Bielenteler moet voorsprong in suikeropbrengsten behouden JUWELENROOF Vandaag bestaat de Joodse staat Israël 20 jaar aauJfcekn aambeien OF aatiftde» Qezinsverbruik gaf een verdere daling te zien El Dupli-kaait Ongeregeldheden op Koninginnedag in Haarlem „Veilig Verkeer" breekt met Ned. vereniging voetgangers Rustige Koninginnedag in Amsterdam Maassluis als containerhaven Drie hoogtepunten in de strijd tegen de Arabieren Tegen discriminatie bij buisvesting in Milwaukee fttföa 2 DE VRIJE ZEEUW Die slag is aanu, Mijnh. J. van Boxtel uit Goirle Recordoogst Kostenbesparing Totale verbruik gestegen Slechts twee arrestaties MEISJE DOOR ZANDAUTO OVERREDEN Patiënt van prof. Barnard in kritieke toestand Proef 'ns... MMM... Proef 'ns... MMM... Rotterdamse hoofdagent met mes gestoken Dertig schoolkinderen gewond bij busongeluk in België Eisenhower had een lichte hartaanval INDIA TELT 520 MILJOEN INWONERS HELMA PIT Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken... Industriële ontwikkeling Geen melk en honing Proef'ns... MMM... Pioniersgeest Roofoverval in Marseille Donderdag 2 mei 1968 Hoewel het effect van de in werkingtreding van de E.E.G.-sui- kerregellng nog niet volledig valt te overzien, kan reeds worden geconstateerd dat het Neder landse basisquotum voor de eerstkomende jaren een iets grotere garantie inhoudt dan het oude Nederlandse systeem, zo meldt het verslag van de centrale suikermaatschappij (C.S.M.) over het per 30 september 1967 geëin digde boekjaar. De gegarandeerde hoeveelheid gedurende de E.E.G.-overgangs- regeling is 575.000 ton (1-7 1967 —1-7 1968). Het definitieve ba sisquotum in de E.E.G. zal per 1 juli a.s. 550.000 ton bedragen. Het saldo exploitatierekening is in 1966/'67 gestegen tot 15,8 min 14,2 min). Na afschrijving res teert een hoger winstsaldo en wel van ƒ3,1 min (ƒ2,9 min). Zoals bekend wordt voorgesteld het di vidend van 16 pet of 48 per aan deel te verhogen tot 18 pet of 54 per aandeel. Prijswinnaar van 1500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Voor de oogst 1967 werden in ons land 99.983 ha bieten uitge zaaid (1966: 91.949 ha). Deze uit breiding was deels te danken aan de relatief gunstige bieten- prijs. Vooral het areaal van de handelsgewassen (vlas, erwten enz.) loopt verder terug, waar voor de teelt van min of meer gegarandeerde gewassen zoals suikerbieten in de plaats komt. Als gevolg van het gunstige weer in de zomer van 1967 is er een recordoogst gegroeid van ca. 5,2 bedroeg ca. 695.000 ton, de hoog- bedroeg ca. 695.000ton, de hoog ste produktie die ooit in Neder land werd behaald en bijna 120.000 ton meer dan het garan tiequotum voor het E.E.G.-over- gangsjaar. De fabricagemarge in de E.E. G.-suikerregeling zal krapper zijn dan de laatste jaren in het Nederlandse systeem het geval was. Voor de suikerindustrie is derhalve een kostenbesparing ge boden. Door middel van rationa lisatie van het transport van bie ten en suiker en van de werk wijze in de fabrieken valt hier nog veel te bereiken. Ook land bouwkundig brengt de E.E.G. voor de suikersector problemen mee. De Nederlandse bietenteler heeft gemiddeld slechts 2 ha tot zijn beschikking. In de grote bui tenlandse teeltgebieden (Noord- Frankrijk en België) ligt de ge middelde oppervlakte tweemaal zo hoog. Het gezinsverbruik van suiker gaf een verdere daling te zien. Daar het totale suikerverbruik desondanks is gestegen, kan wor- Evenals verleden jaar op konin