Zware gevechten bij Amerikaanse basis Dong Ha BEURS0VERZ1CHT Grote militaire parade in Jeruzalem Terugkeer van Morgan de Magiër Herdenking 20-jarig bestaan van de staat Israël Jodenvervolger tot vijf jaar Pagina 4 Vrijdag 3 mei 1968 Geheimhouding rond operatie Delaware De gevechten in de A Sjau-vallei F-lll oQnêeuw ingezet Russische tanks Strenge veiligheids maatregelen EProtestbetogingen tegen parade DE TUNNEL ONDER HET KANAAL West-I rian bevoorraad met Australische en Amerikaanse goederen JUWELENROOF IN NEW YORK DE VRIJE ZEEUW J5J Hevige gevechten spelen zich af in het noorden van Zuid-Viet- nam, waar mariniers de vlakte zuiveren ten oosten van de grote Amerikaanse basis Dong Ha. De Noordvietnamezen hebben woensdag de rivier de Coe Viet afgesneden, de hoofdaanvoerweg voor de basis. Zij leverden zwa re strijd met de Amerikanen, waarbij volgens de gegevens van Amerikaanse zijde twaalf mari niers sneuvelden en 82 werden gewond. De Noordvietnamezen verloren 89 man. Zeven km ten westen van Dong Ha sneuvelden vier mariniers en werden 70 mariniers gewond, na- KON. OLIE FAVORIET T De meeste internationale waar den hebben zich gisteren bij de opening gekenmerkt door een vaste stemming. Hierbij was het aandeel Kon. Olie favoriet, spe ciaal door de eerste kwartaal cijfers 1968 van de Kon./Shell- groep, die even vóór de beurs handel een aanvang nam op het mededelingenbord waren te lezen. De beurs noemde deze cijfers „fantastisch goed". Dit werd even later in de koers van het aandeel tot uitdrukking ge bracht. Kooporders voor Amerikaanse rekening, alsmede van lokale zijde, waren bij de opening in de meerderheid, waardoor een eer ste koers tot stand kwam van 168,80 tegen woensdag als slot- prijs 166,60. De handel in de olie hoek was beginbeurs zeer ruim, maar later werd het een stuk kal mer. Toch bleef de vraag aanhou den, waardoor de prijs opliep tot 169,50. Ook Unilever kwam uitstekend voor de dag met een eerste ver handeling op 133,10 (130,80). Philips deed het eveneens goed op 133,40 (132,20). Voor deze fondsen toonde het buitenland belangstelling. Het publiek nam de stukken uit de markt. Dit ge schiedde het meest in de AKU- hoek waardoor dit aandeel het verlies van woensdag geheel kon inlopen op 82.80. Later bleef de markt zich gunstig ontwikkelen. Unilever liep op tot 133,50. Phi lips tot 133,80 en AKU tot 83. Hoogovens werd een halve gul den hoger geadviseerd op 121. De markt op Beursplein 5 werd goed gesteund door de vaste stemming van Wallstreet. De Newyorkse beurs sloot voor de Eerste kwartaal 1968: Dow behaalt opnieuw hogere omzet Dow heeft in het eerste kwar taal van 1968 een omzet bereikt van 383,3 miljoen dollar en een netto winst van 32,4 miljoen dol lar of 1,08 dollar per aandeel. Over dezelfde periode van 1967 bedroeg de omzet 331,3 miljoen dollar en de netto-winst 30,8 mil joen dollar of 1,03 dollar per aan deel. Bovenstaande cijfers zijn door de directie van de Dow Chemical Company in Midland (Verenigde Staten) bekend gemaakt. Dow verklaart dat een deel van deze stijgingen, t.w. 34 miljoen dollar van de omzet en 1,5 mil joen dollar van de winst, een ge volg is van de consolidatie in 1967 van aktiviteiten van bedrijven, waarin kortgeleden meerder heidsbelangen werden verwor ven. Bedrijven die voor de eerste maal in het kwartaaloverzicht van Dow worden genoemd zijn: Lepetit, Italië, Dow-Unquinesa, Spanje; Bio-Science Laboratories, Los Angeles; CSRC-Dow Pty. Ltd., Australië; Distrene Ltd., Engeland; Laboratories Indus trials Farmaceuticos Ecuatoria- nos, Ecuador; La Domincia en Dow Quimica Mexicana, beide in Mexico. Omzet Koninklijke/ Shellgroep steeg met 39 procent Het netto-resultaat van de maatschappijen der Koninklijke Shell-groep over het eerste kwar taal van 1968 na aftrek van aan vullende afschrijvingen bedroeg 85,6 miljoen pond sterling, ver geleken met 61,6 miljoen over 't eerste kwartaal van 1967, hetgeen een stijging van 39 betekent. Ongeveer de helft van deze stij ging is toe te schrijven aan de devaluatie van het pond sterling. Indien dit buiten beschouwing wordt gelaten, is het netto-resul taat met 19 gestegen. De totale door de groep ver kochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten