Hanoi niet akkoord met samenkomst op Indonesisch schip Duitse bankoverval" in Friesland Geen overeenstemming in Luxemburg over het E.E.G.-zuivelbeleid Nigeria en Biafra gaan pralen in Londen NEDERLAND TEGEN INVOERING VAN „MARGARINEBELASTING" Te weinig communicatiemogelijkheden Geen verbazing in Washington Hanoi werkt vertragend Harttransplantatie in Californië Kiesinger „Joden kunnen vertrouwen in ons hebben" De drie daders in de Noordoostpolder gearresteerd Ni tien maanden burgeroorlog HET WEER Groot aantal moorden in West-Pakistan Nederlandse specialisten hervatten het werk aan bedreigd element van de Antwerpse Scheldetne! VRIJDAG 3 MEI 1968 24e Jaargang No. 5193 rr f 13.345 Weerbericht Veiligheid voorop Hoogwater Zon- esi IVSaasist&mden BIAFRA MELDT NEERSCHIETEN NIGERIAANSE VLIEGTUIGEN Boter- overschotten Mansholt waarschuwt Margarineprijs Frank, bij abonnement; ÏERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18* et.; minimum per advertentie f2,40. Eubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels S 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft het Indonesische voorstel, om op een Indone sisch schip in de golf van Tonkin inleidende besprekingen met de Amerikanen te beginnen, van de hand gewezen, zo is in Londen ver nomen. Een Noordvietnamese woordvoerder in Vientiane, de hoofdstad van Laos, heeft het Indonesische voorstel „onaanvaardbaar" genoemd. De woordvoerder zei dat volgens de regering in Hanoi Indonesië niet langer neutraal, maar „pro-westers" is. Ook wees hij erop dat een schip in volle zee voor een plaats van samenkomst te weinig commu- nicatiemogeiijkheden biedt. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben geen verbazing ge toond over de berichten uit Vientiane, dat een woordvoerder van de Noordvietnamese ambassade het voorste! om inleidende besprekingen or> een Indonesisch schip te beginnen heeft afgewezen. Volgens de regeringsfunctionarissen schijnt Hanoi vast te houden aan Warschau of Phnom Penh als plaats voor de inleidende bespre kingen. Men meent dat de regering in Hanoi wil vasthouden aan de door haar voorgestelde plaatsen Warschau of Pnompenh. De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Rusk zei donder dag in de commissie voor de buitenlandse betrekkingen van het huis van afgevaardigden dat pogingen van Hanoi om de Ame rikanen te dwingen een plaats te aanvaarden die hen niet schikt, het vinden van een stad die voor beide partijen aanvaard baar is. zal vertragen. „Als Ha noi denkt ons op enigelei wijze te kunnen dwingen naar een plaats die niet geschikt, redelijk of voor beide partijen eerlijk is, kan dat tot vertraging leiden". Rusk zei later op een pers conferentie dat „een aanzienlijk aantal particuliere contacten met Hanoi plaats hebben gehad op de onwaarschijnlijke plaatsen en onder verrassende omstandighe den". De minister wees Pnom Penh en Warschau als plaatsen voor •leidend overleg „als voor ons In het medisch centrum van Stanford-universitiet in Califor nië Is een chirurgenteam don derdag begonnen aan 's werels achtste harttransplantatie op mensen. Het chirurgenteam staat on der leiding van dr. Norman Shumway. Onder diens leiding werd op 6 januari het hart van een vrouw overgeplant op de staalarbeider Mike Kasperak, die na 14 dagen overleed. Vorige week maakte dr. Shum way bekend dat hij al bijna een maand wachtte op een geschik te hartdonor voor een patiënt, die in het ziekenhuis was opge nomen. (de V. S.) ernstige problemen scheppend" van de hand. Sedert president Johnson 31 maart besloot de bombardemen ten op driekwart van Noord- Vietnam, waar 90 procent van de bevolking woont, stop te zetten, was door de tegenpartij niets gezegd of gedaan om het geweld te doen verminderen, aldus Rusk. Het ministerie van buitenland se zaken in Washinton deelde donderdag mee dat drie Ameri kanen onderweg zijn naar Hanoi. Het zijn Andrew Popine, jour nalist van het