Prinses Margriet schonk het leven aan een welgeschapen zoon Bij onlusten gewonde fotograaf overleden Overdonderd Toespraak van de minister-president Vlaggen uit De erfopvolging Maandag aangifte geboorte „WIE IS ERIC STARV0 GALT?" Onderzoek naar moordenaar dr. King vastgelopen MILJOENEN CHINEZEN BETOGEN TEGEN AMERIKAANSE REGERING Veel doden bij gevechten tussen vóór- en tegenstanders van Mao HET WEER Linkse motie van wantrouwen in Franse parlement DONDERDAG 18 APRIL 1968 24eJaargang— No. 5182 Slapen alleen is nog geen uitrusten. BRAND OP MILITAIRE SCHIETBAAN Hoogwater Arrestatiebevel inzake moord op Ds. Martin Luther King Weerbericht Gevechten Zon- en Maanstanden fwmk, abonnement: TERNEUZEt D5?eet*ur-Hoofdredactenr: I. van fle Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Wederom prinsje geboren De rijksvoorlichtingsdienst deelde gister avond mee: Heden, op 17 april 1968, heeft H.K.H. prin- »es Margriet in het Academisch ziekenhuis te Utrecht het leven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevonden is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed. Was getekend W. P. Plate, was ge tekend 1. Drukker. Op 25 september deelde de rijksvoorlich tingsdienst namens prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven mede, dat prinses Margriet 'in verwachting was. Zij heeft zich tijdens de zwangerschap steeds goed ge voeld. De geboorte werd tegen eind van deze maand verwacht. Het bericht, dat prinses Margriet in het Academisch ziekenhuis was opgenomen, had geen verandering gebracht in het straatbeeld rond het ziekenhuis. Gisteravond om kwart over acht was het bij de hoofdingang dood stil, alleen de aanwezigheid van een politie agent in de portiersloge verried, dat er iets bijzonders aan de hand was. Bij de politie was men op enige drukte voorbereid, maar speciale maatregelen zoals het afzetten van de wegen rond het zieken huis, het plaatsen van dranghekken of het sturen van extra mensen naar de omgeving van het hospitaal, zijn niet genomen. H. M. koningin Juliana, die gisteravond on geveer tegelijk met haar dochter in het zie kenhuis aankwam is om half negen weer ver trokken. De kleine schare wachtenden bij het zie kenhuis was volkomen overdonderd door de mededeling, dat er een prinsje was geboren. De enkele journalisten en fotografen die nog maar ter plaatse waren hadden zich al voor bereid op minstens één nachtwake. Vooral na het vertrek van de koningin had men de indruk, dat de baby nog wel even op zich zou laten wachten. Naar nu blijkt, heeft konin gin Juliana het ziekenhuis pas na de geboor te van haar tweede kleinkind verlaten. De burgemeester van. Utrecht, jhr. mr. C. J, A. de Ranitz, werd gisteravond snel ingelicht over de geboorte van het tweede prin senkind in Utrecht. Enkele minu ten erna werd hij opgebeld door een zeer verheugde vader van de jonggeborene, mr. Pieter van Vollenhoven. Prinses Margriet kwam om streeks zeven uur in het Acade misch ziekenhuis aan. De menigte bij het ziekenhuis groeide aan tot een paar honderd mensen, meest jongeren die op bromfietsen waren toegesneld. Er heerste een vrolijke, ietwat luidruchtige stemming. Prof. Plate verliet net zieken huis om vijf over negen. Direkt nadat het prinsje was geboren, hebben de Nederlandse spoorwegen op alle stations het heuglijke feit via luidsprekers laten omroepen. De Oranjevereniging Oud- Zuilen bij Utrecht is er waar schijnlijk dit keer bij de geboorte van een prinsenkind het vlugst bij geweest om beschuiten met muisjes rond te delen. Om ne gen uur gisteravond ging men met deze lekkernij in Oud-Zuilen al huis aan huis. „Het is vandaag een blijde dag voor onze koninklijke familie en ons land. Prinses Margriet heeft het leven geschonken aan