„Vrije loonpolitiek in strijd mei rechtvaardige inkomensverdeli ng" Voor geboortebeperking in India moet de massa worden bewerkt Voorzitter N.C.A.B.: Sluikreclame brengt de tv.-mtzenëing van Polen—Nederland in gevaar Ambonnezen vierden achttien jaar „Zuid-Molukken" Delf* beproeft nieuw systeem voor verkeersgeleiding Wakantiespreidiug en West-Ëui Ook in België en Frankrijk nasporingen naar vermiste Rotterdamse kinderen Vrijdag 26 april 1968 T>E VRIJE ZEEUW Pagina 7 Nederland zal het meer in eigen land zoeken Westduitse auto-industrie veroordeelt anachronistische' vervoerspol itiek Belang van de kijkers. Ball opvolger van Goldberg De verzetsstrijd in Angola Volkomen achterlijk Inzet voor vrijheid en toekomst Pr. Freyser (Terneuzen) overwinnaar in biljartwedstrijd Westeuropese unie vergadert te Parijs De voorzitter van de Neder landse christelijke agrarische be- drijfsbond, de heer A. IJska, heeft op de ledenraadsvergadering van de N.C.A.B. in Utrecht zijn be zorgdheid uitgesproken over de thans gevoerde vrije loonpolitiek. De onderhandelingen zijn moei lijker geworden, zo zei hij, en bo vendien zullen door deze politiek de loon- en inkomensverschillen toenemen, daar de werknemer in de zwakke bedrijfstakken aan zijn lot wordt overgelaten. De heer IJska stelde, dat dit nooit het doel van de vakbeweging kan en mag zijn. Terecht wordt er gestreden voor 'n rechtvaardige inkomens verdeling, aldus de N.C.A.B.- voorzitter. „Laat men dan ook de middelen die de loonpolitiek hierbij kan toepassen, op de juis te manier gebruiken". Hij is er van overtuigd, dat een dergelijke politiek bij tienduizenden arbei ders meer waardering zal oproe pen dan het huidige systeem. Dat de snelle veranderingen in da agrarische sektor velen dwin- Meer dan in voorgaande jaren het geval is, zal de Nederlandse vakantieganger de komende zo mer in. eigen land willen blijven, zo verwacht drs. D. J. Engelen, hoofd van de afdeling voorberei ding van de A.N.W.B.. Hij baseert deze verwachting voor een belangrijk deel op het feit, dat de zomer van '67 redelijk is geweest. Drs. Engelen acht de belang stelling voor de vliegreizen zo sterk toegenomen, omdat er nog steeds 'n tendens bestaat verder afgelegen bestemmingen te be zoeken. Bovendien, aldus de heer Engelen, bevorderen de steeds toenemende verkeerscongesties in Europa en de inspanningen van de luchtvaartmaatschappijen tot grotere eenheden en dus goed kopere prijzen te komen, even eens het vliegverkeer. Een door de A.N.W.B. in 1966 gehouden enquette wees uit dat in dat jaar 65 procent van alle Nederlandse vakantiegangers per autc) op stap ging, 15 procent nam de ti-ein, 7 procent de bus, 4 pro- cenjt het vliegtuig, 4 procent mo tor,1 scooter en bromfiets, 3 pro cent de boot en 2 procent de fiets. „De percentages voor het vlieg tuig, de boot en de auo zijn de laatste wee jaar flink gestegen", aldus de heer Engelen, die voorts constateert dat een „tweede" va kantie steeds meer in trek komt. Hijl,schat, dat nu ongeveer 150 duizend Nederlanders zich een tweede vakantie kunnen veroor loven. Weinig te spreken is hij over de industrieën in het Duitse Ruhrge- bied. „In de a.s. vakantiemaan den zullen in Nederland werke lijk chaotische toestanden ont staan door een chronisch gebrek aan-coördinatie tussen de Neder landse'en Westduitse industrie- en. Het ontbreekt de Duitsers vooral aan goede wil om de va kanties van de Duitse arbeiders naar een andere periode te ver schuiven. De Nederlandse bouw vakvakantie reeds lang ge leden vastgesteld valt dit jaar in de tweede en derde week van juli, terwijl in die periode ook de scholen dicht zijn. Er zal voor al gebrek zijn aan recreatieruim te", zo voorspelt de heer Engelen, die tevens gelooft, dat half augus