PROVINCIAAL NIEUWS een eigen huis binnen uw bereik Geen anii-raket-raketsysteem in Europa 140 ontslagen bij „Ring- verwarming O." te Leeuwarden Geen cosiitiinistisehe infiltratie Grote belangstelling voor bazar ten bate van tweede gereformeerde kerk Prins Bernhard naar de V. S. vertrokken Dure zaak Dupli-kaaot Tactisch gebruik Teelkhtiug Hst uerdsdigings- systesm Polen herdenkt vermoorde Joden nutster Bra Tom RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN Pagina 3 Terneuzen Cambodja Schoondijke Sluis IJzendijke Zaamslag Agenda Brits Lagerhuislid in Athene aangehouden Die slag is aan a, Nlijnii. A.H.P. Schellen uit Eindhoven De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, „Gele" Chinees had geelzucht Voltreffer voor Amerikaanse kruiser Zaterdag zu apni ïwó» DE VRIJE ZEEUW Eierenfeest in Knutselkot Vrijdag was het de gehele dag in het patronaatsgebouw een grote drukte. Honderden kinde ren van het Knutselkot je verf den en versierden de eieren die ze in de tuin van de pastorie hadden gezocht. Sommigen von den er wel drie en werden extra beloond. Anderen vonden er slechts één, maar beplakten en versierden het ei en de zelfge maakte eierdop met allerlei wil lekeurige materialen. Het verstoppen van de eieren door de dames van de Barbie- clubs werd door de kinderen niet opgemerkt, omdat deze toen eni ge films kregen voorgeschoteld. Het was een prachtig besluit van de vakantiebestedingsweek in het Knutselkotje. Vanavond is er een „Bonnie- and-Clyde-avond" in het Kotje met de kleding tut die jaren. Zondagavond draait in het Kotje de film „St Louis Blues" over het ontstaan van de blues met Eatha Kitt, Ella Fitzgerald, Nat King Kole en vele andere grootheden uit de jazz. Ten gevolge van de zeer moei lijke financiële positie van Ring- yerwarming N.V. te Leeuwar den. is aan 140 van de 280 per soneelsleden ontslag aangezegd. De produktie van centrale ver warmingsinstallaties zal binnen kort worden gestaakt en over gaan naar de haardenfabriek Faber N.V. te Leeuwarden. Ge poogd wordt om het resterende deel van het personeel in dienst te houden door zich te speciali seren op service voor verwar- mingslnstallaties. Donderdagmor gen zijn de betrokken werk nemers schriftelijk in kennis ge steld van het ontslag. Van hen zullen enkelen in dienst kunnen treden hij de haardenfabriek Faber, terwijl de coöperatieve condensfabriek Friesland heeft meegedeeld belangstelling te hebben voor veertig werkne mers, die of in Leeuwarden of in de dochteronderneming van dit bedrijf in Berlikum werk kunnen vinden. Ook de blikfa- brieken in Leeuwarden zouden enige personeelsleden kunnen plaatsen. Van de 140 werknemers, die ontslagen zijn, werkten er on geveer 90 in het produktiebe- drijf in Leeuwarden. De overi gen waren voor „Ringverwar- ming" werkzaam elders in Ne- derland of in het buitenland. Eind vorig jaar waren bij „Ringverwarming N.V." ook reeds enkele tientallen werk nemers ontslagen. De Cambodjaanse regering heeft vrijdag verklaard dat er geen bewijzen ziin van commu nistische infiltratie en dat de enige grensschendingen het werk zijn van Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen. De in Pnom Penh uitgegeven verklaring vormde een reactie op een uitspraak van premier Lester Pearson van Canada, die op 25 maart voor het oarlement in Ottawa had gezegd, dat de internationale controlecommissie waarin behalve Canada ook Polen en India ziin vertegen woordigd tot zijn leedwezen niet voldoende inlichtingen kon verschaffen over de aanwezig heid van communistische mili tairen op Cambodjaans gebied. Volgens de verklarinf van de Cambodjaanse regering hebben de autoriteiten in Pnom Penh nooit de aanwezigheid of de door tocht van buitenlandse militairen losgestaan- Verkeersongeval Gistermiddag te half drie reed de heer R. G. S. uit Oostburg met zijn Volkswagen op de pro vinciale weg vanaf