waren 16 hoger dan in het eerste kwartaal van 1967, toen de afzet van huis brandolie in Europa uitzonderlijk laag was als gevolg van de zachte winter. Het is onwaarschijnlijk dat de verkochte hoeveelheden gedurende de rest van het jaar 1968 in dezelfde mate zullen stij gen. In Noord-Amerika bleven de prijzen voor olieprodukten in het algemeen vast. Elders, met name in Europa, waar nog steeds extra- kosten moeten worden gemaakt in verband met de abnormale om standigheden in de bevoorrading, bewogen de prijzen zich boven 't lage niïssu van een jaar geleden, eigen markt wederom hoger na een lagere opening. Het bericht, dat de Amerikanen bereid zijn besprekingen over de vrede in Vietnam te voeren op een Indo nesisch schip in de golf van Ton kin bracht in Wallstreet kopers in de markt. De scheepvaartsector was ver deeld. Van Nievelt opende ruim twee punten lager op 125, waarna 126 werd gedaan. Scheepvaart- Unie was drie punten hoger op 133. Ook Holl.-Amerikalijn kon zich na een prijshoudende ope ning herstellen tot 77. De cultu res waren verdeeld met H.V.A. iets hoger en Amsterdam Rubber gemakkelijker. De staatsfondsen gaven weinig verandering te zien. De vraag naar Kon. Olie bleef aanhouden, waardoor de koers steeg tot 170,30 om op 170,10 de markt te verlaten. Unilever deed bij het slot 133,40, Philips 133,80 en AKU 83,10. Hoogovens ging één gulden omhoog. Van de scheepvaartwaarden nam Holl.- Amerikalijn het koersverlies van woensdag geheel terug tot 80. In de le periode deed Alb. Heijn 240 tegen woensdag 236 bieden. Bijenkorf-Beheer daalde vier punten. Van Nelle en Simon de Wit lagen prijshoudend in de markt. Vijf tot tien punten hoger waren: Schuitema, Dordtsche Petroleum, Gist-Broc., Hoogen- bosch, Calvé, Kemo, Wyers, Ned. Kabel, Heineken, Fokker, Holi. Melksuiker en Wereldhaven. Vijf punten hoger bieden was Rom- menhöller. Ned. Dagblad-unie lag ex-dividend vast in de markt. Amev verbeterde 13 en Leeuwar der Papier 14 punten. Billiton 2 steeg 1,70. Er waren ook enkele verliezen waarvan de belangrijkste zijn: Bammens met 10, Hoeks-machi- nes 18, Nutricia zes. Vettewinkel zeven en Ind. Maatschappij met vijf punten. In de 2e periode ging D.R.U. 8 punten omhoog. Bijenkorf-Be heer steeg van 633 ot 635 bieden. Billiton-2 verbeterde nog een gulden tot 174.50, De koerswinst van Dordtsche Petroleum liep op van 9 tot 13% punt. Leeuwarder Papier steeg in totaal 16 punten en Gist-Brocades 10 punten. Calvé bracht het tot 3 punten. Koersen avondverkeer AKU: 82.90 (83.10) Hoogovens: (122.00) Kon. Olie: 170—171.00 (170.00) Philips: 134.10—135.00 gl (133.80) Unilever: 133.30—133.90 gl (133.40) KLM: (204.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen 8.62—8.72 New York 3.603.64 Montreal 3.333.38 Parijs 73.25—73.75 Brussel 7.197.24 Frankfort 90.5591.05 Stockholm 69.4570.45 Zürich 83.4083.90 Milaan 57.2559.25 Kopenhagen 48.0049.00 Oslo 50.20—51.20 Wenen 14.0014.10 Lissabon 12.62%12.77% Madrid (gr. cp.) 5.10—5.25 dat zij in een hinderlaag van een Noordvietnamees bataljon waren gevallen. Na zes uur strijd werden de Amerikanen bevrijd door versterkingen, gesteund door artillerie en pantserwagens. De Noordvietnamezen vervol gen de beschieting van de Ame rikaanse basis Coea Viet in het noordoosten van Zuid-Vietnam van waar de bevoorrading voor Dong Ha, 9 km oostelijker, ge schiedt. De eerste elf dagen van de uit gebreide Amerikaans-Zuidviet- namese operatie in het A Sjau- dal werd gekenmerkt door spo radisch contact met de vijand, zoals volgens A.F.S. blijkt uit de eerste in Saigon opgegeven offi ciële Amerikaanse balans van de strijd: 63 Amerikanen gesneu veld en 363 gewond. Een groot deel van deze verliezen ontstond door toedoen van Noordvietna mees luchtdoelgeschut. Volgens correspondenten van Reuter wordt de operatie „De laware" genaamd, met grote ge heimhouding omgeven. Journa listen mogen van het Ameri kaanse opperbevel hun berich ten pas na verloop van enkele dagen verzenden. De Amerikanen hebben hun grootste verliezen aan wentel wieken geleden. Tot 29 april werden meer dan vijftig hef- schroefvliegtuigen neergescho ten, aldus hebben Amerikaanse officieren gezegd. Ook een vier motorig