Indonesië biedt schip aan voor onderhandelingen Militaire-meiparade op rode plein in Moskou Washington aanvaardt aanbod ODupli-kaat Scandinavië wil Vietnam na de oorlog helpen Ver. Staten dringen aan op herziening grensbelastingen en exportkortingen Overwinning van Rockefeller in republikeinse voorverkiezingen d$. King van in Tegen „Amerikaanse agressie" en vóór Noord-Vietnam HOGERE GASTARIEVEN Veiligheids maatregelen in Kongo-Kinsjasa NIEUWE LANDBOUW- MARATHGN IN LUXEMBURG HET WEER DONDERDAG 2 MEI 1968 24eJaargang— No. 5192 Die slag is aan u, Mijnti. P. Biezenaar uit Vaikenswaard NEGERS IN AMERIKAANSE FILMINDUSTRIE Nadelige gevolgen Ook in Z.-Afrika jacht op de moordenaar Raketten Vliegongeluk in Pakistan: 22 doden Hoogwater Zon- en Maanstanden Geen nieuwe wapens In Noord- en Zuid-Vietnam Vrijheid Weerbericht frank, bij abonnement: TERNEUZEi DSweteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij voorolthetaDng. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Indonesië heeft de Verenigde Staten en Noord-Vietnam een schip aangeboden, waarop beide partijen in de baai van Tonkin hun vredesonderhandelingen zouden kunnen voeren. Het heeft nog geen antwoord op het aanbod ontvan gen, zo heeft minister van buiten landse zaken Adam Malik gisteren tegenover de pers verklaard. Het Witte Huis heeft woens dag het Indonesische voorstel aanvaard, om op een Indonesisch Prijswinnaar van f 500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Hollywood heeft dezer dagen zijn eerste filmstudio gekregen, die in handen is van een neger, de producent Jim Smallep. De eerste rolprent die daar wordt opgenomen is „Glimlach door tranen" onder regie van Bill Jen kins, een blanke. Vier andere ne gerproducenten willen ook in deze studio gaan werken. schip de onderhandelingen met Noord-Vietnam te beginnen. Mi nister van buitenlandse zaken Adam Malik had eerder op de dag in Djakarta ruchtbaarheid aan het voorste] gegeven. Volgens Malik zou het schip het deed er niet toe of het een marine- of koopvaardijschip was in de golf van Tonkin gestatio neerd kunnen worden. De presidentiële woordvoerder George Christian zei op een pers conferentie dat het Indonesische voorstel „aanvaardbaar voor de Verenigde Staten" was. „De Ver. Staten en Noord-Viet nam hebben allebei ambassadeurs in Indonesië. Een neutraal schip in neutrale wateren zou een aan vaardbare ontmoetingsplaats zijn", aldus Christian. De Zweedse minister van bui tenlandse zaken, Nilsson, heeft verklaard dat Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland onderzoe ken, hoe zij gezameniijk Vietnam kunnen heioen als de vrede in dat land zal zijn weergekeerd. De bewindsman die sprak op een 1-mei bijeenkomst te Oerebro, waarschuwde de westelijke mo gendheden, Hanoi niet te isoleren. Hij zei dat Zweden te zijner tijd Noord-Vietnam zal erkennen. De Verenigde Staten hebben aangedrongen op een wijziging der internationale handelsbepa lingen, teneinde orde te schep- pen_ in het systeem van grensbe lastingen en exportkortingen, dat volgens de V.S. één van de groot ste belemmeringen vormt voor de wereldhandel. Tijdens een ver gadering van de algemene over eenkomst inzake tarieven en han del (Gatt) in Genève zei de Ame rikaan Harald B. Malmgren, bij zonder gevolmachtigde inzake handelsaangelegenheden namens president Johnson, dat steeds meer landen, waaronder die van de Europese gemeenschap, over gaan tot dit systeem voor com pensatie der indirecte belastin gen, hetgeen krachtens de bepa lingen van de Gatt is toegestaan. Uit hoofde van hun belasting op toegevoegde waarde kunnen de E. E. G.