Nieuwe aanval verwacht op Saigon Volgens dr. Zijlstra geeft loonontwikkeling reden tot zorg Na de ongeregeldheden te St. Willebrord Derde Amerikaanse F-111 jachtbommenwerper neergeschoten IN JUNI KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND Jaarverslag Nederl. Bank waarschuwt tegen bestedingsinflatie Minister Polak bezocht gewonde wachtmeesters De kwestie van het Vietnam- vredesoverleg NOG DEZE WEEK INLEIDENDE BESPREKINGEN? RADIO DE K0CK HET WEER WOENSDAG 24 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5186 Door eigen vuur getroffen 155 aanvals- vluchten. Nederl. vliegtuig brengt Belgische huurlingen terug uit Kongo Contact met Hanoi Censuur De meest makkelijke verf heet Overbesteding Voornaamste oorzaak? Knokploeg 22 arrestaties na oproer in St. Willebrord Gewapende overvaller sloeg op de vlucht Bliksem trof villa Loonsom Zonnige perioden Zon- en Maanstanden Misplaatst verwist Weerbericht Hoogwater MMS. f>9 hSöfiseffieft*? TERNTOZEt OifMtaur-HPofdredaetear: I. van de Sand* Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 e Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In en om Saigon worden Zuid- vietnamese regeringstroepen en politie-eenheden ïn staat van paraatheid gehodun om een te verwachten nieuwe aanval van de vietcong op de stad af te slaan. In de stad en in de onmid dellijke omgeving is het echter rustig, hoewel het ruim 30 kilo meter zuidelijker tot een slag kwam, waarin volgens regerings- opgave 115 rebellen werden ge dood. De vietcong heeft in de pro vincie Quang Tin de Amerikaan se basis Tsjoe Lal met mortier granaten bestookt, waarbij lich te schade werd aangericht. Er vielen geen slachtoffers. Ook werden de provinciehoofdstad van Quang Tin en de stad Truc Giang in de Mekongdelta met mortieren bestookt. In Truc Giang ging een benzlneopslag- plaats in vlammen op. Amerikaanse bommenwerpers hebben opnieuw Noord Vietna mese infiltratiewegen ten noor den van de gedemilitariseerde zone. maar ten zuiden van de 19e breedtegraad aangevallen. Zware B-52 bommenwerpers hebben gisteren Noordvietna- mese stellingen ten westen van de stad Kontoem gebombardeerd. Voorts is bekend geworden dat tijdens een militaire operatie een Amerikaanse parachutisten- eenheid door artillerievuur van eigen troepen is getroffen. Drie Amerikanen werden gedood en 22 gewond. De Amerikanen hebben maan dag hun derde F-111 jachtbom- mnwerper met verstelbare vleu gels verloren. Het toestel ver dween van het radarscherm na een vlucht naar'Noord-Vietnam en is volgens de radargegevens in Thailand terechtgekomen. Eerder ging er één boven Noord- Vietnam verloren en een ander stortte in Thailand neer. De toe stellen werden toen tijdelijk aan de grond gehouden tot de een heid weer op een totaal van zes toestellen was gebracht. De F-111 is in Vietnam ingezet om aan de praktijk te worden getoetst. De Belgische regering hoopt flat zo weinig mogelijk ophef zal worden gemaakt van de terug keer der Belgische huurlingen uit Kongo. De officiële instan ties zullen daarom geen enkele mededeling verstrekken over de plaats, waar vandaag het Neder landse vliegtuig wordt verwacht, dat 53 Belgische huurlingen met 7 vrouwen en 9 kinderen, als mede twee Spaanse en zes Por tugese huurlingen zal overbren gen. Het tweede Nederlandse vlieg tuig dat het internationale Rode Kruis voor de evacuatie heeft gecharterd, zal met huurlingen van andere nationaliteit via Ita lië, Zwitserland en Frankrijk vliegen. De woordvoerder van het Bel gische ministerie van buiten landse zaken herhaalde dinsdag in Brussel de officiële verkla ring, waarin de regering vorig jaar reads mat klem haar afkeu- ring over