Hanoi verwerpt Amerikaanse voorstellen MUL Belgische informateur geeft opdracht terug Rust keert weer na golf van gewelddaden in West-Duitsland Binnen 24 uur: „Voorgestelde plaatsen niet allemaal neutraal" de Staking in Belgische bouwnijverheid HET WEER RADIO DE K0CK EjDupli-kaairt RASSENINCI DENT IN BOSTON De toestand in Sierra Leone Biafra bereid tot overleg saucijzeMjes ZATERDAG 20 APRIL 1968 24e Jaargang No. 5184 Gasverwarming Schermutselingen aan de Jordaan BANKETBAKKERIJ ÊÊÊÊS Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Gezondheid prinses Margriet en zoon zeer goed Ge „koperen wieg Die slag is aan u, i. J. Dirkse 'uit Rijswijk Communistische agitatie Geen „rouwmars Scheepsbrand in Antwerpen Granaatexnlosle eist 3 slachtoffers In Polen fey abonnement: TERNEUZEF XMwctenr-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs f 3,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van d» Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam verwerpt de tien nieuwe door de Verenigde Staten genoemde steden voor inleidende besprekingen en blijft vasthouden aan Warschau als geschikte plaats voor onderhandelingen. De woord voerder van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken zei dat zijn regering ook niet ak koord gaat met de voorwaarden die de Amerikaanse regering aan een keuze heeft verbonden. Noord- Vietnam houdt vast aan zijn eigen keuze van Warschau en vraagt de Verenigde Staten daarop officieel te antwoorden. De woordvoerder zei dat de Amerikaanse houding „in het ge heel niet ernstig" is. „De tien door minister Rusk geopperde plaatsen komen zelfs niet met de door hen (de Ver. Staten) gestelde voor waarden overeen. De Verenigde Staten vragen de keuze van een plaats waar de twee partijen vertegenwoordigingen heb ben, maar in de door de heer Rusk geopperde plaatsen zijn slechts Amerikaanse ambassades". Volgens de Noordvietnamese vèrklaring zijn de door de Ver enigde Staten voorgestelde plaat sen niet eens allemaal neutraal. „Sommigen zijn ondersteunings- bases voor de Amerikaanse agres sie-oorlog' in Vietnam". In de verklaring wordt voorts gezegd dat de Amerikanen met steeds nieuwe moeilijkheden aankomen en de „Amerikaanse vredeszwendel" is aangetoond. Eerst hadden de V. S. geen voor waarden gesteld. Toen Hanoi daarop Pnompenh als onderhan delingsplaats voorstelde kwam de eerste voorwaarde: dat beide partijen diplomatieke vertegen woordigingen dienden te hebben in de plaats van overleg. Nadat Noord-Vietnam Warschau voor stelde, stelden de Verenigde Sta ten twee voorwaarden, te weten dat de contacten in een neutraal land zouden moeten worden ge legd waar beide partijen diplo matieke vertegenwoordigingen hebben en dat er adequate ver bindingsmogelijkheden zouden zijn. Nu heeft president Johnson echter vier voorwaarden gesteld goede verbindingen, een plaats waar regeringen die Zuid-Viet- nam steunen vertegenwoordigd zijn, goede verbindingen voorde wereldpers en een geschikte Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEÜZEN Een Jordaanse militaire woord voerder heeft verklaard dat Jor daanse troepen donderdagavond Is raëlische patrouilles belet hebben de rivier de Jordaan over te ste ken. Bij de gevechten vielen aan Jordaanse zijde drie gewonden. De Israëliërs leden ook verliezen. wederzijds aanvaardbare plaats zonder psychologisch voordeel voor één der partijen. De wereldopinie eist dat de Amerikaanse regering antwoordt op de vraag of zij wil handelen overeenkomstig haar openbare verklaringen om Noordvietna mese vertegenwoordigers „waar dan ook op onverschillig welke tijd" te willen ontmoeten. De wereldopinie eist dat de Ameri kaanse regering de democrati sche republiek Vietnam formeel antwoordt de keuze Warschau als plaats voor de inleidende contacten. De Verenigde Staten zouden gaarne andere plaatsen voorvre- descontacten overwegen als Noord-Vietnam die zou voorstel len, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton vrijdag. Een woordvoerder