uck Voor sportieve aktieve mensen üïfel Gt PROVINCIAAL NIEUWS een eigen huis binnen uw bereik RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 6/dinsdag 7 mei 1968 electric TERHEUZEH-HUtST-SAS VAN GENT-SLUIS Snel en voordelig sparen In veel gevallen krijgt u een hypotheek Yan 90% Een volledig "pakket" bouw-voordelen Yoor u Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar Terneuzen Axel Sas van Gent IJzendijke Zaamslag De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Complete mixerset 8 hulpstukken 59,— indÊoÊa DEALER Televisie Electra^RaJjg^. nfpuBfj Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een buis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. D. V. Z. j naam: adres: tel. no.: 1 woonplaats: pror.: datum: .....handtekening: mis© Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met. kleine bedragen (f 50,minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Vóór jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds spaarder" bovendien voorrang. Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Herindeling Tholen In de Tweede Kamercommissie voor binnenlandse zaken is van vele zijden kritiek geoefend op de wijze waarop het plan om de ze ven gemeenten van Tholen sa men te voegen tot één, is voorbe reid, aldus blijkt uit het gepubli ceerde verslag van de commissie. Verscheidene leden achtten het onjuist dat G. S. van Zeeland de gemeenteraden met in de gele genheid hebben gesteld kennis te nemen van de voorstudie. Anderen betreurden het dat de bewoners van Tholen niet de ge legenheid is geboden zich over het plan te uiten. Zij meenden zelfs dat elke voorlichting aan de bewoners omtrent de op han den zijnde, diep in het sociale en. economische leven ingrijpende maatregel, achterwege is geble ven. Dodenherdenking Een honderdtal Terneuzenaars heeft zaterdagavond deelgeno men aan de stille tocht naar het monument aan de Westsluis ter herdenking van alle gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Bij het monument vond de gebruike lijke stille hulde plaats. Op het ogenblik dat de stoet vertrok, brak een hevige regenbui boven Terneuzen los. Beroepen Door de centrale kerkeraad van de Ned. Herv. kerk, alhier, is een beroep uitgebracht op Ds. E. J. van Rietveld te Harder wijk (4e predikantsplaats). Loos alarm Zondagavond werd de Terneu- zense gemeentepolitie gealar meerd voor brand in de Noord straat. Het bleek dat in de licht reclame aan de gevel van het pand van de heer Meinhardt, de opticien, kortsluiting was ont staan. Toen de schakelaar was omgedraaid, bleek het gevaar geweken. De brandweer kon thuisblijven. Van wie zijn die fietsen? Een 19-tal in het tweede half jaar 1967 door de gemeentepolitie gevonden of onbeheerd aange troffen brommers en heren- en damesfietsen, waarvan da eige naar tot heden onbekend is ge bleven, zullen na 8 mei worden opgeruimd. Degenen die van een eventuele vermissing van hun voertuig tot heden geen aangifte deden of dit volgens hun mening destijds on volledig deden, kunnen zich als nog vóór die datum aan het poli tiebureau vervoegen. Erkende handelaren géén particulieren die interesse hebben om de voertuigen te kopen, kunnen zich na genoemde datum, doch uiterlijk vóór 11 mei 1968, aan genoemd bureau, Schoolplein 2, vervoegen om na bezichtiging schriftelijk een bod te doen op het totaal van de op te ruimen voertuigen. Telefooncentrale uitgebreid met 400 nummers Op dinsdag 7 mei zal de tele fooncentrale te Terneuzen worden uitgebreid met 400 nummers tot een capaciteit van 3100 telefoon aansluitingen. Op die dag zullen de aansluitin gen van een 100-tal aanvragers, die wegens nummertekort enige tijd op aansluiting hebben moeten wachten, in dienst worden