Verenigde Staten en Noord-Vietnam gaan praten in Parijs *S*t Harttransplantaties in Houston en Londen Ontploffing in universiteit van Saigon NUL Volgende week begin inleidend vredesoverleg 0e ThantHet beste nieuws sinds lange 11113 IE M0CK Xoean Thoey Averell Hamman Volgens Richard Nixon probeert Robert Kennedy zich in het Witte Huis te „kopen" warme saucljz8broodj 8S BANKETBAKKERIJ, Eerste lener- en harttransplantie in Engeland Sa Hssston Lever- irsissplairtatie Weer minder geld voor Amerikaanse ruimtevaart Veiligheidsraad betreurt de Israëlische parade Vier doden en verscheidene gewonden HET WEER Ee toestaid van Joseph Rizor is ZATERDAG 4 MEI 1968 24eJaargang— No. 5194 Aardbeving in Chili TWAALF ARABISCHE TERRORISTEN GEDOOD Moeilijker Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Veldslag bij Hoe-é de Gasverwarmiitg Frank, bij abonnement: TERNEUZEi Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 11,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijl^ tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Verenigde Staten en Noord-Vietnam zijn het vrijdag eens geworden tegen 10 mei of kort daarna in de Franse hoofdstad Parijs „officiële besprekingen" te beginnen die moeten leiden tot vrede in Vietnam. Radio-Hanoi maakte bekend dat Parijs voor Noord-Vietnam even aanvaardbaar zou zijn als de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh of Warschau in Polen voor inleidend overleg, maar in een officiële verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken welke vrijdagavond werd gepubliceerd wordt gesproken van „officiële besprekingen" tijdens welke in de eerste plaats een datum moet worden vastgesteld voor onvoorwaardelijke stopzetting van alle oorlogsdaden tegen Noord-Vietnam waarna de eigenlijke bespre kingen (over vrede) onmiddellijk zullen beginnen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de bereidheid van Amerika en Noord-Vietnam om volgende week in Parijs het inleidend vredesoverleg te beginnen, „het beste nieuws sinds lange tijd", genoemd. Waarnemers menen dat men in Noord-Vietnam geen tijd meer wil verliezen, nu het precies een maand heeft geduurd alvorens men het eens is kunnen worden over de plaats voor het overleg. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Noord-Vietnam heeft voor de onderhandelingen aangewezen de 56-jarige minister zonder porte feuille Xoean Thoey, die in 1953 zijn diplomatieke loopbaan begon toen hij als secretaris-generaal van het Noordvietnamese vredescomité vertegenwoordiger werd in de communistische wereldvredesraad. Vooj die tijd was hij door zijn po litieke activiteit in het conflict nei de Fransen gevangen gezet en tater was hij hoofdredacteur van het blad van de liga van de viet- minh. In 1945 werd 'Xoean Thoey lid van het centrale partijcomité van de liga van de vietminh en in 1946 kwam hij in het Noordviet namese parlement. Van 1963 tot 1965 was Xoean Thoey minister van binnenlandse" zaken. De Amerikaanse onderhandelaar zal William Averell Harriman zijn, president Johnsons reizend ambas sadeur die reeds op tal van diplo matieke missies is gezonden. Har riman is 76 jaar. Hij werd reeds in Richard Nixon heeft senator Robert Kennedy verweten dat hij probeert zich „in het Witte Huis te kopen". Nixon die streeft naar de republikeinse kandida tuur voor het presidentschap, zei donderdag op een bijeen komst in Indianapolis dat Bobby Kennedy veel geld had uitgege ven om de voorverkiezingen te winnen in de staat Indiana, die van grote betekenis worden ge acht. „Maar dit heeft kwaad bloed gezet bij de kiezers", aldus Nixon. In de Ver. Staten kan een kan didaat net zoveel geld besteden voor zijn verkiezingscampagne als hjj wil. De geruchten willen dat Kennedy's campagne de kostbaarste