PROVINCIAAL NIEUWS Amerika hielp China aan atoombom 100 JAAR SPOORWEGEN IN ZEELAND Uitgewezen Chinese atoomgeleerden door glimlachende Mao ontvangen Vrijdag 19 apri! 1968 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen HARINGRACE BEGINT 27 MEI Laborante gewond bij ontploffing in laboratorium Twaalf doden bij treinbotsing in India Axel Biervliet Breskens Hoek Sluiskil Waterlandkerkje Agenda Uitgewezen „Vijf divisies waard" Speciale opdracht Het gevolg Twee Poolse kerngeleerden geroyeerd Israël koopt vijftig Mirages van Frankrijk Engelsman in de Sowjet-Unie veroordeeld Stakingsdreiging voor Britse metaalindustrie I Pagina 3 Ir. R. F. Bollen naar Bogota De heer R. F. Bollen, directeur produktie van Dow Chemical (Nederland) N.V., is benoemd tot algemeen directeur van Dow Chemical voor Columbia en Equador met standplaats Bogota. Hij zal worden opgevolgd door de heer G. H. Watkins, thans directeur produktie-ontwikke- ling van Dow Chemical Europe S.A. te Zürich, Zwitserland. Vergadering gemeenteraad op 25 april a.s. De raad der gemeente Terneu- zen komt donderdag, 25 april a.s. te 19.30 uur, ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: voorstel van burgemeester en wethouders inzake benoeming van een lid van het bestuur van de Stichting Verenigde Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ter voorziening in de vakature Nieuwdorp; idem tot benoeming van een hoofd van de o.l.s. „Zonneschool". De voordrach luidt: 1. de heer J. Timmer te Zaandam; idem tot benoeming van een hoofd voor de school voor schip perskinderen, zulks met ingang van een door burgemeester en wethouders te bepalen datum. De voordracht luidt: 1. de heer H. H. C. de Leeuw te Terneuzen; idem tot benoeming van een lid Van de commissie tot wering van schoolverzuim (Terneuzen-kom) ter voorziening in de vakature De Vries. De voordracht luidt: 1. de heer H. J. Balk te Terneuzen en 2. de heer H. R. van Beest te Terneuzen; idem tot aankoop van het per ceel Axelsestraat 208; idem tot aankoop van het per ceel Steenkamplaan 27; idem tót verkoop van percelen grond, gelegen in hét exploitatie plan „Noord" aan: a. F. J. Eijke te Terneuzen; b. Fa. Hermans te Vogelwaarde; Het produktsehap voor vis en visprodukten heeft in zijn woens dagmiddag gehouden vergade ring de regeling voor de komen de haringvisserij vastgesteld. De eerste schepen zullen maandag 27 mei ter haringvangst mogen uitvaren; een volgend gedeelte op 4 juni en het restant van de vloot op 10 juni. De eerste haring j' sal dan op vrijdag 31 mei mogen worden aangevoerd. De feesten ""ter gelegenheid van vlaggetjes dag vallen dit jaar op zaterdag 25 mei en die dag zullen ook de pro- duktschapsprijzen aan de schip pers, die vorig jaar de best ver zorgde haring en vis hebben aan gebracht, worden uitgereikt. Voorts zijn straffe maatregelen genomen in verband met de hairingworm. De haringverorde ning 1968 voorziet in een aantal marktordenende maatregelen, die er voornamelijk op gericht zijn om de haringworm te be strijden. In de verordening is er van uitgegaan, dat de haring pas voor menselijke consumptie kan worden vrijgegeven, nadat deze hetzij zwaar gezouten, hetzij diepgevroren is geweest. Blij kens onderzoekingen van T.N.O.- IJmuiden, bestaat de grootst mo gelijke zekerheid dat bij behan deling van de haring volgens een van deze twee methoden, de eventueel zich daarin bevinden de wormen zijn gedood, dan wel zodanig in-actief zijn geworden, dat zij geen schadelijke invloed meer kunnen hebben op de men selijke gezondheid. Als gemeen ten, waar de haring in 1968 zal worden gekeurd zijn aangewe zen: 's-Gravenhage, Katwijk, Velsen en Vlaardingen. Op de tweede verdieping van het researchlaboratorium van de coöperatieve condensfabriek Friesland aan de Pieter Stuyve- santweg te Leeuwarden heeft zich donderdagmorgen een ont ploffing voorgedaan. De 21-jari- ge laborante Annie Dijkstra uit Makkinga liep daarbij brand wonden aan hoofd, armen en benen op. Zij werd per ambu lance naar het ziekenhuis