Hel jaarlijkse bloemendefilé voor paleis Soestdijk 100 GULDEN Bouwvakstaking in België volledig ROSBIEF Buitenlanders Pipo en Mamaloe HEVIGE AARDBEVING IN PERZIE reeds dertig slachtoffers Baby-uitzet Landelijk „Schattig" Uit vliegtuig gesprongen Nederlanders mogen dringend werk aan tunnel verrichten Ê3UIN-BR00D CHOCOtABEPASrV SMEER- WW KAAS f»P SlAVITAr SLASAUS! Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Spaanse vissers boot redt opvarenden Nederlandse kustvaarder LEGER BEWAAKT SCHILDPADEIEREN 12.000 deelnemers Fractievoorzitter Mellema van de C.H.U. neemt rust Universiteits gebouwen in New York ontruimd Meisje onder oplegger gedood Breuk zou noodlottig zijn Engelse conservatieven willen landerijen van koningin nationaliseren De schrik van hun leven het gemiddelde, uurloon voor eenjcostwlnner, bedraagt m Nederland SfeGULDEN KOPEN IN DE ..ebekenb voor een normaal gezh elke week mg GULDEN V OVERHOUDEN voor een .groot geztn scheefb heb zelpe 10 bob \H GULDEN PrU^elag klanber Kunnen DIT Z'JN PR«J VOORBEELDEN WIT-BROOP gesneden luohbdictb verpakt dat strooit voordelig»' BCittHMKDfpS ah. ,pé-\ebee1' Hardige blokje© Plee qpi.tr Isinas-framboos en clwoeni \PRUSUEMA6M&\ BOWt PAKKET Zij moest tot 900 tellen HEEL FOND ÖAC. HERMANS 05RCEN OP ZOOM.MADE-Ö06S j I STEENBEÏ35iEM*AX6\>TERNB126N J VU&SlNöi£N»MIDDeLBU!Ze1 r Woensdag 1 Mei 1968 DELFZIJL: Archiefopname van de Nederlandse kustvaarder „Brandaris" die gistermorgen in de Golf van Biscafe is vergaan. De zeven opvarenden werden door de Spaanse vissersboot ,Nuevo Juanita Hermanos' gered. Een Spaanse vissersboot heeft alle opvarenden gered van het 473 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Brandaris", dat dinsdagochtend vroeg in de golf van Biscaye is gezonken. De vissersboot, de „Nuevo Jua nita Hermanos", pikte de beman ning van de „Brandaris" uit zee op ongeveer 130 kilometer ten westen van de monding van de rivier de Gironde. Het Spaanse vissersvaartuig voer naar Aviles aan de noordkust van Spanje, waar het de schipbreukelingen aan land zou zetten. De Brandaris was met een la ding oud ijzer onderweg van Ro chester (Engeland) naar Pasagus in noord-Spanje. Over de oorzaak van het onge val tast men in het duister. Het schip was twaalf jaar oud. „Wat er precies gebeurd is, weet ik nog niet", zo zei de reder dinsdag morgen in Delfzijl. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,-per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt ie combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaftosslngen Nadere Inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffeisenbanken, Poslkantoren, Banken. Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantle-tussenper- eonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Er waren ook enkele buitenlan ders op dit stukje Nederlandse folklore afgekomen: mevrouw Endridi in Hongaarse kleder dracht, de echtgenote van een in Huis ter Heide gelegerde Ame rikaanse kolonel, een Transvaler, 28 leden van de Britse huisvrou wenvereniging en enkele Franse gasten van de Nederlandse zus terorganisatie. Voorts was er een delegatie van de Tunesische ko lonie in ons land. Zij bood de koningin een boe ket bloemen in de kleuren van de Tunesische vlag aan. Kleuters, bejaarden, leden van carnavalsverenigingen, verpleeg sters, in klederdracht gestoken kinderen en volwassenen uit alle delen van het land, tamboers, pij pers en vendelzwaaiers volgden elkaar in snel tempo op. Koningin Juliana kwam han den tekort om alle verjaardags- geschenken in ontvangst te ne men bloemenmanden, zelfge maakte kleden, mozaïeken en te keningen, zoute bollen uit Gor- cum en