de nieuwe brug over het kanaal Terneuzen Gent in de richting Zaamslag. Voorbij het kruispunt St Anna- polder sorteerde hij voorlangs de middenberm om terug te keren. Terwijl zijn auto stilstond kwam de hem achterop rijdende auto bestuurd door de heer H. van L. uit Rotterdam met de voorzijde tegen de linkerzijde van de auto van de heer S., waar door beide auto's zeer zwaar be schadigd werden. Persoonlijk let sel deed zich niet voor. „Maoneblussersrit" De regionale autoclub W.Z.A. organiseert op 28 april voor de 4e achtereenvolgende keer de Maoneblussersrit, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor het Zeehospitum Zonneveld te Oostkapelle. De lengte bedraagt ongeveer 54,5 km en de gemid delde snelheid is vastgesteld op 30 km per uur. Om 2 uur vertrekt de eerste deelnemer uit de Prin ses Beatrixstraat en de finish vindt plaats op de Brink. Op bovenvermelde rit is 't K.N.M.V. reglement van toepassing. Sluis op „Foire de Lille" Van 26 april tot 12 mei wordt in Rijssel de bekende „Foire de Lille" gehouden en in een daar toe bestemde stand zal de A.N.V.V. aandacht besteden aan de toeristische evenementen in onze 3 zuidelijke provincies. In deze stand zal met medewerking van de plaatselijke V.V.V. ruim aandacht besteed worden aan Sluis en omgeving. Zo staan er enige grote foto's opgesteld en worden er 20 dia's regelmatig vertoond. Internationale zeehengelwedstrij d op zondag 12 mei 1968 Het comité, dat belast is met de organisatie van de twaalfde zeehengelwedstrij d, besloot in verband met het concours (2e lustrum) te Kloosterzande haar concours later te houden. Dit wordt nu gehouden op zon dag 12 mei a.s. van 12.3015.30-j- uur langs de oevers van de Wes- terschelde. Reeds vele toezeggin gen werden gedaan uit binnen- en buitenland. Behalve Belgen nemen ook Fransen en Duitsers deel. Omstreeks 5 uur worden de afgevaardigden der verenigin gen ten gemeentehuize ontvan gen, waar elke vereniging nog een herinnering voor zijn club lokaal ontvangt. Opbrengst kollekten Voor de aktie Kom over de Brug is het totaal bedrag door nagekomen giften gestegen tot 12.386,25. De coPecte voor Simavi bracht op 1216,29, wat ruim 100 hoger was dan vorig jaar. De opbrengst van de Sakor-col- lecte was 145,89. Er valt heel wat te vertellen over de bazar die de gerefor meerde jeugdverenigingen sinds donderdagavond in gebouw „Pro Rege" aan de De Jongestraat houden ten bate van de actie voor een tweede kerk. De netto opbrengst was de eerste avond mim 500 golden, een bedrag, waarvan zelfs de meest enthou siaste medewerkers even be duusd waren. Gisteravond was de daadwer kelijke belangstelling voor de verschillende stands weer bij zonder groot. Zoals gewoonlijk het geval is op een bazar, was er ook hier een piek voor de verschillende kansspelen, het rad van avontuur waar ds. w. H. Gispen zich een bedreven stand werker toonde het lichtspel en het draaiende werpspel met ringen. De grootste deelname werd geboekt bij de schiettent, waar velen hun onschuldige schuttersaspiraties de vrije teu gel lieten. Het gereformeerde volksdeel legt een enorme offervaardig heid aan de dag om te komen tot de bouw van een nieuw kerk centrum ten zuiden van de Al- varezlaan. Met dit centrum wordt dan niet alleen een kerk. doch ook de eigentijdse bijgebouwen bedoeld. De gereformeerde jeugdver enigingen hebben de mouwen opgestroopt en het niet alleen hierbij gelaten. Sinds vorig jaar september begonnen zij hun ac tie: ze bezorgden drukwerk, was ten auto's, bakten koekjes die zij verkochten, alles ten bate van de nieuwe kerk. Vanaf januari begon het voor bereidend werk voor de bazar, het moest een grandioze fancy- fair worden en het is gelukt. Ze kregen een verbluffend aantal prijzen, waaronder verscheidene waardevolle, bij elkaar. Niet al leen de gemeenteleden, doch ook het bedrijfsleven en de handel drijvende middenstand