tus „dood" zal zijn. o De Westduitse automobielindus trie heeft een dringend beroep ge daan op de bondsregering om haar nationale isolationisme op het ge bied van vervoerspolitiek op te geven en zich ervoor in te zetten, dat spoedig een uniforme, liberale, Europese vervoerspolitiek wordt verwezenlijkt. In een gisteren ln Frankfort gepubliceerde verklaring van het verbond der automobiel industrie (v.d.a.) wordt gezegd dat de Westduitse regering met haar vervoerspolitieke programma en met de contingentering van de voor Nederlandse vrachtwagens vereiste vergunningen voor het rijden op en door Duitsland aan zienlijke spanningen binnen de Europese gemeenschap heeft te weeggebracht. Na tien jaar van doelbewust streven naar de eco nomische integratie der E.E.G.- landen moeten de Duitse maatre gelen als een anachronisme worden beschouwd. Als tegenmaatregel op de beperking der bewegingsvrij heid van Nederlandse ondernemers op de Duitse wegen heeft Neder land aldus de verklaring reeds een boycot van Duitse auto's aangekondigd. Dit betekent voor de exportintensieve autoindustrie van de bondsrepubliek een acute bedreiging van de afzetmogelijk heden. gen, hun bedrijf of beroep vaar wel te zeggen, blijkt volgens de heer IJska uit het feit, dat in de periode 1961-1967 zo'n 20.000 be- drijfshoofden (tien per dag) en 37.000 medewerkende gezins leden (20 per dag) hun bedrijf verlieten, terwijl vaste, arbeiders in de landbouw (15 per dag) van werkkring moesten veranderen. Hij voegde hieraan toe dat, hoe wel deze uittocht in snel tempo is gegaan, het einde nog lang niet in zicht is. Hij verwacht, dat vele duizenden uit deze bedrijfstak de komende jaren elders hun brood zullen moeten verdienen. Ten aanzien van de overschot ten die ondanks de grote afvloei ing in/fle landbouw zijn ontstaan, merkte de .heer IJska op, dat deze mede het gevolg zijn van de rijke oogst en de intensivering van de produktie. Volgens hem zal een verlaging van de richt en interventieprijzen niet mee werken aan een produktieverla- ging. Hij meent integendeel, dat elke ondernemer zal trachten, een eventuele prijsverlaging te compenseren door een hogere produktie, zo nodig ten koste van gezinsarbeid en langere werk dagen. De Nederlandse reclame, die woensdagavond te zien was bij de in Londen gespeelde voetbal wedstrijd Manchester United Real Madrid, blijkt niet tevoren te zijn aangemeld. De N.T.S. heeft hierover een protest inge diend. In een communiqué deelt de N.T.S. het volgende mee: „De N.T.S. zal zowel bij de B. B.C. als bij de European Broad casting Union een protest indie nen tegen de aanwezigheid van Nederlandse reklame bij de wed strijd Manchester UnitedReal Madrid, welke reklame niet tij dig was aangemeld. Volgens de afspraken tussen de televisie-organisaties aange sloten bij de E.B.U., wordt vooraf vastgesteld en aan belangheb bende televisie-organisaties in het buitenland medegedeeld, welke reklame permanent op het terrein aanwezig is, zodat deze organisaties tijdig kunnen beoor delen, of onder deze omstandig heden de uitzending kan worden overgenomen. Op de voor deze wedstrijd dooi de B.B.C. verstrekte lijst kwa men de teksten van de aanwezige Nederlandse reklame niet voor. Volgens de geldende voor schriften had de N.T.S. dan ook moeten besluiten de wedstrijd niet uit te zenden. Aangezien de aanwezigheid van de Nederland se reklame pas werd geconsta teerd, toen de uitzending een maal was begonnen, heeft de N. T.S. het belang der kijkers laten prevaleren. Intussen is besloten dat, indien bij de komende voet balwedstrijden en met name de wedstrijd PolenNederland op 1 mei a.s. dergelijke sluikrekla- me in het stadion aanwezig blijkt te zijn, de uitzending van de wed strijd niet zal doorgaan. De