PROVINCIAAL NIEUWS de juwelen GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Bijdrage in de strijd tegen luchtverontreiniging In afwachting van dubbeldekkers en vaste oeververbinding t>E VRIJE ZEEUW Vrijdag 26 april 1968 Terneuzen Axel Hansweert Oost burg Retranchement Sluiskil Zierikzee Ingesloten Beierse mijnwerkers ongedeerd Agenda HELSVSA PIT Industrialisatie Woonwagens Grondverkoop Benoemingen GEMEENTE TERNEUZEN Meer daw 40.000 auto's bleven staan, in Kruiningen en Perkpolder HPagtaa 2 Geen dependance R.K. Lyceum Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt heeft het depar tement van onderwijs en weten schappen geen toestemming ge geven voor de stichting te Ter- neuzen van een dependance van het R. K. Janseniuslyceum uit Hulst. Het ministeriële besluit is genomen met het oog op de toe stand van 's lands financiën. De Sakor-collecte De collecte voor de Sakor (sa menwerkende kinderbescher mingsorganisaties) heeft in Ter- neuzen ƒ68,92 opgebracht .Deze collecte werd in de week na Pa sen gehouden. Een praatje over kaas Donderdagavond bezochten vele leden van de vrouwenbond van het N.V.V. een voorlichtings avond die werd verzorgd door de heer A. Hamelink. De heer Ha melink opende de avond met een praatje over kaas in het alge meen en over de talrijke buiten landse soorten. Hij bereidde voor de dames een kaas-fondu, waarvan met graagte werd geproefd. Het was een pret tige en welbestede avond. Aan het slot deelde de voorzit ster, mevr. Solv. d. Broek mede, dat het seizoen zal worden besloten met een bezoek aan de gloeiende gemeentekassen op 3 mei a.s. Programma-overzicht van de feestelijkheden op 30 april 7.458.30 uur: Inschieten van het feest op verschillende punten der stad. Een „lawaai-stoet" trekt mee om de bevolking wakker te maken voor het feest. 8.309.00 uur: Drumbands ha len de schoolkinderen op. Ver trek van het Szydlowskiplein. Aankomst op de Markt. 9.009.05 uur: Vlaghijsen door schoolkinderen, die op of rond 30 april jarig zijn. Tijdens het vlag hijsen hoornsignalen vanaf het balkon van het stadhuis. 9.059.30 uur: Aubade van de schoolkinderen op de Markt. Be geleiding door muziekvereniging „Hosanna". 9.309.35 uur: Toespraak door de burgemeester van Axel. 9.3011.15 uur: Programma voor de kleuters in kleuterschool Roodkapje door het gezelschap „Ali ben Lux" uit Middelburg. Eerste voorstelling: 9.30—10.15 u. Tweede voorstelling: 10.3011.15 uur. 10.0011.30 uur: Kinderspelen voor de jeugd van de lagere scho len op het Szydlowskiplein. 10.1511.00 uur: Concert op het Szydlowskiplein door de mu ziekvereniging „Concordia". 13.3014.00 uur: Opstellen voor de middagoptocht op het Szydlowskiplein. 14.0015.45 uur: Rondgang middagoptocht. 16.0017.30 uur: Gevarieerd programma op het Kennedyplein met: trampolinespringen, drum bandshow en dansgroep „Mo- ziek". 18.45 uur: Vertrek „levende schaakstukken" vanaf de chr. lagere technische school naar het Szydlowskiplein. 19.00-19.45 uz Levend schaak spel, in samenwerking met de schaakvereniging „Landau". 20.0020.30 uur: Opstellen voor de verlichte avondoptocht op het Szydlowskiplein. 20.3021.30 uur: Rondgang avondoptocht. 21.4522.00 uur: Bekendma king prijzen der optocht door de voorzitter van het streekcentrum Axel, vanaf het bordes van het stadhuis. 22.0023.00 uur: Taptoe door de plaatselijke muziekverenigin gen en drumbands. V.A.G.A. maakte uitstapje De personeelsleden van de ver eniging van Axelse gemeente ambtenaren maakte woensdag een uitstapje naar de Keuken hof en omgeving. Tijdens de heenreis bezocht men de Euromast in Rotterdam. