Vietcong bestookt Saigon en Danang Koninklijk paar was aanwezig bij nationale herdenking op de Dam Jeep met westerse journalisten in een hinderlaag Amerikaans verkeersvliegtuig verongelukt: 84 slachtoffers Zeventien gewonden bij vliegongeval in Southend Koningin Juliana onthulde beeld van haar moeder in Rotterdam |Sfri-.,. Gezin van zes omgekomen in de Ver. Staten Roofoverval oo loketbeambte station Voorburg Nieuwe harttransplantatie in Houston (Texas) HET WEER Maandag 6 Dinsdag 7 Mei 1968 24eJaargang— No. 5195 Straatgevechten Veel slachtoffers Zwaar raketvuur De meest makkelijke verf heet Saigon werkt weer Vietcong akkoord met Parijs Anti-Britse betoging in Biafra 27 kransen Erewachten Slapen alleen is nog geen uitrusten. Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden TERNEUZE? Dfareofcar-HoofdrwdietenTi X. v«n de Sande Selefoos: 01180—2078 iroiunmnerc 88180 Redactie. ea Admtoistratfe-adrwri Steidswat Abonnementsprijs /8,— per kwartaal; pef maand 2,70. Losse nummera IS cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre» Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tC 10 uur voormiddag. De vietcong is zondagochtend vroeg in verscheidene wijken van Saigon in actie gekomen met mortieren, terugstootloze kanon nen en automatische geweren. Ook bestookte de vietcong mili taire installaties op de grote Amerikaanse basis Danang. Bij de beschietingen in de Zuid- ■vietnamese hoofdstad kwamen twee granaten terecht bij de Amerikaanse ambassade. Voor de Zuidvietnamezen en de Amerikanen kwam de actie niet onverwacht. Van die zijde is er steeds op gerekend, dat de vietcong een grote actie zou on dernemen, ook al begint deze week vrijdag in Parijs het in leidend vredesoverleg tussen Amerika en Noord-Vietnam. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder zijn ook aanvallen ge daan op het vliegveld van Quang Tri ten z. van de gedemilitari- Een viermotorig passagiers vliegtuig van het type „Electra" is vrijdagavond op ongeveer één kilometer ten oosten van Dawson in de staat Texas in de lucht ont ploft. Het toestel van de lucht vaartmaatschappij Braniff Inter national vervoerde 79 passagiers en had een bemanning van vijf personen. Er zijn geen overleven den. De „Eiectra" was een viermoto rig schroefturbinevliegtuig met 'n passagierscapaciteit van 98 per sonen. Het toestel was op weg van Houston naar Dallas, Een viermotorige Viscount van „Channel Airways" die zaterdag avond omstreeks 19.30 uur van 't Rotterdamse vliegveld Zestien hoven was vertrokken, is bij aan komst in Southend van de lan dingsbaan geschoven en tegen een spoorlijn tot stilstand gekomen, waarbij het toestel in twee stuk ken brak. Van de 80 inzittenden werden er 17 gewond, van wie twee ern stig. Onder de passagiers bevond zich één Nederlander, een em ployé van Channel Airways met standplaats Zestienhoven. Het toe stel bracht Britse toeristen terug, die een bezoek hadden gebracht aan de Nederlandse bollenvelden. Oorzaak van de mislukte lan ding zou het slechte weer zijn ge weest, dat het toestel noopte een eerste landingspoging af te breken. De tweede die werd doorgezet, had het genoemde onfortuinlijke gevolg. seerde zone, op een kamp van Amerikaanse „adviseurs" in het centrum van Hoeé op het vlieg veld van Phang Kang op 250 km ten noordoosten van Saigon. In de Zuidvietnamese hoofd stad waren de aanvallen o.a. ge richt op het Amerikaanse mili taire radiostation en op een be langrijke brug. De aanvallen waren het veel- vuldigst in de Chinese sector van Saigon. Een commando vietcong- strijders deed een poging een brug in de weg naar Bien Hoa op te blazen. De brug liep lichte schade op. In de buurt vonden tegen het middaguur straatge vechten plaats. Een Amerikaanse militaire woorvoerder verklaar de zondagochtend echter, dat niets erop wijst dat de beschie tingen