Ir. Bosma over het loonpolitieke systeem BEURS l* VERZICHT O Dupü-kaairt Terugkeer van Morgan de Magiër Verlangens landarbeiders liggen onder gemiddelde loonkostenstijging van 7,9 procent Nieuwe achterstand Verantwoordelijk heden Onderhandelingen per provincie Twee vissers overboord geslagen TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL DODELIJK ONGEVAL STANK BESPAART AUTOMOBILIST BEKEURING AMERIKAANS DISCONTO VERHOOGD aanu, Mijnh. H. Stil uit Voorthuizen Oude brandweerman schiet familieleden dood 99,9% geen regel meer Pagina4DE VRIJE ZEEUW Zaterdag eu apriï 1565 Tot vorige week was er voor 925.000 Nederlandse werknemers een loonsverhoging van gemid deld 5,8 procent overeengeko men, alsmede een arbeidstijdver korting die een gemiddelde kos tenstijging van 2,1 procent tot gevolg heeft, in totaal komt dit dus neer op een gemiddelde loon kostenstijging van 7,9 orocent. Naar aanleiding van deze cij fers sprak de secretaris van de vakgroep landbouw van de alge mene Nederlandse agrarische be- drijfsbond, de heer P. Schippers, vrijdagmorgen op de voorjaars vergadering van de vakgroep in Utrecht de hoop uit, dat de loon kostenstijging voor de betrokken 925.000 werknemers voor de mi nister geen aanleiding zal zijn om nu voor de bedrijfstakken waarin nog geen c.a.o.'s zijn af gesloten, een bepaalde „loon stop" af te kondigen. Ten aanzien van de onderhan delingen in de akker- en weide- bouw en de veehouderij zei hü, dat de werknemersbonden met hun voorstellen die neerkwa men op een loonkostenstijging van ongeveer vijf procent De werkgevers die nog aan de onderhandelingstafel zitten of ko men te zitten kunnen ertoe bijdra gen een algemene loonmaatregel van de regering te voorkomen door een juiste afweging van alle factoren die In het spel zijn, waar hij de economische zeker niet op de achtergrond mogen blijven. Dit schrijft ir. J. Bosma, alge meen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, in het VNO-blad „De Nederlandse Onderneming" dat deze week ver scheen. „In 't algemeen vind ik en dat geldt zeker voor de toe komst dat onze belangen door zulk een gedragslijn beter gediend worden dan dat wij door een be leid op kort zich onszelf op iets langere termijn voor aanzienlijk grotere problemen stellen", aldus ir. Bosma. Naar aanleiding van de medede ling van minister Roolvink aan de tweede kamer dat het middel van onverbindendverklaring niet aan de lopende band kan worden ge hanteerd en dat hij verdere maat regelen overweegt, mocht de loon kostenontwikkeling de tendens van de afgelopen drie maanden blijven vertonen, verklaart ir. Bos ma dat hij een algemene loonmaat regel in dit stadium zou betreuren. Dit niet alleen omdat hiermee de vrijere loonpolitiek ernstig geweld zou worden aangedaan, maar voor al ook omdat hierdoor kunstmati ge verschillen in loonniveau zou den ontstaan tussen de werkne mers die onder de reeds in werking getreden c.a.o.'s vallen en degenen voor wie de algemene loonmaat regel zou gelden. Deze verschillen kunnen gemakkelijk tot spannin gen leiden. Het ingrijpen van de regering in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwnijverheid hoe men daar verder ook over mag denken paste volgens ir. Bos ma in het nieuwe svsteem van vrijere loonvorming. Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid waren het er des tijds over eens, dat de regering op grond van haar eigen verantwoor delijkheid voor de algemene econo mische gang van zaken de moge lijkheid moest hebben een contract onverbindend te verklaren. De in de stichting samenwerkende cen trale organisaties van werknemers en werkgevers hebben in het hui dige svsteem niet de taak zich pu bliekelijk uit te spreken over col lectieve contracten; hetgeen niet betekent dat de loonontwikkeling hen onverschillig zou laten. Zij hebben in het elfde halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economi sche Raad een zekere medeverant woordelijkheid aanvaard. De me thode om deze uit te oefenen is in dit stadium het overleg in eigen kring; niet voor het maken van stringente afspraken, waardoor er van de vrijere loonpolitiek weinig terecht zou komen, maar wel om gezamenlijk de gang van zaken op de voet te volgen en zo nodig met elkaar te overleggen hoe een on gewenste ontwikkeling kan wor