gesteld. Drukke jaarvergadering van „O.N.I." De 23e jaarvergadering van de Temeuzense hengelaarsvereni ging „Ontspanning na inspan ning" die zaterdagavond in „La Belle Vue" werd gehouden, was druk bezocht. Na het openings woord van de voorzitter, de heer C. v. d. Broek, gaf de secretaris, de heer Th. de Bakker, een over zicht over 1967. Hij sprak daar in zijn voldoening uit over de ledengroei. De vereniging telt thans 442 leden. Minder te spre ken was de secretaris over het feit dat de vis, bestemd voor de uitzet in de diverse viswaters,, slecht werd afgeleverd. Slechts een kwart van de bestelde snoek baars] es kon worden uitgezet. Baars werd in het geheel niet afgeleverd. Een belangrijk feit fioemde de heer De Bakker het bntruimen van de schaatsvijver. De vis werd zoveel mogelijk naar Je Otheense kreek overgebracht. Niet minder dan 41 kuipen wer den er uitgehaald, maar het be stuur is ervan overtuigd dat er een nog even grote hoeveel in de schaatsvijver rondzwemt. De heer W. de Cuyper gaf voor de laatste maal zijn financieel overzicht. Hij bedankte als pen ningmeester, maar hij werd op nieuw gekozen als bestuurslid. De heren Th. de Bakker (secre taris), C. v. d. Muren en K. Flo- russen werden herkozen. De heer Van den Broek atten deerde de leden op het vereni gingsboekje dat zij hebben ont vangen. Het ziet er verzorgd uit en bevat een groot aantal nutti ge gegevens. De voorzitter vestigde verder de aandacht op de clubwedstrij den die op 29 juni (Otheense kreek), 3 augustus (uitwatering) en 7 september (Westerschelde) zullen plaats vinden. Speciale aandacht vroeg de voorzitter voor de op zaterdag 25 mei a.s. te houden elfde internationale zeehengelwedstrijd, waaraan, mede dank zij een bijdrage van het handelscentrum Terneuzen, prachtige prijzen zijn verbon den. Reis voor gepensioneerden van „De Hoop" Evenals vorige jaren wordt aan de oud-gedlenden van „De Hoop" en aan hun dames weer een mooie reis aangeboden en wel op vrijdag 10 mei a.s. naar Dinant en de prachtige Maas vlakte. Om zeven uur wordt er die dag gestart van de Stations weg en van „de Blide". De reis gaat via Dendermonde, Brussel, en Waterlo. waar gepauzeerd wordt. De verdere tocht leidt Gosselies, Charleroi, Chatelet, Fossé en Anhée. Het laatste tot Dinant gaat door het dal van de Maas. Er zal volop tijd zijn om te winkelen en Dinant te be zichtigen. Omstreeks 17 uur be gint de terugreis via Namen, Leu ven en Mechelen. Het belooft dus weer een mooie dag te wor den. Dodenherdenking Zaterdag vond te Axel weer op passende wijze de dodenherden king plaats, waarvoor gezien de vele regen die er tijdens de plech- tighed viel, vrij grote belangstel ling bestond. Van zes uur tot zonsondergang hingen de vlaggen van de open bare gebouwen en vele woningen halfstok. Om kwart voor acht begonnen de kerkklokken te luiden en vier minuten voor acht vertrokken van het gemeentehuis het gemeentebe stuur met een aantal genodigden, waaronder leden van de raad, be stuursleden van de vereniging AxelPolen, bestuur van de oran jevereniging enz. voor de stille tocht naar het Poolse monument in de Zeestraat waar door burge meester Van Dijke een krans werd gelegd. Hierna blies de heer C. van de Broeke „The Last Post", gevolgd door twee minuten stilte. Verenigingen en leerlingen van de diverse scholen legden bloemen. Plattelandsvrouwen -vergaderden In de Stadsherberg kwam de af deling Axel van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen in haar .maandelijkse vergadering bij een onder voorzitterschap van de presidente, mevr. Van DijkeVan Dijk. In haar openingswoord richte de presidente een speciaal woord van welkom tot mevr. Van de Berge Thürer uit Bergen op Zoom, die deze middag een