Hanoi ontkent overleg met de Verenigde Staten „Oorlog mei Israël onvermijdelijk Optimistische voorspellingen van minister De Block Boek- en nu óók Verenigings drukwerk OFFSETdrukkerij Drukkerij VAN DE SANDE Terneuzen Washington noemt de besprekingen „bemoedigend" Slechts één procent prijsstijging door invoering b.t.w. DE VRIJE ZEEUW Andere lezing Vietcong meer dan 200.000 man sterk Wilson doet beroep op Washington en Hanoi Liberiaanse tanker gezonken Rotterdamse meisjes niet door misdrijf om het leven gekomen President Nasser van Egypte Diep bezorgd Dong Ha beschoten EISENHOWER IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Zware taak Geen hogere margarineprijs Bedrijfs beëindiging Tweemaal linkerbeen „naar de haaien" Treinenloop in de war door baldadigheid Voor Uw Folders Jaarverslagen Clubbladen Personeelsorganen etc. etc. Woensdag 1 Mei 1968 Noord-Vietnam heeft ontkend, dat het in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane particulier overleg met de Verenigde Staten voert over een plaats voor inleidende vredeS' besprekingen. In een verklaring van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Hanoi wordt gezegd, dat 't (oude) verhaal over dergelijke besprekin gen is „opgewarmd" door de Ame rikaanse onderminister van bui tenlandse zaken William Bundy. Noord-Vietnam herhaalt dat het de vijftien door de Verenigde Sta ten voorgestelde plaatsen voor overleg verwerpt en beschuldigt de Verenigde Staten ervan een daadwerkelijk gesprek op de lange baan te schuiven. In kringen in de omgeving van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington werd echter gezegd, dat Noord-Vietnam geant woord heeft (in Vientiane) op be paalde voorstellen, die Amerika met betrekking tot de keuze van een plaats van overleg had gedaan. Men noemde het „bemoedigend" dat het overleg in Vientiane wordt voortgezet. Woordvoerder McCloskey zei dat men echter nog even ver is als zaterdag en zondag en dat men het nog niet eens is over de plaats, waar de onderhandelingen moe ten plaatsvinden. Zaterdag had de Arrierikaanse ambassadeur voor de vierde maal sedert 8 april een onderhoud met zijn Noordvietna- mese ambtgenoot op het Noord- vietnamese gezantschap, terwijl zondag op de Amerikaanse am bassade was gesproken. McCloskey ging niet in op vra gen over berichten, volgens welke in Vientiane over andere steden was gesproken dan Warschau en Pnompenh (door Noord-Vietnam voorgesteld) en de vijftien door de Verenigde Staten geopperde ste den. Noordvietnamese militairen ge dood van een 2.000 man sterke legermacht, die langs de weg naar de basis Dong Ha waren binnen gekomen. Van de vroege middag tot middernacht is heftig gevoch ten. Aan Amerikaanse zijde telde men vier doden en tweeëntwintig gewonden. Voordat het gevecht begon, was de stad Dong Ha be stookt met artillerievuur, waar door de elektrische centrale werd uitgeschakeld. Amerikaanse vliegtuigen hebben dinsdag boven Hanoi gevlogen. Het luchtafweervuur van de stad was hevig, aldus meldt het Rus sische persbureau Tass uit de Noordvietnamese hoofdstad. Ruim 70 procent van de een heden van de hoofdmacht van de vietcong bestaat uit Noordvietna- mezen, zo heeft dinsdag een Ame rikaanse militaire woordvoerder in Saigon verklaard. Hij schatte genoemde hoofdmacht op 118.000 man en de totale sterkte van de verzetstroepen op 207.000 tot 222.000 man. Het merendeel van de Noordvietnamezen zou in het noorden en midden van Zuid-Viet- nam opereren, terwijl in de zuide lijke Mekongdelta het verzet vrij wel uitsluitend uit vietcongleden bestaat. Volgens Amerikaanse functiona rissen is het aandeel van Noord- Vietnam in de strijd in het zuiden sinds september van het vorige jaar van 52 tot 70 procent geste gen. Premier Harold Wilson van het verenigd koninkrijk heeft dinsdag de Verenigde Staten en Noord- Vietnam aangespoord 't snel eens te worden over een plaats voor inleidende vredesbesprekingen. In antwoord op vragen in het parlement zei Wilson dat de Brit se regering het ongeduld van de vragenstellers deelt over het uit stel tengevolge van het feit, dat de twee partijen het niet eens zijn over een geschikte plaats. De Liberiaanse olietanker „As- simi-lll" van 10.314 ton is maan dagavond 30 mijl ten zuiden van Singapore gezonken, nadat Britse marineschepen vier dagen tever geefs hadden getracht een brand in het geladen schip te blussen. Drie leden van de bemanning zijn omgekomen en twee worden ver mist. De „Assimi-111" was