een zoon", aldus gisteravond minis- ler-president De Jong in een ge lukwens die hij namens het Ne derlandse volk uitsprak. „Er is niet alleen vreugde in de harten bij ons in Nederland, maar ook in Suriname en in de Neder landse Antillen. Namens u allen wens ik prin ses Margriet en de heer Van Vol lenhoven hartelijk geluk met de geboorte van hun eerste kind. Mijn gelukwens richt ik ook gaar ne tot de wederzijdse grootouders en de andere familieleden. De geboorte van het eerste kind is het grootste moment in een jong gezin. De twee-eenheid, de basis van het huwelijk, krijgt dan opeens gestalte. Een wonder, dat steeds opnieuw door jonge men sen wordt beleefd. De dierbaar ste ervaring van zovelen van ons, waardoor we de vreugde van de ouders en van de koninklijke fa milie intens kunnen meebeleven. Bij de aankondiging van de ge boorte van dit kind zullen de ge dachten van de ouderen onder ons teruggaan naar het moment, waarop de eerste berichten over de geboorte van de moeder, prin ses Margriet, ons bereikten. Toen: een sprankje hoop op de bevrij ding in de donkere dagen van de bezetting van ons land. Omstan digheden waardoor deze, zo ver van huis geboren, prinses een ge heel eigen genegenheid verwierf, die later door haar optreden in om midden ijs verdiept en toege- HftSanseS- Mat: griet een persoonlijke band ge voegd bij de vele die ons volk door de historie heen met het huis van Oranje verbinden. Daarom heeft ook het kind van dit paar, dit tweede kleinkind van onze zo geliefde koningin, voor ons een eigen plaats in onze ko ninklijke familie. Moge dit prinsje onder Gods leiding in ons midden een onbe zorgde jeugd en een gelukkige toekomst tegemoet gaan", aldus de minister-president. Overeenkomstig de regeling die de rijksvoorlichtingsdienst enige tijd geleden bekend heeft gemaakt, zal vandaag van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje wimpel tot zons ondergang worden uitgestoken. De minister van binnenlandse zaken heeft gedeputeerde staten van provinciën en gemeentebe sturen uitgenodigd vandaag op overeenkomstige wijze te hande len. Het zal op prijs worden ge steld als de bevolking een zelfde gedragslijn zal volgen. Besloten is voortaan bij ge boorten van leden van 't konink lijk huis af te zien van het geven van saluutschoten. Aan de ambtenaren zal geen vrijaf worden gegeven. Op onderwijsinstellingen kan vrijaf worden gegeven. De eindexamens vinden ge woon doorgang. Volgens de wet moet de aan gifte van de geboorte door de va der worden gedaan aan de plaat selijke ambtenaar van de burger lijke stand, binnen drie dagen na de bevalling, zondagen, zaterda gen en algemeen erkende feest dagen niet meegerekend. Volgens traditie fungeert bij de aangifte van de geboorte van een lid van het koninklijk huis de burgemeester van de gemeente waar de aangifte plaats vindt als ambtenaar van de burgerlijke stand en wordt het kind te voren aan deze ambtenaar en een twee tal getuigen getoond. Uit het grondwetsartikel (art. 11) dat de erfopvolging van de troon regelt blijkt dat het koning schap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis, hetzij langs mannelijke, hetzij langs vrouwelijke lijn, aldus een mededeling van de rijksvoor lichtingsdienst. Prinses Beatrix is dus de eerst aangewezen erfgename van de troon, prins Willem-Alexander de tweede. Prinses Margriet en haar eventuele kinderen komen voor de erfopvolging pas na de kinderen van prinses Beatrix aan de beurt. De grondwettelijke regeling vóór 1963 hield in dat bij even tueel eerder overlijden van prin ses Beatrix dan koningin Juliana, de .