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan de lucht haven Schiphol. De terugreis was via Utrecht- Breda-Antwerpen. Westduits vrachtschip beschadigde dijk bij Hoedekenskerke Het Westduitse vrachtschip „Rabenfels" is donderdagmorgen om half vijf tijdens dichte mist by Hoedekenskerke aan de grond gelopen. Het schip is 's middags om on geveer 1 uur met hulp van een aantal sleepboten vlotgetrokken. De schade die de „Rabenfels" aan de dijk bij de strandings plaats heeft aangericht, wordt voorlopig geraamd op 250 a 300 duizend gulden. Het schip zette koers naar Vlis singen, waar het zou worden vastgehouden tot een cautie was gestort voor het schadebedrag. Benoemd te Vlissingen Met ingang van 1 augustus 1968 is benoemd tot gymnastiekleraar aan de hogere technische school te Vlissingen de heer J. Brugge- man, thans als leraar lichamelijke oefeningen verbonden aan de ambachtsschool te Oostburg. De Sakor-collecte De Sakor-collecte bracht alhier ƒ36,96 op. S.T.C. hield jaarvergadering De topbiljartclub S.T.C., voor heen S.B.C., hield een dezer da gen in het clublokaal café Dal- linga te Sluiskil haar jaarverga dering met een daaraan verbon den teeravond. Enige tijd speel den de liefhebbers van het kleine biljart als aparte afdeling van de Sluiskilse biljartclub. Op de ledenvergadering werd besloten te starten met een zelfstandige vereniging onder de naam Sluis kilse Top Club. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Dallin- ga, tot secretaris en penning meester de heren G. de Feber en C. Bleyenberg. Tot leden van de kascontrolecommissie werden benoemd de heren E. Gijsel en I. Hamelink. Ter gelegenheid van deze jaar vergadering werd een gratis prijskamp georganiseerd, waar aan door 16 spelers werd deel genomen. De heer G. de Feber werd winnaar van dit toernooi. Winnaar van de verliezersronde werd de heer E. Gijsel. Bij de verloting won de heer K. Visser de hoofdprijs. De heer G. de Feber zal de S.T.C. vertegen woordigen op het toernooikam- pioenschap, dat op vrijdag 3 mei a.s. zal worden gehouden in Hulst. N.S.M.-uitstapje naar Amsterdam De Nederlandse Stikstof Mij organiseert zaterdag 27 april a.s. een uitstapje voor de personeels leden naar de huishoudbeurs te Amsterdam. Er zal tevens een rondvaart worden gemaakt door de Amsterdamse grachten. Er is verder gelegenheid om te winke len. Toeristische conferentie In Zierikzee is donderdag een driedaagse conferentie begonnen, georganiseerd door de internatio nale „groene kustweg"-organisar tie. De deelnemende landen zyn Noorwegen, Denemarken, Duits land en Nederland. De conferentie werd geopend door de voorzitter van de federa tie Nederland der internationale toeristenorganisatie „groene kust- wegstrook, de heer B- Nauta, bur gemeester van Harlingen. De heer A. L. van Geesbergen, lid van Ged. Staten van Zeeland, hield een inleiding, waarin hij er o.m. op wees, dat Zeeland een ontwikkelingsgebied is, dat reeds door veel vreemdelingen wordt bezocht. Als wij zien dat Zeeland in 1957 één miljoen toeristen trok en in 1967 reeds 5,4 miljoen, dan is deze belangrijke toename be slist te danken aan nieuwe ver bindingen als de Zeelandbrug en Grevelingendam, aldus de heer Van Geesbergen. Drs Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland, betoogde dat in Zeeland een correllatie is ont staan tussen industrie en toeris me. Het één trekt het ander aan. Een nog betere verbinding over de Westerschelde is een onbe twiste noodzaak, niet alleen voor het toerisme, maar ook om de reeds op gang zijnde industriële ontwikkeling te bevorderen. Op het programma stonden o.a. een rondwandeling door Zierik zee, een show van Zeeuwse kle derdrachten en 'n boottocht naar Veere, waarna het gezelschap per autobus over de Zeelandbrug naar Zierikzee terugkeerde. De vier mijnwerkers, die in de nacht van woensdag op donder dag-in een steenkoolmijn in de Beierse plaats Sulzbach-Rosen- berg op 364 meter diepte door een instorting van de buitenwereld werden afgesneden, zijn onge deerd. Donderdagmiddag heeft men via een persluchtleiding met hen gesproken. Hun redding zal nog wel enige tijd vergen, want men moet daarbij uiterst voor zichtig te werk gaan. DE MEERN: De minister van ver- keer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft woensdagmiddag in De Meern, langs de rijksweg Utrecht-Den Haag, het eerste zelfbedieningsbenzinestation in Nederland geopend. In de avond- uren en gedurer\de. de nacht neemt een computer hier de taak van de pompbediende over. Het apparaat accepteert guldens, rijksdaalders en tienguldenbiljet- ten. Op de linkerfoto betaalt de minister voor de benzine en rechts tankt hij zijn wagen. VRIJDAG 26 APRIL Terneuzen Café Maandag TENE (Tsj.