Betogingen in vele steden van de wereld HARTTRANSPLANTATIE IN FRANKRIJK Winst voor rechtse extremisten in Baden Wurttenberg De „tien geboden" van ds. Martin Luther King Stoffelijk overschot van de twee vermiste Rotterdamse meisjes in de Nieuwe Maas gevonden Als eerste in Europa 66-jarige vrachtrijder kreeg hart van een 23-jarige man VERLIEZEN VOOR DUITSE SOCIALISTEN HET WEER Slecht onthaal voor Cassius Clay Tsjechen brachten vlag terug Slapen alleen is nog geen uitrusten. Koningin legt krans Geen misdrijf Tweede vermiste meisje gevonden Prinselijk paar terug uit Canada Prinses Margriet naar het Loo teruggekeerd „Toestand van Roblain baart zorg" De einduitslag Neonazisme Weerbericht Hoogwater Zosi- en Maanstanden Maandag 29 f Dinsdag 30 April 1968 24e Jaargang— No. 5190 In vele steden In de gehele we reld zijn zaterdag weer om allerlei redenen betogingen gehouden, waarbij de oorlog in Vietnam op nieuw het favoriete thema was. In New York las de weduwe van ds. Martin Luther King on een grote vredesbijeenkomst in Central Park de ,.tien geboden aangaande Viet nam" voor. Deze waren gevonden tussen de aantekeningen, die haar man bil zich droeg toen hij werd vermoord. Een menigte van 75.000 tof 100.000 mensen hoorde de geboden aan: ..Gij zult niet: geloven in een militaire overwinning, geloven in een nolitieke overwinning, geloven dat het Vietnamese volk ons lief heeft, dat de regering In Saigon ds steun van het' volk heeft, dat de Vietnamezen de vlefcong als ter roristen beschouwen, geloven Sn de ch'fers van oedode viianden of ge dode Amerikanen, geloven dat de generaals alles bet beste weten, geloven dat een viiandeliike over- winnirv» het communisme bete kent. gploven dat de wereld ons steunt. En bef tiende gebod Is: gij' ztdt riiet doden". Tot de andere sürekers behoor den wetenschansmensen. oorlogs veteranen en vakbondsleiders. De biieenkomst was de climax van vredesnarades eiders in de stad. Oud-striiders bielden een tegende- monstratie om de regering hun Irw'iteit te betuigen. Bii de demonstraties deden zich slechts enkele incidenten voor. De ■politie arresteerde ongeveer hon derd mensen, de meesten op grond van wanordelijk gedrag. In San Francisco namen onge veer 20.000 mensen deel aan een mars om te betogen tegen oorlog, rassendiscriminatie en dienstplicht in Vietnam. De voormalige wereld kampioen zwaargewicht boksen Cassius Clay vond bij de blanke en zwarte demonstranten een siecht onthaal, toen hij zich uitsprak voor de stichting van een afzonderlijke negerstaat in Amerika en het ver bod van huwelijken tussen blanken en negers. In Canada verzamelden zich in Toronto, Ottawa en Montreal on geveer honderd personen voor de Amerikaanse vertegenwoordigin gen. Ernstige incidenten deden zich niet voor. In Tel' Aviv riepen ongeveer honderd betogers anti-Amerikaanse leuzen bij' de ambassade van de Ver. Staten, maar zil kregen het aan de stok met de mensen op straat die hun spandoeken woe dend verscheurden. Ook Wenen, Rome, Philadelphia, Kopenhagen, Sydney, Tokio en Praag waren het toneel van beto gingen. In Tokio arresteerde de politie 214 linkse betogers, die met 500 anderen het ministerie van buiten landse zaken wilden bestormen. De betogers, die de politie met stenen bekogelden, eisten dat Ame rika Okinawa en de andere eilan den die de Ver. Staten sinds de tweede wereldoorlog in handen hebben, teruggeeft. In Kopenhagen vielen