over gebracht. De ontploffing is ontstaan door het overkoken van een kolf met benzeen. De licht brandbare vloeistof vatte vlam door een in de nabijheid staand gascomfoor. Na de explosie, die een grote ra vage aanrichtte, ontstond een begin van brand. De personeels leden dringen in paniek naar bui ten. De brandweer van Leeu warden had het brandje spoedig in bedwang. Twee goederentreinen zijn don derdag bij het station van Anas, in midden-India, tegen elkaar ge reden. Zeven mensen zijn om het leven gekomen. Naar later werd gemeld zijn twaalf mensen om het leven ge komen. De meesten van hen zijn spoorwegemployé's. c. A. A. Romeijn te Terneuzen; d. H. Scheffer te Rhoon; idem tot verkoop van percelen grond, gelegen in het exploitatie plan „Katspolder" aan: a. A. de Bokx te Terneuzen; b. W. de Bokx te Terneuzen; c. S. J. Waterman te Terneuzen; idem tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Zuidpolder" aan de parochie „De verrezen Christus"; idem tot het verlenen van een bijdrage in de koeten van metin gen van de luchtverontreiniging in de kanaalzone; idem tot het verlenen van me dewerking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van: a. de Vereniging tot het ver strekken van lager onderwijs op Gereformeerde Grondslag; b. de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs; c. de Vereniging voor Chr. Onderwijs; d. de St. Antoniusschool; idem tot wijziging van: a. de gemeentebegroting 1967; b. de begroting 1968 van de dienst openbare werken. c. de gemeentebegroting 1968. Kerk- en scholenbouw gaat in Terneuzen verder In de raadsvergadering van donderdag 25 april a.s. zal het college van B. en W. de raad o.m. voorstellen aan de r.k. pa rochie, „De Verrezen Christus" een perceel grond 3215 m2) gelegen in het exploitatieplan „Zuidpolder", aan de Bellamy- straat te verkopen voor de bouw van een kerk met nevenruimten. Er zal ook een verzoek wor den behandeld van het bestuur van de Vereniging tot het ver strekken van lager onderwijs op Gereformeerde Grondslag te Terneuzen om medewerking te verlenen tot vervanging van het oude schoolgebouw aan de Schoollaan, door het beschikbaar stellen van de nodige gelden voor de bouw van een zesklassige school in het bestemmingsplan „Serlippenspolder". De laatste vijf jaar groeide het leerlingenbestand van gemid deld 140 tot 175 leerlingen. De school telt thans reeds zelfs 178 leerlingen, een aantal dat recht geeft op een zesde leerkracht. De school dateert van 1880 en voldoet in vele opzichten niet meer. Bovendien valt het ge bouw in het z.g. saneringsplan „Java". Op verzoek van 't school bestuur is in het bestemmings plan „Serlippenspolder" voor de bouw van een nieuwe school grond gereserveerd. Dodenherdenking Ter gelegenheid van de Natio nale Dodenherdenking op zater dag 4 mei aanstaande, zal bij het Poolse monument aan de Oranje straat een korte plechtigheid worden gehouden. Het programma hiervoor luidt als volgt: 19.55 uur: De genodigden ko men bijeen in het stadhuis. 19.56 uur: Vertrek van het stadhuis in een stille tocht naar het Poolse monument 19.58 uur: Kranslegging door de burgemeester. 19.59 uur: Last Post 20.00 uur: Twee minuten stilte. 20.02 uur: Bloemlegging door verenigingen en schoolkin deren. Daarna terugkeer naar het stadhuis waar een kopje koffie zal worden geserveerd. Uit de bocht De landbouwer F. D. uit Bier vliet heeft lichte verwondingen opgelopen toen hij met zijn auto op de T-kruising te Biervliet uit de bocht vloog. De auto die te grote snelheid had vloog eerst over het fietspad, ramde een schrikhek en kwam in een lager gelegen stuk land tegen een boom tot stilstand. D. liep verwondin gen aan z'n voorhoofd op. Dokter Kalkman verleende eerste hulp De auto werd zwaar beschadigd. Auto's in de sloot Bij het inhalen van enkele fiet sers op de Maaidijk is een Belgi sche personenauto bestuurd door G. A. M. uit Eekloo van de weg geraakt en in een sloot terecht ge komen. M. en een inzittende werden gewond. De auto werd zwaar be schadigd. Op