Nieuwe Amerikaanse voorwaarden voor onderhandelingsplaats DE JUWELENROOF Oe Thant tracht impasse over onderhandelingsplaats te doorbreken Bezwaren van C.N.V. tegen nieuwe regeling gemeentelijk belastinggebied Belgisch leger verwikkeld in geschil tussen Amerikaanse A.I.D. en twee Antwerpse firma's FRiKS CLAUS BRACHT BEZOEK AAR HET OVERLEGORGAAN ZSEMHONTWIKKEUIiG BOSCH - Optiek HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 april 1968 Zuidvietnamese senatoren eisen aftreden van regering Van tien tot zeventig onder de wapenen Bevolking Hoé krijgt wapens TREIN TEGEN AUTO IN FILE DE DOOD VAN JAN MASARYK Voorgestelde plaatsen van Oe Thant DOOP DE OVERSTROMINGEN OP JAVA 4) Kinderziekenhuis door vuur it bedreigd Geldroof in Londen Ben Goerion wijst Israëlische staatsprijs af ANTI-MINI-ROKACTIE IN KONGO- BRAZZAVILLE Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag bekendgemaakt dat elke plaats, die eventueel wordt gekozen voor onderhandelingen met Noord-Vietnam toegankelijk dient te zijn voor alle bondgenoten van de Verenigde Staten in de Vietnamese oorlog. Dit was een van de redenen waarom Pnom Penh of Warschau niet in aanmerking kwamen. Hoge functionarissen van het ministerie, die dinsdag het woord voerden op een conferentie voor Amerikaanse hoofdredacteuren in Washington, zeiden dat de V. S. elk voorstel zouden willen steu nen dat de Vietnam-bondgenoten in staat stelt nauw persoonlijk con tact te onderhouden met Averell Harriman, die de eventuele bespre kingen met de Noordvietnamezen zal voeren. Zo zou Zuid-Vietnam waarschijnlijk een contactcommis sie kunnen zenden naar elk van de vijf door Washington voorgestelde plaatsen: Nieuw Delhi, Djakarta, Rangoon, Vientiane en Genève. Deze missie zou echter vermoede lijk moeilijk toegang kunnen krij gen tot Pnom Penh of Warschau. Een regeling om contactmissies ter plaatse te hebben zou daartegen over ook voor het nationale bevrij dingsfront gelden. De functionarissen maakten dui delijk dat de feitelijke contacten tussen de Amerikaanse en Noord- v ietnamese vertegenwoordigers zouden plaatsvinden, maar dat de bondgenoten, via contactmissies, beschikbaar zouden zijn voor rechtstreeks onderling overleg. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van buiten landse zaken heeft gezegd, dat In donesië nog geen antwoord van Hanoi ontvangen heeft op zijn aan bod, de voorgenomen vredesbe sprekingen tussen Noordvietname zen en Amerikanen over Vietnam in Djakarta of Bandoeng te doen houden. 33 van de zestig leden van de Zuidvietnamese senaat hebben woensdag het ontslag van de re gering onder premier Ngoejen Van Lac geëist. Dit kabinet is aan de macht sinds de afkondiging van de nieuwe grondwet in november '67. Bij monde van Pham Van Sach betoogden de betrokken senatoren, dat er een nieuwe regering moet komen, die de steun van het volk heeft en de communisten kan ver slaan. De opposanten ontvouwden een program van acht punten „om de volksgunst te winnen". Zo zou o.a. het levenspeil in de provincies moéten worden verbeterd en een nieuwe strijdmethode tegen de guerilla van vietcong moeten wor den gevonden. Voorts drongen de senatoren aan op meer soberheid bij de overheid. De Zuidvietnamese senator Ngoe jen Van Tsjoean die in het noor den van Zuid-Vietnam veldcom- mandant is geweest, heeft volgens het Zuidvietnamese persbureau er op aangedrongen alle mannelijke Zuidvietnamezen van tien tot zeventig jaar voor militaire dienst op te roepen. De senator zou van mening zijn dat de jongste voorstellen om alle mannen van 18 tot 45 jaar op te roepen niet toereikend zijn om 'n guerrillaoorlog te winnen. Op het ogenblik worden mannen tussen de 18 en 33 opgeroepen. Het par lement heeft echter de nieuwe voorstellen in behandeling en de kans is niet uitgesloten dat ook vrouwen gemobiliseerd zullen worden. Ongeveer 40.000 burgers van Hoé, de oude keizerstad in Zuid- Vietnam die tijdens het „tet"-of- fensief enkele weken in handen van de vietcong en de Noordviet namezen was, krijgen wapens om Het wetsontwerp waarin voor