PROVINCIAAL NIEUWS Surinamers willen onafhankelijkheid Verwen met goud Aparte strafkamer voor ordeverstoorders in St, berechting Willibrord Geen culturele binding met Nederland Eerste deur voor nieuwe te Terneuzen Huishoudelijke voorlichting start provinciaal voorlichtingscentrum in de provincie Zeeland Officier van justitie: „Hier moet streng worden gestraft" „Aliittla" vlot getrokksa DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Oostburg TERNEUZEN-HULST-SAS VAN GENT-SLUIS Sas van Gent Sluis Protestanten willen West-Irian bij Indonesië houden ONGELUK IN FRANSE IV8IJN Socialistisch systeem Sluiskil Duivensport Dingemanse :ï|fc INN Agenda Oproep tot voedselhulp aan Arabische vluchtelingen Eerste eis vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk Gerechtsgebouw werd bewaakt Hij kreeg „het" te pakken Zware straffen geëist Spreekuren Drie Hagenaars pleegden 23 inbraken Doolhof van artikelen Landbouw organisaties Zaterdag 4 mei 1968 Vrouwenbond van de afd. Terneuzen bezocht gemeentekassen De Vrouwenbond van het N.V.V. afd. Terneuzen heeft het seizoen besloten met een bezoek aan de gemeentekassen. De"talrijke dames werden hier gastvrij ontvangen en in twee groepen rondgeleid. Vak kundig werden allerlei onderwer pen aangaande planten en struiken behandeld1, waarvan men veel kon leren en toepassen in eigen tuin. Na de rondleiding ging men ge zamenlijk koffie drinken in de kan tine bij de voetbalvelden in het Zuidersportpark. Daar werd ook van de gelegenheid gebruik ge maakt om het oudste lid, mevr. S. van GalenMeertens (88 jaar), in het zonnetje te zetten, ter ge legenheid van de onderscheiding die zij met Koninginnedag mocht ontvangen. De voorzitster, mevr. Solv. d. Broek feliciteerde haar namens alle aanwezigen en bood tevens een prachtige plant aan, die in dank werd aanvaard. Op 24 mei a.s. gaat de afd. Ter neuzen naar de landdag in de RAI ,te Amsterdam. Tot slot wenste de voorzitster allen een prettige vakantie toe. Tentoonstelling Deze maanden is er in Zeeuws- Vlaanderen een tentoonstelling over de beroepenvoorlichting. Volgende week staat deze expo sitie opgesteld in de Burgerzaal van het gemeentehuis te Oost burg. De tentoonstelling is spe ciaal bestemd voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. De kinderen hebben al len het instructieboekje „Voor. lichting in beroepenland" ont- vangen. De belangstellende ouders kunnen de tentoonstelling donderdagavond bezoeken. Automatische dekens vanaf f 69,— UW Koninklijke onderscheiding voor gemeentesecretaris Van den Hemel In de raadszaal heeft gister avond in aanwezigheid van de raadsleden en het gemeenteperso- neel burgemeester R. A. J. den Boer de gouden medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nas- sau opgespeld bij de gemeente secretaris, de heer G. A. van den Hemel, ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtenarenjubileum. Wij komen in een volgend num mer op een en ander nader terug. Onderscheiding Burgemeester Van Hootegem overhandigde de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan de heer A. A. Baert. De heer Baert ontving deze koninklijke onderscheiding, om dat hij 40 achtereenvolgende jaren werkzaam was geweest in het meubelbedrijf van Joh. du Fossé. Vergadering gemeenteraad Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Sluis. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.m. een schrijven van het bestuur van de christelijke school om bij het bouwen van een gym nastieklokaal een centraal punt te kiezen, dat voor alle scholen gunstig is gelegen. Voor de ex ploitatie van een kampeerterrein en speeltuin door de burgerlijke godshuizen werd voor een tijd van 40 jaar in principe grond in erfpacht gegeven. Zo nodig zal in de aanloopperiode financiële steun worden gegeven. De heer O. de Milliano drong erop aan, dat de plaatselijke voet balclub betrokken zal worden in de komende besprekingen. De heer De Brook betreurde het dat grond, die oorspronkelijk be stemd