Jongelui „bezetten" kasteel JUWELENROOF Noord-Vietnam overweegt India's aanbod voor Nieuw Delhi President Johnson in Honoloeloe Paasweekend: 12 doden, 13 zwaargewonden en 5 HAVERMOUT BOSCH - Optiek HELMA PIT OE VRIJE ZEEUW Dinsdag 16/woensdag 17 april 1968 WATERPOLO De aanstaande zomercompetitie Peter Post winnaar in Antwerpen Wachtsman in Rotterdamse haven verdronken De besteding van het natêonaal huwelijks geschenk voor het prinselijk paar Daggeld met drie pet verlaagd SCHEELT HET SEEN DURBELT3SS tVOUS POND KOFREMEUC FILTERZAK3ES VARKENSLEVER TOND^SPIP lifcertolik: SPINAZIE TUTTI FRUTTI sea-wc ^APPELTJES #*A&R|K00S)E& PRUIMENOANTEN Sbiskwie ONTBIJTKOEK HsrecHsecr re ueea K{CO MACARONI OF j&MCVe&NHC&U.! ja rollen exbra zacVib ^TOILETPAPIER SCOTT ROSE HERMA1 BERDEN OP ZOOM ©TeeNBerasiEN MIO|OeuBU^<5> VA VUSÖINCaBN 4Êk AUTO VAN DË WEG: EENDODE, EEN ZWAARGEWONDE Pagina 2 Zondagavond hebben 200 a 300 jongelui, die een a.b.c.-vredes- toeht door Zuid-Nederland hiel den, het kasteeltje „De Burcht" in Heer nabij Maastricht, bezet. De jongelui, die reeds zaterdag in Budel voor de Duitse leger plaats demonstreerden en er moeilijkheden veroorzaakten, wa ren zondagmiddag in Brunssum waar eveneens moeilijkheden ontstonden. Naar aanleiding van de moei lijkheden voor het afcentcom- mando in Brunssum werden hun optochtvergunningen voor de ge meenten Brunssum, Heerlen, Simpelveld en Vaals ingetrok ken, waardoor hun tocht onmo gelijk werd gemaakt. Zij besloten toen naar Maas tricht te trekken. In Maastricht aangekomen, werd een onderko men voor de nacht gezocht. Dat lukte hen niet. Ze werden in de gaten gehouden door de plaatse lijke politie, waarna ::ij een zo genaamde stadsguerrilla uitvoer den, d.w.z. dat bepaalde groepen met bepaalde busjes door de stad gingen crossen, waardoor de aan dacht van de politie werd afge leid, terwijl anderen in kleine partijen naar het kasteeltje „De Burcht", net over de gemeente grens van Maastricht in Heer, optrokken. Op een gegeven moment zijn zij toen van alle kanten op het kasteel toegestroomd, hebben de toegang verbroken en hebben het in bezit genomen. Uiteraard zonder toestemming van de eige naar, ir. J. Leufkens. De eigenaar en de burgemees ter hebben zich zondagavond op de hoogte gesteld van de situatie aldaar en besloten de jongelui toestemming te verlenen tot maandagochtend daar te verblij ven. Als enige voorwaarde werd gesteld dat de rode vlag, dié op De K.N.Z.B. heeft de indeling van de a.s. zomerkompetitie wa terpolo bekend gemaakt en voor de Zeeuwse 4e klassers is dat niet zo gunstig uitgevallen. Voor het eerst na jaren is het n.l. weer een provinciaal onderonsje geworden want Bruinvis (Sas van Gent), Ganze I en II (Goes), Schelde (Terneuzen), Scheldestroom (Breskens) en S.Z.V. (Souburg) zijn in één afdeling onderge bracht. Eigenlijk was dit reeds aan het eind van vorig seizoen te verwachten, want het Bredase „Baronie" degradeerde toen naar de kring. Nu zijn de dichtst bijzijnde Brabantse vierde klassers „De Krabben" uit Bergen op Zoom en „T.R.B./R.E.S." uit Tilburg. De dichtst bijzijnde Zuidholland se vierde klassers zitten allen in en om Rotterdam, zodat het voor de kompetitieleider onmogelijk werd om dé Zeeuwen in twee gemengde afdelingen onder te brengen, want zoals U weet wor den de polowedstrijden op door- de-weekse avonden gespeeld en dan spreken de afstanden een flink woordje mee. Het is ook erg jammer voor de Zeeuwse bekerkompetitie, die de