lezing hield over haar geboorteland Zwitserland. Op vlotte wijze gaf zij een beeld van 't alledaagse werk in dit land. Wat de Zwitserse vrouwen betreft zei spreekster dat 20 uit wer ken gaat. Na de interessante lezing be stond gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. Tijdens de vergadering werd be sloten op 14 mei a.s. een uitstapje te maken naar Brussel en omge ving, waarvoor zich reeds onge veer 30 dames opgaven. Kollekte De kollekte voor de samenwer kende kinderorganisaties (Sakor) heeft te Axel 479,87 opgebracht. DE VLAG IN TOP Burgemeester Aschoff hees hedenmorgen ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt bij de bouw van het nieuwe lyceum annex schouwburg de vlag in top. In ons volgend num mer komen wij nader op deze ge beurtenis terug. Agenda gemeenteraad Op dinsdag 7 mei komt de ge meenteraad van Sas van Gent in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt een voorstel om de straat- en rioolbelasting te ver hogen teneinde een tekort op de begrotingsbalans weg te werken. Verder komt opnieuw een voorstel aan de orde om garant te staan voor een geldlening van ƒ200.000 welke lening wordt aangegaan door de stichting voor sociaal en cultureel werk. De gemeenteraad zal zich ook moeten beraden over een verzoek van het r.k. kerkbe stuur voor een bijdrage van 14.500 om de toren van de kerk te restaureren en een bedrag van ruim 32.000 om de gevels te res taureren. Huldiging jubilerende gemeentesecretaris Behalve over een koninklijke onderscheiding heeft de jubi lerende gemeentesecretaris, de heer G. E. van den Hemel, zich mogen verheugen over vele stof felijke blijken van waardering. Na het uitreiken van de gou den medaille.- die door burge meester Den Boer werd opge verliep de verdere huldi- in een gemoedelijke sfeer, de secretaris bekend staat als iemand van weinig woorden, maar van daden, maakten alle sprekers het kort. De burgemeester sprak namens het gemeentebestuur en be schreef de loopbaan van de heer Van den Hemel. Het meest frap pante was wel dat de secretaris in zijn beginperiode op 't gemeen tehuis weigerde de afgeknipte haren van de toenmalige burge meester op te vegen. Dit leidde tot zijn ontslagaanzegging, maar dank zij de toenmalige wethou ders bleef Van den Hemel voor Sas behouden. De burgemeester overhandigde hem de gebruike lijke enveloppe met inhoud. Namens de gemeenteraad voer de de heer J. de Rijk het woord. Hij overhandigde mevr. Van den Hemel een vaas met rozen en de heer Van den Hemel een fles met inhoud. De volgende spreker was de heer R. Slock als oudste ambte naar die het woord voerde na mens het personeel van de se cretarie, openbare werken en plantsoendienst. Hij riep herin neringen op uit het verleden en ook hij bood een enveloppe met inhoud aan. Als laatste spreker kwam de heer Van Pagee uit Terneuzen aan het woord. Deze sprak als vertegenwoordiger van de vereniging van burgemeesters en secretarissen. Hij bood de ju bilaris een boekenbon aan. Na deze sprekers werd spontaan een „lang zal hij leven" gezongen, waarbij zoals burgemeester Den Boer opmerkte, het burgemees-" terskoor niets was. Het was al vrij laat geworden toen de jubilaris zijn dank uit sprak aan allen en de wens, dat hij secretaris zou mogen blijven van een zelfstandig Sas van Gent. J ongerenmisviering Drie en een half jaar na de eerste tienermis werd zondag 5 mei opnieuw een jongerenmis- viering gehouden. Geen show, geen happening of uiting van beat of protest maar een ontroe rende eucharistieviering, ver zorgd door jongeren en in een ritme, passend in deze tijd. In het thema „Duisternis, licht oor log en vrede" leidde kapelaan L. Testers de dienst, ritmisch hij- gestaan door het orkest „The Blue