was voor de bouw van zomerwoningen, thans 'n andere bestemming krijgt. Hij deelde nog mee dat met de exploitatie van een geschikt gebouw spoedig zal worden begonnen, waarmee de belangen van speeltuin en kampeerterrein zijn gediend. Voor de exploitatie van een ambulancedienst door de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen van t Roode Kruis werd een bijdrage van ƒ0.50 per inwoner gegeven. Protestantse leiders in Mano- kwari willen dat West-Irian deel van Indonesië blijft uitmaken en verwerpen het idee van een vrije keuze over de toekomstige sta tus van West-Irian, zo meldt het in Djakarta verschijnende dag blad „Wart Harian". Volgens het blad hebben de protestantse leiders ook hun ver oordeling uitgesproken over de beweging „Vrij Papoea", die voor volledige onafhankelijkheid van het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea is. Op een teach-in ter gelegen heid van „Suriname-dag" in het universiteitshuis te Utrecht heeft het actiecomité Suriname-Antil- len bij monde van Marcel Kross de Surinaamse regering betiteld als „niet meer dan een koloniale administratie". Hij constateerde ten overstaan van de 150 meren deels uit Suriname afkomstige aanwezigen, dat Nederland een koloniaal beleid voerde en dat er nimmer sprake was geweest van een werkelijk culturele binding. Hij noemde hierbij het ontzet tend tekort aan scholen, het anal fabetisme dat ca. 40 der be volking betrof en het geringe in-' komen per hoofd van de bevol king, namelijk 400 tot 500 Ne derlandse guldens. De heer O. E. Kemble, voorzit ter van de Surinaamse beweging „Surino" wijfelde aan de ge gevens van de heer Kross over Als gevolg van een mijngas- ontploffing heeft zich vrijdag ochtend een instorting voorge daan in een steenkoolmijn te Roche-la-Molière bij Saint- Etienne. Drie licht gewonden konden in veiligheid worden ge bracht, maar zes mijnwerkers zitten nog opgesloten. het analfabetisme, onder meer met een verwijzing naar het V.N.- rapport. Suriname heeft het ge ringste percentage analfabeten van Latijns-Amerika, zo zei hij. In tegenstelling tot de heer Kross die meende dat slechts een so cialistisch systeem de oplossing zou brengen, wilde hij zich aan geen enkel dogma binden. Ik heb. slechts het welzijn van Suriname op het oog en van elk systeem wil ik het goede'over nemen. De heer Heave van het „Front voor democratisch Suriname" zag evenals de heer Kross het socialistisch systeem als de beste oplossing. Hij vond verder dat de Surinamers wat rationeler moe ten gaan denken. Een andere spreker, dr. F. Moll, beschuldigde Nederland er van te zorgen dat afgestudeerde Surinamers niet naar de west te rugkeerden. Hij zag daarin een opzettelijke kleinhouding van Suriname. De heer Oemrawsingh, spre kend namens de manan-hindoe- stani, vroeg zich af wat men nu eigenlijk onder onafhankelijkheid verstaat. Hij meende dat de hin- doestaanse Surinamers een gelei delijke en de creolen een on middellijke onafhankelijkheid wensen. Het enige belang is hoe het totaal der bevolking er over denkt, zo oordeelde hij. Tijdens deze teach-in die voor af was gegaan door een tweetal colleges in het academiegebouw, werd druk gebruik gemaakt van de vrijheid tot interruptie. De schoenfabriek vroeg een slijt, laag aan te brengen op een ge deelte van de bestrating bij de fabrieksgebouwen, voor zover deze eigendom zijn van de ge meente. Een bedrag van 1500 werd hiervoor bestemd onder voorwaarde dat de terreinen rond de fabriek in behoorlijke staat worden gebracht, wat de beplan ting betreft en dat de gemeente lijke technische dienst hierbij de nodige zeggenschap krijgt. Op 'n vraag van de heer J. P. J. Wage wat er straks gaat gebeuren met de oude openbare school kon nog geen definitief antwoord worden gegeven. Opbrengst bliksemloterij De totale opbrengst van de deze week gehouden bliksemloterij ten bate van de Sluiskilse speeltuin vereniging bedroeg 1075, Prijsvlucht uit Beaumetz De postduivenvereniging de „Sluiskilse Reisduif" hield zondag een prijsvlucht vanuit Beaumetz. De uitslag van deze clubwedstrijd luidde: 1. F. Sijs; 2. H. Snoek; 3. P. Vonk; 4. B. de Koeijer; 5. H. Snoek; 6. J. Dubbeldam; 7. J. Snap; 8. J. Destombes; 9. P. Claes; 10. Th. David. Een gouden armband. U kiest uit onze kollektie uit mo derne strakke modellen, speelse fantasie schakels, symbolische schakels die closed-for-ever zijn en slavenarmbanden, niet alleen glad maar ook sierlijk bewerkt Prijzen vanaf 190.