transportvliegtuig on derging dit lot. Aan de andere kant maakten de Amerikanen grote voorraden Noordvietnamese wapens, muni tie en uitrusting buit, waaronder een Russische tank en 15 vracht auto's, een jeep en twee bull dozers. Zij troffen ook onder grondse commandoposten aan, een radiostation en garages voor het onderhoud van vrachtauto's. De verliezen van de Noord vietnamezen worden van Ame rikaanse zijde als volgt opgege ven: 377 gesneuveld en twee ge vangen genomen. De Amerikaanse jachtbommen werpers met verstelbare vleugels, de F-111A, die in Thailand zijn gestationeerd, zijn woensdag op nieuw ingezet in Vietnam na zes dagen aan de grond te zijn ge houden. Zij hebben opslagplaat sen rond Dong Hoi dicht bij de gedemilitariseerde zone gebom bardeerd. Zoals gemeld zijn drie van deze moderne vliegtuigen met geheime instrumenten ver loren gegaan. Met een enorme davidster aan de hemel, gevormd door „fouga magister"-straalvliegtuigen van de Israëlische luchtmacht, is don derdagmorgen precies om 10 uur pl. tijd de grote militaire parade in Jeruzalem begonnen ter her denking van het 20-jarig bestaan van de staat Israël. De Israëliërs hebben de para de laten doorgaan ondanks een resolutie van de V. N. en een persoonlijk verzoek van secre taris-generaal Oe Thant van de V. N. dit niet te doen. De Ara bieren zijn hier bijzonder boos om en wel in de eerste plaats, omdat de Israëlische troepen tij dens de parade door het deel van Jeruzalem trokken, dat Israël in de juni-oorlog van het vorig jaar op Jordanië veroverde. Op de eretribune zag men pre sident Zalman Sjazar; premier Levi Esjkol; de chef van de ge nerale staf, generaal Barlev; de leden van de regering, onder wie minister van defensie Mosje Dayan en vele eregasten, onder wie de. stafchef van Oeganda en de republiek Malgasie en de bur gemeesters van een tiental Duit se steden. 300 vliegtuigen van verschil lende typen, waaronder na de juni-oorlog van Amerika ge kochte „skvhawks" en een groot aantal helikopters vlogen over de stad, toegejuicht door rond een half miljoen mensen. De pa rade van het leger werd ge opend door drie centurion-tanks. De legeronderdelen legden een route af van negen km. Men zag onder meer Russische tanks en luchtdoelrakelten, tij dens de juni-oorlog op de Ara bieren veroverd. Honderdduizenden mensen, uit alle delen van Israël naar Jeru zalem gekomen, hadden woens dag tot diep in de nacht feest gevierd in de straten van de stad. De wijk van de Arabieren in Oost-Jeruzalem was vrijwel ver laten. De winkels waren geslo ten en de meeste Arabieren wa ren thuis gebleven op verzoek van hun leiders die op deze wij ze wilden protesteren tegen de parade. Op de westelijke Jor- daanoever, bezet gebied sinds de juni-oorlog, was alles rustig. De Arabische kinderen waren niet naar school gekomen en enkele winkels waren gesloten. De parade heeft een uur en een kwartier geduurd. Er heb ben zich geen incidenten voor gedaan. Met het oog op de parade wa ren strenge veiligheidsmaatrege len genomen. Er waren veel po- litie-eenheden naar Jeruzalem overgebracht. In verschillende Arabische ste den zijn donderdag protestacties gehouden tegen de parade van de Israëlische strijdkrachten in Jeruzalem. In Damascus hielden Syrische vrouwen een stille mars. In Bei roet werden drie betogingen ge houden en wel een, georgani seerd door de beoefenaars van de vrije beroepen, een door de vrouwenorganisaties en een door buitenlanders in Libanon. Het initiatief voor de laatste was uit gegaan van de vrouwen van de Amerikaanse kolonie. Men wilde hiermee solidariteit betuigen met de Arabieren wat de Palestijnse kwestie betreft. Ook op de oostelijke Jordaan- oever waren de scholen gesloten. Een groepering die zich „de na tionale groepering van Jordanië" noemt, gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat het bes te antwoord op de zionistische provocatie meer produktie en feller verzet tegen de Israëli sche bezetter is. BB— 50) Zwijgend loopt Aram, de boog nog in de hand, naar de plek, waar zijn tegenstander tus sen de puinhopen van z'n wapens neerligt. „Hij is dood," mompelt hij tot zijn wapensmid, die aan 't hoofd van zijn dienaren de slotpoort uitgekomen is. „Het