weekblad „New Republic", Robert Greneatt, één van de leiders van de beweging tegen de oorlog, en mej. Susan Sontag,, die een. reportage voor de „New York Review of Books" maakt. BERLIJN: Schermutseling tij dens een mars van de „Extra parlementaire oppositie" door de arbeiderswijken van Berlijn: een man (links), die de betogers trachtte tegen te houden, krijgt hier een slag met een wandel stok. Deze mars was een tegen hanger van die, welke georgani seerd is door de vakbonden. „De Joden in Israël en Sn de rest van de wereld kunnen ver trouwen hebben in het Duitse volk", zo heeft bondskanselier Kiesinger verklaard in een vraag gesprek ter gelegenheid van het 20-farig bestaan van de staat Is raël. Het vraaggesprek verscheen don derdag in het blad „Deutschland- bericht", dat zich voornamelijk met Duits-Israëlische vraagstukken bezighoudt. Kiesinger verklaarde voorts dat de extremistische krachten in de bondsrepubliek niet representatief zim voor het Duitse volk. Volgens hem moeten de extremisten van links f\ enzeer in de gaten worden uehouden als die van rechts. Omstreeks tien uur donderdag morgen is een bankoverval ge pleegd in Beetgum, gemeente Menaldumadeel (Fr.). De rijks politie zette direct op alle wegen van en naar Friesland patrouilles uit. De auto, waarmee de overval was gepleegd, werd teruggevon den tussen Rauwerd en Deersum. De drie daders werden later in Emmeloord gearresteerd. Een uur na de overval werden ze aan gehouden, Ook het buitgemaakte geld, een bedrag van ongeveer 13.000 heeft de politie kunnen achterhalen. De daders twee Duitsers en een in Duitsland woonachtige Nederlander waren gekleed in overalls. Zij waren in het bezit van pistolen. De arres tatie in Emmeloord is zonder moeilijkheden verlopen. Tegen tien uur kwamen de drie mannen de bank binnen. Zij be dreigden de kassier, de 41-jarige heer Veninga, met een pistool. Met medeneming van een bedrag van 13.000 vluchtten zij met een in Leeuwarden gestolen auto. In de Noordoostpolder kon een uur na de overval tot arrestatie worden overgegaan. Zonder pro test gaven de met pistolen gewa pende mannen zich over. Zij wer den voorlopig ingesloten in het politiebureau in Emmeloord, van waar zij later zijn overgebracht naar Leeuwarden. De daders zijn de 30-jarige Nederlander T. M. die in Bieslich in Duitsland woont, en de 21- jarige Duitser R. B. en diens 19- jarige landgenoot P. A. S., beiden uit Bieslich. De drie mannen hadden 's nachts in een hotel in Bolsward gelogeerd. Uit het hotel waren de mannen naar de bank in Beetgum gegaan, waar de Nederlander de kassier met een gaspistool bedreigde. Met medeneming van ƒ13.345 vluchtten zij. Later waren zij overgestapt in een andere wagen (Volkswagen) met Duits ken teken, Deze wagen werd klemge reden. Via de mobilofoon werd versterking opgeroepen, terwijl de twee politiemannen die de wagen hadden aangehouden, de deuren van de auto gesloten Mel den, Toen de politieversterking gearriveerd was, liet men de mannen uiutstappen. Zij hadden het geld nog in hun bezit. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Bewolkt Aanvankelijk plaatselijk mist of laaghangende bewolking en hier en daar een bui. Later op de dag voornamelijk in het binnen land ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord en dezelfde tempe ratuur als donderdag of iets lager. De ministers van landbouw van de E. E. G. zijn er woensdagnacht niet in geslaagd de nodige compromissen te sluiten die het mogelijk moeten maken, dat op 1 juni de Europese markt voor zuivelprodukten van kracht kan worden. De ministers zijn donderdagochtend om kwart voor drie uiteen gegaan met de afspraak dat het gesprek op 27, 28 en 29 mei in Brus sel zal worden voortgezet. Minister Lardinois toonde zich teleurgesteld over deze gang van zaken. De standpunten zijn op de vergadering in Luxemburg, die maandag begon, dicht bij elkaar gekomen, maar het is een illusie om te menen, dat