worden gevolgd door een grondaanval van de vietcong. Er vonden volgens hem slechts klei ne schermutselingen plaats. Andere doelen van de viet cong waren voorts Di An, waar zaterdag de gehele dag hevig was gevochten. Hier zouden 236 vietcongstrijders en 17 Amerika nen zijn gesneuveld. Ook Hoe-é stond zondag aan mortieraan vallen bloot. Aan de kust werd het vliegveld bij Phan Rang be schoten en in de Mekong-delta werden aanvallen gedaan op My Tho, Vinh Long en Can Tho. De vietcong had op veel plaat sen de wegen naar Saigon ver sperd. Een jeep met vijf wester se journalisten viel bij Phoe Lam in een hinderlaag. Verschei dene inzittenden kwamen om het leven. Eén Australiër wist te ontkomen. Generaal Ngoejen Ngoe Loan, hoofd van de Zuidvietnamese politie, werd zondagochtend tij dens zuiveringsoperaties in het noordelijk deel van Saigon ern stig aan de benen gewond, toen vietcongstrijders het vuur open den op een door de generaal ge leide patrouiUle. Loan en vijf politiemannen werden met ver wondingen in een ziekenhuis op genomen. Volgens een voorlopige opgave heeft de aanval van zondag nacht in Saigon onder bnrgers en militairen, zowel Amerikanen als Zuidvietnamezen, vier-en- veertig doden geëist. Er zijn tot dusver 308 gewonden geteld. Een Amerikaanse militaire woord voerder zei dat de vietcong en de Noordvietnamezen in totaal 116 doelen aanvielen, waaronder ste den, dorpen, vliegvelden en mi litaire installaties. De vietcong heeft vandaag (maandag) de beschietingen op doelen rond Saigon hervat, maar in de hoofdstad zelf was ifet rus tig- Het vliegveld Than Son Nhoet, waar ook het Amerikaanse militai re hoofdkwartier is gelegen, kwam onder zwaar raketvuur te liggen. In een gevecht aan de rand van de basis sneuvelde de Zuidvietnamese basiscommandant van Than Son Nhoet, kolonel Cuong. In de Chinese wijk Cholon werd een politiebureau aangevallen. Drie agenten werden gewond en vijf worden vermist. Naast Than Son Nhoet werden twee andere vliegvelden Nha Trang, 320 kilometer ten noorden van Saigon, en Tra No in de Me- kongdelta aangevallen, maar volgens de woordvoerder liepen deze geen schade op. Noordvietnamese troepen hebben een Amerikaans konvooi op de weg van Pleikoe naar Kontoem in het centrale hoogland in een hin derlaag gelokt. In de daaropvol gende strijd sneuvelden veel Noordvietnamezen en Amerikanen. Volgens de Amerikaanse woord voerder in Saigon werd het kon vooi door enige bataljons aange vallen. Nadat het konvooi, dat be schermd was door tanks en heli kopters, steun had gekregen van Zuidvietnamese versterkingen, werd een tegenaanval gelanceerd waarin werd opgerukt tot de com mandopost van de Noordvietname zen. AMSTERDAM: Overzicht van de Dam te Amsterdam tijdens de za terdagmiddag gehouden doden herdenking. Te Nha Be, 10 kilometer ten zui den van Saigon, werden twëe ben zineopslagplaatsen door vuur uit terugstootloze vuurmonden ge troffen. Twee Amerikanen werden gewond. Het radiostation van Quang Tre in de aan Saigon grenzende pro vincie Gia Dinh werd met 15 ra ketten bestookt, waardoor vijf per sonen gewond werden., in de hoofdstraten heerst een even druk verkeer als vóór de nieuwe reeks aanvallen. De arbeiders schijnen gewoon aan het werk te zijn gegaan. Alle winkels en bioscopen waren ge opend, evenals de markt. Het Zuidvietnamese „bevrij dingsfront", waarvan de vietcong de strijdmacht vormt, heeft zich •vandaag (maandag) akkoord ver klaard met Noord-Vietnam voor wat betreft het niveau, de plaats en de datum voor officiële bespre kingen tussen de democratische republiek Vietnam en de Verenig de Staten. In een radiouitzending die in Hongkong is opgevangen, zegt het front dat de Verenigde Staten met alle middelen hebben getracht de besprekingen uit te stellen en dat zij nog steeds troe pen, vliegtuigen en oorlogsmate- rieel naar Zuid-Vietnam