werd be naderd en niet zonder succes. Leerlingen van de u.t.s. ver zorgen de geluidsinstallatie en zij doen dit op prima wijze. Hedenmiddag is de bazar van af twee uur geopend. De uitslag van de verloting zal dan bekend worden gemaakt met als hoofd prijs een naaimachine. Boven dien zal dan het restant van de artikelen op Amerikaanse wijze worden verkocht. Als de voor tekenen niet bedriegen zal „Pro Rege" hedenavond uitpuilen van het bezoek. SYMPATHIEK GEBAAR De gereformeerde jeugdver enigingen maakten een bijzonder sympathiek gebaar door op hun bazar een plaats in te ruimen voor de stand van de protestants christelijke vereniging ..Ons Kinderhuis" in Genk (B.). In deze stand wordt een eensoortig artikel verkocht: koppen en schotels in sets van zes ter on dersteuning van de landelijke actie waarvan het aantal ver- kocnte exemplaren de 10.000 na dert. Vijftien jaar geleden verricnt- te een groep enthousiaste Neder landers voor de Belgische evan gelische zending in het plaatsje Genk huis-aan-huis evangelisa tiewerk. De groep werd op haar tochten door de 40.000 inwoners tellen de mijnwerkersplaats gecon fronteerd met het leed van kin deren die door hun ouders in de steek werden gelaten en het zon der ouderliefde maar in het leven moesten zien te stellen. Zo ontstond de vereniging „Vrienden van Genk", en kwam er een kleine protestantse ge meenschap in België tot stand die zonder overheidssubsidie, al leen door vrijwillige bijdragen met de hulp van 12 belangeloos werkende Nederlandse meisjes 60 kinderen verzorgen. Het grote aantal verlaten kin deren is wellicht verklaarbaar als men weet dat in Genk 35 ver schillende nationaliteiten wonen. HEDEN TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Blow - Up". Pro Rege. vanaf 2 uur: Ba zar t.b.v. nieuwbouw Ceref. kerk. Zuidersportpark, 3.30 uur: Vriendschappelijke wedstrijd Tern. BoysBreskens. Jeugdgebouw „De Sluis", 8 uur: „The Garands". ZONDAG 21 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur. nen" „Tarzan en de meermin- 5 en 8 uur: „Blow - Up". MAANDAG 22 APRIL Terneuzen Luxor-Theater, uur: Blow - Up". DINSDAG 23 APRIL Terneuzen Luxor-Theater, uur: Blow - Up". Na prinses Beatrix en prins Claus, is vriidagmiddag om viif uur ook prins Bernhard van Schiohol per K.L.M. naar New York vertrokken. Hü zal daar maandag a.s. aan zitten aan een diner dat wordt gegejven door de Nederlandse kamer van koophandel in de Verenigde Staten. Voor dit diner is een groot aantal vertegen woordigers van de Amerikaanse industriële en financiële wereld uitgenodigd. Ook de minister van economi sche zaken, mr. L. de Block, die hedenavond de prins naar New York zal volgen, zal hierbij aan wezig ziin. Tijdens het diner zal de prins een korte tafelrede houden met als onderwerp de economische samenwerking tus sen de V. S. en Nederland. Naar de rijksvoorlichtings dienst meedeelt zal de prins na een aansluitend kort verblijf in Washington volgende week don derdag naar Canada vertrekken om de Bilderberg-conferentie voor te zitten, die dit jaar in Mont Tremblant, in de nabijheid van Montreal zal worden gehou den. Ko^mos-215 gelanceerd Vrijdag hebben Russische ge leerden een nieuwe kunstmaan gelanceerd, de kosmos-215. De nieuwe kunstmaan dient, evenals de donderdag gelan ceerde kosmos-214, tot verder onderzoek van de ruimte. Alle instrumenten aan boord functioneren normaal. De zeven ministers van defensie, verenigd in de nucleaire plan ning groep van de Navo, zijn tot de conclusie gekomen, dat er geen anti-raket-raketsysteem in Europa behoeft te komen en zij zullen In deze geest een advies voorleggen aan de ministers van defensie van de Navolanden, die allen zitting hebben in het z.g. Nuclair De fence Committee en dat op 10 mei in Brussel bijeenkomt. De zeven ministers, die donderdag en vrijdag in Den Haag bijeen zijn geweest en daar uitvoerig hebben