POVINCIAAL NIEUWS Burgemeester Ascholf opende clubhuis „De Sluis" anders dan andere Amerikaans chemisch concern Prins Claus opende Hercules- fabriek te Middelburg Optie op nog eens 20 hectare industrieterrein PLEIDOOI VOOR GEZAMENLIJKE BELGISCH-NEDERL HAVENPOLITIEK „Kanaalplan Antwerpen-Baalhoek moet realiteit worden" DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Aardenburg Goes Hulst Othene Vogelwaarde IJzendijke constante kwaliteit Sportvliegtuig stort in Meer van Genève4 doden „Geweldig mooi ontmoetingscentrum £j ELECTRONISCHE I ORGELS Goes, Lange Kerkstraat 41, telefoon 7258 Pagina S Uitvoering „Boerenkapel" Morgenavond zal door de „Boe renkapel" voor de bewoners van „Bachten Dieke" een uitvoering worden gegeven. Tevens zal de tijdens de vorig jaar gehouden braderie opgenomen film wor den vertoond. Voor de bewoners van „De Bli- de" zal deze uitvoering en het vertonen van de film plaatsvin den op maandag 22 april. Een en ander gaat uit van het Oranjecomité alhier. Riolering voor „De Elderschans" Uit het bedrag van 341.250 als subsidie voor de toeristische in frastructuur heeft Aardenburg 40.000 gekregen. Het bedrag is bestemd voor de aanleg van rio lering in het recreatiecomplex „De Elderschans". Ophokverbod Met ingang van heden is het Dphokverbod van postduiven Weer van kracht geworden. Het blijft geldig tot en met 27 april. Opbrengst kollekte De Simavi-kollekte heeft te Aardenburg ruim 400 opge bracht. Verkeersslachtoffer overleden In het ziekenhuis in Goes is dinsdag overleden de heer H. Lindenberg uit Yerseke. Hij werd tweede paasdag in zijn woon plaats aangereden door een bromfiets. De bestuurder van de bromfiets trof geen schuld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goes (vacature W. Janssen), toezegging ds. J. Geur- sen te Driel. Tentoonstelling van Ultruda Tilleman In de burgerzaal van het stad huis te Hulst stelt tot 28 april de bekende Belgische schilderes U. Tilleman uit Vrasene-Waas haar werken ten toon. Bij de opening op woensdag avond hield de heer Jan van Nu- nen een gelegenheidsrede. De tentoonstelling is toeganke lijk van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur op de werkdagen en van 14 tot 18 uur op zaterdag en zondag, en voor iedereen vrij toeganke lijk. Kaartavond Aan de zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 58 spe lers deel. Dat was vermoedelijk toe te schrijven aan de mooie prij zen die er regelmatig te winnen zijn. De uitslag was als volgt: 1. G. Kiel; 2. J. Smollenaars; 3. A. Florussen; 4. Joh. de Visser; 5. C. Zegers; 6. M. de Bruijne; 7. P. Verberkmoes; 8. Velleman; 9. Iz. de Jonge; 10. Jac. de Bruijne: 11. C. Jansen; 12. A. Pladdet; 13. J. v. d. Velde; 14. A. Zegers. Hoe vrij in het vrijen? In aansluiting op de twee ge- spreksavonden over het onder werp „Hoe vrij in het vrijen?" in de afgelopen wintermaanden voor de jongeren uit Vogelwaarde en Hontenisse komt de heer R. Was- terval, directeur van het vor mingscentrum „Hedenesse", over ditzelfde onderwerp praten met belangstellende ouderen uit bei de gemeenten. De eerste avond in het Paro chiehuis te Groenendijk werd druk bezocht, de tweede avond staat heden op het programmma in de bovenzaal van café Com- piet te Stoppeldijk. Vragen als „Wat piogen we onze kinderen toestaan, hoe nu met die sexuele voorlichting, heeft verhouding vadermoeder nog invloed op 't gedrag van de jongeren?" zullen op deze avond aan de orde ko men. De organisatie van dit win- terprogramma is in handen van de centra voor maatschappelijk werk in Vogelwaarde en Honte nisse. Tennissport De plaatselijke