Engels parlement nam wet aan tegen rassendiscriminatie HAVENARBEIDERS CONTRA LABOOR-REGERING Bevrijdingsdag blijft op 5 mei Regering bindt de strijd aan tegen „zwarte" arbeid in de bouwnijverheid Oe Thant: „Nog deze week besprekingen tussen Ver. Staten en Noord-Vietnam" HET WEER DONDERDAG 25 APRIL 1968 24e Jaargang No. 5187 Nog een lange weg Conservatieven tegen Racistisch" Weer overval op geldtransport in Londen Nieuwe staking Ongeveer 2000 ton appelen uit de markt genomen Roofoverval in Den Haag Hoogwater Uitgesloten Thant stelt Warschau of Parijs voor Spionagevliesftulg neergeschoten Zon- en Maanstanden Weerbericht Egypte blijft gekant tegen besprekingen met Israël Extra- veerdiensten over Noordzee in zomermaanden Jong intellect in Amerika bS abonnement: TERNEUZEt Dieeeteur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. Tonder hoofdelijke stemming Is het Britse lagerhuis dinsdagavond akkoord gegaan met het regerings voorstel, de wet tegen de rassen discriminatie te verbeteren door deze uit te bannen op het gebied van werkgelegenheid, huisvesting, onderwijs en financiële zaken als verzekering en kredietverlening. Volgens het wetsvoorstel zal ras sendiscriminatie geen misdrijf zijn, maar degenen die menen het slachtoffer van een dergelijke dis criminatie te zijn, krijgen het recht bij speciale rechtbanken schade vergoeding te vragen, die dan zal moeten worden betaald door hen, die aan de discriminatie schuldig worden bevonden. De conservatieve oppositie had laten weten, dat zij het wetsvoor stel als onpraktisch van de hand wees, hoewel zij elke rassendis criminatie afkeurt. Tijdens de zes uur durende behandeling werd een conservatieve motie, waarin het wetsontwerp niet uitvoerbaar werd genoemd, met 313 tegen 209 stem men verworpen. Daarbij onthielden 15 conservatieven, onder wie het lid van het schaduwkabinet. Ed ward Boyle, zich van stemming uit protest tegen de partijlijn. Van de 12 liberalen steunden de elf aan wezigen de regering. Het wetsont werp moet nog een lange parle mentaire weg afleggen, voordat het kracht van wet krijgt. De minister van binnenlandse zaken, James Callaghan, bezwoer de conservatieven, het principe van het wetsontwerp niet af te wijzen. Hij stelde voor, een com missie van alle partijen te vormen, die de praktische toepassing zal bestuderen om eventuele verbete ringen voor te stellen. De conser vatieve sprekers Quitin Hogg en Reginald Maudling zeiden dat hun fractie tegen het wetsontwerp was, omdat het meer schade zou ver oorzaken dan dat het de samen leving tussen de rassen zou bevor deren. Zij willen een beter ont werp. Tijdens de behandeling hadden verscheidene duizenden havenar- Zes bandieten hebben woens dag in Londen een gepantserde geldtransportauto overvallen en beroofd van 370.000 gulden kon- tant geld. De mannen, gewapend met machinepistolen, dwongen de bestuurder van de geldauto te stoppen en bedreigden hem en de bewakers met hun vuurwa pens. De auto waarmee zij zich uit de voeten maakten, is later in een ander deel van de stad teruggevonden. beiders het werk neergelegd om naar het parlementsgebouw te gaan, waar zij tegen het wetsont werp en voor Enoch Powell de monstreerden. Powell was door de leider van de conservatieve partij, Edward Heath, uit zijn schaduw kabinet ontslagen na zijn gerucht makende rede. Heath vond de toon van die rede, waarin Powell beper king van de immigratie uit de ge- menebestlanden eiste, te „racis tisch". Een leider der havenarbei ders, Harry Pearlman, verzekerde journalisten: „Wij zijn niet rascis- tisch, wij zijn echte Britten die bezorgd zijn over onze werkgele genheid". Ook in andere delen van het land werden sympathiebetogin gen voor Powell gehouden. Verscheidene imigrantenorgani- saties beraden zich over het stand punt dat zij tegenover de huidige „rascistische golf" moeten inne men. De leiding van de Blitse vak bondsorganisatie T.U.C. zal nagaan hoe de uitwerking van de wet zal zijn