veogde hieraan toe dat de Ver enigde Staten voor het ogenblik echter bij hun lijst van mogelij ke plaatsen voor inleidende be sprekingen blijven. „We hebben nog geen officieel antwoord via diplomatieke ka nalen ontvangen over het onder werp van mogelijke onderhan delingsplaatsen", zo zei hij. Warme 80 THRMEUZEW In Antwerpen is vrijdagochtend het personeel van een betoncen- trale in staking gegaan. Deze sta king loopt kennelijk vooruit op 'n algemene staking in de bouwin- dustrie, die voor maandag a.s. is aangekondigd. De grote vakbonden hebben de staking aangezegd, nadat onder handelingen over een nieuwe c.a.o. waren vastgelopen. De vakbonden eisen een loonsverhoging van zes procent in twee jaar, hetgeen vooral door de kleinere aannemers in België onaanvaardbaar wordt geacht. Het was vrijdag nog niet duide lijk, of de voor volgende week aan gezegde staking meteen een lan delijk karakter zal hebben of ge leidelijk aan zal worden geëffec tueerd. WARMER In grote delen van oost en mid den-Europa had het weer vrijdag een zonnig karakter, waarbij het kwik in de middag tot omstreeks 23 graden steeg. Het weer werd er bepaald door een gebied met hoge barometer standen. Warme lucht was ook aanwezig boven bet zuiden en oos ten van Frankrijk, waar plaatse lijk middagtemperaturen van 26 graden werden gemeten. Koelere lucht bevond zich bo ven noordwest-Frankrijk en de Britse eilanden. Deze lucht stroom de vrijdag over onze omgeving naar Denemarken. Een storing, die over Engeland naar het noorden trekt zal van daag weer warmere en drogere lucht naar Nederland doen vloeien. Er wordt daarom vrij zonnig weer verwacht met belangrijk hogere middagtemperaturen. medegedeeld door het K.NJVLL te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind en belangrijk hogere middagtemperaturen dan vrijdag. Koning Boudewijn heeft vrijdag middag graaf Adhemar d'AIcan- tara, op diens verzoek, ontlast van de informatïeopdracht die hij hem veertien dagen geleden had ge geven. D'Alcantara, een Vlaamse C.V. P.-minister in het aftredende kabi net-Vandenboeynants, is bij zijn pogingen gestrand op verzet van de socialistische B.S.P. tegen ver dergaande studies van de drie gro te partijen inzake de Belgische ge meenschapsproblemen, vooraf gaand aan het zoeken van een nieuwe regering. D'Alcantara verklaarde vrijdag middag na zijn bezoek aan de ko ning, dat hij bij zijn overleg met de leiders van de drie traditionele partijen (de christen-democratische C.V.P., de socialistische B.S.P. en de liberale P.V.V.) aanvankelijk had vastgesteld, dat allen de over tuiging deelden dat vóör alles ge zocht moest worden naar 'n duur zame oplossing- van de gemeen schapsproblemen. Het gaat hier zowel om de ge schillen tussen Vlamingen en Wa len op taalgebied (de kwestie van de Franse afdelingder. Leuvense universiteit en de positie van Brus sel) als een groeiend verlangen naar decentralisatie op economisch gebied ten behoeve van Vlaande ren en Wallonië. ZATERDAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.32 8.10 Terneuzen 8.08 8.46 Hansweert 8.42 9.20 Walsoorden 8.41 9.19 ZONDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.03 9.42 Terneuzen 9.39 10.18 Hansweer 10.13 10.52 Walsoorden 10.12 10.51 MAANDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.27 11.02 Terneuzen 11.03 11.38 Hansweert 11.37 12.12 Walsoorden 11.36 12.11 ZON MAAN op onder op ondei Apr. 20 5.33 19.46 3.39 11.21 21 0.31 19.48 4.01 12.44 22 5.28 19.50 4.16 14.04 D'Alcantara zei, dat hij bij zijn pogingen om een procedure te vin den om die gemeenschappelijke op vatting nader uit te werken en te concretiseren echter was vastge lopen. Hij had maandag a.s. een speciale werkgroep van vertegen woordigers der drie grote partijen aan het werk willen zetten om *n inventaris op te maken van de in stitutionele hervormingen die no dig zouden zijn en om de algemene richtlijnen voor het vinden van op lossingen te schetsen. Pas daarna zou men kunnen toekomen