Rockefeller stelt zich kandidaat voor het presidentschap Het jaarlijkse bloemendefilé voor paleis Soesldijk Brandjes In voor- en achtermachinekamer van de „Karei Doorman" 53 uur na harttransplantatie 66-JARIGE FRANSE CHAUFFEUR CL0VIS R0BLAIN OVERLEDEN RADIO DE KOCK Lectuurhuisjes Deuren gingen open Studenten HET WEER WOENSDAG 1 MEI 1968 24e Jaargang No. 5191 Multf-miljonair Onvoldoende bloedtoevoer Strijd tegen de armoede in de Ver. Staten BSaiberg zond condoleances Overstromingen in Oost-Afrika Enoch Powell met de dood bedreigd Filantroop en kunstexpert WIJK VAN VIENTIANE DOOR BRAND VERWOEST Geheel in het teken van het Nederlandse Roode Kruis Tweede brandje Schadeonderzoek Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEi Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18* et.; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 unr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nuxnmer tot 10 uur voormiddag. Nelson Rockefeller, gouverneur van New York, heeft dinsdag verklaard, dat hij meedingt naar de republikeinse presidentskan didatuur. Rockefeller maakte zijn besluit bekend op een persconferentie in Albany, de administratieve hoofdstad van de staat New York. Naast Richard Nixon is hij de tweede actieve kandidaat voor de republikeinse nominaltie. Geor ge Romney, gouverneur van Mi chigan, had zich als eerste als kandidaat opgeworpen, maar trok zich nog vóór de eerste voor verkiezingen terug. De persconferentie van Rocke feller duurde niet langer dan vijf minuten. Als reden voor zijn besluit gaf Rockefeller op, dat hij de repu blikeinse kiezers de keus wilde geven tussen verschillende kan didaten en programma's. „Ik ben ervan overtuigd dat het in het belang van de partij is, een keus te kunnen maken", zo zei hij. Hij zegde toe een zo krachtig mogelijke campagne te zullen voeren over de „ernstige proble men waarvoor het land zich ge steld ziet". De gebeurtenissen van de af gelopen weken waren voor hem een aanleiding geweest, terug te komen op zijn eerder besluit, niet actief te dingen naar de re publikeinse presidentskandida tuur. De 59-jarige Rockefeller heeft al enige maanden geweifeld of hij zich wel of niet in de ver kiezingsstrijd zou storten. Ziin besluit werd echter in brede kring verwacht, nadat medewer kers en sympathisanten van de gouverneur in het hele land pei lingen hadden verricht over de kansen van een tegenkandidaat van Nixon. Op de vraag of naar zijn me ning het Vietnamese nationale bevrijdingsfront in een coalitie regering moet zijn vertegenwoor digd, antwoordde Rockefeller: „In een democratisch proces is deelneming van particulieren noodzakelijk". Hij voegde hier aan toe dat de manier van deel neming moet worden uitgewerkt aan de onderhandelingstafel. Rockefeller kondigde aan dat hij in Philadelphia een rede over Vietnam zou houden. De multi-miljonair Nelson Rockefeller zijn persoonlijk vermogen wordt op tweehonderd miljoen dollar geschat deed op spectaculaire wijze zijn in trede in de Amerikaanse poli tiek op vijftigjarige leeftijd, toen hij in 1958 de democratische po liticus Averell Harriman bij de verkiezingen voor het gouver neurschap van de staat New York versloeg. Zowel in 1962 als 1966 werd hij herkozen. Bij de voor verkiezingen voor het president schap in 1960 en 1964 was hij minder gelukkig. In 1960 trok hij zich terug, zodat Richard Nixon de strijd tegen John Ken nedy moest aanbinden. In 1964 De 66-jarige Franse vrachtautochauffeur Clovis Roblaïn die in het Parijse ziekenhuis „La Pltie" een nieuw hart had gekregen, is dinsdag morgen om half elf overleden. Roblain had zaterdagnacht het hart ge kregen van de 23-jarige Michel Gyvpaz die was bezweken aan de ge volgen van een verkeersongeluk. Professor Mercadier zei dat de doodsoorzaak onvoldoende bloed- toevoer naar de hersenen was. Roblain heeft nog ruim 53 uur na de harttransplantatie geleefd. Een uur na de operatie kwam zijn bloedsomloop tot stilstand en ver loor hij het bewustzijn. Hij is niet meer bijgekomen. Maandagmorgen werd bekendgemaakt dat er een lichte verbetering in de toestand van zijn hersens was geconsta teerd, maar dat zijn nieren niet goed functioneerden. In de loop van maandagnacht verergerde zijn toestand. Men moest ingrijpen om de gifstoffen uit zijn bloed te ver wijderen. Het heeft niet meer mo gen baten. Dinsdagmorgen