-kroon niet zou overeaan op één van de kinderen van prinses Beatrix, maar op een van haar zusters. De regeling, dat het koning schap zich moet voortzetten in de oudste linie van het konings huis en dat zonen voorrang heb ben boven dochters, is eerst in 1963 in de grondwet vastgelegd. Met name gold hierbij de over weging, dat de traditie en de na tionale gezindheid het sterkst zullen leven juist in deze linie.- Ook zulien opvoeding en onder wijs van de eerstaangewezene voor de kroon zich heel speciaal richten op zijn/haar toekomstige taak. De grondwet kent het begrip kroonprins (es) of erfprins(es) niet, maar spreekt van „de ver moedelijke erfgenaam van de kroon". Wel voert volgens de grondwet „de oudste van des konings zonen, die de vermoede lijke erfgenaam is van de kroon, de titel van Prins van Oranje". Zodra prinses Beatrix koningin is geworden, zal prins Willem- Alexander de Prins van Oranje zijn. De grondwet kent de titel van Prinses van Oranje echter niet toe aan de oudste dochter des konings, die de vermoedelijke erfgename is van de kroon. Bij K.B. van 16 februari 1966 werd bepaald, dat de kinderen uit het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus de navolgende titels en namen zullen dragen: zijne/ hare koninklijkeHioogheid prins/ prinses der Nederlanden, prins/ prinses van Oranje-Nassau, jonkheer/jonkvrouwe van Ams- berg.. De kinderen die uit het huwe lijk van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven worden geboren zal de persoonlijke titel prins/prinses van Oranje-Nas sau worden verleend met het pre dikaat „hoogheid", aldus is bij k.b. van 2 januari 1967 bepaald. De vermoedelijke erfena(a)- m(e) van de kroon ontvangt van zijn 18e verjaardageen inko men uit de kas van het rijk. De grondwet bepaalt dit inkomen op 300.000 gulden per jaar. Geen van de andere kinderen heeft op een dergelijk inkomen aanspraak. Als de aangewezen troonopvol ger trouwt, wordt zijn inkomen verdubbeld. Trouwt de aangewe zen troonopvolgster; dan ont vangt haar echtgenoot hetzelfde inkomen als de prinses, aldus de mededeling van de rijksvoorlich tingsdienst. In verband met de geboorte van een prinsje zendt de N.T.S. vandaag van 19.06 tot 19.46 uur, zowel op Nederland I als Neder land II een speciaal kinderpro gramma uit onderd e titel „Feest vandaag". Hieraan zullen beken de figuren uit kinderseries mede werken, zoals Pipo, Swiebertje en vele anderen. De eerder aan gekondigde programma's tussen 19.06 en 19.46 uur komen te ver vallen. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: Mr. Pieter van Vollenhoven zal op maandag 22 april a.s. des mor gens om 10 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte doen van de ge boorte van zijn zoon. Als ambtenaar van ie burger lijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz optreden, Volgens traditie zal de heer Van Vollenhoven zijn zoon tonen aan de ambtenaar van de burger lijke stand in aanwezigheid van de beide getuigen. Dit zal plaats vinden in het Aedemisch-zieken- huis, voorfgaande aan de geboor te-aangifte op het stadhuis, -zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. Men mag verwachten, dat het exacte uur van geboorte en de namen van het prinsje pas bij de aangifte bekend zullen worden gemaakt. OLGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Een grote rookontwikkeling maakte dat op de militaire schiet baan op de Leusder hei gistermid dag groot brandalarm werd gesla gen. Zeven brandweerkorpsen uit de omgeving waren spoedig ter plaatse om te trachten de brand te bedwingen. Waarschijn lijk is deze veroorzaakt door het vlam vatten van de droge heide tijdens de schietoefeningen. Naar schatting is 15 hectare hei de afgebrand. Na ongeveer drie uur was men de brand" meester. Een aantal militairen is in bivak gebleven om eventueel na te blussen. Een fotograaf