tennisclub „Tiola", welke sinds een paar jaar over enkele uitstekende gravel- banen beschikt, zal dit jaar voor het eerst deelnemen aan de lan delijke tenniscompetitie van de K.N.L.T.B. Met groot enthousiasme heeft „Tiola" zich direct al ingezet met twee teams, zodat de komende zondagen naar hartelust op de IJzendijkse tennisvelden zal kun nen worden gestreden om de overwinning. Op het nieuwe industrieterrein van Middelburg heeft prins Claus woensdagmiddag een nieuwe fa briek van Hercules N.V. in gebruik gesteld. De nieuwste vestiging van het Amerikaanse chemische con cern betreft een fabriek waar jaar lijks 50.000 ton demethyltereftalaat (D. M. T.) zal worden geprodu ceerd. caballero Toneelspeler en TV-actaur Guido do Moor iS STUKS f 1.60 EEN IAURENS PRODUCT Het produkt wordt op grote schaal gebruikt ais grondstof bij de fabricage van polyestervezels en van polyesterfilm, voor onder andere bijzondere fotografische film en geluidbanden. De fabriek in Middelburg is de tweede eigen vestiging van Hercu les in Nederland. Zeven jaar ge leden startte in Zwijndrecht al een Herculesfabriek met de fabricage van o.a. harsderivaten en papier- chemicaliën. Prins Claus verrichtte de openingsplechtigheid in de spe ciaal voor deze gelegenheid inge richte opslaghal van het nieuwe fabriekencomplex. Voordat prins Claus door een druk op een knop de produktie in de fabriek officieel op gang bracht, werd een welkomstwoord gespro ken door de planmanager J. G. Catts. Na de officiële opening werd o.a. het woord gevoerd door de heer H. A. Thouron, president van Hercules Incorporated; mr. J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland, en mr. J. Drijber, bur gemeester van Middelburg. De nieuwe vestiging van Her cules N.V. werd in 17 maanden door het Amerikaanse aannemings bedrijf Badger gebouwd en biedt werk aan 160 mensen. De fabriek ligt op het nieuw ontwikkelde in dustrieterrein van de Zeeuwse hoofdstad. Hercules N.V. heeft voorts optie gekregen op nog eens 20 hectare Middelburgs industrie terrein. Het produktieproces in de fa briek wordt automatisch elektro nisch bediend vanuit een centrale controlekamer. De grondstoffen van de D.M.T.- fabricage worden aangevoerd met kustvaarders en binnenschepen, die kunnen afmeren aan een eigen pier. De afnemers van Hercules zijn polyesterfabrieken over de ge hele wereld. Bjj een poging op het vliegveld Genève, Cointrin, te landen, is dinsdagavond een éénmotorig sportvliegtuig van het type „Bo nanza" in het meer van Genève terechtgekomen. Daarbij kwamen alle vier in zittenden om he leven. Kikvorsmannen die reeds enige minuten na het ongeluk ter plaatse waren, konden slechts de stoffelijke resten bergen. Sinds gisteren is Terneuzen verrijkt met een nieuw modern geoutilleerd clubhuis: Burge meester J. C. Aschoff opende in de Dijkstraat „De Sluis", naam voor het nieuwe clubhuis van de Interkerkelijke Stichting voor Jeugd- en Volwassenenwerk. Vanachter de bar in de so ciëteitsruimte verwelkomde een verheugde ds. W. H. Gispen, voorzitter van de Stichting, het heterogene gezelschap dat bij deze gelegenheid acte de pré- sence gaf, gedreven door een gemeenschappelijke belangstel ling voor het jeugdwerk. NIET ANDERS DAN VROEGER Burgemeester Aschoff zag in deze goed geoutilleerde behui zing een element om de steeds vakerVoorkomende communica tiestoornissen tussen jeugd en ouderen op te vangen. Hij stelde dat de problemen tussen jeugd en ouderen in wezen niet anders zijn dan vroeger, maar dat door de gecompliceerdheid van de maatschappij en door de snel op eenvolgende veranderingen de mens