stellen worden gedaan voor een nieuwe gemeentelijke belasting op gebouwen en grond die in de plaats moet komen van de hui dige personele belasting, straat belasting en grondbelasting, kan weinig genade vinden in de ogen van het christelijk nationaal vak verbond. „Het voorstel opent de mogelijkheid dat de Nederland se bevolking in de komende ja ren aan belasting op grond en gebouwen enkele honderden miljoenen meer moet opbrengen, terwijl de druk van deze belas ting per gemeente sterk kan ver schillen en de draagkracht van de belastingbetaler een onder geschikte rol speelt", aldus het C.N.V. in zijn orgaan „De Gids". Omdat er voor de nieuwe be lastingheffing geen grens wordt gesteld ontstaan volgens het C.N.V. de mogelijkheid dat een gemeente door het heffen van een hoge belasting een soort se lectie van inwoners gaat toepas sen: het is al eerder gebeurd dat „dure" gemeenten allerlei middelen gebruiken om „arme" bewoners te weren en zodoende de welstand van de gemeente kunstmatig hoog te houden". Dat de nieuwe regeling in geen geval „goedkoper" wordt vindt het C.N.V. merkwaardig, aan- De trein van Amsterdam naar Groningen is dinsdagmiddag om tien voor half vier op een met automatische halve overwegbo men beveiligde overweg tussen Ermelo en Harderwijk in botsing gekomen met een personenauto. De inzittenden konden de auto, die totaal vernield werd, nog op tijd verlaten. Het treinstel is licht beschadigd. Het kreeg twaalf minuten vertraging. De auto die werd aangereden, stond in een file en kon niet voor- of achteruit toen de trein eraan kwam. De spoorwegen waar schuwen naar aanleiding van dit ongeluk de automobilisten nog maals tegen stoppen op een over weg: bij filevorming dient men voor de overweg te stoppen en te wachten totdat de rij auto's zo ver is opgeschoven, dat men er zeker van is dat men aan de an dere kant van de overweg genoeg ruimt# heeft om stil te staan. gezien het kabinet erop uit is, de druk van de direkte naar de indirekte belastingen te ver schuiven. Met dit voorstel wordt namelijk een stuk direkte belas ting verzwaard, terwijl boven dien het draagkrachtbeginsel wordt aangetast omdat de pro gressie wordt uitgeschakeld. Het C.N.V, vraagt zich af of het wel zo gewenst is, de ge meenten een eigen belastingge bied te geven en op die manier de gemeentelijke autonomie te versterken, juist nu op allerlei terreinen bijvoorbeeld ruim telijke ordening en volkshuis vesting blijkt dat de gemeen telijke zelfstandigheid eerder 'n nadeel dan een voordeel is. De huidige ontwikkeling is volgens het C.N.V. meer gebaat met een grotere uniformiteit in gemeen telijke regelingen dan met het kweken van nieuwe verschillen. Jaromir Kopeeky, eens een naaste medewerker van de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jan Masa- ryk. die op 10 maart 1948 dood werd aangetroffen, is van me ning dat Masaryk geen geweld dadige dood is gestorven maar zelfmoord heeft gepleegd. In het Praagse blad „Svobod- ne Slovo" zegt Kopeeky dat Ma saryk vlak voor zijn dood „door verdriet en wanhoop overmand" was in verband met sterfgeval len in zijn familie en brieven waarin hij ervan beschuldigd werd dat hij de idealen van zijn vader, de eerste president van Tsjecho-Slowakije, verraden had. Na zijn terugkeer uit Enge land in 1948, aldus Kopeeky, kon Masaryk „zich niet vermannen ondanks zijn pogingen zijn pre- blematiek kwijt te raken" en zijn benoeming tot minister in de regering van Klement Gott- wald. Al deze dingen, zo gaat Ko peeky dan verder, zijn voor mij een aanwijzing dat Jan Masaryk zelfmoord heeft gepleegd. Zoals bekend heeft de nieuwe Tsjechoslowaakse regering een onderzoek geopend naar de dood van Masaryk hun stad te verdedigen. Naar een hoge Zuidvietnamese officier dinsdag zei, wordt een nieuwe aanval verwacht. Volgens het Amerikaanse opperbevel lig gen 50.000 tot 60.000 tegenstan ders rond de stad. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties tracht de impasse over een plaats voor in leidende vredesbesprekingen voor Vietnam tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam te doorbre ken. Naar een woordvoerder van de Verenigde Naties woensdag meedeelde heeft Oe Thant beide partijen „enkele mogelijke plaat sen" voorgesteld die „waarschijn lijk voor beide partijen aanvaard baar zijn". Hij zei voorts dat de secretaris generaal „via de gebruikelijke ka nalen" in contact staat met de re gering in Hanoi. Dinsdag had de secretaris-gene raal een gesprek met de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg nadat Thant zaterdag beide par tijen had opgeroepen het snel eens te worden over een plaats van het gesprek. Hij onthulde toen ook dat met de Noordvietnamese vertegen woordiger in Parijs, Mai Van Bo, gesproken had over steden als Pa rijs, Genève, Rangoon en Nieuw Delhi. Noord-Vietnam beschuldigde bij monde van 't officiële blad „Nhan. Dan" de Verenigde Staten er woensdag van het begin van de be sprekingen opzettelijk te vertra gen. In een commentaar op een Amerikaanse verklaring waarin gezegd werd dat Amerika hoopt op een officieel antwoord op an dere plaatsen (dan Pnom Penh en Warschau), schrijft 't blad: „Waar op hopen. Pnomh Penh of War schau is een zeer geschikte plaats om contacten te leggen. Als de Verenigde Staten deze plaatsen blijven afwijzen, wordt hun hui chelachtige houding ontmaskerd en moeten zij de volle verantwoor delijkheid dragen". „De mensheid eist dat de Ame rikaanse regering er snel mee in stemt naar Warschau te gaan op dat contacten tussen de democra tische republiek Vietnam en de Verenigde Staten spoedig kunnen beginnen", aldus Nhan Dan. Een eeuw nadat hij voor het eerst gedoopt werd, heeft de 100-jarige Portugese pater Sera- fim das Neves dinsdag een nieu we doop ondergaan, een lucht doop ditmaal. Hij stapte voor het eerst van zijn leven in een vliegtuig. „Het was niets bijzon ders", verklaarde de geestelijke na afloop van de vliegreis. Pa ter Das Neves die 80 sigaretten per dag rookt en na een goed maal nu en dan een sigaar, ge niet nog een uitstekende gezond heid. HAIPHONG (Noord-Vietnam) Nu de Amerikaanse bombarde menten uitblijven, heeft een amu- sementsgroep een bezoek ge bracht aan een basis, welke is in gericht voor het lanceren van luchtdoelraketten. ELKE DROGIST HEEFT HET! Generaal Basoeki Rachmat, minister van binnenlandse zaken van Indonesië, heeft woensdag in Djakarta meegedeeld dat er bij de overstromingen die kortgele den Oost- en Midden-Java heb ben geteisterd, 12 mensen om het leven zijn gekomen. Bij die 12 waren 7 kinderen. Verder waren er 8.000 huizen verwoest en 9.000 stuks vee verdronken. 127.000 mensen moesten worden geëva cueerd. Een meningsverschil tussen twee Antwerpse firma's en het Ameri kaanse A. I. D. (Agency for Inter national Development) heeft ge leid tot een poging om een opslag plaats in Antwerpen van een mili taire bezetting te voorzien, en een civiele klacht tegen de Belgische minister van defensie, Poswick, zo meldde woensdagochtend de Bel gische pers. - De oorzaak van de beroering is een geschil tussen twee Antwerp se firma's, Adrienssens en Camer- man, en het Amerikaanse A. I. D. over uitbetalingen en verificatie van rekeningen voor herstel van overtollige Amerikanse legergoe- deren met het oog op uitvoer naar ontwikkelingslanden. Het geschil is voor het A. I. D. aanleiding geweest het lopende contract met de Antwerpse firma's op te zeggen. De Amerikaanse autoriteiten wilden daarna ook hun voorraden bij de contractanten (een 3500 vrachtwagens, aanhang wagens, generatoren e.d.) onder speciale bewaking stellen en de Amerikaanse ambassade In Brus sel riep daarvoor de hulp ln van de Belgische minister van defensie, Poswick. Het gevolg was dat zondagoch tend een bataljon Belgische mili tairen bij een der opslagplaatsen van de Antwerpse firma's arri veerde om een bezetting voor te bereiden, Hieraan werd echter spoedig een eind gemaakt door 'n ijlings te hulp geroepen procureur des konings. Een en ander is voor de Antwerpse firma's aanleiding geweest een kort geding tegen mi nister Poswick en de commandant van het bataljon aan te