kring Zeeland Vórig jaar na af loop van de bondskompetitie voor de Ie maal organiseerde. Toen ontmoetten elkaar zeventallen, die nog niet tegen elkaar waren uitgekomen. Nu zullen de krachtsverhoudingen dan wel zo'n beetje bekend zijn. Op dit moment is ons erg wei nig bekend over de sterkte van de zeventallen, zodat voorspel lingen doen erg voorbarig is. We hopen voor de aanvang van de kompetitie hierop nog nader te rug te komen. Peter Post, de Nederlandse zesdaagse keizer, die anderhalve maand geleden zijn (officieus) Europees kampioenschap achter de derny, wegens ziekte niet kon verdedigen, en de titel moest la ten aan de Belg Theo Verschue- ren, heeft maandagmiddag in het Antwerpse sportpaleis revanche genomen, n een wedstrijd over vijf onderdelen achter de derny versloeg Post zijn tegenstander drie maal. Een omnium voor ploegen be staande uit twee wegrenners le verde een overwinning op voor het Belgische koppel Merekx Van Looy, dat 11 punten verza melde. JansenGodefroot (Ned. Belg) bezetten met 14 punten de tweede plaats. De uitslagen luiden: Derny-wedstrijd: 1 km tijdrit: 1. Post 52.05; 2. Verschueren 52.53. Achtervolging over 10 km: 1. Post 9.16.8; 2. Verschueren in gehaald na 8.49.6. Tijdrit over een ronde: 1. Verschueren 12.47; 2. Post 12.67. Wedstrijd over 15 km: 1. Verschueren 14.33.8; 2. Post, Wedstrijd over 15 km: 1. Post 15.04; 2. Verschueren. Bindstand: 1. Post 7 punten en 2. Verschue ren 8 punten de toren van het kasteeltje was gehesen, naar beneden zou wor den gehaald. De burgemeester, mr. L. Cor ten van Heer, besloot tot niet verder optreden door de politie, omdat hij vreesde dat zich dan ernstige ongelukken zouden voor doen, aangezien hét kasteeltje in onverlicht terrein, is gelegen, omgeven door water en zeer brandgevaarlijk. INTERNATIONALS GEDRUKT Niettegenstaande de vasté slot- koersen waarmede Wallstreet op de 2e paasdag voor de dag kwam, is de stemming voor de interna tionale waarden vandaag ..op Beursplein 5 gedrukt geweest. De koersen bewogen zich beneden 't slotniveau van vorige week don derdag. Dit door wat winstnemin gen van het publiek in een zeer dunne markt. AKU maakte hier op echter een uitzondering. Voor dit fonds bestond enige lokale belangstelling, waardoor de prijs opliep van 79 70 tot 80 (78,90). Een vrij vaste stemming dus voor het AKU aandeel. Mede onder invloed van hét feit, dat de Nederlandse fondsen in Wall- street wat lager sloten opende Philips een gulden lager op 133,80. Hetzelfde deed Kon. Olie met een eerste verhandeling op 160,40. Unilever was bepaald flauw op 124,80 (126,30). Later werd de markt licht verdeeld. Er kwam op het verlaagde niveau wat lokale vraag los waardoor Philips opliep tot 134,20, Unilever steeg tot 125.3,0 en Kon. Olie tot 160,80. De vaste stemming voor het AKU-aandeel lokte winstnemin gen uit waardoor de koers in zakte tot 79,30. Hoogovens werd op 130 (onv.) geadviseerd. Deze hoek bleef dus, zoals de laatste tijd gebruikelijk, gesloten. De arbitrage kon praktisch geen kant uit. Mede hierdoor was de handel in de internationale waarden zeer kalm. Men nam in Amsterdam een afwachtende houding aan. Dit vanwege het zoeken naar een geschikte plaats om de voorbesprekingen te kun nen houden voor vredesonder handelingen tussen Amerika en N oord-Vietnam. Wallstreet heeft de nieuwe beursweek, zoals boven aange haald, ingezet met een vaste stemming. Het Dow Jones-gemid- delde voor industrieaandelen kwam er ruim boven de 900 te liggen op 910,19, tegen vorige week donderdag 905,69. De om zetten op de New Yorkse beurs blijven ruim. De stemming voor de scheep vaartwaarden was licht ver deeld. H.A.L. en Van Nievelt konden zich iets verbeteren doch Scheepvaart-Unie en Kon. Boot waren gemakkelijker. Van de cultures daalde HVA een punt tot 121%. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend tot goed gedis poneerd. In de lokale afdelingen werden aandelen Antilliaanse verffabriek op 155 (149) geadviseerd. Dit op de sterk gestegen winst en het eerste dividend in de geschiede nis van deze maatschappij en wel met. 10 procent. Voor Philips steeg de koers later tot 134,40. Unilever sloot op het hoogste punt van de dag en wel op 125,70. Kon. Qlie liep op tot 161,20 om op 161 te sluiten. AKU verliet de markt op 79,80. In de eerste periode waren Albert Heijn, Bijenkorf Beheer en Simon de Wit ieder circa 3 punten hoger doch Van Nelle daalde 7 punten. De goudaan delen lagen goed gedisponeerd in de markt. Voor de aandelen Jon ker du Croo en Brauns werd, overeenkomstig het vorige week gepubliceerde bod, 65 (56) be taald en voor de converteerbare obligaties 95 (81 bieden). Rom- menhöller en Chem. Naarden ste gen ieder vijf punten. Een zelfde winst was voor Hero weggelegd. Dit als nawerking op de sterk ge stegen winst van Hero. Ned. Kabel steeg 7 en Techn. Unie 10 punten. Caivé en Key en Kramer gingen ieder 10 punten omlaag. KLM was zeer flauw met een koersverlies van bijna 13 gulden. De Gruyter B was vijf, R.V.S. en Vlismar eveneens 5 punten lager. Ned. Ford was 5 punten lager niet af te komen. Norit was een gulden lager niet te slijten. Amev daalde 8 punten. In de 2e periode verhoogde Bührmann de winst van 4 tot 5 punten. Van der Grinten steeg 1 gulden. Amstelbrouwerij ging 7 punten omhoog, terwijl de laat- koers van Ned. huistelefoon 10 punten lager werd gesteld. KLM voegde aan het verlies in de eer ste periode ad bijna 13 er nog 3 aan toe. Furness steeg 5 pun ten. Noord-Vietnam heeft India meegedeeld dat het Indiase aan bod overweegt de inleidende be sprekingen met de Verenigde Staten voor vrede in Vietnam in Nieuw Delhi te houden. Naar verluidt is Nieuw Delhi één van de vijf plaatsen die door de Ver enigde Staten zijn voorgesteld. De Noordvietnamese consul- generaal in de Indiase hoofdstad heeft secretaris bij het ministerie van buitenlandse zaken Kaul ge zegd dat Nieuw Delhi, van Noordvietnamees standpunt ge zien voordelen en nadelen heeft en dat het aanbod nog wordt overwogen, aldus functionaris sen. President Johnson is maandag avond in Honoloeloe aangekomen voor besprekingen over de stra tegie in Vietnam. Hij zei dat Hanoi nog niet officieel heeft gerea geerd op het Amerikaanse voor stel de inleidende onderhandelin gen in een van vier neutrale ste den te houden, n.l. Vientiane, Rangoon, Djakarta of nieuw Delhi. Hanoi heeft officieel Pnom Penh en Warschau voorgesteld, steden die Amerika minder ge schikt acht. De onderhandelings plaats moet er volgens Amerika een zijn, waar beide landen ver tegenwoordigingen en verbindin gen hebben. Amerika is verlangend, aldus president Johnson, aan de con ferentietafel te gaan ziten. Er gaat kostbare tijd verloren. Niet alleen diplomatieke, maar ook militaire kracht is nodig om de vrede in Azië te winnen, zei hij. Het voornaamste doel van de komst van Johnson naar Hono loeloe is een ontmoeting met president Tsjoeng Hi Park van Zuid-Korea. Er zullen ook mili tairen van het