over leed de patiënt. Roblain was de In de Verenigde Staten is een campagne begonnen om door middel van gesprekken met over heidsfunctionarissen en parle mentsleden verbeteringen te be werkstelligen in de omstandig heden van de armen. De plannen voor deze actie waren opgesteld door de vermoorde negerleider dr. Martin Luther King. De actie staat nu onder leiding van de op volger van dr. King, de negerpre dikant Ralph Abernathy. Maan dag hadden de deelnemers ge sprekken onder vier ogen met regeringsfunctionarissen. Op het ministerie van buitenlandse zaken drongen zij aan op tenuit voerlegging van een uit 1848 daterend verdrag, dat culturele en territoriale rechten garan deert aan Spaans sprekenden in het zuidwesten der Verenigde Staten. Men verzocht voorts de immigratie van buitenlandse arbeiders te staken, totdat elke arme Amerikaan een aanvaard bare levensstandaard heeft be reikt. eerste in Europa en de zevende op de wereld die een nieuw hart heeft gekregen. Professor Mercadier zei dat zijn ploeg medici ondanks deze misluk king weer een harttransplantatie zal verrichten. Hij zei niet wan neer. Wij betreuren de dood van Roblain, maar hebben geen spijt van de transplantatie, aldus Mer cadier. De Zuidafrikaanse tandarts dr. Philip Blaiberg, de enige man ter wereld die een harttransplantatie heeft overleefd, heeft dinsdag con doleances gestuurd aan de familie van de overleden Franse vracht rijder Clovis Roblain, op wie zon dag een dergelijke operatie werd uitgevoerd. Hij zond ook condo leances aan de artsen die de In greep verrichtten. Als gevolg van zware regen val hebben zich in Oost-Afrika overstromingen voorgedaan, die aan minstens zeven mensen het leven hebben gekost en duizen den dakloos hebben gemaakt. Het zwaarst getroffen zijn de districten Boesia en Nyanza in West-Kenia, terwijl ook in Tan zania en Oeganda streken van het water te lijden hebben. De conservatieve lagerhuisaf gevaardigde Enoch Powell, die veel stof deed opwaaien door zijn pleidooi voor stopzetting van de toelating van niet-blanke emigranten, is per brief met de dood bedreigd. Hij heeft daarom politiebescherming gekregen. werd hij door senator Barry Gold water verslagen. De 59-jarige Nelson, die er nog steeds jongensachtig uitziet, is de kleinzoon van de legenda rische John D. Rockefeller, de eerste die een fortuin bijeen bracht door een monopolie dat later uiteenviel' toen de anti- trustwetten van kracht werden. Hij was onder meer met zijn vier broers en zuster mededirec teur in de verschillende familie ondernemingen. Hij is voorts onderminister geweest. De nieuwe kandidaat voor de republikeinse nominatie staat bekend als filantroop en kunst expert. Wat het laatste betreft heeft hij 'n internationale naam. Uit zijn eerste huwelijk wer den vijf kinderen geboren, van wie zijn zoon Michael in 1961 het leven verloor tijdens een ex peditie in Nieuw-Guinea. In '63 trad hij in het huwelijk met Mar- garetha Murphy, die hem nog een zoon schonk. Zij had al vier kinderen uit een vorig huwelijk. De „liberale" republikein, die in 1930 een universitaire graad in de economie behaalde, heeft altijd gesteld dat rijkdom ver antwoording oplegt. Zijn hobbies zijn architectuur en het ontwer pen van juwelen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Een wijk van de Laotiaanse hoofdstad Vientiane is maandag nacht door brand verwoest. Af gebrand zijn o.a. het bureau voor oudstrijders en talrijke winkels van Chinezen en Vietnamezen. In twee maanden tijds zijn vier van dergelijke branden uitgebro ken en evenzovele wijken in Vientiane in de as gelegd. Het traditionele bioemendéfilé voor paleis Soestdijk op de ver jaardag van de koningin stond dit jaar geheel in het teken van het Roode Kruis, dat niet alleen met 350 mensen deelnam aan het défilé, maar ook de nodige activiteiten ontplooide op het grote gazon voor het paleisbordes. Om acht uur 's morgens arriveerden bij het paleis de eerste vrachtauto's met demonstratiemateriaal en begon men met de op bouw van de tenten voor de bloedtransfusiedienst, het lectuurdepot, de welfare-afdeling en het jeugd-Roode Kruis. Inmiddels werden de 350 leden van het korps die het défilé zou den afsluiten, in rijen van drie opgesteld voor de hekken: helpsters in witte jurkschort met sluier, helpers in het oude en helpers in het nieuwe model uniform. Het