Computertijdperk met tweedaagse werkweek Pall Mall Export OE JUWELENROOF Vrije tijd wordt voor de mens het belangrijkst Vakbeweging en onderwijs moeten zich aanpassen Samenwerking nodig bouw en exploitatie mammoetdok Financieringsgarantie voor één gezamenlijk project DOW gaat nieuwe chloorfabriek bouwen in Californië Maandag 6/ctinsdag 7 mei 1968 t>E VRIJE ZEEUW Pagina 3 Grote ommekeer „Homo ludens" Toekomst-denken noodzakelijk Geen wereld tentoonstelling in Nederland Het rapport-Keijzer ledereen kan een lange sigaret maken. Maar alleen Pall Mali maakt hem béter - die maakt King Size Pall Mall Export! Met of zonder filter. King Size Pail Mail Export is de sigaret met de geurige; formidabele, veel betere tabak. DfjHgi King Size Pall Mali Export-veel beterl 20 Pail MaU Export f.1.50 HELMA PIT Franse hart transplantatie- patiënt begraven Agenda Bisschoppelijk beroep op Dow Chemical De rol van de vakbeweging in Het pas begonnen tijdperk van de computer behoeft op den duur niet te zijn uitgespeeld, maar de automatisering zal een funda mentele omwenteling van struc tuur en signatuur van de vakbe weging teweegbrengen. Of de vakbeweging zal blijven voortbe staan, hangt er van af hoe zij op deze tweede industriële revolutie zal reageren. Dit zei toekomstkenner prof. dr. F. L. Polak zaterdag op een studieconferentie van het Ne derlands katholiek vakverbond voor sociaal-economische redac teuren in Doorn. Prof. Polak ver wacht dat de traditionele gren zen tussen landbouw, industrie en dienstverlening zullen verva gen. De boer wordt met zijn com puters een groot-industrieel en zal nog slechts werk geven aan vijf procent van de beroepsbevol king. De industrie zal terugval len tot een werkgelegenheid van 10 procent van de arbeiders; de rest zou werk moeten zien te vin den in de dienstenverleningssec tor, maar daarover zijn de des kundigen het nog niet eens. Er ontstaan meer behoeften in de dienstverlening, maar de vraag is, of men daar ook niet door automatisering in zal kun nen voorzien. Nu zijn er al com puters, die het oude p.k.'s (voor paardekracht) hebben vervangen door een x aantal g.p.'s (voor girl power). Een massale structurele werk loosheid in het computertijd- 'perk is mogelijk, als niet tijdig -maatregelen worden genomen. Prof. Polak verwacht de grote ommekeer in ons land omstreeks 19801985. Het enige effectieve middel tegen structurele werk loosheid is arbeidstijdverkorting. In theorie is dan een tweedaagse werkweek mogelijk. Een nieuwe ordening van de maatschappij zal dan nodig zijn, want arbeid en prestatie gelden dan niet langer als criterium voor de beloning. Het vrijetijdsleven wordt voor de mens het belangrijkste. De techno-structuur zal de be drijven autonoom maken, dus onafhankelijk van arbeiders. Dat is een voor de vakbewe ging nieuw probleem, waarop zij zich thans reeds moet bezin nen, maar dan als een eensge zinde ongedeelde vakbeweging. Prof. Polak acht in de toekomst organisaties van niet-werkers mogelijk, waardoor het oude be grip „werkers, verenigt u" zou dienen te worden vervangen door „niet-werkers, verenigt u". De vakbeweging van de toekomst zal naar het oordeel van prof. Polak veel meer het algemeen belang moeten vertegenwoordigen, om dat de menselijke arbeid immers pas op de tweede plaats komt. Het vak zal verdwijnen. Wat blijft is de beweging. Als de vakbeweging zich meer gaat bemoeien met de „homo ludens", met het leren leven en spelen met de toekomst, zal de rol van de vakbeweging niet zijn uitgespeeld. De vakbeweging zal dan in samenwerking met ande ren opheldering over die toe komst moeten geven. Men dient te weten dat computers zelfs het Bestel een flesje melk in plaats van een glas Als de melksector en de hore- -asector meedoen, zullen de ter- rasjesgasten die daar zin in heb ben, dit zomerseizoen misschien een flesje in plaats van een glaas je melk kunnen bestellen. Het flesje is er al. Er kan een kwart liter in en het heeft bij de pas gehouden zesde nationale ver pakkingswedstrijd de hoogste onderscheiding, de „gouden noot", verworven. De maakster, de N.V. Vereenig- de