Amerikaanse op perbevel in het gebied van de Stille Oceaan aan de besprekin gen deelnemen. De 66-jarige wachtsman D. Ro- landus is op de avond van de eerste paasdag bij het verlaten van het Braziliaanse schip „Tu- riaca" in de Merwehaven in Rot terdam gevallen en verdronken. Hij stortte van de loopplank, die na het afmeren van het schip nog niet met Hjnen was beveiligd. Opvarenden van de sleepboot „Polaris" haalden de man uit het water, maar pogingen van brand weermensen ppr door mond-op- mond-beademing en zuurstof zijn leven te redden lukten niet. JERUZALEM: Een menigte pel grims voor de Heilige Grafkerk als een kruis (voorgrond) naar binnen zal worden gedragen. (ADVERTENTIE) Slecht zicht in het verkeer is levensgevaarlijk! Draag uw bril Voor automobilisten hebben wij speciale moderne monturen met licht gekleurde of ontspiegelde glazen. GEDIPLOMEERD OPTICIEN NOORDSTRAAT 16 - TERNEUZEN - TELEFOON 01150—2337 GEDIPL. KONTAKTLENSSPECIALIST Zoals bekend, hebben prinses Beatrix en prins Claus het bedrag dat hun ter gelegenheid van hun huwelijk als nationaal geschenk werd aangeboden, bestemd voor de zorgvoor het gehandicapte kind zowel hier in Nederland als ook in Suriname en de Nederland se Antillen. Het overleg over de besteding van het voor Suriname bestemde gedeelte van het bedrag is nu na genoeg voltooid. Het ligt in het voornemen van het prinselijk paar een bijdrage te leveren tot de bouw van een revalidatie-centrum annex mytylschool voor gehandicapte kinderen in Paramaribo. Prinses Beatrix en prins Claus hebben aan mr. Y. Scholten, voor zitter van de commissie, die hen van advies dient, de heer S. van Praag, arts, medisch adviseur van de gevolmachtigde minister van Suriname en de heer W. H. Ack- sen, economisch directeur van het diaconessenhuis te Arnhem, ver zocht om in Paramaribo met de Surinaamse regering en enkele particuliere instellingen bespre kingen te voeren om dit project te kunnen afronden. Deze kleine delegatie is vanmorgen naar Suri name vertrokken. Het verkeer heeft het paasweek end gerekend van vrijdag ca. het middaguur tot en met tweede Paasdag) voorzover thans bekend 12 doden, 13 zwaargewonden en 5 lichtgewonden geëist. Een volledig overzicht van de ongevallen al dan niet met de paasdrukte samenhangend volgt hieronder. In Eindhoven botste een auto tegen een boom met als gevolg één dode en drie zwaargewonden. In Balkbrug werd een bejaarde dame die te voet de straat over stak door een auto geschept en ge dood. In Rotterdam botste een auto tegen een lichtmast waarbij' een jongeman om het leven kwam en zijn zuster ernstig werd ge wond. Hierbij werd ook een per soon licht gewond. In de gemeente Druten werd een 64-jarige landbouwer door een auto geschept.. Aan de gevolgen hiervan is het slachtoffer in een ziekenhuis overleden. De bestuur der werd licht gewond. Op de rijksweg Venlo—Nijmegen reed een bestelauto tegen een boom, de bestuurder werd gedood. In Vlaktwedde werd een bejaar de man in het verkeer gedood, in Rotterdam werd een in België wo nend meisje on een zebrapad aan gereden en gedood. In Schoorldam stapte een 13-jarige Deense jongen uit de auto van zijn vader omdat men wilde gaan picknicken maar viel daarbij in het Noord-Hollandse kanaal. De jongen verdronk. In Beliingwolde vloog een jongeman met zijn motor uit de bocht. Hij' overleed in een ziekenhuis. In Driebergen vloog een auto met drie Amerikaanse militairen uit de bocht en vervolgens tegen een boom. Eén