de provinciale weg Groede Breskens is de heer A. T. uit Breskens met zijn personenauto van de weg geraakt en na over de kop te zijn geslagen in de sloot terecht gekomen. T. liep hierbij dusdanige ver wondingen op dat hij naar het ziekenhuis te Oostburg moest worden overgebracht. Dokter Jansen uit Groede verleende eerste hulp. Een andere inzitten de, B. uit Breskens, liep enige verwondingen aan zijn voorhoofd op. De auto was total-loss. Vergadering Judosportvereniging De Judosportvereniging Bres kens heeft onder voorzitterschap van P. Pielaet in hotel Valk de algemene vergadering gehouden, welke slecht bezocht werd. De sekretaresse, mevr. Zwier de Hulster, deelde in haar jaar verslag mede dat het ledental iets was teruggelopen. Er is aan 'n wedstrijd deelgenomen, welke goede resultaten opleverde. Op vrijdagavond is men gestart met een jiu-jitsu cursus. In het komende seizoen hoopt men meerdere wedstrijden te houden. Bij de bestuursverkiezing werd H. Laikens als zesde bestuurslid gekozen; voor de zevende bestaat nog steeds een vacature. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 7 t/m 13 april aangevoerd: 2615 kg exportgarnalen 4,26 5,61, 1135 kg schar 0,16—1.05, 2681 kg schol 0,30—0,37, 28222 kg tong 3,077,45, 832 kg tarbot 3,92—8,45, 1096 kg griet 2,91— 3,40, 8638 kg gul 0,36—1,22, 992 kg wijting 0,240,37, 244 kg rog 0,861,14, 3 kg kommeraal 0,48 —0,74, 1 kg herder 0,629 kg tongschar 1,25, 1619 onverkochte bot, 40 kg onverkochte schar, 9315 kg onverkochte schol, 322 kg onverkochte wijting. Internationale Ariel-rally Tijdens de paasdagen werd voor de eerste maal in Nederland een internationale motorrally voor Arielberijders gehouden. Plaats van samenkomst was de Braakman, waar de voorzitter van de Nederlandse Arielclub, de heer W. van den Hemel uit Koewacht, de ruim 80 deelne mers welkom heette. 47 Engelsen waren het Kanaal overgestoken, terwijl het gezel schap werd gecompleteerd door Fransen, Belgen en Nederlan ders. Deze rally, die in Engeland ieder jaar wordt gehouden, heeft als voornaamste doel de ver steviging van de band tussen de Arielberijders. Tevens worden gegevens en onderdelen van dit motormerk, dat in 1959 uit pro duktie werd genomen, uitgewis seld. De heer Van den Hemel had een tweetal mooie tochten uit gezet. Eén voerde langs de del tawerken, terwijl Veere met een extra bezoek werd vereerd. Voor de gezellige avonden respectievelijk te Biervliet en Hoek bestond grote belangstel ling. ook van de zijde van niet- Arielberijders. Maar ook het wedstrijdele ment in de vorm van een con cours d'élegómce ontbrak niet. Zo waren er prijzen voor de mooiste motor, de oudste (1932), de meest lawaaiproducerende enz. De grootste afstand werd afgelegd door R. Furgeson uit Stoke on Trent (452 km), die hiervoor een extra-prijs ontving. Dank zij het mooie weer, de grote opkomst en de oerfecte or ganisatie mag deze rally als bij zonder geslaagd beschouwd wor den. UITNODIGING Van de Engelse Ariel Club ont ving de gelijknamige Nederland club een uitnodiging om deel te nemen aan de rally te Adding- ton, die in de laatste week van augustus wordt gehouden. Feestmiddag voor ouden van dagen Zaterdag a.s., s middags om half drie, wordt in de „Ark" te Sluiskil de ouden van dagen en andere belangstellenden 'n feest programma aangeboden door de jeugdclub van de hervormde kerk. Het programma zal bestaan uit zang, dans, muziek en toneel stukjes. De toegang is gratis. Het geheel staat onder leiding van mevrouw Van Arenthals. Aktie voor bejaardensociëteit Ten behoeve van de instand houding van de Sluiskilse be jaardensociëteit wordt volgende week gestart met een ballpoint- aktie en een donateursaktie. Deze aktie wordt georgani seerd door de jeugdclubs van de hervormde kerk in Sluiskil. Met deze akties hoopt men aan de benodigde gelden te kunnen ko men om de zaalhuur voor het komende jaar ten behoeve van de bejaardensociëteit te waar borgen. Men rekent dan ook op de volledige financiële steun van de bevolking voor dit