spannen, dat volgende week in Antwerpen zal dienen. Prins Claus heeft woensdagmor gen in de ambtswoning van Zee- lands commissaris van de koningin te Middelburg een ontmoeting ge had met het voltallige dagelijkse bestuur van het overlegorgaan zee havenontwikkeling zuidwest-Ne derland. De prins heeft zich ruim een uur óver dit overlegorgaan laten voor lichten door de commissaris van de- koningin in Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant, mr. ,T. Klaasesz, door mr. J. van Aartsën, de heer W. Thomassen, burge meester van Rotterdam, mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond, ir. J. van de Kerk, directeur-generaal van rijkswaterstaat en mr. J. van der Wel en jhr. mr. H. J. Ordt, de secretarissen van het overlegor gaan. Het overlegorgaan zeehaven ontwikkeling zuidwest-Nederland is een overkoepelend orgaan dat evenwel geen publiekrechtelijk (ADVERTENTIE) Vooral scherp instellen En als U bedenkt dat Uw oog een camera is.Stelt U 'dan Uw ogen scherp met een brilWij hebben een kollektie fraaie mon turen, met licht-gekleurde of ontspiegelde glazen GEDIPLOMEERD OPTICIEN NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN - TELEFOON 01150—2337 GEDIPL. KONTAKTLENSSPECIALIST door B. J. WITHUIS „Nog te weinig van te zeggen," ontweek Jacky, „heel weinig; in elk geval ben je nu, met wijlen Jopie, even ver als gisteren". „Vind je?" vroeg Pit. „En de recherche dan, die de moorde naar zal moeten vinden, die het signalement van de auto heeft van waaruit het schot werd ge lost, Jouw beurt op het ogenblik veronderstel ik!" „Nog te vroeg om daar al op te hopen. Ik wacht eerst op het dok tersrapport. Achter die auto zit ten we aan, maar veel verwacht ik er eerlijk gezegd niet van. Ik denk, dat we onze oortjes moeten openzetten en moeten hopen op een tip. Had die( Jopie nog fami lieleden of kennissen?" „Dat is in de eerste plaats jouw zaak," gaf Pit de vraag terug, „in elk geval zullen jullie wel weten waar hij heeft gewoond sedert zijn terugkomst uit Leeuwarden". „Achter de Waag ergens. Hier is het adres". Hij schoof een boek naar voren, waaruit Helma het schaarse gegeven kopieerde. „Wanneer hoor ik meer van je?" vroeg Pit. „Zullen we afspreken morgen ochtend elf uur?" „O.K.'' Helma en Pit stonden op en wilden Jackie de hand drukken toen de telefoon het gebaar onderbrak. De mededeling bracht spanning op het gezicht van de inspecteur. Hjj smeet de hoorn op de haak. „Sorry, maar ik moet direct weg". „Vertel het eerst even," onder brak Pit, „mijn gevoel zegt, dat het iets met Jopie heeft uit te staan." „En hoe," bevestigde de politie man, „dat huig achter de Waag, waar hij zijn intrek had geno men, staat in lichter laaie". Pit's schoenen steunden op de bureaurand; hij keek naar Hel ma en de stapel ochtendbladen. „Wees lief en lees eens voor wat ze er van hebben gemaakt. Hier neem deze; dat is de uitvoerigste en minst leugenachtige". „Wil je soms beweren, dat je ze nog niet hebt ingekeken?" verbaasde Helma zich. „Jawel, maar toch Zé schonk hem een kop pik zwarte koffie en een toegeeflijke glimlach. De jongens van de nachtredac ties stelde Helma vast had den er plezier in gehad. Een Amerikaans getinte moord, bene vens een fikse brand in het huis van het slachtoffer, dat dan bovendien de beruchte Jopie was; 't kon moeilijk beter in komkom mertijd. Zware jongen sterft door moordend lood. Huis van omgekomen misdadiger tot de grond toe afgebrand. (Door onze verslaggever) De 37-jarige J. S. W., bij- genaam Jopie, een bekende figuur in de hoofdstedelijke onderwereld, is gisteren uit een lange, lage, zwarte Che vrolet, in het hartje van Am sterdam, neergeschoten. De kogel, afkomstig uit 'n Ame rikaanse legerrevolver, trof de verslagene precies in de hartstreek; de dood trad vrij wel direct in. De auto ver dween in volle vaart via het Muntplein. Nauwelijks een half uur na de moordaanslag, die precies voor de bekende Music-Bar op de Amstel plaats had, ontstond brand in een perceel nabij de Waag, waar Jopie sedert enkele weken onderdak had gevon den. Het