Pool se televisie is in kennis gesteld van dit besluit", aldus het com muniqué van de N.T.S. NEWTONSVILLE (V.S,)- Een wervelstorm heeft hier grote schade aangericht. Het huis van Ernest Fry, dat hier op de foto staat, werd volkomen uit ver band gerukt. De bewoners waren niet thuis op het moment, dat de storm overkwam. Ongedeerd konden zij later met hulp van buren redden wat er nog van het meubilair te redden was. In Den Haag werd donderdag het achttienjarig bestaan van de republiek der Zuid-Molukken (R. M.S.) gevierd. Duizenden Ambo nezen uit alle delen van ons land verzamelden zich 's morgens op het zonnige Malieveld. Vele hon derden van hen waren gekleed in het uniform van het Nederlands- Indische leger. Anderen droegen hun nationale- kleding. Het was een kleurrijk schouwspel. Overal zag men ook het blauw-wit-rood van de republiek der Zuid-Molukken. Op het Malieveld voerden jonge lui tradiotionele Ambonese dansen uit op de mqten van Zuidmolukse muziek. De in uniform gestoken Ambonezen defileerden daarna voor het erepodium, waarop leden van de R.M.S.-regering zaten. Ook „president" ir. J. A. Manusama be vond zich daar. Met veel militair vertoon ver trokken de duizenden rond het middaguur van het Malieveld naar de Houtrusthallen. Jongens en meisjes deden wat marcheren en exerceren betreft niet onder voor de oud-strijders. Onder leiding van deze vroegere K.N.I.L.-soldaten oefenen deze jongens en meisjes het hele jaar intensief om de vie ring van de onafhankelijkheidsdag luister te kunnen bijzetten. De politie was in groten getale aanwezig. De kilometerslange stoet werd omzwermd en begeleid door agenten te paard, op motoren en in auto's. Boven de stad cirkelde een vliegtuigje met een spandoek, waarop stond: „18 jaar Rep. der Zuid-Molukken". In de Houtrusthallen werd een folkloristisch programma opge voerd. President Johnson heeft donder dag het ontslag van Arthur Gold berg als Amerikaans ambassadeur bij die verenigde naties aanvaard en de gewezen Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken George Ball tot Goldbergs opvol ger benoemd. President Johnson belegde éen (kortstondige) persconferentie om het langverwachte aftreden van Goldberg, die sinds midden 1965 vertegenwoordiger van de V.S bij de V.N. is geweest, be kend te maken. De Amerikaanse president zei, dat Goldberg waarschijnlijk tot begin juni zal aanblijven, waar na Ball de functie van permanent afgevaardigde der V.S. bij de V.N. naar verwachting zou overnemen. CAMPILLO (Spanje): Prinses Irene heeft tijdens de recente Carlisten-bijeenkomst hier een bejaarde „traditionaliste" onder scheiden. Aan de geboortebeperking in India wordt veel aandacht ge schonken, maar de bevolkings massa's zijn zo groot, dat met het zenden van contraceptieven per post aan alle families relatief weinig zal worden bereikt, zo meent het echtpaar Hintzen Philips uit Wassenaar, dat na een verblijf van vier maanden in India op Schiphol terugkeerde. „Men zal daarnaast andere wegen moeten bewandelen: de massa's moeten zelf moreel be wust worden gemaakt van hun verantwoordelijkheid en van de gevaren, die India bedreigen", aldus de heer Hintzen. Hij is be stuurslid van de morele herbe wapening in Nederland en heeft De verkeersingenieur van de gemeente Delft, ir. P. Hakke steegt, heeft een nieuw systeem ontwikkeld voor de verkeersge leiding in de stad. De gemeente raad heeft een krediet van 15.000 gulden beschikbaar gesteld om een proef te nemen met het nieu we systeem, die zal plaats heb ben in samenwerking met de A.N. W.B. De volksbeweging voor de be vrijding van Angola heeft donder dag in Brazzaville laten weten dat haar guerrillastrijders de haven van Benguela in zuid-Angola vol ledig hebben verwoest. In een com muniqué van de beweging wordt gezegd dat de guerrillastrijders in deze stad een trein, waarin zware wapens werden vervoerd, hebben opgeblazen waarbij vijf van de 35 Portugese soldaten die in de trein zaten, om het leven kwamen. Verder hadden de verzetsstrijv- ders woensdagavond een Portuge se kazerne in het district Ando Cubango veroverd. 