paling uit Harderwijk, 'n taart van bejaarden uit Geleen, een Twentse tuugkiste van een meisjeskoor uit Almelo en een blauw Delfts bord van de gym nastiekvereniging „Plato" uit Delft. Voor een bijzondere hulde zorgden Pipo en Mamaloe, die de vorstin gele krulchrysanten aan boden. Koningin Juliana lachte hartelijk, toen Pipo voor haar breeduit een buiging maakte en kennelijk moeite had om met zijn lange slofschoenen heelhuids de trappen van het bordes af te komen. Prins Bernhard ontdekte een goede bekende uit Lech, waar de koninklijke familie vaak de win tersportvakantie doorbrengt. Het was de heer Gaszner, die met zijn vrouw naar Soestdijk was gekomen. Tijdens de winter sportvakanties fungeert hij vaak als begeleider van de koninklij ke familie. Nu bewonderde hij aan de voorkant van het bordes de Nederlandse bloemenpracht. Omstreeks half twaalf begon het een beetje te regenen en verschenen er voor het eerst sinds vele jaren op koninginne- De plaats Makoe in het noord westen van Perzië is maandag avond door een hevige aardbe ving geteisterd. Volgens de eerste berichten, die in de Perzische hoofdstad zijn ontvangen, zijn de lijken van meer dan dertig men sen reeds geborgen. Men vreest, dat nog veel meer slachtoffers in de loop van de dag zullen wor den gevonden. Vele gebouwen zijn verwoest en veel mensen dakloos gewor den. Na de aardbeving zijn de be woners van Makoe de stad uit gevlucht om de nacht in het open veld door te brengen. Medische ploegen met tenten, dekens, le vensmiddelen en andere beno digdheden zijn naar het geteis terde gebied onderweg. De aardbeving die het gebied van Makoe in het noordwesten van Perzië heeft getroffen, heeft aan tenminste 60 mensen het le ven gekost, aldus onbevestigde in Teheran ontvangen berichten. Zestien dorpen zijn getroffen en men vreest dat nog vele slacht offers onder het puin van inge storte huizen liggen. Zeker is dat 37 mensen zijn omgekomen. Er zijn legereenheden naar het rampgebied gezonden om bij het reddingswerk te helpen en met hefschroefvliegtuigen zijn medi cijnen, tenten, dekens en levens middelen aangevoerd. Langs het strand van Tampico in Mexico hebben maandag hon derden militairen, de bajonet op het geweer, postgevat ter be scherming van de eieren van naar schatting 10.000 schildpadden. De auoriteiten riepen de hulp van de militairen in, toen de armada van schildpadden het strand op kroop om hun eieren te leggen, die bij Mexicaanse smulpapen zeer geliefd zijn. Men verwacht dat deze week nog duizenden schildpadden hun eieren komen leggen bij Tampico. (Vervolg van pag. 1) dag twee grote paraplu's op het paleisbordes. Koningin Juliana en prinses Christina kregen een plaatsje onder de ene paraplu en onder de andere prinses Irene en prins Hugo. Een kleine 6.000 mensen in „georganiseerd verband" trok ken langs het bordes, plus naar schatting evenveel individuele burgers. Om kwart over twaalf kwam er een eind aan het défilé, dat drie kwartier langer had geduurd dan was voorzien. Deze vertra ging werd voornamelijk veroor zaakt door de kleine Willem- Alexander, die de nieuwsgierig heid trok van de meeste voorbij gangers. Kort na twaalven viel de jonge prins in slaap op de armen van zijn moeder, waarna het paleisraam rechts naast het bor des leeg'werd, want prinses Bea trix ging haar zoon naar zijn bedje brengen. Cadeautjes voor prins Willem- Alexander, prins Maurits en natuurlijk ook voor de koningin werden onder meer aangeboden door twee kinderen (een meisje van vijf en een jongetje van vier) van het Spaanse gastarbeiders echtpaar Alvarez uit Utrecht. Vader en moeder Alvarez hadden hun peuters in Spaanse kleder