we over drie weken verder zullen kunnen gaan Het federale Nigeria en het afgescheiden Biafra zijn overeengekomen het aanstaande weekeinde in Londen voorbereidende besprekingen te beginnen, zo is donderdag officieel bekendgemaakt. De Britse secretaris-generaal voor het gemenebest, Smith, deel de mee, dat beide partijen hebben ingestemd met zijn voorste] een hooggeplaatste vertegenwoordiger af te vaardigen voor voorberei dende besprekingen in Marlbo rough House in Londen. Marlbo rough House is het hoofdkwartier van" het gemenebest-secretariaat, dat contacten heeft met de Nige- riaanse en de Biafraanse autoritei ten en ijvert voor beëindiging van de tien maanden durende burger oorlog. De -besprekingen zullen vermoedelijk in de eerste plaats gaan om de vaststelling van plaats en datum voor meer definitieve onderhandelingen. De federale Nigeriaanse rege ring maakte donderdag in Lagos bekend, dat zij bereid is vredes onderhandelingen te beginnen op elke gewenste plaats in het ge menebest of Afrika, Tanzania uit gezonderd, onder auspiciën van de organisatie voor Afrikaanse een heid. Zij stelt zelf Addis Abeba voor. Deze mededeling werd ken nelijk gedaan, voordat overeen stemming was bereikt over Lon den als plaats voor voorbereiden de besprekingen. Luitenant-kolonel Ojoekwoe, de leider van het afgescheiden Biafra, verklaarde donderdag tegenover buitenlandse verslaggevers in Oe- mahia dat zijn land bereid is naar elk Nigeriaans vredesaanbod te luisteren waarin de veiligheid van de bevolking van Biafra wordt gewaarborgd, zelfs onder een an dere vorm dan volledige soeverei niteit. Het was de eerste maal, dat Ojoekwoe afweek van zijn stand punt, dat bij vredesonderhandelin gen met het federale bewind in Ni geria de soevereiniteit van Biafra voorop moest staan. Hij voegde daaraan echter toe niet te geloven, VRIJDAG 3 MEI v.m. n.m. Breskens 5.03 5.27 Terneuzen 5.39 6.03 Hansweert 6.13 6.37 Walsoorden 6.12 6.36 ZATERDAG 4 MEI v.m. n.m. Breskens 5.49 6.21 Terneuzen 6.25 7.07 Hansweert 6.59 7.31 Walsoorden 6.58 7.30 ZON MAAN op onder op ondei Mei 3 5.07 20.08 8.14 1.40 4 5.05 20.10 9.24 2.17 5 5.03 20.12 10.42 2.44 WEINIG WIND Een kleine storing trekt over Duitsland in oostelijke richting. Luchtdrukstijgingen boven Frankrijk en de Noordzee hebben tot gevolg, dat de wind bij ons zwak tot matig zal zijn tussen west en noord. Via de Noordzee wordt hiermee vochtige lucht aangevoerd, waarin mist en laag hangende bewolking voorkomt. Plaatselijk kan een bui vallen met later op de dag voornamelijk in 't binnenland ook zonnige perio den. De temperaturen zullen de zelfde waarden bereiken als don derdag of iets lager. Zonnig en warm bleef het in zuid-Italië en de Balkan met middagtemperaturen van 25 tot 30 graden. Bijzonder koud was het op' IJsland, waar de gehele dag het kwik om het vriespunt bleef. Ook werd hierbij sneeuw- val gemeld. dat een dergelijke waarborg kon worden gevonden zonder erken- ning van de Biafraanse soeverei niteit. Volgens de „Stem van Biafra" zijn woensdag twee jachtvliegtui gen van de Nigeriaanse federate regering neergeschoten. Een van deze toestellen, het eerste door een Nigeriaan bestuurde straal vliegtuig, kreeg een voltreffer van de in Afrikpo gelegerde Bia fraanse troepen. Afrikpo ligt tus sen Enoegoe en Oemoeahia. Het toestel was in een bos bij Kat- sina-Ala in Noord-Nigerië neer gestort. De autoriteiten in West-Paki stan maken zich ernstig onge rust over het grote aantal moor den in dit gebied. Volgens een onderminister van binnenlandse zaken werden in de jaren 1963 tot en met 1967 in totaal 16.000 mensen gedood ot gemiddeld negen per dag. Hij schreef dit toe aan de vlotte wijze, waarop wapenvergunningen worden uit gegeven en aan de spanningen als gevolg van de snelle sociale veranderingen. In West-Pakistan bedraagt het aantal moorden per 100.000 in woners ongeveer 7,5 per jaar, in de V. S. circa vijf en in Frank rijk en Japan anderhalf. op het punt waar we nu zijn. opge houden, zo zei hij. Het grote probleem bij het tref fen van de definitieve regelingen voor de E. E. G.