18 Portugese soldaten waren gesneuveld en de verzetsstrijders hadden een grote hoeveelheid wapens en ander militair materieel buitgemaakt. als voorzitter met een Neder landse delegatie in India een in ternationale conferentie bijge woond, die was gekoppeld aan de opening van een nieuw centrum van deze beweging in Panchgani, een plaats die ten zuiden van Bombay niet ver uit de kust in de bergen is gelegen. Leider van dit centrum is een kleinzoon van Gandhi, de 33- jarige Rajmohan Gandhi. „De Unctad heeft in India grote teleurstelling veroorzaakt. Men heeft zich alleen bezig gehouden met economische en technologi sche problemen, terwijl de even belangrijke menselijke kant vol komen is verwaarloosd", ver volgde de heer Hintzen. „Je kunt Bij dit systeem is de stad inge deeld in negen wijken, elk voor zien van een nummer. Bij de toe gangswegen tot de stad zullen borden worden geplaatst, waarop de cijfers van de wijken met ver wijzende pijlen zijn aangebracht. De cijfers worden regelmatig herhaald en leiden naar het be gin van de wijk, waarin de straat is gelegen die wordt gezocht. Is men in die wijk aangekomen, dan treft men daar een wijkplatte- grond aan en is het vinden van de straat slechts een kwestie van enkele ogenblikken. De wijk- indeling is tot stand gekomen in overleg met de P.T.T., die met in gang van 1 juni dezelfde indeling gaat gebruiken. Indien de proef neming positief uitvalt, zal het systeem door de A.N.W.B. wor den overgedragen aan andere steden. Op maandag 29 april zullen in de televisierubriek de „zeven tigers" van de N.C.R.V. 's avonds om tien over negen (Hilversum 2) jongelui die in de jaren zeven tig verantwoording zullen heb ben te dragen, vragen stellen aan verzetsstrijders uit de jaren veer tig-vijfenveertig. Het thema van het gesprek is inzet voor vrijheid en toekomst" de oud-verzetsstrijders die aan deze gedachtenwisseling deelne men zijn de heren C. C. van den Heuvel, voorzitter van natio nale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland, W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzit ter van de „World veteran fede ration" en Max Nord, journalist. Topspelers uit de Zeeuws- Vlaamse biljartsport hebben deel genomen aan het toernooi „kader 38-2" in café „De Bruijn" te Hulst Bij deze wedstrijden wordt steeds in handicap gespeeld. Ook de kampioen van Zeeland, Theo Platjouw bevond zich onder de deelnemers. Hij moest 450 caram boles maken tegen Vernooy 350; Freyser 300; Verlinde, Blom- maert, Penneman en Leeraert 200. Tenslotte waren nog drie kans hebbers voor de eindoverwin ning, n.l. Platjouw, Freyzer en Blommaert. Freyser eindigde als nummer één met 1680 car. in 145 beurten. Zijn hoogste serie bedroeg 94 en het algemeen gemiddelde 11,58. Op de tweede plaats eindigde M. J. Verlinde uit Zaamslag die 1155 car. maakte in 154 beurten met 54 als hoogste serie en een algemeen gemiddelde van 7,50. Derde werd J. Blommaert uit Hulst met 1127 car. in 154 beurten. 60 als hoogste serie en een algemeen gemiddel de van 7,25. T. Platjouw uit Axel kwam pas op de vierde plaats. Pr. Freyser kwam in het bezit van de districtsbeker. Bij de prijs- uitreiking'door districtsvoorzitter Koch uit Axel waren, vele be langstellenden aanwezig. Voor zitter Schelfhout van de H.B.C. reikte aan alle deelnemers een herinnering aan dit toernooi uit. net zoveel geld in een projekt pompen als je wilt; wanneer er bij de mensen die het moeten be nutten, geen innerlijke overtui ging is om het beste van te ma ken, komt er niets van terecht". Volgens de heer Hintzen, die vroeger 3Va jaar in India heeft gewoond, heeft het a.r.