In geheel Zuid-Vietnam laaien de gevechten weer op MUL Bio-tex is jarig... daarom is het feest Snelrecht tegen onruststokers uit Si Willebrord Kijk in deze krant en lees hoe u het mee kunt vieren JeftP RAM DE KOCK HET WEER Vietcong hergroepeert zich voor grote aanval Op Koninginnedag en Hemelvaartsdag zondagdieisst voor P.T.T. Rechtstreeks contact in Vientiane leverde geen resultaat op ZATERDAG 27 APRIL 1968 24e Jaargang No. 5189 Hinderlaag Weinig vuurcontact Khe Sanh weer bestookt Vechtpartij bij betoging in Tokio Saigon in afwachting. de Gasverwarming Arrestaties op de Molukken Nog even ver Bezwaren tegen tententieuze perspublicaties Nieuw politiebureau Het oude „Heide" bestaat niet meer Geen loonsverhogingen in Israël Staking in Londense haven Ondergrondse kernexplosie in de Ver. Staten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ffradc. by abonnement: TERNEUZEï XHwetenr-HooMredaeteuri I. vsa de Sande Telefoon: 01150—2073 i Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; pe. maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noordvietnamese troepen heb ben vrijdagmorgen voor het eerst sinds de herovering van Hoeé door de Amerikanen en Zuidvietname- zen mortiergranaten op de citadel van de stad afgevuurd. Het vliegveld in de citadel werd door 10 mortiergranaten getroffen, waarbij een soldaat verwondingen opliep. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen die rond Saigon betrokken zijn in de operatie „volledige over winning", ontdekken elke dag nieuwe bunkerformaties van de tegenstander. Donderdag kwam het in dit gebied zesmaal tot een treffen, waarbij in vijf gevallen de Amerikanen moesten terugtrekken zonder erin geslaagd te zijn de vietcong of de Noordvietnamezen uit hun bunkers te verdrijven. Bij Hiep Hoa, 40 kilometer ten noordwesten van Saigon, vernie tigden vliegtuigen 99 bunkers en beschadigden er 25. Te Gia Dinh, slechts 20 kilome ter van de hoofdstad, werd een bunkercomplex door helikopters en artillerie onder vuur genomen. De Amerikanen verloren vier man, terwijl 12 gewond werden. In de provincie Bien Hoa, 45 k'iometer ten noorden van Saigon, viel een Amerikaanse eenheid in een hinderlaag van de vietcong en verloor twee man en liep 21 ge wonden op, voordat rij dankzij vuursteun van artillerie en helikop ters kon worden ontzet. In de provincie Hau Ghia wer den in twee gevechten 15 Ameri kanen gewond, terwijl zeker 18 vietconvleden werden gedood. Bij Long Khanh werden 23 Amerika nen gewond, toen hun eenheid on der mortier- en bazookavuur kwam te liggen. Tijdens het „tet"-offenslef be vonden zich naar schatting 20.000 vietcone-striiders en Noordvietna mese militairen rond de hoofdstad. In de operaties „wil om te win nen" en „totale overwinning", die bedoeld waren hen te verdriiven, 5s volgens zegslieden betrekkelijk weinig vuurcontact geweest. Vol gens de zegslieden vermiidt de viiand grootscheepse gevechten om zijn troepen rust te geven en te hergroeperen voor de volgende grote aanval. In Saigon worden nog steeds troepen en politie-eenheden paraat gehouden voor een verwachte viet- congaanval. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag voor de tweede maal sinds de afkondiging van de gedeeltelijke bombardementspauze het vliegveld van Vinh in Noord- Vietnam aangevallen. In Zuïd-Vietnam zijn de bom bardementen op Noordvietnamese stellingen rond A Sjau en het oer woud tussen de vallei van A. Sjau sn Hoeé voortgezet. In de provincie Binh Duong, 55 kilometer ten noorden van Saigon, verloren Amerikanen in een ge vecht met de vietcong vier man, terwijl 11 gewond werden. De ver liezen van de vietcong zijn niet bekend. Op de Zuidvietnamese hoogvlak te hebben Zuidvietnamese troepen donderdag drie aanvallen op infil tratieroutes uitgevoerd en 22 te genstanders gedood. Aan rege ringszijde vielen zes doden en 26 gewonden. Van