IS Van dekenkist en ladenkast 22 tips voor de schoonmaak Zaterdag 4- 1968 UE VRÏTE ZEEUW Bij de foto's: Het is duidelijk, dat dit meubel naast een bijzonder nuttige funk- tie, ook de sfeer in ons interieur gunstig kan beïnvloeden. We hebben echter met het neer zetten van de dekenkist in de woonkamer nog lang niet alle mo gelijkheden van dit meubel ge noemd. Hoe vaak vinden wij niet in de gang of het portaal onder de kapstok schoenen, pantoffels, overschoenen, tassen, die maar zelden worden gebruikt en ga zo maar door. Hoe veel fraaier is dat opgelost als onder de kapstok of elders in de gang of het portaal een dekenkist staat, waar men alle rommeltjes in kan opbergen. De dekenkist kan dan gelijk dienst doen als tafel, waarop men iets kan neerleggen bij het weg gaan of thuiskomen, zodat er twee handen overblijven om de mantel aan of uit te doen. Een dubbel nuttige functie derhalve, ook in de gang. Om de gang er iets feestelijker te doen uitzien, dan nu veelal het geval is en het is toch het eerste en laatste dat uw gasten van uw huis zien kan men op de dekenkist ook een vaas met takken of bloemen zetten. Als men er een keer van af wil zijn en niet telkens nieuwe bloemen of takken uit de tuin of winkel wil halen, kan een antiek of modern beeldje een uitermate fraai effect brengen. De deken kist in de slaapkamer kan naast 'n opbergplaats van dekens, boe ken en wat men maar wil, een kist te benutten als tafel, waarop tafel zijn voor typisch vrouwelij ke attributen, die men niet meer kwijt kan op of in de toilettafel. Daarnaast ls ook hier de deken een wekker en radio een plaats kunnen vinden. Wij zouden wil len zeggen, kijkt u eens in uw in terieur, of u met een dekenkist geen opbergprobleem kunt oplos sen en een verfraaiing van uw in terieur kunt bereiken. Als dat zo is, kan een bezoek aan de wo ning-inrichter zijn nut hebben. Wat voor de dekenkist geldt, geldt in grote mate ook voor de ladenkast. In de Angelsaksische landen, met name in de Verenigde Staten, heeft die bijna altijd een vaste plaats in het interieur ge had. In ons land is alleen de com mode van de baby als een soort ladenkast altijd in zwang ge weest. Een ladenkast in woonka mer, slaapkamer of de hal was echter tamelijk zeldzaam. Ook de ladenkast wordt nu weer veel gebruikt. In moderne aan- bouw-slaapkamers als onderdeel van de op elkaar afgestemde an- bouw-elementen. Maar ook ladenkasten als meer op zichzelf staande meubelen met eigen funktie, plaats en gezicht. Vaak niet altijd zijn die ladenkas ten in de oude stijl uitgevoerd. Zij verenigen op die wijze de funktie van siervoorwerp en gebruiks voorwerp. Siervoorwerp om de vaak sierlijke vormgeving en de gebruikte fraaie houtsoorten. Ge bruiksvoorwerp omdat die laden een zee van bergruimte bieden, bijvoorbeeld in de hal: hand schoenen, shawls (bovenin), overschoenen (onderin) enz. Aanslag In vazen verdwijnt door azijn en zilverzand. Alles goed schud den, eventueel een borsteltje gebruiken en tenslotte uitspoelen en dro gen. Aluminium pannen maakt men schoon met staalwol, een sop van syn thetisch wasmiddel, maar nooit met soda of sterke schuurmiddelen. Een eventueel aanbaksel verwijdert men door water met zelfwerkend wasmiddel aan de kook te brengen en daarna goed borstelen. Indien de schilder kalk- of verfvlekken op de vloer heeft gemaakt, ver wijdert men deze met verdunde azijn. Bronzen voorwerpen maakt men schoon met een zachte doek, waarop een paar druppels slaolie. De olie moet goed verwijderd worden. Stroeve laden kunnen goed schuivend gemaakt worden door de glij- vlakken