-Slow.)De 60-jarige Vaclav Stupka is bij zijn gezin teruggekeerd, nadat hij zich 18% jaar schuil heeft gehouden. De man „verdween" in 1949 crm een straf van de staatsveiligheids dienst te ontlopen wegens het houden van 'n niet geregistreerd varken. Hij verliet vrouw en vier kinderen en verbleef ergens in Tsjecho-Slowakije. Hij droeg geen schoenen en had alleen kon- takt met zijn broer, een priester. Bij thuiskomst werd. hij niet door zijn vrouw herkend. (Noordstraat), 7.30 komst vereniging neuzen". u.: Bijeen- „Oud-Ter- ZATERDAG 27 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Loon naar verraad". ZONDAG 28 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Harem Holiday"; 5 en 8 ur: „Loon naar verraad". Concertgebouw, 8. u: Caba ret Pepijn met zijn nieuw pro gramma „Dag en nacht". MAANDAG 29 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Harem Holiday". DINSDAG 30 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Harem Holiday". Tijdens de raadsvergadering die gisteravond te Terneuzen onder voorzitterschap van burgemeester Aschoff werd gehouden, werd het voorstel goedgekeurd tot het ver lenen van een bijdrage in de kos ten 25 cent per inwoner van metingen van de luchtverontreini ging in de kanaalzone. De totale kosten worden geraamd op 20.000 waarvan de helft voor rekening komt van de provincie. Op een vraag van de heer Van Breda Vriesman of de metingen ook aan de Belgische grens wor den verricht i.v.m. mogelijke ver ontreinigingen door fabrieken van onze zuiderburen beaamde de voorzitter, dat er ook een regeling met België zal moeten komen. De voorzitter stond eveneens op het standpunt van de heer Huij- brecht, die betoogde dat ook de industrieën een bijdrage dienen te leveren. Op de vraag van mevrouw Dop- pegieter of er geen gevaar bestond dat de 25 ct per inwoner niet hoger zal worden, antwoordde de burgemeester dat men wel een plafond dient vast te stellen. t Goedkope woningen De heer Huijbrecht was van me ning dat de sloopwerkzaamheden van het oude Java uitstekend vor deren. Hij wilde echter weten, als over een paar jaar ook met het andere gedeelte wordt begonnen, hoe de regeling dan zal ziin inzake de vergoedingen aan huurders en aan eigenaren van woningen. Daarnaast hoopte de heer Huij brecht dat men er in zal slagen deze mensen een nieuwe maar niet te dure woning te kunnen aanbieden. Wethouder De Vos vreesde dat de nieuwe woningen niet zó goed koop zullen zijn. „Als men goed koop bouwt, bouwt men wel eens slecht", aldus de heer De Vos, die er aan toevoegde dat men bezig is een onderzoek in te stellen naar de te vervangen woningen en dat er, voor wat de vergoedingen be- door B. J. WITHUIS 10) „Maar 't zal toch wel zijn aan gestoken!" „Zo vast als een huis", beves tigde Jackie; „drie of vier lap pen met petroleum, houtjes er boven op en in de kelder aan gestoken. Dat staat wel als een paal boven water. Nee, ze heb ben er geen doekjes om gewon den, Dat bewijst tenminste, of althans vrijwel zeker, dat de brandstichting niet door of van wege de eigenaar is veroorzaakt. Het is kwaadwilligheid van bui tenaf geweest nemen we aan." Pit trommelde op de rand van het bureau. „Vind je eigenlijk niet" zei hij, „dat de heren nogal erg zelf verzekerd te werk gaan. Het zijn een paar brutale grapjes die ze zich hebben gepermitteerd." „Hoe bedoel je dat?" „Of ze zitten behoorlijk in de rats en laten links en rechts de schade achter, alleen maar om de buit en hun huid te red den, of ze denken de affaire met deze brutaliteiten te kunnen af sluiten." „Wat is jouw mening" vroeg Jackie. „Het is wel wat vroeg om conclusies te gaan trekken" aar zelde Pit. „maar. „Wel, geef om te beginnen je oordeel eens over die gekke gang van zaken van gisteren. Want van dat verhaal dat je op diste klopte natuurlijk geen