inzittende werd gedood twee anderen werden gewond. In Eysden botsten twee auto's op elkaar waarbij vier personen zwaar werden gewond en een licht. In een ziekenhuis te Drachten overleed een 15-jarige jongen aan de verwondingen die hij had op gelopen in zijn woonplaats Boorn- bergum toen hij spelend met een karretje door een auto werd aan gereden. In Zutphen. raakte een auto bij inhaalpoging van de weg. Hierbij werd één persoon gedood en een .ander zwaar gewond. Op de af sluitdijk sloeg ter hoogte van het monument een auto door nog on bekende oorzaak over de kop. Twee inzittenden, afkomstig uit Oostwold en Oldekerk, werden in zorgwekkende toestand opgeno men in een ziekenhuis te Harlin- gen. Dit ongeluk gebeurde maan dagavond omstreeks 21 uur. Op de rijksweg Den Haag Utrecht werden eveneens maan dagavond twee personen bij een kettingbotsing ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar een zieken huis in Woerden. Men neemt aan dat zij de Nederlandse nationali teit hebben omdat zij In westelijke richting reden. Deze kettingbotsing was er een van de weinige die dit weekend plaatsvonden. Volgens de rijkspolitie was het maandag op de rijkswegen zelf bijzonder veilig toegegaan ondanks de paasdrukte. Eerst 's avonds deden zich kettingbotsingen van enige tekenis voor en wel uitslui ten op genoemd wegdeel. os door B. J. WITHUIS Heden werd het tarief van dag geld (call money) verlaagd van 4% naar 1% pet. Deze wel zeer drastische verlaging is een gevolg van het feit dat de geldmarkt na de paasdagen is overgegaan van een tamelijk krappe naar een zeer ruime situatie. Dit was in hoofdzaak te wijten aan de uit kering uit het gemeentefonds die ca. 300 min. in de markt heeft gebracht. 3. „Heeft iemand gisteren jullie dat dure kopje koffie zien drin ken?" „Mogelijk" gaf Helma aarzelend toe, ,,'t was in Americain. Maar de ontmoeting kwam zogenaamd toe vallig tot stand. Zij zouden dus Jopie vooraf hebben moeten scha duwen". „Hoe heb je contact met hem opgenomen?" „Och, via, via. Je weet wel". Helma maakte een routinegebaar. „Daar zit de hang beslist niet in". „In elk geval is het lichtelijk alarmerend'" bracht Pit in het mid den, „en ik ben er benieuwd naar, wie voor die fouten moet betalen". Het antwoord kwam die avond snel. „De kogel is recht door het hart gegaan" zei de politiedokter na 'n vluchtig onderzoek, „laat hem maar weghalen. Morgen krijg je een definitief rapport". Aan de binnenste rand van een dichte mensenmenigte stond Pit en hij keek met een strak gezicht naar de roerloze gestalte van wij len Jopie, die zelf, of via derden, het bureau Pit weer op gang zou hebben geholpen. Op straat neergeschoten, van een auto uit, tien meter van de In gang van de Music-Bar. En dat in het hartje van Amsterdam, zomer avond tien voor negen. Weer ging in z'n achterhoofd de alarmschel. „Nergens" klopte het. Wat deed Jopie hier drie kwar tier voor de tijd? Of had hij, net als Pit en Helma, extra vroeg wil len komen, om de zaal gedurende ruim een half uur in het oog te kunnen houden? Welk belang kon Jopie er overigens bij hebben spe ciaal een afspraak in de Music- Bar te maken, als het een trefpunt zou kunnen zijn van de juwelen- dieven? De Bar was berucht, er kwamen veel linke jongens, en 'n onderhoud, met wie dan ook, kon de verdenking tegen Jopie ze ker als Pit in de zaak was al leen maar hebben gevoed. Geen mens dan Jopie kon beter weten, dat verraad zwaar werd ge teld. En het was blijkbaar zwaar