enu 't Zijn soms KLEINIGHEDEN! U kunt niet alles weten en GELE PLEKKEN op uw planten! Vliegen eruit met een aluminium hor! Administratie boekje voor beleggingen Zaterdag 20 aprfl 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 mm van de week Vrolijke keuken op Britse school UITGROEIEN DE HAARMODE DE KLEUR 1 -^LONDEN: Een voorproefje van de nieuwe ledermode voor het komende najaar. Jan Pleeth (19 jaar, links) toont een mini-ensemble, terwijl Rosemary David (21) maxi draagt. 1 mini Wit bont kan men schoonmaken met een mengsel van meel of mag nesia en een vetoplossend middel (benzine, tetra of vlekkenwater), j Hiermee door het bont wrijven tot de vloeistof verdampt is. Vervol gens het bont uitkloppen (aan de i achterzijde) en tenslotte voorzich- l tig uitkammen (denk om brandge vaar). Aangetaste randen In deze tijd van het jaar hebben we nog wel eens te kampen met bruine punten, verkleurde randen en gele plekken op onze planten. Ook het gazon kan in de winter maanden kale plekken hebben ge kregen. De bruine punten, die later veelal overgaan in bruine randen, bij kamerplanten worden vaak ver oorzaakt doordat deze in de win ter in een gestookte kamer te warm hebben gestaan. De meeste ka merplanten gedijen het best bij een temperatuur van ongeveer 65° F (18 a 19° C) in een vochtige om geving. Dit laatste nu is wel zeer belangrijk voor deze plant, want we kunnen wel zorgen voor vol doende warmte, maar daarnaast mag de vochtige lucüt niet worden vergeten. In woningen met cen trale verwarming zal daarom de plantenspuit dagelijks moeten wor den gehanteerd. Zodra het zacht weer is, kunnen we een aantal planten even buiten zetten in de regen. Verder moeten ze zover mogelijk van de kachel verwijderd staan, maar wel in het volle licht, dus voor een raam. In een koude ongestookte kamer mag u geen planten plaatsen. Ze kun nen er niet tegen. ÖWr' voor voldoende vochtige omgeving te zorgen, verdient het aanbeveling in erg droog gestook te kamers alle potten in sierpotten te plaatsen, die voldoende groot zijn om de tussenruimte op te vul- •len met veenmos (spaghum) en dit mos geregeld vochtig te houden. Ook de grond op de pot moet met veenmos afgedekt worden. Bij een bloemist is dit mos wel te koop. Door dit te gebruiken behoeft u ook niet zoveel te gieten. DE GELE PLEKKEN Als de ficus gele plekken begint te vertonen aan de bladeren is dit te'wijten aan verblijf in een te kou- dé omgeving. Een ficus is daar in dit jaargetijde zeer gevoelig voor. Ook deze plant staat graag in een behoorlijk verwarmd vertrek, niet te dicht bij de kachel, doch wel goed in het licht. Als u in het prille voorjaar bovendien nog veel water hebt gegeven, is het nog erger geworden met die gele plek ken en zullen er ook bladeren zijn afgevallen. Conclusie: in de eerste drie# maanden van het jaar niet teveel gieten en vooral geen overbemes ting. Het is dan nog rusttijd. Eind maart, begin april kan pas weer be hoorlijk water worden gegeven en eveneens af en toe wat mest. POT OF PLUIS Een andere reden voor het ont slaan van gele plekken en afvallen van bladeren kan zijn, dat de plant hoognodig verpot moet worden. Dit verpotten kan plaats hebben in deze maanden en moet geschieden in een pot die één maat groter is. We moeten goede voedzame grond némen, liefst halen we deze bij een bloemist. Als u een sterk vergrootglas neemt, kunt u die gele vlekken eens nauwkeurig bekijken. Bespeurt u er z.g. schimmelpluisjes op, dan kunt u ervan verzekerd zijn, dat dit euvel i6 toe te schrijven aan te grote temperatuurschommelingen. U kunt dit bestrijden door bespui ting met 300 gram kopercarbonaat, uitvloeien op 100 liter water. Voor kleinere hoeveelheden moet u dit even omrekenen. Dit middel is te verkrijgen in een zaak waar men bestrijdingsmidde len verkoopt. Ziet u echter op de vlekken geen schimmeldraden, dart kan deze bewerking achter wege blijven. Een ficus staat niet graag daar waar