de opstand der huur lingen had uitgesproken. Hij deelde mede, dat men de Belgische huursoldaten, onder wie kolonel Schramme, bij aan komst op hun identiteit en even tueel Belgisch strafregister zal controleren en dat zij daarna door de gendarmerie naar hun woonplaatsen zullen worden be geleid. Hun paspoorten worden ingenomen. Als zij later nieuwe aanvragen, zal daarin de ver melding „niet geldig voor Afri kaanse landen" voorkomen, al dus de woordvoerder. De huurlingen zullen niet wor den vervolgd wegens hun hande lingen in Kongo. De Belgische wet stelt wel het ronselen van huurlingen strafbaar, maar niet het huurling zijn. Volgens radio-Hanoi is sedert de maandag vermistte F-111 boven Noord-Vietnam neerge haald. De Amerikanen voerden maan- dan 155 aanvalsvluchten hoven Noord-Vietnam uit. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr. Kurt Waldheim, heeft dinsdag op een diner van de buitenlandse pers- vereniging in Tokio gezegd, dat de Oostenrijkse ambassade in Boedapest sedert 12 maart in contact staat met de Noordviet- namese vertegenwoordiger in die stad. Het contact was gelegd via de Hongaarse regering en sedert president Johnson 31 maart de bombardementen op Noord-Viet nam beperkte, heeft men verder contact gehad. Volgens de Oos tenrijkse minister wenst Noord- Vietnam economische betrekkin gen aan te knopen met West- europese landen, eventueel later gevolgd door diplomatieke be trekkingen. Het Noordvietnamese rege ringsblad noemde dinsdag de Amerikaanse argumenten voor de plaatsen voor inleidende be sprekingen „Amerikaanse drog redenen" en vroeg de Amerika nen hun goede wil te tonen, „zo die er is" en Pnompenh (Cam bodja) of Warschau (Polen) te aanvaarden. De Saigonse kranten versche nen dinsdag met een groot wit stuk als blijk, dat de censuur een artikel had geschrapt waar in de vietcongoverste Tran Van Dac een uiteenzetting zou heb ben gegeven over een voorgeno men aanval op de hoofdstad. De aanval die deze maand door 10.000 man zou worden uitge voerd, zou om onopgehelderde redenen zijn uitgesteld. Volgens de deserteur zouden eenheden van de vijfde vietcong-divisie uit het zuiden en oosten de stad aanvallen met dezelfde doelen als tijdens het „tet"-offensief eind januari. Waarnemers twijfelen echter aan de juistheid van deze mede delingen en veronderstellen een list Zij vinden het vreemd dat een zo hoge officier overloopt en geloven niet, dat een tweede aan val op Saigon een kopie zou zijn van de eerste, omdat de tegen stander tot nog toe heeft bewe zen over meer vindingrijkheid te beschikken. Waarnemers zijn dan ook van oordeel, dat Thran Van Dac is gestuurd om door zijn verklaringen onrust te zaaien. op Koningin Juliana is voornemens donderdag 20 en vrijdag 21 juni a.s. een bezoek aan Zeeland te brengen. De eerste dag zal voornamelijk aan Zeeuws-Vlaande- ren worden gewijd. De route van de tweede dag zal via de Veerse- gatdam, Noord-Beveland en de Zandkreek naar Goes voeren. In de middag zal H. M. een bezoek brengen aan de land- en tuinbouw tentoonstelling te Wilhelmlnadorp, die door de Zeeuwse 1 andbouw maatschappij wordt georganiseerd in het kader van haar 125-jarig jubileum. „Er zijn enkele duidelijke stap pen gezet op de weg, die uiteinde lijk zou leiden naar een fundamen tele onevenwichtigheid. Elke ver dere stap zal een terugkeer steeds moeilijker maken. De looninfiatie blijkt ditmaal niet te zijn overwon nen en de loonontwikkeling, zoals die thans voor 1968 is te verwach ten, kan derhalve reden tot zorg geven." Dit zegt dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, in zijn jaarverslag over 1967. Hij be spreekt daarin de vraag of in