Ook Engeland zit met het rassenprobleem Floris wil je een stuk kaas* uit het vuistje MAATREGELEN NODIG TEGEN „LANGE HETE ZOMERS" V.N.-commando waarschuwt Noord-Korea DE GRENSMOEILMKHEDEN ROND HET BEROEPSGOEDERENVERVOER Stroppen voor tal van bedrijfstakken EINDE VAN DE ENGELSE ZONDAGSRDST? Sportbonden steunen wetsvoorstel Gemeenteraad van Terneuzen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 24 april 1968 Precies als in de U.S.A. Oproer in Tsjechische gevangenis Direct een oplossing zoeken Overal stagnatie Ontwrichting binnenlandse markt Groente en fruit RIL», Voor 36.000 aan elektrische apparaten ontvreemd Libanees schip op Atlantische Oceaan verlaten ZUID-AFRIKA VRIJWEL ZEKER NIET NAAR MEXICO Hongerstaking in Duitse kolonie in Chili CANADESE PREMIER SCHRIJFT VERKIEZINGEN UIT BUS MET KINDEREN VERONGELUKT Verolme heeft nog 2000 man nodig Aanslag op krantenauto van donderdag 28 maart 1968 De rassenkwestie is bezig de Engelse politiek evenzeer te ver giftigen als met de Amerikaanse het geval is. Een van de belang rijkste conservatieven. Enoch Po well, heeft zaterdag In Birming ham een tanklading olie op het vuur gegooid met een rede waarin hij voor Groot-Brittannië een soort burgeroorlog voorziet, wanneer niet op drastische wijze een eind wordt gemaakt aan de Immigratie en resoluut wordt begonnen om alle geïmmlgreerden ertoe te be wegen hun koffers weer te pak ken. Hij haalde enige voorbeelden aan van ervaringen die kiezers in zijn district hadden opgedaan en maakte er uiteindelijk een speech van, die al bestempeld is als het blanke pendant van Black-Power- redenaars als Stokeley Carmichael. De eerste reactie is geweest dat Edward Heath, de leider van de conservatieve oppositie in het lagerhuis, Powell uit het schaduw kabinet heeft gestoten, de groep parlementariërs op de eerste rij die een soort reserve-regering vor men voor het geval de oppositie de meerderheid zou krijgen. Wat niet wegneemt dat dit gezelschap tevoren al had besloten tegen de wet op de betrekkingen tussen de rassen te stemmen die deze week in debat komt. De verontwaardiging over de rede van Powell was terecht. Hij legde het er wel heel dik op. Het was het soort rede dat er alleen maar toe kan bijdragen dat de door hem voorspelde halve bur geroorlog met de Thames rood van het bloed er inderdaad komt. Maar aan de andere kant is het probleem waarop Powell doelt, zeker niet onbetekenend. De situatie is zo, dat vooral uit de Westindische gebieden van het Britse gemenebest en uit India en Pakistan, alsmede de laatste tijd ook de Indiërs uit Kenya, een stroom van kleurlingen naar Enge land komt, die daar moeilijk aan werk kan komen en vanzelfspre kend terechtkomt in armoedige „getto's" die in veel opzichten ge lijken op die van de negers in de Ver. Staten. Er zijn al een paar gelegenheden Noord-Korea moet de terug houdendheid waarvan het com mando van de V. N. in Zuid-Ko- rea heeft blijk gegeven tegenover de Noordkoreaanse provocaties langs de grens, niet voor zwakte aanzien. Deze waarschuwing heeft de Amerikaanse afgevaar digde schout-bij-nacht John. V. Smith dinsdag uitgesproken tij dens een bijeenkomst van de ge mengde wapenstilstandscommis sie, die hij in de bestandsplaats Panmoendjom had bijeengeroe pen om te protesteren tegen Noordkoreaanse aanvallen op personeel van het V.N.-comman do eerder deze maand. Smith zei dat de V. N.-troepen door de agressie uit het noorden zich niet zouden laten verleiden tot tegenakties. „Onze terughou dendheid moet echter niet wor den aangezien voor zwakte", al dus Smith. De Noordkoreaanse afgevaar digde in de commissie, Tsjoeng Koek Pak, zei dat de Ver. Staten proberen een nieuwe oorlog in Korea uit te lokken en Noord- Korea van grensincidenten be schuldigen om hun eigen oorlogs voorbereidingen te camoufleren. In de gevangenis van Mini- chovice bij Hradec Kralove in Tsjecho-Slowakije zijn maandag gevangenen in opstand gekomen. Zij wierpen matrassen en meu bilair op de binnenplaats en sta ken er de brand in. Een deel van de gevangenis is afgebrand, maar geen van de 900 gestraften is er in geslaagd te ontkomen. Dins dagochtend was de rust her steld. Politieke gevangenen zaten er niet in die gevangenis, zo meldt radio-Praag. geweest Notting Hill bijvoor beeld waar