de temperatuur onder de 50° F is. Dit is wel het minimum. Nuhet voorjaar weer is aangebroken, staat zij gaarne op een plaatsje waar ze de eerste zonnestralen kan opvangen. IN DE TUIN Kale plekken in het tuingazon kunnen vele oorzaken hebben. Het kan liggen aan het gebruikte gras zaad, aan het plattreden in de win ter en bijv. ook aan het bezoek van grote honden, Steek de aangetaste plekken ge heel uit en vervang ze door nieu- iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii* we zoden of de afgestoken randen. Inzaaien van nieuw gras op een bestaand gazon valt namelijk niet mee en zal toch nooit een egaal begroeide zode opleveren. De bruine punten van onze iris sen en andere groen blijvende planten worden afgeknipt en ver kleurde bladeren worden verwij derd. ..iHiiiiiiiinmHiiMiiiimMinuumiiniHiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiwiiiifflmiHfliiiiiiiniiMiiaiiHBiiiiiiiiiir DEN HAAG: De Haagse hoedenont- werper Gerard Brussé heeft zijn nieuwe voorjaarskollektie gepresen teerd. Op de foto een tweetal van zijn ontwerpen, links een hoedje van lak- stro met vilten binnenrand en rechts een toque van organzabladen. '!:'.:i'i'!:liiliri::l!l!!lli!llllll!ll]||!lllilill]llllll'llllll!li:illlllli:!llllllllllllllllll]lll!iiilii!.i.' 'Maiiüiiiilliaililllllli Ananas is een grote, goudgele ge schubde vrucht die behoorlijk zwaar (1-4 kg) kan worden. In ons land kan ze in kassen tot'rijpheid worden ge bracht. De ananas kan in plakken worden gesneden, maar aardiger is het om de top te verwijderende onderkant bij te snijden, zodat ze goed kan staan en het vruchtvlees rondom los te snij den en er in Zyn geheel uit te trekken. De ogen en het harde hart moeten dan uit het vruchtvlees worden ver wijderd. Het geheel kan dan weer in plakken gesneden in het omhulsel worden gedaan. De top wordt er dan als versiering weer bovenop gezet. Ananas-mercedes is een ananassla van stukjes ananas en ander vers fruit vermengd met slagroom en be sprenkeld met wat kirsch. Deze sla wordt liefst ook weer in het omhulsel opgediend. ZONDAG: Russische biefstuk (ge hakte biefstuk met brood en yoghurt aangemaakt), raapstelen, aardappelen; ananas-mercedes. MAANDAG: Champignon-omelet, ge bakken aardappelen, sla; wentel teefjes. DINSDAG: Rolpens, appelmoes, aard appelen; yoghwrtpudding. WOENSDAG: Runderlapje, aardap pelen, veldsla';'Amerikaanse ap pelen. DONDERDAG: Tomatensoep; bief stuk tartaar, gebakken nieuwe aardappeltjes; bietensla met uitje. VRIJDAG: Gebakken schol, aard appelpuree, worteltjes; vahille- vla met banaan. ZATERDAG: Pasqualino di agnello; fruit. PASQUALINO Dl AGNELLO Maak een smakelijke lamshachee met uitjes en eventueel knoflook. Kook de nodige spaghetti, spoel deze met water af en laat ze uitlekken. Spatel er per 200 gram spaghetti 150 gram geraspte kaas door. Doe alles op een grote platte schotel met de lams hachee midden in de spaghetti. Geef er gehakte verse peterselie bij. AMERIKAANSE APPELEN Schil en boor vier grote appelen. Zet ze in een vuurvast schaaltje, vul de holten op met suiker en kaneel en leg er een klontje boter bovenop. Doe een bodempje water onderin het scho teltje en maak de appelen in onge veer 20 minuten gaar in de oven. Maak van 6 dl melk, 125 gram suiker en 20 gram maizena een caramelsaus en schenk deze over de appelen, wan neer ze uit de oven komen. iiiiiniiniiiiiiiiiiniH Honderdzestig kinderen van 5 tot 15 jaar zijn donderdag op een school in het Engelse Rochdale in opstand gekomen omdat de pudding, die na de lunch geserveerd zou wor den, te lang op zich liet wachten. Zij smeten drie diensters in de kantine voedsel naar het hoofd, kwakten groente tegen de muren én vernielden serviesgoed. De hulp van de politie moest worden inge roepen om de kinderen tot rust te brengen. Zeer fijn gestampte eierdoppen zijn goed te gebruiken als mest op uw potplanten en als kalkgift door het eten van een grote hond. Het adres van de