wel anders is dan 'n kwart eeuw geleden. Het deed de bur- temeester deugd te weten dat it gebouw zal dienen als ont moetingscentrum voor jeugd en volwassenen. „Een gebouw als dit, zou vroe ger niet denkbaar geweest zijn". Hij zeide te hopen dat velen hier elkaar eerlijk, zonder franje en bijbedoelingen zullen ontmoeten en dat „De Sluis" een bijdrage zal leveren aan de vorming van jong en oud. 3 Hammond, Ahlborn, Eminent Ri-Ha 3 Safira, Sollna, Thomas, Philips, Vis count o.a. vanaf ƒ1.380,—. (Ook occasions) „GEWELDIG MOOI ONTMOETINGSCENTRUM" „Er moet hier een soort jeugd komen, die alles in de gaten houdt, die zijn mond open durft te doen, die als het nodig is wil provoceren omdat ze gewoon niet geleefd willen worden maar het zelf willen doen. Als er veel van dat soort jonge mensen hier rondlopen gaat er nog veel meer gebeuren in Terneuzen". Dit wa ren dingen die Jan Juffermans zei in een spitse toespraak waar in hij de stichting feliciteerde met „dit geweldig mooie ont moetingscentrum." Volgens Juffermans is het wel zó, dat de groep die het minst geïnteresseerd is in de vooruit gang op het gebied van het jeugdwerk, de jeugd zelf is. „De categorie jongens en meisjes die lief en braaf alles slikken wat er om hen heen gebeurt, zeer laks reageert op allerlei initia tieven die er voor hen worden ondernomen, is schrikbarend groot. Waarschijnlijk is de wel vaart het gaat ons allen in Zeeuws-Vlaanderen immers zo' goed? hiervan de schuld". Juffermans illustreerde deze welvaart met de opsomming van glimmende bromfietsen, ver jaarscadeau voor jongens van 16 jaar en dito vervoersmiddelen voor schoolmeisjes. Jan Juffermans noemde een te signaleren verschijnsel dat een wat oudere generatie in Terneu zen veel meer doet om iets aan de maatschappij te veranderen dan de jeugd. Als felicitatiegeschenk gaf de schilder een fraaie tekening. NOG EEN NIEUW CLUBHUIS Gelukwensen werden ook uit gesproken namens de Algemene Stichting Club- en Buurthuis werk door de heer T. Klerk, die zeide „een zekere jaloezie" te LONDEN: Engeland, neemt van daag de eerste stap naar de over gang op het decimale muntstel sel. De banken gaan dan de nieuwe munten van 5 en 10 pen nies in omloop brengen. Deze munten zijn evenveel waard als de huidige 1 en 2 shilling-stuk ken en kunnen gebruikt worden in automaten en parkeermeters. Hier bekijkt de voorzitter van de Decimale Stelsel-Raad" lord Fiske naar de eerste regen nieu we munten op de Koninklijke Munt. De havenpolitiek van België en Nederland dient harmonisch tus sen deze twee landen te worden uitgewerkt. De uitvoering van het kanaalplan AntwerpenBaalhoek, welk plan door de Belgische rege ring reeds aan de Nederlandse mi nister van verkeer en waterstaat is voorgelegd, zou een bewijs zijn van een grootse en realistische visie op de te voeren industriali- satiepolitiek van het westelijk Beneluxgebied. Deze uitspraak deed woensdag avond de Belgische ambassadeur in ons land, dr. W. van Cauwen- berg, tijdens een diner van de Hol landse katholieke werkgeversver eniging in Rotterdam in zijn toe spraak „Is er een Beneluxrelance nodig?" In zijn inleiding had de Belgische ambassadeur een overzicht ge- gevaa vas de ontwikkelina van de Benelux en de bijdrage van Bene lux op politiek en economisch ter rein in het Europa van vandaag. Terwijl de uitbreiding en de ont wikkeling in de E. E. G. stagneert, heeft Benelux gelegenheid zich vol ledig uit te bouwen. Er dient ech ter een nieuw beleidsorgaan te worden opgezet om de nog be staande problemen op te lossen, aldus dr. Van Cauwenberg. De ambassadeur zette verder