sympathie ke doel. Opbrengst Hemava-collecte De in het eerste kwartaal van dit jaar gehouden collecte voor de Hemava bracht 112,13 op. Meisje overreden Donderdagmorgen is in Water' landkerkje het 1% jaar oude dochtertje van de familie Bron dat met haar zusje op het trot toir speelde, door een vracht wagen overreden. Het ongeluk gebeurde nadat de chauffeur even voor een woonhuis was ge stopt. Voordat hij weer weg zou rijden, heeft hij de kinderen nog gewaarschuwd, maar het meisje is toch onder de auto terechtge komen. Zij was vrijwel op slag dood. MIDDELBURG: Prins Claus heeft woensdag een ontmoeting gehad met het voltallige dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest- Nederland. Op de foto zittend v. l.n.r.: Prins Claus, mr. Van Aart sen, mr. Klaasesz. Staande v.l.n. r.: Burg. Thomassen, dr. Kort- mann, Hi. J. Ordt, mr. Marijncn, J. v. d. Wel, ir. J. van de Kerk. Dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-president directeur van de Nederlandse spoorwegen, heeft donderdagmiddag in het rijksar chief van Zeeland te Middelburg de tentoonstelling „IJzeren we gen op dammen en langs kreken" geopend. Deze tentoonstelling is ingericht ter herdenking van het feit, dat 100 jaar geleden de eer ste spoortrein Zeeland binnen reed. Op 1 juli 1868 kwam de eerste trein naar Goes, in 1373 bereikte de Zeeuwse spoorlijn haar eindpunt in Vlissingen, Voor de aanleg van deze spoor lijn zijn in de vorige eeuw de Kreekrakdam en de Sloedam ge bouwd, waardoor de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland aan het vaste land. van Noord- Brabant werden verbonden. De Zeeuwse spoorlijn had niet zo zeer een lokale funktie, maar was opgezet als verbinding tussen Engeland en het Roergebied. Het gereedkomen van deze spoorlijn is dan ook de aanleiding geweest voor de oprichting van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Zee land, die tot 1940 tussen Vlissin gen en Engeland voer en nu een dienst vanaf Hoek van Hol land onderhoudt. Het internationale aspect van de spoorlijn is op de tentoonstel ling o.a. te zien aan een spoor boekje uit de vorige eeuw, waar in de verbindingen tussen Vlis singen en Russische steden staan aangegeven. Dat de aanleg van de spoorlijn ook tegenstanders in Zeeland heeft gehad, is te zien aan een tentoongesteld geschrift waarin iemand meedeelt zijn hoofd on der de eerste locomotief te zul len leggen die in Middelburg ar riveert. Behalve aan de Zeeuwse spoorlijn is de tentoonstelling in Middelburg ook gewijd aan de Zeeuwsvlaamse spoorwegen uit de vorige eeuw, die eigendom waren van Belgische maatschap pijen. Op een warme dag in 1950 vervoegden drie rechercheurs van Ame- rika's centrale recherche (F. B. I.) zich aan de woning van dr. Tsien Hsoe-sjen. Hij was een rakettenspecialist van naam, gehuwd, vader van twee kinderen, van beroep leraar aan het Caltech-instituut te Pasa dena (V. S.), reserve-luitenant-kolonel der Amerikaanse strijdkrach ten, hoofdofficier voor speciale diensten en leider van de raketten- afdeling van het Amerikaanse onderzoek- en adviesbureau der natio nale verdedigingsraad, maar hij was geboren in Sjanghai en nog altijd van Chinese nationaliteit. Hem werd medegedeeld, dat hij in hechtenis genomen werd op grond van het feit deel uit te maken van de af deling Pasadena van de communistische partij in Amerika. De Chinese geleerde werd overgebracht naar de gevangenis in San Pedro en ter beschikking gesteld van de rechter-commissaris. Dit voor arrest duurde circa zeven weken waarna Tsien op vrije voeten werd gesteld tegen een borgsom van 15.000 dollar. Op 26 april deed de rechtbank te Los Angeles uitspraak en wees vonnis op de navolgende gronden: „Dr. Tsien is een buitenlander en van Chinese nationaliteit, hij zal de Verenigde Staten moeten verlaten op grond van het feit, dat als bewezen moet worden geacht te zijn dat beklaagde vóór zijn vesti ging in Amerika reeds lid was van de communistische partij". dr. Tsjao en van dr. Tsien, die hun in de Verenigde