aangerekend en Pit voelde zich daaraan schuldig, de hemel wist waarom Hij keek opzij, waar hij een do delijk verschrikte Helma vermoed de. Ze stond ijzig stil, doch met een meer harde dan verslagen blik In de ogen. Hij nam haar arm en voerde haar voorzichtig uit de menigte. „De schoften" ontlaadde Helma zich. Pit haalde de schouders Op. Zel den wond' hij zich over de misdaad op, met welk een hardnekkigheid hij er ook tegen streed. „Kom mee" zei hij, „we zullen een praatje moeten gaan maken op het hoofdbureau. Moord is smerig en het spelletje wordt nu niet meer door ons alleen ge speeld. Ik wil trouwens wel eens weten wat Jackie er van denkt". „Zal hij wat zeggen", vroeg Hel ma zich af. Ze kenden Jackie, voor de burgerlijke stand: inspecteur van politie Jack Wim van Dalen, al enkele jaren. Hij had in diverse gevallen met hem samengewerkt en er was, zij het onder alle we derzijdse voorbehoud, een zekere band en waardering gegroeid. Jackie had, wat je noemt, her sens. Hoewel pas 32 jaar, had hij een staat van dienst waarop noga! wat uitroeptekens moesten voor komen en als ze in deze zaak hun bondgenootschap zouden kunnen uitbuiten, zaten er zeker meer kan sen in, dan indien Deteetieve-Bu- reau Pit vrijwel alleen het zware recherchewerk zou moeten doen. „Hij zal wel willen praten" bromde Pit, die zijn relatie met in specteur „Jackie" met een soort waakzame, doch overigens weder zijdse sympathie onderhield. Jackie had tijd voor Pit; hij was rrrr> ^iyi*irTYi*i'*»/Yi/»rijsvir>\riVvvn<W¥\rii nieuwsgierig naar de reden van diens komst, zo snel na de vluch tige begroeting bij de plek waar Jopie was neergeschoten. „En" vroeg hij, met een hand gebaar naar de diepe fauteuil en de bestelling van veel zwarte kof fie. „En" kaatste Pit terug, klaar wakker en op zijn qui vie, „wat betekent dit Chicago?" „Wat betekent jouw belangstel ling?" vroeg Jackie. „Kom op", zei Pit, „laten we beiden onze kaarten braafjes op tafel leggen". „Akkoord" mompelde Jackie, wiens ervaring had geleerd, dat deze Pit heel knap en energiek kon zijn. „Jopie zou ons tippen of laten tippen in die zaak van die juwe- lendiefstal in Noord", leidde Pit in. „vanavond zouden we een vent of misschien hemzelf spreken in de Music-Bar. We waren juist op weg". De neutrale ogen van Jackie lichtten ergens op. Hij wachtte op verdere uitleg. Pit vertelde hem nauwkeurig wat Helma had denken te bereiken, welke telefoontjes er waren ge wisseld en dat hij van plan was geweest er een vinger achter te krijgen. „Je zit zeker achter die 25.000 beloning aan" veronderstelde Jac kie. „Ja iemand moet ons betalen" erkende Pit, „maar wat denk je van mijn verhaal?" (Wordt vervolgd.) SOOgc geurige pittige koffie N06 sreeps in oe p«j&slas „©OUDEN KAslM" lieer* - - - VOORDEELPA< Nïioozinkoud i2o stute, P.NZe SLAQER BIEDT; om b© bakken of te koker» ZUIDVRUCHTEN IN DE PRy&SLAG, ZO VOORDELIG.! 1SL pakken ovenverse grofce moilse iw+.wtv I met veel looming pondspöik" ïMf M ADEvfSOES* AXEL. terneuzen^ In Laren (Gelderland) is gis teravond omstreeks 20.00 uur 'n personenauto bij een inhaalpo ging van de weg geraakt nadat hij door een tegenligger genood zaakt was te snel weer naar rechts ter-ug te wijken. - Een inzittende van de auto, de 20-jarige W. K. Hilgenstok uit Zutphen werd gedood, een ander zwaar gewond in een ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Drie in zittenden kwamen er me schaaf wonden ai.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2