- S® r V JUWELIER HORIOGER AXELSESTRAAT 4$ TERNEUZEN V' - rr,- w fT" T T ZATERDAG 4 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De slag om Khartoum". ZONDAG 5 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „De slag om Khartoum"; 5 uur: „Invasie op Ambush Bay". MAANDAG 6 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Invasie op Ambush Bay". DINSDAG 7 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Invasie op Ambush Bay". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. en de directeur-gene raal van de V. N.-voedsel- en Iand- bouw-organisatie (F.A. O.), de Ne derlander dr. A. H. Boerma, heb ben donderdag in een schrijven aan alle V. N.- en F. A. O.-leden opgeroepen tot verstrekking van voedselhulp aan de Arabische vluchtelingen in Egypte, Jordanië en Syrië. Oe Thant en Boerma verklaar den dat de V. N. tot dusver voor ruim 21 miljoen gulden voedsel hulp aan de 300.000 vluchtelingen heeft verstrekt, maar dat deze hulp eind mei ophoudt. De vluchtelingen hebben tot het eind van dit jaar nog ongeveer 21.000 ton bloem, 1.000 ton rijst, 800 ton vet, 1.300 ton suiker, 1.400 ton peulvruchten, 175 ton vlees en 400 ton melkpoeder nodig, onder. Slechts 3 cm speling was er voor de sluisdeur die gisteren in de nieuwe zeesluis werd aangebracht. Er was dus veel geduld en vooral vakmanschap nodig de deur op de juiste plaats te krijgen. De foto geeft een beeld van de situatie enige minuten voordat de deur recht voor het gat kwam, waaruit en waarin de deur in de toekomst talloze malen te voorschijn zal komen en verdwijnen teneinde de scheepvaart door te laten. De sluisdeuren (5 in getal) worden gemaakt te Temse (B.) door de N.V. Boelwerf. t Voor velen is de huishoudelijke voorlichting een bekende klank. In veel plaatsen in de provincie zijn cursussen, lezingen of de monstraties gegeven: koken, kleine reoaraties, naaien, bloe men schikken, beter bewegen. Eind 1967 is in Zeeland tot stand gekomen de stichting pro vinciaal centrum ten behoeve van de voorlichting voor huis houden en gezin." In deze stichting werken samen de nationale federatie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting en de stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande en de provinciale commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, aangesloten bij de landelijke stichting voor huis houdelijke voorlichting. Vrijdagmorgen is in Breda de berechting begonnen van tien verdachten die worden be schouwd als de ernstigste orde verstoorders tijdens het straat- oproer, dat zich voordeed in het Westbrabantse Sint Willibrord in het weekeinde van 20 en 21 april. Van de tien verdachten, meren deels jongelui uit Sint Willibrord, hebben de meesten bekend. Aan deze verdachten werd openlijke geweldpleging ten laste gelegd, a| of niet gecombineerd met op ruiing tegen het gezag of vernie ling. Twee verdachten staan terecht wegens opruiing en één verdach te wegens mishandeling van de politie. Voor deze snelle berech ting op last van de minister van justitie was een aparte meervou dige strafkamer samengesteld onder presidium van mr. C. Vlie- genthart, de oudste bijzittende rechter van de normale strafka mer in Breda. De hoofdofficier van justitie, mr. R. Grasso, had de parket wacht laten versterken. De ingan gen van het gebouw werden aan de voor- en achterzijde bewaakt. De gemeentepolitie hield op straat een oogje in het zeil. Ze ven rijkspolitiemannen, onder wie luitenant B. Lutken, die de leiding van de politie had toen het