Minister Roolvink verdedigt 't werkgelegenheidsbeleid Na de moord op Ds. Kinq „Machines op zij zetten biedt geen oplossing" „Deksels Hij. Vorster waarschuwt Wilson Nigeria wil praten met Biafra (h lansere termijn Zondagsarbeid Aanslag op Algerijnse president ƒ135 per week minimumloon Kijkgeld wordt voorlopig niet verhoogd Opiniepeiling levert ongekende overwinning op voor Britse conservatieven AMERIKA WIL DE EERSTE RUIMTEVAARDER OP DE MAAN BRENGEN Israëlische actie tegen Frans kamp in Jordanië HET WEER VRIJDAG 26 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5188 Vele geruchten maken het werk van de Amerikaanse recherche moeilijk Ontploffing in postkantoor in Ulm Goudsmokkelaars aangehouden in Tokio China Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Ufa TBHNBÜZD Diracteur-Hoofdredaeteur: I, vm de Sande Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; maand ƒ2,70. Losse nummer* 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: ét.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. Z uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „De redenering, dat de bestrij ding van de werkloosheid zoveel prioriteit heeft, dat het er niet toe doet, waar het benodigde geld vandaan komt, is een verkeerde probleemstelling. De beschuldiging, dat voor de regering betalingsba lans en goudvoorraad voorrang hebben boven de werkgelegenheid, is eveneens oniuist. Men mag het een niet los zien van het ander. Als men andere belangrijke uitga ven moet besnoeien om de werk gelegenheid te bevorderen, heeft ook dat een effekt op onze natio nale economie". Dit zei de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteren in Utrecht. Nadat hij een rede had gehouden op de jaarvergadering van de chris telijke agrarische bedrijfsbond, be antwoordde hij enkele vragen uit de zaal. De heer Roolvink stelde, dat de bestrijding van de werkloosheid zeer moeilijk is, omdat de werk loosheid in hoofdzaak van struk- turele aard is. Van de 76.000 man nen die eind maart werkloos wa ren (exclusief degenen die zijn ge plaatst oo aanvullende werken of in de sociale arbeidsvoorziening), waren er ruim 20.000 bouwvakker. Een andere „hoofdmoot" vormen de jongeren van 19 tot 24 jaar en daarnaast de oudere werknemers. Het grote probleem is, dat de vra.*g niet past op het aanbod. In antwoord op de vraag, waar om de regering in Zuid-Limburg wel operatief heeft ingegrepen, maar Groningen door een rust kuur wil laten genezen, zei de minister dat er in Limburg tenge volge van de mijnsluitingen sprake Premier Vorster van Zuid- Afrika heeft donderdag zijn Britse ambtgenoot Wi'son ge waarschuwd, geen politieke be slissingen te nemen die tot een openlijke confrontatie tussen beide landen zouden kunnen leiden. Hij deed dit in een rede in het parlement in Kaapstad. Kennelijk doelde hij op de nieu we Britse campagne in de V.N. om de sancties tegen Rhodesië te verscherpen. Ook zou hij ge dacht hebben aan het Britse ver bod tot levering van wanens aan Zuid-Afrika. Scherp veroordeelde Vorster de politiek van boycot en sanc ties. Als men dergelijke maat regelen toepast als landen ver schil van mening hebben, dan zal tenslotte elke staat gevaar lopen, dat andere landen zo'n actie beginnen, aldus de eerste- minister. Ook oefende hij kritiek op het besluit van de Afrikaanse en Aziatische leden van de V.N. om zich niet uit te spreken over het verdrag tegen verdere spreiding van kernwapens, zolang de vol kerenorganisatie niet een bevre digende regeling voor de kwes tie zuidwest-Afrika heeft getrof fen. „Als dit ultimatum wordt gebruikt, zullen er geen ordelijk internationaal rechtsbestel of normale internationale betrek kingen meer zijn", aldus Vorster. De federale regering van Nige ria is bereid vóór 1 mei onvoor waardelijke vredesbesprekingen te beginnen met Biafra, zo heeft Okoi Arikpo, gevolmachtigde van de Nigeriaanse regering voor buitenlandse zaken, donderdag in Londen meegedeeld. Arikpo heeft in Londen be sprekingen gevoerd met premier Wilson van Engeland. Maandag heeft kolonel Ojoekwoe, de lei der van Biafra, dat zich van de rest van Nigeria heeft afgeschei den, laten weten dat er in Afri ka. zo mogelijk op ministerieel