Glasfabrieken in Schiedam, heeft het flesje laten ontwerpen voor terras- en schoolgebruik. Het heeft de bij dit gebruik no dige stabiliteit gekregen, alsmede een smal bovenstuk dat kinder handjes zonder moeite kunnen omvatten en waar men boven- dien gemakkelijk een omgekeerd glas op kan zetten. creatieve werk zullen overnemen, dat er machines zijn met een veel hoger intelligentievermogen dan dat van de mens, dat ze zichzelf ook kunnen voortplan ten, onderhouden en repareren, zonder dat er mensenhand aan te pas komt. Het programmeren, tot nu toe nog een groot probleem, wordt zelfs een aangelegenheid voor computers, die ook diagno ses en therapie in ziekenhuizen afleveren. Misbruik van compu ters, waardoor monopolie-vor ming en dictatuur zouden kunnen worden gehandhaafd en bevor derd, kan worden voorkomen door invoering van een centraal computersysteem, dat te verge lijken is met onze telefoon. Iedereen zou thuis dan de ver langde informatie kunnen vra gen. Prof. Polak waarschuwde zijn gehoor, dat hij geen „science fiction" verkondigde, maar wer kelijkheid. De arbeid zal groten deels verdwijnen en terugkeren in de vrije tijd, maar dan onbe taald. Er zal een nieuwe status wor den gecreëerd, een status van de prestatie in de vrije tijd. Een ont wikkeling in die richting is nu reeds zichtbaar met quizzes op de televisie, waarin mensen be roemd worden om hun hobby's of kennis over een bepaald on derwerp. Het onderwijs zal zich by de nieuwe ontwikkelingen moeten aanpassen en zal veel meer gericht moeten worden op het leven met de vrije tijd. Naast geschiedenis zal het vak „toe komst" moeten worden onder wezen. Het zijn nu vooral de jongeren die zich over die toekomst zor gen maken en onvoldoende weer klank vinden bij de ouderen. Vakbeweging en politieke par tijen maken zich volgens prof. Polak thans veel te druk met het oplossen van huidige problemen. De oplossingen worden in de toe komst toch omver gegooid. Meer toekomst-denken acht prof. Po lak beslist noodzakelijk. De minister van economische zaken, mr. 1». de Blockjheeft „een laatste" dringend beroep op de vijf grote scheepswerven in Rot terdam en omgeving gedaan om samen te werken bij de bouw en exploitatie van een nieuw bouw- en reparatiedok voor sche pen van een half miljoen ton of meer in het gebied van de Nieu we Waterweg. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op vragen van het tweede kamerlid Th. Joekes (WD), die de minister had ver zocht alles in het werk te stellen om te bevorderen dat de Ver- olme-dok- en scheepsbouwmij., de maatschappij „De Schelde", de Nederl. dok- en scheepsbouw mij., de Rotterdamse droogdok mij. en Wilton-Feijenoord het gezamenlijk zullen ondernemen. Voor zover de minister bekend heeft de directie van Verolme geen opdracht gegeven met de bouw van een dergelijk dok te Het kabinet heeft na afweging tegen andere prioriteiten in de ministerraad besloten ons land niet aan te melden als gegadigde voor het houden van een wereldtentoon stelling. Dit heeft de rijksvoor lichtingsdienst aan het ANP mee gedeeld. beginnen. Wel is men begonnen met het egaliseren van het ter rein, waarop het dokproject van deze onderneming eventueel zou worden uitgevoerd, aldus demi- nister. Op 7 maart herhaalde minister De Block ten overstaan van de vijf directies een verzoek, dat hij reeds in januari had gedaan om tot een zodanige vorm van samenwerking te besluiten dat over het verlenen van een finan cieringsgarantie kon worden be slist. De minister verzocht de vijf werven hem uiterlijk binnen een maand het resultaat van hun overleg mee te delen. De directies zonden de minis ter op 8 april een brief, maar noch deze brief noch verdere inlichtingen waren van dien aard, dat een besluit kon wor den genomen over de financie ringsgarantie. In het licht van het rapport- Keijzer over de Nederlandse scheepsbouwindustrie en de om standigheid dat de regering be reid is voor slechts één project een financieringsgarantie te over wegen, werd een beroep op de vijf werven gedaan om tot over eenstemming te komen over een gezamenlijk project, dat zowel