V.S. stellen 15 nieuwe onderhandelingsplaatsen voor Onderofficieren in opstand in Siera Leone Moeder en kind maken het zeer goed PAKISTAN WIL GASTHEER ZIJN Griekse regering laat honderd gevangenen vrij Nigeria wil onderhandelen me! Biafra President en legerleiders onder huisarrest FAMILIELEDEN KWAMEN MOEDER EN VADER FELICITEREN Mr. Pieter van Vollenhoven: ,lk ben een bijzonder gelukkige vader' HET WEER VRIJDAG 19 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5183 Johnson bij Eisenhower Japan vraagt terugtrekking Amerikaanse bommenwerpers In Hongarije Bommenregen Sergeant heeft de leiding Twee tassen met diamanten In Londen verdwenen Aardbeving in Zuidslavische stad Gezellig druk SUEZKANAAL NOOIT MEER OPEN? Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZE> Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" {geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Verenigde Staten hebben Noord-Vietnam een nieuwe reeks steden voorgesteld als mogelijke plaatsen voor inleidende vredes besprekingen voor Vietnam, zo verluidde donderdag in betrouw bare kring in de Amerikaanse hoofdstad. De lijst met plaats namen is nog niet bekendge maakt, maar de Pakistaanse re gering beeft reeds laten weten als gastvrouw te willen optre den. Zoals woensdag gemeld, heeft ook secretaris-generaal OeThant van de verenigde naties een aan tal plaatsen voorgesteld die „voor beide partijen waarschijnlijk aanvaardbaar zouden zijn, maar Washington noch Hanoi hebben tot nog toe op de voorstellen van Oe Thant gereageerd. De Griekse regering heeft don derdag 100 politieke gevangenen vrijgelaten, die sinds de militaire machtsovername van een jaar geleden op de eilanden Jaros en Leros werden vastgehouden. De vrijlating houdt verband met de viering van het orthodoxe paas feest op zondag a.s. Eerder deze maand was bekend gemaakt, dat nog 2.437 personen op genoemde eilanden gevangen zaten omdat zij worden beschouwd als een ge vaar voor de staatsveiligheid. Volgens de autoriteiten gaat het hoofdzakelijk om doorgewinter de communisten. Bij beschikking van het Griek se ministerie van binnenlandse zaken zijn 48 personen van hun nationaliteit vervallen verklaard. Het gaat hoofdzakelijk om men sen uit Noord-Griekenland van wie overigens alleen de naam en de woonplaats werden vermeld. Volgens de staatscourant zijn voorts twee officieren van de gendarmerie een majoor en 'n kolonel gepensioneerd omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van koning Constantijn op 13 decem ber j.l. De Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken, Arikpo, heeft donderdag verklaard dat de federale regering bereid is op elk moment zonder voorafgaande voorwaarden met de Biafranen te gaan onderhandelen. Als voor waarden voor een staken van het vuren blijft Nigeria echter vast houden aan de eis dat Biafra de nieuwe Nigeriaanse grondwet aanvaardt en van afscheiding af giet. Londen zou voor het ge sprek een geschikte plaats zijn, meende hij, en het voormalige staatshoofd Azikiwe zou als on derhandelaar kunnen optreden. Arikpo zei dat Biafra vorig jaar had gezegd te willen gaan onderhandelen, maar dat dit op het laatste moment niet doorging. Japan heeft donderdag aan de V.S. verzocht de B-52-bommen- werpers van de basis Okinawa terug te trekken met het oog op de ongerustheid onder Japanse bevolking, zo is uit officiële krin gen in Tokio vernomen. De Amerikaanse hoge commissaris voor de Rioe-Kioe-eilanden, Unger, heeft geantwoord dat V.S. niet van plan zijn de basis voor deze bommenwerpers te blijven gebruiken, maar zei niet wan neer zij. zullen worden terugge trokken. Okinawa is erkend Ja pans gebied maar nog steeds door de V.S. bezet. De B-52 zijn er sinds beain dit Jaar gestationserA President Johnson bracht don derdag oud-president Eisenhower op de hoogte van de jongste ont wikkelingen. Johnson die in Ho- noloeloe met zijn voornaamste adviseurs in Vietnam, onder wie admiraal Sharp, en met de Zuid- koreaanse president Park Tsjoeng Hi had gesproken, zou later op de dag naar ziin boer derij in Texas doorreizen. Voor zijn vertrek uit Honoloeloe be loofde Johnson dat de Verenig de Staten hun bondgenoten in Vietnam zullen raadplegen bij elk stadium van onderhandelin gen met Noord-Vietnam. De Ver enigde Staten schijnen voor het ogenblik een Zuidvietnamees voorstel voor een topbijeen komst van de zeven bondgeno ten in Vietnam terzijde te heb ben geschoven. Australië, welk land ook troepen in Vietnam