op de betrekkingen tussen bianke en gekleurde werknemers. De duizenden Londense haven arbeiders, die dinsdag het werk hadden neergelegd, hebben het werk woensdagmorgen niet hervat. Hun voorbeeld werd bovendien gevolgd door ongeveer zeshonderd vleesdragers op de Londense vlees markt in Smithfield, de grootste van het land. LONDENHet Britse lagerhuis heeft dinsdagavond zonder hoof delijke stemming de wet tegen de rassendiscriminatie aangenomen. Tijdens de behandeling van dit wetsontwerp werd er voor het parlementsgebouw een demon stratie gehouden waarin o.a. spandoeken werden meegevoerd met de tekst Houdt Engeland blank". De spanningen In de conserva tieve partij kwamen gisteren op nieuw tot uiting, toen een promi nente vertegenwoordiger van de rechtervleugel, sir Gerald Nabar- ro, de uitstoting uit het schaduw kabinet eiste van sir Edward Boy- Ie, een van de links-georiënteerde conservatieve lagerhuisleden, die geweigerd hebben met de partij mee te stemmen over het wetsont werp. De regering is niet bereid de viering van de bevrijding van 5 naar 6 mei te verschuiven om per sonen, die om godsdienstige rede nen bevrijdingsdag niet op een zondag kunnen vieren, in staat te stellen dit jaar mee te werken aan de viering van de bevrijding. Dit heeft de premier, P. J. S. de Jong, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het twee de kamerlid ir. C. N. van Dis (s.g.p.), die om deze verschuiving had verzocht. De regering blijft bij haar be sluit, dat is genomen in overeen stemming met de wensen der ver zetsorganisaties, de herdenkingen steeds te laten doorgaan op 4 en 5 mei, „ongeacht op welke dagen deze data vallen". Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland heeft gedurende de appelcrisis die gisteren precies drie weken oud was reeds 1900 tot 2.000 ton appelen uit de markt ge nomen'; Een wbordvoerder van het centraal bureau deelde dit gistermiddag desgevraagd mee. In een urinoir aan het Vail- lantplein in Den Haag heeft de politie woensdagochtend om zes uur een 43-jarige man aangetrof fen, die letterlijk baadde in zijn bloed. De man, die hevig kreun de, moet daar een paar uur heb ben gelegen. De politie acht een roofover val niet uitgesloten. Zeker is dat de man niet is beschoten of met een bijl bewerkt. Hoe hij de ern stige verwondingen opliep, is nog niet bekend. De man was in ver band met zijn toestand niet in staat vragen te beantwoorden. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Het urinoir zat onder het bloed. De gemeentereiniging kreeg op dracht dit te verwijderen. Toen het slachtoffer na een tip van buurtbewoner werd gevonden, lag de inhoud van zijn zakken op de grond verspreid. Mede namens de ministers van sociale zaken en van volkshuis vesting heeft de staatssecretaris van economische zaken, drs. L. I. M. van Son, zich in een brief ge richt tot de colleges van gedepu teerde staten. Hij vestigt de aan dacht van deze colleges op de problematiek van de zwarte ar beid in de bouwnijverheid en vraagt hun medewerking bij de bestrijding daarvan. In zijn brief wijst de staatsse cretaris erop dat de laatste tijd door de organisaties van werk gevers in de bouwnijverheid en aanverwante branches in ver sterkte mate de aandacht van de overheid wordt gevraagd voor het in omvang toegenomen ver schijnsel van de zwarte arbeid. De relatief sterke werkloosheid onder de bouwvakarbeiders wordt hierdoor ten dele veroor zaakt. Hij stelt voorts dat in over leg met het georganiseerde be drijfsleven door zijn departement en de andere betrokken minis teries wordt nagegaan op welke wijze bijv. door verscherping van de controle op de naleving van relevante wetten de zwar te arbeid zoveel mogelijk kan worden beteugeld. GEMEENTEN INGESCHAKELD In het algemeen zou dit euvel in sterke mate worden beperkt, indien werkzaamheden van bouwkundige aard, onderhoud aan gebouwen enz. tot stand zou den komen door werknemers in DEN HAAG: Foto van de premier van