is, vergeleken met die van zijn vijf voornaamste mededingers. Naar schatting zou met zijn campagne 18 miljoen dollar gemoeid zijn.. En dit be drag betreft alleen nog maar de Een hevige aardbeving, van de sterkte zeven heeft zich woens dagavond in Chili voorgedaan te Lonquimay in het Andesgeberg- te, 640 km ten zuiden van San tiago aan de grens met Argen tinië. Er zijn geen slachtoffers, maar er is wel aanzienlijke scha de aangericht Twaalf leden van het Ara bische commando „El Fatah", die uit Jordanië in Israël waren bin nengedrongen, zijn donderdag avond gesneuveld tijdens een treffen met een Israëlische pa trouille in de buurt van Neoth Kikar ten zuiden van de Dode Zee. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische leger vrijdag meegedeeld. Twee Israëlische militairen werden gewond. strijd om het presidentschap zelf. Kennedy moet dan al verzekerd zijn van de democratische kan didatuur. Er zijn geen officiële cijfers gegeven van de kosten van Kennedy's campagne in In diana, maar de drie miljoen dol lar, door sommigen genoemd, werden door Kennedy's mede werkers als „belachelijk" be stempeld. Nixon zei dat hij als enige kan didaat van de republikeinen in deze staat maar een „heel ma tig bedrag" had uitgetrokken. Dit bedrag lag in de buurt van de 100.000 dollar. 1941 door president Roosevelt naar Londen gezonden waar hij belast werd met het toezicht op de uitvoering van de leen- en pachtwet. Ook organiseerde hij in de tweede wereldoorlog de hulp aan de Sowjet-Unie en van 1943 tot 1946 was Harriman ambassa deur in Moskou. President Truman benoemde hem tot reizend ambas sadeur voor het Marshallplan voor het economisch herstel van Europa na de oorlog en in 1950 benoemde Truman Harriman tot bijzonder assistent voor internationale aan gelegenheden. Tijdens Johnsons- regering heeft Averell Harriman onder meer veel gereisd om de Amerikaanse Vietnam-politiek uit een te zetten. NooriMr, W TERNEliZÉ* Slechts enkele uren nadat vrijdag in het episcopaalse ziekenhuis St. Lucas in Houston (Texas) de negende harttransplantatie ter wereld op een mens was uitgevoerd, begon in het nationaal ziekenhuis voor hartziekten in Londen de tiende, tevens de eerste in Engeland. Eveneens voor het eerst in Engeland werd donderdag in het Adden- brooks ziekenhuis in Cambridge met gunstig resultaat een levertrans plantatie verricht. De operatie in Houston duurde 3 uur en werd uitgevoerd door een chirurgenteam van de Baylor-uni- versiteit en heeft drie uur ge duurd. De chirurgen volgden de transplantatietechniek van dr. N. Shumway, die donderdag zelf aan de Stanford-universiteit in Califor nia een harttransplantatie heeft uitgevoerd. Een woordvoerder van het me dische centrum van de universiteit maakte vrijdag bekend dat de do nor van deze operatie de telefoon- directeur Rudy F. Anderson was. Hij legde elke morgen drie kilo meter in de looppas af. Hij over bed aan een hersenbloeding. In Houston is het hart van een 23-jarige vrouw die donderdag met een kogel in het hoofd was opgenomen en in de loop van de nacht is overleden, overgeplant in het lichaam van de 47-jarige Eve rett Clair Thomas, een boekhou der uit Phoenix (Arizona). Men heeft alleen het onderste gedeelte van het hart van de Jonge vrouw overgeplant. Na de aan hechting begon het hart onregel matig te kloppen, maar de hart slag van de patiënt werd na een elektrische schok weer normaal. Drie kwartier lang heeft een hart- longmachine de taak van deze vi tale organen van de patiënt over genomen. De patiënt, die vóór de operatie leed aan ernstige kalkafzetting op de hartkleppen, verkeert volgens ziekenhuiswoordvoerders in bevre digende toestand. De operatie is donderdag uitge voerd door vier chirurgen onder leiding van prof. Roy