verschei dene gewonden toen de politie op trad tegen betogers, die de Ameri kaanse ambasade met molotov cocktails, flessen en eieren beko gelden. Dit incident deed zich voor na een ordelijke Vietnam-demon- stratie waaraan ongeveer 10.000 mensen deelnamen. In Praag hielden Tsjechoslo- waakse en Noordvietnamese stu denten een gemeenschappelijke be toging, maar toen de Noordvietna- mezen bij de Amerikaanse ambas sade de vlag weghaalden, pakten de Tsjechen deze weer af en be zorgden haar terug. In Rome werden meer dan 50 studenten gewond bij gevechten tussen politie en betogers, die pro testeerden tegen het „bourgeois- systeem" en bruut optreden van de politie bij eerdere gelegenheden. DEN HAAG: Ter gelegenheid van de 59- verjaardag van H.M. de Koningin, maakte Max Koot deze foto. 0LGA de aiep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Na afloop van de stille tocht door Baarn zal H.M. de Konin gin zaterdagavond 4 mei om 8 uur een krans leggen bij het monument voor de gevallenen op liet Stationsplein. Het be hoort- reeds tot een jarenlange traditie dat de vorstin, meestal vergezeld van haar echtgenoot en een of meer prinsessen, een krans legt bij het monument in Baarn. Zondagochtend omstreeks tien uur is in de Nieuwe Maas langs de Maasboulevard te Rotterdam het lijkje gevonden van de 7-jari- ge Maria Louise van Heusen, die ainds vorige week zondag met haar even oude vriendin Anneke van Hulst werd vermist. Er is geen •nkele aanwijzing dat er misdaad In het geding is. Toch zal voor alle zekerheid sektie worden ver richt. De speurtocht naar het andere meisje, Anneke van Hulst,, wordt intensief voortgezet door alle manschappen van de Rotterdam se politie, die voor dit doel be schikbaar kunnen worden ge steld. Langs verschillende plaat sen aan de Nieuwe Maas werd ook zondag gedregd. Inspekteur De Leeuw van de zeden- en kinderpolitie, die met de leiding van het onderzoek is belast, zei zondagmiddag op een persconferentie, dat men niet heeft kunnen vaststellen hoe lang het meisje in het water heeft gelegen. Ook beschikt men niet over aanwijzingen hoe zij te wa ter zijn geraakt. Op nadere vragen over de doodsoorzaak zei hij: „Wij den ken niet aan misdrijf, maar wij mogen dit niet uitsluiten". Wel licht zal de sektie meer informa tie geven. Tegen tien uur zag een 73- jarige inwoner van Rotterdam tegen de glooiing van de Nieuwe Maas het lijkje liggen. Hij vroeg de eerste de beste voorbijganger om de politie te bellen en bleef zelf ter plaatse, waardoor hij la ter kon meedelen, dat in de si tuatie niets was veranderd. De rivierpolitie heeft het lijkje opgehaald en overgebracht naar het gebouw van de rivierpolitie aan de St. Jobsweg, waar men het identificeerde. De politie deelde mee, dat ook op de plaats, waar het stoffelijk overschot van het meisje boven water is gekomen, de afgelopen dagen door mariniers druk is ge dregd. De 73-jarige at&n, dia het hind vond hij wilde liever niet dat zijn naam in de publiciteit komt zei tegen de politie, dat hij op zijn gebruikelijke wandelingen langs de Maasboulevard wel eens liep uit te kijken. Vanmorgen (maandag) om 7.40 uur is in de Nieuwe Maas ter hoogte van de Parkhaven het stof felijk overschot gevonden van de 7-jarige Anneke van Hulst. Voor alsnog neemt de politie aan dat de meisjes te water zijn geraakt en verdronken. Er is geen enkele aan wijzing dat misdrijf in het geding Het lijkje van