens van de krant. „Bent u in deze zaak betrok ken?" „De moord op Lelijke Govert. U bent er toch vanavond in de buurt geweest?" „Toe nou, jongens" zuchtte Pit. „Ik ga naar de inspekteur en zal er voor zorgen dat jullie behoor lijk nieuws uit de eerste hand krijgen. Maar nu kan ik toch niks zeggen. Hoe vlugger je me door laat, des te eerder hebben jullie je verhaal." „U bent er dus bij betrokken" stelde dé verslaggever met vol doening vast. - „Heel knap geconcludeerd" hoonde één van de collega's. „Jij wordt nog Sherlock Holmes. Maar laat hem nou met rust. Je houdt de zaak alleen maar op. En wij sluiten om half twee." Pit trof Jackie in gezelschap van twee van diens bekwaamste rechercheurs. Kennelijk werd er een spoed-krijgsraad gehouden. „Ga er bij zitten" wees Jackie hem een vrije fauteuil, „we zijn net klaar." „Klaar voor wat" vroeg Pit. „Nou, op de eerste plaats gaan we achter de vermoedelijke moordenaar van Lelijke Govert aan." „Wat zeg je" riep Pit verbaasd uit, „wil je beweren, dat je een spoor hebt?" „Waarschijnlijk wel. We heb ben de buurt nogal grondig ver hoord, zij het in bliksemtempo. En er is een vent gesignaleerd, die tegen kwart over acht het huis van Lelijke Govert is bin nengegaan. Een minuut of vijf later is hij vertrokken. Het staat wel vast, dat hij geen van de vijf gezinnen heeft bezocht die op die trap wonen. Hij is dus vrijwel zeker bij Lelijke Govert binnen geweest, t Is lang niet onmoge lijk dat hij de moord heeft be gaan. In elk geval is het een be langrijke getuige." „Klopt de tfjd met de mening van de dokter over het tijdstip van de moord?" „Zo ongeveer. Morgen krijgen we het definitieve rapport." „Hoe denk je die kerel te krij gen?" „We hebben een behoorlijk signalement." „Nou, laten we ook eens een gelukje hebben in deze zaak" vond Pit, „en nog nieuws van mijn kennis, of beter van die van Jopie?" „Nee, niet meer komen opda gen." „Het zou misschien verstandig zijn in die buurt ook eens een praatje te gaan maken" opperde Pit. „Ik denk, dat als we die snaak terugvinden we net zo'n goeie getuige hebben als jouw bezoeker van Lelijke Govert." „Je stelt wel heel veel belang in hem, hé" merkte de inspekteur op. „Ik moet zeggen, dat het ver haal dat hij je heeft verteld me nogal aannemelijk in de oren klonk." „Mij ook" zei Pit, „dat is het niet. Maar dat hij is verdwenen is in besliste tegenspraak tot z'n houding en "z'n beweringen van vanmiddag. Ergens zet het z'n eigen verhaal op losse schroeven." „Denk je nog steeds" viste de inspekteur, „dat Lelijke Govert misschien geen medeplichtige van de bende is geweest?" „Ik zal het tegendeel niet be weren" antwoordde Pit, „maar zeker ben ik er in geen geval van. De zaak loopt mij te vlot in vaste richting en wij zijn het nu niet bepaald die aan het stuur zitten." „Een normale gang van zaken in het begin" vond Jackie, die, op grond van het spoor in de zaak van Lelijke Govert, optimis tische toekomstverwachtingen scheen te koesteren. „Als we iets meer te weten komen zijn wij het wel die aan de touwtjes gaan trekken.". „Hoe kom je meer te weten?" „Door veel te vragen" lachte de inspekteur. „Als je even tijd hebt kun je een verhoor mee maken. Ik heb namelijk een ar restant!" „Wat" zei Pit verrast, „wie heb je? Die Belg/of één van die auto dieven?" „Geen van beiden; vermoede lijk de brandstichter." „Wie is het?" „Het zal je verbazen" zei de inspekteur. Hij gaf de recher cheurs een wenk dat ze konden vertrekken. Hij pakte de hoorn van de telefoon op, maar Pit on derbrak het gebaar. „Een ogenblikje. Hoe is de volgorde. Beneden zit de