Staten vergaarde theoretische kennis in de rood- Chinese provincie Sinkiang in de praktijk hadden omgezet en in toe passing hadden gebracht. Dit betekende tevens een wen ding in de wereldgeschiedenis die zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie in ernstige ver legenheid bracht. De toestand werd nog ernstiger toen nog drie jas later in rood-China melding werd gemaakt van het tot explosie bren gen van de eerste waterstofbom. Het was Amerika dat commu nistisch China had geholpen door zijn geleerden en deskundigen van Chinese nationaliteit de deur te wijzen en naar 't vijandelijk kamp terug te sturen waar zij door een fijntjes glimlachende en ondoor grondelijke Mao gastvrij werden ontvangen. HEDEN Terneuzen: Pro Rege, vanaf 7 uur: Bazar t.b.v. nieuwbouw Geref. kerk. ZATERDAG 20 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Blow - Up". Pro Rege. vanaf 2 uur: Ba zar t.b.v. nieuwbouw Geref. kerk. Zuidersportpark, 3.30 uur: Vriendschappelijke wedstrijd Tern. Boys—Breskens. ZONDAG 21 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur. „Tarzan en de meermin nen"; 5 en 8 uur: „Blow - Up". MAANDAG 22 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: Blow - Up". DINSDAG 23 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: Blow - Up". BIJBELVERTALINGEN De bijbel blijft het meest ver taalde boek ter wereld. Hij is nu, geheel of gedeeltelijk, in 1.326 ta len uitgegeven, aldus 'n bekend making van het wereldbijbelge nootschap. De volledige tekst komt voor in 242 talen. In 1950 en in 1951 bereikte de communistenvervolging door Ame- rika's senator McCarthy geleid, haar hoogtepunt. Zij groeide uit tot een soort middeleeuwse hek senjacht, doch los daarvan brak in 1950 de oorlog uit met Korea. Amerika geraakte in paniek en iedere Amerikaan keek voor het slapen gaan onder 't bed, op zoek naar landverraders. Een soortgelijk lot als dat van dr. Tsien Hsoe-sjen wachtte zijn, eveneens in de Verenigde Staten woonachtige landgenoot, de atoom geleerde dr. Tsjao Tsjoen-jao. Bei den studeerden aan de technische hogeschool in Californië, behaal den daar de doctorsbul met dit onderscheid, dat dr. Tsien in 1935 naar the States ging terwijl zijn landgenoot dr. Tsjao daarheen reeds tien jaar eerder emigreerde. Tsien werd evenals Tsjao leraar aan de hogere technische school, het Caltech-instituut te Pasadena. Dr. Tsjao Tsjoen-jao met het lot van zijn landgenoot voor ogen, wachtte geen proces tegen hem af en verliet in juli 1951 Amerika met bestemming Hongkong. Hij werd gevolgd door circa tachtig geleerden van Chinese nationali teit, waaronder zich een groot aan tal zeer begaafde, technisch hoog staande wetenschapsmensen bevon den. Hun uittocht zou in de naaste toekomst grote nadelen voor Ame rika opleveren. Dat is nu uit het verder verloop van de jongste ge schiedenis overduidelijk gebleken. Inderdaad stelden de Ameri kaanse veiligheidsautoriteiten vast, dat op een aantal deskundigen, uit een politiek-crimineel oogpunt be zien, wat aan te merken viel. Zij wensten geen enkel risico te ne men en hanteerden zonder aanzien des persoons hun bevoegdheid tot het uitwijzen van ongewenste vreemdelingen. Tsjao, atoomgeleerde van naam en jarenlang in een leidinggeven de functie bij het Amerikaanse kernwapenprogram werkzaam, nam op eigen initiatief de benen. Dr. Tsien wilde dat niet doen, hij voelde zich niet schuldig en wist zich sterk door zijn persoonlijk contact met de (voormalige) staatssecretaris van het departe ment van marine. Dan A. Kim ball, die als getuige in de zaak Tsien gehoord, verklaarde: „Wi.i kunnen deze man zo maar niet laten gaan, hij weet veel wat voor ons van belang is en Tsien is voor Amerika zeker vijf divi sies waard." Niettemin werd Tsien uitgewezen. Dr. Tsjao en hij waren namelijk door een col lega, dr. Sidney Weinbaum als natuurkundige eveneens aan het Caltech-instituut verbonden geïntroduceerd bij de „Professio nal Unit 122, Pasadena Section" van de Communist Party of the United States. Dit