op reparatie als op nieuwbouw betrekking zou hebben. De minister was zich ervan bewust van de werven een moei lijke en ingrijpende beslissing te vragen, maar die is in het belang van de Nederlandse scheeps bouw. De totstandkoming van één project blijft gewenst, zo besluit minister De Block de beantwoor ding van de vragen. Hij zal naar zijn vermogen bevorderen dat alsnog de basis voor een geza menlijke aanpak wordt gevon den. door B. J. WITHUIS 17) Tot zijn verrassing had hij direct succes toen hij naar Lelijke Govert vroeg. Straat en huisnummer vloei den vlot uit de mond van de jon gen achter de tapkast. Pit verloor geen tijd. Hij liep regelrecht het bewuste huis bin nen, nam driehoog zijn draai op het nogal donkere portaaltje en klopte aan. Een vrouw deed hem open, zei dat Lelijke Govert bij haar een kamertje had gehuurd en veronderstelde, dat hij wel thuis zou zijn. Nog één trapje, en dan de eerste deur links. Bij het naar boven gaan zag Pit licht onder de deur schijnen. Het was overigens opmerkelijk stil op de hoogste etage. Hij klopte aan doch kreeg geen gehoor. Na driemaal kloppen, de laatste maal behoorlijk hard, pro beerde hij de knop. De deur gaf mee en Pit betrad het eenvoudig gemeubileerde vertrekje. Lelijke Govert was er, maar net zo dood als Jopie de vorige avond. Met een schok realiseerde Pit zich, dat hij, ondanks zijn actviteit, toch te laat was gekomen. De in breker lag dwars over het opge maakte bed; een beetje geronnen bloed zat aaa z"n linkerslaap. Van niet te grote afstand neergescho ten vermoedde Pit, die doodstil middien in het vertrek was blijven staan. Hij liet z'n ogen rondgaan. De gordijnen zaten dicht; het raam stond vermoedelijk iets opea De lucht was tenminste fris. Op de tafel stond een half verorberde maaltijd. Zo oppervlakkig gezien waren er geen sporen van een wor steling vast te stellen. Pit vloog de trappen in enkele grote sprongen af. Hij had het ge luk een telefooncel op enkele tien tallen meters van de deur te vin den en draaide Jackie. Hij kreeg de inspecteur direct aan de telefoon. „Ja, Pit hier. Ik heb een nieuw tje voor je. Lelijke Govert is neer geschoten. Ik heb het net ontdekt". Jackie vloekte binnensmonds, vroeg adres en korte bijzonder heden en verzocht Pit voorlopig de wacht te betrekken. Plotseling dodelijk vermoeid aanvaardde Pit de terugtocht. Hij' betrapte zich op een schuldgevoel. Waarom had hij deze moord niet kunnen voorkomen? Vermoedelijk was hij de enige die vaag de sa menhang van het spel begreep. Het krantenartikel, dat een poging had moeten zijn om Lelijke Govert te redden, was te laat geschreven. Hij besefte, dat hij z'n kaarten ten dele op tafel zou moeten leg gen, om Jackie duidelijk te maken, dat hun opvattingen niet geheel overeenstemden. Had hi} gefaald? Hij kon zichzelf weinig verwij ten. Hij had de inbreker sneller ge vonden dan de politie. Hij was er zo ver de omstandigheden dat ver oorloofden, rechtstreeks heenge gaan, met het vaste voornemen verder onnodig bloedvergieten te voorkomen. Op de trap had kennelijk nog niemand iets van de tragedie be merkt. Hij klom ongestoord naar de hoogste verdieping, deed de deur open, sloot die achter zich en nam plaats op de enige stoel in de dodenkamer. Pit mijmerde ietwat over de zin loosheid van het leven, dat zo'n Govert achter zich had. Hij vroeg zich vaag af waar dit allemaal toe diende en waarheen het zou lei den. De snelle komst van Jackie met diens staf van deskundigen bracht hem tot de noodzakelijke actie stemming terug. De inspecteur nam langzaam de kamer op, doch hij ontdekte, evenmin als Pit, af wijkende dingen. De experts gingen hun gang. Pit was er reeds lang niet meer nieuwsgierig naar. Hij wenkte Jackie. „Kun je vhig instructies achterlaten, of de verhoren van de buren en de trap overdragen?" Jackie fronste de wenkbrauwen. „Goed, even. Maar als we ergens contact krijgen, wil ik zelf bij de verhoren zijn". „Laten we dan een ogenblikje in dat cafeetje op de hoek gaan zit ten. Ik wil er ook even bellen. Dan zal ik je vertellen wat ik vanmid dag heb gedaan en met wie ik heb