zenden. In de uitzending werd ook gesproken van „de ijzeren wil ^an het gehele Vietnamese volk om voor zijn on afhankelijkheid en vrijheid te strij den" met ais uiteindelijk doel „de vreedzame hereniging van het land". In het perk te Botterdam heeft koningin Juliana zaterdagmiddag een beeid onthuld van haar moe der, koningin Wilhelmina. Het beeid staat bij de kruising Wes terkade—Westeriaan dicht b|j de rivier en Fa gemaakt door de beeldhouwster Charlotta van Pal- land. De onthulling van het to hard steen uitgehakte beeld werd door een groot aantal Rotterdammers gadegeslagen. De koningin was vergezeld door prins Bernhard De plechtigheid werd verder bij gewoond door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland en door de burgemeester van Rot terdam. Het voor- de «eewtanttgtoS van het beeld benodigde geld is gro tendeels bijeengebracht door het Rotterdamse bedrijfsleven en door de Rotterdamse burgerij. Ook van buiten Rotterdam kreeg het comité dat in 1965 werd op gericht met als doel de plaatsing van een standbeeld van konin gin Wilhelmina, belangrijke be dragen. Tijdens een korte toespraak herinnerde mr. dr. K. P. van der Mandele, de initiatiefnemer voor de plaatsing van een beeld van koningin Wilhelmina, aan de avond van de 4e mei 1952 toen prinses Wilhelmina het monu ment voor de gevallenen tegen over het Rotterdamse stadhuis onthulde. De plechtigheid in het Rotter damse park duurde een half uur. Om even over één vertrokken dé koningin en de prins per auto naar-Amsterdam. SAIGON: Een jeep met 5 wester se journalisten is zondag in een hinderlaag van de vietcong gere den. Vier journalisten verloren bij de beschieting het leven, een wist te ontsnappen. Op de foto de jeep met op de grond de lijken van de omgekomen oorlogscor respondenten Het radiostation van het afge scheiden Biafra heeft zaterdag gemeld, dat ongeveer 50.000 be togers plunderend door de plaats Port Harcourt zijn getrokken en gedreigd hebben, alle Britse eigendommen te vernielen, als Londen niet binnen 48 uur rijn houding tegenover Biafra her ziet. Volgens Biafra steunt En geland de Nigeriaanse federale regering in Lagos. De demonstranten staken het hoofdkantoor van de Shell-B.P. in Port Harcourt in brand, aldus radio-Biafra, De waarde van de In aanwezigheid van het konink lijk paar is zaterdagmiddag bij het nationaal monument op een zon overgoten Dam in de hoofdstad de nationale herdenking gehouden van alle burgers en militairen, die zijn gevallen in de tweede wereld oorlog en na 1945 in Indonesië, Nieuw-Guinea en Korea. Bij een verkeersongeluk nabij de Amerikaanse stad Reading zijn zondag zeven personen, onder wie een gezin van zes, om het leven gekomen. Een der slachtoffers was een baby die door de schok ter wereld kwam en enige ogenblikken later stierf. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 21-jarige korporaal die uit Vietnam was teruggekeerd en door de politie werd achtervolgd. Ook hij behoorde tot de slacht offers. eigendommen in Biafra van deze maatschappij wordt geschat od meer dan 200 miljoen pond (1.725.000.000 gulden). In het ge bied van Port Harcourt staan grote pompinstallaties en olie tanks. Zaterdagochtend omstreeks kwart voor zes is in het station Voorburg een roofoverval ge pleegd op een loketbeambte. De indringer, een ongeveer 25-jarige man, dwong de beambte in een hoek van het plaatskaartenkan- toor te knielen. Hij duwde hem in die richting met een hard voor werp onder zijn jas, dat volgens de beambte een revolver moest voorstellen. Daarna deed hij een greep in de kas, waaruit hij on geveer 2000 gulden wegnam. Hij ging er vandoor in een gereed staande auto. De loketbeambte is de 39-ja- rige J. J. van R. Hij kon de re cherche een summier signale ment geven. Tot op heden is de man spoorloos. In het methodistisch St. Luke- ziekenhuis