welingelichte Amerikaanse Bij een vechtpartij in Tokio tussen 4.000 politiemannen en cir ca 3.500 studenten die betoogden voor een onmiddellijk begin van de vredesonderhandelingen tus sen Amerika en Noord-Vietnam, zijn vrijdag 72 politie-agenten en 58 studenten gewond geraakt. Eén gewonde studente ls er erg aan toe. 97 betogers zijn gear resteerd. zegslieden is vernomen dat een Noordvietnamese divisie, de 304de, na de ontzetting van de basis Khe Sanh in dat gebied is terugge keerd en aanvallen uitvoert op de Amerikaanse troepen die in de heuvels rond de basis opereren. Ook zou Khe Sanh zelf opnieuw met raketten zijn bestookt. Vietcong-infiltranten zijn een fluistercampagne begonnen in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon om de bevolking in verwarring te brengen en angst aan te jagen, aldus politiefunctionarissen. Ook tracht de vietcong wapens de stad binnen te smokkelen en organisa ties te bewegen anti-regeringsbij- eenkomsten te beleggen. In Zuidvietnamese overheids kringen blijft men van mening, dat een aanval op de stad in het week einde of in de eerste dagen van mei te verwachten is. De bevol king is door de politie geraden niet samen te scholen, niet naar geruchten te luisteren en de deuren 's nachts goed te sluiten. De poli tie en legereenheden zijn reeds verscheidene dagen in staat van paraatheid en de verloven rijn in getrokken. Volgens de politie zijn donder dagnacht zes vietcong-leden, van wie twee vrouwen, in een huis ge arresteerd. Zij hadden Chinese pis tolen en spandoeken, waarop de bevolking werd opgeroepen in op stand tegen de regering te komen. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiibstraat 7—-9 TERNEUZEN Op Koninginnedag (36 april) en Hemelvaartsdag (23 mei) zal de PTT-dienst worden uitge voerd als op zondag. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 29/30 april, 30 april/1 mei, 22/23 mei en 23/24 mei. In de vroege ochtend van 1 en 24 mei zullen extra vervoers- maatregelen worden getroffen. Ook voor de telegraaf- en tele foondienst geldt op beide ge noemde dagen de zondagdienst. LAGE VUURSCHE: Ter gelegen heid van de eerste verjaardag van prins Willem-Alexander op 27 april (vandaag) werd deze of ficiële foto gemaakt. Op de Molukken zijn 12 per sonen gearresteerd, die ervan worden beschuldigd onlangs de stichting te hebben gevierd van de republiek Zuid-Molukken, die 15 jaar geleden door Indonesische troepen ongedaan werd gemaakt. Volgens een blad van het Indo nesische leger was het 12-tal nog slechts korte tijd geleden uit Nederland gerepatrieerd. Warme saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ V tSS NOMMIS) TERNEUZEN Het rechtstreekse kontakt, dat de diplomatieke vertegenwoordi gers van Noord-Vietnam en de Verenigde Staten donderdag in de Laotiaanse regeringshoofd stad Vientiane hadden, heeft kennelijk niet geleid tot door breking van de impasse aangaan de de plaats waar de voorberei dende besprekingen tussen de twee partijen «ouden moeten plaatsvinden. De Amerikaanse regering be waart een streng stilzwijgen over alle bijzonderheden van het kort stondige gesprek, dat ambassa deur Sullivan met de Noordviet namese zaakgelastigde Ngoejen Tsjan voerde. Dit leidde aanvan kelijk tot speculaties dat over eenstemming over de ontmoe tingsplaats voor de deur stond, temeer omdat vice-president Humphrey het vertrouwen uit sprak, dat deze overeenstemming l.oinnen zeer korte tijd" zou worden bereikt. Regeringsamb- te-na. :-n verklaarden later, dat Humphrey uitdrukking had ge geven aan zijn hoop en dat het hier geen nieuwe ontwikkeling betrof. Amerikaanse funktionarissen zeiden vrijdag dat de Noordviet namese boodschap, die donder dag mondeling in Vientiane werd overgebracht, niet beantwoordt aan de jongste Amerikaanse nota aan Hanoi, die maandag werd verzonden. Hoewel zij over de inhoud van de