Thailand, veldmaarschalk Thanom, die over enkele dagen met gijn echtgenote een bezoek aan cms land zal brengen. dienst van ondernemingen, die legaal zijn gevestigd volgens het vestigingsbesluit bouwnijver- heidsbedrijven 1958. De staatssecretaris geeft te kennen dat hij 't daarom op prijs zal stellen, indien de colleges be reid zouden zijn de medewerking van de gemeentebesturen in te roepen om de legale bedrijfsuit oefening in de bouwsektor te be vorderen. Dit zou in de eerste plaats kunnen geschieden dooi de gemeenten te verzoeken bij het verlenen van opdrachten aan het bedrijfsleven zich ervan te overtuigen, dat de betreffende onderneming aan de eis van het hiervoor genoemd vestigingsbe sluit voldoet. Daarnaast zouden de gemeenten kunnen bevorderen dat ook particulieren, aan wie een bouwvergunning wordt af gegeven, eenzelfde gedragslijn volgen. DONDERDAG 25 APRIL De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft tijdens een tussenlanding in Parijs verklaard, dat de voorbereidende vredesbe sprekingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam nog deze week in Parijs zouden beginnen, zo meldt het in Parijs verschijnende Engelstalige dagblad de „Interna tional Herald Tribune". Volgens het blad had een lid van de Noordvietnamese missie in Parijs dinsdag een gelijkluidende verklaring afgelegd en daaraan toegevoegd, dat de voorbereidende besprekingen mogelijk vrijdag zou den beginnen. Bij zijn aankomst in Parijs uit Teheran, waar hij een internatio nale conferentie over de mensen rechten had geopend, had Thant tegenover verslaggevers verklaard; „Ik wil niet vooruitlopen op de zaken, maar ik heb hoop dat voor bereidende besprekingen zeer bin nenkort, misschien zelfs nog deze week, zullen beginnen." Bij zijn vertrek naar New York later op de dag zei de secretaris generaal: Ik hoop dat beide par tijen deze week in contact met elkaar treden. In Amerikaanse regeringskrin gen is inmiddels ontkend dat be richten over een begin van voorbe reidende besprekingen in Parijs of Wenen op feiten berusten. Dezelf de zegslieden achten het uitgeslo ten, dat de voorbereidende bespre kingen binnen twee tot drie dagen zouden kunnen beginnen. Aan verdere voorspellingen wil de men zich in regeringskringen wagen, al werd erop gewezen als Washington en Hanoi het eenmaal eens ziin geworden over de onderhandelingsplaats, de be sprekingen zeer snel op gang zul len komen. Waarnemers in Washington ge> loven dat de Amerikaanse regering wel voelt voor Parijs als onderhan- delfngsplaats. Secretaris-generaal Oe Thant heeft in een verklaring voor de pers officieel Warschau of Parijs voorgesteld als geschikte plaatsen voor voorbereidende onderhande lingen tussen Washington en Ha noi. Hij deed een beroep op'beide landen, snel op dit punt tot over eenstemming te komen opdat de onderhandelingen zouden kunnen beginnen. Oe Thant zei verder, dat de ver hevigde Amerikaanse bombarde menten boven de zeventiende breedtegraad en de omvang van de operaties in Zuid-Vietnam schade lijk zijn voor een gunstige sfeer voor de onderhandelingen. Hij drong er bij „de rechtstreeks bij de oorlog betrokken partijen" op aan, te streven naar h»t scheppen van een dergelijke sfeer. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft woensdag ge zegd, dat een nieuwe boodschap van de Amerikaanse regering met betrekking tot de keuze van een plaats van samenkomst voor de voorbereidende besprekingen kort geleden naar de Noordvietnamese regering is gezonden. De bood schap was verzonden na het jong ste oficiële Amerikaanse voorstel van 18 april waarin 15 mogelijke plaatsen van samenkomst waren opgesomd. De Amerikaanse woordvoerder, Robert McCloskey, zei nog dat hij geen melding kon maken van vor deringen aangaande een akkoord over de plaats van samenkomst. De jongste Amerikaanse com municatie met Noord-Vietnam over de plaats voor onderhande lingen was „in de loop van de laatste dagen" tot stand gekomen en wel na 18 