dracht gestoken. i Uit Suriname werd een comple te baby-uitzet op het paleisbor des gedeponeerd en de carna valsvereniging Kaninefaten uit Noordwijkerhout bood een an derhalve bij twee meter groot por- De regering heeft in beginsel besloten het nummer 0011 in te voeren als landelijk alarmnum mer van politie. brand weer en G.G.D., aldus heeft de minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, mede namens de ministers van binnenlandse za ken, van verkeer en waterstaat en van sociale zaken meegedeeld in antwoord op vragen van de tweede kamerleden H. Wiegel en mevrouw G. V. van Somereti Downer (V.V.D.). In twee van de 22 telefoondis tricten zal een proef worden ge nomen, aldus minister Polak. In de overige twintig districten is het nummer 0011 voor landelijke en regionale alarmering gereser veerd voor de rijkspolitie in ge vallen, waarin de plaatselijke politie niet bereikbaar is. De proef vereist een gedegen voorbereiding om te verzekeren, dat men in de alarmcentrale waar een OÖU-melding binnenkomt, nauwkeurig weet welke instantie moet worden gewaarschuwd. Zonder een goed uitgewerkte ba sisorganisatie kan de invoering van het 0011-alarm slechts tot te leurstelling leiden, aldus de mi nister. Een werkgroep waarin de betrokken ministeries zijn ver tegenwoordigd, zal spoed be trachten, opdat het nummer 0011 zo snel mogelijk als landelijk alarmnummer in gebruik kan worden genomen. Minister Polak zegt voorts dat het nummer 034384321, de alarmcentrale van de rijkspolitie in Driebergen, niet ongeschikt is als uitwijkmogelijkheid. tret van de koningin aan, samen gesteld uit hyacinten. Na afloop van het défilé was de beurt aan het roode kruis. De driehonderdvijfti'g helpsters en helpers marcheerden in een ge sloten kolonne langs het paleis en vormden toen een erehaag aan weerszijden van het pad, waar over de koningin en haar familie naar de demonstratietenten op 't gazon wandelden om de verschil lende roode kruis-activiteiten te bekijken. Het weer was inmid dels opgeklaard. Om 12.50 uur kwam er een eind aan de demonstraties, kon den alle „gewonden" worden ontdaan van kunstbloed en nood verbanden en ging de koninklij ke familie het paleis binnen om de verjaardag in huiselijke kring verder te vieren. De 84-jarige 'mevrouw Geutjes uit Zeist, de oudste medewerk ster van de welfaredienst van het Roode Krius, bood de konin gin een zelf gebreide pop aan. „Schattig", zei de koningin en voegde daaraan toe dat haar kin deren zelf mogen uitmaken aan wie de pop ten geschenke zal worden gegeven. Prinses Beatrix had haar antwoord meteen klaar: „Voor prins Maurits", zei ze, „die is nieuwer". Prinses Beatrix kreeg trou wens korte tijd daarna een ge schenkje voor haar zoon, een mozaiek van Pipo de clown en 'n klein blauw speelgoedhondje. Drie Amerikaanse passagiers ziin zondagavond uit een licht Liberiaans vliegtuig gesprongen, terwijl dit op 500 meter hoogte vloog nabij de grens met Ivoor kust. De drie passagiers raakten in paniek, toen zij een rookwolk uit de motor zagen komen en sprongen zonder parachute de diepte in. De vierde passagier, 'n vrouw, was verlamd van schrik. De piloot maakte een geslaagde noodlanding, waarbij de vrouw licht werd gewond. De ch-fractievoorzitter uit de tweede kamer, de heer J. T. Mel lema, zal gedurende enige tijd rust nemen. Dit is meegedeeld na afloop van het maandag gehou den fractieberaad. Dit gesprek duurde ruim drie uur. De reacties in de unie op de gang van zaken waren zeer verschillend, zo heeft freule mr. C. "W. I. Wttewaal van Stoetwegen meegedeeld. Zij zal de functie van fractievoorzitter uitoefenen. Na afloop van het be raad werd