Devils", die ook voor solo zang zorgden; verder de jonge Sasse organist Henri Vermast en het jonger enkerkkoor uit Sas van Gent en het jongenskoor uit Debboutshoek in België, beide koren onder leiding van de heer G. Hoste. Voor deze eucharistie viering bestond zulk een grote belangstelling dat alle zitplaat sen reeds om half elf bezet wa ren, terwijl de mis pas om elf uur begon. Woning door ontploffing geheel vernield Zaterdagavond omstreeks half zeven werden de bewoners van de Varkensmarkt en omgeving opgeschrikt door een geweldige knal. Het bleek dat er een ont ploffing had plaats gehad in de woning van de alleenwonende bejaarde Albert Versnick (80). De woning alsmede het huis raad werden totaal vernield en het mag een wonder worden ge noemd, dat de oude man er met wat verschroeide haren en en kele kleine verwondingen aan zijn handen is afgekomen. Wethouder P. van Rijen was onmiddellijk na de explosie ter plaatse en hóeft de man laten onderbrengen in een beroeps kosthuis. Het gemeentepersoneel heeft de woning, om verdere instortin gen te voorkomen, gestut. Ook de voor- en zijgevel van de naastgelegen woning van de De ravage na de ontploffing. is begonnen. Men hoopt in het najaar het verbouwde bankge bouw te kunnen betrekken. Spr. bracht dank aan de mede werkers voor hun accurate werk en vooral aan de nieuwe kassier de heer Fr. Wieme die de laat ste maanden een berg werk heeft verzet en die het nog eni ge maanden heel druk zal heb ben. Uit het jaarverslag bleek dat het bijkantoor te Schoondijke aan de verwachting voldoet. De balans op 31 december 1967 laat aan aktiva en passiva een bedrag van 13.423.601,90 zien met een winst over het boekjaar van 18.280,77. De omzet was met ruim 10 mil joen gestegen tot 144 miljoen. Het aantal leden bedraagt 435. Het aftredende bestuurslid de heer A. Buysse werd herkozen, evenals het aftredende lid van de raad van toezicht de heer L. de Dobbelaere. Beroepen De kerkeraad van de hervormde gemeente te Zaamslag heeft in de vacature van ds. Ph. M. Becht een beroep uitgebracht op ds. A. T. Deinum te Coevorden. Wandeltochten Zaterdag 11 mei a.s. organiseert de wandelsportvereniging „Oranje- Nassau" te Zaamslag in samen werking met de Zeeuwse wandel- sportbond! wandeltochten over 5, 10, 15 en 25 km voor kinderen en volwassenen. De start is om 14.30 uur van het verenigingsgebouw aan de Zaagstraat. Tamboers van de Har monie „De Volharding" zullen de deelnemers uitgeleide doen op de verschillende trajecten. Het in- schrij'fadres is mej. M. Meesen, Axelsestraat 74 te Zaamslag. TERNEUZEN Geboren: 25 apr. Pleunis Ma- rinus, z. van Johannes Bouman en Johanna A. van der Maas. Vloos. wijkstr. 79 a/b; 26 apr. Marcel, z. van Gerritdinus J. Blom en Anna van Weelden, Debussyhof 189; 27 apr. Johannes Marinus, z. van Adrianus M. Ulijn en Magdalena G. Michielsen, Schoolweg 2, Wer ner Cijrillus Josephus Anna, z. van Andreas A. de Coninck en Margaretha G. M. Hoofman, won. te Koewacht, Vlasstr. 16; 28 apr. Pieter Jan z. van Jan v. d. Velde en Tannetje A. v. d. Vreede, De bussyhof 69, Adrieneke, d. van Adriaan Boone en Dirkje Jozias- se, J. v. Rompustr. 9, Pascale Jo hanna Helena, d. van Mattheus J. de Jonge en Hubertina P. W. Giele, won. te Westdorpe, Ree- dijkstr. 22, Richard Paul, z. van Theophile A. Swartelé en Lucia Roest,S teenkamplaan 2d; Chris- tiaan, z. van Christiaan Walhout en Johanna N. v. d. Wege, won. te Westdorpe, Stroodorpe 29, Wil- helmina Suzanna. d. van Corne lls H. v. Tatenhove en Nellij Kraai, won. te Hoek, Bernhard- str. 12, Willemina Roelfina, d. van Willem Kroon en Neeltje Jelier, won. te Goedereede, Nieuweweg 79, Stellendam, Nicole Mathilda Johannes, d. van Theophilus M. M. de Gijsel en Lilian L. v. Gimst, Margrietstr. 