het afgelopen jaar de in de voorgaande jaren opgetreden overspanning en overbesteding overwonnen of slechts tijdelijk teruggedrongen werden. Het antwoord op deze vraag is z.i. van het grootste be lang voor het in de komende tijd te voeren beleid. Zijn conclusie is: een land, dat zich bevindt in een toestand van lang, te lang volgehouden conjunc turele overbesteding en overspan ning, loopt het gevaar af te glijden naar een meer fundamentele on evenwichtigheid. Onder die om standigheden moeten, ook indien UTRECHT: De trotse vader mr. Pieter van Vollenhoven met zijn zoon prins Maurits, toen hij deze liet zien aan burgemeester De Ranitz als ambtenaar van de bur gerlijke stand. De minister van justitie, mr C. Polak, heeft in Breda in het ge rechtsgebouw een bespreking gehad over de onlusten in Sint Willebrord van het afgelopen weekeinde. Na afloop stond de minister de pers te woord. Mr Polak zei: „Ik heb alle lof voor het optreden van de rijkspolitie, zowel van de plaatselijke politiemensen als van de mensen die te hulp moes ten komen. Het is nog niet duide lijk wat precies de oorzaken wa ren". De minister zei dat hij vooral naar Brabant was gekomen om de twee gewonde wachtmeesters van de rijkspolitie met hun ge drag te complimenteren. Dit zijn de wachtmeesters Schut uit Oud- Gastel, die in het ziekenhuis in Roosendaal verblijft met een hoofdwond en een hersenschud ding, en wachtmeester Meeren- burg uit Sint Willebrord, die thuis verblijft met een ernstige beenverwonding. De minister zei dat de ordeverstoringen een smet hebben geworpen op het dorp St Willebrord. Hij bevestigde dat het rijkspolitiekorps in Rucphen onderbezet is. Dit is echter in de meeste plaatsen het geval en hij zag geen maatregelen om aan de ze toestand een einde te maken. Op een vraag of het juist was, dat een rijkspolitieman als eerste had geslagen, toen een jongeman uit Etten werd aangehouden, antwoordde de minister dat hem was gebleken, dat de politie vol komen correct is opgetreden en niet de eerste was die sloeg. Mr. Polak meende dat de voor naamste oorzaak van het ont staan van de opstand tegen de politie lag in het feit dat het pu bliek ten onrechte verontwaar digd is geworden. De betrokken jongeman werd n.l. niet aange houden wegens een vechtpartij, waarbij de politie te hulp was geroepen, maar omdat hij tot tweemaal toe weigerde weg te gaan. Als het publiek zich er niet mee had bemoeid, was de jongen na een kort verhoor weer vrij gelaten maar dit kon nu niet, daar het politiebureau werd be legerd. De minister meende dat de zaak nog niet in het kabinet aan de orde hoefde te komen. „Het is ons bekend dat in Rucphen een ernstige werkloosheid heerst. Dat is op zich al ernstig genoeg, want ledigheid is nooit goed", meende de minister, die zei erop te heb ben aangedrongen dat de 21 per sonen die inmiddels zijn aange houden en worden verdacht van openlijke geweldpleging, versto ring van de openbare orde, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel dan wel verzet tegen de po litie, zo spoedig mogelijk zullen worden berecht. Burgemeester Alberts verklaar de, voordat de conferentie be gon, dat St. Willebrord zo spoe dig mogelijk de rust wil zien te rugkeren. Wij hebben overigens gegevens binnengekregen, zei de burgemeester, dat bij de orde verstoringen een knokploeg uit Zevenbergen een belangrijke rol heeft gespeeld. „Wij kennen daar enkele namen van, welke wjj zullen doorgeven aan de justitie", aldus de heer Alberts. De rijkspolitie in west-Brabant heeft tot nu toe in totaal 22 ar restaties verricht na de ongere geldheden van het afgelopen weekeinde in Sint Willebrord. Maandagavond drong een