de volgende verkla ring uitgegeven: „De ch-tweede kamerfractie heeft zich beraden over het voor nemen van haar fractievoorzitter J. T. Mellema om enige tijd rust te nemen. Dit voornemen berust op het feit dat hij de laatste tijd zeer gespannen was, waarom hij reeds onder medische behande ling was en op de gebeurtenissen van de afgelopen week. De fractie is tot de conclusie gekomen, dit voornemen van haar fractie voorzitter te moeten billijken". Zoals bekend was de heer Mel lema vorige week te Rotterdam betrokken bij een verkeersonge val. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, omdat hij ervan verdacht werd onder in vloed te hebben gereden. Honderden politiemannen zijn dinsdagmorgen vroeg begonnen de gebouwen te ontruimen van de Columbia-universiteit in New York, waai- studenten al 'n week lang een zitstaking hielden. De studenten zijn hiermee begonnen uit protest tegen het werk, dat op de universiteitslaboratoria wordt verricht voor rekening van het Amerikaanse ministerie van de fensie. Wat de bouw van de gymnas tiekzaal betreft zijn de studenten van mening, dat het openbare terrein, waarop de zaal moet komen te staan, beschikbaar moet blijven voor de negers van Har lem. De politie baande zich met bijlen en koevoeten een weg door deuren en barricaden en sleepte de studenten naar buiten. Er zijn enkele gewonden gevallen. De politie arresteerde ruim 600 studenten. Het hoofd van de universiteit, Grayson Kirk, noemde de actie van de studenten, waaraan onge veer duizend van de 27.500 inge schreven hadden deelgenomen, een „betreurenswaardige zaak". Hij kondigde aan dat de colleges nog dezelfde dag zouden worden hervat. Leiders van de protesterende studenten beklaagden zich over 't optreden van de politie, die o.a. deelnemers aan de zitstaking aan de haren naar buiten had ge sleurd. Zij kondigden aan dat de staking voor onbepaalde tijd zal worden voortgezet. Ook eisten zij het aftreden van dr. Kirk. Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is het 16-jarige meisje W. M. van Aggelen, ver blijf houdend in de Oranjehof te Huizen, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij fietste naast het 14-jarige meisje D. van W., eveneens uit Oranjehof te Huizen, op de Hil- versumseweg te Laren. Een truck met onlegger die werd bestuurd door W. J. van V. uit Bussum, haalde het tweetal in. De chauf feur zag in de achteruitkijkspie gel dat de wielen van de beide fietsen in elkaar waren geraakt. Hij stopte direct en vond het 16- jarige meisje onder het achter wiel van de oplegger. Zij is ter plaatse overleden. Het 14-jarige meisje Van W. liep een beenfrak- tuur op en werd naar het Sint Jansziekenhuis te Laren overge bracht. In Belgische vakbondskringen is dinsdag verklaard, dat de bouw vakstaking in België volledig is. De voorzitter van de chr. cen trale van houtbewerkers en bouw vakarbeiders heeft echter ver klaard, dat zijn bond Nederlandse arbeiders toestemming geeft om op donderdag 2 mei dringende werkzaamheden voor het tot zin ken brengen van het derde tunnel segment van de Antwerpse tunnel voort te zetten. Dit werk moet ge schieden onder toezicht van vak bondsafgevaardigden en moet streng beperkt blijven tot al wat het derde tunnelsegment aangaat, aldus de vakbondsvoorzitter, Ka- miei Nuyts. Hij zei voorts dat geen andere arbeiders tot de tunnelwerkzaam heden zullen worden toegelaten. „Deze positieve houding brengt geen wijziging in onze eisen, maar is ingegeven door de zorg het land en onze economie te behoeden voor een onherstelbaar verlies", aldus Nuyts. Het derde tunnelsegment was Vóór het uitbreken van de staking reeds drijvend gemaakt en zou kunnen breken, als de werkzaam heden lang blijven stilliggen. Vol gens het Belgische ministerie van economische zaken zou een breuk In het tunnelelement een vertra ging van l!