van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, Klaus Frings, is woens dagmorgen in het academisch zie kenhuis in München overleden aan verwondingen, die hij in de nacht van maandag op dinsdag heeft opgelopen. Frings werd tijdens studenten onlusten in München door een straatsteen in het gezicht getrof fen. De 32-jarige Klaus Frings is de eerste dode die de studentenon lusten van de afgelopen zes da gen in West-Duitsland hebben geëist. De steen die Frings trof was geworpen door 'n betoger oo het ogenblik, dat hij opnamen wilde maken van de hevige gevechten tussen politie en betogende stu denten. Frings werd onmiddellijk naar het ziekenhuis van München ver voerd, waar hij een hersenopera tie onderging en in een zuurstof tent werd geplaatst. Het O. M. in München heeft een onderzoek laten instellen om te weten te komen wie de fatale steen naar de 32-jarige Frings heeft geworpen. Ook de afdeling moord-zaken van de München- se politie is ingeschakeld. Een woordvoerder van de po litie heeft gezegd, dat de steen- werper nog niet opgespoord is. Wel is reeds kort na de nood lottige steenworp een 24-jarige student in hechtenis genomen die onder verdenking stond. Maar de politie had geen bewijzen, zodat hij vrijgelaten werd. De Mün- chense politie onderzoekt nu nogmaals de verklaringen van de 24-jarige student. DONDERDAG 18 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.09 5.45 6.24 6.28 n.m. 5.36 6.12 6.51 6.55 Eric Starvo Gait, de man die in verband met de moord op dominee Martin Luther King wordt ge zocht, bestaat misschien helemaal niet. Nu het onderzoek naar deze man kennelijk is vastgelopen, vra gen de autoriteiten in Memphis zich af, of de moord op 4 april niet het resultaat van een uitste kend voorbereid kompiot is ge weest. Men heeft zich gerealiseerd, dat Eric Starvo de voornamen zijn van Blofeld, de schurk in Ian Fle mings roman „On her majesty's service", en dat Ayn Rand in „At las Shrugged" de vraag stelt „Wie is John Galt?" Galt, of de man die deze naam gebruikte, dook voor het eerst op 26 augustus van het vorige jaar op in een sjofel hotel te Birming ham (Alabama), waar hij tot 7 ok tober bleef. Volgens de hotelhou der zag Galt er precies zo uit als de schets -die van de mogelijke moordenaar van dr. King werd ge maakt. Deze hotelhouder ging met Galt mee, toen deze zijn rij-exa- men deed voor Alabama. Galt had toen gezegd dat hij wel een rij bewijs voor de staat Louisiana be zat, maar een dergelijk stuk is nooit uitgereikt aan iemand met de naam Eric Starvo Galt. Bij het aanvragen van het rijvaardigheids bewijs voor Alabama gaf Galt als beroep op dat hij bij de koopvaar dij voer, maar bij de betrokken vakbonden is zijn naam niet te vinden. Ook had Galt de hotelhou der verteld, dat hij op een werf te Pascagoula (Mississippi) had gewerkt, maar daar blijkt hij on bekend te zijn. Toen Galt op 7 oktober j.l. het hotel in Birmingham verliet, zei hij naar Mobile in Alabama te gaan voor werk. Een nader adres gaf hij niet op. Bij het onderzoek is verder ge bleken, dat Galt op 30 augustus 1967 in Alabama voor 2.000 dol lar een witte Ford Mustang kocht, met het kenteken 1-38993. Deze auto werd op 5 april één dag na de moord op dr. King onbe heerd gevonden te Atlanta in Georgia. Op het formulier waarmee Galt een rijbewijs voor Alabama aan vroeg, staat dat hij 37 jaar was, 1.78 m lang en bruin haar en blauwe ogen had. De federale recherche heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Eric Starvo Galt in verband met de moord op de negerpredi kant Martin Luther King, die het slachtoffer is geworden van eer samenzwering, waarbij Galt be trokken was. Honderdduizenden leerlingen en fabrieksarbeiders hebben woensdag in Peking op het plein van de he melse