gesproken". Zwijgend legden ze de korte af stand af. Jackie liep iets verbete- ner dan gewoonlijk meende Pit te zien. Geen wonder. Hij was door Pit telefonisch op Lelijke Govert attent gemaakt. Hij vond hem als vermoorde. Het flitste door de in specteur heen, dat hij niet alleen een moordmysterie meer op te los sen had gekregen, doch dat hij bovendien waarschijnlijk een goed aanknopingspunt had verloren. „Op de eerste plaats" begon Pit, toen ze achter hun koffie zaten, „stuur een paar mannetjes naar dit adres". Hij schoof de inspec teur een papiertje toe waarop het adres van de laatste vriend van wijlen Jopie vermeld stond. „Laat die man oppakken en houd hem vast, tot ik je het hele verhaal heb verteld, maar doe het vlug". Jackie stelde ditmaal geen vra gen. Hij kende Pit en hoorde aan de klank van diens stem, dat spoed geboden was. Pit riep hem nog na; „Laat ze direct hierheen bellen als ze er zijn geweest: we moeten weten of hij er nog was". „Best", zei Jackie, die zijn In structies nogal gecamoufleerd moest geven, omdat de cel beslist niet geluiddicht was. Hij keerde naar het tafeltje terug. „Ze zijn er al heen. Over 5 minuten krijg ik een seintje. En nou je verhaal". Zeer gedetailleerd vertelde Pit zijn ervaringen van de middag. Hij liet elk commentaar, zelfs elke suggestie, achterwege. „Daarom vroeg ik je Lelijke Govert op te sporen", besloot hij. „Daarom", echode Jackie, „dat daarom is voorlopig nog een raad sel. Waarom zou die bende een medewerker onschadelijk maken? Heb jij er een idee van?" „Was hij een medewerker?" vroeg Pit ach teloos. (Wordt vervolgd.) De Dow Chemical Company heeft plannen bekendgemaakt voor de bouw van een chloor- en na- tronloogfabriek met een capaciteit van 15.000 ton per jaar. Met de bouw van deze fabriek, die op het Dow-complex in Pitts burg (Californië) zal verrijzen, zal eind van dit jaar worden begon nen. Men verwacht dat de fabriek medio 1970 voltooid zal zijn. Clovis Roblain, de 66-jarige Fransman op wie de eerste hart transplantatie-operatie in Frank rijk werd verricht, is zaterdag te Gonesse ten noorden van Parijs begraven. Twee dagen na de in greep waarbij hij het hart had gekregen van de 23-jarige Mi chel Goppaz, was Roblain over leden. Geen van de artsen die de transplantatie hadden verricht, woonde de besloten plechtigheid bij. Wel had de leider van de operatie, prof. Cabrol, een krans gestuurd. MAANDAG 6 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Invasie op Ambush Bay". DINSDAG 7 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Invasie op Ambush Bay". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Dow deelt voorts mede dat de fabriek te Pittsburg, die volgens het diafragma-proces werkt, een belangrijk onderdeel is van een in vesteringsprogramma ter grootte van 20 miljoen dollar, dat de maatschappij heeft opgezet voor haar Western Division. Dit pro gramma beoogt o.m. de vergroting en verbetering van Dew's produk- tiecapaciteit van chloor aan de westkust van de V. S. De nieuwe fabriek is een aanvul ling op de bestaande produktie» capaciteit voor chloor en natron loog te Pittsburg. Deze capaciteif bedraagt nu nog 125.000 ton per jaar. Een gedeelte hiervan zal als reserve dienst doen, wanneer de nieuwe fabriek gereed is. Dow werkt aan een programma om haar wereldproduktie van chloor en natronloog te vergroten. In verband hiermede zal ook de produktiecapaciteit voor deze pro- dukten van de fabrieken in Free- port, (Texas); Plaquemine (Loui siana); Midland (Michigan); Fort Saskatchewan, Alberta, Brits Co lumbia en Sarnia (Ontario) even eens uitbreidingen ondergaan. Dertien protestantse en r. k. bis schoppen in de Ver. Staten heb ben zaterdag een beroep op de Amerikaanse onderneming Dow Chemical gedaan om haar aandeel houders te laten beslissen over de vraag, of zij de napalmleverantie» voor gebruik in Vietnam moet voortzetten. Twintig andere chris telijke en Joodse leiders hebben dit beroep onderschreven. Dow Chemical houdt woensdag a.s. haar jaarlijkse aandeelhou dersvergadering. wm mm

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3