te Houston werd van daag de tweede harttransplanta tie binnen drie dagen uitgevoerd. De ontvanger van het nieuwe hart is de 48-jarige vertegen woordiger James Cobb uit Alexandria (Louisiana). De do nor is de 15-jarige William Jo- speh Brannan, die zondagavond bij een ongeluk met een motor fiets om het leven is gekomen. In hetzelfde ziekenhuis ont ving de 47-jarige boekhouder Everett Claire Thomas vrijdag het hart van een 15-jarige ge trouwde vrouw, die met een ko gel in de hersenen in het zieken huis was opgenomen. De operatie op Cobb ia de 11e harttransplantatie ter wereld en de vierde sinds vorige week don derdag. Cobb zou al negen jaar een hartkwaal hebben gehad. De herdenking werd bijgewoond door een groot aantal nabestaan den en een paar duizend Amster dammers. De herdenking was georgani seerd door het comité nationale herdenking militaire gevallenen en de commissie nationale her denking. Voorafgaand waren in de oude Lutherse kerk aan het Spui en de Nieuwezijds-kapel herdenkings bijeenkomsten gehouden, waarin een predikant en een r. k. geeste lijke voorgingen. In verband met de sabbath verleenden de rabbij nen dit jaar geen medewerking. Als eerste legde het koninklijk paar een grote krans aan de voet van de pyloon. Daarna volgden twee nabestaanden, vrouwen die onbekend wensten te blijven, en vervolgens legden premier De Jong met de ministers van binnenlandse zaken en defensie een krans na mens de raad van ministers. In totaal werden 27 kransen bij het monument geplaatst. Terwijl de kransen werden gelegd, speelde de koninklijke militaire kapel ko- raalmuziek. Bij het nationaal monument stonden erewachten van de ko ninklijke landmacht, luchtmacht en marine en ervoor twee ere hagen, gevormd door leden van de voormalige binnenlandse strijd krachten en oud-strijders, leden van het veteranenlegioen Neder land. Aan de vlaggenmasten hin- WEINIG VERANDERING Het weer in onze omgeving wordt beheerst door een depressie, die zich boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt. De de pressie houdt boven 't west-Euro- pese vasteland in de hogere lucht lagen een zuidwestelijke stroming in stand, waarmee storingen van het Alpengebied naar noord-Duits- iand trekken. Ze veroorzaakten vandaag in ons land veel bewol king, waaruit in de ochtend in het zuidoosten van het land regen viel. Een uitloper van de depressie ver plaatst zich inmiddels over zuid- Engeland in oostelijke richting. In verband hiermee wordt aan vankelijk nog een zuidelijke wind in de lucht, maar later wordt hij zwak veranderlijk. In de lucht, waarin ons land zich dinsdag be vindt zullen plaatselijk enkele bui en tot ontwikkeling komen. De temperatuur zal daarbij niet veel verandering ondergaan. gen de nationale driekleur en de provincievlaggen halfstok. Na aan komst van het koninklijk paar de clameerde de acteur Rob de Vries „De laatste brief" van Bertus Aaf- jes en „Tot de doden" van Ed Hoornik. Nadat een hoornblazer van de koninklijke militaire kapel het tap toesignaal had geblazen, volgde een minuut stilte, waarna de kapel het Wilhelmus speelde, dat door de aanwezigen werd meegezongen. Het koninklijk paar opende daar na het défilé langs het monument gevolgd door de autoriteiten en nabestaanden. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele buien. Tot matig toe nemende wind in hoofdzaak tus sen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in tempe ratuur. DINSDAG 7 MEI v.m. n.m. Breskens 9.14 9.52 Terneuzen 9.50 10.28 Hansweert 10.24 11.02 Walsoorden 10.23 11.01 WOENSDAG 8 MEI v.m. n.m. Breskens 10.31 11. Terneuzen 11.07 11.36 Hansweert 11.41 12.10 Walsoorden 11.40 12.09 ZON MAAN op onder op onder Mei 7 4.59 20.15 13.27 3.18 8 4.58 20.16 14.51 3.31 9 4.56 20.18 16.17 3.43 10 i.54 20.20 17.47 844 b i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1