ginnedag zijn dinsdag tussen tien en twaalf uur in het centrum der stad moeilijkheden ontstaan tus sen de politie en tientallen jonge lui. Men verzamelde zich op de Grote Markt, waar politie te paard de jongelui verwijderde, waarna deze zich in de richting van het Verwulft begaven. Daar werden hekken van een rijwielstalling op straat geworpen, waardoor het verkeer werd gestremd. Toen een muziekkorps door de Konings straat liep, raakte een majorette slaags met een jongen, waardoor een ruit van een etalage werd ver nield. Omstreeks half twaalf was het weer druk op de Grote Markt en toen de politie versterking kreeg, Het hoofdbestuur van het ver bond voor veilig verkeer heeft de samenwerking met de Neder landse vereniging bescherming voetgangers opgezegd. In een brief aan de N.V.B.V. constateert het hoofdbestuur van het ver bond, dat de voetgangersvereni ging zich zonder voorafgaand overleg heeft gericht tot alle gemeentebesturen met het ver zoek medewerking te verlenen bij het organiseren van zoge naamde voetgangersexamens op de lagere school. „Met dit soort stunts wordt", aldus het verbond, „op onver antwoorde wijze en op grond van losse gegevens die ver buiten de werkelijkheid van het onderwijs liggen, een terrein betreden waarop het verbond sedert zijn oprichting in 1932 deskundig heid en ervaring bezit". In zijn brief merkte het hoofd bestuur van het verbond voor veilig verkeer tenslotte op, dat nu voor de zoveelste keer door ongecoördineerd handelen van de N.V.B.V. verwarring is ont staan en dat er geen hoop meer is op vruchtbare samenwerking. Ten aanzien van de voetgan gersactie die op 1 juli a.s. in sa menwerking met andere ver- teersorganisaties, waaronder de N..B.V., van start zou gaan, heeft het verbond de uitdrukkelijke g%tantie gegeven, dat het zijn aandeel in de actie (onder meer het ontwerpen van propaganda materiaal en het vervaardigen van televisiefilmpjes) onvermin derd zal uitvoeren. werden enige charges uitgevoerd. In de loop van de avond hadden een tiental jongens getracht een bioscoop binnen te gaan zonder te betalen, wat door de politie werd belet. Ook tijdens dansen in het Concertgebouw moest de politie optreden. De koninginnedagviering in Amsterdam toonde het traditio nele beeld van kraampjes op het Damrak en veel drukte op de Dam en festiviteiten in verschil lende wijken van de stad. Uiter aard heeft ook het slechte weer in Amsterdam de stemming wat gedrukt. Het enige dat nieuw was dit jaar, was een optocht van een kleine honderd jongelui die met een rode vlag er op en de leuze roepend „1 mei vrij" van de Dam via de Kalverstraat en de Leidsestraat door de Mar- nixstraat naar het hoofdbureau van politie oprukten. Daar wer den zij verspreid. Hierbij sprong een van de jongelui in de Lijn baansgracht. Het koude water koelde zijn enthousiasme snel af. In de loop van de avond bleef het rumoerig in de omgeving van de Dam. De politie moest herhaalde malen optreden, zonder dat zich werkelijke incidenten voordeden. Het vuurwerk bij het RAI-gebouw en de taptoe op de Dam verliepen heel rustig. Eén arrestatie werd verricht wegens belediging van een poli tieman. De mobiele brigade werd voortdurend bezig gehouden zon der dat zich ernstige onordelijk heden voordeden. Later werd bekend gemaakt dat de Amsterdamse politie twee personen had gearresteerd, de reeds genoemde 20-jarige foto graaf H. en de 38-jarige beeld houwer J. wegens diverse over tredingen van