niveau, vredesbesprekingen met de federale regering van Nigeria moeten beginnen met als eerste agen^rpunt een onmiddellijk staken van het vuren. was van een acute nood op korte termijn, die snel ingrijpen nood zakelijk maakte. Hij voegde hier aan toe, dat de afgelopen jaren ook tientallen miljoenen guldens in het noorden zijn „gepompt", en dat daar een groot aantal objecten in uitvoering is genomen. Hij ging niet in op de opmerking van een van de vragenstellers, dat het noorden weliswaar „deksels blij is met de Eemshaven, maar dat daar van nog maar één paal in de grond staat, die er bovendien door stu denten is ingeslagen"... Wel zei hij, dat hii grote verwachtingen heeft van dit projekt. Volgens de heer Roolvink moet de bevordering van de werkge legenheid misschien nog „verfijn der" dan tot nu toe worden gericht op gebieden, waar de werkloosheid onaanvaardbaar hoog is. Over de omvang van de te nemen maatre gelen valt dan te praten, maar, zo zei hij, de oplossing zal op langere termijn toch moeten worden ge zocht in het creëren van vervan gende werkgelegenheid en niet in de aanvullende werken. Een van de Groningse N.C.A.B.- leden had er bezwaar tegen, dat bepaalde aanvullende werken (wa- terbeheersingswerken van het wa terschap Westerwolde) vrijwel uit sluitend machinaal worden uitge voerd en dat men er zelfs oo zon dag aan werkt, zodat het wei lijkt of alles „morgen al klaar moet ziin". Volgens hem zijn er veel werkloze Groningers die graag zin volle handarbeid zouden verrich ten. De minister beloofde, dat hii een onderzoek zal instellen naar de zondagsarbeid op aanvullende werken:- „Men zal mij daarvoor wel heel gerechtvaardigde motie ven moeten voorleggen". Ten aan zien van de handarbeider verklaar de hij, dat men ook in dit opzicht de klok niet terug mag zetten, dat er een redelijke verhouding moet zijn tussen handenarbeid en machi nale arbeid en dat ook bii de aan vullende werken op de kosten moet worden gelet. De machines zoveel mogelijk op zij zetten is niet de oplossing, zo zei hij. 0LGA In het plaatsje Caborca, in de Mexicaanse staat Sonora, is giste ren een Amerikaan gearresteerd, die lijkt op de vermoedelijke moordenaar van ds. Martin Lu ther King. De man ontkent hard nekkig iets met de moord te ma ken te hebben. Volgens het paspoort, dat de gearresteerde bij zich had, heet hij Daniël David Kennedy. Hij is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de Amerikaanse politie een onderzoek instelt. De Amerikaan zou uit Arizona te voet naar Mexico gereisd zijn. Hij was in het bezit van een bijl en een mes. Hij overschreed de AmerikaansMexicaanse grens bij Nogales op 7 april, drie dagen na de moord op ds King. Geld had hij niet bij zich en hij wekte arg waan bij een hotelhouder omdat hij met Baltimore telefoneerde en om toezending van geld ver zocht. De gearresteerde Amerikaan zegt te voet gereisd te zijn om te kunnen jagen, een geliefkoosd tijdverdijf van hem. Daarom had hij ook een bijl en een mes bij zich gehad. Inmiddels onderzoekt de Ame rikaanse recherche aanwijzingen en inlichtingen van personen, die azen op de beloning van 100.000 dollar voor het opsporen van de dader. Aanvankelijk meende de Ame rikaanse recherche, dat de moord door 1 man werd gepleegd. Het zou een zekere James Earl Ray, een ontsnapte uit een gevange- De auto van president Houari Boumedienne van Algerië is don derdagmiddag hij het regerings gebouw in Algiers met een mi trailleur beschoten, zo meldt het Algerijnse persbureau A.P.S. De president kreeg alleen wat schrammen aan het gezicht door glasscherven. Zijn chauffeur werd licht gewond. President Boumedienne had een vergadering van het kabinet bijgewoond. Van betrouwbare zijde is latei- meegedeeld dat twee mannen, die vermoedelijk bij de aanslag wa ren betrokken, ter plaatse dooi de lijfwacht van Boumedienne zijn doodgeschoten. nis in Missouri, zijn, die zich ook Eric Stravo Galt noemde. Daarna gaven Amerikaanse autoriteiten toe, dat er ook een samenzwering geweest zou kunnen zijn om ds King te vermoorden. De broer van Ray werd als waarschijnlijke handlanger genoemd. Maar sedert een week wordt er niet meer over hem gesproken. Volgens de laatste berichten