/2 jaar in de bouwwerk zaamheden en groot verlies voor de Belgische economie met zich brengen. De autoriteiten hebben reeds 'n honderdtal stakende arbeiders ge vorderd om de tunnelsleuf op diep te te houden en ballast in het drij vende element aan te brengen. De Nederlandse arbeiders, die solidair zijn met hun Belgische collega's, moeten echter de lichttorens bou wen die essentieel zijn voor het op de Juiste plaats tot zinken brengen van het derde element. De invloedrijke Engelse „Bow Group", bestaande uit loden van de conservatieve oppositie, heeft in een vlugschrift geëist, dat de landgoederen van koningin Eli zabeth en kroonprins Charles ge nationaliseerd worden. De op brengst van deze bezittingen be draagt ongeveer 3 miljoen gld. per jaar. De staat zou echter een compensatie moeten geven voor deze grote vermindering in het jaarinkomen van de koningin en de prins. De conservatieve pressiegroep heeft het oog op het hertogdom Lancaster, waarvan de koningin per jaar bijna anderhalf miljoen ontvangt. Haar inkomen van de staat bedraagt ongeveer 4% mil joen. Maar het meest controversiële voorstel is om het hertogdom Cornwall van prins Charles tot staatseigendom te maken. Jaar lijks levert dit meer dan ander half miljoen op. De prins, die nu 19 is, ontvangt thans van de op brengst van de door de groep be doelde bezittingen ongeveer 255.000 per jaar. Het hele in komen krijgt hü als hij volgend jaar 21 wordt. Hoe groot de compensatie voor de landgoederen moet zijn, ver meldt de „Bow Group" niet. De staatssalarissen van de overige leden van het koninklijk huis zouden echter een richtlijn kun nen zijn. De koningin-moeder ontvangt ruim 500.000 gld. per jaar; prins Philip bijna 350.000 en prinses Margaret bijna 130.000 gld. per jaar. Het deksel van de doodkist ging open, een hand kwam tevoor schijn, gevolgd door een arm Dat was genoeg voor de vier mannen, die achter op een rij dende vrachtauto in Djakarta zaten, om met één sprong van de wagen te springen. Zwaar ge wond moesten zij naar het zie kenhuis worden gebracht. De vriendelijke vrachtauto chauffeur had de vier mannen, boeren uit de omgeving van Dja karta, achter op zijn wagen onder het zeil laten kruipen wegens de stromende regen. Hij had de boe ren echter niet verteld dat hij al - - PER W66IC qeeneder iwottdrcht oewaktl „ponöspok gezinsbeter MC.MILIAN5 Hervc - Salami - Ham, èn Hollands volvet 4k>lik. fruit gesorteerd i Een ontvoerder heeft de vrouw van een rijke Californische za kenman en eigenaar van een winkelbedrijf drie dagen vastge houden, maar weer vrijgelaten zonder het geëiste losgeld van een kwart miljoen dollar te heb ben geïnd, aldus een bekendma king van de politie. De 61-jarige mevrouw Marga ret Louis, die vorige week dins dag uit haar woning in Martinez werd ontvoerd, is in een park in San Francisco geblinddoekt maar ongedeerd vrijgelaten, een half uur vóór het tijdstip waar op de man van mevrouw Louis het losgeld zou overhandigen. Mevrouw Louis had van de ontvoerder, een man van mid delbare leeftijd, de opdracht ge kregen tot 900 te tellen alvorens de blinddoek af te nemen. Toen de politie haar aantrof, had zii wel de blinddoek afgedaan maar was nog steeds aan het tellen zo ggohb.zo.jnoilg een lifter in zijn wagen had. Die was in de lege doodkist gekropen en was daar in slaap gevallen. Toen hij wakker werd, had hij het deksel opgelicht met het fatale gevolg.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2