ge maskerde man met een pistool in zijn hand de woning van nota ris F. L. Wicbman aan de Konin ginneweg in Haarlem binnen. Mevrouw Wichman ontdekte de man en op haar gillen sloeg hij op de vlucht. De man wordt op 25 jaar geschat, was slank, droeg een beige regenjas en een ge kleurde gleufhoed. Maandagavond omstreeks kwart voor negen sloeg tijdens een he vig onweer de bliksem in de kapi tale villa van de familie Mulder aan de Arnhemse weg te Ede. De villa, die met riet was bedekt, ging geheel verloren. Niemand kreeg letsel. Na drie aanhoudingen bij het oproer zelf en nadat in de nacht van zondag op maandag reeds 27 merendeels jwrgere Wille- brorders werden aangehouden, zijn in de nacht van maandag op dinsdag nog twee verdachten van hun bed gelicht. De politie neemt aan, dat de gearresteerden de meest op de voorgrond tredende onruststokers zijn geweest. Op zettelijk schijnt de rijkspolitie ge wacht te hebben met de diverse aanhoudingen totdat de rust in Sint Willebrord was weerge keerd. Tijdens de ongeregeldheden zelf zou men het signalement van de ergste raddraaiers hebben op genomen, waarna men hen later thuis is gaan ophalen. Dat is steeds in de nanacht gebeurd, tussen drie en vijf uur. Zoals bekend heeft de minister van justitie maandag in Breda verklaard te willen zien dat de arrestanten zo spoedig mogelijk zullen worden berecht. Daarbij is het niet uitgesloten dat er een speciale rechtzitting te Breda aan de affaire St Willebrord zal wor den gewijd. De verdachten worden op dit ogenblik op diverse plaatsen in het distrikt Breda der rijkspolitie vastgehouden. De justitie houdt de plaats waar ieder der verdach ten in voorarrest zit, geheim, dit om verdere ongeregeldheden te voorkomen. overspanning en overbesteding aanvankelijk worden teruggedron gen, werkgelegenheid en betalings- balansbeleid zeer behoedzaam worden afgewogen, zolang niet' voldoende vaststaat dat bedoelde overbesteding en overspanning werkelijk zijn overwonnen. Zolang de kans van herleving van deze verschijnselen aanwezig is, moet met algemene stimule ringsmaatregelen voorzichtigheid worden betracht om te voorkomen dat men in die toestand komt, waarin de betalingsbalans boven de werkgelegenheid moet prevale ren. Het staat vrijwel vast dat de raming van het centraal planbui reau inzake een stijging van de loonsom per werknemer ten be drage van vijf procent voor 1968 (zich daarbij baserend op een stij ging van de Ionen in de nieuw af te sluiten kortlopende c.a.o.'s vaq drie procent op jaarbasis) zal wor< den overschreden. Voor 1968 dreigt opnieuw een voortzetting van een ongunstige verhouding tussen loonsom én produktiviteit, aldus dr. Zijlstra. Hij voegt hier aan toe: wanneer men in dit op zicht vergelijkingen maakt met vroegere perioden, dan blijkt dat de nationale economie zich reeds in bedenkelijke mate in de ver keerde richting heeft ontwikkeld. Wanneer blijkt dat het herstel van de conjunctuur in 1968 vercjer' doorzet, terwijl onvoldoende voort gang wordt geboekt met de be strijding van de inkomens- en be stedingsinflatie, zal in die mate opnieuw afremming van de kre dietexpansie moeten worden over wogen. Het daartoe nodige over leg met het bankwezen is reeds op gang gebracht. Secretaris-generaal Öe Thant van de verenigde naties heeft dins dag verklaard te hopen dat de in leidende vredesbesprekingen tus sen Noord-Vietnam en de Ver. Staten spoedig misschien zelfs deze week nog zullen beginnen. Hij deed deze uispraak in Parijs, waar hij een uur verbleef op zijn thuisreis van Teheran waar hij de internationale conferentie over de rechten van de mens had geopend. In Washington sprak Intussen