oproer begon, waren getui gen. Tien advokaten hadden de verdediging op zich genomen. Kort na de ongeregeldheden werd de jeugdwerkloosheid in St. Willibrord genoemd als een van de voornaamste oorzaken. Dit wordt gelogenstraft door het feit dat alle tien verdachten werk hebben. De eerste verdachte, de 19-ja- rige A. K. uit St. Willebrord, be kende stenen te hebben gegooid naar de politie, maar kan geen motief opgeven. Toen de massa bezig was, kreeg deze jongen, die 20 glazen bier had gedronken, „het" zoals hij zelf zei, ook te pakken. De jongen stond gunstig bekend en heeft vast werk met een goed loon. De officier van justitie, mr. J. NouetFeisser, hield een uitvoe rig requisitoir, waarin hij dank bracht aan de rijkspolitie voor het beheerste optreden, waardoor on gelukken onder de burgerbevol king werden voorkomen. Uit een oogpunt van algemene preventie moet hier streng wor den gestraft, aldus de officier, die tegen K. vijf maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met drie Jaar proeftijd eiste. De raadsman, mr. J. Houben, legde in zijn pleidooi de nadruk op de demoraliserenode invloed van de grote werkloosheid in St. Willebrord. Zevenentwintig pro cent van de beroepsbevolking in dit kerkdorp is werkloos. Hij zag daarin een van de voornaamste oorzaken van de ongeregeldhe den. De berechting van de tien ver dachten van de recente wanorde lijkheden in St. Willebrord heeft vrijdag de gehele dag in beslag genomen. De zitting eindigde om half zeven. Er kwamen zware eisen uit de bus, omdat het open baar ministerie de algemene pre ventie zwaar heeft willen laten wegen. Vooral verdachten met een strafblad hoorden langdurige gevangenisstraffen tegen zich vragen, zoals de 42-jarige Wille- brorder T. R., die jongelui had opgeruid. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. De officier van justitie stelde in zijn eerste requisitoir dat nie mand van de verdachten eigen lijk een zinnig antwoord kan geven op de vraag waarom ze zo tegen de politie zijn te keer ge gaan. De officier liep de feiten van de opstand nog eens door en kwam tot de conclusie, dat de po litie uitstekend had gewerkt en door het tonen van grote zelfbe heersing ongelukken had voor komen. Het beroep op de werk loosheid, wel als oorzaak van het gebeuren genoemd, houdt als zo danig geen stand, want alle ver dachten hebben een goede werk kring, zei de officier. Te weinig zorg voor de ontspanning voor de jeugd en een ernstig drankmis bruik zijn wel aanwijsbare oor zaken. Uit het oogpunt van alge mene preventie meende de offi cier dat de justitie streng moet straffen. In de tien zaken vielen de vol gende eisen: A. K. 19 jaar oud, uit St. Willebrord, wegens open lijke geweldpleging: vijf maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd met aftrek van het voorarrest; H. van G. 20 jaar, uit Oud-Gastel, wegens het gooien met stenen: vier maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het me disch consultatiebureau voor al coholisme; M. H. 20 jaar, uit St. Willebrord, wegens bedreiging van een adjudant van de rijkspo litie; vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd met aftrek; P. G. uit St. Willebrord, 18 jaar, wegens mis handeling van een adjudant van politie en het gooien met stenen: drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd met aftrek van het voorarrest. Eén van de eerste taken zal zijn het geven van huishoudelijke voorlichting door middel van spreekuren. Op deze spreekuren vindt plaats te Goes, waar iedepe dins- DODE BIT FRONTALE BOTSING Donderdagnacht om half twee heeft zich op de weg van Lochem naar Goor een frontale botsing voorgedaan tussen twee vracht auto's. waarbij een der bestuur ders, de 37-jarige F. J. Boels uit Brunssum, om het leven is ge komen. Het ongeluk gebeurde bij het afslaan naar Borculo, waar een vrachtauto voorgesorteerd stond om linksaf te slaan. Deze vrachtauto wchtte op een tege moetkomende vrachtauto, maar werd gepaseerd door twee vracht