eerst goed schoon te maken en ze daarna in te wrijven met talkpoeder of met een kaars. Overgordijnen en tafelkleden moeten eerst uitgeklopt worden, daarna gespoeld in koud water met azijn. Voor het wassen neemt men even eens een ruim, doch zeer lauw sop van een synthetisch wasmiddel. Fluweel en pluche moeten heel voorzichtig behandeld worden, klets nat opgehangen worden en gedurende het drogen zo nu en dan opge rekt. Voor het opborstelen nemen we een zachte borstel. Losgelaten marmeren bladen worden eerst verwarmd en dan met hout- lijm en krijt vastgemaakt. Vuile aquariumruiten kunnen schoongemaakt worden met een mengsel van azijn en zout. Stalen meubels behandelt men met een lapje, waarop enige druppels slaolie. Dekens wast men, op een dag waarop ze goed kunnen drogen, in ruim sop van synthetisch wasmiddel. Zonodig tweemaal een sopje geven. Daarna goed uitspoelen en na elke spoeling de deken door een wrin ger halen. Gedurende het drogen de dekens af en toe opschudden en, wanneer ze bijna droog zijn, opborstelen met een fijne stalen borstel. Gasstellen haalt men uit elkaar; leg alle onderdelen op een krant, maak ze alle goed schoon met een heet sopje, zonodig met wat petroleum. Branders maakt men schoon met een lucifer of ander houtje, buisleidin gen krachtig doorblazen met een fietspomp. Verschoten cocosmatten worden wéér mooi, als men ze schoonmaakt met een oplossing van overmangaanzure kali en heet water. Krullende kleedjes en matjes legt men ondersteboven en spijkert de hoe ken even vast. Daarna bestrijkt men de onderkant met rubberlijm. Vlug werken. Vetvlekken op behang zijn niet te verwijderen. Overplakken, terwijl het oude papier er nog op zit, helpt niet, want dan komen de vetvlekken er door. Men moet dus het oude, gevlekte papier verwijderen. De muur schoonmaken met tetra, daarna plakt men er een stuk papier over en dan kan men gaan behangen. Emaille pannen maakt men schoon met een sop van zelfwerkend was middel. Hardnekkige vlekken wrijft men met een kurk, waarop een schuurmiddel. Deze pannen moet men zeer voorzichtig behandelen en geen scherpe voorwerpen gebruiken om aangekoekte etensresten te verwijderen, anders loopt men kans dat de emaillelaag beschadigd wordt en afschilvert. Bouen: Een dekenkist met een vrij een voudige decoratie aan de voorzij de is 100 cm lang en 50 cm breed. Een ladenkast in een vrij strakke klassieke uitvoering. "Voor deze meubelen wordt veel eikenhout gebruikt Deze commode is door zijn gepro nonceerde vorm een uitgesproken siermeubel, dat aandacht voor zichzeli vraagt. Een eikenhouten dekenkist. Het snijwerk van de panelen wordt tegenwoordig voor een deel met behulp van vernuftige machines gemaakt. Deze doen zo het ruwe werk, dat in handwerk veel te veel tijd zou vragen al kost ook de machinale bewerking de nodi ge uren. Maar na die machinale voorbewerking komt de houtsnij der er aan te pas. Met de hand wordt ieder paneel afgewerkt. Hoe vaak verzuchten wij niet „die goede oude tijd". Die tijd die ach ter ons ligt trekt velen nog aan. Het verleden roept vaak een ro mantisch beeld op, dat we in onze huidige wereld vol spanningen en zakelijke verhoudingen moeten ontberen. Maar als we denken aan schrik beelden uit het verleden, zoals onhygiënische toestanden, onge rief, pest-epidemieën, sociale wantoestanden en dergelijke, dan zijn we blij in deze twintigste eeuw te leven. Wat we wel willen doen, is het verleden in gedeelten terug te halen. Dat doen we ondermeer door het aanschaffen van antiek, het beluisteren van klassieke muziek en het bezoeken van