vrede betoogd voor het om- verwernen van „het reactionaire bewind" in de Verenigde Staten, zoals Mao-tse-Toeng de Ameri kaanse negers heeft aangeraden. Er waren spandoeken met „de Af rikaanse Amerikanen moeten de eindoverwinning behalen" en „de V. S. is ten ondergang gedoemd". Volgens radio Peking hebben miljoenen Chinezen bijeenkomsten in het hele land gehouden, waarop zij de verklaring waarin Mao de Amerikaanse negers steunt, pre zen. Uit Moskou wordt gemeld dat voor de Sowjetrussische ambas sade in Peking woensdag een anti- Russische demonstratie is gehou den, waaraan leden van de rode garde en militairen deelnamen. VRIJDAG 19 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.13 6.47 Terneuzen 6.49 7.23 Hansweert 7.23 7.57 Walsoorden 7.32 7.56 PLAATSELIJK EEN BUI Ons land bevond zich woensdag in een zwakke tot matige zuidoos telijke stroming, die in stand ge houden werd door een depressie ten zuidwesten van Ierland en een gebied met hoge barometerstan den boven noordwest Rusland. In de aangevoerde lucht steeg het kwik in de middag tot 20 a 23 graden. Alleen langs de Wadden- kust bleef de temperatuur belang rijk lager. Het warmst was het in West- Europa in Zwitserland en zuidwest Duitsland. Daar werden plaatselijk middagtemperaturen gemeten van 25 graden. In 't uiterste westen van Frank rijk en op de Britse eilanden kwam in de aanwezige oceaanlucht het kwik niet hoger dan ongeveer 18 graden. Het ziet er naar uit, dat vandaag wat onstabielere lucht onze omge ving zal bereiken. Er kan daarom in de middag plaatselijk een bui tot ontwikkeling komen. De tem peraturen zullen tot ongeveer de zelfde waarden oplopen als woens dag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Vrij zonnig, maar in de middag mogelijk plaatselijk een bui. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. Aan de kust in de middag tijdelijk wind van zee. Ongeveer dezelfde temperatu- i ren als woensdag. Tass meldt dat er onlangs bij gevechten in China tussen vóór- en tegenstanders van Mao tse-Toeng ruim 170 mensen om het leven zijn gekomen. Volgens muurkranten in Peking waren er in de havenstad Dairen in noordöost-China minstens 100 mensen omgekomen. In de provin cie Sjensi zouden op 12 april 70 mensen gedood zijn bij bloedige gevechten tussen soldaten en te genstanders van Mao's culturele revolutie. Voorts zouden er doden gevallen zijn bij vechtpartijen in de provincie Szetsjoean. Het persbureau Nieuw-China meldt dat aanhangers van Mao een „misdadig plan" hebben verijdeld om het kapitalisme te herstellen in China's grootste staalstad Ansjan. Het persbureau liet nog weten dat er een revolutionair comité in de stad was opgericht. De grootste oppositiegroep in t Franse parlement, de linkse fede ratie, heeft woensdag besloten een motie van wantrouwen in te die nen inzake de regeringsplannen om advertenties toe te laten op de staatstelevisie. De leider van de federatie, Gas ton Defferre, zei dat de federatie een wetsontwerp zal terugtrekken waarin de regering wordt uitge nodigd het plan aan het parlement voor te leggen. Premier Pompidou heeft daarop gedreigd dat hij met zijn regering zal aftreden wanneer hij niet het recht behoudt advertenties bij re geringsmaatregel in te voeren zon der het parlement er in te kennen. De Franse pers is in meerderheid sterk gekant tegen reclame op de t.v. Politieke waarnemers geven de motie van wantrouwen weinig kans van slagen. Het debat over de motie wan trouwen zal op dinsdag 23 en woensdag 24 april worden gehou den. ZON MAAN op onder op onder Apr. 18 5.37 19.43 2.17 8.40 19 5,35 19.45 3.07 9.57 20 5.33 19.46 3.39 11.21 21 5.31 19.48 4.01 12.44 22 5.28 19.50 „4V16 14.04

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1