Calne en heeft zes uur geduurd. „Aangenomen wordt dat het de eerste operatie in haar soort in Engeland is, hoewel in de afge lopen 12 maanden dergelijke ope raties met succes in Denver (Colo rado) zijn uitgevoerd", aldus een woordvoerder voor het Adden- brooke-ziekenhuis. De eerste bekende levertrans plantatie werd in 1963 in Denver on een 47-jarige man uitgevoerd, die 22 dagen later aan een hersen- humor overleed. De chirurg dr. Tom Starzei heeft in Denver zeker drie levertrans plantaties verricht, waarvan de pat'ënten nog in leven zijn. In to taal zijn meer dan een dozijn levertransplantaties uitgevoerd. Ot> 23 april ontving de 47-jarige landbouwer Allen Griffith in Syd ney een nieuwe lever. Hij over leed op 27 april aan een nieraan doening. In Buenos Aires is vorig jaar een poging mislukt om een dood zieke vrouw te redden met de lever van een varken. De beroemde Zuidafrikaanse chirurg Chris Barnard die 's we relds eerste harttransplantatie heeft verricht, heeft verklaard, dat een levertransplantatie nog moeilijker is dan een harttrans plantatie. Hij hoopt in de loop van dit jaar een levertransplan tatie uit te voeren. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft het bedrag, dat door president Johnson voor het begrotingsjaar 1969 voor ruimtevaart is gevraagd, met 339 miljoen dollar verlaagd en op 4 miljard dollar vastgesteld. Het is het vierde achtereen vol gende jaar dat er minder geld voor ruimtevaart wordt toege wezen. De helft van het geld, twee miljard dollar, zal worden besteed aan het Apolloprogram- ma voor een bemande ruimte- vlucht naar de maan. Verschei dene leden van het huis waar schuwden dat de V. S. gevaar lopen achter te raken in de ruimtevaart, door er minder aan uit te geven terwijl de Sowjet- Unie er meer aan besteedt. De besnoeiiing betekent een overwinning voor de republikei nen, die een verlaging met het zelfde bedrag hadden aanbevo len. De begroting moet nog door de senaat worden goedgekeurd. Wordt zij van kracht, dan zul len enige duizenden leden van het administratieve ruimtevaart- personeel worden ontslagen. JERUZALEM: Een beeld van de grote parade ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de staat Israël. Op de oude stads muur hebben scherpschutters post gevat, om alle eventualitei ten het hoofd te bieden. De veiligheidsraad betreurt diep dat Israël op 2 mei 1968 een militaire parade in Jeruzalem heeft gehouden, daarmee voor bijgaand aan het besluit dat de raad op 27 april heeft genomen, zo luidt een resolutie die don derdagavond eenstemmig door de veiligheidsraad is aanvaard. De raad was op verzoek van Jordanië bijeengekomen. Het duurde vijf en een half uur, voor dat de leden het onderling eens waren geworden over de tekst. De Arabische landen wilden dat de Israëlische regeling werd ver oordeeld, maar de V. S. en enige andere leden wilden niet zo ver gaan. Nadat de resolutie was aange nomen, herhaalde de Israëlische afgevaardigde, Yosef Tekoah, dat de parade geen enkel principe van het internationale recht heeft geschonden, geen nieuwe toestand heeft geschapen, geen mensenlevens in gevaar heeft gebracht en niemand letsel heeft toegebracht. De Jordaanse afgevaardigde, dr. Moehammed el-Farra, ver zocht de raad „de gekozen bur gemeester van Jeruzalem", Rouhi el-Khatib, aan te horen. Secretaris-generaal Oe Thant deelde mee, uit Jeruzalem ver nomen te hebben dat de parade zonder incidenten was verlopen. In een universiteitsgebouw in het hart van de Zuidvietnamese hoofdstad is gisteren een bom ontploft. Het gebouw staat vlak naast een radio- en televisiesta tion van het Amerikaanse leger. Énige gewonde Vietnamezen zijn uit de puinhopen van het verwoeste universiteitsgebouw gehaald. Het Amerikaanse gebouw heeft uiterlijk