mu sea. We halen als het ware het „goede" uit het verleden terug om onze hang naar romantiek te kunnen voeden. Plotseling werd dit meubel her ontdekt, zodat zowel klassieke als moderne uitvoeringen in onze in terieurs weer een plaats vinden. Het is een veel gevraagd meubel stuk geworden, met een oneindig aantal toepassingsmogelijkheden. De dekenkist als bewaarplaats voor dekens, zoals oorspronkelijk dus de bedoeling is geweest, wordt veel door kamerbewoners toegepast. De kamerbewoners kunnen het bed dan gedurende de dag en avond gebruiken als zit plaats, met een leuke groepering van kleurrijke kussens bijvoor beeld, terwijl voor het naar bed gaan de dekens en lakens (voor sportievelingen de slaapzak) uit de kist worden gehaald. De kist zelf kan in het interieur ook nog een aantal funkties hebben. Bij voorbeeld als bijzetmeubel, ter wijl een dekoratieve vaas op de dekenkist het in het interieur bij zonder goed doet. Naar smaak kan men zowel met een (semi) antieke of moderne dekenkist een interieur completeren. Als men op de kist iets wil zetten, is het aan te bevelen een dekenkist te nemen, die een voorklep heeft. Anders zou het voortdurend af nemen en opzetten van vazen, pulletjes, theeserviezen of andere voorwerpen een ergernis worden. Ook in het complete woonhuis, zoals een flat, kan de dekenkist een nuttige functie vervullen. Het grote tekort aan kasruimte dat onze woningbouw typeert, noopt ons alle mogelijke metho den te zoeken om onze spullen ergens op te bergen. Een goede oplossing biedt ons ook hier de dekenkist. Vooral voor die spulletjes, die we maar zelden nodig hebben, kan de dekenkist worden gebruikt. Het meubelstuk zelf kan dan zeer de- koratief in het interieur dienst doen als plantenbak, als meubel om de platenspeler, bandrecor der, of radio op te zetten, terwijl ook de televisie een plaats op de dekenkist kan vinden. Het spreekt vanzelf dat de dekenkist ook uitstekend dienst kan doen als boekenkist. Het is niet de be doeling dat men er, zoals Hugo de Groot dat deed, zelf in gaat lig gen, maar als men hier plezier in zou hebben, is zelfs dat een mo gelijkheid die de dekenkist biedt, Gootstenen, wastafels en ander sanitair - maakt men schoon met een alom bekend schuurmiddel. Hardnekkige vlekken verwijdert men met wat azijn, vervolgens goed naspoelen. Marmer maakt men schoon met een sopje van synthetisch wasmiddel, eventueel wat schuurmiddel gebruiken voor hardnekkige vlekken. Roest vlekken verwijderen met een doekje waarop enkele druppels azijn. Dof geworden eikenhouten meubelen krijgen weer glans, indien men deze inwrijft met een doekje, gedrenkt in lauwwarm water, waaraan een paar druppels citroensap zijn toegevoegd. Matrassen met binnenvering mogen nimmer geklopt worden; deze moe ten óf geborsteld öf met de stofzuiger behandeld worden. Verflucht verdrijft men door in de kamer enige schotels met zout neer te zetten. Restjes bleekwater die in wasgoed achterblijven, veroorzaken extra slijtage. Deze kunnen door het gebruik van anti-chloor onwerkzaam gemaakt worden. Een recept voor het maken van anti-chloor is als volgt: loa 100 gram hypokristallen op in 1 liter kokend water. Voor het onwerkzaam maken van restjes bleekwater neme men van dit mid del evenveel als men van bleekwater neemt. Een witkwast moet van zachte, maar niet te slappe haren gemaakt zijn. Zijn uw muren weer mooi wit, zet de kwast dan in water, spoel hem goed uit en bewaar hem op een droge plek. Witkalk kan men bewaren door er een laag water op te zetten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 13