magische kruit van Morghan heeft zijn werk gedaan. Ongezien is er een ruiter op 't toneel verschenen. Het is jonker Tobias Bluff, die verwonderd de ravage om zich heen in ogen schouw neemt. „He daar," roept hij bevelend tot een van Arams mannen, „Wat voor den bliksem, heeft hier plaats gegrepen?" Opgewonden vertelt deze, hoe Aram met bran dende pijlen de kruitvaten van graaf Conrad tot ontploffing heeft gebracht en zodoende bet kasteel Barranca van de onder gang redde. Hm," snuift de jonker, „dat dient gezegd. Ik had het zelf niet beter kunnen doen!!!" MOSKOU: Woensdag is in de Russische hoofdstad weer de ge bruikelijke 1 mei-parade gehou den. Op de foto een van de groot ste raketten die getoond werden. De Britse regering heeft don derdag bekendgemaakt dat een plancommissie zal worden ge sticht voor de bouw van de tun nel onder het Kanaal. Zij wordt in het leven geroepen krachtens een aanvulling op het verkeers- wetsontwerp, dat thans in de lagerhuiscommissie wordt be studeerd. De uit vier leden be staande raad zal tot taak heb ben samen te werken met elke organisatie, die in overleg met de Franse regering wordt op gericht voor de exploitatie van de spoorwegverbindingen onder het Kanaal en de administratie ve en financiële overeenkomsten tussen de twee regeringen te be studeren. Verder zal de commis sie toezicht houden op alle stu dies en proeven voor de bouw yan da tunnel. WARSCHAU: PolenNederland. Doelman Van Beveren ligt op de grond tijdens een van de vele Poolse aanvallen. Verder v.l.n.r. Israel, Jarosik, Faber (achter grond) en Suurbier. In de Beierse plaats Bamberg is donderdag de 62-jarige Franz Rademacher, voormalig gezant- schapsraad op het naziministerie van buitenlandse zaken, tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op 1.300 Servische Joden in de herfst van 1941. De tijd dat hij in voorarrest heeft gezeten en door de Ameri kanen na de oorlog is vastgehou den, werd op zijn strafmaat in mindering gebracht. De openbare aanklager had 15 jaar geëist. Eind september 1966 was Ra demacher vrijwillig uit Syrië naar West-Duitsland terugge keerd. In maart 1952 wasj hij we gens medeplichtigheid aan dood slag in Neurenberg tot'S'jaar en 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Tijdens de behandeling van het cassatieberoep tegen dit vonnis vluchtte Rademacher met een Spaanse pas naar Syrië. Het hooggerechtshof verwees de zaak naar een rechtbank in Bamberg. Rademacher is er ook van be schuldigd te hebben meegewerkt aan de deportatie van rond 97.000 Joden uit Frankrijk, België en Nederland. In zijn slotwoord zei Rademacher dat hij zich onschul dig achtte. Er zijn in totaal 34 ge tuigen gehoord. Het proces heeft nogal lang geduurd wegens de slechte gezondheidstoestand van de voormalige gezantschapsraad. Rademacher, die in totaal 49 maanden vast heeft gezeten, werd voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Voor de 11 maanden ge vangenisstraf die hem nog rest ten, kreeg hij een proeftijd van vier jaar. De Indonesische regeringsmaat schappij Berdikari onderhoudt een speciale regelmatige vaart tussen Singapore en Soekarna- poera, de hoofdstad van West- Irian, met het doel een regel matig goederenvervoer naar het gebied in stand te houden. Volgens Antara hebben sinds juni vorig jaar schepen van de maatschappij regelmatig geva ren tussen Singapore, Djakarta en Soekarnapoera. De afgelopen tien maanden had de maatschappij West-Irian voorzien van Australische goe deren ter waarde van 2 miljoen Amerikaanse dollar en met goe deren uit Singapore ter waarde van 200.000 dollar en verder nog 12.000 ton rijst. De maatschappij is van plan West-Irian dit jaar met nog 18.000 ton rijst en andere Austra lische en Europese goederen ter waarde van 3 miljoen dollar te voorzien. Een juwelier in New York is donderdag op klaarlichte dag door twee gewapende mannen van juwelen ter waarde van 350.000 dollar beroofd. Zij namen alles mee wat in de winkel te vinden was. Volgens de juwelier was een van de mannen onge veer twee weken geleden al eens in de winkel geweest, waar hij een waarborgsom achterliet voor de aankoop van een paar oorrin gen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4