woord". „Nee, niet bepaald", erkende Pit. Hy gaf een heldere en rede lijke herhaling van het gesprek, dat ze die morgen op zyn kan toor hadden gevoerd. „Dat komt er dus op neer", concludeerde hij, „dat we ver onderstellen, dat de bende bang is en dat ze daarom verder ac tief zullen blyven. Dan denken we, dat de verdwenen, althans verhuisde, bewoners van Jopie's afgebrande domicilie een goed uitgangspunt kunnen zyn voor onze toekomstige werkzaam heden". „Hmm", bromde Jackie na denkend. „Ben je het er tot zo ver mee eens", vroeg Pit, „ik kan het echt nog niet anders zien." „Inderdaad klinkt het geloof waardig en logisch en je zult ook wel gelyk hebben. Maar dan moet er toch wel erg aan de oppervlakte een spoor naar Jopie heben geleid, of „Of er ligt in de een of an dere situatie of persoon een zo duidelyke aanwyzing, dat ze terecht konden veronderstellen, dat Jopie die zou hebben ge zien hoewel die hem naar mijn mening niet heeft gezien", onderstreepte Pit nog. „Anders had hij zich niet zo tegenover ons gedragen. Hij wist m.i. wei nig of niets". „Maar dat betekent dan ver moedelijk óók, dat ze nog niet klaar zijn, nog niet kunnen af sluiten. 't Kan best zijn, dat deze grofheden mede zijn bedoeld om de zwakke schakels in de bende een beetje onder druk te zet ten". „Mogelijk" zei Pit aarzelend, „maar 't is dan wel een heel erg gevaarlijke werkwijze. Ik houd het meer op paniek dan op het zogenaamde voorbeeld-stellen. Tenzij er nog een factor mee speelt, waar ze geen notie van hebben." „Met dat al", zei Jackie, „zit ten we te filosoferen, terwyl we voornamelijk eerst resultaten moeten hebben". „Wat doen jullie precies op het ogenblik", informeerde Pit. „Dat wil ik ook graag weten om myn eigen werkzaamheden naar elders te verleggen. Nu de recherche er in is betrokken je neemt me de openhartigheid niet kwalijk laat ik het grove tydrovende zoekwerk graag aan jullie over om zelf het fynere speurderswerk op te nemen..." Hij lachte Jackie ironisch toe. „Ja, ja, de baronnen van het particuliere bedryf", grijnsde deze, „maar hier heb je ons pro gramma. Er zitten vier man achter die auto aan. Ze probe ren de rit te reconstrueren en doen een poging om een ster ker signalement te krijgen. Ze moeten nog voor de stoplichten gestaan hebben bij de Munt. Het is een beetje monnikenwerk, maar een perscommuniquétje in deze richting wil ook nog wel treft, een wettelijke regeling be staat. In de rondvraag merkte de heer De Meijer op gelezen te hebben dat een Nederlandse industriële commissaris in Amerika had mede gedeeld, dat 15 Amerikaanse be drijven, die produkten vervaardi gen welke in Europa nog niet ver vaardigd worden, naar Nederland willen komen. Hij zei te hopen dat Terneuzen attent zal zijn en dat terreinen zullen kunnen worden aangeboden ten oosten van Ter neuzen. De heer Van Breda Vriesman had klachten over de wanorde in het woonwagenkamp nabij Sluiskil en de heer Ramondt sloot zich daarbij aan. De heer De Vos kon dit alleen maar beamen. Om dit tegen te gaan zag hij maar één oplossing, meer politietoezicht „hoewel die er ook niet een hele dag bij kon blijven staan". De raad ging akkoord met de voorstellen tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Zuidpolder" aan de parochie „De Verrezen Christus" en het verlenen van medewerking voor de bouw van een nieuwe lagere school op Gere formeerde Grondslag. In de vacature-Nieuwdorp werd TIJDSTIPPEN VOOR KOSTELOZE HUWELIJKS VOLTREKKING Met afwyking van de bestaan de regeling wordt met ingang van 1 mei a.s. gelegenheid ge geven tot kosteloze huwelijks voltrekking: te Terneuzen (kom) op woens dag en donderdag van 9.15 tót 9.45 uur en van 14.30 tot 15.30 uur; en te Sluiskil op dinsdag van 9.15 tot 9.30 en van 14 tot 14.15 uur. Deze regeling geldt niet op algemeen erkende feestdagen als bedoeld in artikel 3 van de Algemene termijnenwet. Terneuzen, 23 april 1968. De ambtenaar van de bur gerlijke stand belast met het voltrekken van huwelijken, A. J. DEES. wethouder Berbers gekozen als lid van het bestuur