den vermeden. Dit informatie-over leg heeft aan werkgeverszijde eni ge malen plaatsgevonden en heeft er wellicht toe bijgedragen te gro te uitschieters in zo niet alle, dan toch de meeste gevallen te voor komen, aldus ir. Bosma in „De Nederlandse Onderneming". vergeleken bij het gemiddelde van 7,9 procent erg bescheiden zijn geweest. Realisering ervan zou eigenlijk hebben betekend, dat de landarbeiders een nieu we achterstand van zo'n drie procent opliepen, terwijl ze vo rig jaar met twee procent van de bestaande achterstand heb ben ingehaald. Zoals bekend zijn de onderhandelingen over een mantelcontract voor de land bouw desondanks afgesprongen op de weigering van de werk gevers verder te gaan dan een loonkostenstijging van vier pro cent. „Wij hadden van de werk gevers meer begrip en medewer king verwacht", aldus de heer Schippers. Hij uitte kritiek op de coördi natie tussen de drie centrale landbouworganisaties. Men ver trouwt elkaar blijkbaar niet meer, aldus de heer Schippers, de vertegenwoordigers van de drie c.l.o.'s in de hoofdafdeling sociale zaken varfhet landbouw schap hebben door een onvol doende mandaat van de leden vrijwel geen onderhandelings bevoegdheid. Nu het overleg op landelijk ni veau is mislukt, worden de on derhandelingen per provincie voortgezet. De ervaring is tot nu toe, dat de werkgevers over het algemeen persisteren bij een uurloonverhoging (inclusief de verbetering van secundaire ar beidsvoorwaarden) van 12,5 ct, terwijl de A.N.A.B. met zijn bei de zusterorganisaties heeft afge sproken, in geen geval genoegen te zullen nemen met een verho ging van minder dan 15 cent of bij een werktijdverkorting met dertien uur per jaar van 16 cent. Tot dusver blijkt alleen de christelijke boeren- en tuin- dersbond in bepaalde provincies (Gelderland, Overijssel, Zee land) geneigd om over deze eis te praten, maar het is niet zeker dat op dit niveau ook contracten zullen worden afgesloten. Van het vissersvaartuig Anna Klazina, eigendom van de firma B. J. van der Knaap en Zoon in Den Burg (Texel), worden twee vissers vermist. Donderdagavond laat meldde de schipper dat twee man overboord waren geslagen. Een van de slachtoffers is de zoon van de eigenaar. Vrijdagmorgen vroeg om ongeveer half vijf is de Anna Klazina in de thuisha ven aangekomen. De schipper kon geen verklaring voor het on geval geven. Het weer was prach tig. Kort tevoren had de schipper nog met de twee mensen gespro ken. Twee reddingboten en een vliegtuig van de kon. marine heb ben donderdagavond laat ver geefs naar de vermisten gezocht. De slachtoffers zijn de 20- jarige gehuwde B. J. van der Knaap uit Den Burg (zoon van de reder) en de 16-jarige A. Schagen uit Oudeschild. De stoffelijke overschotten zijn tot op heden nog niet gevonden. Tijdens het ongeluk bevond de schipper, de heer J. Betsema, zich in de stuurhut. Vermoed wordt dat een van de slachtoffers te water is geraakt en dat de ander getracht heeft hem te redden. Bij een verkeersongeluk op de kruising Westelijke rondweg Vlaamseweg in Haarlem zijn gis termiddag twee vrouwen om het leven gekomen. De personenauto, waarin zij met nog twee anderen zaten, werd bij het oversteken van de rondweg, die een voorrangsweg is, aangereden door een vracht wagen. Vrijdagmorgen omstreeks acht uur is op de Purmerenderweg nabij de Rijperweg een perso nenwagen geslipt en daarna frontaal in botsing gekomen met een aan de linkerkant van de weg staande boom. De bestuur der, de 21-jarige R. Dikstaal uit Hoorn, was op slag dood. Het ongeluk is ontstaan toen de jon ge chauffeur met hoge snelheid een voor hem rijdende vracht wagen wilde passeren. HILVERSUM: Jacco van Renesse, Ria Valk en Henk Molenberg na een taartengevecht in het pro gramma „Gonnie en Gijs", ofte wel de wonderlijke lotgevallen van Ria Valk, gebaseerd op de avonturen van Bonnie en Clyde. Uitzending maandagavond 22 april door de KRO-t.v. via Neder land I. Een Australische automobilist is op ongewone wijze door een politierechter vrijgesproken. Hij gaf toe harder te hebben gere den dan de maximumsnelheid van 56 km per uur, maar voeg de er aan toe: „Ik zat ruim een kilometer lang achter een vuil niswagen en de stank was ver schrikkelijk". De politierechter kon met hem meevoelen en hij werd vrijgesproken. LONDEN: Melina Mercouri kreeg al dade lijk een bord met een leuze aan geboden na haar aankomst op de luchthaven. Zondag zal zij zingen tijdens 'n demonstratieve bijeen komst voor een „Vrij Grieken land" op Trafalgar Square. Het Amerikaanse bankdiscon- to is donderdag van vijf tot vijf en een half procent verhoogd. De „Federal Reserve Board" heeft bekendgemaakt dat de dis contoverhoging geldt voor de drie van de regionale banken van het Amerikaanse „Federal Reserve System". De verhoging ging vrijdag in. De maatregel is volgens de Federal Reserve Board bedoeld om de toenemende inflatoire druk te verminderen en de po sitie van de dollar te versterken, zowel in de Verenigde Staten als in het buitenland. Het Amerikaanse disconto is thans voor de derde maal ver hoogd sedert de devaluatie van het pond sterling, op 18 novem ber van het vorige jaar. die een enorme vraag naar goud en spe culatie tegen de dollar deed ont staan. Op 20 november werd het disconto tot vier en een half procent verhoogd. Het had se dert 7 april 1967 vier procent bedragen. Op 15 maart, de dag waarop de Londense goudmarkt werd gesloten in verband met het besluit van de centrale ban ken der goudDoollanden de goudmarkt te splitsen, werd het tot vijf procent verhoogd. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCII-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 19 april. GROENTEN: Per 100 stuks: Sla I 14-/28, II ƒ18—ƒ23. Per bos: Selderij 521 ct; Ra dijs 2232 ct. Per doos: Glasaardbeien 1,42 1,63. Per kg: Witlof All 3865 ct, B 39—71 ct, BII 31—61 ct, afw. 1538 ct; Spinazie 1552 ct; Uien 1316 ct; Prei 1538 ct; Rabarber 6978 ct; Bloemkool All 60—84 ct B 57—70 ct, Bil 29—45 ct, CII 28—33 ct; Andij vie 2536 ct. AARDAPPELEN: Per 100 kg: Bintjes 4. Prijswinnaar van f 50,* in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Een 73-jarige Amerikaanse brandweerman heeft gisteren zijn vrouw (70 jaar), zijn schoonzuster en een oude vrouw eveneens een familielid, doodgeschoten en daar na zichzelf. Toen zijn vrouw uit wandelen was met een kind van de buren kreeg hij ruzie met zijn schoon zuster en de andere vrouw en schoot ze neer. Zijn vrouw werd bij haar thuiskomst ook gedood. Daarna reed hij naar zijn zuster vertelde haar van de schietpartij en schoot zichzelf daarna in de slaöp. Hij stierf zeven uur later. I INTERNATIONALS VRIENDELIJKER Beursplein 5 heeft vrijdag af scheid van deze beursweek kun nen nemen met een vriendelijke stemming bij de opening voor alle internationale waarden, Phi lips steeg op 133,90 een halve gulden ten opzichte van het voor gaande siotniveau. Unilever was 70 cent hoger op 127,60. Deze koerswinst was ook weggelegd voor het aandeel Kon. Olie op 162,70. AKU deed 80,90 (80,40). Hoogovens werd op 131,50 (131) geadviseerd. De handel in de in ternationale waarden was kalm, mede in verband met het nade rende weekeinde. Zoals men donderdag in Am sterdam verwachtte, zijn de koer sen in Wallstreet wederom me rendeels iets omhoog gegaan. Daarmede werd de gunstige ten dentie van de laatste voorgaande beursdagen op de Newyorkse beurs verder voortgezet. Van de Nederlandse fondsen was Kon. Olie en Unilever er een halve dollar hoger, Philips onveran derd doch KLM ruim een dollar lager. Het gepubliceerde jaarverslag van Unilever werd in Amsterdam gunstig ontvangen. De eerste maanden van het nieuwe boek jaar zijn voor het Unilever con cern gunstig geweest. Het publiek nam by de ope ning wat stukken van de inter nationale waarden uit de markt. De arbitrage was inactief. Men gaf er de voorkeur aan af te wachten hoe Wallstreet zou rea geren op de donderdag nabeurs in Wallstreet gepubliceerde Ame rikaanse discontoverhoging met een half procent tot 5% procent. Winstnemingen op kleine schaal deden de koers van Phi lips inzakken tot 133,30. Kon. Olie kwam op 162,50 en AKU op 81. De scheepvaartsector was me rendeels iets gemakkelijker met weinig zaken. Van de cultures moest HVA iets terrein prijs geven op 121%. De staatsfond- senmarkt gaf geen veranderin gen van betekenis te zien. De Amerikaanse discontoverhoging werd in Amsterdam alleen voor kennisgeving aangenomen. Het had geen enkele invloed op het marktbeeld. Van de lokale waarden werd Ruhaak hoger geadviseerd. Dit als gevolg van de dividendverho