aan 't zoeken van een regeringsformule (waarbij d'Alcantara naar verluidt dacht aan een combinatie van de drie grote partijen) en het ontwer pen van een regeringsverklaring. Nog voor de informateur echter van de drie partijvoorzitters offi cieel antwoord had gekregen op zijn voorstel voor een speciale werkgroep (een antwoord dat hij vanmorgen verwachtte) had hij uit de kranten kennis moeten nemen van een verklaring van het socia listische partijbestuur, dat de in formatieperiode te lang ging du ren. De B.S.P. is van mening, dat meteen een kabinetsformateur moet worden aangewezen en een regering gevormd die de gewone economische en sociale problemen van het land ter hand gaat nemen, terwijl daarnaast gewerkt kan wor den aan plannen voor oplossing van de problemen dL Vlamingen, Walen en ook Brusselaars ver deeld houden. De B.S.P. verklaarde voorts niets te voelen voor een drie-par tijenregering van C.VJP., B.S.P. en P.V.V. UTRECHT: De jongste Oranje telg, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Prof. Plate en dr. Drukker ver klaarden gistermorgen dat de gezondheidstoestand van moe der en kind zeer goed is, zo deelt de R.V.D. mee. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De wieg, die voor de zoon van H.K.H. prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven zal worden gebruikt, is de z.g. „koperen" wieg, die is bekleed met robia voi le. Deze wieg, die sedert mensen heugenis deel heeft uitgemaakt van de inventaris van paleis 't Loo, dankt zijn naam aan de in koper uitgevoerde bewerkte voet. Voor zover kan worden nage gaan, werd de wieg reeds gebruikt voor de kleine prinses Wilhelmina, wanneer zij met haar ouders ko ning Willem III en koningin Em ma gedurende de zomermaanden op paleis 't Loo verbleef. Waar schijnlijk is de wieg, voor prin ses Wilhelmina vervaardigd. Ook koningin Wilhelmina, die zoals bekend een grote voorliefde had voor 't Loo en zijn omgeving, gebruikte destijds de koperen wieg voo prinses Juliana. De wieg werd voor het laatst gebruikt in 1948 voor prinses Christina. Als straks het jonge prinsje met zijn ouders naar huis gaat, zal een vierde generatie uit het Oranjehuis bezit nemen van de koperen wieg op 't Loo. Prijswinnaar van f 500.- ïn'het boeiende Shell Dupfi- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. De regering van de bondsrepu bliek hoopt dat de periode van gewelddaden in West-Duitsland, begonnen met de aanslag op stu dentenleider Rudi Dutschke, nu afgesloten is. Dit heeft Günther Diehl, staatssecretaris van voor lichting, vrijdag in Bonn meege deeld. Diehl zei dat men zich in de bondsrepubliek „over het al gemeen heeft uitgesproken tegen het gebruik van geweld". Door de dood van persfotograaf Klaus Frings en student Rüdiger Schrecks, beiden bij relletjes om het leven gekomen, was er een „proces van overdenking en her ziening' van standpunten" op gang gekomen. Er was verder contact ontstaan tussen de over heid en studentenorganisaties om te komen tot een dialoog. Maar, zo zei Diehl, de regering kan alleen maar praten met ver tegenwoordigers van die organi saties die de grondwet eerbiedi gen. Hieruit blijkt wel dat een dialoog tussen de regering en de S.D.S., de bond van socialisti sche' Duitse studenten waarin Dutschke een leidende rol ver vulde, uitgesloten moet worden geacht omdat deze bond uit is op „vernietiging van de parle mentaire democratie in haar hui- De Duitse uitgever Axel Cae sar Springer is ervan overtuigd dat de communisten achter de aanvallen op hem en zijn bladen staan. Springer gaf van deze overtuiging blijk in een vraag gesprek met het conservatieve Britse blad „Daily Mail". De huidige democratie, aldus Springer, mag dan niet volmaakt zijn, maar zij heeft 59 miljoen mensen meer vrijheid en wel stand gegeven dan Duitsland ooit gekend heeft. Springer kon niet begrijpen waarom groepen Duitse studenten die democratie willen vernietigen, nu de stu denten in Praag juist daarvoor strijden. De uitgever zag