van de stich ting „Verenigde Openbare Lees zaal en Bibliotheek". Tot hoofd van de openbare „Zonneschool" werd de heer H. H. C. de Leeuw te Terneuzen be noemd en tot hoofd van de school voor Schipperskinderen de heer J. Timmer uit Zaandam. Hierbij maakte dè Kèèr-Huij brecht de opmerking het niet juist te vinden, dat er slechts één kan didaat op de voordracht werd ge zet. Ook de heer Van Breda Vries man achtte dit niet juist. De wethouder van onderwijs, de heer Berbers, antwoordde hierop dat deze zaak was besproken met de betrokken inspekteurs. Hii achtte het in het belang van het onderwijs, wanneer slechts de sol licitanten op de voordracht wor den geplaatst, die het meest ge schikt zijn. eens helpen. Dat stellen ze dus tevens op. Bovendien is het al over de politietelex doorgegeven. En dan werken we hard en zo secuur mogelijk aan een lijst van bewoners uit Jopie's huis. Dat kon wel eens belangrijk zyn." „Wanneer is die lijst klaar", vroeg Pit. „Nou, ik denk over een paar uurtjes, misschien al wel eer der. Ik zal je direct een afschrift sturen. Tussen twee haakjes, wat laat je Helma doen?" Pit wachtte even met ant woorden. „Dat hangt van de verdere ontwikkeling af. Eerlyk gezegd, ik ben een beetje bang voor dat brutale stel en Helma is nogal eens roekeloos, 't Is wel het risico van het vak, maar toch zou je me een plezier doen als je haar pension een beetje in de gaten zou willen laten hou den. 't Is ergens in Zuid, nogal achteraf", „Goed, ik zal er aan denken. Zullen we het hier voorlopig maar bij laten?" „Best, ik bel je tegen de avond nog even op. Blyf je, of ga je slapen?" „Ik denk dat ik tegen twaal ven even naar huis ga. Dan ben ik tegen half zeven weer pre sent. Eventueel kun je me uit bed bellen, maar liever niet. Als je ergens haast mee hebt, briga dier Zandstra is met de affaire op de hoogte. En jullie kennen elkaar goed genoeg." „Oké", zei Pit, die zich ver wonderd afvroeg waarom de in specteur geen vragen had ge steld over dat zinnetje over „ver raad", dat hem in de „Ochtend formatie" toch moest zyn opge vallen. Of had hij soms nog geen tyd gehad de kranten in te küken? (Wordt vervolgd.) Volgende maand wordt de met veel tamtam begroete dubbeldekker „Prinses Christina" op KruiningenPerkpolder in de vaart gebracht. De minister heeft een tweede dubbeldekker in het vooruitzicht gesteld. Wij hadden in Zeeland liever een andere toezegging gehoord. De ver voerscijfers tonen aan dat alleen een vaste oeververbinding de oplos sing zal bieden. Maar daar zijn we nog ver vandaan... Gedurende de maand maart 1968 bleven in Kruiningen ruim 22.000 auto's staan wachten op volgende boten, omdat ze niet mee konden. In Perkpolder waren het er bijna 20.000. De andere vertrekplaatsen zinken daarbij in het niet. In Vlissingen bleven 1340 auto's staan, in Breskens 2300; in Terneuzen 80 en te Hoedekenskerke 20. Hoezeer het verkeer toeneemt en vooral voor Krui ningen—Perkpolder onhoudbaar is geworden, blijkt, als we de cijfers van maart 1968 vergelijken met die van maart 1967, toen er in Kruinin gen „slechts" 15.850 auto's op hun beurt moesten staan wachten en in Perkpolder 12.500. Voor de totale vervoerscijfers verwijzen wij naar de volgende over zichten. DRIE MAANDEN JANUARI TOT EN MET MAART AANTAL PASSAGIERS VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruingenPerkpolder 1966 437.990 61.032 341.255 1967 546.462 64.777 397.292 1968 510.549 57.248 409.604 Totaal 840.277 1.008.77 977.401 AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 136.670 8.608 150.029 172.999 9.542 174.021 176.152 9.353 183.805 Totaal 295.307 356.562 369.310 ALLEEN OVER DE MAAND MAART AANTAL PASSAGIERS VlissingenBreskens Terneuzen—Hoedekenskerke KruiningenPerkpolder 165.792 21.907 130.437 233.779 24.454 156.239 197.509 21.173 155.606 Totaal 318.136 414.472 374.288 AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 52.925 3.047 56.444 68.770 3.544 65.828 68.014 3.600 67.637 Totaal 112.416 65.828 67.637

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2