-kamerlid drs. J. Boersma met zijn opmer kingen over de deelstaat Kerala van India de plank volkomen mis geslagen. Het is juist, dat hier een communistisch bestuur regeert en dat er minder analfabetisme bestaat dan waar ook in Azië, maar dat laatste is niet aan het optreden der communisten te danken, want die hebben er pas een jaar het heft in handen, maar geheel aan de vele christenen, die in dit deel van Azië wonen. Het devies in Kerala luidt: ageren bij het regeren. Op industrieel gebied is de staat nog volkomen achterlijk. De ministerraad van de West europese unie, die donderdag voor een conferentie van twee dagen in Parijs bijeen is geko men, heeft eensgezind de eer ste twee punten van de agenda afgewerkt. Met instemming spraken de vertegenwoordigers van de zes landen van de E.E.G. en Enge land over het streven naar meer vrijheid in Oosteuropese landen als Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Polen, maar men was het er over eens, dat het om een pro ces van lange duur schijnt te gaan en dat voorkomen moet worden, dat de Sowjet-Unie de indruk krijgt dat het westen zich in de zaken van Oost-Europa mengt. Ook vond men dat het westen zijn eenheid moet bewa ren, mede omdat dan de volks- democratiën de beste kansen krijgen om zich onafhankelijk tegenover de Sowjet-Unie op te stellen. Voorts wisselde men van ge dachten over het plan van pre sident Tito van Zuid-Slavië tot bijeenroeping van een conferen tie van niet-gebonden landen. Men noemde het voorstel een loffelijk streven, al geloofde men niet dat een dergelijke conferen tie veel resultaten zal opleveren. Minister Roolvink (soc. zaken) heeft op 21 maart minister Luns (buitenl. zaken) gevraagd op korte termijn bij de Westduitse instanties stappen te onder nemen om te bereiken, dat de schoolvakantie in Noordrijn- Westfalen althans het volgend jaar niet in juli wordt vastge steld, aldus heeft de staatssecre taris van economische zaken, drs. L J. M. van Son, meegedeeld in antwoord op vragen van het tweede kamerlid dr. J. G. H. Tans (p.v.d.a.). Deze stappen hebben tevens ten doel te bereiken dat de be trokken Nederlandse en Duitse instanties volgende jaren op nieuw overleg zullen plegen over vakantiespreiding. Reeds vorig jaar werd overleg gepleegd met de regering van Noordrijn-West - falen waaruit een groot deel van de Duitse toeristen die Nederland bezoeken, afkomstig is over de data van de Duitse schoolvakan ties. Deze vakanties waren echter reeds vastgesteld en konden niet worden veranderd, aldus de staatssecretaris. Het feit dat de schoolvakanties in Noordrijn-Westfalen dit jaar samenvallen met de Nederlandse schoolvakanties, is geen aanlei ding om de subsidiëring van de stichting recreatie, die volgens plan na toekenning van driemaal 100.000 gld. per jaar in 1968 werd beëindigd, te herstellen. De Belgische spoorwegen héb ben in verband met de vermis sing van twee Rotterdamse kin deren op alle Belgische stations de goederenwagens laten contro leren, die sedert zondag uit Rot terdam zijn gearriveerd, echter zonder resultaat. Het onderzoek werd op yer- zoek van Interpol ingesteld, om dat men ook met de mogelijkheid rekening wil houden, dat de kin deren in een lege goederenwagen zijn geklommen en ingesloten geraakt. Een woordvoerder van de Bel gische spoorwegen verklaarde donderdagochtend, dat een aan tal wagens waarvan Interpol de nummers had opgegeven, naar Frankrijk is doorgereden en daaV nader zal wordfS aafleigficfet»

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7