-landen aan expor teurs de reeds tijdens de fabri cage op hun produkten geheven indirecte belasting terugbetalen. Tegelijkertijd kunnen deze lan den een gelijkwaardige belasting heffen op importgoederen, die niet vallen onder het stelsel van de belasting op de toegevoegde waarde. Vereffening van grens- belasting is krachtens de G.A.T. T.-bepalingen toegestaan om een compensatie tot stand te bren gen voor indirecte belastingen, die reeds zijn verwerkt in de prijs die door de consument wordt be taald. Malmgren verklaarde ten over staan van de 25 landen tellende werkgroep, waarvan de E. E. G.- landen deel uitmaken, dat de in vloed van een systeem als dat van de belasting op de toegevoegde waarde hoewel dit een pro bleem is dat slechts op langere termijn van betekenis is en niet direct te maken heeft met de huidige Amerikaanse betalings balansmoeilijkheden nadelige gevolgen zal hebben op de bui tenlandse handel van zijn land. SHAU VALLEI: Amerikaanse soldaten bouwen 'hier een mor tieropstelling in de Shau vallei, waar een langdurige strijd is ge voerd tegen de vietcong. Rechts op de foto een neergeschoten he licopter. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft de republi keinse voorverkiezingen in Massa chusetts gewonnen. De overwinning wint aan bete kenis, doordat alleen de naam van gouverneur John Volpe van Mas sachusetts op het stembiljet voor kwam, zodat alle andere door de kiezers moesten worden bijgeschre ven, maar vooral door het feit dat de verkiezingen al waren begon nen, toen Rockefeller zich kandi daat stelde voor de republikeinse nominatie. Rockefeller kreeg 30.514 stem men, Volpe 29,182 en de andere ALBANY (V.S.): Gouverneur Nelson A. Rockefeller beant woordt met een lach het applaus dat weerklinkt op zijn medede ling, dinsdag, dat hij actief gaat deelnemen aan de strijd om het Amerikaanse presidentschap. Rockefeller deed deze medede ling tijdens een persconferentie. republikeinse kandidaat, Richard Nixon, 25.705. Gouverneur Ronald Reagan van Californië bracht het tot 1.813 stemmen. Ook hebben vele republikeinen op democraten gestemd, 9.393 op Eugene McCarthy en 1.378 op Ro bert Kennedy. Op het stembiljet van de democraten kwam alleen de naam van McCarthy voor en hij verwierf bijna tweemaal zo veel stemmen als de uit Massachu setts afkomstige Kennedy: 114.183 tegen 61.172. Voorts kregen vice- president Humphrey 40.779 en pre sident Johnson 6.4Ö9 stemmen. De Amerikaanse federale recher che heeft aan de Australische po litie verzocht de vermoedelijke moordenaar van ds. King op te sporen. Zij meent dat James Earl Ray naar Australië is gevlucht als onderdeel van het olan, de neger leider te vermoorcu p. Dit plan zou een jaar geleden zijp opgesteld. De speurtocht naar de moorde naar van ds. Martin Luther King heeft zich uitgebreid tot Zuid- Afrika, zo heeft het hoofd van de recherche in Johannesburg, ma joor Gideon Joubert, woensdag meegedeeld. Joubert liet doorschemeren dat het onderzoek plaatsvindt op ver zoek van de Amerikaanse federale recherche. De Russische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, heeft woensdag hij het begin van de 1 mei-parade op het rode plein in Moskou opnieuw de steun van de Sowjet-Unie toe gezegd aan de Noordvietname- zen en de vietcong in hun strijd tegen de „voortdurende Ameri kaanse agressie". De parade werd afgenomen door de Russische itopleiders, on der wie partijleider Brezjnov en ex-president en ex-minister van defensie, maarschalk Woros- jilov die nu 87 jaar is. Maarschalk Gretsjko beschul digde het „internationaal impe rialisme" en in