Noordvietnamese boodschap geen bijzonderheden bekend wilde maken, zeiden de funktionarissen dat deze alleen maar op een „zijdelingse aange legenheid" betrekking had. Op een persconferentie zei president Johnson donderdag avond, dat hij over deze aange legenheid geen nadere inlichtin gen te verstrekken had. We zijn nog even ver als enkele dagen geleden, zei hij. De V. S. hebben 15 plaatsen in Europa en Azië voorgesteld als mogelijke plaatsen, waar zij met Noord-Vietnam een gesprek wil len beginnen. Noord-Vietnam heeft daarentegen Pnom Penh of Warschau voorgesteld. Voor de meervoudige kamer van de Bredase rechtbank zullen op 3 mei tien verdachten, die worden beschouwd als de ern stigste onruststokers bij de wan ordelijkheden in het afgelopen weekeinde in Sint Willebrord, terecht moeten staan. Dit snel recht vindt plaats in opdracht van de minister van justitie. Negen andere verdachten zijn vrijgelaten en zullen later wor den berecht. Tegen nog twee andere ver dachten, die zich in arrest bevin den, loopt het gerechtelijk voor onderzoek nog. De leeftijd van de verdachten varieert van 16 tot 42 jaar. De politie is nog steeds met een uit gebreid onderzoek bezig. Tot de personen tegen wie verbalen zijn opgemaakt, behoort de Wille- brorder L. G., die lid is met een eigen lijst van de gemeenteraad van Rucphen, waartoe Sint Wil- lebord behoort. Deze gemeente heeft reeds geruime tijd plannen voor een centraal politiebureau voor de vijf kerkdorpen der ge meente. Als dat er staat, zal een beter politiebeleid mogelijk zijn met meer precentie en controle. Het gemeentebestuur heeft herhaaldelijk aangedrongen op een sterkere bezetting van het politie-apparaat, maar steeds tevergeefs. In de gemeenteraad is dit probleem vijfmaal aan de orde geweest. In juni vorig'jaar deelde burgemeester P. Alberts mee dat. als er geen verandering zou komen in het politiebeleid, hij aan de commissaris der ko ningin zou moeten meedelen daarvoor geen verantwoording meer te kunnen aanvaarden. Sindsdien is er niets veranderd. Verwacht wordt nu dat het nieu we politiebureau spoedig zal worden gebouwd. De advokaat-generaal uit Den Bosch is doende met het opstel len van een rapport voor de pro cureur-generaal, mr. A, van Overveldt. Op grond van dit rap port wordt een sterkere bezetting van de rijkspolitie verwacht. Het is thans rustig in Sint Willebrord en de Willebrorders willen dit kennelijk zo houden. Voor het komende weekeinde verwacht men geen moeilijkheden. De eni ge vrees die bestaat is, dat de be volking zelf nieuwsgierige jon gelui, die van buiten het dorp sensatie komen zoeken, hardhan dig naar huis zal sturen. Ook daarop is de politie voorbereid. De publikaties van de onge regeldheden zijn bij de burge meester, de beide wethouders en raadsleden en de besturen van de twee sociale centra in studie. Volgens wethouder P. Wagt- mans en de direkteur van de „Pastoor Bastiaansenstichting", de heer A. van Lierop, en andere autoriteiten in Sint Willebrord, wordt over dit dorp nog steeds gedacht en geschreven in termen die 20 jaar geleden gebruikelijk waren. Met miljoenen guldens van de rijks- en provinciale overheid hebben de gemeente, de Bastiaan senstichting en de bevolking zelf, die een steeds groter aandeel neemt in het sociale en culturele opbouwwerk, in de afgelopen 15 jaar het oude „heike" veranderd in het huidige moderne Sint Wil- lebord. Niet alleen in materiële zin, maar ook wat de mentaliteit betreft is er een grote vooruit gang geboekt. Die vooruitgang blijkt niet bekend te zijn buiten Sint Willebrord, waar men nog steeds spreekt van „het heike als smokkelaarsnest", zo menen wij. De leiders van het gemeen schapsleven in Sint Willebrord willen dit scheve beeld recht trekken. Men beraadt zich over de wijze waarop dit het beste kan gebeuren. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het verbondsbestuur van de „histadroet", het algemeen vak verbond van Israël, heeft beslo ten alle thans lopende collectieve arbeidsovereenkomsten te ver lengen tot eind 1969. De vakbe weging zal niet aandringen op loonsverhogingen voor de werk nemers, die onder de c.a.o.'s val len, die de histadroet in 1968 had moeten tekenen. Maar de toesla gen in verband met de gestegen kosten voor arbeiders met lage inkomens en de kindertoeslagen worden wel verhoogd. Het hista- droet-bestuur heeft de regering gevraagd, prijsverhogingen te verbieden. Het overgrote deel van de tweeduizend havenarbeiders van de „Royal Docks" in Londen is vrijdagochtend voor een etmaal in staking gegaan ter ondersteu ning van de uitspraak van het conservatieve lagerhuislid Enoch Powell, die vindt dat Engeland zijn poorten moet sluiten voor niet-blanke immigranten. Een communistische vakver enigingsleider, een pastoor en 'n dominee hebben getracht de ar beiders tot andere gedachten te brengen, maar zij werden uitge jouwd en konden niet aan het woord komen. Powell heeft meegedeeld dat hij al 85.000 brieven heeft ont vangen van mensen, die het met hem eens zijn. Het stapeltje brieven van andersdenkenden is nog geen vier centimeter hoog, zei hij. Bij elkaar hebben 10.000 Lon dense havenarbeiders zich gis teren niet op het werk gemeld. Het werk in de haven lag vrij wel stil. Arbeiders zijn in groepen naar het lagerhuis getrokken, borden meedragend met opschrif ten als „Sluit de deur vóór het te laat is" en „Engeland is ster vende. redt het". Linkse studenten van de school voor economie in Londen willen een tegenbetoging houden. Volgens een in het rechtse blad Daily Express gepubliceerd opinieonderzoek is 79 procent van de ondervraagden het eens met Enosch Powell. In Nevada is vrijdag onder gronds een thermo-nucleaire ont ploffing teweeggebracht, tot dus ver de grootste in Amerika. De explosie was te vergelijken met die van 1,2 miljoen t.n.t. Mensen op wolkenkrabbers in Las Vegas hebben gemeld dat de gebouwen een centimeter of tien uit het lood geraakten. De inwo ners van de stad was aangezegd, dat zij niet veel meer zouden voe len dan het trillen van een voor bijrijdende zware vrachtauto. Volgens een woordvoerder van de commissie voor atoomenergie is er geen radio-aktiviteit ont snapt. De lading is tot ontplof fing gebracht in een put van 1140 meter diepte ónder een berg in de woestijn. IETS WARMER Vrijdag bevond de kern van een hogedrukgebied zich vlakbij ons land. Bij weinig wind en vrij zonnig weer liepen de tempera turen in de middag op tot onge veer 14 graden aan de kust en tot 18 graden in het zuidoosten van het land. Vandaag neemt de wind gelei delijk iets toe tot matig uit rich tingen tussen zuidoost en zuid, Dit gebeurt onder invloed van storingen die van de Oceaan naar de Britse eilanden en west-Frank rijk trekken. Verdere invloed van deze storingen wordt van daag nog niet verwacht. De aan gevoerde lucht zal wat warmer zijn dan vrijdag, zodat bij droog en overwegend zonnig weer de middagtemperaturen iets hogere waarden zullen bereiken. medegedeeld door het K. N. M, I., geldig tot hedenavond. Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig weer met ies hogere middagtem peraturen. Zwakke tot matig toe nemende wind tussen zuidoost en zuid. ZATERDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.40 2.03 Terneuzen 2.16 2.39 Hansweert 2.50 3.13 Walsoorden 2.49 3.12 ZONDAG 28 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.09 2.31 Terneuzen 2.45 3.07 Hansweert 3.19 3.41 Walsoorden 3.18 3.40 MAANDAG 29 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.39 2.01 3.05 3.37 3.49 4.11 3.48 4.10 ZON MAAN op onder op onder Apr. 27 5.18 19.58 5.07 20.10 28 5.16 20.00 5.20 21.24 29 5.14 20.02 5.36 22.33 30 5.12 20.03 5.59 23.48

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1