-zuivelmarkt, die eigenlijk op 1 april j.l. al had moe ten ingaan, is het feit dat vrijwel alle ministers weigeren de Euro pese richtprijs van melk die reeds is vastgesteld op 39 pfennig te verlagen wegens de steeds groter wordende boteroverschot- ten. Anderzijds schrikt men terug voor de enorm hoge kosten, die deze overschotproduktie met zich meebrengt. Door manipulatie met de inter* ventieprijs voor boter en magere melkpoeder zou men nu proberen te bereiken, dat bij die melkprijs van 39 pfennig een voortgaande overproduktie van boter wordt tegengegaan. Vooral op Italiaans aandringen hebben de ministers in beginsel besloten de kosten van het eerste Europese zuiveljaar te beperken tot 630 miljoen dollar. Als meer geld nodig blijkt te zijn, zal de raad nader moeten beslissen over de verdeling van deze extra-lasten. Ook zijn de ministers vrijwel akkoord met het denkbeeld de kosten voor opslag en afzet van het bestaande boteroverschot van circa 150 miljoen kg in de zes landen grotendeels voor rekening te laten van de landen, die ze heb ben gekweekt, n.l. tot 170 miljoen dollar. Het is overigens duidelijk, dat de E. E. G. niet op de afgesproken datum van 1 juni kan zijn voor het laten ingaan van de Europese zuivelmarkt. Men streeft nu naar de datum van 1 juli. Dan moet n.l. ook de volledige douaneunie voor industrieprodukten van kracht worden. Van Franse zijde is reeds meermalen en in Luxemburg opnieuw verklaard dat deze douaneunie tegelijk met de E. E. G. landbouwmarkt moet ingaan. Dr. Mansholt heeft de ministers er op gewezen, dat niet alleen de douaneunie in gevaar kan komen, maar ook het nakomen van de ver plichtingen van de Kennedy-ronde. Een voor Nederland zwaar we gend punt is de kwestie van een E. E. G.-heffing op plantaardige vetten (margarinebelasting) tot een bedrag van 87% miljoen dollar per jaar ten behoeve van het ge meenschappelijke landbouwfonds. Minister Lardinois heeft zijn col lega's er opnieuw op gewezen, dat het Nederlandse parlement niet zal instemmen met zo'n heffing, die de margarine in Nederland 3 tot 4 cent per pakje duurder zou ma ken, als er niet tevens in reële begrotingscontrole van het Euro pese parlement op deze zgn. eigen middelen van de gemeenschap zou worden voorzien. Minister Lardinois merkte in dit verband op, dat in de loop van het volgende jaar de gehele financie ring van de Europese landbouw politiek opnieuw aan de orde zal komen en dat daarbij ook de kwes tie van de Europese parlementaire bevoegdheden ter tafel zal komen. Een veertigtal Nederlandse spe cialisten is donderdagochtend on der toezicht van vakbondsleiders en stakingsposten aan het werk gegaan om het derde element van de nieuwe Antwerpse Scheldetun- nel te redden, die gevaar loopt als gevolg van de bouwvakstaking. Toen de staking vorige week maandag begon, was het tunnel element reeds drijvende gemaakt. Het kon echter niet lange tijd op de definitieve plaatsing wachten, aangezien het door sterke aan slibbing ter plaatse scheef zou kunnen gaan liggen en zelfs bre ken, hetgeen een vertraging van anderhalf jaar voor de tunnelbouw zou kunnen betekenen. De Belgische autoriteiten had den vorige week reeds een hon derdtal Belgische arbeiders gevor derd voor het voortzetten van es sentiële werkzaamheden. De Ne derlanders die met hun Belgische collega's solidair waren, meenden echter dat ze buiten de wetgeving op dit gebied vielen en trokken naar Nederland terug. Deze week kon een akkoord met vakbonden en stakingsleiding wor den bereikt over het werk aan het derde tunnelelement en de Hollan ders keerden daarop donderdag ochtend naar hun werk terug. Men hoopt nu op 20 mei het tunnelele ment op zijn plaats in de tunnel sleuf te kunnen brengen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1