pers, op mijn kamer wacht Tim. Geef je hun eerst het verhaaltje over Lelijke Govert of wil je er die arrestatie bij doen?" „Liefst beide" zei Jackie. „Die arrestatie zal wel raak zijn. Ik denk dat ik een bekentenis los krijg. Dat kan dan in de ochtend bladen. Dat houdt ze meteen even zoet in die zaak van de moorden. Want de kranten zullen zo zoet jesaan wel weer vervelend gaan worden." „Dat is hun vak" zei Pit, „en verder jouw zaak. Doe mij een plezier en houdt mijn bureau er zoveel mogelijk buiten als je kunt. Liefst helemaal. Vraag het hun maar, ze mogen me wel." (Wordt vervolgd.) loze strijd, die tot velerlei wrij vingen aanleiding zou kunnen geven. Allerlei ontwikkelingen krui sen elkaar, zonder dat de centrale overheid het laatste woord spreekt", aldus de burgemeester, „Op centraal niveau uitgestippel de beleidslijnen worden niet vol gehouden en er ontstaat een ver snippering, waar niemand mees wijs uit kan worden." „Aan de gemeente Bergen op Zoom is een rol toebedeeld niet door de gemeente in het plan Reimerswaal. Zij wil die taalt graag op zich nemen, als zij enige zekerheid heeft, dat het areaal wordt benut en haar rol wordt gehonoreerd". De burgemeester is daarvan niet overtuigd, temeer niet omdat hij onlangs in de krant heeft moeten lezen, dat het ha- venbeleid in het deltagebied ia gewijzigd. Als vertegenwoordi ger van de provincie Noord-Bra bant in het zeehavenoverleg was hem van een wijziging niets be kend. In dat zeehavenoverleg hebben zitting de provincies Zeeland en Noord-Brabant, de gemeente Rotterdam en' Rijn mond. Voor zulk een onaange kondigd gewijzigd beleid heeft hij weinig waardering. Het lijkt hem ook weinig zinvol. Er moet volgens de burgemees ter worden gekeken naar de con currentie op het gebied van de Westeuropese zeehavens. Het deltagebied moet bedacht zijn op concurrentie van West- Ierland, Hamburg, de westkust van Frankrijk. Het is za. geen kwestie van concurrentie van Antwerpen. Het gaat erom, of Europoort in de Schelde-Rijn- delta komt, dan wel in de om geving van Le Havre of aan de kust van West-Ierland. „De centrale overheid kijkt te veel naar ad hoc-ontwikkelingen en neemt te veel ad hoc-beslis- singen. De wortel van alle kwaad is de belangentegenstelling. Zij kan worden opgevangen door een juist gestruktureerd be stuurlijk niveau. Dan zal een eind kunnen ko men aan de touwtrekkerij, waar in ieder gemeentebestuur wel mee moet doen, wil het overeen komstig zijn plicht zijn uiterste best doen om de belangen van de gemeente te dienen." De 48-jarige lames Cobb, die zondag in Houston (Texas) het hart van een 15-jarige jongen kreeg, is woensdagochtend over leden. De vertegenwoordiger James Cobb uit Alexandria (Louisiana) was de elfde man, op wie eén harttransplantatie werd uitge voerd. De ingreep vond plaats in 't St. Luke-ziekenhuis van Hous ton, waar het operatieteam on der leiding stond van dr. Cooley, die de vrijdag daarvóór al een harttransplantatie verrichtte op de 47-jarige Everett Clair Tho mas en dinsdag op de 62-jarige John Stuckwish. Beiden zijn nog in leven. Een woordvoerder van het St. Luke-ziekenhuis zei, dat het overlijden van Cobb te wijten was aan complicaties. Zijn licha melijke weerstand was afgeno men, hetgeen waarschijnlijk heeft geresulteerd in het staken van de lever- en nierfunkties. Het ge transplanteerde hart is niet af gestoten en 't werkte uitstekend, totdat zich de complicaties voor deden. Gedurende de laatste achl uur van zijn leven waren de art sen niet van het bed van Cobb geweken. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10