april. McCloskey herinnerde er aan dat Vientiane tot dusver „de voor naamste plaats van communicatie" tussen de Ver. Staten en Hanoi, die beide een ambassade in de Lao- tiaanse hoofdstad hebben, is ge weest. McCloskey weigerde een recht streeks antwoord te geven op de vraag, of een dan wel verscheidene nieuwe plaatsen door de Ver. Sta ten zijn voorgesteld en of de Ame rikaanse regering bezwaren heeft tegen Parijs als plaats voor de voorbereidende besprekingen. Het Noordvietnamese persbureau meldt dat woensdag een Ameri kaans onbemand „spionagevlieg- tuig" boven Hanoi is neergehaald. Bovendien hadden Noordvietna mese kustbatterijen maandag twee Amerikaanse torpedobootjagers getroffen, die de wateren van de provincie Kwang Binh, de zuide lijkste provincie van Noord-Viet nam, waren binnengedrongen. Bei de schepen vatten vlam en brand den hevig, aldus het Noordvietna mese persbureau. v.m. n.m. Breskens 0.38 1.01 Terneuzen 1.14 1.37 Hansweert 1.53 2.16 Walsoorden 1.57 2.20 VRIJDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.10 1.33 Terneuzen 1.46 2.09 Hansweert 2.20 2.43 Walsoorden 2.19 2.42 ZON MAAN op onder op onder Apr. 25 5.22 19.55 4.47 17.45 26 5.20 19.56 4.56 18.57 27 5.18 19.58 5.07 20.10 28 5.16 20.00 5.20 21.24 29 5.14 20.02 5.36 22.38 30 5.12 20.03 5.39 23.48 ZONNIGE PERIODEN Woensdag veroorzaakte een hogedrukgebied boven West- Frankrijk zonnige perioden, waarbij de temperaturen tot 13 a 17 graden opliepen. Koude lucht in de hogere niveaus veroorzaak te echter in de middag enkele verspreid voorkomende buien. Te Schiphol werd zelfs een onweers bui waargenomen, waarbij in kor te tijd 16 mm neerslag viel. Vandaag zal de onstabiliteit ge ringer zijn, zodat op de meeste plaatsen droog weer wordt ver wacht. Het hogedrukgebied bo ven West-Frankrijk breidt zich langzaam naar het noorden en noordoosten uit, en veroorzaakt flinke zonnige perioden. Bij een zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen, zullen de mid- dagtemperaturen dezelfde waar den bereiken als gisteren of iets hogere. medegedeeld door het K- N. M. L, geldig tot hedenavond. Opklaringen Op de meeste plaatsén droog weer met flinke zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde middagtemperaturen als woens dag of iets hogere. Egypte zou gekant blijven tegen elke vorm van directe of indirecte onderhandelingen met Israël, maar zou zich er niet tegen verzetten, als Jordanië in de verenigde naties indirect overleg met Israël begint. Dit is woensdag in Jeruzalem ver nomen, nadat minister van buiten landse zaken Abba Eban een on derhoud had met de V.N.-vertegen- woordiger Gunnar Jarring. Israël blijft echter op het stand punt staan dat slechts directe on derhandelingen met de Arabische landen, al dan niet onder leiding van Jarring, de vrede in het mid den-oosten kunnen verzekeren. De N.V. Noordzee-veerdiensten (North Sea Ferries) zal in de maanden juli en augustus, behal ve de gebruikelijke diensten op Werkdagen, ook op zondagen een afvaart in beide richtingen bie den. De rederij heeft hiertoe be sloten, gezien het goede resul taat dat vorig jaar met deze rege ling is geboekt. De Noordzee- veerdiensten onderhouden een dagelijkse dienst tussen Rotter dam/Europoort en Huil. De universiteit van Michigan krijgt met ingang van september de jongste lerares van de V. S. in haar korps, n.l. de 15-jarige Edith Stern. Edith leerde lezen toen zij twee jaar was, kon op 4-jarige leeftijd al goed schaken en be ëindigde haar middelbare oplei ding toen zij 12 jaar was. Op 13- jarige leeftijd werd zij tot de universiteit van Florida toegela ten, waar zij haar kandidaats wis kunde behaalde. Aan de univer siteit van Michigan zal zij les geven in algebra, terwijl zij zich voorbereidt op het behalen van het diploma voor buitengewoon hoogleraar in de wiskunde. Aan dezelfde universiteit studeert het 14-jarige „wonderkind" Michael Grost met hetzelfde doel

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1