Stichting Neder landse Jeugdherberg Centrale luidt: Prof. Tulpstraat 46, Am sterdam. Verfspatten op ramen. Deze kun nen heel gemakkelijk afgekrabt worden met een scheermesje. Citroenen geven meer sap wan neer ze vóór het uitknijpen goed verwarmd zijn. - De meeste watervlekken op meu belen verdwijnen door ze af te wrijven met petroleum. Oude transpiratievlekken verwij dert men door de vlek te betten met citroen of azijn en na te spoe len met water. MiiioiniiiiiiinnmiiPiManiiiniBSBiMiiiiniNiNiiBinHiiiiiiiiMïniiPBMiiiiBiiraiiiiiiBBBiiiiiiHiiiBiiiniiinBiniifliBiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiniifliiHffli lllllllllll!!illllll!l!llllllHI!!!l!lllll!llll!ll!lll!l!l!ll!ll!llll!lllllll!lll!lilllll!!!l!l!llliIII!!l!l!l!IIII!ll!llflll[|[lll!ll Juist van kleinigheden hangt veel af en dat geldt ook voor ons haar. Wie zelf het haar wast en de haarrollers slordig in het haar rolt, loopt kans dat het haar breekt. Wie langer onder de droogkap blijft zitten dan nodig is, doet ook schade aan het haar. Wie zelf het haar kleurt of bleekt en geen goede middelen gebruikt, mag niet verwachten dat het haar dit zon der schade doorstaat. En zo zijn er natuurlijk nog.meer oorzaken die ma ken dat het haar niet is zoals wij dat wel graag zouden willen. Of het bijvoorbeeld slecht voor het haar is het te laten permanenten? Wij vroegen het aan enige kappers en kre gen het antwoord- dat een goede per manent het haar geen schade doet. Dat betekent dat er goede vloeistof fen gebruikt moeten worden, vloei stoffen van bekende merken en ook dat de permanent-vloeistof van het zelfde merk dient te zijn als de vloei stof voor neutralisatie gebruikt wordt. Alleen vloeistoffen van hetzelfde merk zijn immers precies op elkaar afgestemd? Wie zelf heeft geprobeerd het haar te bleken en wie het daarmee ver prutst heeft, mag niet van de kapper verwachten dat hij binnen de kortst mogelijke tijd het haar weer in orde heeft. De kapper, die het serieus met het haar van zijn cliëntele meent (en welke kapper-in-hart-en-nieren doet dit niet) zal, vóór hij iets met dat ver prutste haar gaat doen, een lokje van het verkeerd behandelde haar knip pen om er rustig mee te experimen teren. De kans is groot dat het advies gegeven wordt het haar maar rustig te laten uitgroeien, omdat elke ver dere ingreep de schade alleen maar groter kan maken. Het haar heeft een liefdevolle ver zorging nodig. En daarmee komt de vraag hoe vaak het haar gewassen moet worden. Dat is een kwestie van persoonlijke behoefte. Normaal haar wassen we elke week, droog haar kan elke tien tot veertien dagen worden iiiiiiiiniiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiifiiiiiiiifiiiiüit In steeds ruimer kring groeit de be langstelling voor verschillende vor men van belegging. Het Gezins- Begrotings-Instituut, in het leven ge roepen door de Bondsspaarbanken, komt thans op veler verzoek met een boekje, waarin op eenvoudige wijze de administratie van diverse soorten beleggingen kan worden bijgehouden: termijnsaldi, obligaties, aandelen, het eigen huis, verhuurd of verpacht on roerend goed enz. Het boekje is zo ingericht, dat men vanzelf de ver schillende bedragen bijeen krijgt, die men moet weten voor de belasting aangifte, ook de aftrekposten natuur lijk. Bovendien kan men vaststellen wat de diverse beleggingen hebben opgebracht. Het boekje bevat zelf geen beleg gingsadviezen, maar wie het bijhoudt krijgt zonder twijfel een betere kijk op de beste beleggingsmogelijkheden. Het boekje kost 0,75. Meestal zal men er wel drie jaar mee toe kunnen. Men kan het bij het Gezins-Begro- tings-Instituut, Postbus 1046, Rotter dam, bestellen. Er komt dan 20 cent voor verzendkosten bij. gewassen en haar dat snel vet wordt, wassen we één tot twee maal per week. Het model van het haar ontstaat niet alleen door knippen, maar ook door de manier van wikkels indraaien en door de manier van uitkammen. Krullen en golven