tot „rampterrein" herschapen paleisgazon werd een staal kaart van vele Roode-Kruis i-ectiviteiten. Er verrezen tenten waar in de gewonden (met schedelbasisfractuur, gebroken ledematen, shock, buikletsel, brandwonden en slagaderlijke bloedingen) wer den opgenomen, zo snel mogelijk werden geregistreerd en de no dige eerste hulp kregen van de tientallen helpers en helpsters. Ook de bloedtransfusiedienst was present, onder meer met een voor raad met behulp van vloeibare stikstof onder extreem lage tempe raturen 196 graden Celsius) geconserveerde rode bloedlichaam pjes en gedroogd bloedplasma. byna 300.000 boeken en twaalf miljoen tijdschriften op. Om dou blures te voorkomen (er zijn pa tiënten die al meer dan 2.000 boeken toegezonden hebben ge kregen), moeten alle boeken niet alleen bij binnenkomst worden geregistreerd, maar ook per pa tiënt als ze worden uitgeleend. Ook in de tent van het lectuur depot, dat in de loop der jaren ruim twee miljoen boeken en 45 miljoen tijdschriften naar dui zenden patiënten thuis, in zie kenhuizen en inrichtingen heeft gestuurd, was het een drukte van jewelste, net zo echt als in wer kelijkheid, want de zeshonderd lectuurhuisjes en -kastjes van het Rode Kruis leverden vorig jaar SOESTDIJK: Bioemendéfilé ter gelegenheid van koninginnedag. Koningin Juliana, prinses Bea trix, prinses Christina en prins Claus met de kleine prins Wil- lem-Alexander op de arm. Maandagavond om kwart over zes is aan boord van de „Karei Doorman", liggende in de nieuwe haven te Den Helder, brand uit gebroken in de voormachine kamer. Onmiddellijk kwam de brandwacht aan boord in actie, bijgestaan door de marinebrand weer. De brand ontstond bij het op stoken van een van de ketels in de voormachinekamer, waar schijnlijk ten gevolge van het terugslaan van de vlam van een der branders, waardoor onder de vloerplaten brand ontstond. De wachtdivisie sloeg alarm en ving direct met blussen aan, terwijl de centrale olietoevoer werd afge sloten. Ondanks dit ingrijpen breidde het vuur onder de vloer platen zich uit, waardoor het per soneel door de hitte en door de rookontwikkeling de machine kamer moest verlaten. Van bovenaf werd daarna met vier schuimkanons het blussingswerk voortgezet. De marineberoeps- brandweer was vijf minuten na de eerste melding ter plaatse en nam op doortastende wijze deel aan het blussingswerk, terwij] de scheepsbeveiligingsdienst alle schotten in de omgeving van de machinekamer op temperatuur controleerden. Ongeveer een uur na het uitbreken van de brand kon men de machinekamer weer betreden, terwijl omstreeks acht uur de brand was geblust. Het was nog niet te zeggen of de „Karei Doorman" de geplande zomerreis begin mei normaal zou aanvangen. De chef van de wacht in de machinekamer liep bij het sluiten van de olietoevoer enige lichte brandwonden aan zijn han den op, terwijl een machinist door de rook bevangen werd. Na de brand van maandag avond in de voormachinekamer van de „Karei Doorman" is 's nachts om kwart over twee een Gelijksoortig brandje in de ach termachinekamer ontstaan. Na korte tijd was deze brand geblust. De schade is gering. Niemand liep letsel, zo deelt de marinevoorlich tingsdienst mede. „Aangezien kwaadwilligheid niet uitgesloten moet worden ge acht, zal de marinerecherche een onderzoek instellen naar de twee branden. De tweede brand heeft onge veer een uur eewoed. De marine- beroepsbrandweer heeft ook deze brand met schuimkanonnen ge blust. Om kwart over drie was men de brand meester. Het onderzoek dat naar de bran den op de „Karei Doorman" werd ingesteld, geeft geen enkele aan wijzing, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Dat beide branden kort na elkaar ontstonden, dient te wor den' beschouwd als een toevallige coïncidentie, aldus mededelingen van de marinevoorlichtingsdienst. Bij het onderzoek naar de schade is gebleken, dat de ketelregelappa- ratuur van stookketels en de hulp- werktuigen een algeheel onderhoud behoeven. De primaire bekabeling is intact gebleven. De secundaire bekabeling heeft schade opge lopen. Het schadebedrag, en de duur van onderhoud en reparaties zijn nog niet te schatten. Wel staat vast dat de „Karei Doorman" niet zal deelnemen aan de eerste fase van de zomerreis van smaldeel vijf, die in mei zal vallen. De kruiser „De Ruyter" is thans als vlaggeschip van