gebeurde al in 1938 en dr. Tsien werd lid van die partij onder de schuilnaam John M. Becker. Bedoelde Unit 122, die voor namelijk bestond uit geleerden, doktoren, technici en andere in tellectuelen, had reeds lang het wantrouwen van de F.B.I. opge wekt, die tenslotte een van haar detectives, William Kimple, op dracht gaf om in de groep te „in filtreren". Deze rechercheur speelde zijn rol op voortreffelijke wijze en wel zo, dat hij tenslotte door de groep als koerier werd aangesteld. Daardoor kon hij de F.B.I. volledig op de hoogte stel len van het doen en laten van de groep èn van dat der aómgesloten leden. Toen Amerika aan de tweede wereldoorlog ging deelnemen, werden dr Tsien en dr Tsjao door revering met snecia'e opdrach ten belast en moesten zij zich toe leggen op de studie en de ontwik keling van nieuwe wapens, zeer in het hijzonder op de ontwikke ling van raketten en atoombom men. Deze studie en de ontwik keling leidde tenslotte tot het ge bruik van de eerste atoombom men op de Japanse steden Hiros hima en Nagasaki en is het werk van geleerden als Tsjao en Tsien. In juli 1951 werden dr. Tsien en dr. Tsjao als ongewenst in Amerika naar hun geboorteland, rood-china, „afgeschoven". In oktober van datzelfde jaar werd in Peking het instiuut voor atoomonderzoek door Mao ge opend. Tot directeur werd be noemd de stichter dr. Tsjao Tsjoeng-jao terwijl tot leider van het bureau voor de studie, onder zoek en ontwikkeling van het raketwapen dat eveneens in Peking werd gevestigd', dr. Tsien Hsoe- sjen werd aangewezen. Daarna werd het stil om de beide mannen en de wereld hoorde geruime tijd niets meer van hen. Deze onheilspellende rust duur de tot twee dagen na de val van Ruslands Nlklta Chroesjtsjow en wel tot 16 oktober 1964, om pre cies te zijn tot 3 uur n.m., het tijdstip waarop de eerste Chinese atoombom tot ontploffing werd gebracht. Het was het werk van Twee Poolse kerngeleerden, professor Juliusz Dobrowolski en Krzysztof Zarnowiecki, zijn uit de communistische partij gesto ten, aldus is donderdag bekend gemaakt. In het begin van de maand werd het hoofd van het regerings bureau voor kernenergie. Wil helm Billig, ontslagen. Frankrijks minister van bui tenlandse zaken, Couve de Mur- ville, heeft donderdag voor de commissie van buitenlandse za ken van de nationale vergadering verklaard, dat het verbod op de levering van 50 mirage-jacht- bommenwerpers aan Israël zal worden gehandhaafd. Gezien de recente incidenten in het Mid den-Oosten tussen Israël en Jor danië zag hij geen reden, waarom Frankrijk zijn standpunt zou wij zigen. Israël heeft de koopsom ongeveer 215 miljoen gulden al voldaan. Wat de 54 door Irak bestelde mirages betreft deelde de minis ter mee, dat deze toestellen over twee of drie jaar zullen worden, afgeleverd. Een 23-jarige Engelsman is ver oordeeld tot vier jaar dwang arbeid in een Russisch kamp we gens het smokkelen van 6 kilo hasjiesj in Tasjkent, aldus is in de Russische hoofdstad donderdag bekendgemaakt. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou heeft ge zegd, dat een rechtbank in Tasj kent, de hoofdstad van de Sowjet- republiek Oezbjekistan, het vonnis heeft geveld na een proces van een dag, dat dinsdag is gehouden. De veroordeelde is Michael Par sons, die student zou zijn en op weg was van Kaboel naar Stock holm. Hij vertelde de rechtbank, dat hij de hasjiesj uiteindelijk En geland wilde binnensmokkelen. De ox-ganisatie van arbeiders in de Britse metaalindustrie, die ongeveer drie miljoen leden telt, heeft donderdag besloten het overleg met de werkgevers af te breken en op 1 mei een bijeen komst te beleggen waarop zal worden beslist op welke wijze verder zal worden gehandeld. De werkgevers hebben eisen voor een algemene loonsverhoging, drie dagen extra-vakantie en gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten afgewezen. Tegenvoorstelltng van hun kant noemde de leiding van de genoemde vakorganisatie „be ledigend".

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3