wagencombinaties. De achterste daarvan botste frontaal op de te gemoetkomende vrachtwagen, hetgeen de chauffeur van deze laatste auto het leven kostte. De chauffeur van de combinatie werd licht gewond naar een zie kenhuis gebracht. Drie Hagenaars hebben niet minder dan 23 inbraken bekend, waarbij zij goederen tot een to tale waarde van vijfentwintig duizend gulden hebben buitge maakt. De drie mannen, de 18- jarige lasser W. C. J. U„ de 36- jarige tegelzetter P. T. V. en de 33-jarige matroos M. van der P„ zijn voor de officier van justitie geleid. De diefstallen werden ge pleegd door heel Zuid-Holland tussen december 1966 en het mo ment van hun arrestatie. De in braken konden worden achter haald, nadat het drietal op heter daad was betrapt in Dordrecht. De mannen hebben o.a. grote hoeveelheden oude metalen ver kocht, die zij uit de duinen bij Monster hadden gehaald. Dit me taal was afkomstig van de Ping An, de Liberiaanse vrachtvaar der die bij Monster op het strand was gelopen en later gesloopt moest worden. Uit de ambassa de van Uruquay namen de drie mannen een schrijfmachine mee. Andere inbraken pleegde zij in Boskoop, Wassenaar, Rijswijk, Leiden, Katwijk, enz. De Haagse politie heeft ook aangehouden wegens heling van de gestolen waren de 59- jarige loodgieter R. C. H. D. cn de 36-jarige metselaar G. H. De 21-jarige vertegenwoordiger G. P. M. is gearresteerd omdat hij gestolen goederen in bewaring genomen heeft dag zitting zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd ook in Middelburg te beginnen. Iedere huisvrouw en elk meisje met belangstelling voor de huis houding kan van deze voorlich ting gebruik maken. Naast de cursussen en lezingen zal met deze individuele voor lichting worden begonnen, omdat op de crusussen veel individuele vragen naar voren komen. Er is in deze tijd een groot aan bod van artikelen op de markt. De reclame speelt een grote rol en er wordt gebruik gemaakt van allerlei aantrekkelijke verkoop methoden (voor de consument steeds moeilijker). Het wordt de consument niet gemakkelijk gemaakt om uit de doolhof van artikelen een juiste keus te doen. Op de spreekuren kan informa tie worden gegeven omtrent alles wat bekend is van huishouding, huishoudelijke toestellen en hulpmiddelen. Op deze manier kan de markt voor de consument wat „door zichtiger" worden gemaakt. Naast de federatie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting en de stichting voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande werken economisch-sociale voor lichtsters in dienst van landbouw organisaties. Zij verzorgen de voorlichting omtrent wonen, woninginrichting, huishoudelijk beheer en budgettering. Er zal door de huishoudelijke voorlichting met de economisch- sociale voorlichtster een zo nauw mogelijke samenwerking worden nagestreefd. In Goes worden de spreekuren iedere dinsdag gehouden van 112 uur en van 24 uur in het Landbouwcentrum. Westsingel 58, tel. 011006440. Daarnaast kunnen iedere werkdag van 1011 uur telefonische afspraken worden gemaakt. De Britse Shell-tanker Alinda, die sinds donderdagavond op de Noorderpier van Hoek van Hol land vast zat, is vrijdagochtend om 4 uur vlot getrokken. Het scheepvaartverkeer naar Rotter dam werd hervat. Buitengaats la gen zestig schepen te wachten. Het schip werd van de pier ge trokken door de Schouwenbank, Azië, Europa, Middelbank en Stroombank. Om zes uur was het verkeer volledig hervat. Een kwartier la ter voer het Amerikaanse vlieg kampschip Essex de Nieuwe Wa terweg binnen, vergezeld door 'n torpedobootjager, voor een be zoek aan Rotterdam. Het ziet er naar uit dat de Britse tanker „Alinda" onge schonden het avontuur op de Noorderpier heeft overleefd. Bij een onderzoek bleek dat zich geen lekken of complicaties hebben voorgedaan. De tanker zette op eigen kracht de reis voort naar Teesport (Engeland) om daar zijn lading af te leveren bij de nieuwe Shell-raffinaderij.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3