smal deel vijf aangewezen. Ook voor het welfare-werk van het rode kruis was op het gazon een plaats ingeruimd. Dit werk, dat het stimuleren en activeren van de zieken door middel van creatieve arbeid tot doel heeft, nam in de loop der jaren een enorme vlucht. In 1946 ging de eerste welfare werkster van het rode kruis wer ken in het militair hospitaal in Utrecht. Nu beschikt deze dienst over 250 vaste betaalde krachten en 4.000 opgeleide vrijwilligsters. Het jeugd-rode kruis (actief in duizenden scholen en jeugdclubs) de jongerenhulpdienst waren eveneens vertegenwoordigd. Het jeugd-rode kruis houdt zich on der meer bezig met het vullen van „rampenzakjes" (waarvan er deze maand nog 2.000 zijn ver stuurd aan de Jordaanse „halve maan-vereniging" voor de vluch telingenkinderen) en met het te kenen van nieuwjaarswensen voor zieken en bejaarden. De jongerenhulpdienst, die „hand- en spandiensten" ver leent in ziekenhuizen en verzor gingsinrichtingen en ook bij zie ken, gehandicapten en bejaarden thuis, richtte op het gazon een crèche in zoals die in enkele zie kenhuizen zijn opgezet om de kinderen van de bezoekers bezig te houden. Terwijl op het gazon alle voor bereidingen voor de demonstra tie werden getroffen verzamel den zich voor de hekken de „ge wone burgers", die per auto, bus en fiets uit alle delen van het land waren toegestroomd om de koningin een bloemetje aan te bieden. Sommigen hadden het zekere voor het onzekere genomen en waren vroeg van huis gegaan. Voor hen duurde het wachten lang, want de temperatuur was in tegenstelling tot voorgaande (zonnige) koninginnedagen niet behaaglijk. Kort na half elf draaiden de paleisdeuren open en verscheen de koninklijke familie (compleet op prinses Margriet en prins Maurits na) op het bordes, toe gejuicht door de mensenmenigte. Het was voor iedereen een ver rassing dat ook prins Willem- Alexander op de arm van zijn vader even mocht kijken naar al die drukte. gingen uit Utrecht, van het De venter landbouwcorps en van de hogere agrarische school in Den Bosch. Zij hadden bloemen en tuinbouwprodukten bij zich voor koningin Juliana. Bijna 600 man sterk was een deputatie uit Utrecht. De groep die werd voorafgegaan door drie ruiters te paard met de stadsba- nier, bestond uit Utrechtse poli- tie-muziekverenigingen, 350 schoolkinderen, 30 leerlingen van de mytylschool in invalidenwa gentjes, het tamboer- en trom- petterskorps van de Utrechtse re- servepolitie en 70 kinderen van de pony-club Amelisweerd op pony's en op pony-wagens. (Zie verder pag. 2) ENKELE BUIEN Het weer op koninginnedag stond onder invloed van een de pressie, waarvan het centrum zich al enige dagen boven het zuidelijk deel van de Britse eilan den bevindt. Randstoringen van dit druksysteem trekken, verge zeld van buien en hier en daar onweer, over West-Frankrijk en België naar onze omgeving. De middagtemperaturen werden dinsdag ongeveer 15 graden, aan de kust iets lager. De depressie trekt nu langzaam naar het noorden, terwijl boven Frankrijk een zwakke rug van hoge druk tot ontwikkeling komt. De wind ruimt hierdoor naar zuidwest en kan af en toe tot krachtig toenemen. De aange voerde lucht is onstabiel. Voor vandaag wordt dan ook half tot zwaar bewolkt weer met plaat selijk enkele buien verwacht. In de loop van de dag kan genoem de rug van hogedruk voor wat meer opklaringen zorgen en de buiigheid iets doen afnemen. De middagtemperaturen zullen on geveer dezelfde zijn als gisteren. medegedeeld door het K. N. M. geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe krachtige wind, rui mend naar zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als ding dag. WOENSDAG 1 MEI v.m. n.m. 3.45 4.06 4.21 4.42 4.55 5.16 4.54 5.15 Het défilé werd traditiege trouw geopend door de Leidse studenten, die hun jaarlijkse oorkonde door estafette-lopers naar Soestdijk hadden laten brengen, en door een deputatie van de vereniging van vrouwe lijke studenten uit Leiden. Daar na volgden studenten-afvaardi- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 2 MEI v.m. n.m. Breskens 4.23 1.43 Terneuzen 4.59 5.19 Hansweert 5.33 5.53 Walsoorden 5.32 5.52 ZON MAAN op onder op onder Mei 1 5.10 20.05 6.31 0.00 2 5.08 20.07 7.15 0.50 3 5.07 20.08 8.14 1.40 4 5.05 20.10 9.24 2.17 5 5.03 20.12 10.42 2.44

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1