oproeren ontstonden die weinig verschilden van die der Amerikaanse „lange hete zomers". Wat de labour-regering met haar wetgeving voor ogen staat, is de belemmeringen weg te nemen die er bestaan bij het integreren van de immigranten met de Britse bevolking. Dat is geen onredelijk standpunt. Een massa ellende wordt teweeggebracht doordat de immigrantenfamilies worden ge dwongen tot een arm gettoleven met te veel mensen in te weinig ruimte. En aan werk worden ze niet geholpen. De vraag is maar dat is iets anders dan wat Powell verkondig de hoe men voorkomt dat de toestand in Engeland dezelfde kant opgaat als in de Ver. Staten. Powell's argumenten die slechts de betrekkingen kunnen verslech teren, helpen Amerikaanse toe standen in het leven te roepen. Nu is het zo dat met wetten wel iets te doen is, maar dat men daarmee niet bereikt dat de gees telijke instelling, zowel van de Britse bevolking als van de ge kleurde emigranten verandert. Die mentaliteit, dat ervaart men in de Ver. Staten, zit te diep dan dat die met een paar wetten kan wor den gewijzigd. De Britten hebben het voordeel dat ze aan die mentaliteitsverande ring kunnen beginnen voordat de omvang van het probleem dat on mogelijk maakt. Het zou al heel gek moeten lopen, als de gekleurde bevolking van Groot-Brittannië deze eeuw nog dicht bij de tien procent komt. Labour heeft gelijk dat het pro beert de puzzel op te lossen, nu die nog te overzien blijkt. Want nog een paar acties als die van Powell en Engeland kan zeker zijn van Amerikaanse „lange hete zo mers" op korte termijn De moeilijkheden als gevolg van de controle op de naleving van de op 1 april j.l. in werking geitreden Nederlands-Duitse con tingenteringsregeling voor het goederenvervoer langs de weg beginnen zich af te tekenen. Bij de beroepsgoederenver- voerorganisaties komen de eer ste reacties binnen en daaruit blijkt, dat niet alleen het weg vervoer de nadelen ondervindt van de vermindering van het aantal vergunningen van 4600 tot 1950, maar ook andere be drijfstakken, zoals de groente en fruitteelt, visserij en bouw nijverheid, om er enkele te noe men. Een groot nieuwbouweomplex in Nijmegen kreeg te kampen met een tekort aan dakpannen, omdat de aanvoer door de Nederlandse wegvervoerder uit Duitsland stagneerde. Door het gunstige weer was de bouw snel opgeschoten en zouden de dak pannen zijn gelegd, indien zij voorhanden waren geweest. Niet alleen zijn de huizen nu niet beschermd tegen de regen, maar bovendien komt de bou wer achter op het bouwschema. Ook de Duitse leverancier kreeg met moeilijkheden te kampen, omdat de voorraad niet snel ge noeg van zijn terrein werd weg gehaald. Een Duitse fabrikant van spaanplaten kwam eveneens in moeilijkheden, doordat de aan voer van rondhout uit Nederland stagneerde door de nieuwe con tingenteringsregeling. Bovendien had dit zijn weerslag op de Nederlandse afnemers van spaan platen, die geen aanvoer kregen van in Duitsland bestelde platen. Het fraaie weer van de afge lopen week heeft een grote vraag naar frisdranken tot ge volg gehad. Bij de verpakking, aldus een ander voorbeeld dat de vervoersorganisatie werd voorgelegd, wordt o.m. gebruik gemaakt van een bepaald soort papier met aluminiumfoelie. Een Nederlandse vervoerder, die dit produkt uit Duitsland moest halen, kon aan de opdracht van de verlader in ons land niet vol doen wegens de nieuwe rege ling. Het ging om 60 ton van het materiaal. De Nederlandse overheid laat op het ogenblik aan de grenzen een onderzoek instellen naar het aantal Duitse vrachtwagens, dat zonder vergunning heeft getracht Nederland binnen te komen en werd teruggezonden. Dit getal is evenmin van belang als het aantal Nederlandse vervoerders, dat West-Duitsland niet kon binnenkomen, aldus de wegver voerders. Immers, men wist dat de controle een aanvang zou nemen en velen hebben het er daarom niet op gewaagd om te proberen naar Duitsland te komen. Men was bij voorbaat bang teruggestuurd te worden, zodat men er niet aan begon. Wat de vervoerders wel van be lang noemen, is het grote aan tal vrachtwagens, dat op het ogenblik ongebruikt in ons land staat. Gevreesd wordt, dat tal van wegvervoerders, die tot dus ver emplooi vonden in het ver voer op Duitsland, hun geluk gaan proberen op de