het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken met klem ge ruchten tegen, als zou men al met Hanoi overeenstemming hebben bereikt over een plaats van samen komst voor het inleidend vredes overleg. De geruchten waarop het State Department doelde, hadden er toe geleid dat de koersen op de New Yorkse beurs opliepen. Volgens deze geruchten zou men in Wenen gaan praten. Gevraagd naar de mogelijkheid dat Parijs als plaats van samen komst wordt uitgekozen, zei Oe Thant dat de Franse hoofdstad evenzeer zou voldoen als b.v. de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, de Poolse hoofdstad War schau of de Zwitserse stad Genève. In antwoord op een andere vraag verklaarde de secretaris-generaal van de V.N., dat hij al vier maan den als particulier bezig is met pogingen om tot een oplossing van het Vietnamese vraagstuk bij te dragen, maar dat het inleidend vredesgesprek uitsluitend een zaak is van Washington en Hanoi. Het blad van de Noordvietname se communistische partij', Nhan- Dan herhaalde dinsdag een ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Hanoi, dat Noord-Vietnam vasthoudt aan de keuze tussen Warschau en Pnom Penh. Op de steden die van Ame rikaanse zijde zijn voorgesteld, ging het orgaan niet in. Tussen maandagavond en dins dagavond trokken enkele storin gen over ons land, die naast veel bewolking ook op vele plaatsen omstreeks 10 millimeter neerslag brachten. De grootste hoeveelheid 17 mm, werd in Vlissingen gere gistreerd. In het zuidoosten en oosten van het land viel echter maar weinig neerslag. De tempe raturen waren dinsdag belangrijk lager dan maandag, alleen in het oosten van het land werd het on - geveer 17 graden, elders 11 tot 15 graden. Vandaag staat het weer in ons land onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van de Golf van Biscaje naar 't noor den uitbreidt. Het veroorzaakt zonnige perioden, waarbij alleen in het binnenland enkele ver spreid voorkomende buien kun nen voorkomen. Bij een zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen zullen de temperatu ren over het algemeen oplopen tot iets hogere waarden dan dins dag. De slotsom moet zijn, dat de sedert 1964 woekerende beste- dings- en inkomensinflatie nog niet zijn overwonnen. Met betrekking tot de bestedingen moet een be hoedzaam beleid worden gevoerd. Het verwijt, dat aldus aan de be talingsbalans de voorrang wordt gegeven, is misplaatst. Wie de werkgelegenheid wil be schermen, moet thans vóór alles vermijden dat verdere stappen worden gezet op de weg naar de fundamentele onevenwichtigheid. Dit vereist in de eerste plaats het werkelijk overwinnen van de be stedingsinflatie. Het is, nog anders gezegd, niet een overdreven zorg voor de betalingsbalans die de werkgelegenheid thans bedreigt, maar een voortzetting van de be- stedings- en looninfiatie. Voor Ne derland is een keuze tussen toon hoogte en werkgelegenheid, veel eer dan een keuze tussen beta lingsbalans en werkgelegenheid, het actuele probleem. ZON MAAN op onder op onder Apr. 24 5.24 19,53 4.38 16.33 25 5.22 19.55 4.47 17.45 26 5.20 19.56 4.56 18.57 27 5.18 19.58 5.07 20.10 Noordstraat 107 - Tel. 01150-425S TERNEUZEN medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Sommige perioden met in het binnenland mogelijk enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Over het alge meen iets hogere temperaturen dan dinsdag. WOENSDAG 24 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.22 0.30 1.09 1.13 n.m. 11.54 12.12 12.51 12.55 DONDERDAG 25 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.38 1.01 1.14 1.37 1.53 2.16 1.57 2.20

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1