heeft, heeft reeds negatief op de Zuidvietnamese suggestie ge reageerd. De Hongaarse regering deelde donderdagavond in een commu niqué mee dat zij „zeer ver heugd zou zijn de vertegenwoor digers van de Verenigde Staten en Noord-Vietnam te ontvangen voor het leggen van contacten die vreedzame regeling van het Vietnamese conflict ten doel hebben". Hongarije behoort ech ter tot het oosteuropese blok en, zoals gemeld, wezen de Ver enigde Staten eerder het Noord- vietnamse voorstel de contacten in Warschau te leggen van de hand omdat besprekingen daar moeilijkheden zouden kunnen opleveren voor een Zuidviet namese missie. In Zuid-Vietnam gooiden acht- motorige B-52 bommenwerpers donderdag het grootste tonnage bommen in één keer op de As- jao-vallei, een belangrijke infil tratieroute van Laos door het noorden van Zuid-Vietnam in de richting van Hoe-é. Autopar ken, wapenopslagplaatsen en bunkers langs de route werden gebombardeerd. In de delta van de Mekong, in het zuiden, bestormden Ameri kaanse landingstroepen na een beschieting de kust, waar een honderdtal bunkers werd ver nietig en 6 ton rijst werd buit gemaakt. De vietcong trok zich terug met achterlating van 78 doden, aldus een Amerikaanse woordvoerder. De hevige brand in het „Woud van de duisternis" in de delta wordt door de Amerikanen gaande gehouden met napalm bommen. Amerikaanse functio narissen zeiden dat 85 procent van het geweldige, ondoordring bare woud waar de bevoorra ding voor vermoedelijk 80.000 vietcong-militairen lag opgesla gen reeds is verwoest. Het woud is zo'n geweldig net van paden, kanalen met „booby traps" dat de geallieerden er zich niet inwaagden. Vietcong- groepen die nu de wijk nemen voor de vlammen, worden van uit de lucht bestookt. In Saigon is meegedeeld dat vorige week 363 Amerikaanse soldaten sneuvelden, 84 meer dan in de week daarvoor. Vol gens de Amerikaanse mede deling sneuvelden aan de zijde van de vietcong 3071 man. De leider van het Amerikaan se pacificatie-programma deelde donderdag mee dat de vietcong eind vorige maand 4093 gehuch ten in handen had, tegen in januari, vóór het „tet"-offensief 3838. Ongeveer 4559 gehuchten worden door de Amerikanen als tamelijk veilig beschouwd. In de Zuidvietnamese hoofd stad is de avondklok, die tijdens het „tet"-offensief was ingesteld, verschoven naar 21 uur. De re gering deed echter tegelijkertijd een beroep op de bevolking „de laatste resten van de communis tische troepen die nog in Saigon zijn te liquideren". In Sierra Leone zijn onderoffi cieren in opstand gekomen om uiting te geven aan hun reeds maanden bestaande bezwaren te gen hun soldij en andere dienst- voorwaarden. Volgens een woord voerder van het Britse departe ment voor gemenebestzaken zou het om een zaak van geringe om vang gaan. De jonge onderofficie ren zouden bij de hoofdstad Free town in opstand tegen hun officie ren zijn gekomen. In Londen zijn geen berichten over doden of ge wonden ontvangen. In Abidjan, de hoofdstad van het oostelijker gelegen Ivoorkust, wist men echter te melden, dat de president en de vice-president van de „nationale hervormingsraad" en de legerleiders onder huisarrest zijn gesteld. Het schijnt dat Juxon-Smith, die HONOLOELOE: President Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea president Johnson en gouverneur John A. Burns van Hawaii (v.l. n.r.) gefotografeerd tijdens het spelen van de volksliederen tij dens welkomstplechtigheid voor president Park. ruim een jaar geleden de macht aan zich trok omdat de oppositie leider Siaka Stevens bij de verkie zingen had gewonnen, nu aan de kant is geschoven door kolonel Charles Blake, de opperbevelheb ber van de strijdkrachten die ook zitting heeft in de „nationale her vormingsraad". Juxon-Smith die zichzelf inmiddels tot brigade generaal had bevorderd, zou wor den verweten dat hij niet alle no dige hervormingen in het land heeft uitgevoerd. De vice-voorzitter van de her vormingsraad, William Leigh, stond aan het hoofd van de poli tie. Hij staat, evenals Juxon-Smith, onder huisarrest, zo heeft het Brit se departement voor gemenebest zaken nader uit Freetown ver nomen. De opstandige actie zou begon nen zijn in de kazerne van Daroe, bij Freetown. In de hoofdstad zou den zich gevallen van plundering hebben voorgedaan. Naar in Monrovia, de hoofdstad van het aangrenzende Liberia, ver luidt, zou de opstand worden ge leid door een sergeant, Mamadoe Rogers. Deze maakt deel uit van de Mende-stam, de