de algemene po litieverordening. Op de Acherdijk in Bunnik (ge meente Werkhoven) is gisteren om half negen de zesjarige Jo hanna M. Dorrestejjn uit Werk hoven door een achteruitrijdende zandauto gegrepen. Zij was op slag dood. Het meisje was te voet op weg naar school. Op de Ach- terdijk in Bunnik is men mo menteel bezig de weg te recon strueren. den geconcludeerd dat de afzet van suiker in suikerhoudende goederen wederom is toegeno men. Volgens de directie van de C. S.M. moet de oorzaak van de ach teruitgang in het gebruik van sui ker door de huisvrouw mede worden gezocht in de van ver schillende zijden gevoerde pro paganda tegen het gebruik van dit prdoukt, waarbij gesugge reerd wordt dat het dik maakt. Onderzoekingen van voedings deskundigen zouden echter heb ben bewezen, dat toevoeging van een extra-hoeveelheid suiker aan het standaardrantsoen geen ex tra-gewichtsvermeerdering ver oorzaakte. Woensdag is in de haven van Maassluis een portaalkraan met 'n vlucht van acht tot twintig meter geïnstalleerd. Deze kraan, eigen dom van Waling van Geest en Zo nen uit 's-Gravenzande, maakt het mogelijk vier vrachtauto-met-op- leggercombinaties op de kade op te stellen, elk beladen met vijf con tainers. Dit betekent, dat het ruim tegebrek op de smalle kade van Maassluis nu effectief kan worden bestreden. Men kan nu direct van schip naar wegvervoercombinatie laden en lossen. Het sorteren van containers geschiedt op een par keerplaats met behulp van een tientons heftruck. Deze maand is het precies twee jaar geleden dat de eerste contai ner in Maassluis kwam. Naar een woordvoerder van Waling van Geest meedeelde, bedraagt de om zet van in- en uitgaande contai ners in Maassluis thans rond 60.000 per jaar. Dit is volgens deze woordvoerder een groter aantal dan in een haven als bijvoorbeeld Bremerhaven wordt verwerkt. De Portugese ambtenaar Hora- cio de Mesquita, bij wie de Zuid- afrikaanse hartspecialist prof. Chris Barnard op 18 maart drie hartkleppen heeft vervangen door kunstmatige, is dinsdagavond In kritieke toestand in het ziekenhuis van Louronqo Marques opgeno men. De 42-jarige Mesquita keerde vorige week uit Kaapstad, waar hij de hartoperatie had ondergaan, terug naar zijn woonplaats Lou- reneo Marques. LEKKER! LEKKER! Op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam is dinsdagnacht de 27- jarige hoofdagent van de Rotter damse politie A. P. van de Berg door de 24-jarige beroepsdanser J. B. uit de Maasstad met een mes gestoken. De agent werd in de hals geraakt en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Zijn verwondingen bleken echter niet van ernstige aard te zijn, want hij' mocht later naar huis om daar verder te worden behandeld. De steekpartij vond plaats na dat B. met zijn auto, waarin nog een 23-jarige glazenwasser en een 28-jarige bankwerker zaten, werd aangehouden door 'n surveillance wagen van de politie. De agenten lieten de wagen stoppen, omdat zij vermoedden dat de bestuurder on der invloed was. Nadat agent Van den Berg uit de politiewagen was gestapt, werd hij door het drietal omsingeld'. De glazenwasser liet de agent een hakmes en een sla gersmes zien, die hij tussen zijn broekriem stak. De danser liet Van den Berg daarna struikelen en stak hem met een mes in de hals. Van den Berg slaagde er in hem het mes uit de hand te slaan en samen met zijn collega de danser en de bankwerker in de politiewagen te krijgen. De glazenwasser wist te