37. Petra Elisabeth, d. van Francois de Ruijter en Geertruida v. Damme, won. te Zaamslag, D 151; 30 apr. Willem Daniël, z. van Dingeman Scheele en Cornelia K. Polderman, P 127a Sluispolder; 1 mei Pieter Fran cois, z. van Cornelis P. Herre- bout en Geertrui Scheele, won. te Zaamslag, Verbindingsstraart 10, (Othene.) Huwelijksaangiften: 25 apr. Theo J. v. d. Manacker, 27 j., jm, won. te Hontenisse en Irène G. L. M. de Moor, 23 j., jd. Klaas Dees, 46 j., jm, en Maria L. de Smet, 47 j., geh. gew. 26. apr. Gerrit Vi- veen, 20 j„ jm. en Maria G. Ha melink, 22 j„ jd. Pieter J. Pro voost, 25 j., jm, won. te Cadzand en Carla J. Hamelink, 23 j., jd. 1 mei Pieter Smedeman, 23 j., jm. en Marina P. de Doelder. 22 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 26 apr. Pieter v. Bruchem, 23 j., jm, won. te Kedichem (Oosterwijk) en Maatje J. A. Duinkerke, 25 j., jd; Petrus C. de Regt, 22 j., jm. won. te Axel en Wilhelmina N. Meijler, 23 j.. jd. 2 mei Robert Dobbeleir, 22 j.. jm. en Catharina E. Zegers, 21 j., jd.; Jan v. Alphen, 25 j., jm, won. te Hontenisse en Annita E. Smolenaers, 23 j., jd.; Adriaan Wisse, 26 j., jm. en Janna C. de Zeeuw, 21 j., jd. Overleden: 24 apr. Eduardus laHeijne, 84 j., geh. gew., won. te Overslag. 25 apr. Anna M. L. So- mers, 65 j., echtg. v. J. v. Bunde ren, Steenkamplaan 67. 28 apr. Regina C. Marteijn, 62 j., geh. gew., won. te Schoondijke. 29 apr. Magdalena v. Wijck. 75 j., ongeh., Grenulaan 6. TERNEUZEN In de periode van 26 april tot en met 2 mei hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. Klaassen-Donze, H. Heijer- mansstr. 85, van Zaamslag; F. R. van der Ploeg, B. Zweerslaan 32, van Enchedé; C. M. L. de Winde, Pijnboomstr. 31, van Breskens; P. J. van Dijk, Alvarezlaan 7, van 's-H. Arendskerke; P. Esser. Al varezlaan 93, van Offenbach am Main (Did); L. Verhulst, Rossini- str. 10, van Noordoostpolder; C. J. Havermans, Wilhelminaplantsoen 9, van Zundert. In dezelfde periode zijn ver trokken: H. M. van Bommel. H. Heijer- mansstr. 85, naar Axel; J. A. Weststrate-Kroon, J. v. Stolberg- str. 3, naar Rotterdam; J. Vroeg- op, Schoolweg 1, naar Hoek; J. den Hamer, Goudsbloemstr. 16, naar Biervliet P. v. d. Vlerk, Am- berboomstr. 70, naar Zaandam; P. M. Hamelink, J. Vermeerstr. 29, naar Nieuwerkerk a/d IJssel L. J. Dekker, Nieuwediepstr. 46, naar Axel; J. W. A. Matthijssen, Wagnerhof 22, naar Delfzijl; C. A. Dees, Chopinlaan 103, naar Axel; C. P. Mol, Zuidlandstr. 76, naar Vlissingen; P. H. W. de Weijer, Eikenstr. 70, naar Eist; M. J. A. van Bruchem-Duinkerke, Middenstr. 89, naar Nwmanudorp. heer E. Sutin waren geheel ont zet. Zondagmorgen was wnd. bur gemeester Den Boer uit Sas van Gent ter plaatse, terwijl ook de technische recherche van de rijkspolitie uit Den Haag was gearriveerd om een onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Hoewel de oorzaak niet met zekerheid was vast te stellen, bestaat het vermoeden dat uit een poreuze butagasslang zeer langzaam gas is ontsnant en zich heeft opgehoopt onder de hou ten vloer. Een brandende kachel heeft naar alle waarschijnlijk heid de ontploffing teweegge bracht. J aarvergadering boerenleenbank In de zaal van hotel Lievens te IJzendijke hield de boeren leenbank haar jaarvergadering. Jladat de voorzitter de heer Ph. Haverbeke de aanwezige leden en in het bijzonder de dis trictsdirecteur van de C.C.B., drs. A. J. Bierings, had welkom geheten, zette hij in het kort de activiteiten van het afgelopen jaar uiteen. Hij wees er op dat de bank uit haar jasje was ge groeid. Door aankoop van een achter het pand gelegen maga zijn kon men tot uitbreiding overgaan, waarmee men thans

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2