op weg naar Zuid-Vietnam. Messenslijper ook voor scharen, beitels en boren 29,75 UW Het gerechtelijk geneeskundig onderzoek dat maandag is ver richt op de stoffelijke overschot ten van de 7-jarige Anneke van Hulst en de 7-jarige Maria Louise van Heuzen heeft geen enkele aanwijzing gegeven dat er een misdrijf is gepleegd. De politie neemt nu als vrijwel zeker aan dat de meisjes, die na een week vermist te zijn geweest, door in de Nieuwe Maas werden gevon den, bij het spelen te water zijn geraakt en daarbij zijn verdron ken. VI Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hebben maandag in een gevecht bij de bestandslijn 130 Oud-president Eisenhower is maandagavond opgenomen in het ziekenhuis van de Amerikaanse luchtmachtbasis March in Cali- fornië, na met een hefschroef- vliegtuig van zijn winterverblijf daarheen te zijn vervoerd. Eisenhower werd op een bran card van zijn verblijf in Palm Springs met een militair hef- schroefvliegtuig naar het zieken huis vervoerd, waar hij in de ka mer ligt, waarin hij al eerder is verpleegd. Maandagochtend had de oud president een afspraak met ko ning Olav van Noorwegen afge zegd, omdat hij zich niet goed voelde. De ernst van zijn toestand is niet bekend. De generaal is 77 jaar. De toestand van oud-president Eisenhower is bevredigend. Hij heeft een goede nacht gehad en zijn bloeddruk en pols zijn nor maal. Dit is dinsdag meegedeeld door een woordvoerder van het ziekenhuis op de luchtmachtba sis March in Californië, waar de 77-jarige Eisenhower maandag avond is opgenomen. Hij werd daar per militair hefschroefvlieg- tuig van zijn winterverblijf in Palm Springs, Californië, naar toe gebracht,, nadat hij over pijn in de borst had geklaagd. „De loop van de gebeurtenis sen van de laatste tijd toont, dat een oorlog met Israël onvermij delijk is". Dit heeft de Egypti sche president Nasser maandag .ergens in Egypte" in een toe spraak voor legerofficieren ge zegd. Zijn rede werd door de ra dio van Cairo uitgezonden. ,De Israëlische leuze van vre- desonderhandelen is een lege en bedriegelijke leuze'.', zei Nasser. Wanneer Egypte aan de confe rentietafel zou gaan zitten, ter wijl Israël Arabisch gebied bezet houdt, zou dat neerkomen op het zich laten dicteren van voor waarden van een overwinnaar, aldus de Egyptische president. Nasser zei dat Israël de prijs zal moeten betalen voor de „uit daging" van de militaire parade die het in Jeruzalem wil houden en die de verenigde naties in een resolutie hebben verboden. Nasser verklaarde verder: „Hoe wel we er tot nu toe niet in zijn geslaagd alle politieke en mili taire energie van de Arabische natie te mobiliseren om tegen Israël te weer te stellen en tegen het wereldzionisme dat het on dersteunt, moeten we niet wan hopen en moeten we onze po gingen om het militaire, politie ke en economische potentieel van de Arabische natie te hergroe peren voortzetten". We moeten aan Israël en aan hen, die dat land ondersteunen, bewijzen dat we in staat zijn de agressie af te slaan. Deze zware en moeilijke taak rust op u, de strijdkrach ten", aldus Nasser. Koning Hassan II van Marok ko en president Bourguiba van Tunesië hebben hun diepe be zorgdheid tot uitdrukking ge bracht over de verslechtering van de toestand in het midden oosten. Dit staat in een commu niqué, dat maandag is uitgege ven aan het slot van de bespre kingen die Hassan en Bourguiba hebben gevoerd tijdens het be zoek van 24 uur dat de Marok kaanse koning aan Tunis heeft gebracht. Beiden geven uitdruk king aan hun steun aan de strijd van het Palestijnse volk en ver klaren zich „trots over de ont wikkeling en de uitbreiding van de Palestijnse verzetsbeweging". Koning Hassan is naar Rabat teruggekeerd na een reis van drie weken, die hem ook naar Ankara, Teheran en Ryadh heeft gevoerd. Ohhhh, nu zie ik eindelijk water kapot is. Indien bij de invoering van het stelsel van omzetbelasting op de toegevoegde waarde per 1 januari a.s. alle omgelijkheden tot prijs verlaging worden gebruikt en de verhogende effecten niet worden gemajoreerd, zullen de kosten van levensonderhoud op lange termijn, d.w.z. na 1971, slechts één pro cent stijgen. Dit heeft de minister van economische zaken, mr. L. de Block, meegedeeld in antwoord op opmerkingen van Eerste Kamer leden over de begroting 1968 van zijn ministerie. Op korte termijn, in 1969, wordt «en iets sterkere stijging verwacht die in de volgende jaren ongedaan ERGENS IN EGYPTE: De Egyp