het bijzonder het Amerikaanse imperialisme van opvoering van de ondermijnen de activiteit in de socialistische landen en het veroorzaken van oorlogsgevaar. Hij viel ook het Westduitse „militairsme" en de Israëlische „extremisten" aan. Hij deed echter geen belangrij ke politieke uitspraken en kriti seerde ook de Chinese leiders niet. Gretsjko zei wel dat de Sow jet-Unie en haar bondgenoten voortdurend bezig, zijn de strijd vaardigheid van hun legers te vergroten en „concrete maatre gelen" nemen om de verdrags organisatie van Warschau te ver sterken. President Thieu van Zuid-Viet- nam heeft voor de radio ver klaard dat het feest van de ar beid het volgend jaar op 1 mei zal worden gevierd in een Viet nam waarin vrede heerst. Hij deed een beroep op de be volking zich nieuwe inspannin gen te getroosten hetzij door on derhandelingen of door een mi litaire overwinning tot vrede in onafhankelijkheid te komen. Het Tweede Kamerlid W. M. van Harselaar (B.P.) heeft de mi nister van economische zaken in schriftelijke vragen verzocht, over leg te plegen met het gasbedrijf centraal Nederland teneinde de Een transportvliegtuig van de Pakistaanse luchtmacht is dins dag in Noord-Pakistan neerge stort. Aangenomen wordt dat al le 22 inzittenden om het leven zijn gekomen, aldus het ministe rie van defensie, drastische tariefsverhoging van n.m. 1.43 5.19 5.53 5.52 n.m. 5.27 ■6.03 6.37 6.36 De Kongolese regering heeft dinsdag een aantal nieuwe veilig heidsmaatregelen afgekondigd, waaronder de oprichting van een speciaal korps ter bestrijding van het gangsterdom. De maatregelen zijn mede een gevolg van de ont dekking van een samenzwering (met Pasen) om president Moboe toe te vermoorden. In een communiqué dat na een kabinetsvergadering werd gepubli ceerd, wordt gezegd dat de man die achter de samenzwering zat, Andre Guillaume Loebaja was, eeii voormalig lid van het in Brazza ville gevestigde nationale bevrij dingscomité dat in 1964 in Oost- Kongo opstanden organiseerde. Onofficiële stakingen zijn in bet genisstraffen van 10 tot 20 jaar. vervolg verboden en het onwettig Verduistering van staatsgelden bo dragen van wapens kan in de toe- ven de 65.000 gulden kan zelfs de komst worden gestraft met gevan-1 doodstraf tot gevolg hebben. DONDERDAG 2 MEI v.m. Breskens 4.23 Temeuzen 4.59 Hansweert 5.33 Walsoorden 5.32 VRIJDAG 3 MEI v.m. Breskens 5.03 Terneuzen 5.39 Hansweert 6.13 Walsoorden 6.12 ZON MAAN op onder op onder Mei 2 5.08 20.07 7.15 0.50 3 5.07 20.08 8.14 1.40 4 5.05 20.10 9.24 2.17 5 5.03 20.12 10.42 2.44 geen deze gas voor bedrijfsdoeleinden doorgang te laten vinden. Het kamerlid meent dat verhoging de rentabiliteit van het bedrijfsleven ernstig kan aantas ten en dat zij een gevaar voor de werkgelegenheid inhoudt. De ministers van landbouw van de E. E. G. zijn woensdagavond om half elf in Luxemburg een nachtvergadering begonnen, waar in ze hopen beslissingen te berei ken over essentiële punten van een definitive verordening voor de E. E. G.-zuivelmarkt. De ministers zijn hun Luxem burgse conferentie maandag reeds begonnen, doch ze waren woens dagnamiddag nog maar weinig tot elkaar gekomen op punten als in- terventienrijzen voor boter en melkpoeder, en vooral ook over de kosten die het Europese beleid in de zuivelsector bij een bepaald prijsbeleid voor het gemeenschap pelijke landbouwfonds mag heb ben. De ministers staan onder zware druk, aangezien de Euromarkt voor zuivel op 1 juni a.s. van kracht moet worden. Men heeft enkele weken geleden reeds we gens gebrek aan akkoorden de aanvankelijk vastgestelde datum van 1 april moeten