Anneke van Hulst werd vanmorgen gevonden door de kapitein van die sleepboot Stern die het voor het schip zag drijven. De rivierpolitie, heeft het opge haald en naar Crooswijk overge bracht, waar de ouders het hebben geïdentificeerd. Om 8 uur zaterdagochtend zijn prinses Beatrix en prins Claus uit Montreal teruggekeerd van hun particuliere bezoek aan Amerika. Zij vierden, zaterdag de eerste verjaardag van hun zoon. Het prinselijk paar heeft in Canada onder andere een deel van de aan de gang zijnde Bil- derberg-conferentie, die wordt voorgezeten door prins Bernhard, bijgewoond. Naar de rijksvoorlichtings dienst mededeelt is prinses Mar griet zondagmorgen met haar zoon per ambulance teruggereden naar paleis „Het Loo". De ge zondheidstoestand van moeder en kind is uitstekend. Prof. Plate i heeft daarom gevolg kunnen1 geven aan de wens van de prin ses om zo spoedig mogelijk naar 'huis te mogen terugkeren. In Frankrijk Is een harttransplantatie verricht in het ziekenhuis „Lapitie" in Parijs. De man die een nieuw hart kreeg, is de 66-jarige vrachtryder Clovis Roblain. De operatie begon zaterdagavond om 10 uur en duurde tot zondagmorgen 7 uur. De operatie is uitgevoerd door professor Christian Cabrol en profes sor Gerard Guiraudon. De eigenlijke transplantatie begon zaterdag avond om half twaalf en duurde tot zondagmorgen 4 uur. Het hart is afkomstig van een 23-jarige man, die geopereerd was aan zijn hersens. De dood van deze man werd vastgesteld door de afdeling neurochirurgie van het ziekenhuis, nadat de chirurgen ver scheidene encefalogrammen hadden bestudeerd. Prof. Maurice Mercadier, hoofd van de chirurgische afdeling, deelde mee dat Roblain in leven is maar dat zich bepaalde complicaties heb ben voorgedaan. De prognose is dan ook aan de voorzichtige kant, De harttransplantatie is de eerste die in Frankrijk en Europa ls verricht In een aan de pers verstrekt communiqué wordt gezegd dat Roblain een ernstige hartkwaal had, waaraan hij op korte termijn zou zijn overleden, als men niet had ingegrepen. De 23-Jarige man, wiens hart is weggenomen, had niet meer te genezen hersenletsel opgelopen. Zijn toestand was zodanig dat zijn hart kon worden weggenomen. De ver wanten van beide mannen waren akkoord gegaan met de harttrans plantatie. De complicaties, die zich bij Roblain hebben voorgedaan, betreffen diens zenuwstelsel. Prof. Mercadier zei later op een persconferentie dat de toestand van Roblain „de medische staf van het ziekenhuis met zorg vervult". stembureaus in Baden-Württem- berg tekende zich reeds de entree af van de uiterst-rechtse nationaal- democraten van West-Duitsland in het zevende parlement van een Westduitse deelstaat. Tegelijkertijd registreerden de coalitiepartijen in Bonn, de christen-democraten en de sociaal-democraten, aanzienlijke verliezen. De N.P.D. heeft volgens de tot dusver getelde stemmen 9,8 pet van de stemmen behaald, de vrije democraten (f.d.p.