weinig schade opgelo pen. Het universiteitsgebouw daarentegen is vrijwel geheel verwoest. Tijdens de ontploffing, d.w.z. om één uur 's middags ZATERDAG 4 MEI v.m. n.m. Breskens 5.49 6.21 Terneuzen 6.25 7.07 Hansweert 6.59 7.31 Walsoorden 6.58 7.30 ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 6 MEI v.m. MEI v.m. 6.48 7.24 7.58 7.57 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.58 8.34 9.08 9.07 n.m. 7.25 8.01 8.35 8.34 n.m. 8.38 9.14 9.48 8.47 plaatselijke tijd, bevonden zich weinig mensen in de universi teitslokalen. Latere berichten zeggen dat een taxi met ontplofbare stoffen is geëxplodeerd en de zetel heeft verwoest van de vereniging van internationale studenten. De taxi stond vlak naast het gebouw ge parkeerd. Brandweerlieden heb ben drie lijken uit het nuin ge borgen. Van de gewonden is er één overleden. Alle naburige gebouwen zijn door rondvliegende scherven be schadigd en talloze ruiten zijn gesneuveld. Het gebouw van de radio en televisie moest ont ruimd worden. Verscheidene per soneelsleden zijn gewond. De Zuidvietnamese radio hervatte de uitzendingen in een ander ge bouw. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid en hogere tempera turen dan vrijdag. ZON MAAN op onder op ondei Mei 4 5.05 20.10 9.24 2.17 5 5.03 20.12 10.42 2.44 6 5.01 20.13 12.04 3.03 7 4.59 20.15 13.27 3.18 8 4.58 20.16 14,51 3.31 Amerikaanse mariniers hebben in een nu drie dagen durende veldslag ten noorden van Hoe-é 196 Noordvietnamese militairen gedood, zo heeft een Amerikaan se militaire woordvoerder vrij dag meegedeeld. De gevechten woedden op slechts drie kilome ter ten noordoosten van de grote Amerikaanse basis Dong Ha. Aan Amerikaanse kant wer den vierentwintig mariniers ge dood en 146 gewond. De politie in Saigon heeft deze week 102 verdachten gearres teerd bij huiszoekingen en blijft waarzaam voor een eventuele vietcongaanval. KANS OP EEN BUI Een kleine storing boven zuid west Frankrijk breidt zijn in vloed langzaam naar het noor den uit. De wind in ons lano' neemt hierbij geleidelijk toe tot matig uit richtingen tussen oost en zuid, waarmee warmere lucht wordt aangevoerd. De maxima zullen vandaag dan ook waar den bereiken tussen 15 en 20 graden. Bij een veranderlijke bewolking kan voornamelijk la ter op de dag een regen- of on weersbui tot ontwikkeling komen. Een depressie boven de Britse eilanden bracht daar vrijdag veranderlijk weer met plaatse lijk regen en onweersbuien. Ook in Zuid-Scandinavië stond het weer onder invloed van een kleine storing en de temparatu- ren bleven aan de lage kant. Warm bleef het in zuid en zuid oost-Europa. waar de middag- temperaturen tot 25 a 30 graden opliepen. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN De toestand van Joseph Rizor, de 40-jarige timmerman die don derdagmorgen in het ziekenhuis van de Stanforduniversiteit te Palo Alto in Californië een nieuw hart kreeg, was gisteren redelijk. Hij ligt echter nog steeds in een zuurstot'tent om zijn ademhaling te vergemakkelijken. Zijn longen werken niet zo best ais gevolg van een hartafwijking. Sinds 1961 heeft hij drie hartaanvallen gehad. In maart 1968 werd hij naar 't ziekenhuis gebracht, waar hij zelf om een nieuw hart heeft gevraagd. Donderdagmorgen stierf in hetzelfde ziekenhuis waar Rizor ligt, een 43-jarige man die een ongeneeslijke her senziekte had. Diens bloedgroep en weefsel kwamen overeen met die van Rizor. Het hart van de man werd direct overgeplant in het lichaam van de timmerman. De operatie, verricht door dr. Norman Shumway, duurde 4'/j uur. De nieren van de donor, wiens naam op verzoek van zijn verwanten niet bekend is ge maakt, werden overgeplant in da lichamen van twee andere zieken.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1