zou de activiteit van de Ameri kaanse recherche op New Orleans geconcentreerd zijn, waar een rijke industrieel uit Louisiana de leider en financier van de samen zwering zou zijn. Er zijn- ook geruchten, dat de moordenaar van ds King door zijn opdrachtgevers is geliquideerd, die de Amerikaanse recherche bovendien in de waan zouden willen brengen, dat de man, die zij zoekt, het land verlaten heeft. Later is gemeld, dat de Mexi caanse politie inmiddels Daniël David Kennedy, die zij voor Ja mes Earl Ray had aangezien, heeft vrijgelaten. Bij èen ontploffing in het hoofdpostkantoor van Ulm in Beieren zijn donderdagochtend twee doden en vijf gewonden gevallen. Men vermoedt dat het een gasontploffing was. De regering heeft bij de tweede kamer een wetsontwern ingediend, hetwelk beoogt het minimumloon per 1 juli a.s. vast te stellen op 135 per week. Dit wettelijk minimumloon zal gelden voor alle werknemers tus sen 26 en 65 jaar en zal elk jaar eveneens per 1 juli worden aange past. Voorts is in het wetsontwerp opgenomen een regeling van de vakantiebijslag. Het niveau is ge steld op 6 (maximaal 842,40). Het ontwerp sluit de toekenning van een hogere bijslag niet uit. Het ontbreekt de regering aan financiële middelen om tot ver dere ontplooiing te komen van ons radio- en t.v.-bestel. In ver band daarmee zullen geen zend machtigingen worden verleend voor regionale of lokale uitzen dingen en wordt er ook geen uit breiding overwogen van zendtijd voor de reeds bestaande omroe pen. Met instemming zullen de t.v.- kijkers kennis nemen van het be sluit, dat voorlopig niet zal wor den overgegaan tot verhoging van he luister- en kijkgeld tot een bedrag van 75. Deze ver hoging was reeds geruime tijd geleden aangekondigd om de steeds stijgende kosten van de omroeporganisaties te dekken. In de Tweede Kamer waren hier tegen ernstige beswaren inge bracht. Men was o.a. van mening dat meer geld kan worden geput uit de radio- en t.v.-reklame. Het Londense blad Evening Standard schrijft, dat blijkens een opiniepeiling slechts 28 pet van de Britse kiezers thans op de labour- partij zou stemmen, tegen 48,7 pet bij de algemene verkiezingen van 1966. De „tories" (conserva tieven) zouden daarentegen 56 pet van de stemmen krijgen (tegen 41,4 pet in 1966). Wanneer er thans in Engeland verkiezingen zouden worden gehouden, zouden de liberalen ook winst boeken ten koste van labour. Zij zouden van 8,6 pet op 11 pet komen. Deze conservatieve „aardver schuiving" zou een meerderheid in het lagerhuis van 200 5 250 zetels opleveren. Het zetelaantal van labour daarentegen zou, bij ver- De leider van het „Apollo"-pro- gramma, generaal Samuel Phil lips, heeft woensdagavond op een persconferentie meegedeeld, dat de volgende proef met een „Saturnus-5"-raket zal bestaan uit een ruimtevaart van enkele dagen, waaraan drie ruimtevaar ders zullen deelnemen. Dat zullen waarschijnlijk zijn James McDivitt, David Scott en Russell Schweckart. Deze ruim tevaart in een baan om de aarde speelt zich af „aan het eind van dit jaar". De moeilijkheden die zich bij de onbemande Apollo- WASHINGTONNASA heeft 3 astronauten benoemd tot eerste bemanning voor de tweede be mande Apollo-ruimtevlucht. Het zijn v.l.n.r.: David R, Scott, James A. McDivitt en Russell Schweic- kart. vlucht op 4 april hebben voorge daan door het slecht funktioneren van de tweede en derde trap van de „Saturnus-5", waren te wijten aan technische fouten die de ko mende maanden tijdens proeven op de grond zullen worden ver beterd. VOOR EIND 19897 Waarschijnlijk zullen de ruim tevaarders Walter Sehirra, Wal ter Cunningham en Don Eisele enige weken vóór de proef met de superraket enige dagen rond de aarde gaan cirkelen in een ruimtevaartuig dat door een „Sa- turnus-LB" wordt gelanceerd. Deze raket is vijf keer minder sterk dan de „Saturnus-5". Phil lips meent dat de V. S. nog een goede kans maken als eerste een ruimtevaarder op de maan te brengen vóór het einde van 1969. Na de vlucht van de ploeg- McDivitt zullen elke 2Va maand ruimtevluchten rond de aarde volgen, zei Phillips. kiezingen op dit ogenblik, slinken van 350 tot 100. Volgens de opiniepeiling is slechts 14 pet van de Britten te vreden