uiteen, dat Benelux geen aange legenheid is, die uitsluitend de Ne derlandssprekende gebieden aan gaat en onderstreepte de rol van het Groot Hertogdom Luxemburg en het Franstalige deel van België. Een overzicht van de culturele samenwerking en een oproep tot onmiddellijke heraanpak van Be nelux besloot deze toespraak van de Belgische ambassadeur in ons land Jeugdleider Knol toont een der dagbladen, die de journalist Ge rard van Dijk als felicitatie-ge schenk aanbod. Links de heer W. B. van Leeuwen. voelen ten aanzien van het be zit van dit keurige pand, doch die hierop liet volgen dat ook de algemene stichting over on geveer een jaar in nieuw Ter neuzen de beschikking over een nieuw clubhuis hoopt te hebben, Hij sprak verder de verwachting uit dat beide clubhuizen „een eigen bevolking" zouden krijgen die zal bijdragen de leefbaar heid van Terneuzen te vergro ten. RIJ VAN SPREKERS Bij monde van pater Paulinus werd de piepjonge Stichting so ciaal cultureel werk Sluiskil ge ïntroduceerd. Pater Paulinus zei de dat het eigenlijk jammer is, dat deze Stichting moest worden opgericht, er zijn nu al drie stichtingen, doch, dit kon niet ■anders zei hij, omdat anders Sluiskil in twee stichtingen zou worden verdeeld. Mevrouw J. Hillenius van Dranen was woordvoerdster van de sectie Jeugdzorg van de Ned. Hervormde Kerk: „Volwassenen zijn vaak geneigd van regels wetten te maken, maar ik hoop dat de jeugd in dit gebouw in de gelegenheid zal worden ge steld haar eigentijdse regels voor de samenleving te vinden." De heer H. van Dobbenburgh, rijksinspetceur voor Jeugdzaken, hoopte dat „De Sluis" geen show room zou worden maar zeide ts rekenen op een intensief ge bruik. Voor een originele onderbre king zorgde de journalist Gerard van Dijk die zich aandiende als „de enige vertegenwoordiger van het Persbureau Zeeland". Gerard van Dijk gaf raad inzake de in formatie die „in „De Sluis" zal worden geschut" en bekrachtig de deze met de overhandiging van een pakket dagbladen, TUD VAN ISOLEMENT VOORBIJ „We zijn blij met „De Sluis" had ds. Gispen aan het begin van de middag gezegd. „De Sluis" betekent dat de kerken de uit daging van de „stroomversnel ling" hebben aanvaard. Ze wil len dienend aanwezig zijn, de helpende hand bieden waar dat nodig is. Het is zwak uitgedrukt dat de kerken met hun tijd mee moeten gaan. Ze moeten midden in hun tijd staan, met open ogen dienende handen en brandende harten. De tijd van het isole ment is definitief voorbij. In „De Sluis" willen wij in alle beschei denheid laten zien dat christe nen namens hun Heer niet de stroom moeten tegenhouden, geen binnendijken zijn, doch zich in de stroom moeten wagen. Ds. Gispen zei de samenwer king met de algemene stichting zeer op prijs te stellen, „met vol ledige eerbiediging van eigen stijl en mogelijkheden". Na de toespraak van de bur gemeester ontving deze van de kinderen van directeur Ooster- veld, de driejarige Margriet en de een jaar oudere Bert, een sleutelring, welkomstgeschenk voor iedere aanwezige bij de openingsceremonie. Nadat tweede voorzitter W. B. van Leeuwen de sprekers had beantwoord en waardering had geuit voor de geschenken kwam de koffie op tafel en maakten velen gebruik van de gelegen heid het gebouw te bezichtigen. Het gebouw heeft twee etages. Op de begane grond is de so- eiëteitsruimte, op de eerste eta ge de hobbyzolder en op de tweede de creatiefspel zolder. De leiding van het werk is in handen van directeur J. Ooster- veld, jeugdleider J. D. Knol en stagiares J. L. Lops en mej. M. h« Jaster.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3