binnen landse markt, die, zo zei een vervoerder, toch al ruim vol is met een laag vrachtprijsniveau. Het gevolg zou kunnen zijn, al dus de mening van de vervoers wereld, dat de prijzen op de binnenlandse markt ineenstorten met ontwrichting van deze bin nenlandse markt. Met het groente- en fruitver- voer naar en door Duitsland is het de eerste dag van het ver scherpte toezicht op naleving van het vergunningenstelsel-Leber niet onbevredigend gegaan. Dit vernam het A.N.P. van de alge mene Nederlandse bond van groenten- en fruitexporteurs. Er waren wat kleine moeilijkheden, die echter konden worden opge lost. Omdat de op de veilingen gekochte exportpartijen pas in de avonduren de grens plegen te passeren, moest nog even wor den afgewacht hoe de zaak zich gisteren zou ontwikkelen. Bij de bond bestaat de vrees dat de moeilijkheden erger zul len worden. Uit Duitsland terug kerende wagens zullen dan hun vergunningen moeten overgeven aan wagens die Nederland ver laten. Hebben die terugkerende auto's maar even vertraging, dan ontstaan er voor bederfe lijke produkten als groenten en fruit problemen. De bond vreest voor de komende dagen een cumulatie van factoren, die de zaak moeilijker zal maken en die zou kunnen leiden tot een rampzalige ontwikkeling voor onze groenten en fruit is bij mi nister Lardinois op audiëntie ge weest om over deze aangelegen heid te spreken. "3 k Ir. 7- •f x Vc» i mv>k> y y .V. ;v. '2. v. - ,vj' 0l fA? vv -- Zaterdag is in Den Haag aan gehouden de 34-jarige assistent accountant E. J. T. A. T. uit Hijs- wijk. Hij wordt ervan verdacht een grote hoeveelheid dure elek trische artikelen te hebben om- vreemd uit een pakhuis aan ce Assendelftstraat in Den Haag, toebehorend aan een winkei in elektrische artikelen. In 1966 heeft T. drie maanden gewerkt ten behoeve van dit winkelbedrijf als assistent-ac countant. Bij zijn vertrek heeft hij twee pakhuissleutels achter gehouden. Sindsdien is er voor 36.000 aan wasmachines, band recorders, pick-ups, radio- en t.v.-toestellen weggehaald. In de woning van de verdachte is in middels voor 16.000 aan gesto len goederen teruggevonden. De kelder bleek als complete opslag plaats te zijn ingericht. De reste rende partij is aan vrienden en kennissen verkocht, aan wie T. vertelde dat hij flinke kortingen op de artikelen kon krijgen. Het geld is grotendeels opgemaakt aan de Duitse en Belgische lotto. T. zal vandaag worden voorge leid aan de officier van justitie. Ter zake van heling is nog een 27-jarige vriendin van de ver dachte, mej. J. A. de J., eveneens uit Rijswijk, gearresteerd. voedzaam gemakkelijk lekker Alle 26 opvarenden van het Li banese vrachtschip „Albehli", dat op de Atlantische Oceaan dreig de te zinken, hebben gisteren hun schip verlaten, zo is van de Ame rikaanse kustwacht vernomen. De bemanning is overgenomen door het Britse schip „Megantic" dat in de buurt van de Libanees bleef. Een kustwachtkotter voer naar de plaats van het ongeluk, ongeveer 1500 kilometer ten oos ten van Bermuda, om te zien of de „Albehli" geborgen kon wor den. Weer lijkt het einde nabij van een Britse traditie. Op de sombere Engelse zondagen zal binnenkort de stilte wellicht worden verstoord door het gerinkel van kassa's en het geschuif van duizenden voeten voor de sportstadions. In het En gelse lagerhuis komt vrijdag een wetsontwerp ter tafel, dat het mo gelijk wil maken op zondagen na twee uur entreegeld te heffen. In dien de wet wordt aangenomen, betekent dit ongetwijfeld een schok voor de vele Britten, die ge wend zijn hun zondagmiddagen slapend voor de televisie of soe zend in hun tuin door te brengen. Het wetsvoorstel, dat de naam „Sunday Entertainments Bill" draagt, is ontworpen door William Hamling, een parlementslid van labour. Momenteel mogen in En geland sportorganisaties geen en tree heffen op zondag, zodat de kosten vaak worden gedekt door de verkoop van dure programma's en het vragen van hoge bedragen voor een parkeerplaats. De wet ondervindt in Engeland hevige tegenstand, ondanks het feit dat uit een onderzoek is gebleken, dat sport op zondag zich in een grote belangstelling mag verheugen en de zondagmorgen door de toevoe ging „na twee uur" even rustig blijft als in het verleden. De tegen werking komt vooral van religieu ze