oude huis brandde ge heel uit. De persoonlijke be zittingen van de vermoorde inbreker zijn in de vuurzee verloren gegaan. De oorzaak van de brand is nog niet be kend, doch kwaadwilligheid wordt vermoed. Jopie werd enkele weken geleden uit de strafgevange nis te Leeuwarden ontsla gen; hij had een vonnis van 2 jaar en 3 maanden achter de rug, wegens medeplichtig heid aan diefstal. Tot nog toe is geen spoor van de moordenaars, noch van de mogelijke brandstich ters, gevonden. De politie be waart een opmerkelijk stil zwijgen. Na deze inleiding volgde een pittig én' bloedig uitgewerkt ver slag, dat echter geen nieuwe fei ten vermeldde. Helma las 5 ochtendbladen voor. Pit hoorde een en ander zonder commentaar aan. „Wat denk je ervan?" vroeg hij na afloop. „Tja, ze vinden het natuurlijk een buitenkansje, maar veel wijzer zijn we er niet van gewor den". „Misschien," overwoog Pit voorzichtig, „vier van de vijf heb ben zich tevreden moeten stellen met het nieuws puur, hoe opge smukt dan ook, maar de speciale man van „Ochtendinformatie" heeft ergens een eigen geluidje. Kijk maar, op pagina 2 schrijft hij: „Jopie schijnt minder populair te zijn geweest, dan in politiekringen in het alge meen werd gedacht. En im populariteit in onderwereld- kringen spruit vrijwel altijd voort uit vrees voor ver raad". „Nou ja," argumenteerde Hel ma, „een dergelijke conclusie kan iedereen trekken, tenminste als je een beetje aan de zelfkant hebt rondgesnuffeld, maar om nu „Maar hij suggereert, dat de politie het niet veronderstelt. Waarom dit -knaapje dan wel? Dat duidt op eigen informatie, misschien wel op eigen ervaring!" „Vraag hèt hem," stelde Helma voor. „Is al gebeurd," verraste Pit haar. (Wordt vervolgd.) lichaam is. Het Wil de zeehaven ontwikkeling in heel zuidwest- Nederland coördineren. In januari j.l. is het eerste rapport, het* zogenaamde groene boekje over de zeehavenontwik keling in zuidwest-Nederland tot het jaar 2000 gepubliceerd, waarin vooral in het gebied langs de Westerschelde grote zeehaven en industrieterreinen gepland zijn. Het onderhoud van prins Claus met het dagelijks bestuur van het overlegorgaan zeehavenontwikke ling zuidwest-Nederland was be sloten. Het Juliana kinderziekenhuis in Den Haag heeft dinsdagmid dag in gevaar verkeerd, doordat op korte afstand ervan een he vige duinbrand woedde. Het snelle ingrijpen van politie en brandweer voorkwam echter on gelukken. Het vuur breidde zich bijzon der snel uit. In een oogwenk waren enkele honderden vier kante meters kurkdroog gras in vlammen opgegaan. Vlakbij de brand ligt de schietbaan van de politie, waar juist oefeningen aan de gang waren. Tien politie mannen staakten het schieten en gingen het vuur met stenen en stokken te lijf. Vijf autospui ten van de brandweer waten eveneens snel inr actie. Door snel en weloverwogen op te treden zagen politie en brandweer kans het kinderziekenhuis voor brand te behoeden en het vuur te blus- Uit een van wapens" voorziene bestelwagen van een firma, die is gespecialiseerd in geldtrans porten, hebben overvallers dins dagavond in Oost-Londen voor ruim 240.000 gulden aan munten en bankbiljetten gestolen. De wa gen was vijf minuten onbeheerd achtergelaten. Het vermiste geld zat in vier tassen. De Israëlisch# oud-premier David Ben Goerion (81) heeft de hem toegekende staatsprijs-1968 afgewezen. In een dinsdag door- het blad „Maariv" gepubliceerde brief aan het ministerie van on derwijs in Jeruzalem schrijft Ben Goerion niet in te zien waar om hij voor zijn werk voor de stichting van de staat Israël èén prijs moet krijgeh. Ilij had slechts zijn plicht als burger ge daan, evenals tienduizenden ah- deren. De Kongolese autoriteiten heb ben een anti-mini-rokcampagne ontketend. Vrouwen boven de zes jaar mogen geen rokken dra gen boven de knie. Vele Kongolese en Europese meisjes, die naar het politie bureau in Brazzaville gezondén zijn, hebben de zoom van hun rokken moeten uitleggen, totdat het kledingstuk de gewenite lengte had

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2