tische president Nasser heeft gis teren voor enige duizenden sol daten een toespraak gehouden. Nasser waarschuwde tijdens deze toespraak Israël dat het de prijs zal moeten betalen voor de uit daging van de militaire parade die het in Jeruzalem wil houden. Op de foto v.l.n.r.: minister van defensie generaal Mohamed Fawzi, president Nasser en chef staf generaal Abdel Moneim Riad. zal worden gemaakt. Minister De Block zegt er op te vertrouwen, dat de gevolgen van de invoering van de B. T. W. voor de prijzen beperkt zullen blijven. Het nieuwe belastingstelsel zal kunnen leiden tot een wijziging van het bestedingspatroon, waar door de vraag naar bepaalde goe deren en diensten zal kunnen da len en die naar andere zal kunnen stijgen. „Voornamelijk zal dit zich voordoen voor goederen en dien sten, waarnaar de vraag elastisch is", aldus de minister. De regering wenst geen ver hoging van de margarineprijs door een heffing op de grondstoffen, om op deze wijze de afzet van boter te bevorderen. Groter boter- verkoop zou slechts kunnen wor den bereikt door een hoge heffing, die ernstige gevolgen voor de kos ten van levensonderhoud en de afzetmogelijkheden van de ont wikkelingslanden zou hebben. Minister De Block zegt voorts dat 3,5 procent van de bedrijfspan den leeg staat en nog eens 3 pro cent een andere bestemming heeft gekregen. Deze percentages zijn „enigszins aan de hoge kant", maar niet zo alarmerend, dat in grijpende maatregelen noodzake lijk zijn. Op 27 februari waren 10.121 aanvragen om bedrijfsbeëindi gingshulp geregistreerd. De cen trale commissie bedrijfsbeëindiging De 28-jarige in Nederland ge boren Henri Bource uit de voor stad Kew te Melbourne verloor voor de tweede maal zijn linker been aan een van de meest ge vreesde aller haaien, de „white pointer". In 1964 verloor hij zijn linker been, toen hij' tijdens duiken nabij Port Fairy door een „white poin ter" werd aangevallen. De haai ontkwam ditmaal niet. De vangst van het ondier beteken de het einde van een jacht van zes maanden op een „white pointer" in verband met een documentaire over haaien en hun gewoonten. had op deze datum over 1.218 aan vragen in gunstige en over 948 aanvragen in afwijzende zin be slist. Het bedrag dat dit jaar voor de ontwikkeling en sanering van het midden- en kleinbedrijf be schikbaar is, zal naar het oordeel van de minister voldoende zijn om aan de verplichtingen te voldoen. Voor een kwalitatief op de tech nologische ontwikkeling afgestem de en daardoor structureel verant woorde economische groei acht de minister het nodig, dat de omvang van het ontwikkelingswerk in ons land, vergeleken met die van het fundamenteel en toegepast onder zoek waarvoor naar verhouding in Nederland veel geld wordt be steed de komende jaren wordt uitgebreid. De Nederlandse spoorwegen zijn zaterdagavond ernstig gedu peerd door baldadige Utrechtse jongeren, die drie goederen wagons lieten blokkeren en een personentrein dermate hebben beschadigd dat de N.S. een extra- trein moesten inleggen. Door het optreden van de jongens is ook het wegverkeer in niet geringe mate belemmerd. Van tien uur tot ongeveer vijf voor half elf is de trein uit Utrecht met bestemming Amers foort op de spoorbaan bij de Mr. Tripkade in de Utrechtse wijk Overvecht blijven staan, nadat jongelui betonpalen of dwarslig gers op de rails hadden gegooid, waardoor de machinist niet tijdig kon stoppen. De trein moest blij ven staan, totdat de ravage was opgeruimd. Toen de trein na het oponthoud kon doorrijden, bleek in Bilthoven, dat het remmecha- nisme zo was beschadigd, dat doorrijden niet verantwoord zou zijn. De N.S. hebben een extra- trein ingelegd om de passagiers naar Amersfoort te brengen. Omstreeks half elf, toen een goederentrein nabij de aanslui ting Lunetten bij Bunnik moesten wachten op het passeren van een D-trein, zagen vernielzuchtige jongens kans op de spoorbaan te komen en de luchtslangen van de drie achterste wagons van de goederentrein te ontkoppelen. Toen de goederentrein zich in be weging zette, blokkeerden da jongens de drie wagons en bra ken de verbindingen af. Als ge volg daarvan hebben de N.S. een extramachinist en locomotief moeten inzetten om via een om weg bij de wagons te komen en de baan vrij te maken. Als gevolg daarvan moest de spoorwegover gang aan de Koningsweg in Utrecht een uur gesloten blijven, zodat ook het wegverkeer werd gedupeerd. t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5