gesproken over een ter tafel liggende studie over dit onderwerp, zijn echter wel van oordeel dat het nodig is de ontwikkelingen op dit punt voortdurend in het oog te houden. De ministers hebben hun inzicht neergelegd in een slot communiqué. De Britse socialistische lager huisafgevaardigde John Frazer is vrijdag in Athene aangehou den, toen hjj in tegenwoordig heid van journalisten en foto grafen bij het monument voor de Engelse schrijver lord Byron 'n krans legde met als opschrift Byrons woorden „Ik droomde dat Griekenland al vrij zou zijn". Frazer werd naar een politie bureau overgebracht, waar men hem vertelde dat men in Grie kenland niet zonder toestemmine van de autoriteiten kransen mag leggen. Daarop werd hij vrijge laten. De socialistische afgevaar digde verliet kort nadien per vliegtuig de Griekse hoofdstad. In een toelichting daarop heeft de Nederlandse minister van de fensie, W. den Toom meegedeeld, dat een argument tegen een der gelijke afweergordel gelegen is in het feit, dat men immers nooit voldoende anti raket-raketten in een dergelijke gordel kan plaatsen. Bovendien is het een „verschrik kelijke dure zaak" (Amerikaanse deskundigen schatten een derge lijk afweersysteem voor Europa op veertig miljard dollar) en bo vendien zouden ook alle op het ogenblik geëntameerde gesprek- Prijswinnaar van f 500.» !n het boeiende Shell Düpll* kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. ken met de communistische landen over wapenbeheersing en wapen beperking worden gefrusteerd. De ministers hoopten verder dat er vooruitgang zou worden ge maakt bij besprekingen met de Sowjet-Unie om te komen tot een vermindering in de kernwapen wedloop en waren blij met het voornemen van de Amerikaanse regering om, wanneer er zich op dit gebied nieuwe ontwikkelingen voordoen volledig overleg te ple gen met haar bondgenoten. De ministers hebben eveneens gesproken over ontwikkelingen op kerngebied sinds hun vorige bij eenkomst (Ankara eind september 1967), waarover raoporten ter ta fel lagen en waarbij het in het bijzonder ging over het gebruik van verschillende tactische kern wapens voor de verdediging van het gebied, vallende onder de Navo. Zij waren verheugd over de vooruitgang die was geboekt. De ministers gaven aanwijzigingen voor uitwerking van een verdere beleidslijn -'oor de militaire Navo- leiders met het oog od een tac tisch gebruik van kernwapens. De ministers hebben tenslotte nog be sloten aanbevelingen te doen aan het „Nuciair Defence Affairs Com mittee" o mte komen tot een ver dere deelname (en wat niet in het communiqué stond raadpleging) bij het maken van plannen op militair kerngebied. In zijn toelichting verduidelijkte minister Den Toom, dat de Navo- ministers van defensie geadviseerd zal worden niet te beginnen aan een verdedigingsgordel van raket ten tegen ballistische projectielen. Hij zei, dat ons land noo't voor het idee had gevoeld en dat hij er zich steeds tegen verzet had. Op 1 juli a.s. zal Nederland aftreden als lid van de nucleaire planning groep, die op 1 januari 1967 in werking trad en waarvan de Na volanden bij toerbeurt van achttien maanden deel uitmaken. Dit bete kent evenwel niet dat Nederland geen zeggenschao meer heeft. Wii kunnen oo allerlei niveaus blijven meeoraten", aldus de bewindsman. Bovendien, zo merkt hij verder oo, komen alle voorstellen van de groen in de vergadering van de fensieministers (behalve de Fran se) waarvan wij dus steeds deel uitmaken. Deze vergadering staat bovendien open voor andere sug gesties dan van de planning-oroeo alleen. In de nucleaire planning- groep wordt alleen over het ite volgen beleid gesproken. Nu door de ministers als alge mene mening werd gepousseerd om niet tot een genoemd verde digingssysteem over te gaan, is er niet eens gesproken over de vraag, waar en hoe een dergelijk systeem zou moeten worden ingesteld. De Russen, zo vertelde minister Den Toom desgevraagd, hebben ook 'n anti raket-raketsysteem, maar dat is nog niet in ziin totaliteit ont wikkeld. Men kent daar niet een aaneengesloten gordel, maar een verdedigingssysteem rond beoaal- de steden. Het is niet bekend toat de Russen verder gaan doen, zo voegde hij eraan toe. Wat betreft het gesprek Over de verschillende soorten van kernwa- Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente vau 5% brengen .het benodigde geld snel bijeen. Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft 'u als "bouwfonds spaarder!' bovendien voorrang. Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure j "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. naam: adres: ..tel.no.: woonplaats:prov.:i datum: handtekening:i IMPS Zijn gele huidskleur is een 25- jarige Chinees uit Hongkong nood lottig geworden. De Chinees, die deel uitmaakte van de bemanning van de tank boot „World Centenary", werd ziek toen het schip op weg was van de Perzische Golf naar Wilhelmsha ven in Nedersaksen. Niemand aan boord kon er achter komen wat de man mankeerde. Pas toen de tankboot in Wilhelmshaven lag, kon een havenarts constateren wat hem scheelde. De Chinees had gei- zucht Hij werd direct naar het zie kenhuis gebracht waar hij over leed omdat de hulp te laat was gekomen. pens, waarover het slotcommuni qué snreskt en waarover een uit gewerkt rapport ter tafel lag, is met name gesDroken over het ver dedigingssysteem, dét gebaseerd is op het diep ingraven van kern- milnen. een onderwern. dat ook reeds in Ankara ter sprake is ge komen. De minister noemde dit een moeilijke zaak, omdat „je met veel factoren hebt rekening te houden". Fen punt dat tijdens de besprekin gen vooral is aangeroerd, was de Vi"p=tie hoe lang tevoren men der gelijke kernmijnen moet ingraven en hoe lang het duurt, voordat de politieke leiders ten aanzien van het gebruik tot een beslissing zijn gekomen. Men is huiverig, aldus minister Den Toom, om van tevoren be- voe°dheden over een eventueel ge bruik over te dragen aan militaire leiders. Dit is evenwel een kwes tie, die vooral Amerika aangaat. De minister vertelde verder, dat de ministerraad zal worden voor- <»psteld het onnerbevel van de ge- all'eerde s^'dkrachten in Eurooa een gedetailleerd rapport te laten opstellen over het gebruik van tac tische kernwapens en alles wat daaraan vastzit. Donderdag heeft men de Jood se opstand inhet ghetto van Warschau, die 25 jaar geleden od 19 april 1943 plaatsvond, her dacht. De secretaris-generaal van de federatie voor vrijheid en demo cratie van Polen noemde de op stand in het ghetto een belang rijke schakel in de striid tegen de Duitse bezetters in Polen. „Wij zullen altijd eer bewijzen aan de slachtoffers van Hitier, de helden van het ghetto en de miljoenen vermoorde doden", zei hij. Volgens de secretaris-generaal hebben tijdens de oorlog de Joodse organisaties in New York geen gehoor gegeven aan de vele onroepen om hulp. Ook de ge allieerden hadden niets onder nomen om de uitroeiing van de Joden te voorkomen. Zelfs nu gaf men Polen nog steeds de schuld voor de Joodse tragedie, hoewel de Polen de doodstraf hadden geriskeerd om Joden en hun kinderen te redden. Het Noordvietnamese persbu reau meldt dat een Amerikaan se kruiser, die bij Vinh Linh in de Noordkoreaanse wateren voer, vrijdag een voltreffer heeft ge kregen van Noordvietnamese kustbatterijen. Aan boord van het schip zou brand zijn uitge broken. AARDSCHOKKEN AAN COTE d'AZUR Zwakke, maar duidelijke aard schokken hebben donderdag avond paniek veroorzaakt onder toeristen en bewoners van de Franse Middellandse-Zeekust tussen Saint Raphaël en Menton, en de Italiaanse Rivièra. Vooral werden de schokken gevoeld in Nice, Menton en Monaco. Er is geen enkele schade aangericht. i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3