opschorten. Verder uitstel zou ook de ingangs datum van de douane-unie van de zes gemeenschapslanden, 1 juli a.s. in het gedrang kunnen brengen. „Tass" meldt dat er bij de op de parade getoonde wapens ook intercontinentale raketten waren met een nieuw „voortstuwings mechanisme". Deze raketten kon den binnen enkele sekonden worden gelanceerd. Gasten hadden bij de parade speciale belangstelling getoond voor de krachtige strategische raketten met een onbeperkte draagwijdte en kernkoppen die een „fantastische vernietigings kracht" hadden. Moskou zag er feestelijk uit. Overal hingen rode vlaggen en banieren en op verscheidene plaatsen de portretten van de 11 leden van het politbureau. Waarnemers konden geen nieu we wapens van betekenis ont dekken tijdens de parade. Ook de drietrapsraket met het „nieu we voortstuwingsmechanisme" was volgens hen al getoond op de parade van 7 november van het vorig jaar, toen het feit werd herdacht dat de boljsewistische revolutie vijftig jaar geleden was uitgebroken. Na de militaire parade trok ken groepen burgers langs de Russische leiders. Men zag bij deze froepen grote wagens die een beeld gaven van de nieuwe ideologische campagne van de communistische partij tegen de westerse propaganda en de Rus sische intellectuelen die van de partijlijn afwijken. De militaire parade duurde 20 minuten. Het was de 50ste onder Sowjetbewind. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam verscheen woens dag op een massabijeenkomst in Hanoi. Volgens het Noordviet- namese persbureau werd hij lui de toegejuicht door de menigte Ook waren aanwezig minister van defensie Giap en minister van buitenlandse zaken Ngoejen Doei Trinh. Op de bijeenkomst werd een resolutie aangenomen, waarin 't Noordvietnamese volk zich achter het standpunt van de regering plaatst met betrekking tot de voorbereidende vredes besprekingen en zijn steun be tuigt aan het politieke program van het Zuidvietnamese bevrij dingsfront voor de oplossing van het Vietnamese probleem. In Tsjecho-Slowakijê stond de 1 mei-viering' dit jaar in het teken van de democratie en de vrijheid. In Praag werden de openbare feestelijkheden geopend met een rede van Alexander Dubcek, eer ste secretaris van de Tsjechoslo- waakse communistische partij. Hij legde er de nadruk op, dat de socialistische idee diep ver ankerd is in de geest van de be volking. De verdere ontwikke ling van het socialisme moet het resultaat zijn van een kritische herwaardering en wetenschap pelijke analyse van de voorbije periode. Er moesten echter nog grote hinderpalen worden over wonnen. de diep-staap matr.as waarop u ook echt uitrust! MINDER WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied boven de Noordzee vult geleidelijk op. Een. oceaanstoring boven de Golf van Biscaye trekt naar west-Frank rijk en ze wordt vandaag boven midden-Europa verwacht. Tengevolge van deze ontwik keling neemt de wind bij ons af tot matig of zwak, in hoofdzaak uit richtingen tussen zuid en west. Naast opklaringen zal plaatselijk nog een bui vallen, terwijl de middagtemperaturen weer zullen oplopen tot 11 a 14 graden. Elders in Europa was het evenals in Nederland nogal wis selvallig weer. Vooral boven de Britse eilanden vielen op uitge breide schaal buien bij tempera turen rond de 10 graden. Zonnig en warmer weer was het in Zuid- Italië en in de Balkanstaten. Op verschillende plaatsen liep het kwik daar op tot boven 25 gra den. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tus» sen zuid en west en weinig ver» andering in temperatuur. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1