ontkomen. Aan de Belgisch-Luxemburgse grensovergang Bras zijn woensdag dertig schoolkinderen gewond ge raakt, toen een bus, waarvan de remmen weigerden, van achteren op een geparkeerde bus botste. De kracht van de aanrijding was zó groot, dat de geparkeerde bus in een andere bus schoof, die er voor stond. Drie van de gewonde kin deren moesten in het ziekenhuis blijven. Oud-presidefft Eisenhower heeft een lichte hartaanval ge had, zo is dinsdagavond van de zijde van het ziekenhuis oo de luchtmachtbasis March in Cali- fornië meegedeeld. Eisenhower zal enige weken in het zieken huis moeten blijven. Eventueel zal hij naar het Walter Reed- ziekenhuis in Washington wor den overgebracht. Het is de der de hartaanval van Eisenhower. De eerste en hevigste kreeg hij in 1955 tijdens zijn eerste ambts periode als president en in 1965 de tweede toen hij op vakantie was. India telt thans 520 miljoen in woners,'zo heeft het ministerie voor gezinszaken in New Delhi woensdag bekend gemaakt. Men verwacht dat dit aantal eind 1968 tot 530 miljoen zal zijn gestegen. door B. J. WITHUIS 14. „Nee, niet dat ik weet. De jongens zijn van nature allemaal nogal voorzichtig. En als Jopie er meer van had geweten, dan had hij me dat wel verteld. Hij had die tweehonderd gulden ge kregen ën hij zat vol over de vijf en twintig duizend pop". „Heeft hij dan werkelijk ge dacht d'r een vinger achter te zullen krijgen" verbaasde Pit zich. „Tja, hoe gaat dat. Je praat er over en je hebt geld nodig en dan moet je er wel in geloven" vond de man. „Psychologie 10" mompelde de leiding van Pit's Detective-Bu reau, „maar om nog een vraag te stellen. Niet dgt het mij aan gaat, maar 't kan nooit kwaad als ik wat meer weet". „Nee, vraagt u maar". „Waarom woon je hier?" „Wel een mens moet ergens wonen. En 't is hier rustig en een beetje uit de buurt. En ik moest toch onderdak hebben toen dat zaakje in de fik ging". „Ben je bang?" „Dat's een beetje overdreven gezegd. Maar ze schieten me wel erg vlot. Ik kan het nog wel een paar weekjes uitzingen en laat de politie eerst maar eens kijken of zij die paffers kunnen van gen. Ik heb nou geholpen door u dit te vertellen. Maar ik moet tuurlijk oppassen. Ze weten, dat ik nogal met Jopie heb opgetrok ken en ze kunnen zo natuurlijk wel denken, dat we eens een beetje met elkaar hebben ge praat". Pit trommelde op het tafel blad. „Neem je feitelijk niet veel risico dóór zó met ons te pra ten?" „Tja, maar ik heb je al ge zegd" werd hun gastheer ver trouwelijk, „ik heb een hekel aan schieten, dat moeten ze maar in Amerika doen. „Enne", hij aarzelde even, „d'r is altijd nog vijf en twintig duizend gulden te verdelen. Als die poet ten minste wordt gevonden. En mis schien kunt u wat doen nou ik u dit allemaal heb verteld". „Je denkt, dat je d'r misschien rechten op kunt doen gelden" legde Pit vast. „Nou, ja, recht doen gelden". De man haalde de schouders op. „Ik zou d'r moeilijk om kunnen komen als 't zo zou lopen. De jongens zouden het me nooit ver geven. Maar als u denkt, dat ik wat waard ben geweest zou me dat een stuk kunnen helpen". „Wel, 't is natuurlijk een zaak van de politie en van de verze kering" zei Pit, „maar ik zou ze misschien een tip kunnen geven. I de hele zomer feest! o ,i HANNOVER: Tijdens de enige dagen geleden geopende lucht vaartsalon van Hannover werd deze luchtwagengetoond, die volgens de ontwerpers de oplos sing moet bieden voor de steeds voller wordende