ook wel over eenkomst tussen het huidige ver zet van de linkse studenten, en dat van de rechtse groeperingen dat aan Hitiers dictatuur voor afging. De overeenkomst lag volgens hem in de onbezonnen manier waarop de mensen bepaalde lei ders volgen. Het universitaire systeem was voor een deel schul dig aan de onrust in de bonds republiek. De universiteiten wa ren overvol en de methoden die er gebruikt werden, stamden uit de middeleeuwen. Toch had Springer nog steeds vertrouwen in de Duitse jeugd die over het algemeen „zelfbe wust en kritisch was, politieke belangstelling toonde en hard werkte". Bij een rassenincident in een blanke wijk in het zuiden van Boston is vrijdag een neger dood geslagen en brachten een blan ke en een neger elkaar verwon dingen toe. Een blanke, de 22- jarige Patrick Linsky, werd ge arresteerd. De 28-jarige neger James Coo per stopte met zijn wagen voor rood licht, vlak voor een politie bureau. Een groep jonge blanken kwam om de wagen staan en be gon te schelden en de ruiten met stenen kapot te gooien. Ze bra ken de deuren open en dwongen de passagiers uit te stappen, trokken messen en begonnen op de negers in te slaan. Eén van de inzittenden kon de> politie alarmeren. Op het geloei van de politie-auto's namen de aan vallers de vlucht. De chauffeur had toen al twintig messteken opgelopen. Hij stierf in het zie kenhuis. Een blanke en een neger moesten ook in het zie kenhuis worden opgenomen. De gearresteerde Linsky kon niet op tijd weg komen. Op getuige nis van de echtgenote van de vermoorde, de 26-jarige Lena May, is hij als de moordnaar aangehouden. Intussen zagen de Westber- lijnse studenten af van de „rouwmars" die zij vrijdag had den willen houden in verband met de dood van Klaus Frings en Rüdiger Schrecks. Wolfgang Landsberg, voorzit ter van een vertegenwoordigend studentenorgaan in West-Berlijn, is afgetreden. Hij liet weten dat hij het voorzitterschap heeft neergelegd omdat vertegenwoor digers van de S.D.S. „de debat ten over de organisatie van deze mars verstoord hadden". In Freetown (Sierra Leone) is na de staatsgreep van donder dag een uitgaansverbod inge steld. Door de straten patrouil leren leger- en politie-eenheden. De verbindingen met de buiten wereld, die tijdens de machts overname waren afgesneden, waren vrijdag hersteld. Vrijdagochtend werd bekend gemaakt dat een voorlopige na tionale raad van zeven officie ren is gevormd, die als eerste taak heeft het leven zo snel mo gelijk weer normaal te doen ver lopen. Na de staatsgreep zijn 40 hoge officieren van leger en po litie gevangen gezet. De ambassadeur van Sierra Leone in Liberia en Ivoorkust, kolonel Patripk Ambrosius Gen- da, is vrijdag benoemd tot chef van de generale staf van de strijdkrachten. Hij wordt adju dant van kolonel David Bangu- ra, die tot opperbevelhebber van het leger is benoemd. Biafra heeft bekend gemaakt, dat het bereid is met de federale regering van Nigeria zonder voor waarden vooraf te gaan praten. Het overleg zou binnen 48 uur op een nader overeen te komen plaats kunnen beginnen. Kort tevoren had de federale regering ook verklaard, met ver tegenwoordigers van Biafra te wil len gaan onderhandelen. De minis ter van buitenlandse zaken in La gos, dr. Okoï Akrikpo, zei echter donderdag dat Biafra zich eerst weer in de federatie zou moeten voegen, voordat er een einde zou kunnen komen aan de tien maan den geleden begonnen burgeroor log. In de Antwerpse haven heeft vrijdagochtend brand gewoed in de ruimen van het Britse vrachtschip „Forcades", Debrand, die ont stond' in een lading houtvezel, kon na anderhalf uur worden geblust. De schade wordt aanzienlijk ge noemd. In de Zuidpoolse plaats Ba- borow bij Opole zijn drie jon gens van 7, 8 en 10 jaar om het leven gekomen, toen zij sneelden met een granaat die arbeiders kort tevoren hadden opgegraven. Twee arbeiders zijn in hechtenis genomen op beschuldiging van grove nalatigheid.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1