ging tot 14 (12) procent. Gisteren werden voor het eerst claims Albert Heijn verhandeld. De prijs werd geadviseerd op 55, tegen een theoretische waarde van 53 gerekend naar de koers van 1300 donderdag voor het aandeel Albert Heijn. Gedurende de verdere beurs- duur bleef de handel in de inter nationale waarden zeer kalm. Philips sloot met 132,80 op het laagste punt van de dag. AKU verliet de markt op 81,10, Uni- lever zakte in tot 127,10 terwijl Kon. Olie 162,50 deed. Hoogovens verbeterde een gulden. Vergeleken met de slotkoers van de vo'rige week waren AKU, Hoogovens, Unilever en Kon. Olie deze beursweek wat hoger, Philips echter moest iets terrein prijsgeven evenals KLM. In de eerste periode was Suri naamse brouwerij vijf punten hoger niet aan te komen. Chem. Naarden verbeterde 5 punten. Gist-Brocades ging 8 en Vette- winkel 5 punten omlaag. Fokker daalde wederom, ditmaal met 4 punten. Elsevier was 3 gulden. Holl. Beton was 4 punten lager niet af te komen, terwijl de laat- koers van Int. Gew. Beton 5 pun ten lager werd gesteld. Van der Grinten daalde 2,50. In de eerste periode konden de partijen niet tot elkander komen zodat werd volstaan met een koers van 55 bieden voor de claims Albert Heijn. Met permis sie van de dienstdoende commis saris werd in de tweede periode toch nog gehandeld en gedaan 56 per claim. Dit komt neer op een koers van 1335 voor het aan deel Albert Heijn tegen donder dag 1300. Billiton-2 gaf in een tweede periode 'n koerswinst van een gulden te zien. Hoogenbosch steeg 5 punten. De winst van Chem. Naarden ad 6 punten eing bijna weer geheel verloren. Gist- Brocades bracht het vei lies van 8 punten op 5 punten. Ruhaak verbeterde 7 punten als gevolg van de dividendverhoging;" 41) Zodra Morghan en de poortwachter veilig opgesloten zitten in de studeerkamer, spoedt Aram zich naar de kerker. De mond van de dikke schildwacht zakt wijd open als de jonge rid der plotseling voor hem staat en laat van schrik zijn lans op de grond vallen. «Een... geest... de geest van ridder Aram,hikt hij vol ont zetting. „Ontsluit de deur", gebiedt Aram, die niet kan nalaten even te grinniken om het verschrikte gelaat van de man. Met trillende hand schuift deze de grendels open. „Naar binnen", snauwt Aram, dreigend met zijn zwaard zwaaiend. Jonker Tobias neemt met een brede zwaai zijn punthoed af als de angstige schildwacht zijn cel binnenkomt. „Welaan, komt ge mij aflossen, goede vriend?" grinnikt hij spottend. „Voorwaar een vriendelijk gebaar, ik zal het niet vergeten." En met de waardigheid van de ware edelman wandelt de jon ker zijn gevangenis uit. Zodra Aram de celdeur afge sloten heeft, wendt hij zich tot de ander. „Kom mee, heer jon ker, we moeten zo snel mogelijk naar Barranca, om te voorko men dat graaf Conrad mijn burcht met zijn duivelse wapens tot een ruïne maakt!" Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen New York Montreal Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon 8.65—8.75 3.59%—3.63% 3.32%—3.37% 73.25—73.75 7.18—7.23 90.50—91.00 69.45—70.45 83.30—83.80 57.25—59.25 48.10—49.10 50.20—51.20 14.00—14.10 12.62%—12.77% Madrid (gr. coup) 5.10—5.25 Effectenkoersen avondverkeer AKU: (81.10) Hoogovens: (132.00) Kon. Olie: 161.70—162.20 (162.60) Philips: 132.40—132.80 (133.00) Unilever: 126.70—127.30 (127.20) KLM: (205.00) De nieuwe voorzitter van de nationale vergadering in Tsjecho- Slowakije, Josef Smrkovsky, heeft gisteren in een vraagge sprek met het dagblad van da vakbonden „Prace" verklaard, dat het in de toekomst waar schijnlijk niet zo vaak meer voor zal komen dat de uitslag van een stemming 99,9 is, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. Donderdag, tijdens een ge heime stemming kreeg hij 63 stemmen tegen. Hij zei hierover dat het goed was en dat de tijd voorbij is dat een stemming de echte mening van de stemmer niet weergeeft. „Als iemand het niet eens is met iets, waarom zou hij dat niet mogen zeggen?" zei hij. Als voorzitter van de nationale vergadering ziet Smrkovsky als zijn belangrijkste taak: het uit breiden van een nieuwe demo cratische socialistische maat schappij. „Wij kunnen niet meer van iemand anders afkijken. Wjj moeten onze eigen, Tsjechoslo waakse weg volgen". 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4