groeperingen en mensen die menen, dat de wet alleen is be doeld om een aantal sportmensen veel geld te laten verdienen. Vorige week woensdag schreven twaalf sportbonden een brief aan alle parlementsleden, waarin wordt gevraagd de wet te steunen. Tot de bonden behoren de „British Amateur Athletic Board", de „Bri tish Bozing Board of Control", de „Football Association" en de Foot ball League". Als vrijwel zeker kan worden aangenomen, dat Zuid-Afrika niet zal deelnemen aan de Olympi sche Spelen 1968 in Mexico City. Dinsdagmiddag waren er bij het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne 38 stemmen binnen gekomen, waarvan er 31 tegen de deelneming van Zuid-Afrika en 7 vóór. Het totaal uit te brengen stemmen is 71. BETUWE: Niet alleen de bollen velden tonen hun pracht, ook vele fruitbomen in de Betuwe staan in volle bloei. Hier een rustieke opname langs de Waal dijk. Een zegsman van de Chileense regering heeft dinsdag verklaard, dat deze de hongerstaking door ongeveer honderd leden van een Duitse boerenkolonie in Chili als opruiing en rebellie tegen de wetten van het land beschouwt. Volwassenen In de kolonie die 235 leden telt, zijn zes dagen ge leden deze aktie begonnen, na dat de autoriteiten hun leider, de vroegere Luftwaffe-kolonel Her man Schmidt, hadden gearres teerd in verband met het smok kelen van landbouwgereedschap ter waarde van 240.000 dollar. Hij en zjjn plaatsvervanger zijn vrij gelaten op borgtocht in afwach ting van het proces. Douane-ambtenaren die zater dag naar de kolonie gingen, moesten rich snel uit de voeten maken, toen de leden hen met stokken te lijf gingen en grote honden op hen afstuurden. De kolonie wordt door vele mensen beschouwd als een klei ne buitenlandse staat in Chili. De nederzetting werd gesticht op een stuk grond van 5.000 ha in een vallei vlak bij de Argentijnse grens. De grond is er vruchtbaar en de kolonie kan in haar eigen behoeften voorzien. Er wordt uit sluitend Duits gesproken en de Pièrre Trudeau, de nieuwe Ca nadese eerste-minister, die zater dag j.l. de afgetreden Lester Pearson is opgevolgd, heeft voor 25 juni algemene verkiezingen uitgeschreven. Over het algemeen had men al verwacht dat het kiezerskorps in juni naar de stembus zou worden geroepen, maar enkele ministers zouden liever hebben willen wachten tot de herfst. Dinsdag zijn twee kinderen om het leven gekomen en meer dan 50 gewond toen een bus met schoolkinderen bij Decatur van een dijk reed en in het water te recht kwam. leiding raadt kontakt met de bui tenwereld af. Een commissie van het congres is met een onderzoek over de ko lonie bezig na een beschuldiging, dat de rechten van de mens er worden geschonden. Men be weert dat de kolonie een illegale begraafplaats heeft en een zie kenhuis, waar artsen zonder een Chileense vergunning werken. Er zijn ook beschuldigingen van slavernij, lijfstraffen en homosexualiteit geuit. Verolme heeft op vrij korte ter mijn 2000 werknemers nodig om de bouw van drie tankers van elk 255.000 ton van Esso aan te kun nen. Om deze mensen te werven is hij een nieuwe actie begonnen. Deze week nog zal bij 100.000 Nederlandse gezinnen een brief worden bezorgd, waarin de scheepsbouwer persoonlijk de aandacht vestigt op plaatsings mogelijkheid voor vaklui en ongeschoolden bij zijn concern. Vorig jaar al probeerde Verolme personeel te krijgen via 'n lucht- reclameactie. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling dat de brie ven met een vloot van vliegtui gen verspreid zouden worden, maar de rijksluchtvaartdienst gaf geen toestemming voor een der gelijke operatie. Eind deze week zal op de werf in Rozenburg de kiel worden ge legd voor de eerste van de drie tankers. Op het ogenblik heeft Verolme 5000 werknemers in dienst. Hij denkt op den duur het dubbele aantal nodig te hebben. Drie jongelui hebben in de nacht van dinsdag op woensdag geprobeerd een aanslag te plegen op een krantenauto van „De Te legraaf". Zij deden dat voor het station in Breda. Zij probeerden de auto in brand te steken door middel van een molotov- cock tail. De chauffeur die de kranten aan het uitladen was, bemerkte echter dat er onraad was en wist door vlug handelend optre den met een schuimblusser het vuur te bedwingen. Aanwezig: VoorzitterJ. C. Aschoff. Wethouders M. de Vos, F. M. Berbers en M. Nieuwdorp. Raadsleden: A. J. Verbrugge, A. C. S. van Breda Vriesman, R. Hol, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, W. J. van Driel, M. J. M. van Nispen, mevr. J. M. DoppegieterThiel, H. A. M. A. de Meijer, D. M. Ollebek, D. Moret, F. Dieleman en A. Ramondt. Secretaris: A. J. van Pagee. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open de vergadering en heet allen harte lijk welkom. Een eventuele stemming vangt aan bij no. 6, de heer Brakman. 1. Vaststelling van de notulen van de verga ring van 29 februari 1968. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, de notu len van de vergadering van 29 februari kre- wij 2 dagen geledien in de bus. Ik verzoek U met klem, vooral nu wij een bandrecorder hebben, te bevorderen dat de notulen binnen een redelijke termijn worden opgemaakt en toegezonden zodat deze ook binnen een rede lijke termijn in de plaatselijke pers kunnen worden gepubliceerd. Ik vind het een beetje eigenaardige zaak; vanavond vergaderen wij en misschien dat het publiek wel verwacht dat er over bepaalde zaken zal worden ge sproken en dan komen wellicht morgen de notulen van 29 februari in de krant. Eigenlijk is dat een komische zaak, mijn heer de voorzitter, en ik zou werkelijk met klem willen verzoeken te bevorderen, dat deze notulen eerder, desnoods bij voorrang worden klaar gemaakt. De Voorzitter: Ik zal dit met de gemeente secretaris opnemen, mijnheer Hol. Zonder hoofdelijke stemming wordt con form de notulen besloten. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zee land goedgekeurde raadsbesluit van 25 januari 1968 tot aankoop van de wo ning Oudelandseweg 2; b. idem van 25 januari 1968 tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Kats- polder" aan Mr. T. J. W. Hendrikse, H. J. van Herk en G. W. Naeije; c. idem van 25 januari 1968 tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Sluiskil" aan V. Dal Magro; d. idem van 25 januari 1968 tot verkoop van grond voor de bouw van een win kelcentrum in het exploitatieplan „Zuidpolder" aan de Nederlandse Mid denstands Financierings-Maatschappij voor Bedrijfsobjecten N. V., de N. V. Beehorn en de N. V. P. de Gruijter Zn.; e. idem van 30 november 1967 tot vast stelling van de 20e wijziging van de gemeentebegroting voor 1967; f. het bij Koninklijk Besluit van 26 janu ari 1968 goedgekeurde raadsbesluit van 28 september 1967 tot wijziging van de klasse-indeling voor heffing personele belasting; g. het bij Koninklijk Besluit van 14 fe bruari 1968 goedgekeurde raadsbesluit van 13 december 1967 tot wijziging van de verordening op de heffing van een wegenbelasting; h. rapporten van het Centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, inzake controle van kas en boeken van de Woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" en van de Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren; i. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland met ontwerp-besluit tot wijzi ging van de „Bezoldigingsregeling ge meentesecretarissen Zeeland 1965"; j. afschrift van een brief van burgemees ter en wethouders aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland in zake de door de gemeenteraad aange nomen motie t.a.v. de veerdienst Ter- neuzenHoedekenskerke, alsmede af schrift van een aan diverse gemeente raden over dit ontwerp gezonden brief; k. idem tot wijziging van de „Bezoldi gingsregeling gemeente-ontvangers Zee land 1965"; 1. rapport „verkenning van enkele aspec ten van de ontwikkelingsmogelijkhe den voor zeehavens in het Deltagebied"; m. verslag van een vergadering van: de commissie voor economische aan gelegenheden; de financiële commissie; de commissie voor openbare werken en die voor de strafverordeningen; de onderwijscommissie. n. brief van de raad van commissarissen der N. V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" inzake de N. V. Industrie watervoorziening „Zeeuwsch-Vlaande- ren". De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, ik wil graag ingaan op de brief van de raad van commissarissen van de N. V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" inzake de N. V. Indus triewatervoorziening „Zeeuwsch-Vlaanderen".

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4