grootste stam in Sierra Leone waartoe ook de oud-premier sir Albert Margai be hoort, die bij de verkiezingen van maart 1967 door Siaka Stevens werd verslagen. In februari j.l. had Juxon-Smith een commissie gevormd ter voor bereiding van een terugkeer naar het burgerlijke bewind. Volgens betrouwbare inlichtingen zou bin nen de „nationale hervormings raad" verschil van mening hebben bestaan over het üJfcipo van dit proces. Een deel der leden zou een spoedige terugkeer van het burgerlijke bestuur voorstaan, ter wijl anderen liever het militaire bewind nog zouden willen besten digen. In Londen is donderdag verno men dat op London Airport twee tassen met industriediamanten uit Zuid-Afrika en bestemd voor Hongkong zijn verdwenen. De diamanten waren daar dinsdag ter bewaring afgegeven. Er is 'n beloning van ruim 51.000 gulden uitgeloofd voor terugbezorging van de edelstenen. Donderdagmorgen vroeg heeft zich een krachtige aardschok voorgedaan in de Zuidslavische stad Debat en omgeving. Vele gebouwen in Debar wer den volgens het Zuidslavische persbureau Tanjug beschadigd. De mensen renden de straat op. Er zouden geen doden of ge wonden zijn gevallen. De gezondheidstoestand van' prinses Margriet en haar zoon is goed, zo hebben de behandelende geneesheren donderdagmorgen via de R.V.D. laten weten „Ik ben een bijzonder gelukkige vader", zei mr. Pieter van Vollen- hoven donderdagmiddag, toen hij voor het eerst na de geboorte van zijn zoon het academisch zieken huis, per auto, verliet. Hij vertelde, dat zijn vrouw het heel goed maakt en dat de baby „een erg lief kind" is. Over het ge wicht van het Jonge prinsje wikle mr. Van Vollenhoven nog niets zeggen: „Dat blijft nog even een geheim". Bij het ziekenhuis heerste een gezellige drukte. Overal in Utrecht hingen de vlaggen uit, niet alleen bij de (semi)-overheidsgebouwen, maar ook bij de duizenden parti culiere woningen, zowel in de oude binnenstad als in de nieuwe woon wijken, zoals het Kanaleneiland en Overvecht. H. M. de Koningin heeft gister morgen omstreeks negen uur een bezoek gebracht aan moeder en kind. Om vijf minuten voor elf arri veerde prins Bernhard bij het aca demisch ziekenhuis om zijn doch- MINDER WARM Nederland behoorde donderdag tot een van de warmste gebieden van West-Europa. Op verschillen de plaatsen werden maximumtem peraturen gemeten tot omstreeks 23 graden. In het noordoosten en oosten van het land steeg 't kwik zelfs tot 26 graden. Dit warme weer werd veroor zaakt door een depressie, die zich ten westen van de Britse eilanden ophoudt en een hogedrukgebied boven Oost-Europa. Belangrijk minder warm was 't op de Britse eilanden en West- Frankrijk door de aanwezigheid van koelere oceaanlucht. Deze lucht drong donderdagavond ver gezeld van onweer over Zuid- Engeland en West-Frankrijk naar het oosten. Verwacht wordt, dat de koele lucht vrijdag Nederland zal berei ken. Er zal daarom tijdelijk veel bewolking zijn met plaatselijk en kele buien. De middagtempera- turen zullen lager worden dan donderdag. ter en schoonzoon te feliciteren met de voorspoedige geboorte van hun zoon. Prins Bernhard heeft het zieken huis donderdagmorgen na een be zoek van circa een kwartier weer verlaten. Prinses Beatrix arriveerde vlak voordat de heer en mevrouw Van Vollenhoven vertrokken. De prin ses reed in een groene Volvo met een opengeschoven dak, met een begeleider op de achterbank. Prin ses Beatrix verbleef hooguit een kwartier in het ziekenhuis. (Zie verder peg. 3.) Van twee deskundige kanten de veronderstelling uitgesproken dat olietankers nooit meer van 1 Suezkanaal gebruik zullen ma ken voor het vervoer van olie uit het midden-oosten. De president van British Petroleum, sir Mau rice Bridgeman, zegt in het jaar verslag van de maatschappij! „Het zou onder de huidige om standigheden niet voorzichtig zijn onze toekomstplannen te baseren op de heropening van het Suez kanaal". medegedeeld door het K- N. M. I, geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Maximumtempera turen lager dan gisteren. VRIJDAG 19 APRIL v.m. n.nj- Breskens 6.13 6.47 Terneuzen 6.49 7.23 Hansweert 7.23 7.57 Walsoorden 7.22 7.56 ZATERDAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.32 8.10 Terneuzen 8.08 8.46 Hansweert 8.42 9.20 Walsoorden 8.41 9.19 ZON MAAN op onder op onder Apr. 19 5.35 19.4.5 3.07 9.57 20 5.33 19.46 3.39 11.21 21 5.31 19.48 4.01 12.44 22 5.28 19.50 4.16 14.04

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1