straten. Behalvé de gegevens op het bord werden geen verdere technische specifi caties bekend gemaakt. Vandaag, de tweede mei, her denkt Israël het feit, dat twintig jaar geleden de Joodse staat werd gesticht. In deze betrekkelijk korte periode Is het pad van de jonge staat niet over rozen gegaan. Van het begin af werden de Israëliërs geconfronteerd met de vijandige gezindheid der Arabische buursta ten, die er geen geheim van maak ten dat zij de nieuweling zonodig met geweld de zee in zouden drij ven. Bij bedreigingen is het niet ge bleven. Van de eerste dag af heeft de Joodse staat strijd gekend. Daarin kwamen drie hoogtepunten voor: de onafhankelijkheidsoorlog 1948/1949, de Sinai-campagne in 1956 en de zesdaagse oorlog in 1967. In weerwil van zijn militaire inspanningen presteerde het land met ware pioniersgeest een econo mische ontwikkeling, die in de ge hele wereld met bewondering werd gadegeslagen. Bestond het Israëlische volk bij de uitroeping van zijn zelfstandig heid in mei 1948 nog slechts uit Maar laten we de huid maar niet verkopen vóór de beer is gescho ten, enhij zuchtte even, „ik heb zo het gevoel, dat dat nog heel wat voeten in de aarde zal hebben". Het onderhoud was afgelopen. Pit liet enkele bankbiljetten van eigenaar verwisselen weer bij Tim geleend wist Helma be loofde ten overvloede geheim houding waar het dit adres be trof en verzocht om een tweede telefoontje als er soms nog meer nieuws mocht komen". „Akkoord," zei de man, „en gaat u maar achter Lelijke Go- verl aan". Ze namen de tram. Zoals ge woonlijk had Pit een plaatsje op het voorbalkon veroverd. In de zomerwarme stad reden ze zwij gend terug. Helma wist uit er varing, dat ze hem, als een zaak weer eens in een fase van beslis singen-nemen was gekomen, niet moest storen. Het was duidelijk, dat de onthullingen van Jopie's vriend nogal wat schuiten zou losmaken. En als Pit „aan zet" was, zoals hij het de schakers placht na te zeggen hoewel hij van hun bezigheid geen flauw benul had dan nam hij er de tijd voor. Op kantoor draaide hij onmid dellijk de ochtendinformatie en vroeg naar Tim. „Voor twee dagen de stad uit" zong de stem van de redactie secretaresse, „moet ik u toch doorverbinden?" „Nee, laat u maar. Kan ik hem eventueel nog bereiken?" „Ja meneer, Leeuwarden, ho tel de Klanderij'. „Dank u'. „Wilde je krijgsraad houden of 'n verhaaltje publiceren?" vroeg 790.000 personen, bij een volkstel ling in 1967 waren 't er 2.775.000, voor het overgrote deel Joden. De industriële produktie is sinds 1950 verzevenvoudigd. Zij bedroeg vo rig jaar 6,5 miljard Israëlische pon den. De expoft van goederen en diensten steeg van 35 miljoen dol lar in 1949 tot 930 miljoen in 1967. De koopvaardijvloot, die in 1948 uit nog slechts vier schepen be stond, omvat thans 107 vaartuigen. De economische successen heb ben het leven in Israël echter nog niet vrij van zorgen weten te ma ken en het huidige Israël is naar westerse maatstaven gemeten nog niet het bijbelse land van melk en LEKKER! Helma, onderwijl manipulerend met het belangrijkste roerend goed van Pit's Detective-Bureau, de koffiepot. „In elk geval komt er een ver haaltje. Ik denk dat dat veiliger is". „Veilig?" Helma herinnerde zich zijn omzichtigheid tijdens de taxi-rit, „verwacht je iets?" „Misschien. Maar wat duizen den mensen weten levert min der gevaar op dan wat één man schijnt te weten, 't Maakt de kans op nog een moord kleiner". „Nog. een moord" schrok