-liberalen) boek ten een lichte winst van 0,7 pet, de c.d.u. een verlies van ongeveer twee pet en de s.p.d. een verlies van acht pet. Woordvoerders van alle partijen hebben het succes van de N.P.D. uitgelegd als een gevolg van de studentendemonstraties in Berlijn en West-Duitsland. De voorzitter van de N.P.D., Adolf von Thadden, heeft in een eerste commentaar op de verkie zingsuitslagen nieuwe verkiezingen voor de Westduitse bondsdag ge- eist. Hij vindt, dat de enige conse quentie voor de „grote coalitie" in Bonn slechts kan zijn, reeds nu nieuwe verkiezingen voor de bondsdag uit te schrijven. De Bessische premier, dr. Georg August Zinn (s.p.d.), heeft toege geven, dat de s.p.d. een ernstige nederlaag heeft geleden. Hij meent dat de in brede kringen van de be volking en ook binnen de s.p.d. omstreden „grote coalitie" in Bonn deze ontwikkeling in de hand heeft gewerkt. De woordvoerder van de c.d.u. in Bonn, Arthur Rathke, meent dat ook Thadden zijn doel, meer dan 10 pet van de stemmen te behalen, niet heeft bereikt. Bij een beschou wing van het n.p.d.-succes zou men niet over het hoofd mogen zien dat meer dan 90 pet van de kiezers zich tot de democratische partijen had gewend, aldus Rathke. van de verkiezingsuitslag opge merkt, dat het succes van de n.p.d. voor vele buitenlanders een weder opleving van het neonazisme zou betekenen. Daarom betekent de sterke groei van de n.p.d. een on gunstige terugslag voor de buiten landse politieke activiteit. Kiesin- ger meende evenwel, dat het mo gelijk zou zijn dit jongste succes van de n.p.d. bij de Westduitse bondsdagverkiezingen in 1969 te neutraliseren. ROME: Meer dan 50 studenten werden gewond bij gevechten tussen politie en betogers die protesteerden tegen het „Bour- geois-systeem" en bruut optreden van de politie. De studenten demonstreerden voorts o.m. voor universitaire hervormingen. De officiële einduitslag ziet er als volgt uit: aantal kiezers 5 675,654; nagekomen 3.970.993 (70,6 pet, 67,7 pet vorige keer), ongeldige stemmen 86.816, geldige stemmen 3.884.177. C.D.U. 1.718.167 (44,2 pet, in '64 46,2 pet), S.P.D. 1.124.558 (29 tegen 37,3), F.D.P. 560.093 (14,4 tegen 13,1), N.P.D. 381.393 (9,8 pet). De Westduitse bondskanselier, Kiesinger, heeft naar aanleiding ONSTANDVASTIG Een front dat zondag van zuid naar noord over ons land trok bracht eindelijk de door land- en tuinbouw begeerde regen, waar bij op de meeste plaatsen 2 tot 6 mm werd gemeten. Achter ge noemd front is ons land nu even als Frankrijk en Engeland in meer onstabiele en vochtiger lucht terecht gekomen, waarin naast opklaringen ook regen- en onweersbuien voorkomen. Een groot en vlak lagedrukge bied dat geruime tijd ten westen van Engeland heeft gelegen, ver plaatst zich naar onze omgeving, zodat het onstandvastige weer nog aanhoudt. Daarbij zal er in het algemeen weinig wind zijn, aanvankelijk uit richtingen tus sen oost en, zuid. De onstabiele lucht is ook in het Middellandse- Zeegebied doorgedrongen, maar in de Balkan en in Zuid-Rusland komen nog steeds zomerse tem peraturen voor. Een hogedrukgebied boven Rusland en Scandinavië brengt daar rustig voorjaarsweer, waar bij echter in Rusland de tempe raturen nog weer aan de lage kant zijn. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit oostelijke richtingen, later veranderlijk. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 30 APRIL v.jn. n.m. Breskens 3.12 3.32 Terneuzen 3.48 4.08 Hansweert 4.22 4.42 Walsoorden 4.21 4.41 WOENSDAG 1 MEI v.m. n.m. Breskens 3.45 4.06 Terneuzen 4.21 4.42 Hansweert 4.55 5.16 Walsoorden 4.54 5.15 ZON MAAN op onder op onder Apr. 30 5.12 20.03 5.59 23.48 Mei 1 5.10 20.05 6.31 0.00 2 5.08 20.07 7.15 0.50 3 5.07 20.08 8.14 1.40 4 5.05 20.10 9.24 2.17 5 5.03 20,1? 10.42 3.44 Pranï. 88 aBonnement: TERNEUZEï Directeur-Hoofdredacteur: I. van ie Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1