en een flinke scheiding zijn er weer helemaal in. Golven, die hier en daar een beetje uitspringen, terwijl het achterhaar iets langer wordt gehouden. Kort haar wordt niet meer glad gedragen, het wordt in vele vederlichte krulle tjes gekapt. Dit betekent dat het haar na het wassen op veel 'wikkels wordt gedraaid. Hoog opgestoken kapsels worden met lokjes versierd, uit het gezicht weg- gekamd haar met een losse wrong in de hals, wordt minder streng door kurketrekkerlokjes bij het oor. Om zo'n lokje te maken wikkelen we een dun lokje haar loodrecht om een dunne wikkel. Nieuwe kapsels moeten we gewoon eens uitproberen en waarom niet? Proberen is belangrijk. We willen meedoen met de mode in kleding, we doen daarom ook mee aan de mode voor haardrachten. Maar niet alleen de lengte en het model zijn bij de haarmode van be lang, ook de haarkleur speelt een grote rol. Momenteel is goudblond verdrongen door asblond en rood- blond, terwijl het haar van brunettes van een roodachtig waasje wordt voorzien. Ook de haarmode wordt voor een zeer belangrijk deel in Parijs aange geven. Alexandre, de, grote coiffeur aan de Rue Faubourg Saint Honoré in Parijs, de man die koninginnen, prinsessen, presidentsvrouwen en filmsterren kapt, noemt zijn nieuwe ontwerpen Sexy, Glamour en Movie Star. „Sexy" is een kort kapsel met drie, vier of zes golven om het hoofd. „Glamour" is geïnspireerd op het ge liefde kapsel van Rita Hayworth en het bestaat uit lange of halflange lokken. „Movie Star" is de naam van half lang, sluik haar a la Greta Garbo, dat van onderen in een rol naar bin nen is gedraaid. lllllllillllllllilillllllllilililllltllllllllllllllllllllllllllilllllllillllillllllllllllllllillllllllllMlllllillTlllilllllllMlilllllllllllllllflllimil ■IllHilllllMli Al Is ons tand slechts schaars bezomerd, wij houden van het buitenleven. Eén zonnige zondag, en heel Nederland werpt zich languit in het gras, om zich in de frisse lucht en op een voudige wijze te goed te doen aan spijs en drank. Zelfs als 't regent zjjn er tallozen, die zonder mok ken hun komfor- tabele kamer ruilen voor een kille, lage tent. Voor het „terug naar de natuur" hebben wij heel wat over. Al houden wij het, als het erop aan komt, nooit langer vol dan drie weken. Dan heb ben we genoeg van de vliegen in de jam, van de wespen in de limonade en van de muggenmuziek om ons hoofd. Dan willen we de properheid van thuis terug. De properheid van thuis, waar we ons tegen het binnen dringend ongedierte beschermen met de elementaire vliegenmepper, met de voor dier evenzeer als voor mens onaangenaam riekende insektén- sprays en met de door vader vervaar digde hor, die bij nader inzien toch méér muggen doorlaat, dan de be doeling was, omdat het houten frame vaak ai bij de eerste stoten ontwricht raakt. Sinds kort behoeft u zich daaraan echter niet meer te ergeren. Er zijn nu namelijk „Luxaflex" aluminium horren verkrijgbaar, gemaakt van heel lichte en ook heel stevige wit gemoffelde aluminium profielen, die niet kunnen Bij de illustratie De oprolbare hor laat zich met één simpele handbeweging ope nen of sluiten. Een lichte druk op de patentsluiting en de hor rolt zich weer op. buigen of trekken. Het gaas is ge vlochten van onaantastbaar fiberglas en overtrokken met een makkelijk schoon te houden plastic laag. En om dat de draden dankzij diezelfde plas tic laag op alle kruispunten op elkaar gelast konden worden, kunnen de maasopeningen van dit gaas niet wij ken of rekken en niet krimpen of rafe len. Bovendien kunnen deze alumi nium horren die verkrijgbaar zijn als oprolbare raamhorren, scharnie rende en schuivende uitneembare raamhorren en hordeuren zowel binnen als buiten geplaatst worden. De horren worden precies op maat geleverd; de hordeuren worden auto matisch gesloten door een deurdran ger en dichtgehouden door speciale sloten of een magneetsluiting.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7