Hel ma, „meen je dat in enrst of is het, laten we zeggen, aangeboren voorzichtigheid". „Nee. dat meen ik ernstig. Die vriend van Jopie heeft nogal iets verteld. Hoewel, van dat verhaal klopte al evenmin iets als van dat jouwe van gisteren. En dan is Lelijke Govert ook niet bepaald een duidelijke factor als het op moord aankomst". „Niet duidelijk" verbaasde Hel ma zich. „Nauwelijks" bromde Pit, „en bovendien kan een handig stuk je in de krant ze misschien uit hun schuilplaats drijven „Dat is gisteren toch al ge beurd" vond Helma. „Ja, maar zo grof en in zekere zin zo opvallend, dat het waar schijnlijk de opzet is achter dat bloederige rookgordijn weer te verdwijnen". „Rookgordijn?" „Ja, maar tussen twee haakjes, is die lijst van Jackie al aange komen?" „Ja, is gebracht toen we weg waren, Hier, in duplo". Pit rende 17 namen door; ach ter enkele stonden bijzonderhe den vermeld, maar veel was de recherche blijkbaar nog niet te weten gekomen. (Wordt vervolgd.) honing. De dagelijkse levensmidde len zijn gemakkelijk te verkrijgen en niemand lijdt honger. Duurzame verbruiksgoederen zoals auto's, koelkasten en tv-toestellen zijn echter zeer prijzig. De Israëliërs, nog steeds ver vuld van een ware pioniersgeest, maken zich hierover echter min der zorgen dan om de oorlogszuch tige geluiden uit de omringende landen. Aan de vooravond van de Israëlische onafhankelijkheidsvie ring hield president Nasser van Egypte een rede, waarin hij letter lijk zei: „De loop der gebeurtenis sen van de laatste tijd toont "aan dat een oorlog met Israël onver mijdelijk is". Er zijn voorts de ter reuracties van de Arabische com mando-organisatie „El Fatah" uit Jordanië en de beschietingen over en weer aan weerskanten van de Jordaan. Prikkelend werkt op de Arabieren het feit, dat Israël ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsviering een militaire parade van de secretaris-generaal der Ver. Naties om van deze parade af te zien, hebben de Israëlische leiders echter naast zich nergelegd. De gemeenteraad van Milwaukee In de Amerikaanse staat Wiscon sin heeft dinsdag met 15 tegen 4 stemmen een voorstel aanvaard om elke vorm van discriminatie te verbieden bij het verhuren of ver kopen van woonhuizen, die ge schikt zijn voor bewoning door meer dan twee gezinnen. De maat regel heeft geen betrekking op transacties tussen particuliere eigenaars van kleinere huizen. Mét de aanvaarding van dit be sluit is een einde gekomen aan de dagelijkse demonstraties in Mil waukee, waar bil een totale bevol king van 800.000 mensen 86.000 negers wonen. Deze betogingen onder leiding van een r. k. geeste lijke, James Groppi, die pastoor is in een negerwijk, begonnen in augustus van het vorige Jaar. Bij deze manifestatie, waarbij negers en blanken elke dag door wijken trokken die hoofdzakelijk door blanken worden bewoond, kwam het herhaaldelijk tot gevechten, met gewonden en 'talrijke arresta ties. In december j.l. nam de gemeen teraad een voorstel aan, dat voor 30 procent van de beschikbare woonruimte rassendiscriminatie onmogelijk maakte. Pastoor Grop pi en zijn medestanders vonden dit niet genoeg en zetten hun pro testacties voort. Drie gewapende en gemasker de misdadigers hebben dinsdag een roofoverval gepleegd op een bijkantoor van de Franse han delsbank in Marseille. Zij onder vonden geen verzet en verdwenen met 90.000 Franse francs (ƒ67.500).

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2