over de huidige situatie in Engeland en 81 pet ontevreden. Als hoofdoorzaak van deze „om mekeer" wordt de soberheidspoli- tiek van de Britse labourregering genoemd, die een aanzienlijke stij ging van de kosten van levenson derhoud in Engeland tot gevolg had. WASHINGTON: Z. K. H,. prins Bernhard in gesprek met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, tij dens het bezoek dat de prins aan de hoofdstad van de V. S. brengt. De Japanse politie heeft twee. medeplichtigen, een Mexicaan en een Nederlander, aangehouden van de Belgische Maria Joanna Verharen, die maandag in Tokio is gearresteerd. Zij was in het bezit van gesmokkelde goudsta ven ter waarde van 150.000 gul den. De naam van de Nederlan der wordt opgegeven als Jacob C., die zich hoogleraar noemde. Van bevoegde zijde in Amman is vernomen dat Israëlische pa rachutisten dinsdag een kamp van de Franse maatschappij „Viasphalte" in Zuid-Jordanië op 30 km ten noorden van Akaba hebben overvallen. „Viasphalte" gaat een weg aanleggen tussen het gebied ten zuiden van de Dode Zee en de haven van Akaba. Om acht uur 's morgens ver schenen er vier Israëlische heli kopters met parachutisten boven het kamp. Er waren verschei dene Israëlische straaljagers in de lucht om de actie van de wentelwieken te dekken. Uit een van de helikopters werd gescho ten op een auto, waarin em ployes zaten van de maatschap pij. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. De overige inzittenden sprongen uit de wa gen en wisten een, goed heen komen te vinden. Uit een van de gelande heli kopters kwamen ca. 20 Israëli sche militairen, die met de wa pens in de hand het kampper soneel bij eendreven. Zij poogden van de Jordaanse arbeiders te weten te komen waar de Ara bische commando's zich in dit gebied bevinden. Een tweede groep Israëlische soldaten om singelde de zes Franse inge nieurs die geologisch onderzoek verrichten in verband met de aanleg van de weg en dreigde hen neer te schieten bü de min ste beweging. Daarop werd een van de Jordaniërs meegenomen naar een helikopter die opsteeg. Iets warmer Donderdag stond het weer in ons land onder invloed van een hogedrukgebied boven zuidoost- Engeland. Na het optrekken van de mist, die vooral in de kuststre ken plaatselijk dicht was, liepen bij vrij zonnig weer de tempera turen op tot 14 a 18 graden. In het zuidoosten van het land was tijdelijk sluier bewolking aanwe zig, die veroorzaakt werd door 'n storing bij de Alpen. Deze storing veroorzaakte in oost-Frankrijk en zuid-Duitsland plaatselijk langdurige regen, waarbij het niet warmer werd dan 9 graden. Vandaag zal onder invloed van het hogedrukgebied, dat van En geland langzaam naar het noord oosten trekt het weer opnieuw droog en vrij zonnig zijn, met in het zuidoosten tijdelijk wolken velden. Bij een zwakke tot matige oostelijke wind zullen de mid- dagtemperaturen iets hogere waarden bereiken dan donder dag. De Israëliërs in de helikopter probeerden weer te weten te komen waar de Arabische com mando's zich bevonden. Zij dreigden de Jordaniër overboord te zullen gooien, als hjj dit niet vertelde. Na een vlucht van een half uur keerde de wentelwiek terug. De Israëlische parachutisten hadden het kamp, dat ruim 35 km ver in Jordanië ligt, ruim een uur bezet gehouden. Zij trok ken zich terug met medeneming van alle papieren van de arbei ders en werkdocumenten, aldus het bericht uit Amman. Volgens officiële Chinese radio» uitzendingen zijn in de provincie» Kwantoeng en Hoenan in zuid- en midden-China de tegenstander» van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng nog actief. Ook zouden zij moei» lijkheden veroorzaken ln Binnen» Mongolië. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer, maar in het zuidoosten van het land meer bewolking. VRIJDAG 26 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.10 1.33 1.46 2.0S 2.20 2.43 2.19 2.42 ZATERDAG 27 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.40 2.03 2.16 2.39 2.50 3.13 2.49 3.12 ZON MAAN op onder op onder Apr, 26 5.20 19.56 4.56 18.57 27 5.18 19.58 5.07 20.10 28 5.16 20.00 5.20 21.24 29 5.14 20.02 5.36 22.38 30 5.12 20.03 5.59 23.48

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1